Vmerika verlaat Vietnam lefinitief Bizar steekspel in Bonn over regeling abortus Schuldvraag uit Duits echtscheidingsrecht Vervolging van afvallige VS-piloten? 7ewapende vrede in nieuw stadium Laat uw geld 'GROEIEN1 met GWKrentespaarbrieven DERDAG 29 MAART 1973 Door Willibrord Nieuwenhuis \IGON Met radio's en zonnehoeden klimmen de laatste ffikaanse militairen aan boord van chartervliegtuigen die naar de Verenigde Staten terugbrengen en in Hanoi stap- dezer dagen de laatste krijgsgevangenen in hun vale ge peins uniformen in de grote zieken-transportvliegtuigen van Amerikaanse luchtmacht. Beide partijen in Vietnam ver in zo de machtigste wapens die zij nog hadden. Hanoi de gsgevangenen en Amerika de eigen troepen. De gewapende ie van Vietnam komt in een nieuw stadium. tien Jaar oorlog keert Amerika slagveld waar de uit- Üjke overwinning voor het eerst geschiedenis van Amerika niet behaald. Achter blijft een ver- Intemabionale Controlecom- die nu plotseling alleen ga- jtaan voor het wankele be- een haast onmogelijke opga- idat het wantrouwen zo groot in het minst onder de leden commissie zelf. ter blijven ook de Amerikaan- btairen die plotseling burger geworden om voor moeilijke idingen te zorgen en de in aan- sterke Zuidvietnamese nacht operationeel moeten i, duizenden Amerikaanse ad- in verschillende delen van u die moeten zorgen dat toch behouden blijft wat gewon- «rd. week ook geen terugtocht de bijna duizend Amerikaanse lurs - onder wie een groot negers - die zich met geweren fanaten in de achterbuurten le grote steden van Vietnam lanst hebben om de militaire- iele politie te ontlopen en zo edrijf van overvallen en afper- diefstal en prostitutie voort te zetten. rp srika vertrekt nu en meer dan zullen Noord-Vietnam, Zuid- un en de Vietcong tot een ver moeten komen. Vooral voor de partijen in het zuiden zal dat iterst moeilijke opgave blijken, zelden in de geschiedenis van m zo scherp wer elkaar als op dit moment, eerste 60 dagen van het be- beschouwden Amerika en l-Vietnam zich als de overwin- deze oorlog en vaak regel- ie sommige zaken buiten de twee partijen om. Maar het id komt nu in een nieuwe fase. dat enig wantrouwen is weg- len moeten Zuid-Vietnam en de mg, die nog dagelijks strijd q, tot politieke en militaire af komen. is eind Januari zijn er meer 000 schendingen van het be- gerapporteerd. Er vielen doden en 250.000 mensen wer- it hun dorpen verdreven. Viet- laggen werden met mitrail- iur vanuit helikopters uit de geschoten, 's nachts werden Vietcong ambtenaren van regering, onder- boeren die geen rijstbe- aaiden, vermoord: over- olgde dan de vergelding door enpartij. tiieke gevangenen werden in Vietnam snel na het bestand riminaliteit beschuldigd en hun in de gevangenis werd alleen veranderd. Anderen, met wie ninder goed raad wist, werden ord en de lijken werden in de gevonden en in zee. lat klimaat moesten voorberei- worden getroffen voor een male raad van eendracht en ining". Van die raad is er nog spoor, noch van de neutralis- derde macht zouden q zijn om verzoening te be igen. Die neutralisten zijn zelf verdeeld, vallen in viijf belang- groepen uiteen en durven met rreur van de vijandige partijen uit te steken op dit mo- htig itair werden de twee partijen vlak voor het akkoord als in rste 60 dagen van het be sterker gemaakt. In no en december verscheepte ika een machtig arsenaal naar Vietnam en droeg zoveel mo- oorlogstuig over voordat alle en weg zouden zijn. Noord- am, achter geraakt op het ia maar geholpen door het de Amerikaanse bom men ten, voerde over het Ho Minh-pad kolonne na kolonne tanks, artillerie en lucht afweergeschut. "Op de luchtfoto's zag Je trans porten", verzucht een Amerikaan se kolonel, "of het een Amerikaan se hoofdweg was die van een mili tair depot naar een machtige leger plaats liep". De winst van de eerste 60 dagen is, dat het bestand niet zo flagrant werd geschonden dat de Amerika nen gebleven zijn, zowel in Hanoi als in Zuid-Vietnam. Maar presi dent Nixon heeft al in ferme taal aangekondigd dat hij Noord-Viet nam niet zal sparen als Zuid-Vliet- nam in grote moeilijkheden zou ra ken. En in Saigon twijfelen weini gen eraan dat Nixon die bommen werpers niet gebruiken zal. Intussen moet de Internationale Controlecommissie maar zien dat het aantal schendingen van het be stand niet al te zeer oploopt. Maar de commissie kan alleen unaniem tot aanbevelingen komen. Canada heeft van het begin af aan met al te grote haast aan de slag willen gaan, daarbij vergetend dat de Hongaren en Polen met hele ande re opdrachten via Hanoi naar Zuid- Vietnam waren afgereisd. Het beste nog verstaan de Indo nesiërs hun opdracht. Zij wijzen tel kens op het geduld dat men in dit deel van de wereld moet hebben en op heC* langzaam wekken van enig vertrouwen. Maar geduld hadden de Amerika nen ook nooit in Vietnam en nu na 60 dagen moet zo'n commissie, zo verschillend samengesteld, plotseling werken zonder dat zij de middelen heeft om haar taak juist uit te voe- De Amerikanen trekken deze week weg en de focus van Vietnam zal minder groot worden. Per slot van rekening kende dit land van de laat ste dertig Jaar 27 Jaren oorlog. Maar pas toen de Amerikaanse mariniers in 1965 in Danang landden, raakte bijna de gehele wereld bij dit con flict betrokken. Sindsdien zijn de verhoudingen tussen de grote mo gendheden veranderd, maar het is moeilijk om uit te maken of dat zo snel op de testgrond van Vietnam te zien zal zijn. Want in Zuid-Viet nam blijft de tegenstander Viet cong en Noordvietnamezen ach ter en president Thieu als absolute heerser maakt meer vijanden, hoe wel hij op het ogenblik vooral in de steden sterk staat. In Parijs werd tussen Hanoi en Washington een akkoord gesloten dat op vele punten een compromis inhield. In Zuid-Vietnam zelf kent men echter geen compromis. Een vijand die men Jaren heeft leren ha ten, moet nu in welke vage vorm dan ook toch geaccepteerd worden. Zowel voor de Vietcong als voor de huidige Zuidvietnamese regering is die prijs na al die Jarén oorlog te klein. Niemand kan echter voorspel len hoeveel oorlogsinspanning beide partijen nog willen opbrengen om de gewapende vrede van dit moment alsnog om te zetten in een derde In- dochinese oorlog. Spaanse hond met contactlenzen liep onder auto BILBAO (DPA) "José", volgens de Spanjaarden de eni ge hond ter wereld met con tactlenzen, is niet meer. Hoe wel, hij sinds hij vier maanden geleden speciaal voor hem ge slepen contactlenzen kreeg, uit stekend kon zien is "José" gis teren in Bilboa onder een auto gelopen, hetgeen de terrier niet overleefde. Generaal Weyand, commandant van de Amerikaanse troeven in Zuid-Vietnam, krijgt vlak voor zijn terugkeer naar de V.S. van president Thieu de hoogste Vietnamese onderscheiding uitgereikt. BONN De Westduitse regering plicht en de toewijzing van kinde- zal spoedig een wetsontwerp indie- ren. nen, dat het echtscheidingsrecht aan moderne opvattingen aanpast. Het oude schuldprincipe komt te ver vallen. Beslissend voor de vraag of een echtscheiding wordt uitgespro ken is de ontwrichting van het hu welijk. Wanneer de echtgenoten het over een scheiding eens zijn kan deze al na één Jaar worden uitgesproken. In andere gevallen geldt 'n termijn van drie Jaar. Het wetsontwerp voorziet verder in de volkomen gelijkstelling van de vrouw in het huwelijksrecht. Een gevolg daarvan is, dat niet automatisch de man zal zijn ver plicht tot onderhoud van zijn ex- echtgenote. De vaststelling van de onderhoudsplicht wordt bepaald door de vraag wie de sociaal-sterkste is. De echtscheidingsprocedures zullen volgens het wetsontwerp behandeld worden door een rechter bij een spe ciale familierechtbankDeze beslist niet alleen over de echtscheiding zelve, maar ook over de omderhouds- De wet kent uitzonderingen: een huwelijk, hoewel duidelijk ontwricht, kan niet worden ontbonden, wanneer dit voor een van de partners over matige psychische of sociale belas tingen tengevolge zou hebebn. Is een scheiding eenmaal uitge sproken, dan mag de vrouw zich naar haar ex-echtgenoot blijven noe men. haar meisjesnaam weer aan nemen of een dubbele naam voeren. Voor de strekking van het wets ontwerp bestaat in het Westduitse parlement een ruime meerderheid. Een woordvoerder van de CDU- oppositie heeft verklaard in grote trekken met het regeringsvoorstel in te stemmen. Doodstraf in Georgia Gouver neur Jimmy Carter vain Georgia heeft gisteren een wet bekrachtigd die de doodstraf in deze Amerikaan se staat weer invoert. Tegenstanders van de doodstraf hopen dat het be sluit door het Federale Gerechtshof ongrondwettig zal worden verklaard. Messmer blijft Frans premier PARIJS (AFP) Premier Mess mer van Frankrijk heeft traditiege trouw na algemene verkiezingen het entslag van zijn ministersploeg aan geboden aan president Pompidou. De president herbenoemde Mess mer meteen tot premier van de nieuw samen te stellen ministerraad. De premier bood het ontslag van zichzelf en zijn 22 ministers aan tij dens een vergadering van drie uur met Pompidou. Van de afgetreden bewindslieden zullen die van Buitenlandse Zaken (Schumann), Justitie, Cultuur en So ciale Zaken waarschijnlijk niet te rugkeren. De samenstelling van het nieuwe kabinet zal waarschijnlijk begin volgende week worden bekend gemaakt, nadat de vernieuwde natio nale vergadering op 2 april haar voorzitter heeft gekozen. WASHINGTON Voor de vier de maal begint in Washington een nationaal debat over de Indochinese oorlog: Moeten de vijftien krijgsga- vangenen worden vervolgd om Jhun verbitterde kritiek oo de oorlogspo litiek toen zij in handen waren van de communisten? Minstens acht van de tweeëndertig mannen die de vorige week zijn vrijgelaten vormden volgens het Pentagon tijdens hun krijgsgevan genschap een "Vredescommissie". Hun aanval op de Amerikaanse po litiek en hun weigering hogere offi cieren te gehoorzamen hebben ertoe geleid dat zij van wangedrag en misschien zelfs van zwaardere over tredingen worden beschuldigd. Zoals de zaken nu staan heeft nie mand de acht in staat van beschul diging gesteld, zegt het minister'? van Defensie, maar het Pentagon verwacht dat sommige uit Vietnani teruggekeerde officieren aanklach ten zullen indienen nu de daarnog verblijvende gevangenen zijn vrijge laten. Bovendien heeft de nieuwe minister van defensie. Eliot Riohardson ge zegd dat de acht en ieder ander die de voorschriften overtreedt "onder worpen zouden moeten worden aan de krijgstucht". „We moeten we) alle omstandigheden met betrekking tot de druk waaronder ze gestaan hebben in aanmerking nemen" zei Richardson tijdens zijn bezoek aan de op krachten komen krijgsgevan genen in het legerhospltaal in Pennsvlvenia Meningsverschillen Binnen de regering bestaan al me- ningverschillen over wat gedaan moet worden met de vijftien gevan genen die de oorlogspolitiek hebben veroordeeld en die geweigerd heb ben zich te onderwerpen aan de re gels voor krijgsgevangenen. Omdat geen van de vijftien officier is en enkele negers zijn geloven sommige functionzrissen dat de te ruggekeerde piloten en de hoge Pentagon-offlcieren "bloed willen zien". Anderen willen ze domweg "la ten betalen voor wat ze gezegd heb ben. Wat ze gezegd hebben is ta melijk goed vastgelegd. Om te be ginnen hebben ze in Juni 1971 een boodschap aan het Congres onder tekend waarin er bij Afgevaardig den en Senatoren oo wordt aange drongen "hun constitutionele kracht aan te wenden om de regering te dwingen voor onderhandelingen naar Parijs terug te keren". Afzonderlijke gevangenen gingen in verklaringen voor Hanoi-Radio veel verder, toen zij Amerikaanse troepen opriepen te deserteren en gevechten te weige- Soldaat Michael Branch, die veer tien dagen geleden werd vrijgelaten, zei tijdens zo'n uitzending dat hij Luchtmacht-sergeant John Young, een andere nu vrijgelaten gevange ne. zei in 1971 in een uitzending gericht tot president Nixon: „Ik weiger langer te vechten voor U of voor iemand als U. Eigenlijk wil tk nooit meer vechten voor Uw soort Amerikanen. Ik kan het dodden van onschul dige Vietnamese vrouwen en kinde ren of de vernietiging van hun mooie land niet langer steunen. Mijn geweten zegt me dat het fout is-de bijbel zegt dat het fout is. En nog belangrijker: mijn vader en moeder hebben me geleerd dat het fout is. om te doden of pijn te doen" Hoe weinig populair de meningen van de vijftien ook mogen zjjn bij de meerderheid van de Amerikanen die zich rond Nixon en vlag hebben geschaard nu Nixon zoals hij dat noemt "Vrede met Ere" heeft be reikt, het is niet zeker in hoeverre de beschuldigingen tegen de mees ten van hen in de rechtzaal stand zullen houden. Verschil Per slot van rekening is de oorlog nooit door het Congres uitgeroepen, waarin ze verschilt van de meeste andere Amerikaanse oorlogen. En wat meer is, achter tralies aan het andere eind van de aarde hebben afvallige krijgsgevangenen de zelfde grondwettelijke rechten als gewone kiezers die bij het Congres een ver zoekschrift indienen (zoals ze dat in Juni deden) om Nixon te dwin gen de oorlog door onderhandelin gen te beëindigen. Na de Koreaanse oorlog. 21 Jaar geleden, ontstond een fel debat over de vraag in hoeverre de terugkeren de gevangenen door de communis ten waren gehersenspoeld. Tot schande van de militaire elite in de VS bleek toen inderdaad dat som migen met of tegen hun wil het slachtoffers waren geworden van methoden tot gedachtencontrole la Orwell. Dat had tot gevolg dat de militai re code zodanig werd verscherpt dat in toekomstige oorlogen grotere orde zou bestaan onder de krijgsgevange nen met een duidelijk e hiërarchie onder leiding van de hoogste offi cier van welk onderdeel dan ook. Die politiek, die werd uitgeprobeerd in Vietnam tijdens Amerika's minst begrijpelijke en tevens langste oor log. lijkt te zijn ontzenuwd, al is dat niet op zo'n grote schaal gebeurd als in Korea. Als de vijftien worden vervolgd zul len ze door de antl-oorlogsbeweging worden afgeschilderd als martela ren, zoals luitenant William Calley na zijn veroordeling wegens de moorden in My Lai, de martelaar werd van de "haviken". BONN De strijd over de vraag of en hoe de mogelijkheden van zwangerschapsonderbreking moeten worden verruimd, neemt in West-Duitsland steeds heviger vor men aan. Nog dit jaar zal in het parlement een wetsontwerp worden ingediend door een grote meerder heid van de sociaal-democratische en de gehele liberale fractie. Daar mee wil men het nu nog officeel geldende, strenge verbod van abor tus vervangen door een regeling, die straffeloze vrucht verwijdering in de eerste drie maanden van de zwan gerschap mogelijk maakt. Deze "termijn-regeling" wordt, zoals te verwachten, te vuur en te zwaard bestreden door de bis schoppen van de rooms-katholieke kerk. Ze zijn niet alleen tegen deze verruiming die zij niet zonder pa thos als „strafvrije moord op het ongeboren kind" omschrijven, maar zelfs tegen een regeling, die abortus mogelijk moet maken bij bepaalde medische of sociale indicaties. De RK-kerk neemt in dit opzicht een veel starder standpunt in dan het Evangielisch-Lutiherse Kerkgenoot schap, dat zich althans niet tegen een welomschreven indicatie-rege ling verzet. De strijd om de liberalisering van abortus-provocatus vertoont in poli tiek opzicht enige bizarre trekken. De minister van Justitie, Jahn, die te zijner tijd een eventueel aange nomen termijnregeling met zijn au toriteit zal moeten dekken, is zelf voorstander van een indicatie-stel sel. Zonder daden Geen wonder dan ook, dat de so ciaal-liberale regering van Brandt zelf in dit opzicht zonder daden is ge bleven en het initiatief tot een wetsontwerp aan de fracties in de Bondsdag heeft overgelaten. Het ziet er naar uit, dat het „drie maanden-voorstel" een krappe meerderheid kan bereiken. Geheel zeker is dat niet, omdat ongeveer dertig man uit de SPD-fractie de opvattingen van minister Jahn deelt en met een eigen ontwerp voor een indicatie-regeling willen komen. Wanneer de christendemo cratische oppositie daar achter zóu staan zou dit voorstel misschien een kans maken. De CDU/CSU echter hebben het voornemen met een ei gen derde ontwerp te komen, dat een nog beperkter strekking zal hebben dan het voorstel van de dertig sociaal-democraten. De strijd wordt inmiddels door de rk-bisschoppen niet alleen hard, maar ook zeer ongenuanceerd ge voerd. Zij doen het voorkomen, als of de sociaal-liberalen met hun ter mijnen-voorstel een soort vrijbrief voor abortus aan alle aanstaande moeders van West-Duitsland willen ADVERTENTIE Góed sparen zonder risiko! GWK-rentespaarbrieven a f 500,- groeien veilig in precies 5 jaar naar f 685,-. Dat betekent 6,5 samen gestelde interest! GWK-rentespaarbrieven zijn waardepapieren aan toonder en dus niet op naam gesteld. De rente is pas belastbaar bij uitbetaling - na 5 jaar: dat kan fiskaal voordelig zijn. GWK-rentespaarbrieven zijn op elk GWK-kantoor te koop. f /fllfo DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. IfliIJ Postbus721Amsterdam,tel.020-221324 SAN* (samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. Amev en Plerson, Heldring Pierson) U wéét toch dat vrijwel alle 60 GWK-wisselkantorén - op de stations en aan de grenzen - ook 's avonds en in het weekend geopend zijn? vestigingen o.m.ï stationskantoren Lelden en Den Haag H.S. "y VX uitreiken. De bisschoppelijke boos heid doet geen recht wedervaren aan de argumenten van de aanhan gers van de driemaanden-regeling. Deze wijzen er in de eerste plaats op, dat de huidige strenge verbods bepaling (als overal) heeft geleid tot vele illegaal en vaak primitief uitgevoerde vruchtafdrijvingen. Voor de Bondsrepubliek bedraagt dat aantal jaarlijks tenminste 80.000 en nog niet één procent daarvan komt aan het licht. De klappen vallen vooral in de hoek van de sociaal- zwakkeren, omdat de welgestelden zich uiteraard aanzienlijk beter te gen strafrechtelijke risico's weten ln te dekken. Het verdient daarom volgens de voorstanders de voorkeur de abortus uit de sfeer van het misdrijf te ha len. Dan pas worden ook aanvullen de maatregelen zinvol en praktisch toepasbaar. Adviesinstanties moeten aanstaande moeders in nood terzijde staan en in staat zijn hulp te bieden, ook in die gevallen, waar als gevolg van het gesprek de aanstaande moeder besluit haar vrucht uit te dragen. Anders gezegd: aangezien het straf recht in de praktijk toch niet in staat is haar verantwoordelijkheden waar te maken en daardoor fictief wordt, verdient het in een moderne maatschappij aanbeveling die ver antwoordelijkheid te verleggen naar de aanstaande ouders zelf. De aan hangers van de drie-maanden-rege- ling prediken dus geen abortus on der alle omstandigheden en ver wachten van een dergelijk verlicht regime op den duur zelfs een terug gang van het aantal zwanger schapsonderbrekingen. Dit alles is dus heel wat anders dan de van slagzinnen vervulde „baas in eigen buik"-theorieën, die de strijd voor de abortus bij velen in een zo kwaad daglicht heeft ge plaatst- Aangezien abortus slechts het laat ste redmiddel is bij de planning van het gezin dient aan dit alles een stelselmatige voorlichting over anti-conceptie-middelen (door de rk-kerk in Duitsland nog steeds verboden) vooraf te gaan. Aan min- der-welgestelden zou de pil in het ziekenfondspakket gratis verstrekt moeten worden. Voogden De kritiek van de Rooms-Kafcholieke en in mindere mate de Evangelisoh- Lutherse Kerk gaat in haar onwrik bare principes aan deze overwegin gen voorbij. In negentiende eeuwse stijl werpen vooral de rk-bisschop pen zich op als voogden, die heil en deugd der gelovigen bestemmen zonder dat overigens de meerder heid van die gelovigen veel neiging vertoont de bisschoppelijke banblik sems tot richtsnoer te maken. Grote bezwaren tegen de voorgestel de „termijn-regeling" zijn ook uit gesproken door verbanden van art sen en gynaecologen. BIJ een onder vraging, afgelopen weekeinde, ver klaarde 63 procent van 479 onder vraagde vrouwenartsen dat zij tot een abortus zonder medische gron den niet bereid waren. Slechts tien procent was daar zonder voorbe houd voor. Gezien hun afkomst en beroepstra ditie zijn de medici ook ln de Bondsrepubliek misschien niet de eerstgeroepenen voor een genuan ceerd oordeel over sociale en psy chologische omstandigheden die in de hedendaagse maatschappij abor tus wenselijk kunnen maken. Maar als beroepsgroep vormen ze onge twijfeld een grote macht. Vel'i in de Bondsrepubliek hebben dan ook de mening uitgesproken, dat de nieuwe wettelijke regeling louter „papier" zal blijven, als de medici hun medewerking daaraan zouden onthouden. Of die verwachting gewettigd is. zal de praktijk leren: tot de „begelei dende maatregelen", die de voor standers van het termiln-^utwerp beogen, zouden bijvoorbeeld ook abortusklinieken naar Nederlands model kunnen behoren, bemand met arts°n die bereid zijn zich achter de nieuwe wet te stellen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11