.EIDSCH DAGBLAD PANIEK IN TURIJN Weer auto ud weer PTT beroofd et vandaag Tandarts wil LD aanspreken ui vel Gaslekkcige maakt stad tot kruitvat V f ^eigt Picasso overleden Britse directeur in Argentinië ontvoerd Verkeers chaos rondom Veronica leidsch dagblad Weer helikopter van controleurs in Vietnam neergeschoten Botsauto's van der velde Citroen NDAG 9 APRIL 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 33987 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ie HAAG Met de dreiging vang rijke stakingsacties voor ien de werkgevers in de zuivel elde pogingen tot hernieuwd rerleg te komen. akbonden hebben de organi- n de particuliere zuivelindus- L iTZM) en de Koninklijke Ne- se Zuivelbond FRZ gedreigd i algemene stakingsactie, die I toespitsen op de noordelijke Zo'n actie zal na maxi- vee dagen catastrofale gevol- iben: de boeren zijn dan ge il de melk te laten weglopen n en rioleringen. Resultaat: se vervuiling van het opper- er. pJdag hebben de werkgevers- ities in deze sector de voe- en agrarische bonden van '•J, hkV nieuwe voorstellen ge ile volgens hen een akkoord nieuwe ca.o. mogelijk ma- let cao-overleg werd op 3 gebroken omdat de werkge- »t wilden ingaan op de eis bonden een plafond in de Sensatie te leggen. De bon- aden zich over de nieuwe en ikingsdreiging komt in de wetsbare periode van het produceren de koeien in ons a veertig miljoen liter melk De melkproduktie neemt toe =a=h^unl Dan wordt de jaarlijkse I iktie bereikt. t slagcapaciteit van de melkfa- Bn is zeer beperkt: de produktie li oguit twee dagen kan worden De schade van een algeme- _.g zal volgens de Koninklijke 220! wise Zuivelbond PNZ zo'n 15 etaa illjoen gulden per dag bedra- :LM rond praat de „informateur'" Hoogovensconflict, mr. P. J. EUB burg, met de industriebonden. imbtenorganisaties en de (AG ins-directie. Het informele :ORJ van de textielwerkgevers met zal woensdag worden ad TURIJN (AP) Een groot aantal gasontploffingen heeft zich gisteren en ook vannacht voorgedaan in verschillende gebouwen van de Italiaanse stad Turijn. Tot dusver zijn twaalf personen»in ziekenhuizen opgenomen, de meesten met zware brandwonden. De Turijnse bevolking is in pa niek geraakt. De plaatselijke brandweer heeft verklaard dat 73 kilometer gas leiding lek is geraakt. Als gevolg daarvan heeft zich een explosief mengsel gevormd in honderden kelders en gebouwen van de stad. Een kwart van Turijn is in een soort kruitvat veranderd. De eerste ontploffing deed zich Via de luidsprekers werd de menig- gistermiddag voor. Een jonge vrouw, te opgeroepen voorzichtig te zijn en die het licht wilde aansteken, en de zelfbeheersing te bewaren. Een haar echtgenoot werden getroffen televisieverslaggever vertelde dat er door een steekvlam. De kleren wer- een enorme gaswolk het stadion den hun van het lijf gerukt. Beiden liepen ernstige brandwonden op Him toestand is kritiek. Pal op el kaar volgde nog een twaalftal explo sies in ver van elkaar verwijderde gebouwen. Het aantal gewonden viel binnendreef. Roken werd gevaarlijk en duizenden mensen doofden on middellijk hun sigaretten. Woordvoerders zeiden dat de lek kages waren veroorzaakt door een plotselinge toeneming van de druk in mee omdat de meeste bewoners op (je leidingen waarschijnlijk als ge- dat tijdstip niet thuis waren volg van een kapot ventiel in de cen- Vele duizenden inwoners van de trale. Ze zeiden dat de druk van stad, die in het heerlijke lentezon- atmosfeer was opgelopen tot 4 at- netje wandelden, zochten in paniek mosfeer zestien maal zoveel. „Zo- een goed heenkomen toen brand- iets kan overal in de wereld voor- weerwagens en politiewagens zich komen", aldus een woordvoerder met gillende sirenes rond de getrof- Vanochtend meldden de autoriteiten fen gebouwen samentrokken. Een flat dat zij de toestand onder controle >rouwerij metaal, textiel en aardewerk ook de brouwerijen bij de ar- len rust betrokken. De industrie hebben vanmiddag om 1 uur ite staking bij een brouwerij ;n. Doelwit is de Haagse van Breda-Oranjeboom, de Zuidhollandse Bierbrouwe- 28 van de 80 werknemers Idagpauze het werk neer- Eén van de slachtoffers van de ontploffingen in Turijn wordt met brandwonden overdekt afgevoerd naar een ziekenhuis. De kleren waren haar van het lijf gerukt. Bijna identiek met roof Roelofarendsveen de waarde vanochtend nog niet be- versum lieten zij de chauffeur en de kend was. postauto achter en gingen er vandoor De PTT-wagen was op weg van met de postzak. Amsterdam naar Hilversum vla Bus- De auto, waarvan de overvallers sum, toen de chauffeur plotseling gebruik maakten, blijkt in Amster- een doek of bord voor zich zag op- dam te zijn gestolen. De PTT-chauf- doemen met het opschrift „stoppen feur slaagde erin zich na enige tijd te Katwijk te 8.19 en of wij schieten". De schriftelijke bevrijden en werd door een passeren er, laagwater te 3.48 en 16.25 waarschuwing werd gegeven door de de automobilist meegenomen naar mannen die in een auto zaten die het Bussumse politiebureau, waar hij zijn relaas deed. (lm gr algemeen veel bewolking met eljjk in het oosten en zuiden HILVERSUM Vier gewapende voor de PTT-wagen reed. land plaatselijk regen. Zwak- mannen hebben vanochtend op de De PTT-chauffeur gaf gevolg aan ïatige, in hoofdzaak noord- Lage Naarder weg in Hilversum een het bevel en werd door de mannen win°- Minimum-tempera- pTT-auto overvallen. De overvallers vastgehouden. De overvallers stap- Q omstreeks 2 graden in het gingen er vandoor met een postzak ten in de postauto en namen de in tot ongeveer min 1 in het met aangetekende stukken, waarvan chauffeur mee. Aan de rand van Hil- ontplofte en ging in vlammen op. Een vrijstaande woning werd door een direct daarop volgende ontplof fing weggeblazen. In de straten vlo gen stukken balkons en glasscherven her en der. Via de radio werd de be volking gewaarschuwd: „Sluit de gaskranen af en open de ramen. Doe het licht niet aan en gebruik geen elektrische apparaten. Waarschuw iedereen in uw omgeving". In het San Paolo stadion in Turijn, waar een voetbalwedstrijd aan de gang was, speelden zich chaotische taferelen af. De toeschouwers zagen eerst hoe alle politiemannen, na alarm over hun walkie-talkies, in aller ijl het stadion verlieten. Daarna zagen ze de burgemeester van de eretribune wegsprinten om de reddingsacties persoonlijk te gaan leiden. BUENOS AIRES (Reuter) De Britse directeur van een Argentijnse sigarettenfabriek is gisteravond in Buenos Aires ontvoerd. Volgens de politie is het de 56-jarige Victor Bri- micomb van de Nobleza tabakfabrie- ken. Brimicomb is het 24-ste slacht offer van een ontvoering sinds het begin van dit Jaar. Of en hoeveel los geld voor Brimicomb wordt geëist is nog niet bekend. De ontvoering vond hadden. Maar het gasbedrijf zei, niet te kunnen zeggen wanneer de leve ring normaal zou kunnen worden hervat. De Spaanse schilder-beeldhou wer Pablo Picasso is gisteren op zijn landgoed in Mougins bij Nice aan de Franse Rivier a overleden. De koning van het kubisme bereikte de leeftijd van 91 jaar. Picasso, die bij zijn leven al een legende was, heeft met zijn werk een mil joenenvermogen vergaard. Pi casso is overigens zelf de grootste verzamelaar van zijn eigen werk geweest. Hij heeft duizenden schilderijen in zijn woning en in zijn atelier in Mougins nagelaten. Over leven en werk van de 'ontdekker van de mod-erne kunst', waarbij niet minder dan zeven vrou wen betrokken zijn geweest, meer op PAGINA 5 20 PAGINA'S VVD stuurt niet aan op herstel van de "oude vijf' PAGINA 4 Vier ICC-leden omgekomen in Vietcong-gebied PAGINA 7 En natuurlijk weer het nodige sport. Over Ajax, dat met een krappe, maar afdoende 10 van FC Twente won. Over Feijenoord, dat in de Kuip tegen Sparta een 30 zege nog uit handen gaf. De Spartanen sloten het enerverende voetbalgevecht met 33 af. Over nog veel meer voetbalwedstrijden. En over sportieve ontmoetingen op andere sportfronten PAGINA'S 13-19 Het zendschip Veronica zit nog steeds muurvast op het Scheve- ningse strand. Diverse pogingen van het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak om het schip in zee te trekken zijn mislukt. van het land. Maxima mor- 6 graden. Opgemaakt om 12.40 uur). 10 april 5.55 uur; onder: 19.29 uur. »p: 11.16 uur, onder: 2.48 u. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 24 april 1973 en ontvang de krant reed9 vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegeO sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer ?14 Lelden. Campora, de nieuwe president van Argentinië, een rede hield waarin hij verklaarde de acties van de stads- guerrillabeweging te veroordelen en dat hij vanaf 25 mei, de datum waar op hij officieel in functie treedt, „voor iedereen, zonder uitzondering" zal regeren. De overval bU Hilversum vertoont SAIGON (ATP) Een helikopter een duidelijke overeenkomst met de van de ^mengde militaire commissie postroof ln Roelofarendsveen. waarbij v00r Vietnam is vandaag in de Me- ruim 40.000 gulden werd buitgemaakt, kong-delta, 170 km ten zuidwesten plaats op dezelfde dag dat Hector directie van Veronica en Smit ROTTERDAM (ANP) Op »en distributieterrein voor nieu we Chrysler-automobielen in Rotterdam hebben enkele jeug dige Rotterdammers het afgelo pen weekeinde voor f 50.000, schade aangericht door met nieuwe wagens „botsautootje" te spelen. Tien gloednieuwe auto's werden zwaar beschadigd tijdens deze „auto rodeo". De politie ar resteerde een 16-jarige en een 19-jarige Rotterdammer. Tak zijn vanmorgen in spoedver gadering gegaan om naar een op lossing te zoeken Veronica wil ten koste van alles vóór 18 april, wan neer in de Tweede Kamer een hoorzitting over zendschepen wordt gehouden, weer in de lucht zijn. Smit Tak ziet echter geen kans om voor 5 mei Veronica vlot te krijgen. Pas op deze datum is er weer hoog water Dan kan de sleepboot „Smithbank" een nieuwe poging wagen om het schip van strand te trekken. De directie van Veronica overweegt een nieuw zendschip klaar te maken. De enorme belangstelling voor het gestrande schip heeft zaterdag en vooral zondag in Scheveningen en Den Haag tot een onvoorstelbare verkeerschaos geleid. „Er viel wei nig meer te regelen" aldus een woordvoerder van de politie. Gistermiddag stond van Wassenaar tot aan het Scheveningse strand één file auto's. Ook zaterdag was de drukte abnormaal groot. Boos over bericht vcm afgevoerde patiënten WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 LEIDEN Zoeterwoudseweg 23 LEIDERDORP v. d. Valk Boumanweg 180 van Saigon, door luchtafweergeschut neergeschoten. De inzittenden bleven ongedeerd. De helikopter escorteerde een hef- schroefvliegtuig waarin waarnemers van de internationale controlecom missie zaten. Dit toestel werd niet ge raakt. Zaterdag kwamen vier waarnemers van de controlecommissie, twee ver bindingsofficieren van de Vietcong en drie Amerikaanse bemanningsle den om, toen hun helikopter in een door de Vietcong beheerst gebied bij de grens met Laos neerstortte. Het staat nog niet vast of dit toestel is beschoten. Volgens de Vietcong was het neerstorten te wijten aan een ongeluk doordat de helikopter van de vooraf overeengekomen koers was af geweken. (Zie pagina 7) pQ^tie had op het strand de grootste moeite met de afzetting rond het Veronica-schip. Met name als de Smithbank aan het zend schip trok was de situatie niet ge heel ongevaarlijk Volgens een woordvoerder van de politie had den de gevolgen rampzalig kunnen zijn als de sleepkabel of ankerket ting, waarmee het sohip op zijn plaats wordt gehouden, was ge broken. Gedurende het hele weekeinde zag het op het zuiderstrand waar de Veronica ligt, zwart van de men sen. Zelfs in de nachtelijke uren was het druk op het strand. Vele tientallen kinderen raakten zoek De ouders konden ze later op het politiebureau weer oplaaien. Een verschrikkelijke parkeerchaos ontstond achter het duin bij Sche veningen Radio. Nieuwsgierigen parkeerden hun auto's op de rails van tramlijn 12, die hierdoor vele uren was gestremd. tel. 1441 tel. 33741 tel. 34290 LEIDEN De Leidse tandarts D. Ph. H. van Wickevoort Crommelin overweegt een eis tot schadevergoe ding tegen het Leidsch Dagblad in te dienen. In een telefoongesprek met één van onze redacteuren heeft hij verklaard „een bedrag van zes cijfers" te zullen eisen. De heer Van Wickevoort Crommelin is zeer verontwaardigd over een be richt in deze krant van vrijdag J.l. Daarin werd gemeld, dat de tandarts ongeveer 300 bij ziekenfondsen aan gesloten gezinnen van zijn praktijk heeft afgevoerd. Het besluit van de tandarts heeft in Leiden een storm van reacties gewekt. Van de praktijk van de heer Wickevoort Crommelin aan de Boerh avelaan werden zes ruiten ingegooid, de redactie van deze krant ontving een aantal schrif telijk reacties. De heer Van Wickevoort Crommelin heeft nog geen commentaar op ons bericht gegeven. Vanmorgen liet hij via zijn assistente weten „op dit mo ment geen tijd en geen bandrecorder te hebben". Hij zou wellicht later schriftelijk commentaar geven. Ziekenfondsen De ziekenfondsen ontkennen dat zij iets met de beslissing van de heer Van Wickevoort Crommelin te ma ken zouden hebben. De heer Kool van het Boerhaave Ziekenfonds zei reeds vrijdag „in het duister te tas ten over de beweegredenen van de tandarts". Ook directeur Koekebakker van het Leids Onderling Ziekenfonds heeft verklaard niet te kunnen zeggen hoe de vork in de steel zit. Wel bevestig de hij, dat adviseurs van de zieken fondsen erop hebben aangedrongen, dat de heer Van Wickevoort Crom- melin geen niéuwe patiënten meer zou aannemen. De heer Koekebakker zei dat de overweging tot dat advies is geweest dat „de praktijk van de heer Van Wickevoort Crommelin de enige tandarts in Leiden die nog fondspatiënten aannam bijzonder druk is. Bij het ziekenfonds zijn ver halen van patiënten bekend over het „werken met twee behandelstoelen en een stopwatch" door de heer Van Wickevoort Crommelin", aldus de heer Koekebakker. „Wij kunnen ze ker iin de huidige situatie, nu er ten minste vijf tandartsen te weinig zijn in Leiden, echter vanzelfsprekend nooit adviseren om patiënten af te voeren. Dat er een „patiëntenstop" kwam. was naar ons inzicht echter noodzakelijk", aldus de heer Koeke bakker van het LOZ, „ondanks de enorme energie van de heer Van Wickevoort Crommelin". Bij de ziekenfondsen leeft het ver moeden dat de heer Van Wickevoort Crommelin geëmotioneerd heeft ge reageerd op het advies en daarom de 300 gezinnen heeft afgevoerd van zijn praktijk. DEN HAAG (ANP) Nederland en Noord-Vletnam hebben vandaag be sloten diplomatieke betrekkingen aan te gaan en ambassadeurs uit te wisselen, zo blijkt uit een verklaring die ln Den Haag en Hanoi is gepu bliceerd. Beide regeringen zijn ervan over tuigd dat „de betrekkingen tussen de twee landen zich voortdurend, op di verse terreinen, zullen ontwikkelen", aldus de verklaring.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1