Chryssoula: "Vader is zeker seen dictator" IOLLANDER PIETS KLEINE OORLOG" Éh Dochter van Papadopoulos in Nederland l-Spanje-strijder vecht nog steeds tegenFranco Begin volgende week een avondje uit eten^ met de kinderen. Laat ze maar smullen voor één gulden AMSTERDAM Niemand heeft deze week op de Amsterdamse bloe menmarkt in een charmante vrouw, die samen met haar man een bos tulpen kwam kopen, Chryssoula herkend. Chryssoula de 28-jarige dochter van de Griekse premier en onderkoning George Papadopoulos. Ze was even in Nederland om met haar man, die advertentie- manager van Olympic Airways is, de opening van het Grieks Natio naal Verkeersbureau in de Amster damse Leidsestraat bij te wonen. Ze maakte er meteen een dagje winke len van, want in Athene heeft de oudste dochter van George Papado poulos weinig gelegenheid om bood schappen te doen. Na de staats greep van 1967 heeft ze samen met haar moeder langzaam maar zeker alle sociale functies van koningin Anne Maria en koningin Frederica overgenomen. Ze opent scholen, bezoekt weeshui zen, ontvangt bejaarden en komt naar vrijwel iedere bazaar. Maar in plaats van een soort koningin te zijn, was Chryssoula liever schoon heidsspecialiste gebleven. Want ei genlijk is ze dodelijk verlegen. Dat komt doordat ze pas kort gele den van polio is hersteld en jaren lang een nogal geisoleerd leven heeft geleid. Chryssoula, die een groot deel van haar jeugd in een rolstoel doorbracht, moest in eens in glanzende limousines stappen en bij de opening van kinderziekenhui zen in de voetsporen van de erva ren koningin Frederica treden. Het viel niet mee, en aanvankelijk werd ze soms nog wel eens gereser veerd ontvangen. Maar in Grieken land kregen voor- en tegenstanders van het kolonelsregiem toch bewon dering voor het doorzettingsvermo gen waarmee ze zich aan haar re presentatieve taak is gaan wijden. Chryssoula heeft er echter, net als haar 18-jarige zusje Machi, nooit een geheim van gemaakt dat ze de publiciteit schuwt. Maar na enig aarzelen stemde zij toch toe in een openhartig gesprek, het eerste in terview in haar leven, en dat omdat ze het eerlijk en oprecht betreurt dat zo veel Nederlanders een naar haar idee volkomen verkeerde in druk van haar vader hebben. „Mijn vader is geen dictator" zei ze geëmotioneerd na een lang gesprek over Griekenland en de Grieken. „Zijn regime is een medicijn, maar om dat te kunnen begrijpen moet je ons land, de geschiedenis en de sociale omstandigheden door en door kennen. Wat mij zo verbaasd is dait de leden van allerlei buiten landse actiegroepen altijd direkt met een negatief oordeel over de Griekse regering klaar staan, terwijl velen van hen nooit in Griekenland zijn geweest. Ik geloof dat het het beste zou zijn wanneer alle mensen die zich zo veel zorgen over ons maken zelf eens met vakantie naar Grieken land zouden gaan. Zo maar om er rond te kijken en met de mensen te praten dan zouden zij zelf wel tot de conclusie komen dat de Ne derlandse regeling van een bepaald probleem nog geen pasklare oplos sing voor Griekenland is. En ik ben er zeker van dat wanneer men daar oog voor heeft veel mensen anders over ons regime zouden gaan den ken". Chryssoula, die alleen Grieks spreekt, voegt er zelfverzekerd aan toe „Uiteindelijk zal mijn vader door de liefde van het volk worden beoordeeld!" Bedoelt ze dat er binnen afzienbare tijd in Griekenland algemene ver kiezingen zullen worden gehouden? De dochter van Papadopoulos glim lacht mysterieus. „Dat weet alleen de regering" antwoordt ze diploma tiek. Als ik haar uitleg dat veel Neder landers bezorgd zijn over het lot van de politieke gevangenen in Griekenland luistert ze aandachtig. En zegt dan „Wist u dat er in Griekenland op het ogenblik minder politieke gevangenen zijn dan voor 1967, maar daar wordt in de bui tenlandse kranten nooit over ge schreven" Haar echtgenoot Wassll Zappas, die toen hij drie jaar geleden met Chryssoula trouwde, zijn baantje bij het Grieks Nationaal Verkeersbu reau, een staatsbedrijf, verwisselde voor een functie bij de particuliere onderneming Olympic Airways valt haar bij. „Het is toch logisch dat mannen die ergens een bom hebben geplaatst waarvan tientallen men sen het slachtoffer hadden kunnen worden daarvoor worden gestrafd, zegt hij, want stel Je voor dat ie dereen dat ging doen dan was je nergens meer veilig" Chryssoula's 18-jarige zusje Machi studeert rechter in Athene maar ze heeft aan de jongste studentenbeto gingen niet meegedaan. ook haar broer, die tot voorkort aan de polytechnische school in de Griekse hoofdstad studeerde en op het ogenblik in Chicago zijn studie voor chemisch ingenieur voltooid, heeft zich nooit in akties gemengd. „De politiek laten wij maar aan onze vader over" glimlacht Chrys soula verlegen. „Hij heeft het er druk genoeg mee, want voor 1967 had hij maar voor vijf mensen te zorgen en nu voor acht miljoen. Toch houdt hij nog altijd tijd over om even langs te wippen o*v» ons één jaar oude dochtertje Despina goeiendag te zeggen. Ze wordt schandalig door hem verwend want hij is helemaal weg van haar. Hoe ik mijn vader zie? Gewoon als een aardige man óie verschrikkelijk aan zijn gezin hangt, maar als er belangrijke zaken aan de orde zijn dan gaat het land toch voor.en laat hij een verjaardagsfeestje schieten. Hij heeft eigenlijk maar een hart stochtelijke hobby en dat is Jagen. Jagen bij Alexandropoulos in het noorden van Griekenland op wilde zwijnen en ander wild. Als ik afscheid van Chryssoula neem, die in het Nederlands „Mijn brokje goud" zou heten, vraagt ze „Weet u hier misschien een goede sigarenwinkel in de buurt, want mijn vader is dol op Nederlandse sigaren. En ik heb hem beloofd om een doos mee te nemen". „Ik heb", zegt Hollander eravond weer eens voor de gesproken. Ik heb gezegd: t Spaanse zon is mooi en muziek is prachtig, maar daar verder afspeelt, dat schrikkelijk, daar hebben Muur ijn idee van. Ik zeg het op weekbeurtenwe gaan met inden toeristen naar ir weten jullie wel hoe die miljoenen guldens in gaan? Het is ons geld Franco het apparaat fi- raarmee hij het volk van ïderdrukL Ik heb gevoch- panje; toen we verloren ascisme heb ik een belofte Ie Franco-terreur mag niet voor altijd zal ik tegen ehten". Hollander Piet balt zijn gezicht is onder het lurood van opwinding ge in stem trilt de 72-jari- <aros krijgt het bijna te zijn Utrechtse flatje; het schut/tersnest ver van vaar vandaan Lairos zijn rlog voert tegen Franco's gime. ijgt moeilijk en steekt een Hij is een vriendelijke, an die deze morgen een rui draagt en die in de en van de vaderlandse ac- tot de minst opvallende t^st bewogen verschijningen Laros is de leidende kracht rganisatie van oud- rijders, een groepering die maar zeker bezig is uit te >en met 780 Nederlanders front gestaan om voor de Democratische Republiek i". zegt in zijn huiskamer ilige commandant van de tovinciën-compagnie. „280 neuveld. Van de rest is een handjevol over. We mannen geworden. Ver- si hebben ook geen moed meer". tee mensen is het zo dat epaald ding en beheerst, zolang het t. Het hart van deze klei- zo groot dat ze al 37 in je en zijn verloren kan bevatten. Pas dit Jaar Midheid van Hollander Piet fader geworden dat hij zich Br elke dag kan inzetten belofte. Gewond Hij zegt zacht: „Ik ben 72. Ik hen driemaal gewond geweest in Spanje. Ik heb drie en een half jaar in Bu- chenwald gezeten. Je gezondheid kan niet eeuwig duren". Dit voorjaar vraagt echter nieuwe strijd van Piets uitgedunde vetera- nen-pelotonnien. Ook zijn Accion Fuego wil zijn Spanje-propaganda bedrijven nu er een internationale solidariteitsactie op gang komt rond het proces no. 1001: het monster proces van HET Franco-regime tegen tien leiders van axbeiderscomité's. De tien mannen, die ijverden voor democratische vrijheden voor de Spaanse arbeidersmassa, zijn In een voor-proces al veroordeeld tot ge vangenisstraffen tussen 10 en 20 jaar. Waarschijnlijk volgt in sep tember het hoofdproces. Blikvanger In een aantal Westeuropese landen worden demonstratieve bijeenkom sten georganiseerd tegen de jongste blikvanger van de Franco-terreur. Zo komt de Italiaanse vakbeweging met een openbaar tribunaal over de zaak 1001 en vindt in Nederland in april een Spanjemaand van Cine- club plaats. Het is het nieuwste staaltje Fran co-bewind dat het revolutionaire élan weer helemaal aanwakkert in het bewogen, gemoed van de oude Spanjestrijder. Ruim 36 Jaar nadat hij in de hel van de Spaanse fron ten bekend werd als Hollander Piet zegt Piet Laros met een stem die weer klinkt als een klok: „Ons doel is een vrij Spanje. Met deze zaak willen we de hele wereld wakker schudden". Misschien dat alle publiciteit rond het proces tegen de arbeiders een nieuw rooksignaal boven de horizon van een nieuw Spanje is. „Zolang Europa besmet is met het fascisme mag Nederland niet rusten", zegt Piet Daros, „er moet in Spanje vrij heid komen voor het individu, vije verkiezingen en vrije vakverenigin gen. Optimistisch En ik moet Je zeggen: ik ben opti mistisch. Omdat de invloed van de Commissiones Obreras, de arbei- derscomité's, steeds meer toeneemt, omdat de grote arbeidersmassa steeds meer achter hen gaat staan. Dat is zo. En dat komt vooral weer omdat de lagere geestelijkheid zich solidair verklaart met de strijd voor de vrijheid". Hollander Piet steekt de brand in een volgende pijp, en deelt mee wat het aandeel in de 6trijd is van de nog 30 actieve leden omvatende groep oud-Spanje-striJders. „We geven bulletins uit en reizen het land rond met films die we uit Parijs krijgen en die clandestien in Spanje zijn gemaakt. En we verza melen geld. Vorig Jaar was het 60 mille. We sturen het naar de vrou wen van de gevangenen. De brieven die we terugkrijgen zijn hartver scheurend Verder sturen we voedselpakketjes naar de gevangenen. Met Kerstmis waren het er 1200. Hele lekkere, met een kaasje en biscuitjes erin. We kregen er 400 terug. De boycot van de gevangnisdirecteur". Zo dient Piet Laros nu de revolu tie: kaas als hulp-uit-het-vuistje voor de slachtoffers van een regime dat hij in de loopgraven bestreed toen hij nog in de kracht van zijn leven was. Een zeldzame en bewon derenswaardige strijder in die Hol landse polders natuurlijk: toen kon hij niet meer geven dan zijn bloed, nu niet meer dan zijn kaasjes. Veel meer is niet goed mogelijk. Revolutionair „Moet u luisteren. Ik ben een revo lutionair", legde Hollander Piet uit omdat dit type Nederlander nu eenmaal dun gezaaid is en men bo vendien weinig steun- of loontriêï- kenden aantreft die de onvrijheid van een ander land zó ter harte gaat, laten we hem maar een tijd lang aan het woord. We moeten er nog bijzeggen dat naarmate het verhaal vorderde het gemoed van Hollander Pi'et steeds meer vol schoot, totdat hij tenslotte zijn tra nen moest terugdringen. „Vader was overleden en daar zat ik, 18 jaar oud, met een boerderijtje van 3 ha. in Kaatsheuvel. Dat zinde me weinig. Ik ging de vreemde in. Maar pas op de Zuiderzeewerken ben ik met de arbeidersmassa in contact gekomen. Ik werd anarchist, een vurig aanhanger van Domela Nieuwenhuis, ik las Marx, Lenin en Multafculi en ik kwam voor 14 maanden in de gevangenis toen ik in Den Helder actie voerde voor de bemanning van de Zeven Provin ciën. Gevangenis Ik las in de gevangenis weer veel: Tolstoi en Gorki. Het zette mijn politieke overtuiging kracht bij. Toen werd het juni 1936 en Franco met zijn acht generaals ging rebelleren tegen de vrije republiek van Spanje. In augustus kwa ik ails eerste Ne derlander in Spanje aan. Ik kon niet anders. Ik was getrouwd, ik had kinderen maar ik kon het on recht niet aanzien. Ik heb afscheid genomen, ik ben op de fiets ge sprongen en ik ben naar Parijs ge reden, een heel zware tooht. Ik gaf me als vrijwilliger op. Pas toen ik die enorme geestdrift in Parijs voor de zaak van de republi keinen meemaakte, wist ik dat ik er goed aan gedaan had. Op de fiets naar Parijs had ik steeds zitten denken: doe Je verstandig? Maar in Parijs was ik niet meer te houden. Ik wilde Spanje redden van het fascisme. Tegen Franco Met 52 verschillende nationaliteiten deden we mee tegen Franco. Na de dood van de commandant werd ik kapitein van een compagnie waarin veel Oostenrijkers en Duitse anti fascisten zaten. Het waren ver schrikkelijke fronten, we hebben erg veel mensen verloren. Maar er was in ons een heilig vuur. 's Nachts lagen wij mannen uit zo veel landen in de loopgraven te dis cussiëren over Spanje en de vrij heid. Als Je soms achter het front was, zag Je het geweldige enthou siasme van de republiek. Je voelde daar iets van de coöperatie-gedach te. Eindelijk waren de mensen vrij. Je zag het aan hen. Iedereen voelde de geest van de vrijheid. En Je ging terug naar het front en Je voelde maar één ding: de Franco-terreur mag niet winnen. Nooit". Piet Laros, die zelfs in een Pools fotoboek over de slag aan de Ebro Piet Laros, in 1936 op de fiets naar Parijs: Jk kon niet anders". als de „oorlogsgewonde Hollander Piet" te zien is, praatte door over de gruwelen van de burgeroorlog en het fascistische bewind dat de macht in Spanje overnam aan de vele emoties die zich op zijn ge zicht weerspiegelden zag men hoe eindeloos groot de afschuw van het fascisme is die zich toen van hem heeft meester gemaakt. Afscheid „Ik nam afscheid van de jongens", zei hij, „ik heb hen gezegd: ik ga naar huis, maar mijn strijd is niet afgelopen. Ik blijf vechten tegen het fascisme. In mijn eigen land". Hollander Piet reisde terug naar Ne derland, een enkele reis naar een nieuw front. Ook zijn vaderland werd vertrapt door de laars van het fascisme: hij werd leider van een verzetsgroep, raakte gewond in de Wieringermeer en belandde voor drie en een half Jaar in het concentra tiekamp Buchenwald. Nu is het bijna 28 Jaar later. En Piet laros woont met zijn vrouw in een Utrechts flatje en verzamelt geld en voedselpaketten vor Spanje en bestrijdt iin lezingen de dictatuur van Franco: het zachte granaatvuur uit de kleine oorlog van een oud front-soldaat. Maar natuurlijk mag men zijn stryd geen oorlog noemen: Piet La ros heeft alleen maar zijn idealen als wapen. „Ik voel me nog steeds revolutionair", zei hij, „ik heb niet voor niks een grote eerbied voor Mao Tse Toeng. Door het sturen van pakjes voel ik me revolutionair met de mensen verbonden. De beelden van de oorlog, de af schuw van het fascisme, laten me niet meer los. Geen dag. Wat Ik hoop is dat ik het beleven mag dat de republikeinse vlag weer bov^n Spanje waait. Maar een bloedige oorlog mag het daar nooit meer worden". Hij zweeg ontroerd. We namen afscheid van Piet Laros. Volgende maand komen er gast sprekers uit het Spaanse verzet naar Nederland, zei hij een warm en plotseling optimisme straalde uit de ogen van onze klei ne gastheer: alsof de vrijheid in Spanje alweer een stapje dichterbij zou komen. ADVERTENTIE Gezellig en goedkoop Ouders die hun kinderen (t/m 10 jaar) mee uit eten nemen, betalen in AC-Restaurants op maandag-, dinsdag- en woensdagavond (vanaf 17.00 uur) maar één gulden voor elke kinderschotel! En, laat ze zelf maar kiezen, het is allemaal even goedkoop! Kippebout* 4.20. Tijdelijk 1.- Frankfurter worst'2,35. Tijdelijk 1.- Kroket* 2,85. Tijdelijk 1.- 'Alle kinderschotels worden geserveerd met patates frites, mayonaise en appelmoes. AC-Restaurants: Leiderdorp, aan de Rijksweg Amsterdam- Rotterdam afslag Hoogmade. Tel. 01710-3 00 66; Leiden, Stationsplein 24. Tel. 01710-2 62 33.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7