Levendige danstaal van Marjolein Briers groep van Slapen zonde die tijd dat is alleen ...e/7 gisteren l Live it upF: -(&0-direcleur Tjitte Weber: rCQhvandaarf.. [j fjflQIQ programma KAMER AKKOORD MET VERHOGING OMROEPBUDRAGE TVmörgm ONDERDAG 29 MAART 1973 )oor 'ieter C. Rosier ligt ietr Op foto links het jazzballet 'Live it up!', op foto rechts Pieternel Spruyteriburg en Albert van Nie- rop in 'Valerie'. (Foto Jan Holvast) LEIDEN De Leidse Dansgroep Marjolein Briër, kleiner dan jaar geleden, heeft gisteravond het LAK-theater opnieuw een bak getrokken. Het gezelschap naar voren met een uitgebreid ogramma, waarop succesvolle kra- uit het glorieuze verleden zowel en aantal nieuwe nummers ver- ![eld stonden. Wanneer de indruk van deze in zin moet worden samengevat dan kunnen worden opgemerkt, dat (opnieuw) een verdienstelijke orstelling was maar dat de groep vooral voor moet waken niet af te glijden naar een soort routineuze vervlakking. Marjolein Briërs gezel schap is als éénheid wel eens wat dynamischer, wat bruisender naar voren getreden. Maar goed, er viel gisteravond toch voldoende te genie ten. Daar was bijvoorbeeld de pre mière van „This is my theme" op muziek van Stan Kenton, ongetwij feld één van de beste choreografieën die Marjolein Briër ooit gemaakt heeft. Een erg mooie, uit vloeiende lijnen opgebouwde abstrakte compo sitie, kort maar net lang genoeg. Er zaten wat kleine oneffenheden in de uitvoering-, maar het ballet als geheel kwam heel overtuigend over. Droevige emoties kregen hier op een indrukwekkende manier gestalte. Uitstekend werk! Marjolein Briër heeft ook in de haai* kenmerkende levendige dans taal een verrukkelijk jazzballet ge maakt op de swingende muziek van Jimmy Mc Griff. ..Live it up!" is zoals al eerder in deze kolommen is opgemerkt een grappig, volkomen pretentieloos ballet steunend op niet veel meer dan de vlotte beweging. Ook door de leuke, bonte aankleding verschaft dit komische ballet de toe schouwer veel kijkplezier. In dit gen re is Marjolein Briër gewoon op haai* allerbest. Met „Valerie", een roman tisch duet voor een meisje en een jongen, is het een hele andere zaak. Wanneer je een zo verschrikkelijk lyrisch ballet maakt als hier het ge val is dan hangt veel zo niet alles van de uitvoering af. Zowel Pieter nel Spruyteriburg als Albert van Nierop zijn er in feite nog niet rijp genoeg voor om de in dit ballet vast gelegde lyriek tot uitdrukking te laten komen, technisch niet en ook wait expressie betreft niet. Voor Albert van Nierop geldt dat laatste overigens meer dan voor Pie- LEIDEN Een muzikale automaniak met een drukke baan n een levendige belangstelling voor de medemens. Dat is heel opulair uitgedrukt Tjitte Weber, wiens benoeming tot direc- van de Leidse Volksuniversiteit K en O nu eindelijk is ifgekomen. Tjitte Weber, die ruim vijf jaar geleden als adjunct- irecteur bij K en O in dienst kwam en daar sinds augustus 970 de functie van waarnemend directeur vervulde, is hiermee ifficieel de opvolger geworden van oud-directeur A. J. van de 3ompe. terneL Zij heeft in elk geval als bal- letleerlinge veel meer in zich dan er op het ogenblik uitkomt. Als er in technisch opzicht wat meer aan deze talentvolle leerlinge en dat is de wat introverte Pietennel zonder meer en wanneer zij blijft proberen om zich wat expressie betreft los van zichzelf te maken dan liggen er voor haar mogelijkheden in het verschiet. Ze heeft als danseres haar figuur tje in elk geval mee. In het ballet Brown Baby" was het vooral de frêle Amy Talahaturu- son die opviel door emotionaliteit, eerlijke bewogenheid en sierlijkheid. Wat het ballet op zich zelf betreft, de contrastwerking is mede door de strakke, suggestieve omlijsting van Amy Talahaturusons en Kenny La- lopuas duet geslaagd te noemen. De obsederende voor dit ballet bij elkaar gezochte muziek verdient een aparte vermelding. Marjolein Briër liet zich in deze voorstelling assisteren door de eveneens aan de dansacademie afgestudeerde Christine Gans, die er vooral wat techniek betreft duidelijk op vooruit is gegaan ondanks de soms wat onbeheerste bewegingen Voor een danseres die nog maar on langs een awnblessure heeft opgelo pen leverde zij niettemin goede pres taties. PIETER C. ROSIER NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Zwijgen is goud: collage van stomme filmfragmenten (VPRO) 19.45 Popeye, tekenfilm (VPRO) 'Ï0.00 Journaal (NOS) 20.21 Berichten uit de samenleving (VPRO) >0.35 AU in the family. TV-serie (VPRO) 21.00 Een portret van de grootvader, kort filmpje (VPRO) 21.15 Namens vele huurders: informatief programma (VPRO) 21.45 Barend in België: show rond Barend Servet (VPRO) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 E.O.-kinderkrant (E.O.) 19.30 Tussen de computers, gesprek (E.O.) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Big D Ranch. TV-fUm (E.O.) 21.00 En nu mijn verzoek: muzikaal verzoekprogramma (E.O.) 21.30 Nader bekeken (E.O.) 21.50 Het geluid van trompetten, documentaire film (E.O.) 23.00 L' schrijft ons: beantwoording van brieven (E.O.) 23.15 Den Haag vandaag (NOS) 23.25 Journaal (NOS) Dat was een hele opluchting gisteren een stuk met welis waar merkwaardige mensen, bij wie in sommige gevallen een of meer steekjes los zaten, maar die voor het overige vanuit hun situatie normaal reageer den, zodat je niet zoals laatst weer bij Waaldrecht na afloop van het stuk met de stofzuiger alle vraagtekens die in de ka mer verspreid liggen hoeft op te zuigen. Het stuk, „De zwa nen van de Theems", werd door Cees Nooteboom zo'n vijf tien jaar geleden geschreven, dat vindt hij zelf een hele tijd geleden („ik kan er zelf nau welijks meer naar kijken", zegt hij), maar tenslotte werd „De drie zusters" van Tsjechow in 1900 geschreven, zonder dat dat ons belet het nog steeds te spelen. Die vergelijking is wat over dreven wat de kwaliteit betreft, want zo goed is „De zwanen van de Theems" nu ook weer niet dat het tot in alle eeuwig heid repertoire zal houden, maar qua sfeer deed het stuk wel iets aan Tsjechow denken, vooral even toen een van de oude zusters (een prachtig rol letje van Elise Hoomans, trou wens ook Rie Gilhuys, die we veel te weinig zien. was weer op haar best) verzuchtte dat ze hoopte nog een keer naar In- Jië terug te kunnen gaan. Moskou of Indiè, die nostalgie naar een ver en mooier verle den hebben „De zwanen van de Theems" en „De drie zus ters" in ieder geval gemeen. In het fraaie decor van Jaap Binnerts dat zeer suggestief was, heeft regisseur Dimitri Frenkel Frank die oud-In- dischgasten-sfeer uitstekend weten op te roepen, de hoogte en de laagte van de kamers accentuerend met een hoog op gestelde camera, en deze to taal-schots weer goed afwisse lend met grote close-ups. Lo van Hensbergen verdiende overigens een Oscar voor de hoofdrol, maar misschien nog meer dan hij verdienden Els Ingeborg Smits als de dochter en Johan Ooms als de buur jongen. een Oscar voor de bes te vrouwelijke en beste manne lijke bijrol. Het viel trouwens op dat iedereen <ook Marielle Fiolet en Cor van Rijn) op de toppen van zijn of haar kun nen speelden, wat bewijst dat Dimitri Frenkel Frank, die be halve Hadimassa nog nooit een „serieus stuk" had geregisseerd ook heel wel in 6taat is om spelregie te voeren. NICO SCHEEPMAKER Ütite Weber, een slanke, modieus ïlede dertiger met half lang don- haar, ziet mogelijkheden genoeg zijn carrière als pianist en zijn fhebbenij in de autosport te com- met de dagelijkse leiding en O. Als vrijgezel, die tevre- met zijn bestaan en het zelfs üg' vindt om te leven, heeft hij le tijd voor zich zelf. Hij houdt er- contacten te leggen met im- essariaten. orkesten en kunste- >m als evenementenspeurder land af te reizen, om voor- Süngenseries te programmeren, i aldoende een aandeel te hebben het culturele leven van Leiden, i vindt het óók fijn om zelf con- ften te geven zoals bijvoorbeeld a. zondag in Roermond. En hij kan ft vooral niet laten om af en toe supersnelle wagen in Zand er het circuit te 'scheuren'. Jitte Weber is een geboren Haar- ftmer, die in Nijmegen een onder ijzersopleiding volgde, psychologie Amsterdam studeerde en in litsland de Fhiilips-universiteit in bezocht. Hij heeft onder gegeven op een internaat tor buitenlandse kinderen in Bloe- Wdaal. is hoofd geweest van een iio- dchting voor justitieel gestraften Valkenheide en vervulde daarna funotie van adjunct-direoteur in ft tehuis voor voogdijkinderen in 'terdam. at Tjitte Webers muzikale oplei- ög betreft, hij kreeg zijn eerste pi anoles op vijfjarige leeftijd, werd vervolgens leerling van de afdeling conservatorium van de Maatschap pij ter bevordering van de Toon kunst in Haarlem en studeerde ver der bij Roel Riphagen in Rotterdam, Wolfgang Bomer in Marburg en daarna bij Marinus Flipse. Met de zelfde Marinus Flipse maakte hij anderhalf jaar geleden nog een tour nee achter het IJzeren Gordijn. Zijn favoriete componisten: Mozart en Mendelssohn. Tjitte Weber praat over zijn werk bij K en O even enthousiast als over zijn nachtelijke piano-oefeningen, thuis aan de Hooigracht. De levens lustige vrijgezel, die lang slapen zonde van de tijd vindt, is er bij voorbeeld erg trots op kans te heb ben gezien om voor het volgende seizoen (9 maart 1974) het Concert gebouworkest onder leiding van Jean Fournet naar de Stadsgehoorzaal te halen. Tjitte Weber streeft er naar om het Leidse publiek een cultureel pakket van hoge kwaliteit aan te bie den daarbij rekening houdend met de wensen van hetzelfde publiek dat ook graag op „alleen maar" een naam afkomt. „Stefan Askenase, die laatst nog in Oegstgeest heeft ge speeld, is niet meer dezelfde pianist van twintig, dertig jaar geleden, maar het publiek wil hem toch nog graag horen. Trouwens, hij speelt al tijd nog beter dan menig ander pro fessionele pianist. Je moet gewoon een evenwicht zien te vinden tussen wat artistiek verantwoord is en wat het publiek graag wil. Een popcon cert? Akkoord, maar dan wel een groep als Focus of een trio als Louis van Dijk." Tjitte weber is het vol strekt niet eens met de bewering Dertig procent minder mensen VRIJDAG 30 MAART HILV. I 402 ni en FM-kanale». 7.00 AVRO. 9.20 N.O,S. 9.40 AVRO. 12.00 N.O.S. 13.11 VARA. 13.25 X.O.8. 11.00 VPRO. 19.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 800 Nieuws; 8.11 Radiojournaal Voor de kleuters. 10.10 (ged. S.) beidsvitaminen (gr). (11.00 Nieuws; jacht. 19.30 Serie gesprekken - - ze tijd 0.00 (S) Ver- Muzlek In i kerk-zijn ln onze tijd. 19.45 in de liturgie. 20.00 (S) Ver- zoekplatenprogramma. 22.00 Kabaret, cal. 22.25 Overweging. 2.40 (S) Een sportpro- veel muziek. 23.55 (S) Klassieke muziek (gr.) 7.30 iws. 7.41 Echo. 7.50 (S) Klassieke muziek (gr.) 8.24 Overweging. 8.30 mCtf) IV# II Cf 0111 C tlef programma. 12.15 Informatief U'Lt I I'iJL I V programma. 12.30 Uitzending landbouw. 12.40 (S) Lichte O) Echo. 7.50 (S) Klassieke 8.24 Overweg' 8.36 Gymnastiek 8.45 Moeders wJ 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Klassieke DEN HAAG <ANP) Het aantal gedetineerden in ons land is de laat ste tien jaar met dertig procent in gekrompen. Dat betekent echter geenszins dat de criminaliteit af neemt. Dit zei de heer P. Allewijn, hoofd directie gevangeniswezen van het Ministerie van Justitie, gisteren in Arnhem bij de sluiting van het Arnhemse huis van bewaring. De heer Allewijn sprak op een afscheids bijeenkomst van het personeel vdn het huis, dat dicht gaat in verband met de sanering van het gevangenis wezen. De gedetineerden zijn gisteren overgeplaatst naar de Arnhemse Koepelgevang enis De heer Alewijn noemde deze ge vangenis overigens uit de tijd en on waardig, „een stenen geloofsbelijde nis van het cellulaire stelsel". Hij pleitte voor een wezenlijk nieuwe criminaliteitspolitiek. „Het maat schappelijk beleid moet zich zodanig ontwikkelen dat daarin de crimina liteitsbestrijding is opgenomen", al dus de heer Allewijn. Hij sprak zijn rede uit tussen de celdeuren. 12.40 (S) Lichte orkestmu- (gr). 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen vaan de dag. 13.25 Toeristische "t muziek, (opn.) (10.30 10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.54 Bericht uit binnen- 13.50 Een rubriek over het leven de taal. 14.00 (S) Muziek uit i Middeleeuwen en Renaissance. 14 Muziek en nieuws van onze zuide buren. 15.00 (S) Reportages en cor mentaren uit alle delen van het lai veel muziek. achtergrond-Informatie 18.00 Nieuws 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws. 12.4112.50 Echo. 13.0013.05 Raden maar (S) Licht n 15.30— 15.32 Nieuws. 17.00 Rubriek over mis sie en zending. 17.10 (S) Metropole Orkest. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. 18.00 (S) Licht orkest met solisten. 18.19 Uitzending van het Gerefor meerd Politiek Verbond. 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 Nieuws, feiten en achtergronden op sociaal-maatschap- sociaal-kulturele De Sow jet-filmregisseur. Mi- chail Kalatozow, van wiens films vooral .De kraanvogels vliegen over" en „De rode tent" bekend zijn ge worden, is op 70-jarige leeftijd over leden. Kalatozow heeft ongeveer 50 jaar gefilmd. Nog enige namen van suc cesvolle werken zijn „Vijandige wer velwind", ,De brief die nooit werd venzonden" en „Ya Cuba". Kalatozow heeft de Orde van de Rode Ster en de Stalinprijs verwor- 20.05 Aktualiteitenrubrlek. ANP-Nleuws 20.15 Klassieke De Staalkaart. 23.23 (S) Muziek 8.00 Nieuws. 8.02 Nieuws. 16.03 De Engelse hitparade. 17.00 Nieuws. 17.03 Radiojournaal. 17.06 Verzoekplatenprogramma. 18.00 Nieuws. 18.02 Joost de Draayer Show. 19.00 Nieuws. 19.02 Verzoekplaten. 20.00 Nieuws. 20.02 Dr. Wiener's Meat Tjitte Weber: K en O-directeurpianist en automaniak actualiteiten; 22.55 Mede delingen) 00.5501.00 Nieuws. dat er op cultureel gebied in Leiden zo weinig gebeurt. „Vergeleken bij andere plaatsen gebeurt er hier juist veel: pauze-orgelconcerten koffiecon certen, meesterserieconcerten". De jonge K enO-directeur geeft toe dat de sluiting van de schouwburg een grote handicap is, vooral waar het toneel- en balletvoorstellingen be treft. Wat hem ook dwars zit is de „verschrikkelijke versnippering" in deze stad. „De Leidse Kunstkring, de Leidse Post, alles en iedereen doet op het gebied van het uitgaansleven wat. Dat zou op zichzelf niet zo erg zijn, als er onderling maar wat meer overleg werd gepleegd. Op de ma nier zoals het nu gaat krijg Je vaak een overlapping en dat kan met wat meer onderling contact toch makke lijk worden voorkomen". Tjitte. Weber kijkt als de tijd van het gesprek 'om is verschrikt op. „Sorry hoor. maar ik moet nu gauw- met mijn wagen naar de garage. Auto's daar ben ik helemaal gek van en ze hebben er in dat garagebedrijf van mij heel wat staan. Ik doe niets liever dan met de auto op reis gaan, ook naar het buitenland. Ik mag nu eenmaal graag hard rijden, het geeft me een soort kick. Ik rij al van mijn achttiende jaar af en tot nog toe gelukkig schadevrij". DEN HAAG Bezitters va«i een televisie en eeai radio zuilen per 1 Ju li een omroepbijdrage van 108 gul den (was 75 gulden) moeten gaan betalen. Iemand die alleen een radio heeft zal 33 gulden (was 25 gulden) moeten gaaoi betalen. De Tweede Kamer heeft gisteren dit wetsontwerp van CRM-minister Engels met grote meerderheid aan genomen. Alleen de VVD, CPN, SGP, GPV. RKPN, PSP en de Boeren partij stemden tegen. Zij vonden de verhoging te fors. ren voor het beziit van een kleuren- toestel. De verhoging van de omroepbij drage zal aiiet direct van kracht wor den voor bejaarden die in een tehuis wonen en alleen van een zakgeld rond moeten komen. Een motie van mevrouw Gardeniers- Berendsen <K. V.P.) waarin deze voorstelde voor de ze groep tot 1 Juli 1974 een bedrag van 90 gulden te vragen werd aan genomen. Ook aangenomen werd een Drees (DS'70) waarin deze de minis ter vroeg om bij het vaststellen van de hoogte van sociale uitkeringen voor bejaarden rekening te houden met de omroepbijdrage. tekenfilm. 19.10 (K) Wereld op de serie Ta- tort. 21.50 (K) The Edwin Hawkins Singers. 22.15 (K) TROS Sport. NOS: 2-2.50 (K) Journaal. TELEAC: 22.55— 23.25 Recht op de burger af les 1. Nederland II NOS: 18.45 (K) Tl-ta-tovenaar. 18.55 (K) Journaal. NCRV: 19.05 (K) Twee kamp een quiz voor middelbare scholleren. 19.30 (K) Met liedjes het land in voor achten. NOS: 20.00 (K) Journaal. NCRV: 20.21 (K) Met lied jes het land ln. 21.30 Eerste Liefde. Poolse speelfilm. 21.55 (K) Hier en Nu. 22.35 (K) Dagsluiting. NOS: 22.40 <K)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5