Boerderij rijp voor de sloop Dat wordt een concurrentie slag op leven en dood... agenda Strandloop Onderzoek naar schooladvieswerk Ben van Leeuwen: SVLV gaat bouwen PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 5 APRIL 1$ Supermarkt aan Watertje? ZOETERWOVDE De Zoeter- woudse middenstand maakt zich klaar voor de strijd. In ieder ge val Spar-man Theo Roeleven heeft de gevechtskleding al aan getrokken voor het geval er een supermarkt aan 't Watertje gaat verrijzen. "In dat geval wordt het een concurrentieslag van leven op dood", blikt Roeleven grimmig vooruit. "Ik ben namelijk niet van plan mijn omzet te laten zakken en ik kan me zo voorstellen dat de andere winkeliers van het Watertje ook niet bepaald staan te springen om dat te doen". Er is ook al een paar maal gepraat over vereniging van sommige winke liers aan het Watertje, maar omdat we nog niet zeker weten wat er nou precies op de plek van die boerderij gaat gebeuren is daarop nooit dieper Ingegaan". Tientje Theo Roeleven wil wel héél diep ingaan op de problemen die zouden rijzen als uit de nevelen van de onzekerheid toch een supermarkt zou oprijzen. „Zo'n groot bedrijf" weet hij stellig, „heeft minstens een omzet nodig van zo'n veertigduizend gulden per week. Zoeterwoude-dorp heeft om en nabij de vierduizend inwoners. Dat zou betekenen dat ie- dere inwoner van het dorp dan een tientje naar die superzaak zou moe ten gaan brengen, voordat die zaak goed zou lopen. Dat is nooit te rea liseren, of het 2ou zo moeten zijn, dat geen mens meer ergens anders ging kopen. Maar wij (Roeleven be doelt de winkeliers aan het Watertje) hebben de loop, hoe kan zo'n zaak dan in vredesnaam ooit levensvat baar zijn0 Er is al genoeg winkel ruimte voor het dorp „Bovendien." zegt Roeleven, „zou een supermarkt met daarop bijvoor beeld twee lagen flats het aanzicht van het Watertje danig schenden. Komt die supermarkt er toch, dan zal er beslist actie worden gevoerd". Alleen De vraag is welke rol de pas in Zoeterwoude opgerichte winkeliers vereniging in die actie zou kunnen vervullen. Volgens Roeleven zou dat maar een uiterst kleine rol kunnen zijn. Want: „Aan het lidmaatschap van die vereniging zijn zoveel be perkende voorwaarden verbonden dat mijn concurrentle-positie bij voorbaat al verzwakt zou worden. Daarom ben ik ook geen Md gewor den". Nee, als het dan al moet bindt Roelevien nog liever in zijn eentje de concurrentie-strijd aan tegen het grote bedrijf. De vastberaden win kelier, die stamt uit een familie die al honderd Jaar lang „handelt" aan het Watertje (zijn vader en groot vader bestierden een fraai oud café dat een aantal jaren volledig werd omgebouwd in een zelfbedienings zaak met daarnaast, en daarboven woonruimte) zegt in zijn eigen zaak: „Voor mij ia het niet moeilijk om te concurreren. Ik heb een eigen zaak en ik werk met familie-perso neel (zijn dochters). Ik kan dus ook makkelijk plannen maken om met honderd vierkante meter uit te brei den. Ik kan daarin makkelijk een ambachtelijke slagerij inrichten. Voor mij zou die prijzenslag dus niet zo moeilijk zijn. Maar voor al die mensen op het Watertje die dat al lemaal niet hebben, wordt het straks héél erg moeilijk De enige die baat zou hebben bij een gigantische prijzenslag lijkt de Zoeterwoudse consument Spar-mnkelier Theo Roeleven heeft zijn vechtkledingal aan. (Foto Jan Holvast) VOORSCHOTEN De Voorscho- tense commissie voor onderwijs is unaniem van oordeel dat een onder zoek ingesteld moet worden naar de wenselijkheid van het schooladvies werk. Het onderzoek zal een bedrag vergen van rond f 10.000,-. Wethouder Esselaar zette in het kort uiteen de voorbereidende werk zaamheden voor 'n schooladvies dienst. Er zal een plaatselijke voor bereidingscommissie komen die wordt samengesteld uit vertegenwoordigers van schoolbesturen, schoolraad, ou dercomités, schoolarts en gemeente zowel bestuurlijk als ambtelijk. In deze commissie krijgen ook de school leiders zitting. Deze commissie zal een enquette verzorgen en de ..markt" aftasten. Rond december 1973 moet de commissie bestuurlijk rond zijn, daarna rond 1 april 1974 kan eventueel personeel aangetrokken worden voor een inwerkperiode en dan kan eind 1974 eventueel de schooladwiesdienst starten. Wel kan eventueel eerder een start gemaakt worden met een logopedist voor de basisscholen. Uit de gesprekken bleek dat er vele 6trukturele moeilijkheden bestaan op de scholen. Ook aan het getal van 280 kinderen, die niet normaal mee kunnen op de basisscholen werden enige twijfels geuit. De commissie meende echter dat er aanleidingen te over zijn om een onderzoeik te la ten plegen. Bij het beschikbaar stellen van een krediet voor de aan schaf van een radio aan een basis school vroeg Mr. Goosens (D'66) of er ook wel eens gecontroleerd werd of radio en televisie inderdaad ge bruikt worden. Wethouder Esselaar meende dat een onderzoek erg moei lijk is, want de scholen die de tele visie weinig of nooit gebruiken, zul len dit beslist niet kenbaar maken. Dra. Mennema (P.v.d.A) zei: „Dit moeten we gewoon maar nemen. Ik kan me indenken dat er onder wijzers zijn die soms liever zelf een onderdeel behandelen dan dit over te laten aan de televisie-meesters". De commissie ging eveneens ak koord met het toekennen van een beginselsubfiidie voor de restaura tie van Treubstraat 21. Alle leden vonden de restauratie van de voor malige boerderij op de Treubstraat een goede en mooie zaak, ZOETERWOUDE De afbraak van de boerderij van Overdevest en de mogelijke vestiging van een A en O-su permarkt op die plaats aan het Watertje heeft heel wat stof doen opwaaien in Zoeterwoude. Iedereen die dacht er iets mee te maken te hebben is er in gesprongen. Er zijn men sen die het jammer vinden dat aan het Watertje weer zo n oude boerderij gaat verdwijnen, de winkeliers zijn bang voor hun broodje en de gemeente is er niet zo gelukkig mee omdat de vestiging het ambitieuze plan voor een winkel centrum weieens in de wielen zou kunnen rijden. Ben van Leeuwen, middenstander met zijn zaak aan het Wa tertje, die overigens een vreselijke hekel heeft aan dat woord middenstander, "het zet je zo in een vakje", wil over die pro blematiek graag zijn mening kwijt. "Het CIMK-rapport, wat ik overi gens een waardeloos rapport vind, heeft aangegeven dat rekening hou- port wijst terecht op de grote bezwa ren van het dualistische winkelves- tigingspatroon in Zoeterwoude. Het dend met de geplande groei van kan niet worden ontkend dat LEIDEN De zwem- en polover eniging De ZiJl/LGB organiseert 8 april een strandloop aan de Lange- velderslag in Noordwijk aan Zee. De strandloop begint om 12.00 uur. De inschrijving is vanaf 11.00 uur ge opend in restaurant Oase. Zoeterwoude-dorp, het winkelvloer- oppervlak pas in 1980 met ongeveer 600 m2 zou kunnen worden uitge breid. Dit onderzoek is gebaseerd op door B. en W. verstrekte gegevens. Men heeft daarbij duidelijk de op dracht gegeven rekening te houden met de belangen van de bestaande middenstand en de bevordering van het welzijn van de consument. Het is daarom fijn", hij zegt het toch met een lichte ondertoon van sar casme, „dat er in 1973 al een zaken man met een kennelijk vooruitziende blik de stap v/aagt om aan dit ver- de plannen op het Watertje uitge voerd zijn, het Watertje meer dan tot nu toe het geval was, het predi kaat "winkelcentrum" zal mogen gaan voeren. En een winkelcentrum is Juist wat B. en W. zo na aan het hart ligt." lp eerdere krantenberichten heeft al gestaan dat uitvoering van dit plan de bouw van een winkelcentrum midden in Zoeterwoude-dorp nogal zou bemoeilijken. „Ik geloof", zegt Ben van Leeuwen, "dat dit op zich juist is. We moeten daarbij wel be denken dat de daar braakliggende VOORSCHOTEN De Voorscho- tense sportvereniging SVLV is van plan de accommodatie aan de Julia na van Stolberglaan geheel te ver bouwen. Het wachten is op de ge meentelijke bouwvergunning. Na dat aanvankelijk aan hoogbouw was gedacht, dit is door de welstandscom missie afgewezen, werd een plan op gesteld voor laagbouw door de archi tect Th. Sluys uit Voorschoten. Het gebouw omvat een EHBO-ka- mer, een 6 kleedkamers met douche ruimten. 2 scheidsrechterkamers, 1 commissiekamer, kantine, bestuurs kamer en bergruimte voor mate riaal. Het aannemingsbedrijf M. W. Meijer uit Leiden was de laagste in schrijver. De bouwkosten bedragen f287.000,--. Door middel van enige subsidies en een lening is S.V.L.V. in staat het geheel te financieren. De oud-papier actie draait al meer dan een jaar op volle toeren. Voor ruim f 100.000,— zal door leden en ouders van jeugdleden in de vrije tijd zelf worden verwerkt. Er is een bouwcommissie ge vormd met aan het hoofd de heer F. C. Mens, en een financiële commis sie. Deze laatste commissie organi seert nu een obligatie-lening. De obli gaties. elk groot f25,— zijn rente loos. De gehele lening zal in 5 jaar worden terug betaald. De uitloting vindt jaarlijks plaats ten overstaan van notaris G. J. Boom uit Voorscho ten. Maximaal windkiacht 6 bij ophijsen torenspits BODEGRAVEN De op de Oude Markt gereedstaande tiwtig meter hoge torenspits heeft de orkaan van maandag uitstekend doorstaan en het hangt nu nog maar af van de kracht van de wind of morgenmiddag het ophijsen van de spits op de 23 meter hoge torenmantel zal doorgaan of niet. Een windkracht van 6 Beaufort is de maximaal toelaatbare sterkte. Is de wind vrijdagmorgen harder, dan zal het spectaculaire karwei die dag niet doorgaan. Het ligt in de bedoeling om voor afgaande aan het hijsen om kwart voor twee over te gaan tot het in metselen van een speciaal vervaar digde oorkonde, die betrekking heeft op het restauratie-geschiedenis van kerk en toren. Om twee uur volgt dan het ophijsen van de 25.000 kg we gende, achtkantige spits. Voetgangersgebied Raadhuisstraat wordt opgeheven langen van B. en W en de consument gronden voor een winkelcentrum be- tegemoet te komen. De zakenman stemd, weieens door de onteiglngs- met die vooruitziende blik zoals iedereen nu weet Stikvoort's Bouwbedrijf. "Toen ik hoorde dat Stlkvoort de boerderij van Overde vest had gekocht heb ik meteen con- procedures, die tien jaar geleden zijn ingezet, onbetaalbaar zouden kunnen zijn. De mogelijkheid zit erin dat niemand zich voor de hoge kos ten, die het zich vestigen in een der- tact opgenomen met mijn buurman gelijk winkelcentrum met zich Kees Overdevest om hem te vragen of dat waar was," zegt van Leeu wen. „Hij bevestigde dit en vertelde ook dat hij - in de informele sfeer - het toenmalig raadslid G. Bosman zijn boerderij voor aankoop aan de gemeente had aangeboden. Verder zei h\j dat Stikvoort alleen zal optre den als bouwer en dat het in de be doeling lag het gehele object aan de A en O-supermarkt-organisatie te verhuren. Meer ideaal Hierdoor ontstaat naar mijn me ning, uitgaande van het CIMK-rap- port voor de Zoeterwoudse consu ment een meer ideale situatü wat het winkelen betreft. Het CIMK-rap- brengt, zou willen plaatsen. Mogelijk is de tijd gekomen om voor deze gronden een andere bestemming te zoeken." Bouwval Over de opmerking dat het zonde is zo'n oude boerderij aan het Wa tertje af te breken zegt hij, als zaken man en als lid van de Stichting Oud- Zoeterwoude: "De boerderij van Kees Overdevest is zo langzamer hand niets meer dan een bouwval, rijp voor de sloop, zonder enige cul tuur-historische waarde. Het nor maal bewoonbaar maken van het pand zou een bedrag van meer dan twee ton vergen. Voor zover ik weet is ook de gemeente allang van me ning dat deze boerderij van het Wa- Donderdag Voorschoten Kasteel Duivenvoord Ank Reinders zingt werken van Rut Koumans 8.30 uur nam. Kreatlef Sentrum (Breestraat 66) tografle 8 uur nam. Oegstgeest Geversstraat 65) Jeug clëtelt v.a. 16 jaar 8-12 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twen (voor kamerbewoners en alleensti den) 9-12 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 "De D boot" Clubhuiswerk handenarbelt 10 uur nam. Leiderdorp Wilhelmlnastraat 10) formatie-avond Baha'i 8 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) Kit Jassen en sjoelen 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Invltatle-conct "De Burcht" 8 uur nam. 1 Kantine Clos en Leembruggen (Der i VRIJDAG Jazz-zolder Hot House (Rapenj 24) Trio Rein de Graaff met Grimstone 10 uur nam. Petrakerk (Surinamestraat) B klngsonderzoek t.b.c. 24.30 en 8.00 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat 6 né-club 9.15 üur nam. Microtheater (Vestestraat 40) li rium met "Wat nu, wat nu" Oegstgeest (Geversstraat 65) S teit voor kamerbewoners 8.30 uur 1 uur 's nachts. Leiderdorp (Fred. Hendrikplanl 25) Gespreksavond Baha'i 8.15 nam. r Breestraat 19 Sociëteit Twer 1 (voor kamerbewoners en alleenst den) 912 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven, Soos rakel 811 uur nam. Koningskerk Ruilclub 7.3010.( nam. Van de Brandelerkade 24a Exp kreatlef werk Rembrandt-schoi meenschap 7.3010.00 uur nam. Mare 45 Officiële opening ge Stichting Gezinsverzorging Leidei j Zaterdag Ben van Leeuwen heeft geen bezwaar tegen een su permarkt aan het Water tje. Foto boven: De boerderij ivuar het gekrakeel allemaal om is begonnen (Foto Jan Holvast) tertje moet verdwijnen. Het zal ook duidelijk zijn dat mevrouw Overde vest erg blij is dat zij in de toekomst een woning met normaal comfort kan gaan bewonen." Een ander punt. waarvoor nogal herrie is, is het plan van Stikvoort's bouwbedrijf om een negen meter hoog gebouw te gaan neerzetten wat de sfeer van de omgeving zal aan tasten. Ben van Leeuwen heeft de tekeningen gezien en zegt daarover: „Voor de consument is het een erg aantrekkelijke constructie, met b.v. een prachtige slagerij er in. Wat het uiterlijk betreft, daaraan moet toch echt nog een beetje worden gesleu teld anders zou het de sfeer op het Watertje inderdaad niet ten goede komen." HENRIETTE V.D. HOEVEN ALPHEN AAN DEN RIJN Het voetgangersgebied dat is ingesteld voor de Raadhuisstraat (gedeelte tussen Van Boetselaerstraat en Hof- zichtstraat) wordt opgeheven. Bur gemeester en wethouders van Alphen hebben hiertoe besloten op aandrin gen van een actiecomité. Ook het stopverbod ln de Raadhuisstraat, in gesteld in verband met het voet gangersgebied, wordt ingetrokken. HAZERSWOUDE Na de 2—0 nederlaag tegen J. Slingerland zijn de kansen van Louis de Frankrijker, van de Hazerswoudse damvereni ging Samen Sterk, op een finale plaats van het toernooi om de titel van de LDDB verkeken. Samen Sterks voorzitter Leen Dorsman heeft wat dat betreft een betere uit gangstelling na de zege op G. Ceder hout. Jan Fase, die J. Sohijf versloeg plaatste zich al voor de eindstrijd. Albert Huisman, de Samen Sterk- dammer die zioh nog kampioen van de LDDB mag noemen, kon zich niet plaatsen in de eindstrijd om het kampioenschap van Zuid-Holland, Breestraat 19 Sociëteit Twei P (voor kamerbewoners en alleens! den) Openhuis 3.30-6 uur, societe! 12 uur nam. Microtheater (Vestestraat 40) rium met "Wat nu, wat nu" 8.30 Oegstgeest (Gemeentecentrum) reldwinkel 11 uur voorm.-3 uur n Oegstgeest (Geversstraat 65) Jf sociëteit v.a. 16 jaar 8 uur 's nachts. Bij molen De Valk Postzegelmarl 5 uur nam. Schaakzolder (Morsweg 114) I Jeugdschaaksocieteit 2-5.30 uur ns ei Mul'derkring Modelflat 1012 voorm. en 2-5 uur nam. Doopsgezinde kerk Zevendedag ventlsten bijbelstudie 10 uur 1 prediking 11 uur voorm. De Vink Dansen 9 uur nam.-2 nachts. Breestraat 19 Jeugdhaven, Soa rakel 8-11.30 uur nam. Den Burcht Toneelavond Ons Gr gerlaand. opv. van "De roege bspi Van de Brandelerkade 24a Exj kreatief werk Rembrandt-schoi meenschap 10 uur voorm.-l uur u Apothekers De avond-, nacht- en zondags wordt waargenomen door ap< Reyst, Steenstraat 35 er Voorschoten, Leidseweg 66. SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdienst, (01710)—25202 Voor alle die ln lijkheden verkeren bereikbaar werkdag van acht uur n.m tot uur van doorlopend ln het weel d.w.z. van vrijdag acht uur n" maandag acht uur v.m Vogelasiel Anna Paulownastraat 15 Gewonde- en uitgeputte vogels 34687 Release Hulpverleningsdienst Release: we Rijn 20a. cel. 24555, Ma t/m 8-10 uur uam bovendien dlnsd zat. 2-5 uur nam met ulzonderin vrijdagmiddag. Moeders voor moeders Actie "Moeders voor moeders gaven zuster E Janssen-Nlei Hofdljck 32. Oegstgeest. tel 0 53652. F' Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lel Aanvragen auip oejaarden en durlg zieken en gezinsverzorging. 45, tel. 49441 (maandag t.e.r~ 910 uur voorm.) AanvrageD vooi naive dageo „erkerkelljke ipleidingsscboo) r"J «insverzorglng, Rljnsburgerweg laf Ü1J auesaar Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Brief Mevrouw De Rie uit de Leemans straat heeft een brief gehad van wet houder Ham in antwoord op haar ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad over een gasgeyser. De wethouder deelt haar mee, dat zij zich vergist ln het huurbedrag, en dat zij bij de koopprijs geen rekening heeft gehouden met de installatiekos- ten. Hofjes Een nieuwe aflevering is versche nen over Leidse hofjes, die bestemd is voor de ringband, die de Vrienden van de Hofjes bezitten. Dit Jaar ver schijnen tenminste vier afleveringen waarvan er twee betrekking hebben op de Camp. In verband met de toe nemende belangstelling is ten be hoeve van de artikelenserie een re dactie gevormd. Men kan "vriend" worden door tenminste f 7,50 per jaar te storten op giro 1580172 van de stichting Leidse Hofjes. Personen van 55 jaar en ouder, kunnen zich voor bewoning van een hofje opgeven bij P. v. d. Kraats, Vingboonshof 17 in Leiden. Wilde flora In Oegstgeest is een begin ge maakt met de aanleg van een bos plantsoen met wilde flora aan de Louise de Colignylaan. Ook in de omgeving van de Narcissenlaan komt een dergelijke plantsoenaan- leg. Slecht weer Door de storm is de beklimming van de Himalaja niet doorgegaan. We blijven dichter bij huis: de film avond over de beklimming is in Warmond niet doorgegaan. De chr. en rk vrouwen, die ernaar zouden kijken, kunnen dat nu op 14 mei doen. Koninginnedag In "Nieuw Minerva" gaat de ver eniging "Koninginnedag" maandag haar plannen bekend maken voor de komende viering op 30 april. De heer De Gast zal deze avond voor het laatst de vergadering als voorzitter leiden. In zijn plaats wordt als kan didaat gesteld rar. P. de Clercq. len, hoogleraar in de politieke we tenschap aan de Universiteit van Oslo. in het Juridisch studiecen trum "Hugo de Groot" van de Leidse universiteit, een gastcollege geven over "Noorwegen en de EG". De bijeenkomst, die voor alle be langstellenden toegankelijk is, duurt van vier tot zes uur. Sprekers Op 9 april zal prof. Henry Va- In het kader van de door het In stituut voor Internationale Stu- diën van de Leidse universiteit be- OoilCört legde lunchbijeenkomsten zal op vrijdag 13 april drs. L. van dei- Mei j, wetenschappelijk medewerker bij de afdeling politieke wetenschap, spreken over "India in de interna tionale politiek: het grensgeschil met China in 1962". De voor alle belangstellenden toegangelij ke bij eenkomst vindt plaats in het Juri disch studiecentrum "Hugo de Groot" en begint om half een. Voor de Europese Studiegroep bij de Leidse universiteit spreekt op donderdag 3 mei mr. M. v.d. Stoel over "De Raad van Europa en de WEU na de uitbreiding van de Eu ropese Gemeenschappen". De bij eenkomst, die voor alle belangstel lenden toegankelijk is, vindt plaats in zaal twee van het Juridisch stu diecentrum "Hugo de Groot" en be gint om acht uur. Vanavond om half negen geeft het Leidse Studenten-Kamerorkest een concert onder leiding van Ju- riaan Röntgen in het theater van het Leids Academisch Kunstcentrum. Het programma omvat werken van Igor Strawinsky, Geza Frid, Penderecki Rudzinsky, Peter Schat en Logo- thetis. Solist is Frank van Kooten, hobo. LEIDSCH DAGBLA1* Uitgave: Leidsch Dagblad Witte Singel 1 - Leidfjj Postbus 54 - Giro 5705S16 Telefoon directie en adminis ezo tie 01710-25041. las Telefoon redactie 01710-215Ö Hoofdredacteur Han Muldi Maandabonnement i Kwartaalabonnement t Per post fï^ Losse nummers f Abonnementsgelden bij voor betaling te voldoen. Bij auto tor tische overschrijving geen a< nistratie- en incassokosten. Nabezorging tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500 Verspreidingsgebied stadsed ken Benthuizen. Lelden, Lelderdpt g Oegstgeest, Voorschoten, mond Wassenaar en Zoeterwo Correspondenten Oegstgeest: N. van Welzen^ zenboslaan 2. tel 01710-51401 Voorschoten: J. Peeters Lel weg 139 tel. 01717-2421 Warmond: D Roest Warmutker straat. 12. Leiderdorp: R. Veeren, i dreef 32 tel 01710-42894 Zoeterwoude: R. Kalser, O» laan 20 Hoge Rilndlik tel 01 33694 lerri Zoeterwoude: G M. J. de W Menstnk Burg Brandtstraal Tel. 01715—1877 Wassenaar: P Zonneveld Duivenvoordelaan 414 tel 01 m 3387 Verspreiding overige editie^ Ho Duin- Bollen- en Rljnstreel ren, P1* 'loei: idi V tlK tal Ir ni

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2