aitesaar Bollenkweker Gerritsen teelt narcis uit prehistorie agenck In Italië9 Spanje en Portugal in het wild Onvoldoende bewijzen voor schuld medici VAKBONDEN BESTUDEREN SLUITING HOLLANDIA Fusie met Gemini redding voor Ka ngeroes- Leiden Dobbelaar was toch niet slim genoeg Werfbaas reed in op stakers PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 6 APRR VOORSCHOTEN Prehistorische narcissen in 1973 klinkt als. een onmogelijkheid, maar toch zijn er al enkele bloemenwinkels die deze nieuwe oudheden, teruggekweekt door J. Gerritsen uit Voorschoten verkopen. In 1929 ontdekte de toen 22-jarige Jaap Gerritsen in een partij trompetnarcissen één bloem die een andere vorm had dan normaal. De anders gesloten trompet was uit elkaar ge spleten in zes gelijke delen, welke als een kraag plat tegen het achterdek van de bloem lagen. ,,Het gebeurt wel meer in de natuur, dat spontaan een kleur of bloemvorm veran dert, dat noemen wij „verlopen" zegt de heer Gerritsen. Meestal gooien kwekers deze exemplaren weg maar ik heb deze bloem apart gehouden. Van deze bloem heb ik zaad gewonnen en toen deze zaden na vijf jaar bloeiden had ik ongeveer twintig bloemen waarvan er drie een gespleten trompet hadden. De andere hadedn de gewone trom- petvorm. De heer Gerritsen is toen onverstoorbaar met deze drie bloe men verder gegaan en is gaan krui sen. Door Ed de Keuning Stuifmeel van de allermooiste nar cissen met verschillende kleuren werd voorzichtig met een penceel op de stampers van de nieuwe bloemen aan gebracht en daaruit is in de loop der jaren een collectie opgebouwd van narcissen met platte gespleten kro nen in alle mogelijke kleurencombi naties. Deze narcissen, die de heer Gerrit sen halakraagnarcissen heeft genoemd zijn een herleving van de prehis torische narcis, die volgens dr. W. E. de Mol, wetenschappelijk bloembol lenexpert, geen uitgesproken trom pet of kroon vertoonde, maar een kroon die in zes delen was gespleten. Officier van Justitie: DEN HAAG (ANP) Het me disch tuchtcollege in Den Haag heeft gisteren in een openbare zitting de klacht behandeld die het echtpaar Westdijk uit Rotterdam heeft inge diend tegen twee Rotterdamse huis artsen en drie medewerkers van het Dijkzichtziekenhuis in de Maasstad. Volgens het echtpaar hebben de vijf fouten gemaakt bij de beoorde ling van de situatie van hun 20-Ja rige zoon Jan, die op 13 Juli 1972 in een kraakpand aan de Rozenstraat in Rotterdam overleed. Het was de eer ste keer dat een medisch tuchtcolle ge in ons land na voorafgaande aan kondiging een zaak in het openbaar behandelde. De officier van Justitie in Rotterdam bij wie het echptaar Westdijk even eens een klacht had ingediend, heeft besloten geen strafvervolging tegen de medici in te stellen omdat er on voldoende aanwijzingen zijn voor: "dood door schuld". Het gerechts hof in Den Haag waarin het ecnt- paar Westdijk over de beslissing van de officier in beklag ging, ziet evenmin reden voor strafvervolging. In het wild iin Italië en Spanje en Portugal komen nog narcissen voor met deze vorm. Succes In 1956 bracht de heer Gerritsen voor het eerst een aantal exempla ren op een bloemententoonstelling in Nantes, waar de belangstelling voor de nieuwe variëteit zeer groot was, dit in tegenstelling tot Engeland waar 'n collega-kweker ze eens in zijn stand wilde tentoonstellen, maar de halskraagnarcissen onder de tafel zette toen de Jury kwam. Omdat hij bang was dat deze hem bij de beoor deling geen prijs voor zijn bloemen zou geven omdat die Hollandse wan gedrochten er tussen stonden. Nu is dat wel anders geworden want de bloemschikkers zijn tot de ontdekking gekomen dat de nieuwe narcis zich uitermate goed leent voor De prehistorische narcis en kweker Jaap Gerritsen. de verwerking in bloemstukjes. De bollen worden nu geëxporteerd naar LEIDEN/VOORSCHOTEN De volleybalverenigingen Ge- mini uit Voorschoten (150 leden) en Kangeroes uit Leiden (30 leden) zijn een fusie aangegaan. De naam van de com binatie zal voorlopig luiden Gemini/Kangeroes. De komende maanden zal naar een nieuwe naam worden gezocht. Voor Kangeroes betekent het samengaan met het vier jaar geleden opgerichte Gemini een uitweg uit de moeilijkheden, die zó groot waren geworden dat de Leidenaars reeds prakkizeerden over opheffing. Zo kon Kangeroes aan het begin van het seizoen niet voldoende scheidsrechters leveren, waardoor de NEVOBO-afdeling Leiden de zware beslissing nam slechts twee Kangeroes-teams tot de competitie toe te laten. De damesafdeling was reeds eerder opgeheven. Gemini heeft daarentegen vrij sterke damesteams. Het eerste team is kampioen geworden van de eerste klas afdeling Leider en is dit seizoen gepromoveerd naar de promotieklasse van het district Zuid-Holland. Dezelfde weg volgde dit jaar het eerste herenteam. Omdat de beide herenteams van Kange roes echter in hogere klassen uitkomen zal het eerste team van Gemini in het vervolg spelen onder de naam Gemini- Kangeroes 3. Als trainers zijn aangewezen Johan Kwestro (heren) en N. Cok (dames). De thuiswedstrijden zullen wor den gespeeld in de sporthal De Vliethorst in Voorschoten. Tijdens de fusievergadering werd het bestuur als volgt sa mengesteld: voorzitter N. Cok; secretaris P. Meyer; tweede secretaris W. Pera; penningmeester J. Jansen; overige leden: mevrouw T. Lancee-Timmers, mevrouw T. Cok-Topper en de heren W. v. d. Krogt, R. Bakker en J. A. Jansen (vice- voorzitter). o.a. Nieuw Zeeland, Australië en Amerika waar men tot 120 gulden voor een enkele bol betaalt. Dat be talen kwekers die met zo'n bol zelf verder telen. Ook die kwekers) winnen weer prijzen met hun bloemen net zoals de hr. Gerritsen met zijn nieu we variëteiten in Engeland en ver leden jaar op de Flor iade, in Amster dam. over het algemeen niet op een uurtje, ook al is succes van te voren niet verzekerd. VOORSCHOTEN De 24-jarige los- werkman uit Voorschoten had in Lei den een avondje in een café zitten dobbelen en kreeg toen de handtas van zijn medespeelster in het oog. Ze had die even op de grond neer gezet. Van de gelegenheid maakte de jongeman gebruik. Hij liet kwasi zijn jas op de tas vallen. Gelijk met zijn jasje, raapte hij he tasje op, en verdween er mee. Een andere bezoeker zag het handvat van het tasje uit de jas steken en sloeg alarm. De politie stelde in de woning van de slimme dobbelaar een on derzoek in. Onder zijn bed werd het tasje aangetroffen. "Een gemene streek", noemde de Officier van jus titie bij de Haagse politierechter mr. Lulofs dat De officier eiste f 200 boete en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met proeftijd van 2 jaar, waartoe de rechter hem ver oordeelde. DEN HAAG De directie van de Koninklijke Maatschappij De Schel de in Vlissingen heeft een werkbaas die gisteren bij de Scheldpoortwerf in Vlissingen-Oost met zijn auto op een aantal postende stakers inreed, op non-actief gesteld. De directie heeft hem voorts aangezegd dat hij er verstandig aan zou doen naar een andere baas uit te kijken. Tijdens de manoeuvre werd één van de stakers geschept en aan zijn arm gewond. De verontwaardiging bij de stakers was zo groot, dat ver tegenwoordigers van de drie indus triebonden onmiddellijk na het voor val de directie van de werf hebben laten weten dat de man omwille van zijn eigen veiligheid onmiddellijk van de werf verwijderd dient te worden. Vanochtend werd er een demon stratie voor de poort gehouden. Langdurig Denk niet dat het kweken gemak kelijk gaat. In de loop van veertig jaar heeft de Voorschotense kweker ruim 1700 variëteiten ontwikkeld, waarvan er' slechts een kleine hon derd bruikbaar bleken. Ook gaat dat kweken bij narcissen erg lang zaam. In een jaar tijd verdubbelt een bol zich, wat neerkomt op een aan was van één bol tot ongeveer 500 stuks na tien jaar. In deze tijd van mechanisatie is het begrijpelijk dat zeer weinig kwekers dit minitieuse en langduri ge werk nog kunnen opbrengen. Babykamer In de kwekerij aan de Veurseweg staan nu ongeveer 300 nieuwe soor ten in de kas die kweker Gerritsen de babykamer noemt. Ook daar kun nen weer succesvolle soorten tussen zitten die dan later met romantische namen als Pomeranza, Parisienne, Joli Coeur en Scarlett O'Hara hun weg over de wereld zullen vinden. Daar houden ze de eer van de Ne derlandse bloemkweekkunsthoog, want vooral de narcis is in de bloe menwereld een zeer belangrijke bloem, belangrijker zelfs dan de tulp. De heer Gerritsen zal wel door gaan, want hij ziet zijn werk nog als zijn liefhebberij en dan kijkt men WASSENAAR De Japanse ambassadeur R. Sunobe opende gis termiddag in kasteel Duinrell de Ikebana-tentoonstellingDeze tentoonstelling van Japanse bloemschikkunst is samengesteld uit werk van leerlingen van mevrouw Diels-Krafft. De ten toonstelling is tot 8 april geopend. (Foto Jan Holvast) Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Droevig ALPHEN De vakbond bestudeert op dit ogenblik de cijfers uit het rap port, dat leidde tot de conclusie dat Hollandia in Alphen aan den Rijn gesloten moet worden. Dat heeft dis- triotsbestuurder van de Industriebond NW, H. van den Haak meegedeeld nadat er gistermiddag een bespre king tussen de bondon en de directie heeft plaatsgevonden. Behalve het feit dat er vragen zijn gerezen rond de cijfers in het rapport vinden de bonden dat de directie on voldoende waarborgen heeft gegeven dat het concern voor een totale on dergang kan worden behoed. De di rectie heeft de toezegging gedaan bin nen enkele dagen op de zaak terug te komen, maar wilde hangende de besprekingen nog geen commentaar geven. Komt er een droevige meneer aan de balie van het Leidsch Dagblad en zegt: Overal in Nederland hebben we volle zalen getrokken. Iedereen was enthousiast. Komen we in de Burgerlijke stand van Leiden Leiden Geboren: Chung Yen z.v. K. I. Wong en W. Ma, Maria C. d.v. J. D. Vllegenthart en M. Ravensbergen, Al Ida G. d.v. J. Boltendal en B. Kuijt, Marco O. z.v. C. Jonker en A. A. v. Zuijlen, Marlnus z.v. C. Bregman en J. Bregman, Hendrik z.v J Heymans en C G. Ouwerkerk, Petronella d.v. H. Doets en M. Vooijs. Edwin z.v. C. Houps en M. J. Franse, Tanja d.v. L. Lens en E. C. v. Zoen. Getrouwd: J. F. Eijck en W. S. Schaap, J. Solleveld en S. M. d Vink. L T. J. v.d. Hoeven en H. J, M. v. Marwijk, L. J. L. Clavan en M. A. Fam, B. J. Wildschut en M. A. Dale man. A. C. M. Nlesing en W. C. Stou te. P. A. Sieval en C. H. Keyzer, A. Roos en J. Smit, P. v. Berge Hene gouwen en M. J, L. v. Gheluwe. Overleden: J. S. K. d. Ridder (78), vrouw. A. Meijer (61). man, J. Huls bos (46), man, D. Reawaruw (53), man. Leidse Stadsgehoorzaal en dan zit ten er 67 mensen in de zaal. Zeven enzestig. Daar word Je wel een beet je moedeloos bij". Na de man ge troost te hebben met de mededeling dat het Leidse publiek er maar moeilijk toe te bewegen is huis en haard te verlaten voor een cultureel evenement en dat dat echt niet aan z'n voorstelling hoeft te liggen, heb ben we even de gegevens voor u op genomen. Het Nederlands Jeugdtoneel treedt zondagmiddag om twee uur op in de Stadsgehoorzaal met het span nende stuk De gestolen goudschat. Het is de derde voorstelling van de toneelgroep in Leiden, elke keer met een ander stuk. ten en is vervangen door Jaap van Eik, die ook Blues Dimension en Cuby en de Blizzards heeft opge- luistérd. Molen Muziekie Willem Ennes: "Popmuzikant zijn is niet alleen iets muzikaals, het is ook een levensovertuiging, die de muziek alleen maar ten goede kan komen." Hoe die goede muziek klinkt kan vanavaond om 8 uur in het Kreatief Sentrum worden beluis terd, alwaar de Groningse groep So lution (waar Ennes lid van is) een uitstekend muziekie ten gehore zal brengen. Solution in een nieuwe be zetting trouwens, want oude bassist Guus Willemse heeft de groep veria- De molen was het haasje. De molen in Zoeterwoude die begin deze week zo gehavend raakte in de storm. Volgens staatssecretaris Vonhoff was de molen het enige monument in Nederland dat bij deze storm schade heeft geleden. In de novem- ber-storm leden de monumenten in Nederland voor tien miljoen gulden schade. Vonhoff deelde tijdens het vragenuurtje in de Tweedekamer gisteren mee, dat voor de herstel werkzaamheden daarvan een subsi die van het rijk van de gemeenten beschikbaar is gesteld van in totaal o miljoen gulden. De provincie heeft één miljoen uit getrokken. De monumenten die van dat geld niet kunnen worden her steld zullen zo worden opgelapt dat ze niet helemaal ineen storten. Lord's Folks De Lord's Folks verzorgen zaterdag avond een eucharistieviering in de St. Jozefkerk aan de Herensingel. Aanvang 19.00 uur; thema: tot het uiterste gaan. VRIJDAG Jazz-zolder Hot House (Rap» 24) Trio Rein de Graaff met Grimstone 10 uur nam. Petrakerk (Surlnamestraat) kingsonderzoek t.b.c. 24.30 en 8.00 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat 6 né-club 9.15 uur nam. Micro theater (Ves testraat 40) rlum met "Wat nu. wat nu" 8; Oegstgeest (Geversstraat 65) teit voor kamerbewoners 8.30 uu 1 uur 's nachts. Leiderdorp (Fred. Hendrlkpla; 25) Gespreksavond Baha'l 8.15 Breestraat 19 Sociëteit (voer kamerbewoners en alleen den) 9—12 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven, Soi rakel 811 uur nam. Konlngskerk Rullclub 7.3010 Van de Brandelerkade 24a L kreatief werk Rembrandt-scho meenschap 7.3010.00 uur nam Mare 45 Officiële opening i Stichting Gezinsverzorging Leid Zaterdag Breestraat 19 Sociëteit Tw (voor kamerbewoners en alleen den) Openhuis 3.30-6 uur, soclet Oegstgeest (Gemeentecentrum) reldwinkel 11 uur voorm.-3 uur Oegstgeest (Geversstraat 65) sociëteit v.a. 16 Jaar 8 uur nam. 's nachts. BIJ molen De Valk Postzegelma Schaakzolder (Morsweg 114) Jeugdschaaksocleteit 2-5.30 uur i Muiderkrlng Modelflat 10U voorm. en 2-5 uur nam. Doopsgezinde kerk Zevendec ventisten bijbelstudie 10 uur prediking 11 uur voorm. De Vink Dansen 9 uur nam.-2 i nachts. Breestraat 19 Jeugdhaven. Sa rakel 8-11.30 uur nam. Den Burcht Toneelavond Ons G gerlaand, opv. van "De roege l Van de Brandelerkade 24a Eï kreatief werk Rembrandt-schi meenschap 10 uur voorm.-l Zondag Oegstgeest (Geversstraat 65) teit voor kamerbewoners 8.30 uu 1 uur 's nachts. Leiderdorp Wllhelminastraat spreksavond Baha'i 8.15 uur nare Middelweg 19c Leids poppen kindervoorstelling 2.30 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twent kamerbewoners en alleenstaand 12 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven, So rakel 11 uur voorm. 1.30 uui jeugdcafé 8-10.30 uur nam. Ant. Clubhuis Dansen 8 middag. Rijnlandflat Experimenteel werk Spr. mr. P. J. De Rul) Wildt over „Ethiek in de advoi 10.30 uur voorm. Doktersdienst Leiden Tot zaterdagochtei uur raadplege men de eigen h daarna tot zondagnacht twat uitsluitend voor spoedgevallen i terstelef. 22222 (wijkzusters B ters, Witte Singel 58. tel. 31055 d. KooiJ- Kemperman, Welterd Voorschoten, tel. 24072). Leiderdorp Dokter Van 't Hoofdstraat 40, tel. 30070 (t ter M. v. d. Kley, Burggravenla Leiden, tel. 33773). Voorschoten Dokter S. Schlmmelpennincklaan 13. (Wijkverpleging Gezondheidsc W i j ngaardenlaan Oegstgeest Dokter H. A. 1 Terweeweg 152, tel 50394 (w L. de Bruyne - Fontein, Van El. 27, Leiderdorp tel. 31463, b.g.g. Warmond Dokter Bots. P berselaan 2 Voorhout, tel. 11393 zuster Portengen. Kagerplein f senheim, tel. 11463). Apotheken De avond- nacht- en zondai wordt waargenomen door apoth< den- Zuid- West, Brahmslaan Oegstgeastse apotheek, Wilhelm: 8. Werkgemeenschap Kinderopvai den (Haarlemmerstraat 73 b) d 9.30-12 uur voorm., wo. 2-4 uu do. 7-9 uur nam. SOS-dienst SOS-Teleronlsche Hulpdlet (01710)—25202 Voor alle die lü1 lijkheden verkeren berelkbaa ioorlopeni vrijdag Release Hulpverleningsdienst Release we Rijn 20a, tel. 24555. Ma t/i 8-10 uur nam. bovendien dia zat, 2-5 uur nam. met uizonder vrijdagmiddag. Moeders voor moeders Actie "Moeders voor moedei gaven zuster E Janssen-Ni Hofdijck 32, Oegstgeest. tel. 53652. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging I Aanvragen oulp oejaarden durig zieken en gezlnsverzorgli 45. tel. 49441 (maandag t.e.m 910 uur voorm.). AanvrageD voor naive dag( cerkerkelljbe opleidingsschool zinsverzorging, Rljnaburgerwen E 53336. Dienstverlening Humanltaa, gracht 246a Spreekuur maand 2.30 nuur nam., woensdag voorm. tel 26277 Solution in nieuwe formatie. Vanavond te horen in Het Kreatief. LEIDSCH DAGBÜ 1 Uitgave: Leldscb Dagblad Witte Singe) 1 Postbus 64 Giro 67Ö e Telefoon directie en adminft tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-211'j Hoofdredacteur Han Muldi IVla.fl.nr1fl.honnempnt Kwartaalabonnement Per post Losse nummers Abonnementsgelden bij v<x|c betaling te voldoen BU aul clsche overschrijving geen olstratie- en Incassokosten lc Nabezorging tot 20.00 uur. lc Zaterdag tot 18.00 uur TelefooD 01710-30500

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2