ituatie kritiek i Cambodja Ceausescu: personificatie van Roemenie's zelfstandigheid Nog geen eigen vakverbond voor Afrikanen Arbeidsonrust duurt voort in Barcelona V.S. gen leden van koninklijke [ïilie voor de rechtbank chtvee van aPart^e^ rt wel boycot VN beschuldigd Brandt ongerust over relatie met Verenigde Staten Verklaring Spaanse kardinaal Yaticaan wilde anti-fascisten in 1943 niet helpen Staatsbezoek van 10-13 april aan ons land BUITENLAND \A PENH (Reuter/AFP) De Cambodjaanse Nationale Vergadering heeft met iniem besluit de „staat van nationaal gevaar" uitgeroepen. Naar verwachting zal Jaring vandaag van kracht worden als president Lon Nol er zijn handtekening eeft geplaatst. btj- en na waarschuwingen van voor hernieuwde subver- viteit. De kritieke politieke Phnom Penh werd korte onderstreept door het ont- brigade-generaal Lon Nol, broer van de president, als niale politiek wtugal tiseerd (APP) Sinds 1961 zijn snsem omgekomen in de die Portugal voert in de kolonies. 20.000 mensen inkt en de oorlog slokt 45 an de staatsbegroting op, aro Seioa Neves, die als van het congres amocratische oppositie in deze week houdt in het Aveiro, ten noorden van Hij zei dat Portugal 50.000 in Afrika heeft, congres nemen ongeveer van ver- oppositionele groeperingen voorbereiding van de ver- V van het komend najaar, •fatoren hadden prof Go- in ballingschap doceert in litgenodlgd als voorzitter ongres, maar de Portugese heeft hem een inreisver- leweigerd. Zijn standpunt ;aJl onafhankelijkheid moet de Afrikaanse kolonies „verraad" beti- :er maakte woensdag be de stad Oporto meer dan zijn gearresteerd die hadden belegd om en aan de universi- >reken. De reotar van de had de politie te hulp jgjjm de studenten te verwij- minister van pacificatie. Lon Nol, bevelhebber van een le gerdivisie, wordt beschouwd als één van de machtigste mannen in het tegenwoordige Cambodja. De dag te voren was het ontslag gemeld van de minister van Economische Zaken, Thuy. Het is slechts twee weken geleden dat president Lon Nol in geheel het land de noodtoestand uitriep na een luchtaanval op zijn paleis die werd uitgevoerd door een schoonzoon van het afgezette staatshoofd prins Noro dom Sdlhamoek. De „staat van na tionaal gevaar" gaat nog verder en geeft de regering de bevoegdheid voor een half jaar een groot aantal grondwettelijke vrijheden op te schor- ten.Verder krijgen de militaire recht banken de macht de doodstraf op te leggen zonder mogelijkheid van be roep. Hemketh Sana, minister ver bonden aan het bureau van de pre mier, vertelde de senatoren en afge vaardigden dat de nieuwe maatregel het resultaat was van „de opleving van de republiek die een ernstige be dreiging voimt voor de regerings instellingen, de nationale onafhan kelijkheid en de territoriale integri teit". President Lon Nol heeft al vele politieke tegenstanders laten oppak ken sinds de luchtaanval op zijn pa leis die aan 40 mensen het leven kostte. Nieuwe fase Het ontslag van generaal Lon Non wordt in Phinom Penh gezien als een nieuwe fase in de politieke strijd om het vice-presidentschap van de re publiek tussen hem en generaal Siriik Matak, oud-voorzitter van de Natio nale Vergadering, die wordt gesteund door de Amerikanen. Het vice-presi dentschap is in feite de machtigste functie in het land wegens de slechte gezondheidstoestand van de presi dent. Lon Non zou hebben laten we ten dat zijn ontslag tot doel had, ge legenheid te scheppen voor het re gelen van de zaken". Hij zou geen ob stakel hebben willen vormen voor een eventuele politieke oplossing. Generaal Lon Non was drie jaar geleden toen de oorlog uitbrak, een ORK (AP) Het Ame- lachtvee geniet een onbe- itel van executie. Op de is de aanvoer van rund- irkens drastisch vermin- is de consumentenboycot zijn vierde dag ingegaan, uizen zien zich gedwongen neel vrijaf te geven, de supermarkten krimpen in en de Amerikaanse houdt zich aan zijn wei- arische menu. it zal zeker tot het einde reek duren voordat hét ef- actie ten volle merkbaar timers, tegen het weekein- vleesconsumptie normali- erkst. Van hoog tot laag, e consumenten eensgezind hun actie tegen de hoge l. Zo verklaarde de gou- n Louisiana, Edwards dat instaf vandaag een menu len, oesters en rivierkreeft n. is van een klooster in Bel - fornië zeggen het met eie- i groente te stellen. "En |zen nog verder mochten oeten we maar bidden, wonderbare vermenigvul- brood en vissen", aldus 't hoofd van de refter. muziek mee Een 23-ja- ler uit de DDR is tussen In een Russische vracht- jweg naar Nederland naar .nd gevlucht. Hij was in de auto gekropen, wagen voor de Russische in Keulen stopte, vluchteling de deur en zijn ongemakkelijke De man liet in Oost zijn vrouw en een kind achter. onbetekenend officier, maar in korte tijti slaagde hij erin op te klimmen tot één van de machtigste mannen in Cambodja. Met name na het uit roepen van denoodtoestand een week of twee geleden, werd hij de sterke man van het regiem genoemd. Zijn snelle opkomst heeft herhaal delijk tot felle kritiek geleid van po litici van de oude garde. Niet onbetekenend voor de situatie in Phnom Phen is ook dat de natio nale defensie-commissie besloten heeft negen leden van de koninklijke familie voor de militaire rechter te dagen. Het gaat om vier kinderen van Sihanoek (twee prinsessen en twee prinsen), een oom van het vroegere staatshoofd (ook een prins) en vier neven. BONN (RTR UPI APP DPA) Het gisteren in San Clemente aange kondigde bezoek van de Westduitse bondskanselier, Willy Brandt, aan Washington is voor Westduitse rege ringskringen en hoge functionarissen in Bonn een volkomen verrassing ge weest. Vyf dagen geleden nog sprak de officiële Westduitse regeringswoord voerder de geruchten tegen, dat er plannen zouden bestaan voor een be zoek van Brandt in mei aan Wash ington. Brandt heeft Nixon voor het laatst vlak voor kerstmis in 1971 in Florida gezien. Zijn aanstaande besprekingen met de Amerikaanse president win nen aan betekenis in het licht van nieuwe beschuldigingen die de poli tieke oppositie in Bonn hem maakt volgens welke in Brandts socialis tisch liberale coalitie het neutralisme en het anti-Amerikanisme groeien. Regeringsfunctionarissen in Bonn hebben toegegeven, dat Brandt zich zorgen maakt over de betrekkingen met de Verenigde Staten en dat de ze het onderwerp zijn geweest van ka binetsberaad. In de Italiaanse provincie Calabrië hebben zich ernstige aard verschuivingen voorgedaan als gevolg van de hevige regenval. Hier een triest beeld van de ravage die werd aangericht: een wegdek is voor een belangrijk deel weggeslagen en ligt nu als een gebarsten en golvende puinhoop naast het oorspronkelijke tracé. KAAPSTAD (RTR) In Zuid- Afrika neemt het aantal stakers on der de negerbevolking tos. Intussen heeft het blanke minderheisdbewind een wetsontwerp gepubliceerd dat bedoeld is om de vertegenwoordiging van de zwarte werknemers uit te breiden. De Afrikanen mogen echter geen eigen vakbeweging ^p-ichten. Volgens de regering heeft het verle den aangetoond dat zwarte vakbon den worden geïnfiltreerd door "agi tators". De secretaris-generaal van het blanke vakverbond ..Trade Union Copncil of Sou til Africa" (TUSCA) Arthur Grobbelaar, noemde het wets voorstel „waardeloos". Het bestuur van de TUCSA pleitte er al in 1969 voor de organisatie ook open te steil- len voor zwarte werknemers, maar de leden hebben dit standpunt pas vorig jaar overgenomen. De voornaamste bepaling van het wetsontwerp betreft de instelling van werkcomité's in bedrijven met meer dan 20 werknemers. Deze werkne mers mogen een werkcomité van naar gelang de omvang van het per soneelsbestand tenminste drie tot ten hoogste 20 leden kiezen. Deze comi- té's hebben tot taak de wensen van het personeel ter kennis van de werk gever te brrengen. Volgens het voorstel krijgt decen trale arbeidsraad van de Bantoes de bevoegdheid om één of meer van zijn negerleden af te vaardigen naar de vergaderingen waarop over de lonen in bepaalde industrieën wordt onder handeld. Secretaris-generaal Grobbelaar van de TUCSA verklaarde dat het voor de zwarte arbeiders niets uitmaakt of er blanke regeringsvertegenwoor digers vervangen worden door Afri kanen die door de regering worden aangewezen. Zijn plaatsvervanger. Robert Kraft, gaf als zijn mening dat dehuidige staking van de negers m rte een gevolg is van het feit dat de Afrikanen geen eigen vakbonden hebben. Door het ontbreken van een onderhandelingsorgaan zouden zij wel gedwongen worden naar het laatste middel een staking te grijpen. In het gebied van Johannesburg gingen gisteren verscheidene honder- den zwarte arbeiders van drie kle dingfabrieken in staking voor hogere lonen. Circa 300 van hen gingen weer aan het werk nadat zij mee terug werkende kracht tot 1 juli van het vorig jaar vijf procent loon<=v-H ging hadden gekregen ter compen satie van de gestegen kosten van le vensonderhoud BARCELONA (UPI) De kardi naal van Spanje, Narciso Jubany Arnao heeft gisteren gezegd dat „maatschappelijk onrecht" de oor zaak is van de heftige botsingen tus sen politie en arbeiders, waarbij dins dag in Barcelona een arbeider door de politie werd doodgeschoten. De pas door paus Paulus benoemde kar dinaal zei dat alle geweld verwerpelijk is, „maar we kunnen niet het geweld veroordelen zonder de oorzaken te analyseren. Er bestaan situaties van onrecht, waardoor de vrije uitoefe ning van fundamentele rechten wordt verdrukt en verhinderd. Sommige ge welddadige conflicten kunnen voor komen worden als tijdig de noodzake lijke hervormingen worden ingevoerd", aldus kardinaal Jubany. Het Spaanse ministerie van Voor lichting heeft de Spaanse pers toe stemming gegeven de verklaring van Jubany te publiceren, maar onder on opvallende kop en zonder commen taar. Veertien arbeiders hebben gisteren in Barcelona een officiële aanklacht ingediend tegen de politie omdat deze dinsdag het vuur heeft geopend op stakende bouwvakarbeiders. De veertien willen dat de rechter uitmaakt wie „strafrechtelijk ver antwoordelijk" is voor de schietpartij. Intussen hebben de rond 2.000 sta- Circa 3.000 arbeiders in Barcelona van hun werkgevers te horen gekre gen dat zij, die dinsdag hebben deel genomen aan de betoging voor hogere lonen en een kortere werkweek, vijf dagen geschorst zullen worden. Over die dagen zal geen loon worden uit betaald. Circa 3.000 arbeidrs in Barcelona en omgeving legden gisteren het werk voor anderhalf uur stil uit protest tegen wat zij de moord op een mede arbeider noemen. In Barcelona zijn honderden vlugschriften verspreid waarin het optreden van de politie veroordeeld wordt. Lang leve de computer BEIROET (DPA) Een computer in Beiroet, die bekeu ringen van parkeerovertreders moet behandelen, is volgens de politie te vlijtig geworden Gis teren werd gezegd dat de „over voerde machine" haar moeilijk heden oplost door eenvoudig veel valse opgaven te verstrek ken. Daarmee wordt niet allee' verwarring gesticht onder de parkeerevertreders maar ook b' de autoriteiten. Bovendien stapelen zich al een miljoen onbewerkte bekeu ringen voor de computer op. die miljoenen waard zijn Voor de behandeling van het innen var het geld komt men 70 ambten0 ren te kort Stadsbestuur en justitie liggc nu met elkaar overhoop over d' vraag, wie recht heeft op he' leeuwendeel van het geld DDR-spion De politie te Zllrich heeft op 30 maart een Zwitser gear resteerd, die op het punt stond naar Oost-Berlijn te vliegen Hij zou in apdracht van de Oostduitse geheime dienst tegen betaling een onderne ming hebben moeten bespioneren, die zich bezig houdt met het verlenen van hulp voor de vlucht van mensen uit Oosteuropese landen Zalm in de Theems Voor de eerste drie zalmen die in de Theems worden gevangen heeft het Londense haventoestuur een prijs van 500 pond sterling (3500 gulden) uitgeloofd Het havenbestuur heeft goede hoop dat er als gevolg van de intensieve be strijding van de vervuiling in de Theems weer zalm zwemt Vijftien jaar geleden was het water zo ver vuild dat er alleen nog palingen in konden overleven VERENIGDE NATIES (RTR) „Het personeelsbeleid van de Ver enigde Naties is niet minder dan een schande. Hopelijk gebruiken Zuid^ Afrika en Rhodesië het niet als een rechtvaardiging voor hun apartheids politiek". Deze beschuldiging is gis teren geuit door de Amerikaanse negerjournalist Malvin Goode, de vorige voorzitter van de vereniging van Journalisten bij de VN, op een zitting van de speciale VN-commis- ede inzake apartheid. Hij meent dat de zwarte werkne mers duidelijk slechter worden be taald dan de blanken. De Verenigde Naties hebben meer dan 1.000 men sen in dienst die 15000 dollar of meer per jaar verdienen. Onder hen zyn nog geen tien zwarte Amerika nen, aldus Goode. Hij veronderstelde dat de VN over de geheel wereld nog geen 50 Afrikanen en Amerikaanse negers in dienst hebben cfie 15.000 dollar of meer verdienen. „Dat is apartheid. Daar moeten we hier en nu een eind aan maken", zo ver klaarde hij. VATICAANSTAD (RTR) Paus Pius XII en zijn naaste medewerkers onder wie de huidige paus Paulus, hebben in 1943 niet willen ingaan op verzoeken van Italiaanse anti-fascis ten om hulp. Dit blijkt uit het laat ste deel van een reeks documenten over de rol van het Vaticaan in de Tweede Wereldoorlog die het Vati caan heeft gepubliceerd. Volgens deze publikaties voelden Pius XII en zijn ministers van Bui tenlandse Zaken Tarddni en Montini (de tegenwoordige paus) er niet voor het Vaticaan te betrekken in de bin nenlandse aangelegenheden van Ita lië. Wel had paus Pius in mei en juni 1943 bij Mussolini en bij koning Vic tor Emmanuel zijn goede diensten aangeboden voor beëindiging van de oorlog. De fascistische leider had echter geërgerd op deze stap gerea geerd, aldus pater Angelo Martin, één van de functionarissen die de leiding bij de publikaties heeft gehad. LEIDEN Door Wij brand Schaap Nioolae Ceausesou, die van 10 tot 13 april met zijn vrouw een staatsbe zoek aan ons land brengt, heeft grote ambities voor Roemenië. De president en partijleider wil dat zijn land in vijftien k twintig jaar een ontwikkeld industrieland wordt. Zijn landgenoten moeten zich daar voor getroosten dat 30 tot 32 pro cent van het nationale inkomen wordt geïnvesteerd. Dat betekent naar verhouding minder geld voor consumptieve bestedingen. Maar of fers zijn onveffimijdelijk wil Roeme nië niet alleen in politiek maar ook in economisch opzicht het grote principe van de „gelijkheid" blijven nastreven. Ook de handel moet zich naar alle kanten uitbreiden. Dezer dagen heeft Ceausescu de hoop uitgespro ken, dat zijn bezoek aan ons land een verdubbeling van de handel in de eerstkomende jaren teweeg zal brengen. Het onderlinge handelsver keer heeft nu een omvang van on geveer 180 miljoen gulden per jaar. Tegenover Nederlandse Journalisten die hem in Boekarest interviewden gaf hij uiting aan het verlangen dat de Roemeens-Nederlandse poli tieke samenwerking verstevigd zal worden, waarbij hij speciaal dacht aan de versterking van de veilig heid in Europa en in de wereld. Veiligheid „die gebaseerd moet zijn op respect voor de onafhankelijk heid en soevereiniteit van alle lan den op basis van volledige gelijkge rechtigdheid". Gewicht Niet bijzonder onalledaagse termen in het internationale politieke ver keer, maar van speciaal gewicht als ze uit zijn mond komen. Ceausescu is immers de personificatie van Roemenië's zelfstandige optreden in het communistische blok. Als communist van het eerste uur, die binnenslands voor straffe disci plinaire bepalingen zorgt, stelt hij zich naar buiten niet alleen tegen over Westelijke landen, maar ook tegenover die in het Midden-Oosten en de Sowjet-Unie onafhankelijker op dan veel andere Oosteuropese leiders. Zo kwam Roemenië bij de voorbe reidende besprekingen voor een Conferentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa die in Hel sinki worden gehouden met het principiële voorstel, het voorzitter schap van de werkgroepen te laten wisselen tussen alle deelnemers als de Finse permanente gespreksleider afwezig zou zijn. Toen het werd aangenomen zag men daarin een nieuw succes voor de „gelijkheid" van alle 34 Europese landen en voor de invloed van de kleinere sta ten binnen en buiten de blokken. Tactisch inzicht noch moed kan men de Roemeense leider ontzeggen. Op de vijftigste verjaardag van de Roemeense communistische partij in 1971 kreeg hij de titel van ..Held van de Socialistische Republiek Roemenië". Zijn geestverwanten wilden hem toen, en in Januari 1973 met een eredoctoraat van de Uni versiteit van Boekarest belonen zo wel voor zijn voor- als na-oorlogse activiteiten. De op 26 januari 1918 in Scornicesti bij Boekarest geboren boerenzoon die al op elfjarige leeftijd naar di verse werkplaatsen werd gestuurd, heeft voor en in de oorlog als actief lid van de verboden communistische partij jaren in gevangenschaD door gebracht. Het was daar dat hij in nauw con tact kwam met andere opgeslotenen die in het na-oorlogse Roemenië belangrijke rollen zouden gaan spe len. Eén van hen was Gheorghiu- Dej., die na de val van Anna Pau- ker in 1952 de functies van partij en regeringshoofd in zich verenigde, net als Ceausesou nu. Nadat Ceauseou plaatsvervangend minister van Landbouw was geweest en in de rang van luitenant-gene raal de politieke afdeling van het leger had geleid, concentreerde hij zich van Juli 1957 af voornamelijk op het partijsecretariaat, waar hij direct onder zijn beschermer Gheorghiu-DeJ werkte. Na Gheorg- hiu-Dej's overlijden op 20 maart 1965 is Ceausescu hem eerst alleen als partijleider opgevolgd (de func ties werden weer gesplitst). Maar in december 1967 nam hij ook het voorzitterschap van de Staatsraad op zich, waarmee de vereniging van regerings- en partijtop in één per soon was hersteld. Zuivering Op het Roemeense filmfestival dat onlangs in Den Haag werd gehou den, trok een werk onder de titel .Macht en waarheid" bijzondere aandacht. Het was een kritisch ver haal over de wegzuivering van een openhartige „technocraat" door le den van een plaatselijk partijbe stuur. Het verhaal eindigde met de rehabilitatie van de ingenieur die terecht gewaarschuwd bleek te heb ben dat een bepaald prestige-pro ject verkeerd was opgezet. Dit werk sloot aan bij een verras sende actie die Ceausescu in 1969 ondernam: hij beschuldigde zijn overleden voorganger van zuiverin gen die het leven van partijleden hadden gekost. De ontluistering van de nagedacn- President Ceausescu: "Naar alle kanten uitbreiding heeft hij pogingen tot bemiddeling gedaan. Redelijk onbevangen stelt hij zich op ten opzichte van samenwerking met westelijke landen. Westelijke firma's mogen in zijn land investe ren. Ze kunnen voor 49 procent deelnemen in Roemeense onderne mingen. Over him winstaandeel mogen ze vrij beschikken. Zo sti muleert hij de economische ontwik keling. zich daarna ook nog scherper dan Maar ook de landen van de Come- tenis van Gheorghiu-DeJ deed den ken aan Nikita Chroesjtsjews desta- linisatierede van 1956 in Moskou. Een rede die tot liberalisatie-activi teiten in Oost-Europa, tot de Hon gaarse opstand leidde. De invasie van troepen van andere Warschaupact-landen in het „libera liserende" Tsjechoslowakije van 1968 is door Roemenië scherp veroor deeld. Het land van Ceausescu tevoren gaan stellen op het stand punt dat het socialistische kamp weliswaar eendracht moet tonen con (de Oosteuropese tegenhanger van de EG) komen aan hun trek ken. 55 procent van Roemenië's bui- maar dat daarbij van een beperkte tenlandse handel wordt met hen soevereiniteit („de Breznjewdoctri- ne") geen sprake kan zijn. De partijleider en president heeft ook geen partij willen kiezen in het Chinees-Russische geschil. Wel afgewikkeld 25 procent met de Sowjet-Unie Op basis van wat tn Roemenië's politieke catechismus wederzijds voordeel wordt genoemd. En als gelijken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9