LEIDSCH DAGBLAD Hulp V .0. vandaag aan Hanoi onzeker VECHTEN LEIDEN: VIJF GEWONDEN Papoea's vallen ziekenhuis aan Familie drama in hoofdstad TI..U \T a SIÜMÏ KANTOORKRACHTEN Morgen aan '1 werk! Westerterp herziet standpunt 1 Buien SLAGVELD IN DELFTS CAFE LEIDSCH DAGBLAD Reder verliest kort geding Peiger mag nu 18 man ontslaan VAN DER VELDE Citroen MAANDAG 2 APRIL 1973 OPGERICHT I MAART IC60 No. 33981 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politie heeft naar vanoch tend bekend werd gemaakt de 31- Jarige chef-colporteur E. A. C. aan gehouden, die ervan wordt verdacht zijn 37-jarige echtgenote G.C.E. door wurging om het leven te hebben ge bracht. De affaire is vorige week vrijdag aan het licht gekomen toen de man telefonisch zijn buren alar meerde. De politie vond in de woning aan de Botterstraat het stoffelijk overschot van de vrouw, die, zoals bij sectie bleek, vermoedelijk door wurging om het leven was gekomen. De man lag, verdoofd door slaap middelen, op bed. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht en zaterdag na zijn ontslag, toen de sectie inmiddels ln de richting van een misdrijf had gewezen, aangehouden. De chef- colporteur heeft dit weekeinde te genover de politie alleen maar willen verklaren, dat er tussen hem en zijn vrouw een hooglopende ruzie was ontstaan. Verder zwijgt hij. Het echtpaar C. was afkomstig uit Suriname. Volgens de politie woon de de familie reeds lang in Amster dam maar is ruim een jaar geleden ook een tijdje terug geweest in Su riname. De twee kinderen van het echtpaar zijn bij familie onderge bracht. WASHINGTON (AP) De verhalen van terugkomende Ame rikaanse krijgsgevangenen over martelingen en mishandelin gen door de Vietnamezen zijn aanleiding geworden tot nieuwe kritiek in het Congres op de Amerikaanse hulpverlening aan Noord-Vietnam. President Nixon heeft verklaard van plan te zijn^ het Congres een dergelijke hulpverlening te verzoeken als "een investering in de vrede". 20 PAGINA'S De Amerikaanse staten South Carolina en Georgia zijn dit weekeinde zwaar getroffen door wer velstormen. Daarbij zijn tenminste acht personen omgekomen. Gouverneur Carter van Georgia heeft verklaard dat de schade tussen de 150 en 300 miljoen gul den bedraagt en dat naar schatting 5000 mensen dakloos zijn geworden. Ook uit andere staten van Amerika komen onheilspellende berichten. In Noord-C ar olina zijn vijf rivieren buiten hun oevers getreden en in Florida is cd tornado-alarm gegeven. Ook in Missouri en Illinois kampt men met overstromingen. Op de foto: vader en dochter bij de resten van hun caravan, die door de storm totaal uiteenge rukt werd. Senator Buckley, een conservatief Republikein, drong er gisteren bij president Nixon in een verklaring op aan "nog eens nauwkeurig een eventueel voorstel voor economische bijstand aan Noord-Vietnam te be zien, in het licht van de mededelin gen van de krijgsgevangenen over behandeling en de omstandigheden van gevangenschap". De Republikeinse afgevaardigde Broyhill verklaarde dat de verha len "hem ervan hebben overtuigd dat er geen cent Amerikaans geld aan hulp moet worden gespendeerd aan dat land dat kennelijk door wil den wordt geregeerd". -irrandstad uitzendbureau zoekt ervaren Nieuwe Rijn 44 - Leiden - 44841 LEIDEN Er is in het afgelopen weekeinde een flink robbertje gevoch ten in Leiden. Bij verschillende vechtpartijen in de stad raakten in totaal 5 personen gewond. Aanleiding tot één van deze vechtpartijen was de aanhouding vrijdagnacht van een jeugdige automobilist op de Bree- sbraat. De automobilist bleek een ze ventienjarige koopman uit Soester- berg te zijn. die komende van de Boommarkt in verboden richting, linksaf het Kort Rapenburg opreed om vervolgens de Breestraat in te slaan. De jongen werd door de politie aangehouden, toen hij bij de Stads gehoorzaal stopte om zijn moeder daar op te halen. Het uit deze zaal stromende publiek dat voornamelijk uit woonwagenbewoners bestond be moeide zich met de arrestatie van de jongen, waarbij een vrouw in haar DEN HAAG (ANP) Oud-staats- 6ecretaris Westerterp, vice-voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, heeft vandaag officieel ver klaard, dat in het fractiebestuur geen aanhang bestaat voor zijn aanvanke lijke opvatting dat zakelijk moet wor den bezien of KVP'ers tot een kabi net-Den üyl kunnen toetreden. „Ik vind hierin aanleiding myn stand- kwaadheid een agent met punt te herzien", aldus de heer Wes- een klap in het gezicht gaf. De agent terterp. (Zie ook elders), kreeg een diepe snij wond aan zijn kin, de echtgenoot van de boze volgens de politie gedroeg, liep op zijn beurt in het algehele tumult een bloedende wond aan zijn wenkbrauw op. Tegen de vrouw, een 36-jarige in woonster van Beekbergen, is proc^s- 'erbaal opgemaakt ter zake van mis- Wisselend bewolkt met af en toe buien, sommige met hagel. Krachtige tot harde wind, aan de kust tijdelijk handeling, storm uit het noordwesten. Tempera turen van 3 tot 7 graden. Vrolijke Arcke". Hier waren het 2 groepen jongelui, die slaande ru zie kregen. Bij deze vechtpartij wer den twee jongens gewond. Een 15-Ja- rige scholier kreeg een hoofdwond, een 18-jarige opperman een wond aan zijn schouder. De politie, die tus senbeide moest komen, is er nog niet ac^+or hoe de ruzie is ontstaan. Gevochten werd er ook op de Mors- straat, waar zaterdagavond twee Jon ge meisjes last kregen met een groep je omgeschoten Jongens. Een voorbij ganger moest een opmerking over 't gedrag van de jongelui bekopen met een stomp in zijn gezicht. De man, die dat niet nam, bezorgde op zijn beurt zijn belager, een 23-jarige Lei- denaar, een hoofdwond. In al deze gevallen moest de EHD er aan te pas komen. Interieur vernield (Opgemaakt om 12.40 uur) vrijdagavond DELFT (ANP) in Delft hebben gisteravond twee Jongelui onder in vloed van drank een klein slagveld Een andere vechtpartij ontstond aangericht. De broers R. en GB. uit Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. adres: Ik word abonnee per 17 april 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden, Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder pustzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. i het clubhuis "In de Delft, die een bezoek brachten café Romantica, gingen bij aankomst zelf hun pilsje tappen. Toen de bar eigenaar daar iets op tegen had, ontstaken de twee gebroeders in woe de. Ze sloopten het interieur grondig, waarbij de winkelruit van het café sneuvelde. Toen het drietal op straat terecht kwam, ging ook de ruit van een belendende bloemenzaak er aan. Bij de komst van de politie bleek dat de twee mannen de bareigenaar dus danig met barkrukken en schoppen hadden behandeld, dat hij bewuste loos op straat bleef liggen. Bij arrestatie van het tweetal werd hevig verzet gepleegd en de ruiten van een politieauto werden eveneens gesloopt. Bij fouillering van R. G. werd een doublé armband aangetroffen, die aan de bareigenaar toebehoorde. Het tweetal Is ingesloten. Belasting in Zuid-Afrika Van de rechtstreekse belastingen in Z- Afrika wordt 95.1 procent door blanken betaald, aldus een mede deling van minister Loots in het parlement te Kaapstad. De bijdra ge vfcn de blanke belastingbetalers beloopt op het ogenblik 1.9 miljard gulden. De kleurlingen (gemengd ras) betalen aan rechtstreekse be lasting (inkomstenbelasting, provin ciale belasting e.d.) 1.2 procent, de Indiërs 1.2 procent en de Bantoes 2V- procent. Als volleerde mannequins poseren de beren in Vincennes (bij Parijs) voor de talrijke bezoekers, die dit weekeinde naar de dierentuin kwamen. PORT MORESBY (Reuter) Een groep van 80 krijgers gewapend met pijl en boog heeft een melaatsenzie kenhuis ln de hooglanden van Aus tralisch Nieuw Guinea aangeval len. Een patiënt werd gedood en 'n ander ernstig gewond. Aan de aanval was een incident voorafgegaan, waarbij twee me laatsen een medewerker van het ziekenhui* te hulp kwamen die door zes mannen werd vastgehouden Kort daarop vielen de krijgers het ziekenhuis aan richtten flinke schade aan in twee afdelingen en vluchtten voordat de politie ter plaatse arriveerde. De politie deelde later mee dat 49 krijgers zijn gearresteerd en dat er nog meer arrestaties verwacht worden. Het is nog niet duidelijk wat de reden van de aanval was Het ziekenhuis wordt gedreven door pmFM ris Pfprlr vqn Ho ZAVonHnairc. AH. LEIDERDORP Ambtenaren van de regering-Nixon hebben er bij de leden van het Con gres op aangedrongen zich nu niet te binden aan het stemmen tegen de hulpverlening aan Hanoi, zij hopen duidelijk meer steun te kunnen krij gen als het voorstel over een aantal maanden wordt gedaan en het dui delijk zal zijn dat Hanoi de vrede be waart. Dr. Henry Kissinger heeft naar ver luidt tegenover leden van het Con gres verklaard dat er nog geen Ame rikaans-Noord Vietnamese besprekin gen zijn geweest over concrete voor stellen tot hulpverlening. De Democratische fractieleider in de Senaat. Mansfield, heeft ver klaard dat de verhalen over mar telingen geen wijziging hebben ge bracht in zijn eigen standpunt dat hulp aan Hanoi een bijdrage tot de vrede zou zijn. Maar hij voegde daaraan toe niet te weten welke in vloed die verhalen zullen hebben op DOgingen om de maatregelen door het congres te halen. "Dat leek daarvoor al moeilijk", aldus Mans- field. Een overlevende van een Noord- Vietnamees gevangenenkamp is van mening dat zeker 100 Ameri kaanse vliegers zijn gedood door woedende reservisten en burgers nadat zij uit hun neergeschoten vliegtuigen op Noordvietnamees grondgebied waren beland. "Ruim 100 man zijn levend op de grond gezien, maar hebben nooit het gevangenissysteem bereikt", ver klaarde de kolonel der luchtmacht. Kasler, in een vraaggesprek. "Wij weten, dat vele mannen in de gebombardeerde streken door de reserve werden gedood. De Noord- vietnamese bevolking was razend." De 46-Jarige Kasler gaf de gere gelde Noord Vietnamese troepen de eer van de redding van sommige Amerikaanse soldaten, die dreigden te worden gelyncht. Zijn raming van het aantal ge dode Amerikaanse vliegers was de eerste die door een teruggekeerde krijgsgevangene werd openbaar gemaakt. Hij zei zijn informaties te hebben gekregen van neergeschoten Amerikaanse vliegers, die hij in de 6'i Jaar van zijn krijgsgevangen schap ontmoette. LEEUWARDEN (ANP) De pre sident van de rechtbank in Leeuwar den heeft vanmorgen in kort geding beslist dat de drie industriebonden het werk op de werf Welgelegen ln Harlingen niet hoeven te hervatten. Reder Dijkhuizen uit Vlissingen wilde dat de rechter de industrie bonden zou dwingen het werk aan zijn sleepboot, de Temi IV, op de werf te hervatten. Overigens is het schip al naar een andere werf overgebracht. De direc teur van de werf zelf zou de boot zondagavond te water hebben gela ten. Namens de reder voerde mr. Oomens aan dat inkomensnivellering een zaak van de overheid is. Presi dent mr. Schaafstra stelde daarte genover dat dat de industriebonden niet hoeft te beletten om bij onder handelingen met de werkgevers die nivellering aan de orde te stellen en tot akties over te gaan als de eisen worden verworpen. „Die maximering heeft wel degelijk tot gevolg dat de werknemers him sa larispositie zien verbeteren, al zal die verbetering voor de ene werknemer groter zijn dan voor de andere." al dus mr. Schaafstra. Ook de stelling dat inwilliging van de maximerings- eis onzorgvuldig handelen zou zijn tegenover het hoger personeel dat boven de cao zit, verwierp de presi dent. die de reder tot de kosten van het geding veroordeelde. „We hadden er wel tien moeten inschoppen", mopperde Ernst Hap- pel na afloop van Excelsior Feyenoord. De weinig geïnspireer de roodwitten stopten de produktie echter bij 61 en met zo'n score is die geringe Inspiratie ook wel verklaard. Intussen ls iet voetbalklokje weer verder getikt in de richting van een hernieuwd kampioen schap van Ajax, dat zonder moeite en na rust met even weinig in teresse als Feyenoord van de FC Utrecht won. Andere opvallen sportzaken: het Leidse Roodenburg is aan kop ge komen van de eerste klasse B amateurs, Cassius Clay brak in een verloren gevecht tegen Ken Norton (lachend op de foto) zijn kaak en zal zeker zes weken zijn welsprekende mond moeten hou den, en de 18-jarige Christ van der Smissen diende zich nogmaals nadrukkelijk aan als Nederlands nieuwe biljarttalent: de „robot- blljarter" werd in Bergeyk natio naal kampioen in het bandstoten. Temidden van veel meer sport PAGINA'S 9—17 Beelden op Keukenhof PAGINA 19 EMMEN (ANP) Peiger BV in Emmen zal per 1 mei 18 man, voor de helft ex-stakers, ontslaan. Het be drijf heeft van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Emmen vergunnin gen gekregen voor negen man. die niet aan de staking hebben meege daan. zodat het bedrijf volgens het vonnis van de president van de recht bank in Assen in het kort geding met de Industriebond-NW ook negen ex- stakers mag ontslaan. Ook de be- drijfscontaotman van het NW bij Peiger. Aiko Platje, komt voor ont slag in aanmerking. Het bedrijf had voor elf mensen "n ontslagvergunning gevraagd, maar twee gevallen moeten nog nader be studeerd worden. Peiger wilde eer der uitsluitend ex-stakers ontslaan, maar een kort geding dat de'indus triebond aanspande verhinderde dit. De rechter bepaalde dat het bedrijf zich stipt aan een overeenkomst met de bond moest houden om bij even tuele ontslagen zowel ex-sta kers en ex-werk willigen te ontslaan. Districtsbestuurder A Plateier van het NW vreest dat er weinig te doen is aan deze ontslagen "Peiger heeft formeel Juist gehandeld" De 110 werknemers van Peiger zijn vanochtend rustig aan het werk ge gaan. WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoudseweg 23 v. d. Valk Boumanweg 180 tel. 1441 tel. 33741 tel. 34290

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1