"Flauw, niet kwetsend" EENDRACHT' KRIJGEN STEM TERUG Sassenheims college voor aansluiting bij Leiden REDACTIE SCHOOLKRANT CHR. L YCEUM IN LEIDEN: VAN DER KUIL TRAINER BIJ QUICK BOYS 'Ensemble Variant': moeiteloos musiceren Leidse veilinghal uitgebrand LEDEN NE Vaten gif op weg naar kust? Ook in Leiden en Alphen Belangengroep Wets overtreders regionaal Pokken in Engeland Plassengebied PAGINA 4 LEIDEN De zaak van de leerlingenkrant "Nyx" houdt de gemoederen op het chr. lyceum "Dr. Visser 't Hooft" bezig. Na de gisteren gepubliceerde verklaring van de rector naar aan leiding van bezwaren van ouders tegen de h.i. deels pornogra fische inhoud van het blad, heeft de redactie van "Nyx" zich beraden. Zij vindt dat het mogelijk moet zijn zo'n schoolkrant, die weliswaar flauw en weinig functioneel was, maar zeker niet oneerbaar of kwetsend, uit te brengen. De redactie streeft er naar een schoolkrant te maken, die kritisch het school- en maatschappijgebeuren begeleidt, met ludieke stukjes, die zij als middel ziet, maar niet als doel. Ze betreurt het. dat de bedoelingen niet zijn overgekomen. Zij steekt de hand in eigen boezem door te verkla ren, dat de minder geslaagde afleve ring een gevolg was van gebrek aan overleg. De redactie hoopt, dat er een op lossing komt voor de problemen van de schoolkrant nu ledereen ermee be. tig is. Die problemen zijn het uitblij- KATWIJK/SANTPOORT De 37- Jarige Piet van der Kuil, die als ak- tieve voetballer onder meer uitkwam voor AJax, PSV en Telstar heeft als opvolger van oefenmeester Leo Hal- kes een éénjarig contract getekend bij Quick Boys. Zes Jaar geleden sol liciteerde de in Santpoort wonende v. d. Kuil reeds bij de Katwijkse za terdagclub. maar toen bleek hij nog niet over de vereiste papieren te be schikken. In het afgelopen seizoen trainde de oud-international die bij Quick Boys de a- en b-selectie on der zijn hoede krijgt, de zondag-twee deklasser Stormvogels DEN HAAG Ruim tweehonderd vaten met onkruidbestrijdingsmidde len zijn maandag tijdens de storm in de Noordzee terecht gekomen. Ze vormden de lading van drie van de vijf vrachtauto's met oplegger die op de "Duke of Norfolk" overboord sloegen. Eventueel met assistentie van de marine zal de directie Noord zee van Rijkswaterstaat proberen de vaten te lokaliseren en te bergen. Het is volgens Rijkswaterstaat echter niet uitgesloten dat de vaten op de Nederlandse kust zullen aanspoelen. Ze zijn donkerblauw van kleur, en hebben een grotendeels wit deksel. VOORSCHOTEN De sopraan Ank Reinders en Wim Serlie concer teerden als, „Ensemble Variant", met als variant de toegevoegde klarinet tist Aart Rozeboom in Duivenvoorde. Als kompleet trio hadden de drie Louis Spohr gekozen <6 Deutsche A- riën), Schubert's Hirt auf dem Fel sen en, om het gevarieerd te doen, ergens tussen in de persiflator Her mann Heiss, die in „6 Aphorismen van Erich Kastner" te korgedronge stijl van seriëlen als Anton Webern en volgelingen min of meer karikatu raal voor het raam hangt. Het raam van het „Kranich- steiner Musikinsti tut" en dn armee zoveel zeggen wil als weet je wat Je daar te wachten staat. Drie noten kunnen genoeg zijn voor 'n totaliteit, een op piano, een gezon gen. een op de klarinet, mits ze maar ver genoeg uiteen springen en de drie kleuren zo dissonerend mogelijk uit komen. Met die laatste klarinetnoot van Aphorisme VI die maar gierend op één eindtoon bleef staan, vonden we Hei"=r een pestkop. Spohr was een romantische melodi eus tussen Mozart en Carl Weber in. Sn^hr heeft een onafzienbare mas sa mooie dingen gemaakt, waar meest geen enkele „Epoche ma- chende" maat in zit, maar voor wie (ook als violist) de wereld op de knieën lag. Tegenwoordig doen Bie dermeierspullen opgeld. Musici grab belen mee uit de oude doos. Van daar gisteren 6 Spohr-aria's, waar van nummer 3 Sehnsucht heet. Daar in zelfs Sehnsucht naar de klarinet- ven van kopy en de vraag of de schoolkrant een afspiegeling moet zijn van de hele schoolbevolking. Tenslotte betreurt de redactie het met de rector, dat één van de ouders het noodzakelijk achtte het Leidsch Dagblad in te lichten. Zij noemt deze handelwijze die niets oplost, vreemd LEIDEN Een opslaghal van de Leidse groenteveiling is vannacht voor een groot gedeelte uitge brand. De brand ontstond omstreeks middernacht. Vrijwel onmiddellijk begaf een gedeelte van de stalen wanden van de hal het. Ook het houten dak van de hal vatte direct vlam. De brand weer kon de rest van de hal sparen, door het vuur van binnen uit de hal te bestrijden. Volgens ruwe schattingen bedraagt de schade ongeveer 400.000 gulden. Naar de oorzaak van de brand wordt nog een onderzoek ingesteld. Zeker is, dat de brand niet door een menselijke fout is ontstaan. Er zijn aanwijzingen dat de oorzaak een mankement aan de elektrische in stallatie is geweest. (Foto Jan Holvast) LEIDEN De leden van woning bouwvereniging „De Eendracht" krijgen binnenkort hun stemrecht terug. Tijdens een roerige vergade ring in De Zevensprong hebben zo'n driehonderd leden van de dertien honderd leden tellende vereniging zich uitgesproken voor afschaffing van de ledenraad, het orgaan dat op het ogenblik de grootste macht heeft. Een actie-comité van de BHW binnen de vereniging had vóór de vergadering een serie eisen op tafel gelegd, waaronder een totale huur- stop, goed onderhoud van de hui zen, financiële verantwoording van het bestuur en een statutenwijzi ging die de leden hun stem terug geeft. Aanvankelijk leek het erop, dat de vergadering zou uitmonden in een discussie tussen bestuur en actiecomité, maar steeds meer le den verhieven hun stem en bleken dezelfde doelstelling te hebben als de leden van het actie-comité. Zo vonden dat de ledenraad, die uit een twintigtal leden bestaat, niet functioneerde. "Ze voeren niks uit. raad dan volgens die statuten wij ging, worden opgeheven. Bij de verkiezing, die ze de avond werd gehouden, urenlange discussie en vele uitji gen ?enoegf werd de diï die Tweede vormings dag voor werkende jeugd in gevaart UTRECHT (ANP) De invoe ring van de tweede zg. vorming voor 15-jarige werkende jongeren per 1 augustus dreigt in gevaar te ko men. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales zegt hierover ern stig verontrust te zijn en is van oordeel dat alsnog alles dient te worden gedaan om voor zoveel mo gelijk 15-Jarige Jongeren toch nog *n *->en Tot nu toe werd de DEN HAAG De afdeling Zuid- sen. Het centrale nummer is 0 Holland van de Belangengroep 332056. Binnenkort zal ook een aa Wetsovertreders zal met ingang van vandaag zelfstandig gaan draaien deringen worden besproken zijn al lang door het bestuur besloten", riep een van de aanwezigen uit. Op de vraag van de voorzitter of de mensen die de oude situatie wilde handhaven (ledenraad houden) wil den gaan staan verhief zich een klein groepje, de leden van de ledenraad. De hele zaal wilde verder zelf het stemrecht in handen nemen heb ben. Voorzitter Oudshoorn toonde zich bereid de statuten te laten wijzigen, maar dat leverde zo veel reglemen taire moeilijkheden op dat er maar één procedure kon worden gevolgd: De ledeiï moesten toch een leden raad kiezen en die ledenraad zou een statutenwijziging voorbereiden. In een tweede, binnen acht wekn te houden vergadering zal de leden tweede vormingsdag per augustus te verwezenlijken. Het overlegorgaan doet een dringend be- i On- ganisatie centraal Amersfoort. geleid vanuit ten-Schubert, verwijzing bijna. Een schotje evenals Wiegenlied. Schubert's Hirt graaft niet zo diep als zijn Atlas en zijn Doppelganger. Alles uit de laatste maanden vóór de typhus Schubert's opgebrande Jonge leven zou vernietigen. Wolken loze lyriek, daaruit bestaat deze "Hirt" fragmentarlscher vóórschets van een gedroomde opera. In de pianoglij dingen van Serlie zat aldoor de cadans van de postkoets en het hoef trappelend ritme, dat bij hon derd werken van Schubert evenzo vast behoort als de zee bij Noordwijk. Spohr en Schubert omspanden het programma. Als mensen komen zij op je af. Een sonatina voor klari net en piano van de Tsjech Martinu ondergaat men echter als autono me muziek, puur uit behoefte te schalmeien. Van het afsluitend alle gro zullen amateurs wel afblijven. Martinu neemt daar de klarinettist een vinger- en kleppenvaardigheids- proef af, die wel pianovirtuositeit lijkt. Rozenboom haalde het. Drie Vocalises van Vaughan Williams en Seiber voor sopraan en klarinet zijn ook "maar muziek" wel door tekstinhouden bepaald maar zang en schalmei worden gelijkelijk instru mentaal behandeld. Anders 6 Quatrains Valaisans op 63 van Léon Orthel op Franse tek sten van de Oostenrijkse dichter Ril- ke. Prachtliederen primeur voor Dui venvoorde, prachtig gezongen en ge speeld door sopraan en pianist, die door Orthel zelf werden bedankt. KEES VERHOEF roep op minister Van Veen derwijs en Wetenschappen en alle betrokken instellingen om zeer korte termijn alle vereiste zieningen te treffen. Dit staat in een gisteren, het overlegorgaan uitgegeven klaring. Het overlegorgaan consta- De B.W.O. richt zich vooiral tot op mensen die ooit met de justitie in op aanraking zijn geweest en daardoor roor- hebben ondervonden wat dat voor hun verdere leven kan betekenen, door De B.W.O. wil voorkomen dat er onnodige verwijdering gaat ont- tussen wetsovertreders en de LEIDEN Met vereende krachten en onder laaiend enthousiasme waren gistermiddag de "Klokkenluiders van de Hooglandse Kerk" in actie. Zij luidden daarmee letterlijk en figuurlijk de opnieuw gegoten klokken voor deze kerk in. De grootste klok (3000 kilo), die dateert uit 1615 en destijds gegoten werd door Henricus van Meurs uit IJlst, is uit de kerk afkomstig. Van deze IJlsterklokken zijn er nog 23 in ons land aanwezig. De kleine klok (750 kilo) is afkomstig uit de Oosterkerk. Op foto Jan Holvast v.l.n.r. de heren Batenburg, HeijnenSplinter Struys, De Feij en Jongejan. tanige ledenraad gekozen uit lef van het BHW-aotiecomité. Ovei huurharmonisatie zei voorzit* Oudshoorn: "De mensen huurverhoging niet betalen onri ze vinden dat hun buis niet p» wordt onderhouden hebben daar t le recht toe". Een van de leden, de heer Lad* had het gevoel dat een hoop vand narigheid binnen de verenigi te wijten aan een gebrek aan coi municatie. Veel leden blijken noo stencils te ontvangen en nooit wat er gebeurt. Daardoor ok staat een situatie van een bestua dat besluiten neemt en d: toetst aan wat de leden denken. Hf bestuur zal in de toekomst zijn bi leid moeten verantwoorden de ledenvergadering. LONDEN (UPI) De Wereld-O* zondheidsorganisatie heeft Londen to pokkengebied verklaard. Een vrouw lijk laboratorium-technicus die r pokkenvirus werkte, is besmet i raakt. Zij is 16 maart met hoge koot in een ziekenhuis opgenomen, mai pokken werden niet geconstateerd Z is nu hersteld. Een echtpaar is echter door haa met pokken besmet toen zij pas i het ziekenhuis was opgenomen. „D* ze mensen zijn ernstig ziek geworden' zo heeft een woordvoerder van hs Britse departement van Gezondhei meegedeeld. De meeste mensen die het meis) in het ziekenhuis hebben bezocht zijn opgespoord en gevaccineerd. D overigen moeten letten op koorts a uitslag. teert dat nergens uit is gebleken dat maatsohappij. Zij stuurt ook het ministerie van Onderwijs en dc strafbaarheids- Wetenschappen inderdaad maatre gelen heeft genomen om invoering per 1 augustus van de tweede dag vorming wezenlijk te bevorderen. Zelfs zijn tot dinsdag 3 april con crete toezeggingen tot het nemen van de benodigde maatregelen uit gebleven", aldus het overlegorgaan. Assurantiebedrijf (grootste in VS) beschuldigd van discriminatie NEW YORK (Reuter) De groot ste levensverzekeringsmaatschappij im de Verenigde Staten is er door de re gering van beschuldigd dat ze in haar personeelsbeleid discrimineert ten opzichte van Joden en andere min derheden in de Verenigde Staten. De rijkscommissie voor gelijke werk- gelegenheidskansen heeft bij de fede rale rechtbank in Manhattan een klacht tegen de Metropolitan Life In surance Company ingediend, omdat hij door zijn personeelsbeleid de wet op de burgerrechten van 1964 zou overtreden. De maatschappij heeft in heel Amerika ongeveer 50.000 men sen in dienst. stelling. De werkgroep "Directe Hulp" van de B.W.O. heeft als doel gegevens te verzamelen uit de 6feer van de hulpverlening door de reclassering, om te kunnen reageren op de grote moeilijkheden die bij het verlenen van hulp worden ondervonden. Ook leachtergebleven relaties van de (ex)gedetineerden zullen wonden ge holpen. De Belangengroep stelt zioh even eens tot taak een voorlichtende func tie te hebben bijvoorbeeld t.o.v. be drijven die te maken krijgen met ex- gedetineerde sollicitanten en vor mingscentra voor werkende jonge ren. In het laatste geval probeert men preventief te werk te gaan. Tot nu toe beschikt men in Zuid- Holland over 43 noodcontaot-adres- Het aangekondigde artikel in de serie 'Plassengebied. toekomst of niet' komt vandaag te vervallen. Het eerstvolgende deel van deze serie zal verschijnen in de krant van volgende week dinsdag. SASSENHEIM Het Sassen- heimse college van burgemees ter en wethouders heeft zich uit- tresnroken voor de definitieve toe- tr»rtinrr tot het "nieuwe" gewest LEIDEN. „Hoewel zegt B. en W. in ->en toelichting 0p dit stand, "de definitieve toetreding bij de komend® behandeling van ont- werp-regellng voor het gewest Lei den. dinsdagavond 10 april in de vertro^rl^g van de gemeenteraad officieel nog wel niet aan orde is. gaat de vraaestellin" "bent u bereid deel te nemen aan een nieuw gewest Leiden en zo Ja, irnnt ii zin»-, met de Inhoud van de ontwern-regeling "in feite wel verenigen". Sasspn'^im zal dan ook niet "vrilblijvend" op het nieuwe ge west Leiden (op 1 augustus 1968 is voor de periode van vilf een steld is het geheel voort te doen onder de nanm gewest t vprdfrtmande regelingen) reage ren. Burf^eocjtpr Vnn Knobels- rinr** en secretaris Beween na mens bot college"Wi1 ziin van uening, dat de omschrijving dis cussiestuk een te vrijblijvend ka rakter heeft voor het ontwerp dat nu op tafel ligt". Sassenhelm zal -'oh dan ook al 'voor de toekomst' 'Ht-snreken. Een uitspraak, die voor wat het college betreft, overduidelijk is. "Wij zijn van mening, dat het, nu het gemeen tebestuur steeds meer geconfron teerd wordt met de problemen waarvan de omvang reikt over de -rens van de gemeente, het voor deze reaio aanbeveling verdient - opteren voor de vorming van V Ook al. omdat in het beleidsadvies (uitgebracht door ie ,r-reniging van Nederlnndse Gemeenten als afsluiting van een viertal deelnota's die in loop van 1971 in opdracht van het wordt gesteld dat een gewpst Bol- studiegewest zijn verschenen, red.) lenstreek geen reële mogelijk- beid is. D" Bollenstreek heeft te weinig potenties om de taak stellingen alleen te realiseren, er <Tf.cn duidelijk regionaal ««r- zorgingscentrum aanwezig en te ~/>nctatereu valt dan met ««me voor het zuidelijk deel (Sassen- beim bijv.) de functie van de stad Leiden als verzorgend en dienst verlenend centrum is genomen. Of de gehele streek echter in het ge west Leiden moet participeren is echter afhankelijk van de taak stelling". Ook de nota van de werkgroep gewestvorming en gemeentelijke Indeling "Gewestvorming Zuid- Holland" laat zich in dezelfde zin uit. "De Bollenstreek voldoet wel iswaar aan een enkel criterium, maar wegens het minimale draagvlak en de oriëntatie op cen tra buiten het gebied moet een ge west Bollenstreek van de hand worden gewezen". Deze nota geeft «r de voorkeur aan het Bollen streek-gebied in zijn totaliteit bij het aangrenzende Leids gebied te voegen, al kan het ook overwo gen worden het gebied naar oriën tatierichting op te splitsen. Het Sassenheims college: 'Ten aan zien van de positie van Sassen- heim bestaat volkomen duidelijk heid Het heeft ons in de mening gesterk* dat slechte gekozen kan worden voor een participatie in 't gewest Leiden". waaraan de gemeente gezien de In Sassenheim is al vanaf de toetreding tot het studiegewest Leiden op 25 februari 1969, bij na zeven maanden nadat de ge meenten Katwijk, Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Rijnsburg. Valkenburg, Voorschoten, War mond, Wassenaar en Zoeterwou- de het studiegewest in het leven riepen de nodige oppositie tegen het gewest geweest. Met name van de zijde van de KVP, de heer Verdegaal, en D'66, het inmid dels vertrokken raadslid Van IJs- seldijk. Vooral A. Verdegaal ver zet zich fel tegen samenwerking met de Leidse regio hoewel zijn fractie tijdens de begrotingsbe handelingen wel stelde vóór ge westvorming te zijn. De bezwaren van de heer Verdegaal op een rij gezet: In de eerste plaats bete kent samenwerking in het ge west Leiden, dat de banden met de andere bollenstreekgemeenten verslappen. Het feit, dat Sassen heim als enige bollenstreekge meente geen deel ui* maakt van het 'Contactorgaan Bollenstreek', traditie, geografie en de verschil lende gemeenschappelijke rege lingen wel deel van uit zou moe ten maken, is hier een duidelijk bewijs van. Het argument voor deelname aan het gewest Leiden, dat de veelheid van regelingen die zou vereisen, is gebleken van niet veel waarde te zijn, omdat die regelingen vaak zijn gesloten met gemeenten die niet tot het gewest Leiden behoren. En dan ook: *k heb bedenkingen tegen 'n centrum Leiden vanwege de benarde fi nanciële situatie en de mogelijke bestuurbaarheid ten gevolge van de ten top gevoerde polarisatie, duidelijk gedemonstreerd In de eindeloze en onvruchtbare raads vergaderingen. Het is onjuist dat de omliggende gemeenten aan gewezen zouden zijn om Leiden uit zijn moeilijke situatie te red den.' CONCLUSIE Op deze bekende bezwaren van de heer Verdegaal, ook nog eens geuit tijdens de bijzondere verga dering van de Sassenheimse raad ter gelegenheid van het bezoek van de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, mr Maarten Vrolijk, half maart, en diens conclusie 'dat het niet waar schijnlijk is dat er een gewest Lei den tot stand zou komen op grond van de gewestwet evenmin een Bollenstreekgewest, maar een gewest Groot-Den Haag', gaat het Sassenheims college niet in haar toelichting in. Wel op de consequenties. 'Deelname aan het gewest Leiden heeft geen vrijblijvend karakter, 't Betekent een beperking van de autonome bevoegdheden van de gemeente Wil men echter in de toekomst voor de problemen die zich reeds voordoen er zich nog zullen voor doen een afdoende oplossing be reiken, dar zal het gewest ovei de nodige bevoegdheden moeten beschikken. 'Een opsomming van de belangen, die voor coördinatie en integratie In de ontwerprege ling zijn voorgedragen: de ruim telijke ordening, de sociaal-econo mische ontwikkeling, de volks huisvesting, het verkeer en het r, het onderwijs, de zorg voor het milieu, de cultuur en de sociale zorg en de volksgezond heid, de sport en de recreatie. Het sassenheims college heeft op de ontwerp-regeling slechts enkele- opmerkingen ten aanzien van enige punten: de gemeenschappelijke re geling dient niet alleen door de raad, doch ook doo burgemees ter en wethouders te worden aan gegaan de zittingsperiode van de ge westraad parallel te laten lopen met die van de gemeenteraden de wethouders dienen niet te worden uitgesloten van het lid maatschap van het dagelijks be stuur. omdat deze beperking ten koste kan gaan van de bestuurs kracht van het orgaan; een strij digheid van belangen valt niet te opheffing van de regeling moet mogelijk zijn bij een nor male meerderheid en niet dan slechts mogelijk zijn wanneer de bestuursorganen van alle deelne mende gemeenten daartoe be sluiten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4