rijs voor e beste rbiters spaarrentetot nf VRIJWEL LEGE TRIBUNE BIJ BARRAGE '73 erreinrijders zonder terrein 1 ft Pi aiK *1 ,EM II-TROFEE VOOR DE SCHEIDSRECHTER VAN HET SEIZOEN itiek op )iter: ie maanden ïorsing Dl Croon laatdunkend over W. Ferreira IC tor-crossers uit Leiden hebben geen trainingsmogelijkheid Concours hippique lijdt stormschade van f 25.000,- STERDAM Als mr. Kernkamp de discussie niet had Wapt, zou de bijeenkomst over een Willem Il-prijs voor ste Betaald Voetbal-scheidsrechter van het seizoen aan oei voorbijgeschoten zijn. De voorzitter van de scheids- ;rscommissie van de KNVB brak de woordenwisseling Je beoordeling van arbiters echter af met de woorden dat tak niet in het geding was en de persconferentie in de >61 jrskamer van het Olympisch Stadion kreeg als nog een "erloop. Dat gebeurde dan nadat Frans Derks had ge- "niet met zijn collega's in competitie te zullen gaan voor zei dat naar aanleiding van rvoor uitgelegde initiatief van II. Die sigarenfabriek heeft beste scheidsrechter uit het voetbal een trofee (een met een scheidsrechter in iNINGEN Een opmer- op het wedstrijdformulier ie ontmoeting in de eerste van de KNVB-zaterdag- zoe etitie tussen ACV en Har- se Boys heeft de aanvoer- an Harkemase Boys Roelof man een schorsing opgele- van drie maanden. Hij ef op het formulier .De ig van de heer Karei bete- onze zoveelste nare erva- ligh oon ;id wij in ernstige twijfel De KNVB achtte dit elediging aan het adres van wolse scheidsrechter, bestuur van de Friese eer- len$sser bekrachtigde in een aan de KNVB de mede- van zijn aanvoerder op ormulier en bevestigde te- dat men zich achter hem Ide. De KNVB heeft daarop woord met een ernstige re inde aan het adres van emase Boys en heeft de ver- ng bovendien veroordeeld kosten van het onderzoek, ^^pgeveer driehonderd gulden m bedragen. Td actie) klaarstaan. De vijf beste arbi ters krijgen bovendien een geldprijs toegeschoven. En dat zijn geen mis selijke bedragen ook: voor de vijf beste leidsmannen liggen (voor de nummers één tot vijf) respectievelijk 7500, 5000. 3000, 2000 en 1000 gulden te wachten aan het einde van dit seizoen. Want Willem II start de bij drage aan de „amateurs" die het be- Door Paul de Tombe Scheidsrechter Frans Derks (r) in debat met drs. Maussen, een directielid van Willem II. Derks ivil niet "in competitie gaan" voor geld. taalde voetbal leiden, al aan het ein de van de lopende voetbaljaargang. Op basis van het bestaande beoor delingssysteem met rapporteurs die die prestaties van de vaderland se scheidsrechters waarderen, zullen de prijzen worden toegekend. Wat betekent dat de eerste vijf mannen op de internationale lijst, die de scheidsreohtersoommissie aan't eind van elk seizoen opstelt, automatisch in de prijzen vallen. Die topscheids- reohtems gaan. drie vette jaren tege moet, want als ..je eenmaal op die internationale lijst terecht bent ge komen. kom je er maar moeilijk af" wist Frans Derks. En aan het be oordelingssysteem verandert niets- Mr. Kernkamp: „Die lijst moet toch worden gemaakt, naar aanleiding daarvan zullen de prijzen worden toegekend". Mooiste fluit Niet alleen voor A-scheidsrechters ook voor de drie beste B-arbiters lig gen leuke bedragjes klaar. Zij zul len worden beloond met prijzen van 2000, 1500 en 1000 gulden. Daarnaast zal Willem II viermaal per voetbal seizoen een prestatieprijs van 750 gulden toekennen aan zowel A- als B-scheidsrechters die een bijzondere incidentele prestatie hebben geleverd. „Dus niet voor een scheidsrechter die de meeste gele kaarten geeft, niet voor de man die de eerste gele kaart geeft en niet voor de man met de mooiste fluit" schertste mr. Kern kamp plastisch, „maar bijvoorbeeld voor de scheidsrechter die een moei lijke wedstrijd in de hand houdt". De scheidsrechter staat niet vaak in het volle licht van de zakelijke belangstelling, maar als hij er een maal in staat, staat hij er ook goed in. Aan de Centrale Organisatie Voetbal Scheidsrechters en de Be langenvereniging Betaald Voetbal zal een jaarlijkse donatie van 5000 gul den worden verstrekt ten behoeve van opleiding en begeleiding van scheidsrechters. Zowel de prijzen als de donaties worden voor de periode van minimaal drie jaar ter beschik king gesteld. „Het doel dat wij met dit initiatief beogen," aldus een directie-lid van Willem II," is het niveau van de ar bitrage stimuleren". Eén opponent van het initiatief liet zich duidelijk horen. Derks re belleerde met de woorden „Die scheidsrechter doet al zo zijn best, hij gaat er echt niet beter van flui ten. Arbiters moeten met haar geld dingen". Waarna er meer vragen kwamen die het door de fabriek be oogde doel voorbijschoten. Willem II werd bijna de sigaar op de eigen persconferentie Steur wil iveg bij Volendam VOLENDAM Volendamtrainer Joep Steur heeft zyn ontslag inge diend bij het bestuur van de eerste divisieclub. Het Volenidam-bestuur wil echter proberen Steur nog langer te behouden. VOLENDAM De Portugese spits- speler Walter Ferreira is op zoek naar een nieuwe voetbalbaas in Bel gië. Bij de club Ostende maakt hij 'n goede kans aangenomen te worden. Deze week scoorde hij in een oefen duel maar liefst drie doelpunten Het Volendam-bestuur is echter uiterst verbolgen op ex-trainer Hans Croon, want die had toen er naar referenties van de Portugees werden gevraagd, geantwoord dat Ferreira er niets van kon. ADVERTENTIE De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 714% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK DEN HAAG Barrage '73 na veel moeilijkheden tot stand ge komen, heeft het nog steeds moei lijk. Op de eerste dag van het con cours hippique in de Houtrusthailen zat slechts een handvol mensen op de tribune. Die konden genieten van interessante paardesport. Vooral de barrage van het progressief con cours, waarvoor zich zeven combi naties hadden geplaatst was het aanzien ten volle waard. De organi satie verliep ditmaal ook zeer glad jes. Er werd op tijd begonnen en ook geëindigd. Al was misschien de tien minuten pauze ten behoeve van het radio-programma Tros- sport een beetje te veel van het goede. Door Ria Racké Er ife een goed deelnemers veld voorhanden in de Houtrusthai len, maar daarbij blijft het toch bijzonder jammer, dat een aantal Nederlandse topruiters niet aanwe zig is. Zoals bekend rijden Maat huis, Heins, Wouters van den Ou- denweyer en Melchior in Nice. Naar nu is gebleken is de toestemming om daar naar toe te vertrekken al eerder gegeven dan de bewuste donderdagavond waarop het hoofd bestuur vergaderde. Het geheel komt wat in een vreemd daglicht te staan, als men de woor den die Leon Melchior vorig jaar in Den Haag sprak nog eens even in herinnering terugroept. „Als ik de kans krijg, maak ik Den Haag ka pot", riep een zeer boze Maastricht se bouwer toen in het bijzijn van heed wat mensen. Reden voor zijn boosheid was een zakelijke aangele genheid, die op zich niets met de paairdesport te maken had. En als men dan verder hoort dat de ruiters voor Nice al waren inge schreven voordat er nog maar ver gaderd was, dan komt de officiële verklaring van het hoofdbestuur van de NHS, die overigens nooit of ficieel is bekendgemaakt en die luidde: „Er was al toestemming ge geven voor Nice, voordat bekend werd dat Den Haag zou doorgaan", een beetje vreemd over. Het is ove rigens geen geheim dat een deel van de kosten die de Nederlandse afvaardiging in Nice maakt worden betaald door ruiter Melchior. De afwezigheid van deze vier rui ters is toch wel degelijk een nadeel voor Barrage '73. Het publiek ziet nu eenmaal graag dat Nederlandse deelnemers zich meten met de bui tenlanders en die taak komt nu ge heel terecht bij Anton. Ebben, die dan bovendien alleen nog maar op Ceylon kan rijden, omdat Kairouan nu definitief op stal staat. Niet dat er nu niets te genieten zou zijn. Dat bleek inderdaad nog eens in die barrage waar o.a. Alwin Schockemöhle met The Robber, Francois Ma thy met Sans Coeur. Harvey Smith met Salvador en Gert Wiltfang met Askan zich voor hadden geplaatst. Gert Wiltfang toonde zich van het septet de aller- DEN HAAG De storm van afgelopen maandag heeft de organisatoren van het indoor concours hippique CSI Den Haag een schadepost van ongeveer 25.000 gulden bezorgd. De hevige rukwinden haalden twee grote tenten, bestemd voor het onder brengen van paarden, naar be neden. Pieter Boogaardt. secre taris van het organisatiecomité, schatte de totale schade op twee ton. „De eigenaar van de tenten was verzekerd. Maar wij hadden geen verzekering afgesloten voor de paardenboxen en de ver lichting. Het was een ruïne. Voor ons betekent het een verlies van zeker f 25.000,-". sterkste door foutloos te blijven in een schitterende tijd van 28.8 sec. De uitslagen: Nationaal springconcours tabel A: 1. Arne Kouwenberg (.Hoogerheide); 2. José van de Plas (Bergen) op Zoom»; 3. Rob Rutte (Enschede); 4. Bob Rademak errs (Wassenaar)5. Arlette Westerhuis (Bergen op Zoom); 6. Laurence van Droogen- bosch (Tilburg). Nationaal springconcours A l'Ameri- caine: 1. Hans Brugman (Zenderen)2. Arne Kouwenberg (Hoogerheide)3. Piet Mooy (Delft); 4. Job van Kas teel (Bergen); 5. Sieg Pruikemaker (Wassenaar i6. Maarten Bagchus (Tilburg). Internationaal springconcours tabel A: 1. Freddy Welch (GB); 2. Janou Tissot-Lefèbvre (Fr.); 3. Marily Dawso nilerl.)4. Michel Pelissier (Fr.i; 5. Mario Baumgartner (Zwi.)6. Rob Eras (Ned.); 7. Mo nica Weier-Bachmann (Zwi.); 8. Alwin Schockemöhle (W.-Dld.)9. David Broome (GB); 10. Gerd Wiltfang (W.-Dld.). Internationaal progressief spring concours: 1. Gerd Wiltfang (W.-Dld.): 2. Francois Miathy (Belg.); 3. Alwin Schockemöhle iW.-Dld.); 4. Harvey Smith (Eng.); 5. Michel Pelissier Fr.); 6. Raymond Howe (Eng.); 7.Ü Philippe Henry iFr.); 8. Tjeerd Velstra (Ned.). Real zondag in Nederland AMSTERDAM Real Madrid zet reeds zondag voet op Nederlandse bodem. De Spanjaarden arriveren om drie uur in de middag op Schiphol. IN De serene middagrust in de Leidse Kooi werd die dag wreed verstoord. De net de helm bleef bepaald niet onopgemerkt toen hij met zijn motorfiets op een liggend veldje knallende strepen vol gierend geluid trok. Bewondering blonk uit van schooljongens die begerig toekeken als de terreinrijder zijn Engelse motor mei ïigeren, brullende overmoed drong zich op toen hij ver doorslippend een regen van naar de zon stuurde. Vanaf de weg kwam hem afkeuring tegemoet. Een oude at op zijn fiets langdurig naar zijn hoofd te wijzen. Een bekend gebaar, maar Sip it zag het niet, zou zich er ook niets van aantrekken als hij het toevallig wel zou 1 n gezien. De Wit ging zo volledig op in het terreinrijden dat hij al spoedig één leek jn machine. Iputen duurde het spectacu- bruitte, sloeg op die overige cross- hebben ook geen mogelijkheid om ilegenheidsoptreden ten be- fanaten die Leiden herbergt. Jonge te trainen. En denk nou niet dat dat alleen knapen zijn die hun bromfietsje maar wat hebben opge voerd, nee, het zijn echte wedstrijd rijders". Behoefte Rijders die moesten trainen tij dens wedstrijden, waar ze elkaar ook steeds hebben ontmoet. Uit het kontakt dat dan werd gelegd, bleek steeds weer "dat er behoefte is aan een club", herinnerde zich Sip de Wit. Die na het spuien van enige los opborrelende gedachten ("is er geen grootgrondbezitter, die een stukje wil afstaan"?) tot de reali teit terugkeerde en zijn argumen ten op het sociale vlak ging onder steunen. "De Jongens die in Leiden aan terreinrijden doen, zijn alle maal nog onder de twintig", me moreerde hij. "De knapen dus die normaal" met een biljart keu in de hand staan, maar die in plaats daarvan 's avonds aan hun moto ren gaan werken. Als er tenminste an fotograaf Frans (die ijs- terreinrijders, die In de ervaren De eef in de hete geluidsorgie), Wit al enige tijd een vertrouwens- viel een onwerkelijke stilte, man zagen en hem om raad en daad mijn motor hier weieens uit- (reparatie) vroegen. Knapen ook die hoef ik maar twee rondjes zich graag zouden willen verenigen n en ik zie allemaal kwade in een club met een betere 'sleutel- lachte Sip de Wit (26) ruimte' dan de schuur van de fami- ïg. "Logisch natuurlijk, met lie De Wit en vooral in een club met id.." een eigen terreintje. "Zo'n club wil ik pas oprichten als we die oefenge legenheid hebben", zei De Wit eer der in de winkel van zijn baas Kees Omzigt, een groothandelaar in bromfiets en auto-materialen die logisch. Maar toch hem bij gelegenheid steunt. "Het dat veldje daar in De Kooi zou te gek zijn om dat nu al te doen, lRde Tombe nog de enige mogelijkheid aot als we willen trainen, moeten Wit om zich zwart te maken we de kamt uit van Amsterdam of motoren. De fanatieke cross- Breda. Vooral in het Zuiden is oefenge legenheid genoeg, daar komen de beste crossers dan ook vandaan. Lo gisch, er is geen betere training dan motor training, "realiseerde De Wit zich". Wij kunnen niet op die ma- dat loor, kheid om te trainen zonder hinder. We zijn op het moment nog overlast aan te doen. Kijk, egin reden we weieens in de DE maar de mensen daar Jaar lang actief iin die sport, mien met een aantal andere lefhebbers al twee jaar lang fs naar een geschikt trai- rein. Jawel, tot nu toe kom- Sleutelstad-crossers nog pe- terecht op de oude Wasse- tramremise. "Maar dat is te er komt bovendien bebou- bracht De Wit mismoedig dan onze enige nier trainen, terwijl er toch talent gelegenheid voor is. Waarmee ik genoeg rondloopt onder de Leidse jonigens. Van alles hebben we er al aan gedaan om een terrein te krijgen, maar steeds ketst het af op geluids- wel bezig met de vuilnisbelt Noordwijk, dat is volgens ons "Leids" terrein, maar daarover heb- iat niet zo op prijs. Begrij- ben we nog geen uitsluitsel. Het maar het betekende wèl noodgedwongen moesten op- niet oefenen." en daad ervoud ('we') dat De Wit ge- zal wel weer "niets" worden, hoe wel dat gebied bijzonder geschikt zou zijn. Er wonen geen mensen en de dertig, veertig crossers uit Noord- wijk en Noordwijkerhout zouden er ook mee geholpen zijn. Die Jongens maar wil zeggen dat Je die Jongens van de straat en uit het café zou kunnen houden, als die gelegenheid wordt geschapen". Terug naar het veldje in De Kooi. Toen De Wit (zelf ooit nog eens derde in het Nederlands kam pioenschap voor junioren) daar was uitgeraasd voor de bewonderende ogen van die schooljongens, meld de hij: "Iedereen kan gaan crossen. Het enige wat je nodig hebt is een bromfiets met minimaal drie ver snellingen. Cross-stuurt je erop, ter reinbandjes erom, heimop en rijden Sip de Wit'Met vallen en opstaan word je wijs'. (Foto Jan Holvast) maar. Inzicht hoef Je niet te heb ben, dat komt vanzelf. Door vallen en opstaan word je wijs". De door die laatste opmerking in de hand gewerkte vraag of er dan Maar als er een veld vrijkomt, is Het is erg mooi om te zien", geen gevaar bij is, wordt afgedaan dat voor voetballers. Ook begrijpe- Vraag dat maar eens aan die man met "Er gebeuren meer ongelukken lijk, maar crossen Is natuurlijk wel die op zijn fiets voorbij kwam rij- bij voetballen dan bij terreinrijden, de tweede kijksport van Nederland, den.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17