NEC voorkomt lieuw wonder an AZ'67 Formidabele inzet NAC verbijstert Sparta: 2-1 Van der Hart: Ik neem niemand iets kwalijk Kijkers Europa Cup I Bredase ploeg onherkenbaar in halve finale IffpERDAG 5 APRIL 1973 'RECHT Wonderen zijn schaais, doorgaans zijn ze ook slechts éénmalig. Tiendui- id Alkmaarders, pro deo door de zo „filantropisch" denkende gebroeders Molenaar van ,67 naar Utrecht vervoerd (kosten van 136 autobussen een slordige dertig mille) be- pen dat op de voorhand. Reden waarop hun massale stem, een uitzondering daarge- K niet door de Galgewaard galmde. Evenals dat Cor van der Hart, AZ's scheidende er, zich al van tevoren gerealiseerd had dat de halve finale van de vaderlandse voet beker het absolute plafond voor zijn ijverige équipe betekend had. klonk dan ook bijna vrolijk uit zijn mond: „Ik neem niemand iets kwalijk". En als - het een complot, op fluisterende toon: „We hebben er toch van alles voor gedaan ereen heeft er voor gesappeld. We moeten reëel zijn en beseffen dat de finale er Lrons gewoon niet in zat". wel zo ongeveer de waarheid Immers, NEC, het vooral door ntspeurder Wiel Coerver met zo- jonge klasse opgevulde NEC, eerde. Negentig minuten lang. ezonderd wat schoonheidsfoutjes |e Visser) bracht zijn brigade auwkeurig door hem opgemaakte DEN HAAG De strijd om de Europa Cup voor landskam pioenen heeft vanaf het begin in 1955 tot en met het sei zoen 1971/72 in totaal meer dan 36 miljoen toeschouwers ge trokken. Dit cijfer is afkomstig van het maart-nummer van FIFA News. De gemiddelde bezetting van de stadions bij de 63 wedstrijden van het seizoen 1971/72 bedroeg 38.000 toe schouwers. Het record wordt nog steeds gehouden door de ontmoeting Real Madrid-Eintracht Frankfurt (73) die op 18 mei 1960 in Glasgow plaatsvond. Niet minder dan 128.000 toeschouwers waren er getuige van dat de Spanjaarden voor de vijfde achtereenvolgende maal de beker veroverden. Het aantal toeschouwers per seizoen: seizoen wedstrijden doelpunten toeschouwers 1955/56 29 127 912.000 1956/57 44 170 1.786.000 1957/58 48 189 1.790.000 1958/59 55 199 2.010.000 1959/60 52 218 2.780.000 1960/61 51 166 1.850.000 1961/62 55 221 2.315.000 1962/63 59 214 2.158.000 1963/64 61 212 2.180.000 1964/65 62 215 2.577.000 1965/66 58 224 2.112.000 1966/67 65 211 2.248.000 1967/68 60 162 2.544.000 1968/69 52 176 2.056.000 1969/70 63 210 2.124.000 1971/72 63 175 2.396.000 totaal 960 3291 36.283.000 Stolk tegie in zoverre tot tevredenheid uitvoer dat later inderdaad vla zij het nipte, 10 marge spra- een finaleplaats. sse flodders ir. aan het denken gezet, door wonder dat zich tegen FC nte voltrok, maakte zich daarbij al) vrolijk over het feit dat der Hart's blonde spits, Kees (acht competitie- en drie be- oelpunten) door voorstopper ïelis gedegradeerd werd tot een erangs frontloper, die slechts losse flodders de aandacht op kon vestigen. Coever triomfan- „Er is nog nóóit een cen- spits geweest die tegen hem schitteren. En niet alleen dat, verder ontlast hij het midden- Tijdens de bespreking voor de itrijd praten we nooit over de istander van Kornelis. Want klaar als een klontje, die slechte dag". AZ'67 op het middenveld rootste averij op. Van der Hart, hij AZ's onervarenheid wat spelen bij kunstlicht had aan- Ipt: „Dick Twisk was niet hon- procent fit. Bovendien sukkel achter hem Ruud Suurendonk pijn. Reden waarom het bij op rechts niet best liep. Reden waarom ik Suurendonk er heb ehaald". coniek betrekkelijk falen van het tihollandse middenrif was mee evenwel niet helemaal ver- rd. Want zo ijverig als NEC te de mandekking bij balbezit, zo laconiek leverden de Nygaard, Flip Stapper en ook Twisk dat onderdeel van hun fwerk in. Dat tweede midden- ars verantwoordelijk waren voor dreun die NEC uit- negentien minuten, Ponderde dan ook niemand, it waar was Twisk kon Je Je af- lan, toen een uitblinkende Chris oshorst tot op de achterlijn kon dringen? Het antwoord kwam lijk snel, toen na de voorzet de ex-Holland Sporter uitgere- 1 Twisk de bal tussen de benen liet glippen. NEC's andere denvelder Piet Kamps aan- r Nygaard was ook in geen of wegen te zien klaarde ia het karwei moeiteloos, daarme was NEC—AZ'67 beslist. Tmee al die duizenden (10.000 naarders en 6000 Nijmegenaren; lts 200 kijkers meldden zich via Utrechtse voorverkoopadressen) °P een slijtageslag hadden gere- i, bedrogen uitkwamen, twee équipes, die beide door- 6 in de competitie van een op- end behoudend concept uitgaan, NEC als eerste de strijdbijl uit foudraal gefrunnikt en toen het to panorama zich eenmaal toed, stapte men weer even in de egelstelling. [ressie vliegende haast overgestuurd pro jectiel van Mol. Wist Coerver over het feit dat zijn ploeg evenals zondag tegen Sparta paissief werkte: „Spelers als Thijssen, Van Deinsen en ook Jantje Peters zijn van klasse maar de competitie duurt voor hen te lang. Nóg te lang, want het is slechts een kwes tie van fysiek onvolgroeid zijn". Coervers vaak verfoeide doelman Schellekens was er evenwel de oor zaak van dat de nieuwe Feyenoord- trainer zijn beschouwing niet in mi neur afsloot. „Als die man zó heel de competitie werkt, pakken we heel wat punten meer", riep hij uit. En zuchtend: „Maar Harrie loopt zijn hele leven al een Cruijff verdient al aan Real MADRID Johan Cruijff heeft voordat AJax tegen Real Madrid heeft gespeeld, in elk geval al wat aan de wedstrijden voor de halve fi nales van de strijd om de Europa Cup overgehouden. Real Madrid heeft in het sporthuis van de AJax-speler een aantal "Ne derlandse" ballen gekocht en traint daar nu mee. De ballen van chroom- leer wegen ongeveer 415 gram, en zijn met de hand genaaid. versnelling te langzaam. Van alles hebben we eraan gedaan. Tot balle tjes tegen een schutting trappen toe. Zoals hij nu werkt, deed hij het echter nog nooit. En het was geen geluk, dus dat geeft hoop". Cas Janssens hoorde alleen het woord geluk. „Wanneer we zoveel geluk in de beker hebben als pech in de competitie, dan splen we het volgend seizoen Europa Cup voetbal", knikte hij. Waarop een passerende supporter weer wist: „Coerver wil hogerop. Voorlopig speelt Feyenoord straks hoogstens Europa Cup Hl-voetbal. Maar NEC als het een beetje meezit Europa Cup II". Dolle vreugde bij NEC, die via een zege op AZ '67 de Neder landse bekerfinale bereikte. Reconstructie circuit van Zandvoort Z ANDVOORT Wedstrijdleider Ben Huisman heeft gistermiddag door het laten vallen van de start- vlag het officiële begin aangekondigd voor de reconstructie van het cir cuit van Zandvoort. Drie machtige bulldozers van de uitvoerder Smal- legamge, bestuurd door coureur Gijs van Lennep, N A V-voorzitter Wessel, en circuit-directeur Hans Hugenholtz zetten zich vervolgens In beweging in de richting van de Tarzanbocht. De totale kosten van het project, voor zover dat dit Jaar wordt vol tooid, zijn 2,4 miljoen gulden. De Ne derlandse Autorensport Vereniging, wil dit bedrag bijeenbrengen door de steun van sponsors en leningen. DONNER IS SCHAAKMOE LEEUWARDEN Titelhouder Coen Zuidema, internationaal mees ter, zal bij zijn pogingen om van 16 tot en met 28 april opnieuw het Ne derlands kampioenschap te verove ren van een viertal prominente sohakers geen hinder ondervinden. Jan Hein Donner, Kick Lawgeweg, Jan Timman en Hans Ree zullen in Leeuwarden verstek laten gaan. Vol gens de voorzitter van de KNSB, Wim Ruth, is grootmeester Donner schaakmoe, wil Langeweg zijn studie Russisch voltooien, neemt Timman deel aan een archeologische expedi tie en geeft Ree de voorkeur aan een toernooi in Las Palmas. De deelnemerslijst ziet er nu uit als volgt: Zuidema, Hartoch, Henneber- ke, Van Scheltimga (allen internatio naal meester), oud-kampioen van Nederland Scholl, Enkdaar (belden kandidaat-meester), de Russische meester Sosonko en de hoofdklas sers Van Baarle, Boersma, Marcus, Van der Vliet en Van der Weide. Door de deelneming van Sonsonko (25), die in februari de reservegroep van het Hoogoventoernooi won heeft het kampioenschap een "open" ka rakter gekregen. De eerste prijs is 1500 gulden. Boksen De Italiaan Antonio Puddu heeft gisteravond in Cagliari zijn Europese bokstitel in het licht gewicht met succes verdedigd tegen zijn Franse uitdager Dominique Az- zaro. Puddu zegevierde in de eerste ronde door knock out. NA AFLOOP ROTTERDAM Uit de kof fiekamer na SpartaNAC. Addy Brouwers over zijn doel treffende kopbal, die Leo van der Kroft afkeurde: "Wegens free kick van een clubgenoot. Want toen ik inkopte, sprong Dierickx op mijn rug. Dat zag Van der Kroft kennelijk". De arbiter: "Ik zag een "blauwe arm" duwen en toen floot ik". Stef Walbeek over het tweede, échte Bredase doelpunt van Bouwmeester: „Daarbij stond een NAC'er buitenspel. Natuur lijk, Je kon zeggen: niet hinder lijk. Maar Van der Kroft vond bij FeyenoordFC Den Haag Wijngaarde ook hinderlijk in 't net liggen, toen Van Eeden in schoot". Ben Peeters: "Het was een gok om Brouwers in het cen trum in de spits te zetten. Maar ja, we moesten wat doen. Leo Steegman: "Duurt de wed strijd vijf minuten langer, dan maak Je nog gelijk". Bob Maaskant, eens assistent trainer bij NAC: "Hoe kan Sparta tegen Aty Graaumans in vredesnaam steeds met een- twee-combinaties aankomen? Graaumans heeft het uitgevon den wat Je daar tegen moet doen". ROTTERDAM NAC, het povere NAC dat de laatste tijd in de competitie hulpeloos naar zijn vorm loopt te zoeken en afgelopen zondag bij FC Den Bosch een dieptepunt bereikte, dat NAC speelde zich gisteravond tegen het onbetwist favo riete Sparta in de bekerfinale. Dankzij een hartveroverend enthousiasme, een formidabele inzet en bij vlagen als het aan viel vanuit de verdediging warempel ook nog via goed voetbal. De équipe uit Breda was in vergelykging tot de laatste weken onherkenbaar en verrichtte het wonder dat Sparta, het op papier terwijl ook aanvoerder Frans Ver- den drukken. En dan kan zo'n op komende snelle back als Van Stave ren erg nuttig zijn". Arie van Staveren kreeg evenwel niet erg veel gelegenheid om op de offensieve toer te gaan. En als ver dediger, onwennige verdediger, speelde hij weinig overtuigend. Van Staveren had bijvoorbeeld zelden in de gaten hoe je een buitenspelval moet laten dichtklappen. Het maak- te de nerveuze en nogal trage tj'ès"dié op testten, Spartaanse defensie er nog onaeker- Door Rob Vente meulen een krachtige sta-in-de-weg was bij de Rotterdamse aanvalsac- ties. Op het middenveld hield NAC zich ook uitstekend staande, waarbij Dierickx en Quaars de heldenrollen vertolkten. En in de frontlinie was de talentvolle Addy Brouwers de grote verrassing. Addy Brouwers, die voor het eerst van zijn leven als centrum-spits fungeerde. Verrast NAC is alles mogelijk" riep Ben Peeters na de negentig sensationele, boeiende minuten vreugdevol uit. Sparta uit de beker gekiept. De klap kwam hard aan. Ontzettend hard. Temeer daar Sparta aanvan kelijk de eerste twintig minuten bepaald niet slecht had gedraaid, terwijl het bovendien vrijwel de ge hele strijd een veldoverwicht bezat. Maar het pressievoetbal, niet al te intelligent van opzet overigens, werd niet beloond, mede doordat de Venneker weinig kans krijgen Steegman-formatie met een behoor lijke dosis pech te maken had. Maar onfortuin of niet, het der door. Maar, zoals gezegd, in het begin liep het goed bij Sparta. Op rechts werden enkele aardige combinaties opgezet, waarbij vooral Nol Heijer- man zich onderscheidde. Maar een doelpunt viel niet. Jerzy Sadek kwam er wel bijna aan toe, maar schoten van de actieve Pool vlogen rakelings naast, terwijl één inzet in het zijnet belandde. Eerste klap De zet met Addy Brouwers in de spits had Leo Steegman verrast. Hij gaf het na afloop ruiterlijk toe. De Spartaanse trainer: "Wie verwacht nu zo iets? Brouwers speelt daar toch nooit? Kijk, ik had gedacht, dat hij normaal linksbuiten zou .of staan. En ik meende: dan zal Hans S! En toen, in de 43ste minuut, kreeg Sparta de eerste klap te incasseren. En wel doordat NAC een briljant doelpunt scoorde. Dierickx gaf van af het middenveld een lange pass rechts. De Spartaanse buiten- op te komen. Logisch. Want Brou wers kun je niet loslaten. Omdat ik toch een aanvallende, snelle vleu- intens verbazingwek- gelverdediger wilde hebben, heb ik niet kend dat NAC uiteindelijk de finale binnen sloop. Want het speelde op de doornatte grasmat van de Kuip het spelletje razend slim. Ausputzer daarom Van Staveren op links ge zet. Want ik ging er van uit, dat we tachtig procent van de wedstrijd in balbezit zouden zijn; dat we zou de snelle Vreijsen het pres teerde om Van Staveren achter zich houden om daarna een voorzet-op- maat te geven voor Addy Brouwers. De gloednieuwe NAC-spits haalde met zijn rechter been vernietigend uit en Pim Doesburg was kansloos: 1_0 voor NAC. In de tweede helft viel de Steeg- man-elf onstuimig aan. Met kunst en vliegwerk en een goede doelman (Mari van Dongen) hield NAC stand, al moesten Delmotte en Orawmans hun keeper een keer op wani NAC. het mentaal" geladen NAC, weigerde door de knieën te de doellijn assisteren. Het Sparta om er moedeloos van te worden, toen bij de vele onstuimige doelworstelingen de bal maar niet in de richting wilde gaan die men wilde. Maar toch viel uiteindelijk die dubbel en dwars verdiende ge lijkmaker. Tien minuten voor tijd maakte Aty Graaumans bij een pass van Ejj- kenbroek een foutje en Janusz Ko- walik een kwartier na rust inge zet voor de weinig overtuigende Willy Kreuz strafte dat beheerst af: 11 en Sparta leek ineens weer favoriet voor de zege. NAC-trainer Ben Peeters maakt een vreugdedans met aanvoer der Frans Vermeulen. Peeters: "Bij Onze Lieve en NAC is alles mogelijk Voor Sparta waren deze woorden geen troost. Integendeel. Zij maak ten het verlies in feite nóg bitterder. IJshockeyteam ging ineens ook weer ge vaarlijk counteren. Hield Leo van der Kroft nog een NAC-treffer van het scorebord door bij een doel treffende kopbal van Addy Brou wers een overtreding te constateren, ry die geen ander in de Kuip zag, drie Z/WPriPTl WTlTll" minuten voor tijd kwam het doel- fV tVAAJ.1, punt tóch. Bouwmeester passeerde Doesburg en NAC belandde in de zevende hemel. Te gretig Brouwers scoort het eerste doelpunt van NAC. Sparta-doelman Pim Doesburg is kansloos. Wellicht gingen de Spartanen daar na wat al te gretig op de vermoede victorie af. Waarbij ook Steegman kennelijk in de ban van de over winning raakte door de geplande wissel van Staveren-Visser (Visser liep zich al warm) niet uit te voe ren. Die overmoed als je het zo tenmiste mag noemen; ergens was het begrijpelijk dat de Rotterdam- MOSKOU Zweden heeft zioh op de vierde dag van het wereld kampioenschap ijshockey in de A- groep naast Rusland aan de kop van de ranglijst genesteld. De Zweden wonnen gisteren met 82 van West- Duitsland. Finland <op een gedeelde derde plaats met Tsjecho-Slowakfje nu) won met 5—0 van hekkesluiter Polen. Bijna werd de équipe weer op mee dogenloze wijze met beide benen op de grond gezet, toen vlak voor tijd ook Sparta opnieuw scoorde. Jerzy Sadek vond het net, Maar Leo van der Kroft was het niet ontgaan dat hij dat in buitenspel-positie voor elkaar kreeg en daardoor konden elf dolgelukkige Bredase spelers tenslotte de kleedkamer opzoeken. En daar zei eerlijke Aty Graau- Voetbal In een wedstrijd mans: "Maar goed dat het geen voor de eerste divisie van de Engelse verlenging werd. Want dan waren league heeft Stoke City gisteravond we er op het puntje conditie inge- met 1—0 gewonnen vain Ipswich gaan". Town.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15