K BEWONDER ZIJN EERLIJKHEID Uyl over haar man liesbeth Den Taterdag retour enkele reis plus een piek Kom naar de Lente in Lisse Kom naar de Keukenhof EXTRA 4Af dam „Het zal goed voor fad zijn als mijn man premier Liesbeth den Uyl twijfelt er omenit aan. Toch dB ze rea- genoeg om te beseffen dat sen zijn die haar man met gide gevoelens naar het Cats- ouden zien komen. „Er wor- ■lagers s Bökenkamp lergieke 48-jarige i PvdA-leider is blij met het van haar man, maar als ze in lige, door muren beschutte tuin patio-bungalow in het Am- aise Buitenveldert over de toe- filosofeert, blijkt al gauw dat het prevé-leven van de familie fgezien van wat extra re- tatie niet zo heel erg veel zal leren. niets voor om naar het lis te verhuizen, omdat zij schuweüijk zou vinden als de twee van haar zeven kinde- ir een andere school zouden En als ze bedachtzaam een an haar „Schimmelpennicnk sigaar neemt zegt ze: „Ik ge- iet dat ons gezin anders zou leven dan wij gewend zijn. onze zoons Martijn (21), (19) en Rogier (15). Die iedere vrijdag met hun jp in de kelder en maken en hels lawaai. Ik zie ze al in het Oatshuis als mijn man idsterraad heeft. Dat kan ge niet. mij nog herinneren dat ik hooi wel eens een boek heb waar een plaatje van het nis in stond. Ik dacht toen oet een ontzettend mood huis Is het later museum wordt het best eens willen zien. En ik er niet wonen omdat het n museum is. Stel Je voor, in m de kasten staat een servies Je dat wilt gebruiken, dan Je eerst de directeur van het Gemeentemuseum opbellen vragen of dat wel mag. Nee, niets voor mij. Wij zullen er officiële ontvangsten houden is het ook het meest geschikt ouwens wij hebben hier een huis met veel aanloop van i en mijn man vindt het fijn om zondags met ons dochtertje Ariane (8) in de hjn dingen die Je niet wilt De zondag is er voor het die dag probeert mijn man zo veel mogelijk vrij te hou- Dan moet hij ook eoht ont- en kunnen zijn. En waar kan ter dan in Je eigen huis". th den Uyl, geboren en geto- imsterdamse, zou ook niet zo lijk afscheid van de hoofd- lunnen nemen, omdat zij er n functies heeft. Ze is waar- id voorzitter van de Wijkraad iveldert. lid van het afdeiings- van de Partij van de Air- Hoofdbestuurslid van de iroep Rode Vrouwen. „Ook als man straks premier wordt wil ik mijn eigen politieke leven kun- néh leiden" zegt ze. Is ze dan niet bang dat ze vroeg of laat met de Aktiegroep Rode Vrouwen de straat op moet om met spandoeken tegen het rege ringsbeleid en dus tegen haar man te demonstreren? „Ik zou er nog eens over moeten denken en er advies over willen vragen aan mijn man. Maar ik heb mij ook wel eens tijdens een open bare bijeenkomst in een discussie met hem gemengd, toen hij op mijn .geëmancipeerde" tenen ging staan. Ik ben niet alleen vrouw maar ook zijn partijgenote". Liesbeth den Uyl groeide op in Wa tergraafsmeer, het tot Amsterdam- Oost behorende stadsdeel dat voor de oorlog nog een gemoedelijk dorpje in de stad was. Ze had al leen nog een jonger zusje en ze zed al op school tegen haar vriendin netjes: „Als ik later trouw neem ik een groot gezin met twaalf kinde ren". Het werden er zeven Vindt zij dat in deze tijd toch niet een beetje veel? „Toen wij de kinderen kregen was de overbevolking nog niet zo'n pro bleem. En ik ben nu van mening dat als er inderdaad minder kinde ren geboren zouden moeten worden, wij toch niet de grote gezinnen moeten afschaffen, maar dat dan meer gezinnen geen kinderen zou den moeten nemen. Het is voor een kind erg goed om in een groot ge zin op te groeien en om dagelijks met grote en kleinere kinderen om te gaan. Wij zouden de mogelijk heid moeten scheppen om kinderen gemeenschappelijk op te voeden door bijvoorbeeld vier huizen bij el kaar te bouwen met één gemeen schappelijke tuin en misschien een gemeenschappelijke keuken. Waar door Je dus toch die gemeenschap voor kinderen krijgt. Heeft uw dochtertje van 8 er nu veel aan dat ze een zusje van 27 jaar heeft? Ja, want ze gaat er wel eens een weekeinde logeren of schrijft er een brief. Ik heb zo'n medelijden met kinde ren die hier in een hoge flat wonen zonder broertjes of zusjes en die niet op straat kunnen spelen omdat dat te gevaarlijk is. Als ze dan nog niet op school zyn, hebben zij over dag alleen hun moeder. En dat is eigenlijk veel te weinig voor een kind. Daarom heb ik er ook zo voor geijverd om iin Buitenveldert- peu terspeelzalen te krijgen". Liesbeth den Uyl, haarleven lang sterk politiek geengageerd, is niet bang om voor haar mening uit te komen. Ze vindt dat aan communes goede kanten zitten. Omdat ze zo veel eenzaamheid bij vrouwen, die hun man hebben verloren kunnen doorbreken, maar ook omdat het opgroeien van kinderen in dergelij ke gemeenschappen zo nuttig kan zijn. „Je moet er natuurlijk wel van uit gaan dat de mensen die voor een soort communeleven kiezen el- caar in principe aardig vinden, want anders komt er natuurlijk weinig van terecht". Zouden die groepswoningen van vier huizen met een aantal ge meenschappelijke voorzieningen niet erg kostbaar wordeni Komt ze door de drukke loop baan van haar man nog wel aan een normaal huwelijksleven toe? Als Liesbeth den Uyi binnenkort de „first lady" van het Catshuis wordt zal zij zich niet bij iedere ontvangst in een andere gala-japon hullen. Ze vindt het onzin om veel geld aan kleren uit te geven. En toen ze haar man op zijn verkiezingstour nee vergezelde, droeg ze bijna alt/ijd een manchester broekpak. „Ik ben niet van plan om als ik straks als echtgenote van de premier gasten moet ontvangen de mensen door onjuiste kleding te choqueren, maar aan de andere kant vind ik het he lemaal niet erg om een bepaalde japon tien of desnoods twintig keer aan te trekken. Ik koop nu eenmaal liever boeken of grammefoonpla- ten". hobbyruimtes die men in de kel ders van sommige flats heeft aan gelegd bijna niet gébruikt, omdat de mensen er niets voor voelen. „Dat is ook zo maar je moet het de mensen nog leren om iets gemeeen- schappeQijks te doen. Zou u er, als de meeste kinderen de deur uit zijn, iets voor voelen om de kamers die u dan in uw patiobungalow over heeft open te stellen voor andere gezinnen om daar gemeenschappelijk mee te wonen? „Ik denk dat wij tegen die tijd hier niet meer wonen, dan zijn wij waarschijnlijk al lang naar een kleiner huis verhuist". Liesbeth den Uyl schenkt koffie in. „De koek is op", glimlacht ze ver ontschuldigend, want wij hebben net het weekeinde gehad en op maandag zijn de winkels dicht. Ze doet alle boodschappen zelf want een hulp heeft ze niet en de echt genote van kandidaat-premier zoekt al tijden tevergeefs naar een werk ster. De salarissen van de ministers zijn pas verhoogd. Zou haar man bereid zijn om die verhoging nu weer ongedaan te maken omdat de nivelering van de inkomens al tijd een van de stokpaardjes van de Partij van de Arbeid is ge weest? „Ik zou daar niets tegen hebben maar dat is natuurlijk een beslis sing die mijn man met andere mi nisters moet nemen en Je weet niet wat die willen. Je kan natuurlijk ook het geld ovor Jezelf accepteren en aan het geld waarvan je vindt dat Je te veel hebt, een door jouw „Nee, want je kan hele grote kasten van huizen best ombouwen tot een soort gemeehschapswoningen met beneden een gemeenschappelijke zitkamer en keuken en boven kleine noods nog privé-zitkamers. In de Bijlmermeer worden de gemeenschappelijke speel- en Iets nieuws van NS: een zaterdagretour! Een retourtje voor de enkele-reisprijs plus een gulden. Een tijdelijk aanbod op de zaterdagen in maart en april. Profiteer ervan. Autoroutes goed aangegeven. Altijd parkeerruimte. NZH-bushalte voor de deur. Op de NS-stations voordelige trein/toegangsbiljetten. Open april tot medio mei van 8 uur tot zonsondergang. Entree f 4,- f (65+ en kinderen van vier t/m negen jaar f 2,-). Zoek- en kleurwedstrijd voor kinderen, met leuke prijzen. Wedstrijdformulier aan de ingang. gekozen bestemming geven. Maar in ieder geval verwacht ik dat een links kabinet er niet op uit zal zijn om een hoog salaris nog hoger te maken. Geeft u wel eens geld aan arme mensen die aan de deur komen? Als ze aan de deur komen niet zo vaak. Maar wij hebben wel een vaste gi ro-overschrijving voor akties die wij eoht willen steunen. Als het Leger des Heils komt collecteren dan geef ik natuurlijk wel wat 2,50 of zo. „Een deel van ons huwelijk speelt zich wel per telefoon af. Br zijn soms dingen die ik liever persoon lijk aan mijn man zou willen vra gen maar daar kom Je eenvoudig niet toe en dan bel ik maar. Als hij ergens In het land een lezing houdt dan ga ik zo veel mogelijk mee. En wij proberen altijd om er een of twee keer per jaar er een paar da gen op uit te trekken. Meestal plakken wij een paar dagen aan een internationaal congres vast. Wij gebruiken die vakantie om helemaal bij te praten eigenlijk zouden veel meer echtparen zulke korte huwe lijksreisjes moeten maken". Als Liesbeth van Vessem terugkijkt op haar 32-jarige huwelijk met Joop den Uyl dan vindt ze hem in vergelijking met toen ze hem in 1941 bij de uitgeverij Querido voor het eerst ontmoette niet zo heel erg veel veranderd. Hij is alleen ouder en wijzer geworden". „Wat ik zo ln hem bewonder is zijn eerlijkheid en zijn volledige inzet. Of dat nu een politiek debat is of een piingpong- spelletje met de kinderen. Het enige wat mij nog steeds hindert is dat hij altijd overal te laat komt".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9