Boer sterft een langzame dood' Met een zeiljacht op zee tijdens orkaan Beperking van groei tuinbouwis aanslag op onze welvaart' Jachthaven 't Kompas gaat weer open HACHELIJK AVOMVUR ALPHENSE TANDARTS bied toekomst of niet? PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 5 APRIL DE KAAG Toen op 6 novem ber van het vorig jaar bar-restau- rant 't Kompas in De Kaag af brandde, verloor het watersportge bied daarmee één van vermaardste gelegenheden. Vrijdag aanstaande, excact vijf maanden na de brand, gaat het Kompas weer open en wie het nieuwe gebouw binnenkomt kan zijn ogen nauwelijks geloven. Alles is weer precies hetzelfde als voor de brand. Het meubilair, de bars en het open haardvuur (foto boven), maar ook het exterieur is in de oude stijl herbouwd. Waarom een kop'-5 van het afgebrande gebouw? Eigenaar B. Ruis: (foto links) "Er gens was ik bang om de sfeer van de zaak te verliezen. Er waren veel klanten, die het gewoon erg fijn vonden en als ik het anders had herbouwd, zouden deze lui mis schien zijn weggebleven". De vaste klanten kwamen giste ren al even de sfeer proeven. On der hen was ook Joop Doderer, die op zijn "Swieberiaans" aankondigde alvast even een borreltje te komen drinken. Die vlieger ging echter nog niet op, want ook al is 't Kompas voor het grootste gedeelte klaar, binnen moet er nog wel iets gebeu ren. Dorstige bezoekers moesten het gisteren stellen met een blik naar de volle flessen boven de bar, want het glaswerk was nog niet aanwezig. Maar vrijdag kan men er wel te recht en er met muziek van de Dutch Swing College Band en het Ritmo Caliente van een drankje ge nieten. De wederopbouw heeft ongeveer 4 ton gekost. "Maar", zegt Ruis, „daarmee zyn we er nog niet, want ik heb ook nog eens een halve ton strop gehad, doordat ik geen zaal kon verhuren. Gelukkig dekt de verzekering ook dat. Tekeningen voor het herstel werden voor een groot deel door Ruis zelf gemaakt. Als oud-HTS'er wist hij er natuur lijk wel het een en ander van af. Foto's Jan Holvast. en op vele bedrijven zal krachtig ge moderniseerd moeten worden. Dat geldt met name voor die vee houderijen, die liggen in de polders rondom de Kagerplassen. Vele wei landen zijn op dit ogenblik alleen over water bereikbaar en dat legt de veeteelt ter plaatse grote beperkin gen op. „Verkaveling, ontsluiting en waterbeheersing is een noodzaak in dit gebied," zegt de provincie, die in het streekplan pleit voor een nieuwe wet, die het mogelijk maakt om een goed landinrichtingsbeleid te voeren. Bovendien constateert de provincie dat tal van landbouwbedrijven in het gebied te klein zijn om een rendabele produktie mogelijk te maken. Opofferen De agrarische grond die het minst oplevert zal volgens de provinciale toekomstvisie moeten worden opge offerd voor het aanleggen van om vangrijke groenvoorzieningen, zo als parken, bossen en waterpartijen. Enerzijds moeten ze als buffer die nen voor de oprukkende grote ste den en anderzijds zullen ze de be woners van de randstad in de gele genheid stellen om zich in de vrije natuur te ontspannen. Onverteerbaar Het toekomstbeeld van een ver sterkte afname van het aantal agra rische bedrijven is voor de plaatse lijke landbouworganisaties, de boe rengezinnen en voor vele gemeente besturen in het gebied een onver teerbare zaak. In de streekcommissie, die bestaat uit inwoners van het gebied, zijn de plannen om de landbouw in de toe komst ondergeschikt te maken aan de recreatie, "onaanvaardbaar" ge noemd. Wel gaat men er in princi pe mee akkoord dat minder produk- tieve landbouwgronden voor de re creatie worden bestemd, maar men vindt dat op bepaalde plaatsen de landbouw duidelijk op de eerste plaats dient te worden gezet. Toch zal ook in die gebieden, waar de recreatie een plaats krijgt de boer een belangrijke taak houden. De Pro vinciale Raad voor de bedrijfsontwik keling in de landbouw constateerde al in 1971 in een nota, dat het aan de activiteiten van de boeren te dan ken is dat het gebied landschappe lijk zo aantrekkelijk is. "Boeren zijn goede en goedkope landschapsverzor gers en zullen dat ook in de toekomst moeten zijn". Protesten Felle protesten zyn er ook van agra rische zijde op de plannen om de glastuinbouw aan banden te leggen. Er heeft zich de afgelopen tien jaar een explosieve ontwikkeling voorge daan in deze sector: in de periode van 1960 tot 1970 is de oppervlakte van de kassen in het plassengebied nagenoeg verdubbeld. Verwacht Door Bram van Leeuwen Foto's Wim Dijkman wordt, dat nog vóór 1980 de tuinbouw onder glas vrijwel volledig zal zijn overgeschakeld van fruit en groen ten op bloementeelt. De bloemenveiling in Roelofarends- veen zette in 1972 bijna 21 miljoen om en de totale veilingomzet van de tuinbouw in het plassengebied werd in 1970 al geraamd op zo'n 30 mil joen gulden. Een begrenzing van deze glastuinbouw betekent een aan slag op een van de belangrijkste welvaartsbronnen van de streek, is de mening van de streekcommissie, die door velen in het plassengebied wordt gedeeld. De tuinders delen die mening en overwegen een protest in de vorm van een handtekeningenac tie. Beperking" Toch wil de provincie het ontstaan van nieuwe tuinbouwcomplexen tot 't Bij de foto's: J Rechtsboven: Bloementeelt a der glas is voor het milieu i zo onschuldig als vaak wordiv dacht. Dit plaatje werd gem in Roelof ar endsveen waar t ders hun afval (plastic, gla ander onbruikbaar matei storten in de plasjes die zijn staan door afgraving van veen. Links onder: Een vertn beeld op vele plaatsen in plassengebied; enorme keu J complexen die voor het merei voor bloementeelt worden n bruikt. De provincie ivïl de P1 breiding aan banden leggenn groot ongenoegen van de kin lij die vrezen dat daardoor de met de gouden eieren wordlw slacht. ta di ij' uiterste beperken. Rijshout e Zuiderlegmeerpolder acht menff£ schikte plaatsen en zonodig in d aj ders rondom Ter Aar. De wenseind de tuinbouwers gaan in een hee'. dere richting dan de provincie uitgestippeld. Volgens hen m J*1 er nieuwe tuinbouwcentra korait,a de Vier ambachtspolder in Ter !n de drooggemaakte Veender en LI er polder in Roelofarendsveen eJ33 polder Noordse Buurt (Noordeniai tuinbouwers eisen ook dat deBn ling in Roelofarendsveen niet z haar groei wordt beperkt. Molti' de industrie in het plassengebied ALPHEN AAN DEN RIJN Tandarts G. Jonker heeft het hachelijke avontuur achter de rug. Toen het zeventien meter lange zeilschip waarop hij met vijftien anderen ver toefde, onder de kust van IJmuiden door de zware storm van afgelopen maandag werd overvallen, leefde hij onder enorme spanning. Hij dacht aan zijn vrouw thuis. Zijn vrouw die inmiddels van de situatie op de hoogte was gebracht, maar verder weinig meer kon doen dan afwachten. Do spanning aan boord ebde lang zaam weg. Het besef groeide, dat het schip niet eerder de haven van IJmuiden kon binnenlopen dan wan neer de orkaan was verstild. Alleen door de motor voortgestuwd laveerde het schip tot op 32 mijl voor onze kust. Wachtend. Op de ochtend van dinsdag 3 april vloog een Neptune van de Marine Luchtvaartdienst boven de Noordzee. Speurend naar eer. zeventien meter lang zeilschip van het type Trewes Privateer. Het contact tussen het schip en Radio Scheveningen was verbroken Omstreeks tien uur die ochtend werd het schip ontdekt. Mevrouw Jonker spoedde zich naar IJmuiden, waar zij omstreeks vijf uur in de mid- dag het schip de haven zag binnen lopen. Haar man in zijn woning aan de Wilhelminalaan: „Nou, dat weer zien was natuurlijk grandioos. Dat spreekt vanzelf." Tandarts Jonker vult behalve kie zen een groot deel van zijn vrije tijd met de zeilsport. Nadat hij een cur sus over de theorie van het zeezeilen had beëindigd, meldde hij zich aan bij de Friese firma „Twellegae" voor de praktijk op zee. Vorige week vrij dag begon hij aan zijn eerste tocht. „We voeren van Makkum naar Den Oever. Zaterdagochtend werden we geschut en uitgeklaard. En zondag ochtend vroeg kwamen we in Lowe stoft, aan de noordelijke oever van de Thames in Engeland, aan. Het was allemaal prima gegaan. Later op de dag, zondagavond, gingen we naar Great Yarmouth om daar het tU af te wachten voor de terugreis. De weersverwachting was goed, wind kracht zeven, maar geen storm." „Toen we halverwege waren, zagen we het weer veranderen. En we wis ten al dat het slecht zou worden toen de weersberichten binnenkwamen. Je zat daar dus op zee en Je kon niet op lager wal binnenlopen. Daar kwam dan nog bij dat we alleen konden ont vangen, want de antenne van de zender aan boord was defect geraakt. Nou, en toen we daar dus zo op zee zaten, toen was 't van: jongens, we moeten niet naar binnen, anders ko men we er niet levend vanaf. Want Je slaat natuurlijk kapot. Met een rubberbootje zou je het misschien kunnen riskeren. Maar met een schip dat twee meter tachtig diep steekt, heb Je wel water nodig. We zaten toen twintig mijl onder de kust en gingen westwaarts. Tot 32 mijl uit de kust." Vervelend „Het was natuurlijk wel een ver velende situatie. Iedereen aan boord had natuurlijk zo z'n afspraken en zakelijke bezigheden. (Zijn vrouw la ter: „De assistente heeft alle afspra ken moeten afzeggen. Soms ging dat niet, omdat die mensen dan geen te- maar buiten. De meesten van ons waren Je kunt dan het beste in je kooi liggen. Dan heb je er nog het last van. De meesten van ons trouwens In hun kooien. Want ten allemaal, dat we die moesten lastig vallen met ties. Dat is trouwens ook de waarom men nooit mensen meen i die geen ervaring met het J ^S1 hebben." Mevrouw Jonker: „Ik heb lijk geen oog dichtgedaan, die n tras Ik kijk anders nooit naar de tele eids Maar die avond heb 's nachts heb ik een lezen. Je weet gewoon niet moet doen. Nu pas, eigenlijk nu ere: begint het tot Je door te er allemaal gebeurd is." Tandarts Jonker: „Je kijkt eroK"^ rug met dankbaarheid. En Je hé r bg wat van geleerd. Ik blijf gewoon varen. Maar ik heb leerd dat Je niet voorzichtig kunt zijn. En zo gauw je op een afstand zit, moet je kan ik het aan. Want dat is langrijk." Ingrijpend De provincie verwacht dat in de agrarische bedrijven in het plassen gebied zich de komende jaren een aantal ingrijpende veranderingen zal voordoen. De mechanisatie zal in versneld tempo worden doorgevoerd Wat gaat er met het Zuid hollands plassengebied ge beuren?. Dat is de vraag die op het ogenblik velen bin nen maar ook buiten het gebied bezighoudt. Eind van dit jaar zullen Provin-* ciale Staten van Zuid-Hol land de lijn tot 1980 uitstip pelen. Daarmee zal het ont brekende stukje van de Zuidhollandse streekplanleg puzzel zijn ingevuld. Maar voor het zover is krijgt iedereen nog de gele genheid bezwaarschriften in te dienen. Hoe de standpun ten van de verschillende be langengroepen liggen zal de komende weken duidelijk worden gemaakt in een serie artikelen over de toekomst van dit gebied. Wat veruxLcht de recreant van het plassengebied en hoe zien de beiooners het zelf? Wat moet er volgens de pro vincie de komende jaren ge beuren of niet gebeuren en hoe denken de gemeenten in het gebied daarover? Deze en nog vele andere vaak te genstrijdige meninaen ko men aan bod in de serie "Plassengebied toekomst of niet.?" Vandaag deel 3. op de rand dan erin. En je luistert voortdurend naar de motor. Want je weet dat als die motor het begeeft Je dan maar moet afwachten wat er met je gebeurt. Maar het schip bleef stabiel. Het helde natuurlijk van de ene naar de andere kant, maar telkens kwam het op dat punt aan en ging het niet ver der, dus wist Je: dat schip is stabiel. De zender was wel kaduuk. En verder hadden we alleen wat schade aan de zeilen, want er moesten er een paar worden stukgesneden. Maar verder was er niets aan de hand." Tandarts Jonker: en toen was het van: jongens we moeten niet naar binnen, anders komen we er niet levend van af. (Foto Wim Dijkman) „We waren dus met z'n zestienen. Met twee schippers. De oudste schip per liet, voordat die storm eraan kwam, z'n assistent aan het roer. Hij had het natuurlijk al zien aankomen. Toen de hel losbarstte, ging-ie zelf aan het roer staan. En dat heeft-ie de hele nacht volgehouden. Moet Je eens nagaan: de hele nacht. En dan die kou die door Je heen trekt. Maar die kerels waren natuurlijk wel wat gewend, want die werkten alleen De benaming „Zuidhollands plas sengebied" zou bij iemand, die het gebied niet kent, de indruk kunnen vestigen, dat het hier gaat om een gebied, waar een aantal plassen van grote afmetingen de boventoon voert. De aanwezigheid van de Kagerplas sen, het Braassemermeer, de Wijde Aa en de Nieuwkoopse Plassen, en hun bekendheid door de watersport, versterken dat vermoeden, maar niet vergeten mag worden, dat het groot ste deel van het plassengebied nog altijd bestaat uit vast land. Duizenden hectares grond, die tot dusver bijna geheel voor agrarische doeleinden worden gebruikt. In 1960 bijvoorbeeld, was zo'n 95 procent van de totale oppervlakte weiland, land bouw- of tuinbouwgebied. Maar de laatste decennia is er wel het een en ander veranderd. Elk Jaar wordt er een stukje van het gras- en bouw land afgeknabbeld ten behoeve van nieuwe tuinbouwkassen, woningbouw en wegenaanleg. Zo was het agra risch gebied in 1970 al in omvang gedaald tot 87.9 procent. Rooskleurig Voor de komende tien jaar zijn de vooruitzichten voor de landbouwers en veehouders in het gebied zo mo gelijk nog minder rooskleurig. De 8500 hectare weiland, die in 1970 nog werd gebruikt voor de veeteelt zal in 1980, zo heeft de provincie berekend, zijn geslonken tot 7000 hectare. Di rect gevolg van deze verminderde activiteit zal een forse daling van de werkgelegenheid in de agrarische sector zijn. De provincie houdt het voorlopig op één procent per jaar. Dat zou betekenen dat in de veeteelt, land- en tuinbouw zo omstreeks 1980 nog slechts 2400 man in het plassengebied werk zal kunnen vin den. De land- en tuinbouw die in 1960 nog een derde van de totale werkgelegenheid voor zijn rekening nam, zal in dat jaar slechts twintig procent van de werknemers aan een baan kunnen helpen. De overige tachtig procent zal werk moeten zoe ken in de industrie of in de dienst verlenende sector. lefoon hadden. En dan kwamen ze hier voor niks natuurlijk"). En je ligt daar dan maar in je kooi, meer

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4