latbewoner leeft zich uit i z'n „droomboerderijtjV Dit is een goede kraan «Si „Beschadiging" leren bankstel tegen echtheid vomer utselt een oud Saksisch boerderijtje Wie in bad zit verzuurt niet... Belgen gokken op een zonnige zomer Kortste rokjes bij St. Honoré eede buis »ft niet maakt zijn, erpAG 12 APRIL 1973 EXTRA PAGINA IT zelf „Veel mensen die een leren bankstel kopen, denken dat het er over vijf jaar als nieuw uitziet. Maar dat is een misverstand", zegt de heer Phi lip Vlessing (43), direkteur van de produkten tassen, kostuums, shirts, overjassen, etc. in de mode. De prijzen zijn daardoor aanzienlijk gestegen. In een Jaar tljds ging Je prijs van ruwe hulden enige fabriek in Nederland waar met 150 pet. omhoog. Dit had uiter- uitsluitend leren meubelen worden aard zijn uitwerking in de consu- vervaardigd. mentenprijs voor een bankstel Het publiek verwacht heel vaak dat waarin doorgaans tussen 20 en 30 leer net zo mooi glad blijft als een m2 wordt verwerkt, synthetisch produkt. Dat is natuur- Wat kost een echt „lederen" (coja- lijk niet zo>; Er komen op den duur leer) bankstel? vouwtjes en ribbeltjes in. Talloze „Wie inderdaad kwaliteitsleer wenst, mensen weten dat niet en die gaan moet rekening houden met een be- aan is een leuke bezigheid tijdens de weekends geven mensen er zich verlekkerd kranten nalpuizend op waarin boerderijtjes aangeboden en dan stilletjes artiertje dagdromen over de ;heden die je zou hebben als boerderijtje zou kunnen ko- wor- heel wat vooral in de za- kranten van deze lerderijen aangeboden. Maar tit is slechts voor weinigen gd. Geschat wordt, dat niet er dan achtduizend Neder- gezinnen zo'n jaloersmaken- lom de hunne kunnen noe- aantal bezitters enaamde „kleine buitenver- is de laatste tien jaar aan- toegenomen. En de deskun- Vanzelfsprekend kunnen dat niet allemaal tot tweede woning getrans formeerde boerderijen en landarbei dershuisjes zijn. Recreatiedeskundi gen verstaan onder „kleine buiten verblijf" een heel scala van moge lijkheden: van verbouwde boerderij tot zeiljacht met flinke kajuit, met daartussen: zomerhuisjes, kamp huisjes, huisjes op volkstuinen, vas te standplaatsen voor cara- en li- vingvaiis en ook voor bungalowten ten. Verdrievoudigd In 1969 hadden een 150.000 Neder landse huishoudens zo'n recreatie verblijf. Ruim een derde deel daar van bestond uit caravans en living vans. Het aantal boerderijen, zo merhuisjes en bungalows dus de buitenverblijven van steen werd geschat op 13.000. Becijferd is dat voor 1980 het aantal van 150.000 naar rust. ruimte en romantiek. „Het tweede huis is beslist niet vol maakt. TT KOOPAWOGEBODLXt' '•>«1 r*rr ua V«!u**.r«rf. met ■z 7000 ml k-i co 10 km V«n 7 *-n van rtrke*rrr*g fwitil» pn)a J 31COC. [verwachten in de komende i - gestimuleerd door iwko- ijglngen en arbeidsverkortin- een enorme ontwikkeling op en arbeidsverkortin- een enorme ontwikkeling op Geschat wordt dat in op de 25 Nederlandse ge- beschikking had over een in 1977 zullen op de 14 zijn, in 1985 8, en in 2000 één op de bijna verdrievoudigd zal zijn. „Het wonen in een landelijke omge ving is een van de belangrijkste motieven voor de keuze van een tweede woning" aldus mevrouw Vie- ringa-Poethumus, na een weten schappelijk onderzoek naar de in vloed van de tweede woning op de leefbaarheid in Zuidoost-Friesland. De meeste bezitters van kleine bui tenverblijven komen dan ook uit een stedelijke omgeving. Zij ont vluchtten de stad en gaan op zoek Knutselen Het appelleert aan het primitieve, het Robinson C ruso -syndroom zoals het onlangs werd betiteld," al dus een andere deskundige. Een tandiarts uit de Randstad, door de week bewoner van een vierka- merflat op acht hoog, tijdens de weekeinden altijd te vinden op zijn boerderijtje in de omgeving van El- speet, verwoordt het zo: „Thuis ver veel ik me in het weekend dood. Wat kan ik daar knutselen? Alles is kompleet opgeleverd. Ik heb er uit zicht over huizen en nog eens hui zen, ik adem auto- en industriegas sen in en mijn oren tetteren van de verkeersdrukte. Hier kan ik me uitleven. Ik restau reer het huis eigenhandig en heb daar helemaal geen haast mee. Ik leef hier zonder tv, zonder radio, zonder telefoon. Ik knoei wat in de tuin, maakeen praatje met de buurtbewoners en rij 's zondagsa vonds geestelijk en lichamelijk ver frist weer naar m'n flat. Mijn vrouw en kinderen zijn hier de hele zomer. Dure buitenlandse vakanties hoeven voor ons niet meer." Daarmee somt deze tandarts een hele rij motieven op, die deskundi gen bij vrijwel alle bezitters van tweede woningen hebben onder kend: #het doorbreken van het formele gedragspatroon waar men in de ste delijke omgeving aan gebonden is, wat betreft omgangsvormen, kleding en huishouding het verlangen naar primitievere (zeg maar romantische) woonvor men #het verblijf in de natuur het kunnen kweken van eigen bloemen en eigen groenten. „In een tweede woning is het geoorloofd lekker rond te klunge len", zegt de heer L. J. H. van Spengler, tot voor kort direkteur van Buii'ten-Stee, een in Hoevelaken gevestigde NV waarin de ANWB, de Heidemij, de Vereniging van Neder landse Gemeenten en het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten in participeren en die komplexen re creatiewoningen ontwerpt en laat bouwen. Sleur doorbreken „In het weekend in een recreatie woning word je dag niet van mi nuut tot minuut door de klok be paald. Je kunt er Jezelf manifeste ren in vrije consumptie en Je hoeft niet, zoals thuis, gedwongen te con sumeren. Een belangrijk winstpunt is ook dat de gezinsleden elkaar weer ontmoeten. Zij doorbreken er de sleur van de doordeweekse dagen, zij krijgen weer tijd voor elkaar, gaan geza menlijk iets doen. Een tweede wo ning nodigt uit tot allerlei aktivitei- ten, zij verjaagt de passiviteit die in normaal bewoonde huizen zo snel dreigt op te doemen". Is het hebben van een tweede wo- miimig gewdjid rapport onomwonden, dat het streven naar een tweede woning als een legitieme behoefte moet worden gezien. De heer Van Spengler: „Fatbewoners in stéden hebben zeker recht op een tweede woning. Je zou die mensen er eigen lijk zelfs een premie voor moeten ge ven. Zeventig tot tachtig procent van de kopers van onze huizen ko men uit de Randstad. Negentig pro cent van hen bestaat uit gezinnen met kinderen. Dat is logisch. Moe ders hebben er behoefte aan hun kinderen via de uitslaande deuren buiten te zien spelen, en niet als stippen op de stoep. Als een echtpaar kinderen krijgt, komt vaak de vraag aan de orde: wat doen we, verhuizen we naar een dorp en gaat de man naar zijn werk forenzen of is er een andere mogelijkheid? Die mogelijkheid wordt dan gevonden in de tweede woning. Koop De huurwoning (2/3 deel van onze kopers huurt de eerste woning) wordt aangehouden en men koopt een woning buiten. Men woont dan doordeweek niet zo prettig, maar wel dicht bij het werk en men slaapt drie nachten van de week in het recreatiehuis dat dan weer in een betere omgeving staat dan de eventuele koopwoning in een dorp Het tweedie huis wordt tijdens de eigen vakanties verhuurd en met dat geld wordt een centrale verwar ming bij elkaar gespaard. Zodra die is geïnstalleerd, kan het droomhuis het gehele Jaar worden gebruikt". De trek naar buiten zal in de ko mende jaren sterk toenemen. Men kan het vervelend vinden, maar ook daarbij zal het klassen verschil niet zijn verdwenen. De hogere beroepsklassen streven naar een echte 2e woning (met voor keur naar een romantisohe boerde rij) die middenklasse kiest voor een sta-caravan of een bungalowtent en de lagere beroepsklassen vinden hun geluk in kamphuisjes. Zij zullen daar allemaal een flink deel van hun inkomen voor over moeten hebben. Want stilte en fris se lucht moeten duur worden gekocht Maar 't overgrote deel van de Ne derlandse gezinnen zal het geluk zonder een eigen „klein buitenver blijf" moeten zien te vinden. Zij kunnen alleen maar over bungalow tenten met vaste standplaats, over kamp- en zomerhuisjes en over ver bouwde boerderijtjes dromen. zich bij de detaillist beklagen. En het wil dan nog wel eens gebeuren dat deze evenmin goed op de hoog te is van de eigenschappen van leer, zodat hij zijn klanten geen goed antwoord kan geven. Ook horen wij vaak dat iemand een leren stoel of bank niet koopt om dat er krasjes of vlekken op zouden zitten. Men vergeet dan echter één belangrijk ding: deze krasjes en vlekjes dienen beschouwd te worden als een zichtbaar teken van echt- heidN Zij zijn als het ware een waarborg voor het feit dat het een natuurlijk produkt geldt en dat het geen bedriegelijk echt lijkende na maak betreft." Er is nog iets dat men van leer moet weten: wie leren meubilair in tensief gebruikt, zal na verloop van tijd (een jaar of vijf) ontdekken, dat de toplaag van de verf slijt. Dat is niet te voorkomen. Maar het leer zelf blijft in goede conditie. Al thans wanneer men: het leer nooit met een synthe tisch middel schoonmaakt; de luchtvochtheid op peil houdt. Waar komen die onvolkomendhe- den in het „uiterlijk" van het leer vandaan? De heer Vlessing: „Koeien die het leer leveren, kunnen last hebben gehad van insektenbeten of van horzels die in vrijwel elke huid hun sporen achterlaten. Andere bescha digingen worden veroorzaakt door prikkeldraad en doornenstruiken. drag dat varieert van ƒ3.000 tot ƒ5.000", aldus het antwoord van de heer Vlessing. „Een los element komt op ongeveer 650 of meer." Er zijn ook vele goedkopere aanbie dingen, maar bedenk wel dat het daarbij gaat om meubelen die ten dele van echt leer en ten dele van kunstleer zijn gemaakt. Wat vaak geen bezwaar hoeft te zijn, wanneer u dat maar wordt verteld. En dat is nou Juist doorgaans niet het geval. Tenslotte: ook in 1973 zullen de leerprijzen verder stijgen. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT1080-112 LEIDEN BRUSSEL Onze zuiderburen rekenen op een zonnige zomer. Er is tenminste in winkels en warenhuizen nog nooit zo veel keus uit Belgische badkleding geweest. De firma's Déwé, Svel- ta en Goussery hebben zich met succes in de felle concurrentie strijd gemengd want hun kleurig gedessineerde badpakken en bi- rini's zijn onverbiddelijke best sellers geworden. Maar dat komt ook omdat hun treaties van supersneldrogend ïlastisch "lycra" zijn waar door 't eigenlijk nauwelijks no li g is om na een duik in zee van badpak of bikini te verwisselen. In vergelijking met andere landen zijn wij een kranig volkje. Liefst 99% van alle woningen in Nederland is aangesloter op de wa terleiding. En dat betekent dat er in vrijwel elk huis gemiddeld zo'n vijf kranen zijn aangebracht. De hedendaagse kraan is er in soorten: de tapkraan (in keuken, bijkeuken of garage), de keuken- mengkraan en de wastafelmeng- kraan. Het KIWA-keur (verstrekt door het Keurings Instituut voor Waterleidingartikelen) biedt garantie voor de technische kwaliteiten van de kraan. Zélf kunt u letten op de vorm en de gebruiksmogelijkheden. Een paar tips: •een goede kraan loopt soepel bij het open- en dichtdraaien, dus „hokt" niet, zoals een .vakman zegt; een goede kraan laat zich ge makkelijk dichtdraaien en lekt ui teraard niet; bij het leveren van heet water mag de kraan nooit zo heet worden, dat u uw vingers brandt; beoordeel de kraan van uw keuze als-ie gemonteerd ls op de soort bak of aanrecht waarvoor hij be doeld is. De kraan moet qua vorm aansluiten bij z'n omgeving. Een forse kraan op een kleine wasbak is als een kind met een waterhoofd. Bij de mengkranen voor keuken en wastafel kan men kiezen uit het traditionele type met twee knoppen (één warm; één koud), de zgn. va- ria-knop (waarbij het eerste deel de hoeveelheid en het achterste deel de temperatuur regelt)en de zgn. éénhendelkranenDe hendel be weegt u met één hand naar links of rechts voor het mengen van de temperatuur, en op-en-neer voor de hoeveelheid. Dat noemt men regel bare mengkranen. Let er ook op dat de uitloop van de kraan draai baar is en hoog genoeg om er pan nen, ketels of bij een wastafel er het hoofd onder te kunnen ste ken. Tenslotte nog iets over het heet worden van de knoppen. Er bestaan zgn. geïsoleerde knoppen. Als u zich dus een mengkraan aanschaft, is het zaak naar een kraan met een geïsoleerde knop te vragen. Dat is veilig en praktisch. Een heel fijn trekje aan een kraan is de tuit. Daaraan bevindt zich vaak een schuimstraalmondstuk of een straalbreker. Dat voorkomt hin- veel woningen is de badkamer of douchecel nog een wat verwaarloosd stukje leefruimte. Ne derland telt zelfs meer dan een Deze littekens beïnvloeden evenwel miljoen huizen waar zo'n badgele- op geen enkele manier de kracht genheid totaal ontbreekt. Maar dat van het leer." zal in de komende Jaren drastisch Is iemand daar bang voor, dan is gaan veranderen. Zoals de slaapka- die vrees, verzekert de heer Vlessing mer geleidelijk meer-en-meer 'n leef. nadrukkelijk, ongegrond. kamer wordt en de keuken ook bij Leer is op het ogenblik voor tal van de woonruimte wordt getrokken, zo zal de badkamer in de toekomst een ruimte worden waar we „re laxen", ons heerlijk ontspannen na gedane arbeid. Dat begint al met een ligbad. Vroe ger dacht men, dat zo'n badkuip er was om Je te reinigen. En dus werd de kuip verdrongen door de douche, want die reinigt natuurlijk veel sneller en beter. Maar nu we meer tijd voor het relaxen gaan maken - gewoon omdat we daar meer dan ooit behoefte aan hebben - komt het ligbad steeds meer in zwang. „Baden is voor veel mensen een re medie tegen het verzuren", filoso feert Freek de Sterke, voorlichtings man van een Nederlandse sanitair industrie, „want wie in 't bad zit. verzuurt niet Het Juiste baden is volgens hem: eerst een "warm" bad (37 tot 40 graden Celsius), meteen daarna koel douchen om de poriën weer te slui ten. dan een stimulerend "koud" bad (25 tot 30 graden Celsius) en tenslotte fluks onder de warme douche. Vroeger vond men de uiterlijke vorm van de badkuip belangrijk. Tegenwoordig let men meer op de inwendige vorm. Er moet een relax- vorm is zitten. In de traditionele reohttoe-rechtaanbaden kan men niet comfortabel liggen. Bij de aan koop van een badkuip is het dan ook verstandig op een paar punten te letten, die een belangrijke rol spelen. Het bad moet geschikt zijn voor lengte (en dikte) van alle gezinsle den. Bij een lengte van 175 cm. van de langste gebruiker, moet de kuip minstens 170 om. zijn. Het bad moet een zodanige vorm hebben, dat men zich er weldadig in kan ontspannen. Daarbij is een rugsteun van veel belang. De meest comfortabele houding wordt bereikt bij een helling van 140 tot 155 gra den. Is de helling groter, dan reikt het water tot aan het achterhoofd en wordt het haar nat. Is de hel ling kleiner, dan ligt men niet ge makkelijk. Om bij het wassen de ellebogen vrij te kunnen bewegen, dient de kuip aan de binnenkant (althans op de plaats van de elle bogen) een breedte te hebben van 60 tot 67% cm. Heel plezierig is het als de kuip e en brede rand heeft waarop men kan gaanzitten of iets kan neerleggen. De kuip moet stabiel en veilig zijn voor de gebruikers en gemak kelijk schoon te houden. Het bad moet een oomplete een heid vormen met de omgeving. Nu kan men niet overal een grote badkuip plaatsen, omdat de ruimte dit vaak niet toelaat. Dan kan men het voet/zitbad kiezen, dat voorts nog enkele voordelen heeft: een ge ringer waterverbruik (en dus zuini ger) en een uitstekende wasgelegen- derlijk gespetter, zorgt voor een held voor de kleinere kinderen Het hechte straal en maakt het water Is bovendien een heel veilig bad, lekker broezend Vooral het schuim- want men glijdt er noOlt in uit. straal'mondstuk zorgt daarvoor. Vooral voor oudere mensen een doordat er door sleufjes lucht wordt ideaal bad, zeker als ze een aangezogen die bij het water wordt voet/zitbad met een lagere instap- gemengd. hoogte nemen. Zo krijgt u een heerlijk schuimend Er zijn ook zitbaden die zo gecon- straaltje water. Een hulpstuk dat strueerd zijn, dat ze tevens als bi- z'n prijs dubbel waard is. det gebruikt kunnen worden. De mode-ontwerpers hebben het de vrouw dit voorjaar wel gemakkelijk gemaakt want met kleren kan men nu alle kanten uit. Er is keus voor iedereen. Meisjes die geen zonnestraaltje willen missen kunnen bij Peek en Cloppenburg voor rugloze truitjes en luchtige halterblou- zes terecht. Creaties die zij met een mini-rokje maar net zo goed met lange klokkende "New Look" rokken kunnen combine ren. Maar wat de mini's betreft in Londense boetiekjes lijkt het wel of ze nooit weg zijn geweest. En het Britse confectieconcern "St. Honoré" beroemd zich er op dat het voor dit seizoen de kort ste lentejurkjes heeft gemaakt. Het zijn lieve luchtige lenteja ponnetjes die overigens net zo goed als "babydolls" door zouden kunnen gaan. Maar omdat de Romeinse modekoning Valenti no voor dit voorjaar nachtja ponnen als avondjurken lanceer de is dat helemaal de nieuwe trend. Daar hoeft overigens nie mand aan mee te doen want de klassieke Engelse "country' kleding" van Aquascutum is ook weer helemaal in.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17