rotere invloed an Pompidou p buitenlandse olitiek juidvietnamese traks naar troepen Cambodja RANDTS SPD TUSSEN ROOD EN PASTELROSE Indianenleider in arrest kort na „vredespijp" Pionier op weg naar Jupiter obert Gray geen directeur van FBI Rhodesie gaat weer met Engeland praten "Kunstmatige inseminatie moet gratis zijn" sident Thieu maakt zich zorgen jjDAG 6 APRIL 1973 [Van c E Vierhonderd afgevaardig de delen van de Bondsrepu- len van 10 tot 14 april tydens igres in Hannover beraadsla- r de koers, die Wille Brandts democratische SPD in de ja- 1985 zal varen. De partij, die ifr '72 bij de parlementsverkie- duidelijk zegevierde, wordt in beweging gehouden door itmgenstrijd, waarin vooral de ongeren zich luide doen gel- iplnt het rood der radicale ver. rs over het pastelrose van de ikoers, die bij de traditionele ian en het gros der kiezers als geldt? Een behoedzaam par- iur zal streven naar een veel- palet dat het kiezersvolk niet ■Mil ant Een leger van elfhonderd Journalis ten uit binnen- en buitenland trekt naar Hannover om het sociaal democratische forum gade te slaan. Nu reeds overheerst de mening, dat het partijbestuur de slag zonder veel moeite zal overleven. Een aantal pro blemen wordt volgens beproefd re cept opgelost door ze uit te stellen. Het grote thema van het Hannovers congres is een beleidsplan 1973-1985, een lijvig werkstuk, samengesteld on der leiding van vice-voorzitter Helmut Schmidt. Het botste op de zware kri tiek van de linkse groeperingen, die meenden dat de samenstellers de principiële vraagstukken van sys teemveranderingen in socialistische zin zorgvuldig uit de weg waren ge gaan. Het partijbestuur verklaarde daar op het meerjarenplan tot een „oriën teringskader, waaraan voortdurend moet worden verder geschreven". Dat zal in Hannover dan ook met voort varendheid gebeuren. Ongeveer veer tig procent der afgevaardigden verte genwoordigt linkse stromingen. Bijna duizend voorstellen zijn door party - afdelingen ingediend, waarvan er driehonderd betrekking hebben op het meerjarenplan. Alle voorstellen zijn verwerkt tot een overzichtelijk geheel, dat twee bundels van elk vijf honderd bladzijden beslaat. Het congres krijgt een aantal „zwaartepunten" aangeboden, die in werkgroepen zullen worden behan deld. Daartoe behoren het buitenlands en defensiebeleid, de bodempolitiek, het medebeslissingsrecht der arbei ders in ondernemingen en ook het in Bodem Het minst hete van deze hang ijzers zal waarschijnlijk de bodem- politiek zijn, omdat een overgrote meerderheid der partijgangers zich zal kunnen vinden in de opvattingen van minister van Ruimtelijke Orde ning Vogel. Deze wil een veel sterke re greep van de staat op het gebruik van de bodem (o.m. door een ver beterd onteigeningsrecht) en kern punt in zijn betoog een belasting op de toegenomen waarde van grond, ook als die winst niet wordt gereali seerd. Grote spanningen zyn te verwach ten by de discussies over het buiten lands beleid 'en in samenhang daar mee defensie). De linkse groeperingen tonen niet zelden een fervent anti- Amerikanisme of zyn toch tenminste van oordeel, dat in het licht van de verdragen met Moskou en Warschau de Amerikaanse troepen goeddeels of geheel uit West-Duitsland kunnen verdwijnen. Het partijbestuur daarentegen heeft onlangs opnieuw bij monde van voor zitter Willie Brandt zijn trouw aan het Atlantische bondgenootschap be zworen en daaraan de uitspraak ver bonden, dat de defensie-inspanning van de Bondsrepubliek niet mag wor den verminderd (een afdelingsvoor- stel behelst de gedachte om de defen siebegroting jaarlijks met tien pro cent in te krimpen). Zijn vredeswil onderstreept het bestuur door de na drukkelijke verklaring, dat de vrede in Europa zwaarder weegt dan de Duitse eenheid (ofschoon de West- duitse sociaal-democratie deze droom geenszins heeft opgegeven). Een diep kloof gaapt ook tussen de voor- en tegenstanders van de be zitsvorming der werknemers door verkrijging van aandelen in het pro- duktief vermogen der bedrijven. De tegenstanders vrezen daardoor de groei van een „kleinburgerlijk kapi talisme", dat de stryd van een gron dige hervorming van het onderne mingsrecht haar elan zal ontnemen. Hervorming De aanhangers van een midden koers daarentegen oordelen dat deze bezitsvorming gekoppeld aan een medebeslissingsrecht der arbeiders op voet van gelijkheid, in de werke lijkheid van de Westeuropese samen werking een waardevolle hervorming in sociaal-democratische zin bete [JS (DPA/AFP) De Franse president Pompidou heeft de samenstelling van leuwe regering bekendgemaakt. Hij heeft de ministers benoemd die door premier pier zijn voorgedragen In het tweede kabinet-Messmer zijn behalve de Gaullisten luw de rechts-cnafhankelijken van Giscard d'Estaing en het Democratisch Centrum ut Juhamel vertegenwoordigd. £rvea Ü0ge de vorige regering. Het Democra- verrassing Is de benoeming kkinichel Jobert tot minister van •mo andse Zaken. Jobert was nieuwe minister van Bui- idse Zaken van Frankrijk, Jobert, is al Jarenlang ta| vertrouweling van Pompi- Maar voor het Franse pu- de 51-jarige kleine amb- 'erdf ar een grote onbekende. Zij ganger Maurice Schumann. evenals ex-minister van Hie René Pleven van een Isterspost afzien nadat ze de imentsverkiezingen in hun hadden verloren, lert heeft geen politieke, di- ïani utieke of parlementaire er- ng, maar is wel uiterst des- y0( lig en ingewijd in de bui- Uidse betrekkingen van Enkrijk. Hij vergezelde Pom- )u op alle topconferenties, imemers zien in Joberts be- aing een aanwijzing dat ident Pompidou voortaan de touwtjes van de grote ly- van de buitenlandse poli- ln handen neemt, met name y[J betreft de betrekkingen met iper-machten en de Europe- ienwerking. Pompidou zou waarde hechten aan de ?n van Jobert. het kabinet van de president. Behalve de benoeming van de ho ge ambtenaar Jobert tot minister van Buitenlandse Zaken bevat de samenstelling van de nieuwe rege ring weinig verrassingen. tisch Centrum van Duhamel heeft twee ministersposten tegen drie in de vorige regering. Joberts benoeming betekent vol- posltle versterk' v™ naar vier gens waarnemers dat Pompidou in minlster*es- Voor^s z^n er een Par_ feite zelf Buitenlandse Zaken gaat tljloze (Jean. R°yer> en twee niet- beheren. Behalve Jobert komt nog een nieuwe minister uit de niet politie ke sfeer: de minister van Cultuur Maurice Druon, schrijver en lid van de Academie Fran?aise. Belangrijke ministeries als Eco nomische Zaken en Financiën, Bin nenlandse Zaken en Onderwijs blij ven in dezelfde handen als in het regeringsploeg naar het centrum. parlementariërs (Jobert en Duron). De onafhankelijk-republikeinen hebben hun positie niet alleen ge talsmatig versterkt. De intrede van de secretaris-generaal van deze par tij, Poniatowski, een omstreden fi guur die zich erg kritisch heeft op gesteld tegenover de Gaullisten, be tekent een verschuiving van De Indiaanse leider Russel Means en de regeringsonderhandelaar Kent Frizzell reiken elkaar de hand in Wounded Knee. Een uur later werd Means toch gearresteerd. WOUNDED KNEE (UPI) Aan wordt een procedure opgesteld ter gerechtelijke Jury in Sioux Falls in een tafel in de open lucht hebben beëindiging van de 37 dagen oude Zuid-Dakota wegens uit de bezetting bezetting van Wounded Knee en een later plaats van ontmoeting tussen vertegenwoordigers van de Ameri kaanse regering en leiders van de Amerikaanse Indianen gisteren een de Sioux Indianen en vertegenwoor- eerste kabinet-Messmer. Het ver trek van de orthodoxe Gaullist Mi chel Debré als minister van Defen sie was al eerder bekend gemaakt. Hij wordt opgevolgd door de vroegere minister van Vervoer, Robert Gal ley. Maar ook Galley staat bekend als een Gaullist van de oude stempel In tegenstelling tot zijn voorganger luidt zijn functie niet "minister van nationale defensie", maar "minister van de strijdkrach kent dat de uiteindelijke verant woordelijkheid op het hoogste ni veau voor de defensiepolitiek, met akkoord ondertekend dat voorziet in uitstel van de aanhouding van India nen tegen wie een bevelschrift tot arrestatie is uitgevaardigd, en ont- digers van het Witte Huis in Wash ington over het 95 Jaar oude ver drag tussen regering en Indianen. Onder de voorzieningen krachtens stel is verstreken. van Wounded Knee voortgevloeide vergrijpen, gedagvaard werden. In het akkoord staat dat de ge dagvaarde Indianen hebben inge stemd met him voorgeleiding zodra de overeengekomen termijn van uit- kent. De radicale groepen (en zij vin den veel steun by de vakbonden» stel len daar tegenover, dat dit alles slechts „sleutelen aan een symptoom" is en bovendien het delen in de winst de ruimte voor loononderhandelingen ongunstig beïnvloedt. Veel van deze problemen zullen ook na Hannover nog blijven hangen. .Ken principiële herziening van het sociaal-democratisch programma is pas tegen 1980 mogelijk", heeft vice- voorzitter Schmidt verklaard. De toe zegging van voortdurende discussie en een nieuw meerjarenplan heeft de oppositie binnen de partij veel wind uit de zeilen genomen. Ook na Han nover blijft de SPD veelvormig. Pen delend tussen reformisme en radicale vernieuwing blijft de SPD een der boeiendste politieke verschijnselen in de Bondsrepubliek. WASHINGTON (UPI/Rtr) Het waarnemend hoofd van de FBI. de Amerikaanse rijksrecherche, Patrick Gray, heeft president Nixon ge vraagd om intrekking van zijn kan didatuur voor het directeurschap. De Senaat overweegt de kandida tuur van Gray voor het directeur schap al enkele maanden. De 57-ja- rige ex-onderzeebootcommandant verklaarde tegenover de Senaat dat hij aan het Witte Huls door de FBI verzamelde gegevens over de zaak- Watergate het aanbrengen van afluisterapparatuur in het hoofd kwartier van de Democratische par tij tijdens de laatst gehouden presi dentiële verkiezingscampagne had gegeven. Zijn aanbod aan de Senaat ver trouwelijke inlichtingen uit het FBI- archief over het onderzoek naar de zaak-Watergate, over te dragen, schokte een aantal congresleden en ontlokte aan president Nixon een reprimande. In San Clemente in Ca lif ornië werd vernomen dat Nixon Gray's verzoek zal inwilligen Roeischip zit vast in ijs St. JOHN'S (RTR) Het Ne derlandse koelschip Southern Star zit volgens berichten die gisteren St John's op New foundland bereikten, vast in het ils op 290 kilometer oost-zuid- oost van St John's. Volgens de lucht- en zeered dingsdienst in Halifax heeft het 1.126 ton metende schip het moeilijk. De IJsbreker DTber- ville is naar de Souther Star ge stuurd. Maar de opening naar het centrum wapening op een later tijdstip van het akkoord is er één volgens welke niet zover dat ook geestver- het kamp van de Amerikaanse In- wanten van de oppositie-centrum partijen van Lecanuet en Servan- Schreiber ln de nieuwe regering zijn opgenomen. diaanse Beweging (AIM) in Woun ded Knee in Zuid-Dakota. Aan de hand van het akkoord Buenos Aires werd ontvoerd, is gis teren vrijgelaten. Zijn vader, een rij- name voor de beleidsbepaling, be- ke koopman, heeft waarschijnlijk „Visdief" De Chinese volksrepu bliek heeft de Sowjet-Unie er giste- biani, die maandag in de buurt van ren van beschuldigd dat ze „op een Russell Means, een van de bezet tingsleiders van Wounded Knee, za terdagmorgen naar Washington gaat voor een gesprek met niet nader ge noemde regeringsambtenaren. Bijzonderheden over de ontwape ning van het kamp zullen later wor den uitgewerkt. Er zal een vertra ging van dertig tot zestig dagen op treden in de arrestatie van AIM- Maar binnen een uur na afkondi ging van het akkoord werd Means bij de voornaamste wegversperring van de rijkspolitie buiten Wounded Knee gearresteerd. Hij werd geboeid, in een helikopter gezet en wegge bracht. Waarom Means toch werd gearres teerd is niet bekend. Hij is wel een van de 54 Indianen die in staat van rust bij de premier, Messmer. een aanzienlijk losgeld betaald, hoe- ontstellende schaal" de visgronden van Latijns-Amerika, Afrika en A- rabië plundert. De beschuldiging werd geuit in de commissie van de De benoeming van een twintigtal wel hij daarover geen mededelingen Verenigde Naties voor het vreedzame staatssecretarissen wordt volgende wilde doen. De ontvoerders hadden week verwacht. Het kabinet telt 12 Gaullisten, vergeleken met 13 UDR-minlster in 50.000 dollar geëist. leden die onlangs door een federale beschuldiging zijn gesteld. LONDEN (RTR) Een groep Brit se artsen, onder leiding van koningin Elizabeth's vroegere gynaecoloog, heeft de instelling voorgesteld van kunstmatige inseminatie-oentra in het kader van de kosteloze gezond heidszorg. Vrouwen, wier echtgenoten on vruchtbaar zijn en die bij gebrek aan adoptie-kinderen nu al vaak tot KI overgaan, zouden door de centra gratis moeten worden gehoflpen. Het voorstel ls afkomstig van een commissie onder sir John Peel die in 1971 is ingesteld door de Britse Me- de bepalingen van de overeenkomst schikt zijn als donors. Een donor zou niet aanvaardbaar waren voor de meerderheid van de bevolking. zich eerst aan een zorgvuldig onder zoek moeten onderwerpen. !GTON Op een zwaar ste persconferentie heeft pre- Thleu de mogelijkheid open- - *iü' nodl8 zou kunnen sJodi Zuldvietnamese troepen naar «dja te sturen, om het beleger- f Sin e van president Lor. Nol te te Komen. HIJ zei dat de bom- roetit-n op Cambodja alleen Amerikaanse vliegtuigen wer- fcev *Td, omdat de Cambod- tfgerlng Saigon niet had ge- oom 'Je Zuidvietnamese lucht- l',n te metten. tu zei dat Zuid-Vietnam Wash- ..tooit" meer zou vragen om troep-n te sturen, en P 'tnd zichzeif ook zonder Ntte st-un van de Ameri- lucht.nacht zou kunnen ver- en handhaven. Hij ontkende l]n regering politieke gevange waren gewone misdadigers en com munistische terroristen. Van de ze laatste categorie zaten er volgens hem ongeveer 5000 opgesloten, en Saigon zou bereid zijn ook deze vrij te laten, wanneer Hanoi inlichtingen verstrekte over de ruim 67.000 vermis te Zuidvietnamezen. Hij beschuldigde Noord-Vietnam van mishandeling van Zuidvietna mese krijgsgevangenen die, in som mige gevallen aldus Thleu le vend werden begraven. Over de huidi ge toestand ln Vietnam zei Thieu dat de situatie „elementen van onzeker heid" in zich had door de voortdu rende bestandschendingen en infiltra tie van troepen en oorlogsmaterieel uit het noorden. Hij was echter „zeer bezorgd" over de ontwikkelingen in Cambodja, en zei dat er een nieuwe oorlog zou ontstaan wanneer dat Thieu zei verder dat wanneer Ca- stemming had de Democratische frac- op de handhaving van het vredes- voor Noord-Vietnam had gesteund, volkinig uit ongeveer 230.000 blanken, akkoord moet toezien, dit „catastrofa verklaard dat hij gekant is tegen hulp en 4.900.000 negers. de zowel aan Noord- als aan Zuid-Viet- In 1971 bereiken Smith en de Brit- nam voordat de Amerikaanse bom bardementen op Cambodja zyn ge- Verbod staakt. Door een communistische beschie- BREST (AFP) Twee Franse ma- De Amerikaanse Senaat heeft met ting gisteravond laat en vanochtend 88 tegen 3 stemmen president Nixon zijn volgens militaire kringen in Sai- verboden, hulp naar Noord-Vietnam gon een Zuidvietnamese regiments- SALISBURY (Reuter) Het blan ke minderheadsbewind in Rhodesië gaat opnieuw proberen tot een rege ling met Engeland te komen. Naar premier Smith in Salisbury ver klaarde zal zijn regering trachten Engeland duidelijk te maken dat ten uitvoerlegging van de voorstellen wélke vorig Jaar na het afwijzende rapport- Pearce werden afgewezen, in het belang is van alle Rhodes!ërs. Het bewind van Smith is al sinds november 1965 in oonflict met de Britse regering, toen Smith eenzij dig de onafhankelijkheid van Rho desië proclameerde. Engeland en de Verenigde Naties kondigden toen eco nomische sancties tegen Rhodesië af teneinde de regering in Salisbury KAAP KENNEDY (UPI) Van is bedoeld om zoveel mogelijk risico's er toe te brengen in te stemmen bas^ Kaap Kennedy werd gis- tijdens de lange reis uit te scha- met een ontwikkeling naar een be- teravond het onbemande ruimte- kelen. Gebeurt er wat met de ene, wind gebaseerd op evenredige verte- vaartuig Pionier-11 gelanceerd voor dan kan de andere nog trachten het genwoordiging. In 1969 bestond de be- rets naar de directe omgeving van doel te bereiken. Bovendien kan men de grootste planeet van ons zonnestel sel, Jupiter. De 358 kg wegende Pio nier moet 998 miljoen kilometer af leggen om zyn doel te bereiken op met besturing en werkzaamheid van de tweede leren uit de ervaring van de eerste. Jupiter is een raadselachtige kolos rineschepen brengen het Russische den'geleden naar Jupiter gelanceerd urflpnt.iphin .TiiTAnnv Rnrar»n _V_ vrachtschip „Juzenny Burg' naar Brest, dat vermoedelijk in aan zenden zonder toestemming van commandant en vijf andere officie- varing is geweest met de Franse kot- ..n(W1 ren om het leven gekomen. Dit ge- ter „Dany Gerard" die gisteren ter pt[fr„„op beurde in een opleving van gevech ten die volgens de kringen tot een nieuw offensief van de communisten 5 december van het volgende Jaar. met een volume dat 1100 maal dat van de aarde is. Men acht de kans klein maar niet uitgesloten, dat zich in de dichte atmosfeer van de pla- het Congres. Dit verbod is vervat in een amen dement op een wetsontwerp, waarin de dollar officieel wordt gedeva- hoogte van de Bretonse kust is ver ren op 3 december as. De Pionier-11 dwenen. De „Dany Gerard" had zes zal vermoedelijk op slechts 8000 km om de waarschijnlijkheid of onwaar- lueerd. Krachtens dit amendement zou kunnen uitgroeien. mag de president geen hulp voor Ha noi toewijzen uit gelden, die eerder door het Congres voor andere pro- De gedode officieren bevonden 38 fvanj opgesloten. De enige die in land door de Noordvietnamezen zou gramma's zijn goedgekeurd, zich in een kazerne in de Mekong- uit genomen foto's hadden aange- Delta op 200 km ten zuidwesten van toond dat de „Juzenny Burg" sporen Saigon, die door artillerie- en mor- igenis zaten, aldus Thieu, worden veroverd. In het debat voorafgaande aan de tiergranaten werd getroffen. afstand langs de planeet razen. Beide Pioniers hebben een uitge breid Instrumentarium aan boord voor diverse wetenschappelijke me tingen omtrent Jupiter en en het ne- van een aanvaring vertoonde zond de men van foto's, die naar de aarde man aan boord, van wie tot nog toe niemand is gevonden. Nadat van hef schroef vliegtuigen Franse marine twee schepen. worden geseind. De Pionier-doublure schijnlijkheid nader vast te stellen Men wil trachten belde Pioniers na hun Jupfter-onderzoek naar de vol gende reuze-planeet Saturnus met de intrigerende ringen te zenden, om ook daar bij een passage metingen te verrichten en foto's te maken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9