Raad bezorgd voor het leven in de wijken Gezonde 70-er: kroon op werk Sassenheimse raad tegen politiek' gewest-Leiden <ïret mocht niet weg Maredorp-oostDe Sitterlaan e.o. en Haver- en Gortbuurt aan de orde "4h en wee n W. was gisteravond meer 9i wee, want het college e niet bepaald uit door han- scherpzinnig optreden. ]eui meest opvallend was dat bij ng om te elfder ure om te zijn om 10 uur wet- Kret vrij te maken voor 5Ü1 indere afspraak. Gepoogd vanachter de collegetafel de Ml ideing van de zaak De Sit- i van de agenda af te voe- omdat Kret in tijdnood Terecht vroeg In 't Veld in het punt dan was opge- en of het college had ge- laat de raad maar wat n. nbiAemeester Vis en wethouder uur konden het niet duidelijk >0tf. i. De publieke tribune met Stellenden voor dit onder- Sa begreep het niet. de raad ir 11 het niet. Het agendaount •lat gehandhaafd en de wethou- oest blijven. voorzitter had het op papier iSjJal sneller gepland. Op zo'n nt vraag je je af hoe lang Leiden is en of hij de raad :t kent. Wist hij dan niet. raad toch wel even wilde ^g.jan bij de wethoudersbenoe- Thoewel dat allerminst een Bk bleek? HANS MELKERT LEIDEN De bemanning van de collegetafel in de Leidse raad, waarin accuut een gat was gevallen door het overhaaste vertrek van Harmsen CHals wethouder van financiën en ■personeelszaken, is gisteravond op sterkte gekomen door de benoeming van Elsgeest (CH) in deze functie. Hij kreeg 28 van de 35 stemmen (vier leden ontbraken). Van de overige ging er één naar VVD-er Wessels en waren er zes blanco. Op de foto (Jan Holvast) op de voorgrond de nieuwe wethou der achter de collegetafel. PAK-fractieleider In 't Veld liet er geen twijfel over bestaan dat de blanco stemmen van zijn fractie kwamen. Hij deelde meedat PvdA en de helft van D'66 (Kuyper zit niet meer in het PAKop alfabetische volgorde gedeeltelijk op Elsgeest en gedeeltelijk blanco zouden stemmen. Deze partiële steun zag hij als een verbinding tussen verleden en toekomst. De benoeming van de xoat leeftijd gerijpte wethouder noemde hij een kredietbenoeming Aan de nieuwe wethouder stelde het PAK o.a. deze eisen: 9 voortzetting en versterking van de financiële beleidslijnen; 9 integrale schets voor de lange termijn structureel werken volgens begrotingspatroon 1973; onverminderd van kracht wat staat in de nota "Leiden voorgoed in last?"; weigeren de kapitaalreserve te gébruiken voor dekking van het begrotingstekort. In 't Veld deelde mee, dat zijn fractie groot respect heeft voor Elsgeest als mens en als raadslid. Amptmeijer (PSP) en Kuyper (D'66) onderschreven dit in het licht van de technische benadering van de functie. De PSP-er noemde Elsgeest de beste kracht uit de prot. chr. groep, die zich in het verleden evenwel conservatief heeft opgesteld en kampioen xvas in egn sluitende begroting. Een conflict met hogere overheden is volgens Amptmeijer onver mijdelijk en omdat Elsgeest hem heeft gezegd dit niet uit de weg te gaan stemde hij vóór. Driessen KVPkwam langs heel andere wegen tot dezelfde stemverklaring. De overige fracties deden er het zwijgen toe. ook die van de VVD, terioijl In 't Veld duidelijk de liberale fractieleider Wiebenga had uitgedaagd in te gaan op zijn ook in deze krant vermelde opmerkingen over het Leidse college vaft B. en W. thouder Kret van stadsontwikkeling en verkeer zat gisteravond uss in de strafbank dan in de collegebank. Hij moest bij wijze van 183, ten nablijven. Hij had uiterlijk om tien 'uur weg willen zijn om vu w vergadering van het Leidse City Centrum een praatje te ma-.rap praten probeerde hij het onderwerp Maredorp-oost snel handelen en vervolgens of beter: tussendoor deed hij )elf Tdevoorstel om het punt De Sitterlaan af te voeren. k raad voelde er niets voor en liet dat weten door het ordevoor- net 21 tegen 14 te verwerpen. De wethouder kon toen moeilijk Vln en hij beperkte zich tot een telefonische mededeling aan bCC, dat hij niet kon komen. 'h zat het Kret niet lekker. Toen hij met gemak een motie had enomen over De Sitterlaan kon hij niet nalaten wat zuur te waarom er zo lang ivas gepraat mokte even later nog een beetje na net als een jongetje, DB moet schoolblijven toen de burgemeester het voorstel deed de fa c/ te handelen, al zou het heel laat worden. ,.Nee", zei hij in a *>°rd op de vraag van de voorzitter of hij namens het hele eidf le sPrak- Toch stemde hij vóór. tt maakte overigens niet uit. want het ordevoorstel haalde niet m ersvers vereiste tweederde meerderheid. De raad ivilde alleen nis F noodzakelijke dingen afhandelen en ging om half twaalf 'oed. De rest van de agenda bleef liggen onder het motto "Dat 1501 Wecyp7 mei dan wel weer". Dan is pas de volgende raadsverga- W, waarvoor al een lijvig onderwerp klaar ligt: de gewestregeling. dei f is lang pais en vree geweest in de Leidse raad, maar het ttakkerige sfeertje was er ditmaal weer. Voor wie ervan houdt, f misschien net zo leuk als de Nonsens en treurniet-show op 11 enkele opmerkingen in de kantlijn. In 't Veld zag er uit als )eer. Roel verschijnt de ene keer in een progressieve trui en faere keer in een conservatief kostuum. Dat droeg hij gister- en hij had zijn woordgebruik aangepast. Vele malen sprak »t W16* °^e oofc een heer over buitengemeen 'D-er Taffijn vierde zijn vrijgezellenavond. Vrijdag laat burge- D ter Vis zijn huioelijksboot te water. Jammer voor bruid Ine, dat i tthart van haar Pieter zal moeten delen met een ongerustheid. n.l. ongerustheid in het hart te hebben over de exploitatie fa Morswegflat als de rijkspremie is afgebouwd. En partijgenoot Tider Duvverman kon die ongerustheid niet weanemen. Die °ofc dit antwoord schuldig. HANS MELKERT JU LEIDEN Dit flatgebouw aan de Morsweg (op foto Jan Holvast gezien vanaf de brug over de Rijn bij de spoorwegovergang) vormde gisteravond het forse sluitstuk van de raadsvergadering. Aanvaard werd het voorstel om de betaling van rente en aflossing te garande ren van een lening van 1 1/4 mil joen gulden, die de stichting Huis vesting Werkende Jongeren wil slui ten om 28 flats aan te kopen. Verscheidene raadsleden infor meerden naar de hoogte van de huren en de sluitende exploitatie, ook in verband met de afbouw van de te verwachten rijksbijdrage. Waarnemend wethouder van finan ciën Duyverman zei, dat de exploi tatie sluitend is als alle flats be woond worden en dat de huur re delijk is als de rijkspremie afkomt. Op de vraag of de zaak onderzocht is moest hij het antwoord schuldig blijven. PvdA-er Waal stemde daar om tegen. Mevr. Kerling (PvdA) en mevr. v.d. Blom (CPN) spraken hun be vreemding uit over- de gang van zaken m.b.t. de vestiging van de firma Hundersmarck op het indus trieterrein "De Waard". Volgens mevr. Kerling is er vreemd gerom meld met dit bedrijf, dat via de oommissie beroepschriften nu wel een bouwvergunning heeft, maar nog geen grond. Volgens wethouder Kret zit dat laatste o.m. in het feit, dat de firma geen grond in erfpacht wil. In antwoord op een vraag van so cialist Van Aken antwoordde wet houder Lijten, dat in de loop van mei het voorstel over de veemarkt te verwachten is. LEIDEN De harde conclusie van de nota "Leiden in last?" blijft voor J. C. Elsgeest onverkort nu hij van raadslid (financieel deskundige van de prot. chr. fractie) wethouder van financiën en personeelszaken is geworden. "Ik zal het conflict met de hogere overheid beslist niet uit de weg gaan", vertelt hij me enkele uren vóór zijn benoeming. Dan pas wil hij praten. Hieruit blijkt één van zijn eigenschappen: hij wil zekerheid. Bij de kandidaat stelling door zijn fractie had hij die niet. Nu, kort vóór de beslissende raadsvergadering, had hij die wel, door een belofte van de PvdA. Ampt meijer <PSP) zei het gisteravond in het openbaar en Elsgeest windt er geen doekjes om: hij heeft overleg gepleegd met de oppositie. "Ik wil een flink stuk vertrouwen. Mijn aard is om breed samen te w-erken, dat heb ik van mijn vader. Ik wil een soepel beleid voeren. Om de sfeer in de raad te verbeteren, ben ik vó-r het compromis, maar ik houd me aan mijn woord. Vraag 't PAK-leider In 't Veld maar". Dat stuk vertrouwen heeft hij ge kregen en daarmee was een van zijn voorwaarden vervuld. Maar wat bezielt een man van zeventig om een zware wethoudersbaan te aan vaarden? Hij is niet van ij delheid ge speend hij erkent het zelf direct en wil de kroon zetten op werk, dat hij voor de gemeenschap heeft ge daan. Als raadslid en in tal van func ties in het organisatieleven, altijd op financieel gebied. Hij moet nu func- Door Hans Melkert ties laten varen en dat bedroeft hem zeker, dat hij mede door hem in gang gezette fusie tussen prot. chr. en Geref. onderwijs moet loslaten. Hij wil er niet veel over zeggen, maar weet, dat hij tien jaar geleden ook kandidaat van een deel van zijn fractie is geweest voor het wethou derschap. Harmsen werd het toen, die hij nu opvolgt. Harmsen, wiens poli tieke motief tot aftreden (niet eens met de partijtop) hij schadelijk acht voor "zijn" CHU. Daar ligt meteen een andere reden, waarom hij de kandidatuur heeft aanvaard. Het hmeeft hem goed gedaan, mis schien zijn IJdelheid gestreeld, dat velen hem hebben gezegd het te moeten doen. behalve zijn enige dochter, die vaders leeftijd wel heeft laten meetellen. Maar vader denkt er de resterende anderhalf jaar van de ze raad wel tegenaan te kunnen. "Ik voel me uitstekend, heb in ja ren geen dokter nodig gehad en slik zelfs geen aspirientje. Ik ben hele maal schoon. Onlangs ben ik ge keurd. De dokter zei: Je hebt de ge zondheid van een man van vijftig, maar vergeet niet, dat 50 een ge vaarlijke leeftijd is. Hij vergeet het niet. Het door Harm sen beklede voorzitterschap van de begeleidingscommissie organisatie onderzoek zal hij niet overnemen. Hij wil wel lid blijven, maar denkt voor het voorzitterschap aan In 't Veld. "Tegen die functie ben ik fy siek niet opgewassen", zegt hij een voudig. Financieel-technisch voorziet Els geest geen problemen. Hij heeft zijn hele leven cijfers "gegeten". Hij werkte in de verzekeringsbranche, 't laatst als districtsinspecteur. Voor zijn werk werd hij in 1931 Leide- naar. Hij groeide op in Noord wijk, en woonde daarna in Alphen a. d. Rijn en Ede. Bestuurlijk put hij uit de rijke ervaring van twee raadspe riodes. Dit is zijn laatste. Gedeci deerd zegt hij: "Ik wil geen bespot ting worden". Vandaag, tien jaar na zijn pensione ring, is de vitale zeventiger naar zijn nieuwe werkkamer gegaan. waar Harmsen alleen zijn "memoires" heeft achtergelaten. Inwerken is er niet bij. Elsgeest zal zijn weg moe ten vinden. Het zal de nodige sigaren vergen. Die rookt hij als hij zich moet con centreren. Niet als hij in het week einde thuis is. Dan rookt hij er één mee met gasten voor de gezellig heid. Zijn flat aan het Stationsplein is zijn home, dat hij na het overlij den van zijn vrouw in zijn eentje schoonhoudt, waar hij een borrel drinkt met de buurman en gasten on vangt op het eten. "Experimenteren met koken vind ik zalig", zegt hij, terwijl hij zijn bezoeker een kopje thee offreert. Dat is Elsgeest, die diplomaat als hij is niet altijd wat zegt. maar als hij zijn mond opendoet recht op de man af is. LEIDEN De raad toonde zich gisteravond bezorgd over het leven in verscheidene Leidse wijken. Met name het Maredorp-oost (achter de Haarlemmerstraat bij de v.d. Werf- straat) en de omgeving van De Sit terlaan kwamen ter sprake. B. en W. beantwoordden voorts vragen over de Haver- en Gortbuurt. Bewoners van het Maredorp-oost ondersteunden met een spandoek en kindertekeningen hun wensen voor de buurt: vreemd verkeer eruit en een speelplaats op de parkeerplaats in de v.d. Werfstraat. PSP-er Ampt meijer, na lange tijd ook weer eens mede namens het PAK sprekend, zei, dat de bewoners terecht strij den tegen de verloedering van him wijk. Hij wees ook op het belang, dat de Haarlemmerstraat als win kelstraat heeft bij een leef- en wan- delbare omgeving, waar men niet alleen afbraak ziet. Hij kreeg steun van mevr. v.d. Blom (CPN), Leeuwenburg (prot. chr.) en Zunderman (DS'70), welke laatste het beschamend noemde, dat een gebouw als Prediker niet als centrum kan blijven voortbestaan. Wethouder Kret zei in zijn ant woord, dat de wensen van de bewo ners in de verkeerscommissie zijn en daarna in een hoorprocedure ko men. Bij die noodzakelijkheid van dat laatste bleef hij ook toen er een voorstel kwam om de in de Van der Werfstraat aan te leggen speelplaats niet te combineren met parkeerha vens. Het voorstel kwam van Amptmeij er, Gerkema (beiden PSP) en Oos terman (D'66) en werd met 20 tegen 14 stemmen aangenomen. Van verscheidene kanten waren brieven binnengekomen over de ver andering van het wegprofiel van De Sitterlaan. Wethouder Kret wilde met behandeling van deze zaak wachten tot alle plannen zijn door gerekend. Op 8 mei vergaderen enke le raadscommissies erover. De raad praatte er nu al over, waarbij Oosterman (D'66) opmerk te, dat in het licht van deze wegpro- fielverandering het gehele basiswe genplan 1961 in het geding komt. Hij wees voorts op de afwijzende advie zen van de adviesraad voor de bin nenstad over de cityring en voorts, dat er gevaar is, dat de adviesraad zijn dienst gaat opzeggen. Het college nam een motie van Oosterman en anderen over om in de besprekingen van dergelijke ge vallen steeds het basiswegenplan in beschouwing te nemen. Kret had be- zwaer tegen de term "voortaan'', omdat het al gebeurt. Oosterman schrapte "voortaan". In antwoord op vragen van PvdA- sters Van Seters en Kerling zeiden B. en W. uitdrukkelijk te menen, dat de vergaderingen van de project groep Haver- en Gortbuurt niet open baar moeten zijn, omdat er ook ver trouwelijke zaken aan de orde ko men, die de belangen van de wijk en de bewoners zouden kunnen schaden bij openbaarheid. Wel zal 't college verslagen van vergaderingen van de projectgroep onder de bewoners ver spreiden. De projectgroep bestaat uit vijf vertegenwoordigers van de bewo ners, aangewezen door het buurtco- mité, één lid van de adviesraad voor de binnenstad, drie ambtenaren van de gemeentesecretarie en twee van de dienst van gemeentewerken. De projectgroep heeft een werk plan opgesteld, waarbij wordt uitge gaan van het treffen van maatrege len voor de woningen op korte ter mijn en de wat meer ingrijpende voorzieningen op langere termijn, terwijl als slot zal worden gestreefd naar totale rehabilitatie van de wijk. Burgemeester Vis installeerde gisteravond twee nieuwe raadsleden. Vink (CH), benoemd in de vacature-Harmsen, legde de eed af, Ouwerkerk (PvdA), benoemd in de vacature Wepster, de be lofte. Vink is leraar aan de pedagogische academie in Oegstgeest, Ouwerkerk (met baard) ambte naar op de secretarie van de Rotterdamse deelgemeente Charlois en als zodanig ambtelijk secre taris van enkele raadscommissies uit de deelgemeenteraad aldaar. (Foto Jan Holvast) SASSENHEIM —De Sassenheim se gemeenteraad heeft zich gister avond met grote meerderheid uitge sproken tegen een "politiek" gewest Leiden. Sassenlheim de enige Bol lenstreekgemeente die deel uit maakt van het huidige studiegewest, wil de ontwerp-regeling voor het te vormen nieuwe gewest na afloop van de op 1 augustus a s. eindie^nde studieperiode van vijf Jaren zodanig wijzigen, dat. "getrapte" verkiezin gen voor de leden van de gewestraad komen te vervallen. De leden van die raad zouden op dezelfdewijze als bij het studiegewest het geval is ge weest door de gemeenteraden uit hun midden moeten worden aangewezen op basis van het inwonertal. KVP-woordvoerder Verdegaal en WD-er Platje toonde zich felle te genstanders van de in de ontwerpre geling opgenomen verkiezingsvorm. Platje: "Door politieke zaken is het studiegewest de afgelopen Jaren al niet geworden wat het had kunnen zijn. Het gewest dient er in eerste instantie te zijn voor het behartigen van die belangen van de samenwer kende gemeenten die die gemeen ten afzonderlijk boven het hoofd groeien. Dat is het uitgangspunt van het gewest geweest. Niet de politie ke zaken. Dan krijgen we in de kort ste keren een vierde bestuurslaag er bij. waardoor het geheel een andere vorm gaat krijgen dan we allemaal als uitgangspunt hadden. Laten we gewoon van dat uitgangspunt van de gemeenten uitgaan en kijken wat we in de tweede fase kunnen doen". En Verdegaal, een erkend tegen stander van de komst van het ge west Leiden in zijn huidige vorm: ,De voorgestelde verkiezingsprocedure voor de gewestraad leidt tot polarise ring en eindeloos doordrammen ovei kleinigheden. Dit heeft het studiege west ook voor een belangrijk gedeel te al lam gelegd. Ik ben daar tegen. Ook tegen een onvolledig gewest Leiden, waarin Sassenheim de enige Bollenstreek-gemeente is. Er wordt wel gesteld, dat er een discussie komt met de overige gemeen ten. maar die hebben na eerdere ge sprekken al gezegd er niets voor te voelen. Zoals Oegstgeest ernstige be zwaren heeft, niet meer zo geïnteres seerd is en ook enig uitstel verlangt. Met slechts de stemmen van PvdA- er Pim Hv'sbergen en D'66-er Hans Montfoort tegen (zij zijn voor "nor male" verkiezingen door de gehele bevolking voor de gewestraad» be sloot de Sassenheimse gemeenteraad het dagelijks bestuur van het studie gewest Leiden ervan op de hoogte te stellen, dat de voorkeur van Sas senheim uitgaat naar handhaving van de huidige aanwijzingsprocedure van de gewestraadsleden door de ge meenteraden, met de mogelijkheid van opneming van burgemeesters en wethouders, ook in het dagelijks be stuur. ADVERTENTIE Officier Orde Oranje Nassau LEIDEN. Mevrouw mr. E. J. H. Fischer-Keuls uit de Cobetstraat, die een groot aandeel heeft gehad in de totstandkoming van het zevende boek van het Burgerlijk Wetboek, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Bij de aanbF'Mng van dit boek heeft minister Van Agt haar de versierselen uitgereikt. Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlsL Expositie over bezettingsjaren LEIDEN Ter gelegenheid van het tien-Jarig bestaan van de Docu- mentatiegroep '40'45 waarvan het secretariaat in Lelden gevestigd is, wordt van 4 tot en met 6 mei in de Stadsgehoorzaal te VIaardingen een tentoonstelling gehouden over de be zettingsjaren. Aan deze expositie, werken verder mee het Legermuseum te Lelden, het Mariniersmuseum te Rotterdam, het Museum voor On derwijs te Den Haag, de Expogé en Amnesty Internationaal. Gedurende de tentoonstellingsdata zullen ook films over de tweede wereldoorlog worden vertoond.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3