DM: groei naar streekbedrijf DAAROM WORDT HET DRINKWATER DUURDER Plezier- WERKENDE JONGEREN WEIGEREN LANGER IN BOUWVAL TE ZITTEN li I r Zakelijk kan Ajax beter verliezen RALLY varen duurder JAAP VAN PRAAG IN LEIDEN: Eisen van Haagweg- kwartier LHC naar Den Uyl? DERDAG 5 APRIL 1973 1 loeven gingen vroeger "op water en iod". Dat zou in deze tyd langzamer- u8 id een dure liefhebberij worden, want •t na een forse prijsstijging van ons da- brood gaan nu per 1 mei de ta- D yen van het leidingwater flink omhoog, rbeiit ministerie van Economische Zaken »ft de directie van de NV Leidse Duin- ter Maatschappij toegezegd een tariefs- i'kiifhoging van 30 pet. te zullen goedkeu- [t betekent voor een gemiddeld gezin prijsverhoging van het water van rondom f 50 naar f 65 per jaar. Daarmee komt Leiden nog lang niet aan de top maar dat is voor de verbruikers een schra le troost van de tarieven van de meer dan honderd waterleidingbedrijven in ons land. Het z.g. gewogen gemiddelde jaar tarief voor een gezin bedraagt f 90 en daar blijft Leiden dus onder. Het komt in de buurt van steden als Groningen en Delft, maar blijft ver beneden Zeeland en Noord-Holland, die de f 130 benaderen. Wel is er een forse afstand tot Zwolle, dat wonderlijk genoeg de f 30 nog niet haalt. De prijsverhoging ls volgens de directie noodzakelijk om de stijgende kosten te kunnen opvangen. De meer dan een eeuw oude LDM heeft haar uitbreidingen lang uit eigen middelen kunnen financieren en daarnaast de aandeelhouders (de gemeen te Leiden) een redelijk rendement van 4 a 5 pet. kunnen geven. Nu is dat niet meer mogelijk en moet worden geleend, waar door de kapitaalslasten zijn gestegen. Deze stijgingen, gevoegd bij de oplopende lo nen en de toeneming van de kosten om uit het minder goede ruwe water toch een aanvaardbare kwaliteit drinkwater te bereiden, zijn oorzaak van de prijsstijging. Bijkomend nadeel is, dat vorig jaar het verbruik niet is gestegen ook landelijk bezien blijkt, dat men zuiniger wordt met water waardoor het bedrijf in winst zeker twee ton achter blijft bij andere ja ren. Nadeel is verder, dat de prijs van de leveringen in het groot aan Katwijk en Rijnsburg niet kan worden verhoogd. Deze prijs, die maar nauwelijks de perso neelskosten per m3 dekt (11 cent zijn die), is by contract al vóór de eerste wereld oorlog vastgelegd. Toen waren de gemeen ten duur uit en nu het waterleidingbe drijf. De LDM-directie hoopt, dat deze zaak via de plannen voor een streekbe- drijf worden opgelost. Over deze plannen en over de maat regelen. die zijn en worden genomen om ons glas water goed te houden, had één van onze redacteuren een gesprek met LDM-directeur De Jong en diens "rech terhand" Lubach. De neerslag daarvan in onderstaand artikel. wei DEN/KATWIJK AAN ZEE De Leidse Duinwater ltschappij voelt zich terecht een streekbedrijf, ir is het in feite niet, omdat de gemeente Leiden in het it is van alle aandelen op één na. De directie studeert op i3 men om dat te veranderen. De gedachten gaan uit naar streek-NV, waarin alle gemeenten, die nu water be- k'ken, deelnemen. Directeur De Jong voelt meer voor het eem van de vennootschap ,,bijna alle waterleiding- drijven zijn dat en wij hebben het als NV ook niet slecht jan" dan voot dat van een gemeenschappelijke rege- Een democratische vorm kan z.i. ook op deze manier 30 den ingebouwd. 'j jenen, die streven naar een [bedrijf, vinden het niet meer tijd, dat de LDM direct wa- I (vert aan inwoners en bedrijven nt eiden, Oegstgeest en Valken maar dat bijna een even plas water engros wordt gele- aan Katwijk, Rijnsburg, Voor- ba is Melkert Holvast igsfen, Warmond, Noordwij k en de ek, die eigen bedrijven en om te distribueren, maar in Inning e.d .geen vinger in de pap en. Daarbij is nu gekomeneen contract, dat met de Rijnstreek gesloten. Voorts heeft Alphen weten ook bij de LDM te wil- J^ankloppen. Leidse plannen passen in het en van de landelijke en provin- overheden om het aantal water- oL igbedrijven door samenvoeging p-mimderen. De versnippering is uid-Holland het grootst. In de Leiden en Den Haag wordt )m gezocht naar mogelijkheden ot grotere eenheden te komen, omzet van de LDM is na de de wereldoorlog verviervoudigd edroeg vorig Jaar 12 miljoen m3: Ijoen in Leiden, Oegstgeest en lieifcnburg en 5 miljoen in de en- 01 [emeenten. Het waterverbruik, >lijven stijgen en de LDM heeft eend in 1985 40 miljoen m3 per nodig te hebben. g)er winnen it is en wordt gedaan om deze tag te vangen? In de eerste de capaciteit van de be nde winningsmiddelen vergroot sterke uitbreiding van de be ding in de Katwijkse duinen, de LDM haar water vandaan Aan regen gaat hier zoveel in jrond van het tussen de 700 en grote terrein, dat per Jaar Ai«Ioea m3 water kan worden ge- nen. Dat is dus lang niet genoeg al Jaren wordt water uit Rijn- s boezem in de duinen gepompt. Ikunnen niet méér wlnningsmid- i worden gemaakt, alleen al niet pet natuurgebied niet aan te tas- iiifl aocht is een stuk schoon water in lands boezem om daaruit te put- voor bevloeiing van de duinen, «vonden is de Wijde Aa, die ten van Leiden ligt en dus het deel heeft niet verontreinigd te door het Leidse grachten vuil. provincie staat achter het plan, nen wil in 1976 dit water naar de en gaan pompen. Het is de be- u tag het een voorzuivering te ge- waardoor de kwaliteit aanmer- ac zal verbeteren. Het eigen la- tarium heeft dat allemaal beke- u gebeurt veel in nafilters, waar een zesde in aanbouw is in wijk. Gereed ls hier een indruk- led kend pompbedrijf, dat als "jasje" ere «t genoeg is om te groeien tot 40 1 oen kuub per Jaar, maar nog de "body" hiervoor (nodig) gende gemeenten, maar ook voor we derzijdse hulp in noodgevallen. De kopleiding van beide netten laat op zich wachten, omdat de planolo gische bestemming van de Leidse wijk Stevenshove nog niet vaststaat, en eveneens rekening moet worden gehouden met de aanleg van de rijks weg in dit gebied. Smaak „Waterstraatmaker" De Jong heeft in de loop van de jaren de kwaliteit van het water achteruit zien gaan door vermindering van 't gedeelte "echt" duinwater. De lange hete zomer van 1971 gaf een diepte punt. Rijnlands boezem werd ver verst met slecht Rijnwater en dat kwam dus ook in de Katwijkse dui nen. Directe verbinding werd verkregen door actieve kooldosering, waardoor smaakstoffen werden geabsorbeerd. Nu is sinds kort een ozoninstallatie in gebruik, waardoor kleur en smaak van het water sterk zijn verbetered. Het vroeg van de LDM flinke inves teringen. ''Maar de groene kleur is eraf", zegt directeur De Jong tevre den. Actieve kool, ozon, maar geen fluor zit er in het LDM-water. Het bedrijf heeft een vergunning gevraagd aan de minister nadat de toenmalige ge meenteraden om fluoridering hadden gevraagd (uitgezonderd Oegstgeest). Andere gemeenteraden denken er nu andei's over en de vraag is ook wat de Leidse raad ervan vindt. Die vraag zal het bedrijf pas stellen als eventueel een vergunning zou afko men. ADVERTENTIE schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden LEIDEN „Als je de Hoge woerd in komt stappen krijg je de indruk in een krottenwijk te lopen, als je het gebouw van het vormingscentrum voor werkende jongeren ziet, een groot, donker en ongezellig gebouw. Binnen de lucht van rottende riolen, vochtige muren en vermolmde planken. In de gang een fonteintje dat je beter kunt vergelijken met een urinoir als met een drinkwatervoorziening. Verder op de begane grond een binnenplaats waar je het benauwd krijgt van het donkere, gescheurde gesteente, ook kun je het ver gelijken met een stadion voor ratten en muizen". Werkende jongeren aan het woord over het gebouw Hogewoerd 57. De plaats waar ze één keer per week aan „vorming" kunnen doen. En onder vorming wordt verstaan: één dag in de week de werksfeer van Je afschudden en kans krijgen Je eigen persoonlijkheid te ontwikkelen. H. C. J. van Dalsum, directeur van de Stichting Vorming Werkende Jongeren, merkt grimlachend op: „Het is niet bepaald een omgeving die een Jong mens inspireert zich zelf te zyn". De plannen voor nieuwbouw zijn al in een vergevorderd stadium. In augustus 1974 moet in de Crone- steynse polder een heel nieuwe school staan die ruimte biedt aan zeshonderd werkende Jongeren. Maar die datum ligt erg ver in het ver schiet en de nood in het vrijwel in elkaar stortende gebouw is zo hoog. dat de werkende jongeren zelf in opstand zijn gekomen. Groep 38, een van de groepen werkende Jongeren die binnen de stichting fungeren, hebebn een hele brief schrijf actie ge voerd en ontzettend veel reacties ge kregen. Deze week is een nota uitge komen waarin alle ellende in het ge bouw uitgebreid uit de doeken wordt gedaan. Trouwens, een kleine wande ling door het pand, een oud klooster, annex gesticht voor voogdijkinderen uit 1835, bewijst al genoeg. Niet al leen de bouwvalligheid van het com plex, dat een negentiende eeuwse, drukkende sfeer uitademt, ook de boze brieven die overal aan de mu ren zijn geprikt, wijzen erop dat het zo niet langer kan. In de nota, die aan alle raadsleden, collega-vormingscentra en bevoegde instanties is toegestuurd, deelt de stichting mee dat is besloten, dat er né, 1 mei géén groepen deelnemers meer in het gebouw zullen werken. Deze pompen in het nieuwe gebouw in Katwijk halen het loater uit de duinen en stuwen het naar de ver schillende plaatsen. dat de lokaliteiten op de tweede ver dieping worden ontruimd en overge bracht naar de nog „bewoonbare" lokalen op de eerste verdieping en dat uiterlijk 1 augustus 1973 de hele accommodatie Hogewoerd 57 zal wor den ontruimd. Aan die besluiten zijn enige eisen verbonden en dat is in de eerste plaats, dat de nieuwbouw in de Cronesteijnse polder inderdaad uiterlijk op 1 augustus 1974 klaar zal zijn. De tweede eis is. dat er voor de periode augustus 1973, als de bouw vallige tent voorgoed dicht gaat en augustus 1974, als de nieuwbouw klaar is, voor vervangende accommo datie moet worden gezorgd. Als dat niet gebeurt zullen 120 werkende jongeren op een „wachtlijst" moeten worden geplaatst. Op het ogenblik volgen 120 werkende jongeren het vormend onderwijs aan Hogewoerd. de andere werkende jongeren die aan de stichting verbonden zijn volgen het onderwijs aan de Tweede Haver- straat en aan de Apollolaan. De stichting denkt zelf aan de beneden verdieping van het gebouw aan de Tweede Haverstraat, m^ar dat be tekent dan, dat de daar gevestigde Mytylschool naar een ander gebouw moet. Naar aanleiding van deze nota zal volgende week donderdag om half vijf een hoorzitting in het gebouw aan de Hogewoerd worden belegd. Iedereen die zich by de kwestie be trokken voelt is daar van harte wel kom. idinge LEIDEN „Bekijk je het uit za kelijk oopunt dan kan Ajax de hal ve finale tegen Real Madrid, waar mee een recette van 1,4 miljoen zal zijn gemoeid, beter verliezen. Aan de finale in Belgrado houden wij na melijk niet meer over dan anderhal ve ton, terwijl bij verovering van de Europa Cup aan iedere speler f 25.000,- moet worden uitbetaald. En omdat wij op het standpunt staan dat alle selectiespelers om ja- louzie te voorkomen dezelfde pre mie moeten krijgen, houdt dat in dat zeventien spelers recht hebben op een kwart ton". Maar omdat Ajax-voorzitter Jaap van Praag zich realiseerde dat een Europees kampioenschap bepaald ook geen windeieren legt, wilde hij tij dens de lunchbijeenkomst van het departement Leiden van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel niet al te zwaar tillen aan dat „probleem". Als gast spreker in „Nieuw Minerva" bood Van Praag zijn uit zaken- en sport mensen bestaand gehoor een vluchti ge blik achter de schermen van Ajax, en belichtte hij o.m. de functie van directeur-sportief: „Op onze adver tenties hebben we tweehonderd reac ties gekregen, maar niemand bleek geschikt. Onder andere kregen we een sollicitatie van een barkeeper, die schreef alles over voetbal te we ten en de taak wel dacht aan te kun nen. Maar kennis van voetbal is na tuurlijk niet voldoende. Een direc teur-sportief moet de talen goed be heersen, zakelijk inzicht hebben en tegelijkertijd zo week zijn dat hij goed met de selectiespelers kan om gaan". Van Praag duidde die groep gemakshalve aan als artiesten, die, om het risico van blessures te ver mijden, aan iedere vriendschappelij ke wedstrijd ongeacht de uitslag, een overwinningspremie overhouden. Voorts wees liij op de grote verdien sten van Ajax voor de gemeente Am sterdam. „Wij kweken overal in de wereld goodwill voor Amsterdam. Bo vendien dragen wij ieder Jaar onge veer een miljoen aan vermakelijk heidsbelasting af. Ook het bedrijfs leven profiteert van Ajax, het open baar vervoer en het Olympisch Sta dion, dat nog bestaat bij de gratie van Ajax, maar naar ik verwacht binnen vijftien Jaar verdwenen zal zijn". Van Praag, die ook nog even stilstond bij het amateurvoetbal („Tweeënhalve ton gaat er ieder Jaar om in het recreatievoetbal") sloot zijn speech met een advies aan de overige betaalde clubs: „Teveel ver enigingen maken de fout spelers te verkopen om daardoor meer geld in kas te hebben. Neem bijvoorbeeld DWS, nu PC Amsterdam, dat Schrijvers en Israël verkocht op het moment dat het aan de top stond en in de Europa Cup speelde. Het kreeg inderdaad meer geld, maar zakte wel meteen weg. Toen ik in 1964 als vierde keus voorzitter van Ajax werd had ik de beschikking over een mil joen. Nu is dat anderhalve ton. Ik ben namelijk van mening dat het kapitaal op het veld moete staan. Al leen dan ben Je er van verzekerd lange tijd aan de top te kunnen meedraaien". Aan de lunchbijeenkomst van de Mij. voor Nijverheid en Handel ging een korte Jaarvergadering voor af. Voorzitter mr. dr. D. van Eek stel de zich niet herkiesbaar en werd opgevolgd door ir. R. Poels, voorheen vlce-voorzitter. Wegens vertrek moest tussentijds aftreden pen ningmeester mr. H. J. van Lier. Zijn plaats werd ingenomen door mr. J. E. de Jong, die evenals de heer R. Sloos voorzag in de bestuursvacatu- res. Het bestuur ziet er derhalve als volgt uit: voorzitter ir. R. Poels; vice voorzitter R. Sloos; penningmeester mr. J. E. de Jongh; secretaris J. Mourik; leden: J. P. Samson en mej. mr. S. M. Brandenberg. LEIDEN Het maken van ple- ziervaarten in Rijnlands boezemwa teren zal met ingang van dit Jaar aanmerkelijk duurder worden. Al ge ruime tijd blijken wallen en oevers schade te ondervinden van het toe nemende aantal plezierboten. De al gemene vergadering van het hoog heemraadschap heeft gisteren beslo ten met ingang van dit jaar een be drag van 25 gulden te vragen voor verordening die verbiedt om in het boezemwater te varen. Tot nu toe werden voor een ontheffing alleen legeskosten in rekening gebracht. Die bedroegen tot nu toe 3 gulden. Met ingang van dit Jaar wordt dat bedrag verhoogd tot 8 gulden, zodat een ontheffing ongeveer 33 gulden zal gaan kosten. Het is de bedoeling, dat het bedrag van 25 gulden Jaarlijks wordt aan gepast aan de mate waarin oevers en wallen van Rijnlands boezemwateren beschadigd blijken. Ook wordt over wogen om de bedragen in de toe komst mede te laten afhangen van de aard van de boten .zodat voor een sneller vaartuig bijvoorbeeld de ont- voor een langzamer. Omdat het re creatieseizoen voor de deur staat meende het Hoogheemraadschap echter voor dit jaar alvast een voor lopige regeling te moeten treffen. Halve ton schade aan duinen van Rijnland LEIDEN Tot opvolger van me vrouw Le Coultre-Foest die burge meester van Blarlcum wordt als hoofdingeland is gisteren door de al gemene vergadering van Rijnland toe gelaten mr. dr. W. F. van Gunsteren uit Wassenaar. Mr. dr. Van Gunste ren was door de colleges van B. en W. van Wassenaar, Noordwijk en Katwijk benoemd. In de vergadering van gisteren nam hoogheemraad H. L. du Boeuff af scheid. De heer Du Boeuff werd in 1951 hoofdingeland bebouwd. In 1962 werd hij benoemd tot hoogheem raad. In 1967 en 1968 was hij waar nemend dijkgTaaf. Hij had een be langrijke taak bij de financiële be leidsvoorbereiding in het college van dijkgraaf en hoogheemraden. Dijkgraaf mr. Schokking maakte tij dens de vergadering bekend, dat de storm die ons land maandag teister de, naar een ruwe schatting voor ze ker f 50.000 schade heeft aangericht aan de duinen van Rijnland. De persleiding Leiden-Zoeterwou- de. waarover al zes Jaar wordt ge praat, wordt met voortvarendheid voorbereid. Dat meldde ir. De Groot, technisch directeur van Rijn land gisteren. Met de Provinciaal Planologische Dienst is in grote lij nen overeenstemming bereikt over het tracé van de leiding. Met de be langhebbenden, zoals grondeigena ren, is men nog niet rond gekomen. LEIDEN Gisteren hield het buurt- comité een vergadering voor de be woners van het Haagwegkwartier. Be sloten werd: Stappen zullen ondernomen wor den om de huurniveauherziening per ingaande 13 maart 1972 van de ge meente af te dwingen; Een actie op touw te zetten om voor de bovenbewoners een extra vuilophaaldienst te bewerkstelligen; Te zijner tijd een protestmars te organiseren naar de gemeentelijke woningstichting, om de vuile was, en het afval, vóór het bureau te depo neren, waar de bovenbewoners geen raad mee weten; Verkeersmaatregelen te vragen te gen het toenemende verkeer tenge volge van een L.P.G. gasstation bij de Potgietergarage Aanleg van schrikstoepen om het verkeer te dwingen langzaam te rij den; Bij het niet Inwilligen van de eisen een algehele huurstaking af te kondigen. Verder werd door medewerkers van de technische hogeschool in Delft een kleurenfilm getoond over de buurt. In voorbereiding is een alternatief plan voor de renovatie, dat aan de regering wordt toegezonden. Besloten werd festiviteiten voor de Jeugd te organiseren met medewer king van speeltuinvereniging „Wes terkwartier". LEIDEN Het Leids Huurders Comité heeft een onderhoud aange vraagd met de vermoedelijke minis ter-president Den Uyl Tijdens dit bezoek zal zijn mening worden ge vraagd over een eventuele intrekking van de huurharmonisatlewefc.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3