ELGISCHE ISSCHOPPEN EGEN ABORTUS "Wat maakt u van uw leven?' mateur-bloembinders(sters) versieren Katwijkse sporthal svraag voor lagsscholen Jongeren in crisissituatie Streven naar eenheid Reportage Rijnsburg voor t.v. uitgesteld Kleuterschool in slaapkamer is groot fSSEL (ANP) De Belgische bisschoppen hebben zich verklaring tegen het toepassen van abortus uitgespro- ideze verklaring staat onder meer dat het enige "bepaal- loment waar men een begin van het menselijk leven kan dat van de bevruchting is". klaring is ondertekend door Suenens, en de bisschop- Namen, Doornik, Brugge, ótwerpen en Hasselt. De van Gent, die volgens zijn jpAG 11 APRIL 1973 erkverband Doopsgezinden Ikkelingssamenwerking heeft vraag uitgeschreven met de kinderen op zonidagsscho- 'het ontwikkelingsvraagstuk nng te brengen. Allen die deze bedoeling interesseren een vaardige pen beschik - ien aan deze prijsvraag mee- erkverband nodigt uit een te schrijven waarin de bij- tieven van de ontwikkelings- rklng voor kinderen duide- ien. Het denkt bijvoorbeeld erwerpen als: gastarbeiders rland; ontwikkelingssamen- binnen het koninkrijk der iden; wij wil scholen zij olen? men verhalen worden inge- voor twee leeftijdsgroepen: (plm. 1000 woorden) of 9— plm. 1500 woorden). Jury zitten naast doopsge- Dok dr. J. L. Klink (rem.) H. Koetsier (geref.). Uitge- rijzen: f 300,- f 200,- f 150,- ing tot uiterlijk 16 Juni aan: band Doopsgezinden en Ont- jssamenwerking, pa. bureau ide Sociëteit, Singel sterdam. Adres voor nadere gen: mevr. G. G. Misset- eld. Langswater 671, Am- Osdorp. ig voor 95 procent achter de- 'a nschappelijke bisschoppelij- kan staan, heeft niet iet punt "Eerbied voor het Dpsgezim sterdam. nog ongeboren kind" zeggen de bis schoppen dat het leven van de an der eerbiedigen de eerste en meest fundamentele eis van de naastenlief de is en de opperste norm voor het handelen in de gemeenschap onder de mensen" .Men kan geen machti ging of rechtvaardiging vinden voor een abortus op grond van indicaties met betrekking tot de gezondheid, het psychisch evenwicht, de echte lijke verstandhouding en de be scherming van het huwelijk, het wel zijn en de economische en sociale wel vaart, aldus de bisschoppen. In hun verklaring zeggen de bis schoppen, dat als de argumenten om abortus te rechtvaardigen eenmaal geaccepteerd zijn, er andere argu menten zullen komen die het leven van gehandicapte, ongeneeslijk zie ken en anderen "marginalen" on veilig maken. De bisschoppen zeggen ook dat abortus, zelfs als ze gelega liseerd zou zijn, biologisch, psychisch en moreel uiterst schadelijk is voor de vrouw. Omdat in ons recht toegelaten is HAARLEM (ANP) In Haar lem komt een evangelisch-service - centrum voor jongeren in crisis-si tuaties. Heet centrum is een onder deel van de organisatie „Teen Chal lenge," een van oorsprong Ameri kaanse vereniging, die zich bezig houdt met de opvang en begeleiding van aan drugs verslaafden, Jeugdi ge delinquenten en andere in moei lijkheden geraakte jongeren. Het Haarlemse project ontvangt sub sidie van de Pinkstergemeente, de kerk van de Nazarener en de Bap- tistenkerk. De Jongeren, die er wor den opgevangen, krijgen naast ge sprekstherapie en andere moderne vormingsmethoden, ook bijbelstudie en geestelijke verzorging. hetgeen de wet niëV". verbiedt, zou een niet strafbaar stellen van abortus noodzakelijk het recht omvatten, abortus toe te passen Daardoor zou een van de meest essentiële funda ment envan onze beschaving, de eerbied voor het menselijk leven in al zijn graden, worden .aangetast al dus de bisschoppelijke vbcklaring. Ook kardinaal Dopfner tegen MüNCHEN Kardinaal JT. Döpfner, voorzitter van de Westidtoöitse bis schoppenconferentie, heeft de bur gers vam de Bondsrepubliek opge roepen het wetsontwerp van: de so cialistische en de liberate pamtij van de hand te wijzen, dat de ©hortus tijdens de eerste drie maanden van zwangerschap wil vrijgeven. In een verklaring noemt de kardi naal het prijsgeven van de Straf rechtelijke bescherming van het on geboren leven onverantwoord. Kardinaal Döpfner verzoekt de 'le den van de Bondsdag zich op de hoogte te stellen van de ervaringen die men in het buitenland heeft op gedaan met het vrijgeven van de abortus. Hij vraagt ham ook de re denen, welke vele Duitse artsen tegen het wetsontwerp hebben ingebracht, ernstig te overwegen. De kardinaal doet een appèl op alle christenen en burgers "over deze vragen van le vensbelang voor ons volk htm afge vaardigden aan te spreken". Het is volgens de verklaring de taak van de leden van de Bondsdag een op lossing te zoeken, "welke de in nood geraakte vrouiwen hulp en steun ga randeert en tegelijk het ongeboren leven daadwerkelijk beschermt". Hoe de beslissing in de Bondsdag ook afloopt, de Duitse bisschoppen zullen niet ophouden - aldus kardi naal Döpfner - om abortus te be stempelen als het ongerechtvaardigd doden van menselijk leven. Kardinaal Döpfner, die schrijft zich in zijn houding één te weten met de bisschoppen van de gehele wereld, stelt nadrukkelijk dat het menselijk leven onaantastbaar is. "De staat is niet bevoegd om de be slissing over leven en dood van het ongeboren kind aan de moeder over te laten. Het kind in het lichaam van de moeder is geen deel van het li chaam van de vrouw, maar heeft een eigen, zelfstandig leven". Het is jarenlang een vurige wens geweest van de Amerikaanse acteur Raymond (Ironside) Burr (links) om eens wijlen Paus Johannes XXIII (rechts) te mogen uitbeelden. Op 22 april zal de ABC-televisie het portret "Een man wiens naam is Johannes "uitzenden. Burr ziet deze paus als één vwi de grootste figuren aller tijden. Tijdens een audiëntie zei Burr eens tegen de paus: „Ik ben een baptist". Paus Johannes keek hem even aan, waarna de kwinkslag „En ik ben Johan nes" volgde. ADVERTENTIE ZWOLLE De verwoestende stor men van de laatste tijd deed ds. A. J. Roodzant als voorzitter van de Zwingli Bond tijdens de Jaarverga dering van deze bond in Zwolle de vergelijking trekken van de natuur krachten met bepaalde f aceten van de huidige cultuur en het kerkelijk leven. Ook het leven kenmerkt zich door vallen en opstaan, maar het tweede moet de doorslag geven, nl. in de richting van de heilige dingen. On geacht het geloof, kan men opstaan en alles te boven komen door een open oog te hebben dat verder ziet dan de storm, devernielmgen of de terugslag in het leven. Dit is wat Spinoza bedoelde met „Sub specie aeterni" („Gezien in het llChit van het eeuwige") afwachten en ac tief en met bezieling in de dingen betrokken blijven. Ds. Roodzant zag als winstpunt een grotere wederzijd se openheid in ons land. De Zwingli Bond heeft zich steeds afgezet tegen de bepalend werkende geloofsinhou den en heeft zuiverheid, eerlijkheid en waarachtigheid als doel gesteld met een liefdevolle gezindheid jegens elkander, gewaardeerd op de eeuwige krachten. Het ontbreekt nogal eens aan het inzicht dat mensen elkaar op het existentiëel vlak gemakke lijker kunnen vinden. In de laatste tijd is meer de na druk op het kritische doordenken ko men te liggen. De vertechnisering brengt de mens lm een moeilijke si tuatie, waarbij een diohtslibbing van de geestelijke kanalen dreigt. Een gelukkig klein deel van de jeugd heeft scherpe lijnen in het gezicht en zit amechtig neer schijnt ook gespeend van inspiratie, maar ds. Roodzant meende dat er zich een ver andering begint te voltrekken. Het is alsof de vraag van de vroegere radiospreker dr. Van Schelven weer indringend hoorbaar is geworden: „Wat maakt u van uw leven?" Ds. Roodzant achtte het nodig met trouw werkzaam te blijven aan de beginselen van de principiële vrij zinnigheid onder het devies van wij len ds. Van Lunzen: „Vuur wordt aan vuur ontstoken". UTRECHT (ANP) De Re monstrantse Broederschap zal zich bij het streven naa eenheid met andere kerken niet beperken tot vrij zinnige kerken maar ook de veelzij digheid zoeken in andere kerken. Dit is de belangrijkste conclusie van de algemene vergadering van beraad, die de Broederschap in Utrecht hield. Volgens prof. dr. G. J. Hoenderdaal bestaat het gevaar dat de broeder schap bij een toenadering tussen de Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerk, als zij daartoe wordt uitge nodigd, aldus prof. Hoenderdaal. De synode wordt in Juni gehouden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Den Haag-Loosduinen F. J. C. Helder te Groningen, te Zwammerdam: J. Mostert, te Ter- naard (Friesland). Te Wierden: K. Schipper, te Dordrecht, te Glessen- damJ. Kooien, te Werkendam. Te Opheusden: L. Trouwborst te Oud-Beijerland. Te Katwijk a. d. Rijn: J. Kortleve te Rotterdam-Kra lingen. Aangenomen naar Nijkerkerveen I. Boot, te Wijngaarden. Naar Ede: J. J. Nijenhuis te Schar- negoutem. Naar Opperdoes-Aards- woud: C. van Dorp, kandidaat te Utrecht. Bedankt voor Enschede: R. Hensen te Groningen. GEREF.KERKEN Beroepen te IJlst: L. van Dalfsen, kandidaat te Hasselt, te Nijeveen: drs. J. Renkema, kandidaat te Kam pen. Te AlblasserdamD. Bouwknegt te IJsselmonde. Te Nijkerkerveen: C. P. Sybrandi, kandidaat te Kampen. Te Delfzijl: S. van der Zee te Vollenho ven. Te Ommen: W. A. van den Berg te Suawoude. Aangenomen naar Westmaas: J. Groenevelt te Oppenhuizen. Bedankt voor Urk: N. J. Goris te Zutphen. Voor Ferwerd en Leerdam: A. J. G. Dronkert te Geesteren-Gelse- laar. GEREF. KERKEN (vrijge maakt) Beroepen te Wetsinge-Sauwerd: J. Kruidhof, kandidaat te Zwolle. CHR. GEREF. KERK Aangenomen naar Rotterdam: A. Rebel te Groningen. Bedankt voor Broeksterwoude: A. W. Drechsler te Den Haag. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen: Chr. van de Poel te Yerseke. Te Amsterdam: A. Hofman te Scheveningen. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor RhenenM. van Beek te Opheusden. BURG Niet minder dan tienhonderd bloemenliefheb- ers) hebben gisteravond in duw van de veiling "Flora" les van de cursisten van de Bloemlbind'c ursu s aantal, dat de togen verre heeft overtrof- bezoek ontlokte de overal zijnde secretaris Sam opmerking: "Reuze fijn honderd mensen, die twin- Klen lang enthousiast de »n Herman van den Berg ssenaar en Willem Buur- Oegstgeest hebben gevolgd voor ons als bestuur. Uit ngstelling blijkt dat deze u hun tijd nog niet heb- ad". -ombee 7 is van gistermiddag vijf 's Avonds na achten bezig m de werkstukken een en een fantasiestuk te e» de uitslag te bepa- die Ju^y was op het laatste nog ean wijziging gekomen, Jac. Vianen wegens verblijf «hterdand niet aanwezig kon van deze Rijnsbur- Benomen door Cor van der lt Lelden. De andere Jury- aren Jan van Iterson uit en Henk van den Bos uit de gewrocht. Doorgaan als gevorderde zou ik zeggen. Die Rijnsburgse cur sus is bepaald wel uniek. Grote waardering voor de leraren Van den Bos en Buurman". Er heerste in het restaurant waar Tinus van der Gugten zorgde voor een pittig kopje koffie en een ver frissende drank een prettige stem ming. Waarderende woorden wer den er namens de cursisten ge sproken tot de docenten. Ze gingen vergezeld van een aandenken aan de gezellige cursus-avonden. Het Flora-bestuur werd overvloedig in de dank betrokken voor de fijne medewerking en eveneens het be- RIJNSBURG Door een teveel aan ander nieuws heeft VARA's ac tualiteitenrubriek .Achter het nieuws" gisteravond moeten besluiten de re portage over het barcentrum Leo van Duijn in Rijnsburg uit te stellen. Zo als wij gisteren aankondigden zou in de rubriek aandacht worden besteed aan de sluiting van het barcentrum. Le>o van Duijn is daartoe door de gemeenteraad van Rijnsburg gedwon gen, omdat de naast zijn centrum ge legen pastorie van de gereformeerde predikant ds. A. G. Baaien last zou ondervinden van de bezoekers. Ds. Baaijen heeft overigens gisteren .Achter het nieuws" gevraagd de uit zending niet te laten doorgaan. Over het waarom van dit verzoek wilde de predikant zich vanmorgen niet uit laten. De actualiteitenrubriek is in elk geval niet vain plan aan het ver zoek te voldoen. Wanneer de repor tage zal worden uitgezonden is nog niet bekend. Leo van Duijn zou dezer dagen worden aangezegd zijn zaak te sluiten. stuur van de Bloembindcursus Rijnsburg onder eminente leiding van de Oegstgeestenaar Jan van Iterson. Een nieuwtje was nog, dat de leerlingen van deze cursus in de week na Pasen de sporthal "Cleyn Duin" in Katwijk met hun arran gementen zullen omtoveren in een ware bloemenzee. Ze zullen dit doen onder leiding van arrangeur Her man van den Berg met bloemen, die door het bestuur van de veiling "Flora" worden aangeboden. In de sporthal zal een groot deel van het "International Tulip Time Music Festival" zich afspelen, waaraan Amerikaanse en Nederlandse mu ziekgezelschappen en koren zullen deelnemen. Boven het toneel, dat 16 meter breed wordt en een diepte krijgt van 11 meter, zullen hangende bloemstukken worden aangebracht Exploitanten van strand paviljoens bij burgemeester van Katwijk KATWIJK Een deputatie van de Katwijkse strandexploitanten heeft in het raadhuis een onderhoud gehad met burgemeester A. G. Ver meulen over de gevolgen van de stormramp Het gesprek verliep in een prettige sfeer. De deputatie heeft aan Katwijks eerste burger voorgesteld te bewerk stelligen, dat dat jaar de opbrengst van de strandpachten ten goede komt aan de getroffen collega's en dus niet ir» de gemeentekas terecht komt. Voorts werd gepleit de zwaarst getroffen exploitanten een financië le tegemoetkoming te verlenen of een renteloze lening te verstrekken, zodat ze hun vernielde - paviljoens weer kunnen opbou/wen. Door het Nationaal Rampenfonds is toegezegd, dat de gedupeerde ex ploitanten een bijdrage zullen ont vangen ter grootte van tien procent van die geleden schade. en tevens zal voor een passende wandversiering worden gezorgd. Het geheel zal daardoor een keurige voorjaarstuin worden. Deze bloe- mendecoratie van de Katwijkse sporthal is een geschenk van "Flo ra". De uitslag van de expositie was: Beginnelingen groep I: 1. mej. Salman. Noordwijkerhout 69Va pt; 2. mevrouw Polanen, Rijnsburg 68% pt; 3. C. Rotteveel, Noordwijker hout 64 pt; Groep II: Mevrouw Van der Zwet, Katwijk 72 pt.; 2. me vrouw P. J. Slijkhuis, Leiden 62 Va pt.; mevrouw Dijsselbloem, Leiden 61 pt.; Groep III: mej. L. de Rooy, Rijnsburg 70% pt; 2. mej. A. Tijs- ma, Voorschoten 66% pt.; 3. mej. C. van der Plas, Katwijk 65 pt. Gevorderden: 1. H. D. van Leeu wen, Lisse 72 pt.; 2. mevrouw H. Velthuis. Oegstgeest 71 pt., 3. Wilma Brussee (13 jaar) Rijnsburg 71 pt. Belangstelling voor plaat van Adest Musica HILLEGOM In de nieuwbouw wijk Elsbroek is in een woning een slaapkamer ingericht als kleuter school. Tot 15 augustus, de datum waarop voor de openbare kleuter school „De Robbedoes" een derde kleuterleidster zal worden aangesteld, zal dit particuliere initiatief in stand worden gehouden. De kleuters, bijna twintig in getal, worden geleid door een pedagoge, die bij toerbeurt door de moeders wordt geassisteerd. Het initiatief van de ouders vormt een uitvloeisel van de nijpende situ atie waarin het openbaar onderwijs in Hillegom verkeert. Niet zelden zijn in de gemeenteraad de emoties hoog op gelaaid wanneer de progressieve frac ties hun ontevredenheid uitten over het naar hun mening aanvechtbare onderwijsbeleid. Het bijzonder onder wijs, zo was veelal de strekking van het progressieve betoog, zou ten op zichte van het openbaar onderwijs duidelijk worden voorgetrokken. In de raadsvergadering van 8 maart werd de strijdbijl (even?) begraven toen de raad een motie aannam waarin werd geëist dat voor de kleu terschool „De Robbedoes" een derde kleuterleidster zou worden aangesteld. Met deze aanstelling zal een derde lokaal van de school, waarin nu een klas van de prot.-chr. kleuterschool is ondergebracht, kunnen worden vrijgemaakt. De kleuterklas in de slaapkamer draait vijf ochtenden per week en wel van half negen tot half twaalf. SASSENHETM Het eerste, door de Sassenheimse drum- en show band Adest Musica gemaakte grammo foonplaatje (eigen produktie) heeft reeds nu. een maand voordat het van de "pers" komt, over belangstelling niet te klagen. "We hadden" zegt voorzitter Van Zoen, 'op rond 250 plaatjes gerekend. Het aantal be stellingen beloopt al ruim 300 en voor de eerste persing van 350 zijn we he lemaal niet bang". Adest Musica, de vereniging be haalde het afgelopen seizoen diverse fraaie resultaten tijdens concoursen, heeft het plaatje om tweeërlei rede nen gemaakt Allereerst omdat er een mogelijkheid in werd gezien de band grotere bekendheid te geven en daarnaast omdat het ook financieel niet onaantrekkelijk kan zijn. "Van verschillende kanten was ons al eens verzocht om zoiets op een band of plaat te zetten. Dot is bij deze dus gedaan. De belangstelling is er ook van buiten Sassenheim". Financieel wil Adest Musica met dit plaatje geen enkel risico lopen. "Het is", zegt de heer Van Zoen. "de doeling" dat we er uiteindelijk wat aan over houden. Is er belangstel ling en komen er nieuwe bestellingen, dan is een tweede persing van deze plaat (met een zestal nummers, waaronder vier composities van de heer Mark, "Blowing Tune, Intrada, Rumbiana en Brass Boys) best mo gelijk. Een band als Adest Musica heeft vele dure investeringen nodig en wat extra geld kunnen we er best voor gebruiken". Adest Musica zaterdag werd in het kader van de week van de Ne derlandse Hartstichting nog een om gang door de gemeente gemaakt wacht overigens ook dit seizoen weer een druk programma. Uiteraard zal men tijdens het Bloemencorso op 28 april present zijn en naast een aan tal "gastoptredens" ligt het ook in de bedoeling uit te komen tijdens de concoursen van Hoogovens, Wasse naar en Stompwijk.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11