uinonderhoud is een rettige ontspanning ok op flatbalkons kunnen planten groeien ieter Wolf: Nederland aan de top reng eert beetje kleur temidden van het grijze beton nNPERDAG 12 APRIL 1973 -w-w— Je ruim twee miljoen Nederlandse gezinnen die een tuin (bijna 70 procent) wordt gemiddeld 11 uur per week iet onderhoud daarvan besteed. Daarmee staat de Neder- r in Europa aan de top, aldus Dieter Wolf (39), eigenaar het internationale concern Wolf Gerate dat op ons conti- toonaangevend is op het gebied van artikelen voor tuin- •houd. Hij is echter ook van mening, dat nog teveel Neder - onvoldoende plezier aan hun tuin beleven. „Tuinieren moet een prettige ontspanning zijn", zegt Dieter Wolf, „dat is ook de filosofie van ons bedrijf. Waarom zou je zuchtend een tuin omspitten of het gazon maaien, als het zoveel plezieriger kan? Een tuin is toch om van te genieten? Ik vind dat dit genieten al bij het onderhoud moet beginnen". Europa's groot ste tuinman levert de gereedschappen voor dat plezier, dat dank zij moderne technieken niet alleen voor de man we is. Want Wolf richt zich ook op de vrouw zal hem daarbij tegenhouden? moet wel bekennen dat zo'n Le Roy-tuin veel meer tijd en veel meerf geld kost dan een normaal onderhouden tuin. Want een echte „natuurtuin' kan alleen maar kunstmatig „wild" gehouden wor den. „Ik verwacht ook niet, dat de tuinbezitter daarnaar verlangt, want alleen op een gemaaid gazon kun je lopen en spelen, en dat is toch de bedoeling dacht ik'. landgoed naar buiten. „Het mooiste is, zegt tuinarcJh.it eet K. de Wit „waneer je de natuur van binnen naar buiten laat lopen. Niet letter lijk want er zit altijd nog glas en steen tussen, maar met een beetje handigheid is het mogelijk de in druk te wekken dat het tuintje aan één stuk doorloopt. Dat geeft een heel aardig effect. En het ziet er 'n stuk beter uit dan die obligate bloembakken aan de balustrade" Wie een permanent vergezicht over huizenrijen niet zo op prijs stelt, kan zijn ogen strelen met een groengor- dijn, dat eenvoudig met latjes en balkjes te realiseren valt. Aan die latjes en balkjes kunnen dan bak ken met planten en bloemen wor den bevestigd, ze kunnen gedeeltelijk met gaas worden bespannen, waar dan klimplanten tegen aan kunnen groeien. Ook binnenshuis is zo'n groengordijn aan te brengen, maar er dienen dan doorgaans wel andere planten te worden gebruikt dan buiten. Iedere bloemist informeert u graag daarover. Hij weet ook welke typen planten zich zowel binnen als buiten ontplooien. Een heel andere moge lijkheid is wat de ontwerpers een "plantenorgel' hebbn genoemd: een zowel binnen, als buiten haai' het raam oplopende rij van kunststof- buizen, waarin planten gezet kun nen worden. Iemand die geen zin heeft om te knutselen, zou gewoon wat kunst- stofbakken kunnen kopen om daar in zijn groenvoorziening te verwe zenlijken. Met een reeks van grote en kleine bakken is een heel aardige tuin te "versieren". Zet rustig de bloemetjes eens buiten op 't balkon. De buren stoort u er als zij schaduw van bomen krijgen voelen zij zich erg lekker. Zij heb ben graag voedselrijke, licht humus- grond. Cobaea: is op het balkon bijzonder geschikt als scheiding en als zonwering. Zij moet langs gaas of touw worden geleid. De bloei is het rijkst in volle zon. Dagschone: Vooral de lage driekleurige dagscho- ne zou op balkons veel meer moe ten worden toegepast. Zij wordt ge middeld niet hoger dan 20 cm. Zij geeft in de volle zon de meeste bloemen. Fuchsia: Vooral de hangende exemplaren zijn voor het balkon favoriet. Zij doen het het best op halfbescha- dunvde plaatsjes. Zij wagen een hu- musrijke grond. Als u een mengsel maakt van bladaarde, compost en turf in een verhouding 2:2:1 hebt u van deze planten veel plezier. Plaats 16 tot 20 planten per strek kende meter. Zij hebben dan de juiste levensruimte Hang-anjers: gaan verscheidene jaren mee, als u ze 's winters vorstvrij en licht be waart. Zij kunnen niet tegen volle middagzon. Het beste is ze een plaats op het westen of het oosten te geven. Drie tot vijf planten per strekkende meter zijn voldoende. Klimop is erg geschikt om inkijk op het balkon tegen te gaan Het doet te vens dienst als bescherming tegen wind en zon. .Kies een groen blij vende soort, zodat u ook 's winters wat fleur op het balkon heeft. Deze klimplant kan heel goed tegen scha- Knolbegonia's: kunnen slecht tegen wind, zodat zij op balkons van hoge flats niet goed op hun plaats zijn. Omdat zij het op halfbeschaudwde plekken goed doen, zouden knolbegonia's veel meer kunnen worden gebruikt dan nu het geval is. Oostindische kers: vraagt nogal wat verzorging, ten minste als u een rankende soort neemt, want deze moet steeds wor den opgebonden. Zij zijn daarom op winderige balkons minder geschikt. Kiest daarom voor een soort dat niet rankt. Als u ze in potten ibinnenhuis zaait, moet u ze niet voor 20 mei buiten zetten, want zij zijn erg gevoelig voor vorst. Tuingeraniums doen het op balkons uitstekend, vooral ook door hun kleur. Kiest u voor hangende exemplaren, plant deze dan wat schuin in de bak, want dan is er minder kans dat zij breken. dat op het grijze een flatbalkon geen bloemen kunnen groeien mis. Dat wil zeggen: Je wel zorgen voor een waarin de plantjes wortel kunnen schieten, eenmaal gebeurd dan kan op een prachtig tuin- twee-, vier- of tien- bent beslist in staat het en de zomer voor uw ven halen. wanneer u daar zin bben althans. el elk tuincentrum en bij ove er zijn stenen te koop tot aan het raamkozijn zo- an opstapelen dat er een k ontstaat: kiep daarin het ~"i de zaad'jes en plant de een mum van tijd kijkt u over een fleurig mini- vas en zeker niet mee De bloemen- en plantenwereld biedt keus genoeg om ook balkons een fleurig aanzien te geven. Maar niet alle planten zijn hiervoor geschikt. Met de hieronder genoemde is suc ces vrijwel verzekerd. Doen zij het niet, dan ligt het niet aan hen, maar aan de verzorging door u. Vandaar ook een paar tips. De meeste ervan moeten in april of mei worden gezaaid en/of gepoot. is het met rvijwel al onze produk- ten: „tuinier met plezier" zeggen wij". De Wolf-filosofie blijkt aan te saan, want sinds enkele jaren staat dit bedrijf in de meeste landen van Europa onbetwist aan de top. Ook in Nederland, waar het vorig jaar alleen al 50.000 motormaaiers ver kocht „De algemene tendens is, dat men bereid is aanzienlijk meer in zijn tuin te investeren", is de ervaring van heer Wolf. „Tien jaar geleden gaf de gemiddelde Nederlander nog geen 20 per jaar uit voor z'n tuin, vorig jaar was dit 130 en verwacht wordt dat dit cijfer ook zal blijven stijgen. Men heeft er meer geld voor over om wat meer comfort te heb ben bij het tuinonderhoud". Er zijn drie Wolf-fabrieken in Eu ropa, die weliswaar samenwerken, maar geheel zelfstandig zijn. Elk van de drie gebroeders Wolf staat aan her hoofd van zo'n onderne ming: Roderich Wolf in Engeland, Elmar Wolf in Frankrijk en Dieter Wolf bestrijkt vanuit het moederbe drijf in Betzdorf (Duitsland) de rest van Europa en de tuinlanden in andere werelddelen. Dieter Wolf is gecharmeerd van Nederland, want zegt hij met enige vertedering „nergens ter wereld heb ik mensen ontmoet die met zoveel liefde en zo intensief hun tuintjes vertroetelen. De best- verzorgde tuinen vindt men dan ook in uw land". Vorig jaar kondigde Wolf Gerate aan, dat het zijn prijzen in 1973 niet zou verhogen. Wat is daarvan terechtgekomen Wolf: „Daar hebben wij ons aan gehouden. Onze prijzen voor 1973 zijn vastgelegd en in de catalogus kunt u zien, dat over de gehele li nie genomen onze prijzen zelfs iets zijn gedaald, ondanks de inflatie en de stijgende kosten. Onze tweeatkt- motor is zelfs 30 procent in prijs gedaald (van 575 naar ƒ398)". Dat de prijzen zo stevig in de hand gehouden konden worden, schrijft Dieter Wolf vooral toe aan een zeer rationale fabrikage. Hij hoopt de toch wel kleinere winstmarge te kunnen compenseren door een gro tere omzet. Ook in ons land. „Wij rekenen op een omzetverhoging in Nederland van zeker 5 procent", aldus Wolf. Dat hoopt hij mede te bereiken door een gazonmaaier op de markt te brengen die als nieuwste snufje is uitgerust met een Wankelmotor. Wolf: „Wij waren de eersten die destijds de cirkelmaaier met motoraandrijving in Europa in troduceerde. Nu de motorisering van de maaimachines algemeen is, heb ben wij de primeur van de wankel- motor. Voor een dichtbevolkt land als Nederland niet onbelangrijk, want onze wankelmaaier produceert 40% minder geluid en vrijwel geen stank". Wat vindt de man van de verzorgde tuinen van „wilde" tuinen, zoals die worden gepropageerd door de Hee- renveense tekenleraar Louis le Roy? „In principe ben ik het met Le Roy eens, dat we zoveel mogelijk in stand moeten houden van onze ech te natuur", zegt Dieter Wolf, „maar Le Roy gaat mij veel te ver. Je kunt in onze samenleving de natuur niet meer haar gang laten gaan, zeker niet in een zo dichtbevolkt en ge cultiveerd gebied als Nederland. En wie dat toch per sé wil en wie Afrikaantjes: zijn dank zij hun felle kleur op balkons erg mooi. Voor bakken le nen de laagste vormen (tenuifolia) zich het best. Plaats ze in de volle zon en bedenk dat te voedingrijke aarde de bloei in het begin ver traagt. Uitgebloeide bloemen moeten direct worden verwijderd. Begonia's: doen het goed op het noorden. Ook kopen ook wel hand- aai- toch adviseren wij neem liever een motor zijn heus niet zo duur er al een van 198) en ervan voor het hele ge- Ook mevrouw beklimt Dieter Wolf z'n als het over tuincomfort hebben ook een slangen- geconstrueerd, waarmee de tuinslag opgeborgen kan worden, ook te gebruiken is als en als steekkar voor bierkrat of andere In plaats van de pie- is er nu een tuin- banden en kogellagers, meer, maar een met tweehand- Geen stugge hark, maar elastische draadbe- gewone spitspade (waar inderdaad het spit van een halfautomatische hefboom en veer, waar- slechts eenvierde van de energie nodig heeft. En zo

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19