Ilijven lallen ol de buurt in? bureau voor kinderopvang krijgt soort VVV-functie w fa BALLY 5Studentenvereniging in discussie: Vacature Harmsen Tour de France trekt op zondag door Leiden .10 Steeds meer prome nade ^DERDAG 29 MAART 1973 in jDEN Vanaf maandag zal er bureau voor de kinderopvang in ^Welj en zyn. Doel van dit bureau, dat lopig gevestigd wordt in de rlemmerstraat 73, is het verzor- duurzaam overleg tus- de diverse Leidse kinderdagver- Jei|en, peuterspeelzalen en kinder- Voorts zal het een taak instlen informatie- en servicebu- komst van het bureau is voor- jeUg, d door de SKOL, de structuur- aissie kinderopvang-Leiden. hadden zitting mensen uit de n 7* Twen •ropvangcentra, vertegenwoordl- van Man-Vrouw-Maatschappij" ten enquête onder de centra had «den, en andere instanties, onder de Welzijnsraad. De L had als opdracht: het uit- sigen van een nota over de situa- Vo° ond de kinderopvang in Leiden, inventaris werd gegeven aan-de mogelijkheden, en ln voorts een beeld voor de toe komst zou moeten worden ontwik keld. Deze nota zou moeten gaan dienen als advies voor mensen die het initiatief tot een kinderopvang centrum wilden nemen, voor de be trokken gemeentelijke instanties en voor de ouders. Er is al sprake van oudercursussen. Wenselijk Eén van de conclusies van de SKOL was, dat een goed contact tussen de diverse kinderopvangcentra wenselijk was, en dat dat het beste verwezenlijkt kon worden in een bu reau. Kinderopvangcentra volgens de SKOL noodzakelijk omdat de rol van de vrouw in het huishouden de laatste jaren veranderd is; omdat men vaak kleiner behuisd is dan vroeger, zodat het kind minder kan sen heeft om buiten te spelen; om dat het denlken over de opvoeding is veranderd, men gaat er meer van uit dat „twee meer weten dan één" bleken in veel gevallen volledig volgeboekt. De situatie was niet be paald overzichtelijk. Om daar iets aan te doen werd de coördinatie door een bureau zeer hard nodig geacht. Het bureau zou volgens de SKOL als belangrijkste taak moeten krijgen een soort V.V.V. voor de kinderop vang te worden. Het bleek ook nodig om de bevol king duidelijk te maken wat nu pre cies een peuterspeelzaal is, wat een kinderdagverblijf, en wat een kinder kantine is. Wanneer maandag het bureau open gaat, zal de SKOL meteen meteen worden opgeheven. De taken van de SKOL zullen worden overge nomen en verder worden ontwikkeld door de nieuw in het leven geroepen Werkgemeenschap Kindercentra Lei den. Het bestuur daarvan wordt ge vormd uit leidsters, bestuursleden en instellingen die uit hoofde van hun werk betrokken zijn bij de vang. De WKL. zal zich in het bureau gaan bezighouden met voorlichting, documentatie en het onderhouden van contacten met deskundigen. Om dat men zeer weinig financiële mid delen tot zijn beschikking heeft slechts een startsubsidie van f 7500,- zal het onmogelijk zijn om eigen des kundigen aan te trekken. Daarom is men afhankelijk van adviezen van bevriende instellingen als Schoolad viesdienst, Medisch Opvoedkundig bureau, kruisverenigingen etc. Gemeente Daarnaast zal de WKL. de kwa liteit van de kindercentra systema tisch moeten proberen te verbeteren. Daarbij zal men met name met de gemeente nauw contact moeten houden. Die zal cp het gebied van finan ciën, subsidie, beschikbaar stellen van ruimten en materiaal e.d. een belangrijke inbreng moeten hebben. Ook zal de WK.I. intensief contact met de ouders moeten onderhouden, omdat ook de ouders verantwoorde lijkheid dragen voor het verwezen lijken van een kwaliteitsverbetering. Het bureau aan de Haarlemmer straat fin de voormalige Derde We reldwinkel) zal geopend zijn op dins dag en vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur; op woensdag van 2 tot 4 's middags en op donderdagavond van 7 tot 9. Volledigheidshalve hier een inven taris van kindercentra in Leiden crèche 'Het Kruimeltje', Herenstraat 3, twee tot vier jaar, 's morgens van 9 tot 12 ff 2,50 per ochtend). Peu terspeelzaal Het Vijfhovenhuis, Hof- laan 169, twee tot vier jaar, 9 tot 12 uur (f 2,50 per ochtend). Peuter speelzaal 'De Zevensprong', Bern- hardkade 35, twee tot vijf jaar, 8.30 tot 12.30 uur ff 2,- per ochtend). Peuterspeelzaal De Mirt', Lage Rijn dijk 64, twee tot vier jaar, 8.30 tot 11.30 uur (f 2,25 per ochtend). Kleu terdagverblijf 'Margriet', Boerhaa- velaan 4, vanaf 1 jaar, op medische indicatie, tarief naar draagkracht. Kinderdagverblijf t Pinkeltje', Bern- hardstraat 32, 6 weken tot 4 jaar, 's morgens en 's middags (f 7,- per dag. f 3,50 per ochtend, f 2,50 per middag). Peuterspeelzaal 'Piggelmee', Apothekersdijk 33 (Volkshuis), 2h- tot 4 jaar, 9 tot 12.30 uur tf 0,50 per ochtend). Crèche 'Het Meerkoetje', Condorhorst (Merenwijk), 2 tot vier jaar, 8.30 tot 12.30 uur «f 2,50 of f 3,50 per ochtend). Peuterspeelzaal 'Ot en Sien', Pieterskerkchoorsteeg 15a, twee tot vier jaar, 9 tot 5 uur (f 2,- per ochtend of middag). Peu tespeelzaal Gr oenoord, Mussenbroek- straat. twee tot vier Jaar, 8.45 tot 12.00 uur (f 2,- per ochtend). Peu terspeelzaal 'Het Mierennest', Mors- weg 59, een tot vier jaar, 8.45 tot 12.00 uur (f 2,25 per ochtend). Crèche 'Het Peuterhoekje', Rijnlandflat Bachstraat, drie tot vier jaar, 's och tend en 'smiddags (wisselend tarief). Peuterspeelzaal 'De Toverbal', Be- lof tekerk Robijnstraat, twee tot vier jaar. 9 tot 12 uur if 3,- per ochtend). Kinderdagverblijf 'Carolientje', sluit per 1 augustus. Garenmarkt 9, een tot vier jaar, 8 tot 17.30 uur (f 7.- p. dag». Peuterspeelzaal 'De Schakel', Uiterstegracht 9, een tot vier jaar. 8.30 tot 12.00 uur if 2- per ochtend). Kindercrèche 'Het Konijn'. Lange- straat 14. 6 weken tot vier jaar, 'aochtends en 'smiddags (f 5,- per halve dag. f 10.- per hele dag). Kin derdagverblijf 'Het Peuterpalet'. Zoe- terwoudsesingel 98, zes weken tot zes jaar, gehele dag (f 11.50 per dag. f 5,- per ochtend). Peuterspeelzaal 'Pluizebol', Valeriusstraat 73. 1% tot vier jaar, 8.30 tot 12.30 uur (f 2.50 per ochtend). Peuterspeelzaal Holle Bolle Gijs, Breestraat 66 (Kreatief Sentrum), twee tot vier Jaar. 'och tend en 'smiddags <f 2,- per dag). Voorts zijn er nog vijf kindercantines in Leiden, die slechts tussen de mid dag kinderen opvangen van vier tot twaalf jaar. Soosl t) iF' rwen DEN Voor de niet-student is een studentengezelligheidsvereniging nog altijd iets «w vreemdseen verzameling lallende studentikozen die zich in aan grote vernielingen lerhevige ruimtes bezig houden met drinken en met het verzinnen van rare grappen, irom? Omdat het goed voor hen is hun jeugd niet alleen met eenzaam gestudeer door irengen. Sociale contacten leggen. Gedachten wisselen, da s ook nodig als je tot een iraardig mens wil uitgroeien. Ook studenten blijken het nut van dergelijke verenigin- niet meer zo in te zien. De laatste tien jaar daalde het ledenaantal van de verschil- Jhain Ie verenigingen enorm. Eer, noodzaak voor de nog wel lid zijnde studenten om eens aan discussiëren over de functie van hun vereniging. Moeten alle faciliteiten binnen lub (huisvesting, medische verzorging, sociale ontmoetingspunten) alleen voor le- zijn of wordt het eens tijd dat ook de werkende jongeren gebruik gaan maken van de rzieningen? De studentenvereniging kan een manier zijn om het isolement van de stu- binnen de maatschappij te doorbreken. Dat kost een hoop opofferingen en meer dan lmatig terugkerende lezingen over allerlei aspecten uit de samenleving en progres- getinte filmvertoningen alleen. my Vink ifgelopen jaren zijn overal werk- r pen ontstaan, vaak buiten de niging om. De werkgroepen zet- i voor minderbedeelde groe- agen buiten de studentenwereld houden dat ook Jarenlang vol. het ook die kant opgaan met de en als ze hun ledental wil- behouden? of genoeg om een congres over te stellen. Augustinus, die nog doorgaat voor een van de meest ipotlressieve studentenverenigingen aPot! eiden, heeft aan het eind van de- teek congres, getiteld: „Stu- envereniging, niet van gisteren", ïv gezet. Slecht als ik ben, kan dan weer niet aan de indruk ekken dat ook dit congres uit ehoud is georganiseerd. De con- commissie zegt het zelf in de in- ®e£jel latiemap: „De vereniging is een fskend gebouw, dat een nieuwe Stuur moet krijgen, al staat het Jop instorten", ls ed ^dag en zaterdag gaa,t een aan- deskundigen over het onderwerp Er is een heel programma engesteid in de stijl van een stu- :envereniging: gezellig en tóch F -ossant. Wat valt het eerste op :hes het lezen van de informatiemap, bestaat uit een verzameling stel en van uiteenlopend gehalte en serie bespiegelingen van perso- üterdiuit het universitaire leven? AD taamheid alle stellingen, die door inleiders lafel zijn gelegd, is er maar één de richting van totale integra- «3t de rest van de maatschappij denken. Het is de stelling: „Is het rhaupt verantwoord, gemeen geld te gebruiken voor speci- groepsdoeleinden met sociaal ;er in de studentensfeer?", die mistig is van de ICUS (Interim 1507, unissie Universitaire Sociale rcleningen). Alle andere stelling- ïers zijn van mening, dat er voor f 9; student speciale verenigingen en zijn om hem, koste wat het voor eenzaamheid en isolement zijn medestudent te behoeden. vorm van vereniging te kiezen die hij wenst. Cath blijft erbij, dat de uni versiteit een apart staand iets binnen de maatschappij is. Een instelling die niet allerlei taken op rich moet ne men waarvoor andere instellingen in de maatschappij bestaan. Een andere stelling van Cath: „De eigen identi teit en de functie van de universiteit brengen met zich mee, dat de student ten opzichte van leeftijdgenoten een stuk eigen identiteit houdt, dat ver oorzaakt wordt door de aard van zijn werk. Door de bevoorrechte positie ten opzichte van leeftijdgenoten is het gevaar van vervreemding wel aanwezig, maar dat wordt niet ver meden door de eigen identiteit te ont kennen. Pogingen om dat wel te doen, komen bij anderen niet als geloof waardig over." Vriendjes M. Bueno de Mesquita, ex-praeses van studentenvereniging Ceres te Wageningen, gaat in zijn stelling ook uit van de bijzonderheid van de stu dent. „De student is bevattelijker voor eenzaamheid dan een ander mens". Bueno de Mesquita wil de studentenvereniging graag veranderd zien van een gelegenheid waar men "vriendjes" ontmoet tot een tref centrum van "ware vrienden". Beslo ten, voor studenten onder elkaar. Want onder "open" verstaan de meeste stellingnemers de mogelijk heid voor iedereen om lid te worden, waardoor controle op de binnen komers kan blijven bestaan. De Landelijke Kamer van Ver enigingen ls, blijkens een in de infor matiemap opgenomen memorandum, van mening dat besloten verenigin gen gesubsidieerd moeten worden om dat voldoende geld kennelijk de enige manier is om studenten binnen een vereniging te activeren. Het enige positieve geluid wat be treft het totale openstellen van ver enigingen voor allerlei groeperingen uit de maatschappij (een soort uit breiden van de sociale voorzieningen door ze niet exclusief voor studenten te houden) komt van de studenten zelf. In 1972 werd in Utrecht een on derzoek gehouden onder zeshonderd Utrechtse studenten. Tegen het toelaten van vergelijk bare groeperingen binnen de vereni gingen (bijvoorbeeld Studerenden aan instellingen voor Hoger Beroepson derwijs) was nauwelijks weerstand. Een percentage van 15% vond zich zelf te exclusief, maar ruim tachtig procent was toch sterk voor beperkte integratie. Ruim 40% gaf te kennen voor het totale opengooien van de verenigingen te zijn. Ook de kcxnse- kwenties daarvan, het stijgen van de tarieven voor de voorzieningen, wil den ze best dragen als iedereen kon meegenieten. Overheidsgeld jj^e (M lelioeden. xiriu' hoe dat moet kernen zÜn togen genoeg. Voorzitter Cath college van Bestuur van de iteit komt zelfs met een stel pt iedere burger in Nederland, ook iedere student, vrij is de Occasion T.V.'s vanaf f50,— met garantie. NIEUW 61 om T.V., vanaf f 398,— WIT 61 cm met schuifpot- meters f 599.— Donderdagavond koopavond. TELE TECHNIEK 77 LEIDEN, HERENSTR. 77 TELEFOON 49108 Daarmee gaan ze uit van de ge dachte: de subsidies komen uit over heidsgelden en die worden door ieder een betaald. Dus mag iedereen van de voorzieningen gebruik maken. Dit geluid is bij de stellingen die vrijdag en zaterdag worden bespro ken, nauwelijks waar te nemen, maar misschien is de sfeer onder de Leidse studenten andere dan in Utrecht. LEIDEN Het dagelijks bestuur van de afdeling Leiden van de CHU heeft vanochtend in verband met de werthoudersvacature-Harmsen een on derhoud gehad met de heer Elsgeest, financieel deskundige van de Prot. Chr. raadsfractie. Tijdens dit onder houd is gesproken over een mogelijke voorziening in de ontstane vacature, die het afdelingsbestuur gaarne ver vuld zag door de heer Elsgeest. Aan gezien het kandidaatsteEen een com petentie van de Prot. Chr. raadsfrac tie is, heeft het afdelingsbestuur hierop verder formeel geen enkele invloed. Vanavond zal deze fractie hierover een beslissing nemen. Kunst en Genoegen LEIDEN Zaterdagavond geeft K. en G. een top-muziekfestival, o.a. met medewerking van de Marinierskapel, in de Groenoordhal. In verband daarmee hield het bestuur een pers conferentie. In mijn verslag daarover staat (L.D. 27-3-'73), dat de H. H. Henk v. d. Broek, Henk Roman en Jan Sira als oprichters dienen te worden aangemerkt. Naar aanleiding van deze mededeling bezocht mij een oud-lid van het eerste uur, ver tellend dat Jan Sira hier buiten stond en dat in diens plaats de heer Koos Slegtenhorst (Kooilaan 9) vermeld diente tez ijn, daar Juist van hem 't initiatief uitging. De fout zou ook vroeger al zijn gemaakt. Misschien zijn de volledige gegevens niet meer in het archief voor handen? KEES VERHOEF. ADVERTENTIE f 11,75 VOORDEEL... voor U War- Cótes du Ventoux V.D.Q.S. fles f 4,35 Bizonder fraaie wijn H> huis Pasquir Desvignes. 12 inééns dertiende gratis. Napoléon V.S.O.P. per nes Kersen Brandewijn, rra*" literfles, nu f6,95 >ranje 017IO- STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 TEL 30068 HAARLSTR 204 TEL 21611 LEIDEN Het raadslid, de heer Houtman (Prot. Chr.) vraagt aan het college van B. en W. of de pu- blikatie in het Leidsch Dagblad Juist is, dat de eerste officiële ;print van de Tour de France op zondag 1 Juli in Leiden plaatsvindt. In-dien dit het geval is, dat wil hij van het college weten of het niet van me ning is, dat beroepssport zoals de ze o.a. in de Tour de France wordt beoefend, op geen enkele wijze meer iets te maken heeft met sport als li chamelijke ontspanning, maar sleóhts dient om een "brood en spel- elementaliteit" te bevorderen. Ver der vraagt hij zich af of het colle ge van oordeel is, dat dergelijke ma nifestaties van overheidswege door actieve medewerking moeten wor den gestimuleerd. De heer Hout man, die ook wil weten hoeveel po litiepersoneel van andere gemeen telijke diensten moet worden inge schakeld, vraagt het college, welke maatregelen het zal treffen om overtreding van de zondagswet te voorkomen en of het bereid is te bevorderen, dat bij overtreding van de zondagswet door de politie han delend wordt opgetreden. schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden LEIDEN Het heeft vrij lang geduurd, maar de mid denstanders van de Haarlem merstraat vinden elkaar langzamerhand om van hun straat iets meer te maken dan een voor verkeer afgeslo ten winkelstraat. De prome nade-gedachte viert hoogtij. Dat is begonnen op het ge deelte tussen de Hooigracht en de Hooglandse Kerkkoor- steeg, waar van de iveek als straatversiering 29 fleurige vlaggen zijn geplaatst. Ieder een doet beter: betaalt eraan mee om de straatacti viteiten te verhoaen. De mid denstanders hebben het plan om bij de Hooiaracht een poffertjeskraam te zetten en ze ivillen -verder elke zaterdag een kunstmarkt op het arau- we asfalt. Ov paaszaterdaa luiden ze extra aan de bel met twee grote oraels. die svelen, en paashazen die eitjes uidelen. Die activiteit werkt aanstekelijk. Ook de middenstanders cm het ge deelte tussen Hooiaracht en Haven het eniae stuk Haarlemmerstraat, dat (hoe lano non?) aeen vromenade is bezinnen zich ov activi teiten. (Foto Jan Holvast

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3