koningin Wilhelmina vas fel tegen herstel ezantschap J)ij paus EEN HEET, JAAR KIJKEN 108 GULDEN WAARD? Cabinetscrisis breekt record: 123 dagen G m an Kleffens en Gerbrandy dreigden met ontslag: bijna crisis in Londen u [TERDAG 31 MAART 1973 heel jaar kijken en luisteren 108 gulden. Is dat duur? Een tg, waarop in de afgelopen zes nden louiter emotioneel is ntwoord. ,roan? Omdat het geld in Hil- um „over de balk wordt ge il"; omdat het een verhoging de oude prijs bebekent van een iige 40 procentomdat twee analen te weinig zijn om ieders „waar voor mijn geld" bevredigen en bovenal omdat ijken een zaak ös die diep in sociaal gedragspatroon is bin- tpril ipril er d'Hamecourt nengedromgen. Daarom was er dat emotionele „nee" tegen die 108 gulden, of zoals de omroepen het wilden, nog hoger. Lo6 van de emoties is het in onze maatschappelijke structuur een re delijke prijs. Minister Engels van CRM heeft ge schipperd tussen de wensen van het naar geld hongerende Hilversum en de emoties van het publiek. De som van dat al was, een verhoging tot 108 gulden. Zonder toeslag voor kleuren-tv, want daarmee zouden vooral de laagstbetaalden in onze samenleving worden getroffen. Zij zijn het, die net als in het zwart- wit-tijdperk, het eerst zich deze kostbaarheid aanschaffen. Aohteraf wekt het gemor over de verhoging nogal verbazing. Op het moment dat het huidige omroepbe stel door de Tweede Kamer werd gesanctioneerd, wist men dat men niet alleen een uniek, maar daar door ook kostbaar omroepsysteem in het leven had geroepen. Uniek door zijn diversiteit aan maatschappelij ke stromingen. En kostbaar, omdat de commercie bulten de deur was gehouden. Niemand mag het dan ook verbazen dat toen vier Jaar ge leden de huidige prijs van 75 gul den werd vastgesteld, dat bedrag vier Jaar later voor herziening in aanmerking zou komen. Ook prijs stijgingen gingen niet aan Hilver sum voorbij. Een andere vraag is of de dikke 300 miljoen, die Hilversum nu te verte ren heeft, door een efficient beleid niiet toereikend zou kunnen zijn. De nval op het fi nanciële beleid van de NOS, vooral in de afgelopen maanden, hebben die 300 miljoen duidelijk ter discus sie gesteld. Ondanks de bestaande drievoudige controle (onafhankelijke accoun tants, Rekenkamer en regerings commissaris rnr. J. A. H. van der Dussen) op de uitgaven van de om roep buigt de minister voor het ge mor en laat de omroep op de „geldsmijterij" alsnog doorlichten. Dat kost dan wei één miljoen (de kosten van ongeveer 63 uur tv- zendtijd, dat komt overeen met één week) maar wie duidelijkheid wil kan het krijgen van de minister. Pikante bijzonderheid: de NOS doet zelf al geruime tijd een efflciency- onderzoek per afdeding. Nog afgezien daarvan is een effi- clency-onderzoek nog om andere re denen een doekje voor het bloeden. Bewust is de Tweede Kamer bij de behandeling van de verhoging een politiek debat over het omroepsy steem uit de weg gegaan. Want daar alleen zit het zeer van de om- roepperifcelen. Een andere structuur zou kostenbesparend kunnen wer ken. Zoals het - ook binnen het NOS-'bestuur veelbesproken - plan om de NOS op te splitsen in een faciliteitenbedrijf voor de omroep en een programma-organisatie. Maar hoe dan ook, ondanks alles verteert men in Hilversum niet meer dan een begroting toelaat. Er zijn tekorten, die tot nu toe nog konden worden aangevuld uit de maar ook die zijn op. Ook met die 108 gulden in de hand zal het volgens de omroepen krap wer ken worden en in het besnoeien op het programmabudget (gevolg: ver schraling) onvermijdelijk. Minder eigen produkties maken bijvoorbeeld en in plaats daarvan buitenlands materiaal kopen dat altijd goedko per blijft, is een Hilversums dreige ment. Over Europa gemeten is die 108 gulden niet buitensporig hoog. we zitten daarmee op een normaal ni veau. Met dien verstande, dat in heel wat landen de kleurentoeslag wél geldt. TV is een duur medium, alleen al door zijn geldverslindende techniek. Dit jaar werd de tv in ons land volwassen, qua leeftijd, maar het zakgeld vergt nog steeds veel pijn. Misschien is het tekenend voor de huidige situatie dat de goude oude radio weer aan populariteit wint. na eerst door de tv te zijn weggebla zen Die goede oude radio, die in 1949 één gulden aan luistergeld kostte. Volgens velen leverde voor die prijs het lulsterkestje toen evenveel genot als het kijkkastje De tv kostte in 1958 vijftien gulden aan kijkgeld, in 1966 zesendertig gulden en sinds 1969 vijfenzeventig gulden. Nu dan 108 gulden. Te veel? Het is maar wat het de tv- kijker waard is om het meest unie ke tv-systeem in de wereld dage lijks over de vloer te hebben. Eerlijk gezegd, mag dat best wat kosten. are Majesteit was voor ieder argument ontoegankelijk, ee maal heb ik gezegd, dat H.M. rekening moest houden de waarschijnlijkheid dat Haar weigering tot mijn heen- in zou leiden waarop mij werd verzocht de zaak nog eens )verdenken". moet een stormachtig gesprek geweest zijn, tussen Ko- jin Wilhelmina en haar minister van Buitenlandse Za- mr. E. N. van Kleffens, hartje oorlog, op een juni-avond 943 in Ottawa (Canada). En waarover moest dan wel de portefeuille gerammeld worden? Over het herstel het gezantschap bij de Paus. weest van de Londense regering om contacten te leggen met de Heilige Stoel. Wel was men er spoedig na aankomst van overtuigd dat het Herstel zijn nut zou hebben als iemand toegang had tot die internationale luisterpost. Maar aanvankelijk zat men met de vraag, hoe dat later ooit in politiek Nederland te verko pen zou zijn. aude koningin moest daar niets hebben, seinde Van Kleffens het kabinet - Gerbrandy in ien. Hij kreeg een telegram te met de mededeling dat als de tin bleef weigeren, in elk geval Ister-president mr. P. S. Ger- dy en de mnister zonder porte- 11e Jhr. mr. E. F. M. Michiels Verduynen zouden opstappen, af Van Kleffens ook duidelijk maken dat het hele kabinet steunde. paar dagen later seinde Van Mr. E. N. van Kleffens Door Albert van Dongen Kleffens, dat de koningin niet lan ger „volsterkt weigerde". Weer een paar dagen later, dat hij met de vorstin „wapenstilstand" had geslo ten totdat zij na de reis langs Ot tawa en Washington weer terug waren in Londen. Dat was in Juli. Toen maakte Van Kleffens nog een lange nota voor de koningin. En de afloop van de zaak staat in de notulen van de ministerraad van 27 juli een laconiek zinnetje: „De minister van Buiten landse Zaken deelt mede, dat H.M. de Koningin de bezwaren tegen het gezantschap bij de paus heeft laten Waarom? Waardoor? Dat is nog niet bekend, maar in elk geval waren Koningin Wilhelmina en het eerste ministerie-Gerbrandy weer eens ra kelings langs een constitutionele crisis heengezeild. Er zijn meer van die crises geweest, zoals wij reeds wisten uit een voor dracht van dr. L. de Jong voor de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. De moeilijkhe den rondom het herstel van een ge zantschap ten Vaticane worden thans uitvoerig uit de doeken gedan in Archief voor de geschiedens van de Katholieke Kerk in Nederland, tevens Jaarboek van het Katholiek Documentatiecentrum. Contacten Het is geen hollen en dringen ge- In de Eerste Wereldoorlog had er ook zo'n gezantschap in Vatikaan- stad bestaan. Na die oorlog werd het niet opgeheven ondanks aan drang van Lohman (CHU) in de Kamer, en later van Kerst ens SGP en de hervormd-Gereformeerde Staatspartij van Lingbeek, die Ker sten niets in antipapisme toegaf. Amendement Men weet het: op 10 november 1925 stemde de hele linkerzijde met de CHU en de kleine protestanten voor het amendement van Kersten, waardoor het gezantschap van de begroting werd geschrapt. Het kabi net viel en na een zeer lange for matie kwam de ch. De Geer met een extra-parlementair kabinet uit de bus (iets wat je tegenwoordig niet zo erg van die zijde verwach ten zou). Die „nacht van Kersten" (de beslis sende stemming was trouwens over dag) zat in 1940 nog velen hoog. Van Kleffens meende dat de paus geen tijdelijke luisterpost zou ac cepteren, en Gerbrandy meende dat een blijvend gezantschap in Neder land niet zou worden geaccepteerd. Begin 1941 liet het kabinet wél pol sen wat het vaticaan ervan dacht. De Heilige Stoel liet weten, dat het een gezantschap zou toejuichen, maar niet goed zag hoe dit moest worden gerealiseerd. Dat werd in Londen als een diplomatiek blauw tje opgevat en men was er nogal nijdig over. Maar in 1942 kwam de zaak weer op tafel. De paus had diplomatieke betrekkingen met Japan aange knoopt en dat zat de Amerikanen erg hoog: dat leek op een sanctio neren van de Japanse misdaden. Als tegenzet wilde Washington dat Nederland, China en Australië op Het werd mei 1943. Toen liet het Vaticaan weten herstel van betrek kingen op prijs te stellen, maar een herinnering aan Kersten? het moest wel een permanente ver tegenwoordiging worden. Het kabi net ging eind mei akkoord. Van Kleffens was op reis met de Konin gin naar Amerika. Hij vroeg nog wat nadere inlichtingen over het nut van een gezantschap, want dat sloeg hij niet verschrikkelijk hoog Geantwoord werd, dat het Vaticaan Nederland regelmatig van dienst was. Het verzorgde het contact met Japan om via een bisschop in Ba tavia elke maand 50.000 dollar voor de Nederlandse bevolking in Indië over te maken. En er was meer. Zo zorgde het Vaticaan voor briefcon tact tussen Prins Bernhard en zijn familie in Duitsland. Via dr. W. A. Visser 't Hooft, die in Genève de Wereldraad van kerken zat voor te bereiden en sleutelfiguur was voor verbindingen met Neder land langs de zgn. Zwitserse Weg, werden protestantse kringen in ons land gepolst over eventuele reacties op herstel van het gezantschap bij het Vaticaan. In Ottawa Op 16 Juni werden Van Kleffens en ambassadeur Loudon door de Ko ningin in Ottawa ontvangen. „Aan het eind van een aangenaam onderhoud" deed Van Kleffens de suggestie. Nog vóór hij een argu ment had genoemd was het ant woord al neen. Zeer duidelijk. Van Kleffens noemde dat in zijn tele gram „krachtige tegenstand": de dochter van Willem III moet ra zend geweest zijn. Hij ging er maar niet verder op door. maar gaf de Koningin een nota waar alles in stond en „verzocht H.M. Haar oor deel op te schorten tot zij daarvan had kennis genomen". 'a Avonds kwam hij alleen terug. De Koningin verzette zich niet minder krachtig. Zij geloofde er niets van, dat de calvinisten in Ne- Koningin Wilhelmina overschreed de Nederlandse grens Vlaanderen bij Aardenburg. de oorlog voor het eerst in Zeeuws- derland het zouden pikken (zoals Gerbandy had gezegd en later ook door Visser 't Hooft werd beves tigd). Onbeleefd Zij vond het trouwens geen mo ment om met zoiets aan te komen Waarop Van Kleffens zed dat het Vaticaan nu eenmaal zojuist met het aanbod was gekomen en dat het onbeleefd zou zijn tegenover de paus, om te wachten. Tijdens dit stormachtige gesprek rammelde de minister met zijn portefeuille, zoals hierboven verteld. Het liep allemaal nog wonderlijk goed af. De vraag is wel, wat de Koningin tot haar hardnekkig ver zet bewoog. Van Kleffens zelf suggereerde in zijn telegrammen aan het kabinet, dat zij „vreesde haar eigen positie te compromitteren". Tegenover wie staat er niet bij en wordt ook door de schrijver van het verhaal in het Archief, prof. dr. A. F. Manning niet onderzocht. Aan te nemen valt dat zij vreesde voor haar positie als bovenpartijdig symbool van het vaderland door het oprakelen van een oud geschil, dat mogelijk bevolkingsgroepen van haar zou vervreemden. Nu was het zeer de vraag of in de zomer van 1943, toen de hand vsn de vijand zwaarder kwam te rusten op de bevolking, in Nederland het gezantschap bij de paus nog wel iets gevonden werd om je druk over te maken. En in elk geval was de man van de „nacht van Kersten" zélf in zijn houding tegenover de bezetter van haar vervreemd (hij was een van de weinige niet-natio- naal-socialisten die na de oorlog niet in de Kamer terug mocht ko men). T ussenoplossing Het kabinet heeft overigens nog wel gezocht naar een tussenoplossing. De oude Koningin had „ondanks haar „barre tegenstand" (Van Klef fens) gezegd, akkoord te kunnen gaan met een „agentje" in Vati caanstad. Maar dat ging niet. De bereidheid om op te stappen als de Vorstin niet toegaf was overi gens na de eerste ferme weken al wat gezakt. Waarom Wilhelmina plotseling haar verzet opgaf, blijkt nergens. We) meldde Van Kleffens vanuit Wa shington al aan zijn coluega's dat hij contact had met directeur Tets van het kabinet der Koningin, die „goede invloed heeft". Soortgelijke meningsverschillen bin nen de Kroon waren er toen diplo matieke betrekkingen met Moskou en met de voorlopige Poolse regering moesten worden aangeknoopt. In het eerste geval weigerde Wilhelmi na omdat zij niet voelde voor con tact met een onchristelijke en revo lutionaire mogendheid. Zij gaf ten slotte toe met de uitroep: „Vooruit dan maar". En in het tweede geval had zij er bezwaar tegen, de in 1938 te Londen gevestigde Poolse rege ring te laten vallen voor het door de Sow jet-Unie gesteunde voorlopig bewind in Lublin. Druk Ook in deze gevallen was druk van buiten de aanleiding tot het vesti gen van diplomatieke betrekkingen. Anders dan bij het gezantschap ten Vatioane, waar de Amerikanen de richting aangaven, waren het in de beide andere gevallen de Britten. De zo broodnodige spoed viel ech ter erg tegen. Toen na het ko ninklijk fiat de zaak geregeld was, zetten de Italianen Mussolini ge vangen en bezetten de Duitsers Rome. Het duurde tot zomer 1944 voordat Jrh. mr. M. W. van Weede, Harer Majesteits buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij de Heilige Stoel, vanuit een bevijd Rome Vaticaanstad binnenreed om er zijn geloofsbrieven aan te bieden aan Zijne Heiligheid Plus XII. 12422 HAAG Vandaag is de ietscrisis de 123-ste dag inge- Nog nooit heeft een crisis in Hand zo lang geduurd. Het re- dateert uit 1956. De vorming het vierde kabinet-Drees (waar A. W. Burger als fractieleider de PvdA tenslotte een besMsend eed in had) duurde toen vanaf erkiezangsdag, 13 juli, tot 13 ok- In totaal 122 dagen. Dat was de kabinetscrisis na de Twee- ereldoorlog. •eleven thans de zestiende cri- Hj begon als gebruikelijk, op ag van de Tweede-Kamerver zen, 29 november 1972. Het m-kabinet Biesheuvel, steu- op KVP, WD, ARP en CHU, toen demissionair. Dat wül n na de ontslagaanvrage door dnisters vroeg de Koningin hen tgene te blijven doen dat zij lands belang noodzakelijk ach- het verloop van de crisis tot nu toe geweest? Meteen na de ver kiezingen krijgt de Koningin van de fractievoorzitters in de Tweede Ka mer adviezen. De progressieve drie PvdA, D'66 en PPR zitten op één lijn: zij menen dat Den Uyl met de vorming van een progressief minder- heddskaninet belast moet worden. De christen-democratische drie zijn verdeeld. ARP en CHU willen een socialist laten informeren of meteen maar formeren. De KVP wenst een christen-democraat als informateur. De VVD wil hezeüfde, maar met de uitdrukkelijke opdracht de vijf-par- tijen-ooaflltie van KVP, WD, ARP CHU en DS'70 te herstellen. DS'70 meent dat er een coalitie van chris tendemocraten en progressieven moet komen. Zaterdag 2 december komt het par tijkader van de KVP bijeen in wat het bestuur noemt "een hoorzit ting". De stemming is duidelijk an- ti-WD. Een hoogeplaatste KVP-er trekt zijn conclusie: er moet nu eerst zeer langdurig met de pro gressieven worden onderhandeld al vorens de weg voor samenwerking met de WD vrij is. Maandag 4 december krijgt dr. M. Ruppert, lid van de Raad van Sta te, opdracht van de Koningin als informateur op te treden. De for mulering van de opdracht laat de mogelijkheid open van een meerder heidskabinet dan wel een minder heidskabinet, dat op voldoende steun in de volksvertegenwoordiging kan rekenen. Ruppert concludeert: een zespartijencoalitle van pro gressieven en christendemocraten is onmogeflijk, omdat PvdA, D'66 en PPR van hun partijcongres niet over prora/m en samenstelling van een kabinet mogen onderhandelen; herstelv an de vijf-partijen-coali- tie (KVP, WD, ARP, CHU en DS'70) stuit op verzet van de meer derheid van de AR-fractie onder leiding van demissionair minister Boersma. AR-fractieleider Biesheuvel voert een minderheid aan die een poging wil wagen; voortzetting van de vier-partij en-ooalitie (KVP, WD, ARP en CHU) op extra-parlementaire basis strand op het "ineen" van de KVP, nadat WD-fractMelder Wiegel "ze kerheden" over het programma heeft gevraagd; en tenslotte dat er een "patstelling" is ontstaan tussen de progressieve drie en de chris ten-democratische drie en introdu ceert daarbij de mogelijkheden van een puur rood kabinet (steunend op PvdA, D'66 en PPR) een rood kabi net met een wit randje (steund op PvdA, D'66 en PPR, aangevuld met enkele christen-democratische be windslieden). een wit kabinet (steu nend op KVP, ARP en CHU). Op 1 februari krijgt mr. J. A W. Burger, evenals Ruppert lid van de Raad van State, het verzoek een kabinet te vormen dat geacht mag worden dn voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te zullen ondervinden.D it verzoek is geba seerd op Rupperts "impressie" dat een socialistische formateur niet bij voorbaat kansloos is bij een poging de "patstelldg" te doorbreken. Burger Iaat meteen merken op welk kabinet hij aankoerst: en rood ka binet met een wit randje onder lei ding van Den Uyl. Er ontstaat een wekenlang gechica neer tussen Burger en de christen democratische fractieleiders over de vraag of de laatsten wel een "ge lijkwaardige behandeling krijgen. Uiteindelijk krijgt Burger de programmagegevens van KVP, ARP en CHU "ter kennisneming" toege zonden. Na vergelijking van deze gegevens met het regeerakkoord van PvdA, D'66 en PPR concludeert Burger, dat een kabinet-Den Uyl gedoogd kan worden door de chris ten-democraten. Andriessen (KVP), Biesheuvel (ARP) en Tilanus (CHU) denken daar anders over. Op 23 februari schrijven zijn hun beruchte brief, waaruit Burger zou moeten conclu deren dot hij zijn biezen moet pak ken. Maar Burger gaatd oor, zij het dat hij "de collectiviteit der chris tendemocratische fractievoorzitters" rechte laat liggen. Buiten Biesheu vel om benadert hij Boersma en De Gaay Fortman senior voor een post in het kabinet. Zonder overleg met politieke leider Biesheuvel zeggen de her enin principe "ja". Een storm van verontwaardiging steekt de kop in de ARP. Zij duurt tot vandaag voort. Andriessen weet eenzelfde brutale "inbraak" bij de KVP te voorkomen door op eigen houtje met Burger te gaan praten. De chrlstenpdemoara- tische eenheid begint de eerste barst te vertonen. Halverwege deze maand pakt Bur ger de christen-democraten ander maal hard aan. Hij "Schopt" de CHU uit het overleg. Anderhalve week praten Andriessen en Aantjes, die Biesheuvel als fractieleider van de ARP is opgevolgd, zich de blaren op de tong om CHU weer ln het spel te betrekken. Als Burger daar toe uiteindelijk bereid is, trekt de CHU zich zelf terug. De christen democratische eenheid ligt in stuk ken. Onderhandelingen over het pro gramma van het kabinet-Den Uyl brengen ARP en KVP tot de conclu sie. dat ook zij niet langer met Burger in zee kunnen gaan. Dn min derheid in de AR-fraotie en een "overtuigende meerderheid" in de KVP-fractie zijn nog wel bereid de daden van een eventueel kabinet- Den Uyl "zakelijk te beoordelen". Andriessen zegt met zoveel woor den: er is geen andere oplossing dan een progressieg minderheidska binet van PvdA. D'66 en PPR. Tot die comclusie waren Den Uyl (PvdA), Van Mierlo (D'66) en De Gaay Fortman (PPR) meteen na de verkiezingen al gekomen in htm ad vies aan de koningin..-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7