EXPOSEREN aerzekering an haar doel beantwoordt WA- Twintig jaar duplexellende cj Boltini komt in regio Leiden Ityids onderzoek inzake rkeersslachtoffers ■ron Knip dit briefje uit *èn plak't op uw wekker LEZERS SCHRIJVEN Nederland ondei curatele Huis met luizen en vlooien Geen piraterij Geslaagde show van De Burcht !Uls EN - Voor wie de Jeugd een ïart toedraagt is het bekij- •l. 1 de vanavond <7.3010) en (10—1) te houden tentoon- in de Rembrandt mavo chool Brandelerkade een belevenis. Al lopend langs en schotten denk Je: wat ie, serieuze, gekke en mooie ID hebben de leerlingen ge- het fijne in de tere blauwen 1 ijsberg, het serieuze in het g geconcentreerd bezig ge- ijn bij het tekenen van een )7Ö e vogel, het gekke in de mal- nnjtneus van een masker, het in het herschapen van een >ut in een schone vorm. niet de bedoeling de meest geslaagde tekeningen van de beste leerlingen ten toon te stellen (de ta lentjes ontdekt men zelf wel), maar het laten zien hoe de technieken geleerd worden, hoe de Jongelui al doende ontdekken wat voor moge lijkheden er zijn, niet alleen met spullen als papier, verf, inkt, krijt, maar ook met eigen inbreng: fan tasie, gevoel voor kompositie, in- zich, humor, en dan fijn tekenen of in elkaar plakken van iets wat daarvoor niet bestond! Het samenwerken in een klas is belangrijk. Kunnen ze met z'n twin tigen een harmonieus geheel ma ken? Nou en of: de vrolijke kar tonnen stadjes zijn er het bewijs van. "Wij zijn er ook nog" lijken de poppen te roepen. Met hun blauwe en zilveren ogen zijn ze Juist naast het groepswerk zeer indi viduele stukjes handenarbeid. Nog meer op dit terrein: gebakken en geglazuurde voorwerpen, linosne den, houtsnijwerk, zelfs een geverf de rioolbuis doet het hier goed. Verwacht niet alleen de achten en de negens want, een onzekere lijn of een klad, wat doet het er toe? Het werk is met plezier en enthou siasme gedaan en daar gaat het toch om. (Foto Jan Holvast). Deze ijsbeer toetert het uit: circus Toni Boltini komt! Niet naar Leiden dit jaar, maar wel naar een aantal plaatsen in de regio, te beginnen a.s. maandag naar Oegstgeest en volgens het toemeeschema vervolgens op 17 april naar Alphen aan den Rijn, 18 april Waddinxveen, 7 en 8 juli Wassenaar, 9 juli Kat wijk, 10 juli Sassenheim, 11 juli Hillegom, 12 juli Noordwijk. In Oegstgeest komt de circustent aan de Irislaan bij het win kelcentrum Lange Voort. De voorstellingen beginnen maan dag om kwart over vier en kwart vóór acht. He programma vermeldt behalve ijsberen ook tijgers, poedels, apen, olifanten en paarden. Maar niet alleen dieren komen in de piste. Er zijn acrobaten, op de grond en in de nok, op fiet sen en op koorden, en natuurlijk clowns. -UG 6 APRIL 1973 T, DEN Van de hand van prof. mr. A. R. Bloembergen, f" >raar in het burgerlijk recht aan de Leddse universiteit, lijnt binnenkort een boek, getiteld "Verkeersslachtoffers n schade". Het bevat een verslag en de resultaten van erste in Europa ingesteld wetenschappelijk onderzoek gebied. Eén van de belangrijkste conclusies is wel, dat iderzoek de zware kritiek, die de afgelopen jaren op de m| ng van de wettelijke aansprakelijkheid is uitgeoefend, i !igt en zodoende de vraag oproept of deze verplichte rakelij kheidsverzekering wel aan haar doel beantwoordt. nderzoek werd verricht aan d!se universiteit onder leiding f. Bloembergen en mr. P. J. Wersch, wetenschappelijk So|rker. Ook hebben aan het on- deelgenomen prof. dr. P. G toogleraar in de rechtssocio- mr. W. A. Hoyng, weten- Esjiijk medewerker aan het in- 'oor burgerlijk recht. Het on mogelijk geworden door- ministerie van Financiën een verleende van ruim een ton. n drie soorten van onderzoek Ten eerste werd de kwan- analyse van civiele recht- ^"ftnissen in verkeerszaken ge tal eerder gepubliceerd), ist werden enkele honderden :en gevoerd met een repre- Stjve groep ernstig gewonde, dan een dag onbekwaam) 1 Jjke verkeersslachtoffers tus- en 65 Jaar uit de Jaren 1967 en 1968 (in beide jaren raakten vol gens het cbs ruim 44.000 mannelijke personen ernstig gewond) en ten slotte werden studies gemaakt van 34 zeer ernstig gewonde slachtoffers, die vele maanden in het revalidatie centrum "de Hoogstraat" in Leer- sum verbleven. Het niet feilloos werken van de wettelijke aansprakelijkheid komt volgens het onderzoek doordat veel slachtoffers de schuld van de tegen partij niet kunnen bewijzen en dit leidt vooral bij de zeer ernstige ge wonden tot een grote ongelijkheid tussen degenen die wel en die geen schuld kunnen aantonen. Het wa.-systeem wordt dan ook door de Leidse hoogleraar getypeerd als een volgens het conflictstysteem werkend systeem. Bovendien vergoe den de uitkeringen vai de w.a.-ver zekeraar de schade vaak onvolledig, waarbij vooral in ernstige gevallen de duur van de schadeafwikkeling lang is (bij de slachtoffers in "De Hoogstraat" gemiddeld 4 tot 5 jaar). Geconcludeerd wordt dat er een grote ontevredenheid heerst over de werking van het w.a.-systeem, vooral ook omdat de kans om in een proces te belanden met alle nare gevol gen van dien met name voor de zeer ernstig gewonde slachtoffers ze ker niet mag worden verwaarloosd. 'Winkelen'in warenhuis LEIDEN Een 33-jarige loswerk- man uit Leiden was in het waren huis van V. en D. aan het winkelen gegaan zijn keus viel op een stropdas en overhemd. Hij probeer de zonder te betalen daarmee de zaak te verlaten, maar dat brak hem toch op, want hij werd door een contro leur gegrepen, als gevolg waarvan de Haagse politierechter zich met het geval bezig moest houden. De totale waarde van de gestolen goederen bedroeg f 45, maar ver dachte was bovendien reeds vroeger voor een soortgelijk feit veroordeeld. Omdat het nu weer een tijdje goed was gegaan, wilde de Officier volstaan met f 150 boete. De reohter legde f 100 boete op. LEIDEN Alkmaar viert een jaar eerder zijn 400-jarig ontzet dan Leiden en we kunnen dus iets leren van de Noordhollandse kaasstad. Ze zoeken daar in elk geval contact met de andere in de 80-jarige oorlog belegerde steden. Ze doen dat vria char mante ambassadrices, die u op de foto ziet afgebeeld. Enige van de Alkmaar se ambassadrices komen maandag 16 april naar Leiden om aan het gemeentebestuur 40 dahliaknollen aan te bieden. De bedoeling is, dat deze hier ivorden gekweekt en door een Leidse jongedame worden teruggebracht naar Alkmaar, waar de nationale dahliashow wordt gehouden met een miss verkiezing. De ochtend is altijd een mooi momentom over een lantal dingen na te denken. Paar overwegingen: RoxyDual Filter heeft een uiterst aagteer- en nicotinegehalte. Is misschien netzo lekkerals iweigen merk. Misschien lekkerder. Alleen: u moet er even aan wennen. Dat kost pakweg een week. Eén luttel weekje en u jüfookt werkelijk nicotine-arm. Is dat iets om héél even over late denken of niet? RoxyDual RitenNicotine-arm. Nu ook In Menthol Al jarenlang kent men in Leiden de z.g. duplexwoningen. Ofschoon het eigenlijk simplexwoningen zijn (en ook als zodanig zijn bedoeld) kwam men in het begin van de Jaren 50 op het idee om deze huizen tijdelijk zo te maken, dat zij door twee ge zinnen bewoond zouden kunnen wor den. Dit zou plm. 10 jaar duren. Van hogerhand veronderstelde men dat omstreeks 1963 de woningnood verleden tijd zou zijn zodat men door een eenvoudige verbouwing de wonin gen zou kunnen „verhelen". Nu was het zo, dat al onmiddellijk de duplex-woningen ten opzichte van vergelijkbare simplex-woningen 2 x f 1,80 per week verbouwingskos- ten moesten betalen. Men redeneer de namelijk, dat er extra voorzienin gen moesten worden aangebracht i.v. m. bewoning door twee gezinnen, zo als keuken en dergelijke. Wij praten nu over het begin van de jaren toen een arbeidersgezin van ca. f 60,- in de week moest zien rond te ko men, waarbij f 1,80 meer was dan nu lijkt. Toen in 1963 de 10-jarige termijn van de duplexwoningen was verstre ken, stuurde de minister op 1 augus- van de duplexwoningen was venstre ken, stuurde de minister op 1 augus tus van dat jaar een circulaire naar de gemeentebesturen, waarin werd medegedeeld dat vanaf voornoemde datum de nog niet verheelde duplex woningen in huurprijs moesten wor den terug gebracht tot het nive van vergelijkbare kleine woningen! Circulaire 19-6-'63, nr. MG 63-8). In Leiden heeft deze huurverlaging nimmer plaatsgevonden. Al Jarenlang betalen de bewoners van duplex-wo ningen teveel verbouwingskosten, die in de huren worden doorberekend. De huurprijs van vergelijkbare sim plexwoningen bedraagt thans ca. f 105,- per maand, de duplexhuren bedragen thans f 140,-. Dankzij de strijd van de bewoners heeft met name het bestuur van wo- ninggouwvereniiging „Tuimstadwijk" besloten om de huren van deze wo ningen dit Jaar niet te verhogen. Maar over teruggave van de honder den teveel betaalde guldens wordt met geen woord gerept, evenmin als over het nog altijd bestaande huurniveau- verschil van f 25,-. Wat deze huuraanpassing betreft, hier verschuilt het bestuur zich kennelijk achter een aan haar ge richt schrijven van 4 Januari JJ1. van de Nationale Woningraad die opmerkt „dat deze (duplex) woningen noimaal onder de huurharmonisatie vallen en aldus reeds tot een min of meer juis te huurprijsvastetelling gekomen wordtMet andere woorden meent de Nationale Woningraad zoveel te zeggen ats: geen huuraanpassing, want straks moeten de bewoners de huurharmonisatie gaan betalen. Uit dit voorbeeld blijkt alweer hoe de woningbouwbesturen zich (maar al te graag?) voor een kar laten spannen. Toen wij bij .Tuinsfcadwij'k' naar deze zaak informeerden en vroegen hoe het nu kwam, dat de huren al in '63 niet w-aren aange past, werd ons door een bestuurs lid doodleuk toegevoegd: „Ach, de be woners wisten het niet of waren het vergeten. Toen hebban wij het ook maar zo gelaten". En heeft het be stuur de verbouwingskosten aan de huren toegevoegd. Wie zei daar iets over democratie en rechtvaardigheid W. v. ERKEL (Aotiecom. Tulnstadwijk) Acaciastraat 7 J. J. SLIJKHUIS. Aotiecomité Eensgezindheid, Verlengde Oosterstraat 80, Aangesloten bij Lei'ds Huurderscomité. Zeer in het kort, dus zonder geze mel, het volgende. Daar Nederland onregeerbaar is, moet ons land voor lopig vanuit „Straatsburg" worden bestuurd. Met andere woorden: Ne derland moet door de Europese Ge meenschap onder curatele worden gesteld. Want hoe is het nu? De Nederlandse politici, zowel links als rechts o n -handigen, splijten en zwammen (splijtzwam!) er maar op los. Wordt Nederland bewoond door het .klootjesvolk"? Zeg maar liever: door het giftige splijtzwam- menvolik! Geen wonder dat het in de hoge re legerleiding rommelt! M. VERHOOG Sionshof 14 Leiden Tijdens een opknapbeurt aan onze woning Potgieterlaan 14, moesten wij een pand ln de Sophiastraat tijdelijk aanvaarden. Het is nu bijna twee maanden geleden dat wij dit pand betrokken. Gedurende deze tijd lijdt ons gezin aan een morele ontwrichting, en aan slapeloze nach ten, die het gevolg zijn van vlooien en luizejn, die uit alle hoeken en ga ten ons gezin belagen. De Gemeentelijke Woningstichting Verantwoorde piratrij, het lokaal is er. Dit zal voor hebben wij hiervan in kennis ge steld. Als antwoord kregen we: "Ach mijnheer het het zijn maar katte- vlooitjes" en "Wij kunnen niets doen zonder bewijzen." Dit was het ant woord van maatschappelijk werker Barkema. Niet alleen zitten wij nu opge scheept met een schade van duizen den guldens, maar ook de schade van onze gezondheid. Het bestuur trekt zich daar niets van aan, het zwijgt in alle talen. Het is verplicht dat als een pand wordt betrokken dit op ongedierte wordt onderzocht. FAM. PEN Sophiastraat 37 Leiden Op6^1 brief aan de heer Schippers. het nood de heer Slag zijn maar het is een feit. De apparatuur die de Leidse poli tie was aangeboden, is geweigerd en netjes teruggezonden naar onze post bus. Nu hebben wij dit op een prima adres afgeleverd, waarop dag en nacht wordt geluisterd. Jammer ge noeg iets te laat voor de stormramp van J.l. maandag. Want dan waren er tientallen 27 Mc. amateurs ge weest om hulp te bieden. Begrijpelijk zit dit de heer Schip pers hoog. Want in de vele Jaren van het bestaan der legale zend amateurs. hebben ze dit nog niet kunnen bereiken. Ondanks alles kunt ook u eventu eel op onze steun rekenen, want hulp bieden lijkt ons beter dan iets te kraken. Onze storingen moet men eerst eens eb wijzen. De storingen van de door u genoemde legale ama teurs zijn bewezen. Daar heeft de PTT zelfs zend verboden voor op gelegd. Voorzitter F. v. d. WOERD Beatrixsbraat 39 Leiden (Discussie gesloten redactie) LEIDEN De Lelidse muziekver eniging 'De Burcht' gaf gisteravond in een goed bezette Stadsgehoorzaal haar jaarlijkse invitatieconcert. Het is een Show vol vaart en afwisseling geworden, die uw recensent tot zijn zeer grote spijt slechts gedeeltelijk kon bijwonen wegens een gelijktijdig concert elders. Wat ik echter gezien en géhoord heb leek mij zeker re presentatief voor het gehele pro gramma, waarop Wil Middelkoop en Aöri van Velsen hun stempel hadden gedrukt. Dames gaap voor, dus eerst een lovend woord voor de twintig majo rettes van Wü Middelkoop, die zorg den voor verschillende optredens, waarbij werkelijk niets mis ging. Alle bewegingen klopten precies en er werd zelden in herhalingen vervallen. Geen wonder dus, dat vooral het Commando 'Middernacht' een groot succes werdde meisjes Vormden hier een soort spookpeloton, gekleed in het zwart, met witte handschoe nen en laarzen tegen een donkere achtergrond, hetgeen sterk deed den ken aan de werkwijze van de Franse televisiefilmer Averty. Zeer gedisciplineerd was ook het optreden van de tamboers, eveneens onder leiding van Wil Middelkoop, die enige sterke staaltjes van hun kunnen lieten zien. Men zal zich af vragen wat Adri van Velsen eigen lijk nog te doen had, want al het show-werk van het gTote slotnummer "Black Jack back in town' kwam voor rekening vanWil Middel koop. In het fraai uitgevoerde pro grammaboekje staat de zin: 'Jammer dat Wil Middelkoop haar vele taken na al die jaren moet opgeven'. Deze alarmerende uitspraak bleek geluk kig op een misverstand te berusten: alleen op straat zal zij niet meer de scepter zwaaien over majorettes en tamboers, overigens blijft zij voor T)e Burcht' behouden. Om de eerder gestelde vraag te beantwoorden: Adri van Velsen be woog zich op uiterst muzikaal terrein. De meeste composities en arrange menten waren van zijn hand, ep meteen al werd duidelijk, voor welke richting hij gekozen heeft. nl. die van de bïg-band. De harmonisatie en ritmiek zijn soms gewaagd, maar nooit worat daardoor de herkenbaar heid van een werk verminderd, in tegendeel: de sound van 'De Burcht' is een eigentijdse geworden. En hoe wel een enkel nummer nog te hoog gegrepen was, geloof ik toch dat Adri van Velsen de goede weg heeft ingeslagen. In elk geval vond dit op treden, vooral de Western-show, gro te weerklank bij het publiek. R. O. HARMS

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3