(IA niet bij de ak betrokken erkoop Rolls Roys Hoofdverdachte Ravensbrueck gearresteerd (in hoogste bieder éOFDFIGUUR IN WATERGATE-SCHANDAAL ROORDEELD [bondsleider vindt het een schande Paus doet auteurs van Seks in de Biechtstoel in ban JOHN LENNON MOET V.S. VERLATEN Duitse politie arresteert irug-handelaar in vogelvlucht in vogelvlucht Meisjes lokken Britse soldaten in val2 doden PAG 24 MAART 1973 BUITENLAND ISHINGTON Gordon Li'cLdy, een van de topfiguren in president Nixons her- izingscampagne die betrapt werd in het hoofdkwartier van de Democratische par- |ar elektronische afluisterapparatuur werd geïnstalleerd, is door de rechter veroor- jtot een gevangenisstraf van minimaal zeven jaar en maximaal 20 jaar. iffen van Howard Hunt, een Witte Huis-medewerker, indere saboteurs (voor het i gerecruteerde Cubanen die [Verenigde Staten uitweken). vastgesteld op res- c 35 en 55 jaar. De rechter ongebruikelijke uit- er, nadat hi1 een brief ont- James McCord (die ook werd •d) waarin deze om een dijk gesprek met de rech- McCord is er in de loop :es meineed gepleegd. Ook ezorgd dat ande- het gebeurde in de De- ie hoofdkwartier betrokken liten schot aijn gebleven. Mo dat de zaak niet was opge- geheime dienst (CIA), al vellicht enigen van zijn me- iiten ertoe zijn gebracht dit a. 'okjtd scihreef dat hij deze in- ztéfn niet aan de agenten van •ikaanse binnenlandse veilig- ast (FBI) had willen ver- de rapporten die werden opgemaakt, door de beschikking werden gesteld Witte Huis zonder dat de van Justitie, zoals voorge schreven, daar zijn goedkeuring aan gaf. Definitief McCord zei dat hdj zich bewust was dat hij zijn leven op het spel zette men het verstrekken van de vollediga feiten. De rechter heeft naar aanlei ding van McCords brief zijn veroor deling een week uitgesteld, en zal in die periode een gesprek met hem heb ben. Hij maande de overige ver dachten aan volledige openheid van zaken te geven, en zou hun straffen op basis daarvan na drie maanden definitief vaststellen. De vonnissen produceerden onmid dellijk reacties in Washington. De Republikeinse senator Richard Schweiker van Pennsylviania zei dat duidelijk was dat de Amerikaanse po litiek een dieptepunt had bereikt Een andere senator zei te vrezen dat op het ogenblik alleen maar de top van de ijsberg te zien was geweest in de spionage-affaire. De belangrijkste vraag is welke politieke gevolgen eventuele verdere onthulling zullen hebben. Van meet af aan is duidelijk geweest dat de spionage-affaire niet beperkt was tot hen die gearresteerd werden. Nooit bekend werd aan wie in het Witte Huis de transcripties van de afge luisterde telefoongesprekken ter hand werden gesteld, en wie er inzage van hadden. Ook is tot nog toe verzwe gen wie van de affaire in het Witte Huis afwisten, en wie de eigenlijke opdrachtgevers waren. De republikeinse senator Robert Packwood van Oregon zei: „Wan neer het Witte Huis deze zaak wiJ ophelderen, kan het dat zonder meer doen. De president zou al zijn ondergeschikten opdracht kunnen geven vollddige openheid van zaken t geven volledige openheid van zaken te was, dan was deze kwestie uit de we reld geholpen. Nu is de indruk ook onder mijn Republikeinse collega's in de senaat ontstaan dat het Wit te Huis veel te verbergen heeft, in derdaad minder dan coöperatief is ge weest in het onderzoek". Wolk Packwood zei dat de affaire en de onthulling dat er nog anjderen bij de spionagezaak betrokken waren ,,'n zware wolk" heeft doen optrekken boven de Republikeinse partij. In de senaat werd dan ook gevreesd dat de kwestie zijn neerslag zou kunnen hebben in de congres-verkiezingen die volgend jaar gehouden worden. Packwoord weigerde aan te nemen dat zelfs president Nixon van de spio nage afgeweten zou hebben, maar hij hield kennelijk rekening met die mogelijkheid. ROME (AFP/UPI/ANP) Paus Paulus VI heeft de auteurs van het boek „Seks in de biecht stoel", de Journalisten Norberto Valentini en Clara di Meglio (op de foto) in de ban gedaan. In de ban doen betekent dat de twee geen sacramenten mogen ontvangen, maar dat is geen straf voor Valentini en Di Me glio, want beiden zijn overtuigd atheïst. In een vrijdag uitgegeven ver klaring staat: „Een ieder die het sacrament van de biecht met minachting behandelt door dat hij echte of gesimuleerde biechten ontkent, alsmede een ieder die aan dergelijke publi- katies als auteur of als mede werker deel heeft, stelt zich daardoor automatisch buiten de gemeenschap van de kerk en loopt daardoor ipso facto ex communicatie op". Het weekblad l'Espresso ont hulde onlang dat een groep Jour nalisten langs rk kerken in Italië trok en daar bandopnamen maakte in de biechtstoelen. Het Vaticaan liet daarop onmiddel lijk een bitter protest horen want het biechtgeheim is een van de grootste vertrouwens kwesties van de rk kerk). L'Expresso meldde dat twee Journalisten 632 biechten opna men en van plan waren de tekst van 112 daarvan in het boek „Seks in de Biechtstoel" uit te geven. De interregionale raad van de Italiaanse Journalistenvereni ging heeft een onderzoek inge steld naar het pas verschênen boek. De vereniging wil vast stellen of de twee journalisten die het boek schreven en daar voor gebruik maakten van met een bandrecorder afgeluisterde biechten, tegen de Journalistieke erecode hebben gehandeld. Bei den hebben zich in hun boek gespecialiseerd op zonden op het gebied van de seks. De Officier van Justitie van de staat Padua, waar het boek werd uitgegeven, heeft twee exemplaren in beslag laten ne men om na te gaan „of hier sprake is van een misdrijf". WASHINGTON In New York is een 53-Jarige huisvrouw gearres teerd, die hoofdbewaakster zou zijn geweest in concentratiekampen in Ravenbrueck en Maidanek in Po len. Hoewel de inhoud van de dag vaarding nog onbekend is, wordt be richt dat zij zich in deze kampen schuldig zou hebben gemaakt aan martelingen en het doden van tien tallen gevangenen. Zowel Duits land als Polen hebben om haar uit levering gevraagd. De vrouw, Hermine Braunsteiner, was 20 Jaar toen in 1939 de leiding kreeg van de bwaaksters in Ra- vensbruck. In 1942 werd ze overge plaatst naar Maidanek, maar keer de twee Jaar later terug naar Ra- vensbruck. Bij de bevrijding van het kamp werd zij door Amerikaan se troepen gearresteerd en van mei 1946 tot april 1947 gevangen ge zet, en daarna opnieuw van april 1948 tot november 1849. In dit laat ste Jaar werd ze door een rechtbank in Oostenrijk tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld, maar in 1957 werd haar amnestie verleend. In 1958 trouwde zij met Russell Ryan, een Amerikaanse bouwvak ker, en werd in 1963 als immigrant toegelaten tot de Verenigde Staten, waar zij in een van de buitenwij ken van New York woonde. Nadat zij herkend werd door een van haar voormalige gevangenen, begon het ministerie van Justitie twee jaar ge leden een proces om haar het land uit te zetten, omdat zij bij haar Franse links socialisten niet achter scholieren PARIJS (DPA) De Franse links- socialistische partij PSU heeft zich gisteren gedistantieerd van de acties van scholieren tegen de zogeheten „wet-Debre", die studie-uitstel voor studenten van militaire dienstplicht afschaft. Volgens een verklaring van de par tij willen de scholieren met hun actie terugkeer naar de toestand dat stu derende Jongeren uitstel van dienst plicht krijgen, terwijl voor Jonge ar beiders dat uitstel niet is weggelegd. In deze zin liet zich vrijdagavond ook minister van Defensie Debre op de televisie uit. Hij zei dat het hem verwonderde dat jongelui die zoge naamd voor meer gelijkheid vech ten, terug willen naar een wet die de ongelijkheid in de hand werkte. De proteststakingen- en acties van studenten en scholieren duurden ook vrijdag voort. aanvraag voor het Amerikaanse staatsburgerschap verzwegen had dat zij wegens oorlogsmisdaden ver oordeeld was. Kort nadat de affaire aan het licht kwam (verzocht de Westduitse regering om haar uitlevering. En kele dagen later werd in Washing ton ook een uitleveringsverzoek ont vangen van de Poolse regering. Verwacht wordt aan het West- se uitleveringsverzoek zal worden voldaan. NEW YORK (RTR) Ex-beatle John Lennon moet de VS binnen 60 dagen verlaten. Het uitwijzingsbevel is afkomstig van de Amerikaanse im migratiedienst en gebaseerd op Len- nons veroordeling in Londen, nu vijf Jaar geleden, wegens overtreding van de wet op de verdovende middelen. Lennon werd in 1968 in de Britse hoofdstad gearresteerd omdat hij in het bezit was van hasjiesj. Lennons vrouw, de in Japan ge boren Yoko Ono. mag in de V.S. blij ven. De ex-Beatle kan in beroep gaan tegen 't bevel. Lennon en zijn vrouw hebben destijds verzocht in Amerika te mogen blijven om de 8-jarige-doch- ter uit het eerste huwelijk van Yoko Ono met de filmproducent Antho ny Cox te kunnen opsporen. De Amerikaanse regering die wil dat 't echtpaar Lennon wordt uitge wezen, stelt dat de musicus niet in aanmerking komt voor een per manente verblijfsvergunning in ver band met zijn veroordeling in Enge land. NEURENBERG (DPA) De poli tie van Neurenlberg heeft gisteren een Nederlandse handelaar in verdoven de middelen gearresteerd, die voor 'n bedrag van ruim 50.000 gulden aan drugs in zijn bezit bleek te hebben. De naam van de handelaar is niet vrijgegeven. De politie heeft alleen meegedeeld dat het een 19-jarige man betreft die in Amsterdam ais bloemenverkoper heeft gewerkt. In de woning waar hij werd aangehou den, heeft de politie 1000 gram mari huana, 500 gram amphetamine en 280 gram „speed" gevonden. VS waarschuwen Noordvietnamezen SAIGON (UPó/RTR) De Ame rikanen hebben gisteren laten weten dat zij zich het recht voorbehouden in te grijpen als de Noordvietname zen de twee luchtdoelraketbatterijen niet weghalen die zij op de voormali ge Amerikaanse basis Khe Sanh heb ben De Amerikaanse generaal Wick- ham liet deze waarschuwing horen op een bijeenkomst in Saigon van de gemengde militaire commissie. De Noordvietnamezen hebben nog niet op deze waarschuwing gereageerd. Zuid-Vietnam en de Vietcong zijn het eens geworden over een plaatse lijk bestand van beperkte duur om de evacuatie mogelijk te maken van 58 gewonde Zuidvietnamese soldaten in het kamp Ton Le Chan dat al twee weken belegerd wordt door een heden van de Vietcong. De gewonden zouden met helikopters worden op gehaald. Dit is echter niet doorge gaan doordat de telefoonverbinding verbroken was. Een uur voor het be gin van het bestand viel de telefoon verbinding uit als gevolg van een Zuitvietnamese luchtaanval. Men kon toen geen contact met de plaatse lijke Vietcongcommandant meer krij gen. Het kamp Tong Le Chan ligt op 80 km ten noorden van Saigon. De mohammedaanse bevolking op Mindanao, het grote eiland in het zuiden van de Philippijnse archipel, vertoont de laatste tijd duidelijk te kenen van onrust. Van de 34 miljoen inwoners, die de 400 bewoonde eilan den bevolken (in totaal omvatten de Philippijnen niet minder dan zeven duizend eilanden!) behoren er enkele miljoenen tot de islam en men vindt ze hoofdzakelijk in zuid-Mindanao, op Palawan en de Soeloe-eilanden, achthonderd kilometer van de hoofdstad Manilla. Hun percentage is niet hoog als men er de 85% rooms- katholieken tegenover stelt, maar de Spanjaarden noch de Amerikanen noch de sinds bijna veertig Jaar zelf standige regering in Manilla zijn er ooit in geslaagd deze minderheid in voldoende mate te integreren. Een van de oorzaken van de spanning tussen „Mindanao" en (het hoofd eiland) „Luzon" is natuurlijk de geo grafische afstand en daarbij kwam dan nog de omstandigheid, dat steeds meer Philippijnen van christelijk ge loof zich in mohammedaans gebied zijn gaan vestigen. Gevolg: bloedige twisten, waarbij in de afgelopen Jaren drieduizend doden zijn gevallen. Ook de politiek is zich met die gods dienstige tegenstelling gaan bemoeien. Maoïsten zouden pogingen aanwen den om de ontevredenheid van de mohammedanen die zich achteruit gezet achten uit te buiten teneinde op die manier de regering-Mare os in moeilijkheden te brengen. Hun doel zou zelfs zijn het zuidelijk deel van het eilandenrijk af te splitsen en een onafhankelijke mohammedaanse staat te vormen, die Mindanao, de Soeloe-eilanden en zelfs de Maleisi sche staat Sabah zou omvatten. Nu vertonen die gebieden een zekere cul turele verwantschap, maar het is niet zozeer het respect voor een eigen cultuur dat de maoïsten tot steun aan de mohammedanen inspireert als wel de mogelijkheid van het scheppen van een „satelliet" voor Peking. Ove rigens doet zich niet alleen de in vloed van China in dit conflict ge voelen: zelfs de Libische leider Gad dafi, niet wars van bemoeizucht en door de inkomsten uit de olie aller minst gehinderd door geldgebrek, heeft van zijn belangstelling doen blijken voor zijn mohammedaanse geestverwanten. In elk geval beschik ken de rebellen over ruime voorraden wapens, die ten dele zelfs moderner zijn dan die van het Philippijnse le ger. De strijd gaat nog steeds voort en in de afgelopen weken zijn er nog tweehonderd doden gevallen, groten deels onder de opstandelingen, maar toch ook enkele tientallen onder de regeringstroepen. Het conflict speelt zich intussen niet slechts in de mili taire sector af, want president Mar cos poogt tegelijkertijd door bespre kingen met de mohammedaanse lei ders een oplossing te vinden. Tevens tracht hij door het invoeren van hervormingen de sociale omstandig heden van de minderheid te verbete ren. Helaas heeft het een noch het ander bitter weinig resultaat gehad, waarbij de steun vanuit het buiten land een duidelijk storende factor vormt. Mindanao dreigt steeds meer het toneel te worden van een bloedi ge strijd tussen de regeringstroepen en de naar schatting tienduizend re bellen, die de steun zouden genieten van buitenlandse militaire adviseurs. Hoe ernstig de tegenstelling is blijkt uit het feit, dat de regering-Marcos haar bondgenoten van de ZOAVO (Zuidoostaziatische verdragsorganisa tie, een soort NAVO voor Z.O.-Aziët van de toestand op de hoogte heeft gesteld, zonder overigens om steun te vragen. De spanningen die zich thans op de Philippijnen voordoen kunnen uiter aard niet onafhankelijk van de po litieke ontwikkeling in het gehele ge bied van Z.O. Azië bekeken worden. Het is dan ook geen wonder, dat de regering-Marcos niet alleen de ZOAVO op de hoogte heeft gebracht, maar ook de ASEAN, bondgenoot schap van Zuidoostaziatische landen. Daartoe behoren, behalve de Philip pijnen zelf, ook Maleisië, Singapore, Indonesië en Thailand. Waarschijn lijk zouden de politioi van die landen de voorkeur willen geven aan een collectieve neutraliteitspolitiek voor hun gebied. Dat zou echter beteke nen, dat met name de Amerikaanse steunpunten in deze contreien bin nen afzienbare tijd dienen te ver dwijnen. In Moskou zou men niets liever willen. Vandaar het aanbod van het Kremlin voor een gemeen schappelijk veiligheidssysteem met als hoofdpunten: afzien van geweld, erkenning van de nationale soeve reiniteit, niet-inmenging in binnen landse aangelegenheden en econo mische samenwerking. Dat klinkt verlokkelijk, maar de Aziatische po litici beseffen maar al te goed, dat een dergelijke regeling gelijk zou staan aan een soort ,3rezjnew- doctrine" voor Z.O. Azië. En die zou in elk geval mede inhouden, dat de Amerikanen hun steunpunten zou den moeten opgeven. In theorie mis schien aantrekkelijk geen „be langstelling" van grote mogendhe den maar In de praktijk gevaar lijk. De voornaamste tegenstanders van een dergelijke politieke ontwik keling vindt men, merkwaardig ge noeg. inPeking. Er zijn Immers drie mogelijkheden voor Z.O. Azië: een zeker militair evenwicht met be houd van de Amerikaanse bases; neutraliteit zonder Amerikaanse steunpunten en gebaseerd op eigen krachtsinspanning, en tenslotte het hierboven genoemde, door de Sowjet- Unie „gegarandeerde" veiligheids systeem. Voor de keus gesteld geeft Peking onder de tegenwoordige ver houdingen de voorkeur aan de eer ste. Het weet namelijk, dat de „eigen neutraliteit" van de ASEAN-groep nog niets voorstelt en openstaat voor Sowjetrussische infiltratie en het be seft tevens, dat het veiligheids systeem van het Kremlin een recht streekse bedreiging van zijn eigen positie kan inhouden. Dan nog maar liever handhaving van de Ameri kaanse bases. Vreemd maar waar: de ASEAN-groep noch de Chinezen zien de Amerikanen gaarne vertrekken, een standpunt, dat des te minder be zwaren ontmoet sinds Washington de affaire-Vietnam beëindigd heeft. Deze stand van zaken verhindert Peking overigens niet eventuele kan sen te grijpen om zijn politieke oog merken hi het Zuidoostaziatische krachtenveld te blijven najagen. Vandaar vermoedelijk de maoïstische activiteit op de Philippijnen als een „tijdige tegenzet" tegen mogelijke Sowjetrussische infiltratie. Tegelijk met de Chinees-Sowjetrussische wed ijver treden de Amerikanen dus op als garanten van een thans nog ui terst zwak neutraliteitsstreven der Zuidoostaziatische mogendheden. En die garantie is allerminst overbodig. Want wie werkelijk neutraal wil zijn, zal ook de rekening voor die neutra liteit dienen te betalen. En met ver wijzing naar Zweden en Zwitserland die enorme defensiekosten op brengen kan men vaststellen dat die rekening bijzonder hoog is. zó hoog dat de economisch-zwakke ASEAN-staten die thans zeker niet op eigen kracht kunnen voldoen. RL BELFAST (AP) Twee Britse militairen zijn gisteravond laat dood geschoten in Belfast en twee ande ren ernstig gewond. Volgens een militaire bron werden de vier soldaten, die geen dienst had den, door meisjes naar een huis ge lokt, in de Antrim Road, waar rooms- katholieken wonen. Toen zij daar arriveerden werden zü door twee guerrillastrijders met een machinepistool neergeschoten. Hiermee is het aantal slachtoffers van de strijd in Noord-Ier land in de afgelopen bijna vier Jaar op 757 ge komen. Volgens een zegsman van het leger waren de vier soldaten in een café in Lisburn, nabij Belfast, en ont moetten daar twee meisjes. Na enige tijd gingen ze naar de Antrim Road „voor een feestje". Een van de meis jes ging weg om, zoals zij zei, meer meisjes te halen. Zij kwam terug met twee guerrillastrijders, één met een machinepistool, de andere met een revolver. Zij dwongen de vier sol daten in een slaapkamer op het bed te gaan liggen, en openden het vuur op hen. Een van de gewonde soldaten zag kans naar buiten te kruipen en alarm te slaan. Rolls Royce raakte failliet als ge volg vain de verliezen geleden door de afdeling vliegtuigmotoren, die sinds dien is overgenomen door de Britse regering. De schulden bedroegen in totaal 130 miljoen pond sterling, 312 miljoen dollar. De Londense kranten hebben het aanstaande versoheiden van het pa radepaardje Rolls Royce betreurd, maar zijn het in grote trekken eens over de noodzaak tot verkoop. Keith Standring, uitvoerend secre taris van de Britse vakbond APEX waarin ondermeer het hoger leiding gevend personeel is georganiseerd heeft gezegd het „een schande" te vinden dat „een belangrijk Brits ex portbedrijf een van de status symbolen van Groot Brittannië voor een grijpstuiver te koop is voor iedereen in de wereld". De curator van het bedrijf heeft als voorwaarde gesteld dat de naam Rolls Royce niet mag worden ge bruikt door een buitenlandse koper. Strandring zei „het enige waar de curator aan denkt is het commerciële belang van de crediteuren". Elke Ja panse of Amerikaanse automobiel fabriek kan door het creëren van een .Britse dochter" de hand leggen op de productiegeheimen van de beste auto ter wereld. 1 mei aan de hoogste bieder worden verkocht. Met de opbrengst zal een gedeelte van de schuldenlast worden gedelgd die het bedrijf ruim twee jaar geleden in een financiële crisis stortte. Het bedrijf zal op last van de aandeelhouders worden verkocht door het bankiershuis N. M. Roth schild. Kennedy 111, zoon van de overleden senator Robert werkt als sociaal werker in San Francisco. Er is wat geweest op het werk van de jonge Kennedy, vooral ge- B -v», de mensen die de baan aan een sociaalwerker uit San '1cisco zelf hadden gegeven. Op de foto de 20-jarige Joseph, tijn aantekeningen door kijkt na een bezoek T EN (AP) Een vakbonds- r Kft zich vrijdag heftig uitge- de openbare verkoping 2s Royce, een van de meest tekende Britse statussymbo-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9