r. mr. De Brauw: "DS'70 redelijke linkse partij" yieen pink van KVP was genoeg geweest Publiek drong bij brand te ver op: blussing moeilijk OeoeHoeoe... heeft u uw Magische Sleutel al geprobeerd? volger van prof. Polak als voorzitter deurgestelde kabinetsformateur Burger: Jhr. mr. M. L. de Brauw (47) zal morgen worden gekozen tot partijvoorzitter van ii rf'TlirilllMffiifrr-- DS'70. Hiermee neemt hij de hamer over van prof. dr. F. L. Polak die de uitgroei van de democratische socialisten '70 plus de verkiezingsklap van acht naar zes zetels mee maakte. De derde partijvoorzitter in drie jaar (de eerste was Van Stuijvenberg) krijgt de zware taak om de partij te stabiliseren, een gezicht te geven en DS'70 voor te berei den op de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. BINNENLAND De Brauw noemt dAt „de testcase". De partij met procentueel de kleinste vaste achterban volgens het onderzoek „De Nederlandse Kiezer '72" zal hiervoor alles inzet ten. Achterban De Brauw ziet die achterban ln drie groepen, namelijk zij die nega tieve ideeën hebben over de Nieuw Links-theorieën, maar wél voor een vooruitstrevend beleid zijn; dan een groep die het meest werd aange sproken door het soberheidsbeeld dat DS'70 uitdraagt en haar aan dringen op het opnieuw bekijken en vaststellen van de overheidsuitga ven. En tenslotte de mensen die werden aangetrokken door de des kundigheid en integriteit van de partij. De combinatie Berger-Drees-De Brauw heeft sinds de nacht van 16 op 17 Juli, toen DS'70 zich terugtrok uit het kabinet Biesheuvel wegens te hoog opgelopen meningsverschil len over bezuinigingsmaatregelen en het loon- en prijsbeleid, als een perfect driemanschap gewerkt. Aansluiting it b HAG (ANP) De bollen de kop van Noord-Hol- )i inemerland en Zuid- Hol- onen dit weekeinde overal narcissen. De hyacinthen op bescheiden schaal hun oe®fe tonen en hier en daar krokusveldjes te bewonde- zegt het Nationaal Bureau isme. dcht per gebied Noord-Holland: bloeien thans de narcis- buurt van Anna Pau- Egmonden en Castricum daar nog enige crocusveld- staan in bloei De hyacinten beginnen kleur te krijgen. Kennemerland: Narcissen staan dit weekeinde in volle bloei. Ook hier beginnen de hyacinten hun kleuren te tonen. De diversen showtuinen hebben zo wel buiten als in de kassen nog slechts enkele varietieten te bieden. De volle bloei wordt omstreeks Pa sen verwacht Zuid-Holland: Naast de volop bloeiende narcis sen kan men hier en daar reeds veldjes cup-hyacinthen en botani sche tulpen bewonderen. De andere hyacinthen- soorten beginnen te komen. Sterke aansluiting is er ook met oud-staatssecretaris Phia van Vee- nendaalVan Meg gelen, die evenals de beide oud-ministers als kamerlid terugkeerde. De enige die niet meer op het Binnenhof wordt gesigna leerd is oud-staaitssecretaris A. van Stuijvenberg. Hij staat thans kan didaat voor de partijraad. De Brauw geeft desgevraagd de ty pering: .Berger heeft ongetwijfeld de meeste politieke feeling; Drees levert geweldige bijdragen vooral op rheidsgebied en ik zit er ergens tussen in. We vinden dat we in een unieke situatie werken en hebben een unaniem gedeelde gedachtenbe- paling". Voor DS'70 is er, ondanks het ver lies van twee zetels bij de laatste verkiezingen, voldoende aanleiding om door te gaan. „Met onze visie op de inflatiebestrijding, de over heidsfinanciën en de besluitvorming binnen het kabinet hebben we ge lijk gekregen," constateert De Brauw met voldoening. Geluwd Trouwens die laatste verkiezingen zijn alweer zo lang geleden dat de felle teleurstelling wat is geluwd. Het gezicht dat DS'70-partljtop aan het uitbouwen is, typeert De Brauw als dat van „een redelijke linkse partij die met name het democrati sche besluitvormingsproces als gege ven accepteert". Dus geen minderheid die de kans krijgt haar mening aan een meer derheid op te dringen. Voor ieder moet de mogelijkheid bestaan in spraak te hebben en bijdragen aan de besluitvorming te leveren. Het laatste woord moet echter aan de Kamer blijven. Kamer blijven. „Je moet het gezag van het parlement overeind houden", zegit De Brauw. „We zetten ons aif tegen figuren die beplei ten dat de stem van de kiezer in staat moet zijn rechtstreeks te re geren. Stellingen als: districtenstel sel en de gekozen minister-president hebben op ons geen aantrekkings kracht. Er zit namelijk een tegen strijdigheid in, want ga Je uit van de mondige kiezer dan past daarin niet het ontkrachten van een parle ment. Wat Je bijvoorbeeld zou doen met een gekozen premier; dat gaat voor mij naar het Gaullisme." Visie op rechts Zijn visie op rechts: „Te weinig ge democratiseerd in het onderne- mingsveld. Rechts zoekt nog steeds de rechtvaardiging van een onder nemingsfunctie vanuit het markt mechanisme. Persoonlijk geloof ik niet in een centrumpositie voor DS'70 dan krijg Je dezelfde situaties als bij de Toch hogere huren in Vlaardingen VLAARDINGEN (ANP) De Vlaardingse gemeenteraad heeft met 15 tegen 18 stemmen een motie verworpen waarin zij als haar me ning uitspreekt dat de toepassing van de wet die Jaarlijks huurver hoging regelt, alsmede de wet op de personele belasting, onaanvaard baar zijn voor de inwoners van Vlaardingen. Dit omdat het woon genot in deze gemeente ernstig ge schaad door de luchtverontreini ging- De motie kreeg alleen de steun van de linkse fracties. De indieners wilden de motie gebruiken als eco nomisch pressiemiddel teneinde de industrie te dwingen maatregelen te nemen om de luchtverontreiniging terug te dringen. Directe aanleiding voor de motie was de ernstige stank die de Vlaardingers tweemaal bin nen 14 dagen ondervonden. Meer eensgezindheid heerst er in de raad over een brief die aan mi nister Stuyt zal worden gezonden. Daarin dringt het gemeentebestuur o.a. aan op een centrale registratie van de gevaarlijke stoffen die in het Rotterdamse havengebied wor den getransporteerd, overgeslagen, opgeslagen of verwerkt. Ook wil men het onder de milieuwetgeving bren gen van de bedrijven met overslag van chemische vloeistoffen en pro- dukten. Het verplaatsen van tan- kercleaningbedrijven naar terreinen buiten de woongebieden, vaststelling van het saneringsplan voor het Rijnmondgebied en het uitvoeren daarvan. confessionelen die dan weer eens links en dan weer rechts staan." De Brauw, die het moeizaam in el kaar geknutselde centraal akkoord van eind vorig jaar zonder schroom „een vodje papier" noemde, vindt wel dat de inspraak van de vakbon den te ver gaat. DS'70 heeft vorig Jaar vergeefs sterk aangedrongen op ingrijpen van regeringszijde in het loon- en prijsbeleid. „De vakbeweging", zegt mr. De Brauw, „is een organisatie die zich bezig moet houden met de mens in zijn arbeidssfeer. Zodra men daar naast bijvoorbeeld wensen met be trekking tot de zelfstandigen of opinies over Vietnam gaat spuien, dan is dat voor mij niets meer dan een mening. De overheid moet zich met dat Afwegingsproces bezighou den". Franje DS'70 is een partij zonder glamour of franje. Het zijn de eerlijke soberheid en de gedegen opvatting van het Kamer lidmaatschap die bewondering wek ken. De Brauw's standpunt: „Een ka merlid mag geen fouten maken." Hij bedoelt: geen menselijke gebre ken tonen. En ook: het voorbeeld geven. De fractie weespiegelt dezelf de discipline die men terug vindt in haar congressen. Men zoekt niet het schijnsucces. Dat was één van de redenen waarom de DS'70ers bij de motie-Barendregt over een rechtvaardiger inkomensverdeling tégen stemden in de Kamer. „Je kan wel vóór stemmen, maar het is onuitvoerbaar," zei Phia van Vee- nendaal destijds na afloop. De Brauw: „Zoiets kan alleen aan de hand van een gemaakt concept over het inkomensbeleid. We zijn het eens met de maximering van de prijscompensatie, maar dan in het kader van de totaalvisie inkomens beleid." Voornemen De nieuwe partijvoorzitter verwacht dit weekeinde op het congres een vrij kritische opstelling plus de ui ting van vele goede voornemens, die uitgevoerd moeten kunnen worden. Hij is al verschillende congressen van andere partijen afgelopen om te bekijken wat de meest ideale vorm is. Zijn enige conclusie tot nu: „Ik geloof niet dat afgewogen beslissingen in het kader van 1000- koppige congressen kunnen worden genomen. Het congres wordt gehou den om er verantwoording af te leggen over de beleidslijn. Maar „het congres" kan niet het creatieve beleid vorm geven, wel beïnvloe den." DS'70 heeft een rij pingsperiode no dig. Die zullen we geweldig hard moeten gebruiken om onze tentakels uit te steken binnen en buiten an dere partijen. We barsten van de ideeën, maar in het overbrengen zijn we niet overtuigend genoeg ge weest. Dat was onze zwakte." Heeft u hem al geprobeerd, die Magische Sleutel waarmee u een E.M.-cheque kunt winnen ter waarde van f 1.000,-, f 500,- of f 250,-. Of hebt u hem nog niet in de bus gehad? Als dat zo is, ga dan even naar onze Europa Meubel-zaak. Daar ligt een folder voor u klaar met een Magische Sleutel. Probeer hem dan maar meteen op de Magische Toverkist. Doen, want wie niet waagt, die niet wint. LISSE: Heereweg 148 152, tel. 02521—19005" Elke donderdag koopavond. Negen panden en fabriek in as ARNHEM Met wapenstokken en honden heeft de Arnhemse politie gisteravond een grote menigte men sen hardhandig op afstand moeten houden, omdat zij het bestrijden van een immense brand totaal on mogelijk dreigden te maken. Boven dien dreigde er voortdurend gevaar voor de van heinde en verre toege stroomde toeschouwers; terwijl gere geld gasflessen en verfgrondstoffen ontploften, vlogen er voortdurend glasscherven tot ver in het rond. De vlammen verwoestten, in het ou de Spijkerkwartier aan de rand van het stadscentrum, negen aan elkaar gebouwde panden, met een verffa- briek, behang- en glaszaken, een drukkerij en acht bovenwoningen. Alle bewoners konden bijtijds hun huizen verlaten. Dicht bevolkt De brand ontstond in de verffa- briek van Willekes, waar enkele we ken geleden ook al een keer brand was uitgebroken. De buurtbewoners vragen zich sindsdien af of een verf- fabriek wel getolereerd mag worden in een zo dicht bevolkte woonwijk. Onder de verffabriek liggen tanks met petroleum en terpentine die door de brandweer gespaard konden worden. In totaal was in het bedrijf een miljoen kilo verf opgeslagen. De schade wordt geraamd op twee tot drie miljoen gulden. Autoproduktie: record De auto- produktie in de Verenigde Staten ge durende de eerste drie maanden van dit Jaar heeft een record bereikt van 2.708.357 eenheden, waarmee het vo rige kwartaalrecord van 2.624.451 stuks (over de laatste drie maanden van 1965) werd overtroffen. De pro- duktie in het afgelopen eerste kwar taal steeg in vergelijking met de over eenkomstige periode van 1972 met 19.7 procent. ezoel zou an den Anker KAG Glunderend hep de- minister-president Barend gisteren weer in de wan- Binnenhof. We id hij zich niet laten zien, zijn 53-ste verjaardag ver weer eens. En een mooier :henk als het misluk - zijn socialistische strljd- ip Burger (68) had hij ks kunnen indenken, een aardig verjaars- lompelde de kersverse ex- na zijn vermoedelijk ik aan paleis Soestdyk. zou ik hem dat niet gun- onk het bijna vriendschap- fcre het mogelijk in het hart van deze bonkige politicus «recht voor de raap-vocabu- zouden er zeer zeker andere aar voren komen, te Jammer, 't Begon boven te komen, maar 't ging verzuchtte hij gisteren met lijk teleurgestelde blik op en nukkig was hij dan ld vragen te beantwoorden hem dat zichtbaar te lang 'eP hy de al twee maanden Ml als een trouwe waakhond terzijde staande woordvoerder tevens Ryksvoorlichtingsdienst-directeur GUs van der Wiel toe: „Waar blyft m'n pilsje nou?" Laatste minuut Maar tot op de laatste minuut van zyn formateurschap bleef Burger de rasechte politicus. Elk woord op een goudschaaltje wegend, elke zin een diepe betekenis gevend. En nog voordat de eerste vraag op hem werd afgevuurd wist deze sluwe ex-Engelandvaarder, ex-minister, ex- fraotieleider en ex-VARA-voorzitter het al: hoofdschuldige van zyn falen was de KVP en diens fractieleider Andriessen, die nu al 128 dagen geen ja en ge ennee kan of durft te zeg gen. En Burger zou hem grijpen; dAAr zou de bekende Zwarte Piet be landen. Wat omslachtig begon hy daarna te formuleren. Tot gistermorgen toe had hy by zichzelf gedacht: „Ach, Jaap, het lukt wel". Zelfs toen hy hoorde dat er op korte termijn een KVP-bestuursvergadering zou komen, had hy gedacht er nog even mee door te gaan. „Maar de twyfel won het tenslotte. En die zit er nog steeds", riep hy triest. Vertrouwen Nu moet niemand denken dat Bur- Burger: aardig verjaar dagscadeau. c) Hy had zelf ontdekt dat de pro gramma's van de progressieve drie en de christen-democraten voor zeker 80 procent parallel lopen. d) De gecompliceerde politieke situ atie dwingt een verantwoordelij ke volksvertegenwoordiging tot zorgvuldigheid. Er was terughou dendheid geboden by het stellen van de kabinetskwestie, hetgeen volgens Burger de stabiliteit van zo'n kabinet zou vergroten. e) Hy had verder gezien dat een progressief kabinet nogal wat weerklank by het volk had ge vonden. De „stem des volks" hechtte er waarde aan. f) Bovendien had Burger gehoord dat de recente ervaringen, zoals met het kabinet-Biesheuvel, niet in goede aarde zyn gevallen. Her haling van zoiets vond men niet gewenst. „En dat zyn toch allemaal argu menten die Je niet zomaar van Je af kunt schuiven", zei Burger gisteren met een eeriyk gezicht. ger na ruim twee maanden brieven hy bewees dat „het er wel inzat". Gillen schryven, urenlange besprekingen en honderden telefoontjes geen enkel a) De meerderheid van de KVP- stukje vertrouwen in de drie confes- fractie zou een kabinet-Den Uyl sionele partyen en met name de KVP zakeiyk beoordelen, had gekregen. Integendeel, hy kon zelfs zes voorbeelden geven, waarmee b) Andriessen had bovendien gezegd Maar Ja, naast die zes punten had hy toch ook wel enkele dingen ont dekt die hem tot de conclusie brach ten dat niet iedereen staat te gillen om een kabinet-Den UyL Het waren maar drie hoofdpunten die hem aan het twyfelen hadden ge bracht. En naarmate de formatie- periode langer werd, vrat de twyfel dieper by Burger. Het werd zelfs zo erg, dat hy by na ruzie kreeg met zyn protégé en par ty genoot Joop den Uyl, voor wie hy toch het plaatsje in het Catshuis had gereserveerd. Joop, helemaal bezeten van dat premierschap, raakte wat verblind en zag Burgers twyfels niet zitten. „Den Uyl vond dat ik myn formatie opdracht wel had moeten aanvaar den." Maar Burger bleef over die drie punten twyfelen: a) Het was hem opgevallen dat de KVP een kabinet-Den Uyl wel zakeiyk wilde beoordelen, maar dat zy dat alleen wilde doen met inachtneming van haar program matische wensen. Hy concludeer de verder, dat de KVP aan een aantal controversiële punten zou blyven vasthouden en hoewel men van christen-democratische zyde had gezegd „zyn" kabinet niet een-twee-drie naar huis te sturen, moest hy bekennen: hy had dat niet zwart op wit. b) Andriessen had hem bovendien gezegd dat hy geestverwanten zou ontraden in een progressief kabinet zitting te nemen. Nou vond Burger dat niet noodzake lijk, al moest hij toegeven dat het dan wel wat stabieler zou wor den. Maar wel vroeg hy zich af of het nu wel zo'n zakeiyke be nadering is als je KVP'ers niet vry laat. c) En tenslotte was Burger dan ge vallen over het volstrekt afwyzen van enigerlei verantwoordeiyk- heid. Ook dat noemde hy op de grens van de zakeiykheid. „Ik heb zo zitten wachten op de uitgestoken hand van de KVP. Nee, alleen de pink was voldoende geweest om me over die hobbel heen te krij gen. Dan had is gemakkeiyk door kunnen gaan. Er waren zoveel posi tieve punten", klonk het bewogen. En om de Zwarte Piet nog even een extra duwtje in de richting van het confessionele kamp te geven, ver volgde hy? „Dat gesprek met Den Uyl, Aantjes en Andriessen was erg goed. Joop was echt op dreef en ik moet toegevensoms kan hy ao lang van stof zyn. En toen kwam die om mezwaai. Ik heb me suf gepiekerd. Waarom? Het is voor my een com pleet raadsel." En toen zag Burger het niet meer. Eén pink van de KVP was voldoende geweest, maar die bleef uit. Alterna tieven wil de „grand seigneur" in de Nederlandse politiek niet aandragen: „Voor my is het zo mooi genoeg." Hy wacht even en vervolgt: „Waar om zal ik my wyzer betonen dan de heer Andriessen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7