1 twintigduizend doden en ewonden in Zuid-Vietnam Europese boeren in geweer tegen de lage prijzen ffaire Peiger" it nu voorbij Franse bomaanslagen en studentenagitatie gevolg van schendingen van het bestand: Palestijn in Parijs vermoord Wonderlijk vnlmiddrl voor vakman en oez n Kinderen bekogelen mevrouw Heinemann in vogelvlucht 'n vogelvlucht g geen ^or van rovers DOODVONNIS WORDT LEVENSLANG pAG 7 APRIL 1973 Intussen duren de gevechten in Zuid-Vietnam, die de laatste dagen in hevigheid zijn toegenomen, onver minderd voort. Het Zuidvietnamese opperbevel meldde gisteren dat de af gelopen 24 uur bijna 200 man rege ringstroepen by de gevechten zijn gedood of gewond. De communisti sche troepen zouden zijn overgegaan tot het gebruik van wapens met gro tere perfectie, zoals geleide raketten en luchtdoelraketten. De hevigste gevechtsactiviteiten wordt nog steeds gemeld uit de districtshoofdstad Cal Lay, 80 km ten zuidwesten van Sai gon. Van militaire zijde in Saigon werd gisteren meegedeeld dat als ge volg van schendingen van het be- aan Noord-Vietnam waar- stand sinds 27 januari in Zuid- niet ten goede zal komen. Vietnam: Amerikaanse Republikeinse ia irward Brooke een visum te M)e senator had het visum by de Noordvietnamese e" in Laos om namens een in Hanoi bespre- voeren over de na-oorlogse ouw van Indo-China. ambassade in Laos lieten ietnamezen weten dat ze et ogenblik te druk hebben snator te ontvangen, maar Ie*- een later tijdstip welkom len over twee maanden. !v «geerde hierop door te zeg- deze weigering de hulpver- 16.097 Noordvietnamezen en Viet- i financiële hulp aan Noord- congstrijders zijn gedood en 209 ge- Senator Brooke zal nu vangengenomen; 3.567 Zuidvietnamezen zijn gedood, 17.298 gewond en 961 worden vermist; 537 burgex-s zyn gedood, 1.467 ge wond en 970 zijn ontvoerd. aos naar Thailand en Zuid- reizen, waar hij met presi- eu over de hulp aan Zuid- zal spreken. BRUSSEL (ANP) Een rustig ver- Nederlandse landbouw, vertelde hij lopen vergadering van het Copa, het is er zeer teleurgesteld over. ees voor nieuwe ontslagen leger-affaire, het langdurig- Isconflict in de na-ioorlogse Ijlvan het Nederlandse be- Oo! i. üjkt voorbij. Dat is voor ried volg van deze twee beslis- zi^gewestelijk arbeidsbureau directie van het elektro- bedrijf in Emmen toe gegeven achttien werkne- ngrjmtslaan, onder wie negen Ook Aiko Platje, be- actman van de Industrie- behoort tot de negen die ontslag krijgen; man uitgaat", aldus een manifest van de industriebond. Ook hecht men in kringen van de industriebond niet veel waarde aan het besluit van directeur Bood zich terug te trekken uit het bedrijf in Emmen. „Wat Bood zegt zyn alle maal sprookjes", aldus districtsbe- stuur A. Plaisier. Hij vermoedt dat de Peiger-directeur zich heeft moe ten terugtrekken op last van zijn bankrelatie, de Amro-bank. samenwerkingsorgaan van de boe ren der negen EEG-landen is giste ren in Brussel geëindigd met de aanvaarding van een resolutie, waar in de prijsvoorstellen der Europe se Commissie onaanvaardbaar wor den genoemd en waarin wordt vast gehouden aan de Copa-eis: een alge mene verhoging met 7,5 procent met variaties per produkt, in plaats van de door de commissie voorgestelde 2.76 procent. Een lange stoet van sprekers uit al le negen lid-staten kwam de eisen van de Copa ondersteunen. Voor de Nederlandse georganiseerde land bouw sprak mr. J. F Schlingermann vice-voorzitter van het Koninklilk Nederlandse landbouwcomité. De dat de Europese Commissie geen reke ning heeft gehouden met de bereke ningen van het Copa. die gebaseerd zijn op door de vorige commissie aangegeven factoren en gegevens. De Nederlandse boeren willen een sy steem van redelijk overleg zoals ons land dat bij loon- en prijsonderhan- delingen kent. We ziin ook ontevre den omdat het landbouwprijsbeleid gebruikt wordt als aanvulling op het gebrekkige monetaire beleid, terwijl men het niet hanteert om onjuiste verhoudingen tussen verschillende agrarische produktie te verbeteren. De Nederlandse boer. aldus rar. Schlingermann, is altijd bereid ge weest in het algemeen offers te br" >- gen, maar het gaat hem te ver, dat als enige te doen. terwijl er nog geen zicht is op monetaire rust. Het zit de Nederlandse boer ook hoog, dat in deze tijden van sterke inflatie (waarin het "bijblijven" van velen tot ministers en staatssecre tarissen toe is veilig gesteld. n waarin men in bepaalde bedrijfstak ken in Nederland staat voor verder gaande inkomensverbetering) voor gesteld wordt het toch al achterge bleven landbouwinkomen om mone taire redenen verder te verminderen. Maandag en dinsdag komen de EEG-landbouwministers opnieuw bijeen voor een "prijzenslag" die echter, naar algemene verwachting, nog geen eindbeslissing zal opleve ren. Het uiteindelijke gevecht ral ge leverd worden in een marathonzit ting die op maandag 16 april gaat volgens pessimisten, tot donderdag 19 april zou kunnen uitlopen. ADVERTENTIE Londen doet niet mee Engeland gaa^ °P een uitnodiging deel te nemen aan de anti-apartheids- conferentie, die maandag in Oslo be gint, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen mee gedeeld. De Britse regering vindt een dergelijke conferentie niet passend, omdat Zuid-Afrika en Portugal niet zijn uitgenodigd. Douane werkt weer De Itali aanse douane-beambten hebben gis teren besloten naar het werk terug te keren. Zy hebben negen dagen zijn zeggen terug uit het Emmen. Hij gaat vanuit ]f in BerkelRodenrijs de in Emmen vervaax-- dukten leiden. Zijn opvol- men is de heer C. Veld die tot adjunct-directeur Koning Boudewijn van België ontving gisteren op 't vliegveld van Zaventem bij Brussel de Mexi caanse president Echeverria, die 'n rondreis maakt ter bevordering van zijn plannen voor "een nieuwe gemeenschap van volken".: Op de foto: koning Boudewijn (links) en de Mexicaanse president tijdens het inspecteren van de erewacht. NICE (Reuter) Gisteren is een willen opheffen, lege collegezaal van de rechtskundi- Een aantal universiteiten ge facxxlteit der universiteit in Nice Frankrijk is bezet door studenten en aim een Jaar geleden :uws toen directeur Bood bedrijfscontactman van »triebond-NVV, ontsloeg i actiecomité onder zijn ïn staking van een uur nxiseerd. De vakbond be- i een prestigestrijd tegen dat volgens voorzitter levelt desnoods kapot ge- x worden. De staking half jaar, maar ook na- n er conflicten. JU triebond-NW kan tegen gen voor de achttien man litrichten omdat Peiger \j in overeenstemming met Taak met de Ixidustrie- Eei'der is namelijk over- en dat bij eventuele ont- or de helft ex-stakers en andere werknemers de lan. »nd verwacht echter dat bij de ontslagen van de werknemers zal blijven, ihikken over aanwijzingen d? zo'n twintig tot dertig nisaties steunen de protesten en de in groeiende eisen tot hervorming van en het onderwijsstelsel, dat de slag bomontploffing verwoest. Er de toestand wordt door de overheid toegebracht bij de studentenopstand is geen duidelijke aanwijzing, wie met bezorgdheid gadeslagen, voor- van mei 1968, nimmer geheel te bo- 1al in Straatsburg, waar in het begin ven is gekomen. BEIROET (AFP, UPI) De Iraak- se hoogleraar dr. Bassel Raoulf Koebaisi is gisterochtend vroeg in Parijs door twee mannen vermoord. Prof. Koebaisi was een leider van het marxistische Volksfront voor beginnen en die wel eerxs, de bevrijding van Palestina (van Georgees Habasj). Hij werd doodge schoten tijdens het uitvoeren van een missie in Parijs. In een communi qué van het Volksfront werd gezegd dat „de Franse autoriteiten de acti viteit van de Israëlische inlichtingen dienst en zijn gangen op Franse bo dem blijven negeren waardoor zij in grote mate verantwoordelijkheid zijn voor bedreven misdaden. Daardoor gaan wij deze autoriteiten beschou wen als deelgenoten van de liquida tie-operatie waarvoor ons Palestijn se volk zich gesteld ziet en die wordt uitgevoerd door het imperialisme, zionisme en Arabische reactionairen. De dood van een van onze leiders is de derde misdaad van de zionis tische en imperialistische inlichtin gendienst in de Franse hoofdstad die' onder de ogen en oren van de Fran se autoriteiten is gepleegd", aldus het Volksfront. „De twee vorige misda den waren het ontvoeren van de Ma rokkaanse oppositieleider Mohammed Ben Barka bij een café op de lin kerover in 1954 en het opblazen van Machmoed Hamtsjari, vertegenwoor diger van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie in zijn Parijse apparte ment in november 1972". van de week 75 personen bij gevech- volgd op een langdurige periode van ten met de politie gewond werden, gestaakt omdat zij bang waren onder agitatie op de universiteit, een van De studentenagitatie is enkele we- een nieuw arbeidscontract bepaalde de weinige in Frankrijk waar uiterst ken geleden begonnen met protesten zonder vastberaden~opgesteld tegen- kleine voorrechen te zixllen verliezen. - President Pompidou heeft zich gis teren op de eerste vergadering van de nieuwe regering- Messmer bij- van studerenden aan middel- over de protestbeweging van stude- bare scholen tegen nieuwe wetsont- renden aan middelbare scholen en In Parijs zijn twee benzinebom- werpen die het uitstel voor militaire studenten tegen de wet-Debré. Het Dollars voor Joden De Verenig de Staten hebben gisteren met een Joodse organisatie een contract on dertekend aan de hand waarvan ze 31 miljoen dollar ter beschikking stellen voor hulp aan naar Israël uitwijkende Russische Joden. Het is de eerste toewijzing voor dit doel Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklamel Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlij men. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN. PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORJON. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. Franse staatshoofd gaf te kennen, sinds het Amerikaanse Congres in linkse groepering, die een vooraan staande rol heeft gespeeld bij pro testen van studenten en scholieren tegen de zogenaamde wet-Debré. od grond waarvan men eerst zijn dienst plicht moet vervullen voordat men aan een universiteit gaat studeren. De politie heeft gisteren ook een vleugel van de Parijse rechtsfacul teit ontruimd na botsingen tussen uiterst linkse en uiterst rechtse stu denten waarbij verscheidene gewon den vielen. Veertig studenten werden aangehouden. Ook aan de universi teiten en vakverenigingen onder com munistische leiding en andere orga- dat, als het onderwijs niet kan wor den voortgezet, de eindexamens even min afgenomen zixllen worden. juni van het vorig jaar 50 miljoen dollar voteerde voor hulp aan Joodse emigranten uit de Sow Jet-Unie. 'nfLAUTERN (DPA) Bij jpi en van de duisternis zet- ravond de ongeveer dui- duitse politiemannen en ;ers, die zoeken naar de 'rtvluchtige bankoverval- Wünchengladbach. hun actie stop. gf »pters die gisteren de he teit van Montpellier is het gisteren overeexikomst in ziohit tussen ot botsingen gekomen tussen linkse Amerikaanse Indianen en de rege- en rechtse studenten. Een groep van ring in Washington. En daarmede vijftig links georiënteerden, gewa- lijkt de episode-Woxmded Knee (in pend met ijzeren staven en fietsket- Zuid-Dakota) haar einde te nade- tingen deed eexi aanval op een bij- ren, wat echter allerminst betekent, eenkomst van rechtse studenten, die ,dat daarmede aan alle acties van de "Red Power" een einde zal komen. Integendeel, de indiaanse "'activis ten" die destijds de aandacht trok ken door de bezetting van het eilandje Alcabraz bij San Francis co exi nu weer cloor de bezetting van Wounded Knee zullen ook in de toe- Naar het schijnt is er nu toch een Knee bedoeld is als een suhsitituut waar WEST BERLIJN (DPA) Me vrouw Hilda Heinemann, de echt genote van de Westduitse president, is gisteren in West-Berlijn bij een bezoek aan een soort kinderver blijf 'en de streek van Göllheim door vele kinderen met eieren be kogeld. Het protest gold naar de mening van de ouders in de eerste plaats onvoldoende steun van het stadsbestuur voor het welzijn van de kinderen en het dwarsbomen de huidige staking aan de universiteit BELFAST (UPI) —De Britse mi nister voor Noord-Ierland, Whitelaw, heeft gisteren het doodvonnis tegen de 29-jarige protestant Albert Brow- (vervangi-ng) voor werkelijke acti viteit en creativitiet. Er zijn genoeg voorbeelden van volksgroepen, die met letterlijk niets begonnen en er toch. zonder dreinen en drenzen, in slaagden door grote inspanning veel te bereiken en op te bouwen. Men denke slechts aan de talloze Nederlandse emigranten, die zich overal ter wereld tot waardevolle om méér dan diplomatieke beleefd- maar al te vaak tot het armste deel der bevolking beihoren. In september 1971 bracht de West duitse bondskanselier Brandt een bezoek aan de SowJ etnxssische par tijleider Brezjnew. Dat was op de Krim.Het ziet er naar uit. dat Brezj new half mei voor een tegenbezoek in Bonn zal arriveren, waarbij het groepen van reeds bestaande volkingen hebben weten op te wer- ken. Het probleem van de Indianen komst zeker nog van zich laten ho- echter, dat zij^ het liefst op tradi- ren indien zij in de Amerikaanse samenleving niet de plaats krijgen waarop zij aanspraak maken. Nu is dat laatste een nogal moeilijke kwestie. Men kan immers op ge schiedkundige gronden nog zoveel noten op zijn zang hebben, maar wie niet over de capaciteiten be schikt om die pretenties "waar te tionele bodem blijven wonexi met handhaving van hun oude stam tradities. Voor integratie en assimi latie voelen zij niet veel, hoewel held gaat. Vooral de datum is op merkelijk: die valt nog Juist voor de ratificatie van het „basisverdrag" tussen West- en Oost-Duitsland. En zoals men weet ontbreekt er wel het een en ander aan de goede sfeer tussen de twee delen van Duitsland, ondanks dit basisverdrag. Ook toch ook de hierboven genoemde Sowjetrussische weigering op de Eu- Joden en Indiërs hebben bewezen, dat men wel degelijk aan de mo- ropese veiligheidsconferentie in te gaan op „vrije uitwisseling" (van per- «cierne maatschappij kan deelne- sonen, gedachten en inlichtingen) is met het Westen duiken er Ln de bui tenlandse politiek van Bonn weer affecties voor Oost-Europaop, waarop Brezjnew gemakkelijk kan inhaken. Daarbij komt. dat zich in de af gelopen maanden in de gelederen van Brandts socialisten crisisver schijnselen hebben voorgedaan, die bedenkelijk op anti-Amerikanisme gelijken. En ook dit punt zou de sluwe Brezjnew willen aftasten en er de mogelijkheden van onderzoe ken. Het tijdstip van Brezjnews be zoek komt dus voor de Kremlin-lei- ding op een bijzonder gunstig ogen blik. maar is voor de Westerse sa menwerking niet ongevaarlijk. Met het oog op dit laatste zijn er in West- Duiteland gezaghebbende stem men opgegaan, die pleiten voor een ontmoeting tussen Brandt en presi dent Nixon op een tijdstip vóór de visite van Brezjnew. Washington die in oktober Jl. een politieman maken", doet maar beter een toon- men zonder er in onder te gaan. Be voegde waarnemers hebben overi gens de indruk, dat de grote mas sa van de Indianen het niet eens voor betere contacten tussen Oost en West in het algemeen en Oost en West-Duitsland in het bijzonder. Zowel van protestantse als van ZU ze vervolgd worden, maar dat is jf ^tiviteiten van bepaalde Dat punt zou bij Brezjnews bezoek een totaal andere zaak) nooit met heethoofden en allerminst behoefte onderwerp van diepgaande bespre- 'd-Palts hadden gecirkeld vervallers hun laatste gij- 4/g^hadden vrijgelaten en 1 te voet hadden voortge- eo naar hun bases terug. ^woordvoerder gaf toe, dat steek was opgeschoten, olkinderen in het betrok- zijn voorzichtigheidshal- g op paasvakantie ge- 'erigens maakten de twee geen zeer gewelddadige hun twee gijzelaars, be- een onaangename verrassing. rooms-katholieke zijde was met re presailles gedreigd als het doodvon nis ten uitvoer zou worden gelegd. Browne is ook veroordeeld tot 25 demonstraties, resoluties, bezettin gen of andere vormen van "actie" hun aanspraken kracht hebben bij- tot moord op een andere politieman -n en tot zeven jaar wegens onwettig aan de" wapenbezit. Deze vonnissen blijven jaar gevangenisstraf wegens poging gezet; ze gebruikten en gebruiken hun energie om ziohzelf omhoog te werken door het leveren van op val- heeft aan agitatie als in Wounded Knee, te minder omdat president Nixon het budget van het "Bureau voor Ixidiaanse Zaken" voortdurend laat stijgen. Vier Jaar geleden be liep de begroting 250 miljoen dol- aan de Jeugd beschikbaar gesteld voormaligziekenhuis. De actie van de ongeveer vijf tot veertien Jaar oude kinderen kwam voor mevrouw Heinemann en lende prestaties, waarvan de van zelfsprekende beloning publiciteits stunts in welke vorm ook overbo dig maakt. Het ietwat huilerige zelf beklag van de Indianen over mis- lar, volgend jaarzal zy 550 miljoen en de daarmee samenhangende prak- niet bepaald een stimulerende factor S0^1Ün|t daarvan niets te willen we ten en zich keihard op het stand punt te stellen, dat Herr Brandt op eigen kracht moet laten zien hoe zijn keuze uitvalt. Intussen ia Brandts positie allerminst benijdens waardig. Intern heeft hfj in zijn partij te maken met de stroming van de Juso's (Jong-socialisten, met het karakter van "Nieuw Links") en buiten de grenzen ontmoette hij problemen met Oost-Duitsland (in zake toelating van Journalisten en king kunnen zijn. Maar is dit alles wel de hoofdzaak en zijn er geen verdergaande bedoelingen? De „Frankfixrter Allgemeine Zeitung" houdt het op het laatste. Want, al dus dit blad. voor het basisverdrag bedragen. Wel een bewijs, Washington de Indianen niet dat tische vraagstukken behoeft Brezjnew hereniging van families), met Tsjo- uit niet naar Bonn te reizen. Zowel met haar vergezellende autoriteiten als se staat Zaire voortnSlg^dSsch Pret^ Kongo) krijgt voor zijn ontwikke- 1 rn 5 vnn lingsprojecten op grote schaal Chi nese hulp, zo heeft president Moboe- toe gezegd in een vraaggesprek met het Belgische dagblad „Le Soir". Moboetoe heeft onlangs Peking be- van heeft. zocht. het oog verliest. Toch zijn er som- West- als met Oo6t-Duitsland zijn bere stemmen, die voorspellen, dat er andere contactmogelijkhden. Het an de voor een miljoen kinderen scholden mevrouw Heine- den bank in Mönchenglad- mann ook uit en toonden opschrif- van de overvallers zei op ten met de strekking, dat de kinde- ïn ogenblik tegen de vrou- ren in het vuil spelen en dat me- ik Jullie doodschiet, schiet vrouw Heinemann daar geen last ftezelf dood". - indruk. Als je het voordeel van "oude rechten" terloops kunt "mee pikken" is dat natuurlijk meegeno men en uit dien hoofde kan men zich de actie van de Indianen wel indenken. Maar zeer beslist niet als zo'n bezetting als van Wounded het begin mei tot een nieuwe con frontatie zal komen wanneer de „AIM" (American Indian Movement) blad gelooft eerder aan een voortge zette poging van de Sowjetrussische leider om het Westelijk bondgenoot- in Pawnee in Oklahoma een nationale schap althans zover te verzwakken. landdag voor Indianen zal houden. In de reservaten leven thans onge veer een half miljoen Indianen, terwijl er ongeveer 300.000 in de Amerikaanse samenleving verkeren, dat in midden-Europa een zone van onzijdige nabuurschap ontstaat, die zoals niet sterk pro-Russisch dan toch moeten zijn. En na tientallen Jaren betrouwbare verbondenheid oho-SlowakiJe (dat als voorwaarde stelt, dat Bonn eerst het verdrag van Milnchen anno 1938 voor waardeloos verklaart) en met Hon garije (dat zich achter de eisen van Praag opstelt). Dit alles, ln combi natie met de mogelijke bedoelingen van Brezjnew, maken het de West duitse bondskanselier voor de ko mende weken allesbehalve gemakke lijk. RL

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9