Toch al nieuwe cao's OVERBELASTE ASSISTENT-ARTSEN GAAN IN STAKIN()( Berkhouwer: „Geld interesseert mij niet e I I9) ZATERDAG 24 MAART 1973 Tj IDAG Komende donderdagochtend wacht de strijd aan de frontlinies van de sociale rechtvaardigheid een opval lende actie: de assistent-artsen in de grote Amsterdamse ziekenhuizen leggen tussen tien en elf uur het wer kvoor één uur neer. Het is een uurtje waarmee jaren van stijgende wrevel en opgekropte teleurstelling tot uiting worden gebracht. „We pikken het niet langer", zegt de coördinator van de actie, dr. F. M. T. Rasker, hoofdassistent in het Amsterdamse VU-ziekenhuis. De opstandige assistent-art sen zijn in de Nederlandse gezond heidszorg met 2200 man vertegen woordigd: de specialisten van de toekomst om wie in vele ziekenhui zen een belangrijk gedeelte van het werk draait. In het ziekenhuis van de Vrije- Universiteit kan dokter Rasker hun bezwaren toelichten met de uitkomsten van een onder zoek dat door het Centraal Bureau voor de Statistiek is ingesteld. Zesendertig procent van deze groep vooral jonge artsen werkt meer dan 65 uur per week, twintig procent meer dan tachtig uur." Na diensten van vijftig uur en langer moet je nog eens operaties gaan verichten", aldus de heer Rasker, „we speciali seren ons, maar we beseffen dat de gezondheidszorg in Nederland met dit soort situaties niet gediend is". De actie van de assistent-artsen richt zich in de eerste plaats tegen de ministeries van Volksgezondheid en van Onderwijs en Wetenschap pen. De medici klagen dat Den Haag hun problematiek geheel ne geert. Eind 1971 berichtte de direc teur-generaal voor de wetenschap pen de over hun overbelasting al hevig verontruste assistent-artsen dat een onderzoekcommissie wense lijk was. „Maar die werkgroep is er nog steeds niet", aldus de heer Ras ker, „en dat is dan weer illustratief voor de wijze waarop men meent ons te moeten behandelen. We wor den aan het lijntje gehouden, jaar nn jaar uit. Dat ban zo niet lan ger". De toekomstige specialisten wensen een reëele overlegpositie met de bei de ministeries in Den Haag. Zij vrezen dat de huidige overbelasting, die hun werk steeds meer kenmerkt, behalve dn hun eigen nadeel ook steeds meer averechts zal werken voor de patiënten. Dokter Raskee: „Grote fouten ko men niet veel voor. Daar zorgt het systeem wel voor. Bij operaties zijn immers veel mensen betrokken. Maar we zijn verontrust door al die vele kleine dingen, die niet goed gaan. Om maar één voorbeeld te geven: ik moet een dikke darm openen en heb van te voren nierfo- to's nodig. Maar ik heb het in het weekend zo godvergeten druk gehad dat ik maandag in mijn vermoeid heid vergeet die foto's te laten ma ken. Donderdag moet ik opereren en dan ontdek je dat je weer eens iets vergeten hebt. Die operatie moet dus uitgesteld worden. Dat duurt vier dagen. Dat betekent dat er vier ligdagen verloren gaan. Dat is 'het' dus: onze vermoeidheid die een nadelige rol speelt in de ge zondheidszorg. Met je administratie gaat het precies zo". De overbelasting, waartegen hij en zijn collega's nu met een één-uurs actie gaan protesteren, heeft ook belangrijke financiële gevolgen. Dr. Booy van de Landelijke Vereniging van Arts-Geneeskundigen: „Door slapeloosheid en overbelasting neemt ook je besluitvaardigheid enorm af. Je stelt bijvoorbeeld de beslissing om iemand naar huis te sturen een dag uit. Als Je dit van alle assistent-artsen optelt kom je uit op een verliespost van zestig miljoen gulden per jaar". De heer Rasker zegt dat hij en zijn medestanders zich tevens zeer be zwaard voelen door een ander ge volg van hun lange en vermoeiende werkweek: het slinkende image van de overbelaste arts. „Een zekere mate van ongeïnteresseerdheid te genover de patiënt is niet meer te vermijden", zegt hij, „en het ellen dige >is dat de patiënt wel klaagt over de 'kribbige dokter, maar aan de andere kant niet het flauwste benul heeft van diens vermoeid heid". Rasker dook ook nu zijn eigen praktijk in om duidelijk te maken hij sprak. „Mijn weekend dienst begint zaterdagochtend om negen uur. Ik draai de hele dag vo lop door. Dat duurt totdat je een half uur na de cafésluiting de laat ste wonden verbonden hebt. Na een paar uur slaap met daarin de nodi ge telefoontjes draai Je zondags vanaf negen uur alweer op volle kracht. Zondagavond om tien uur ben Je klaar, 's nachts heb Je vijf telefoontjes en maandagochtend om acht uur ben ik weer open. Inmiddels heb ik een dienst van 45 uur achter de rug .De patiënt treft dan inderdaad de kans dat hij een kribbige dokter treft. En dat is in onze relatie met de patiënten na tuurlijk helemaal fout. Het is iets wat wij niet willen. Maar door het huidige systeem word Je opgeleid tot specialisten die alles alleen maar zo efficient mogelijk doen". De assistent-arts in Nederland ver dient gemiddeld een jaarinkomen van twintigduizend gulden. Later zal hij als volleerd specialist het veelvuldige van dat bedrag ontvan gen. Maar ook dat financiële per spectief kan de ontevredenheid niet vergulden. Dokter Rasker: „We ver dienen genoeg, ook al is het aan de krappe kant als Je je inkomen plaatst tegenover Je werkuren. Daar gaat het ons helemaal niet om. Onze verontwaardiging en ons pro test gelden de overbelasting in onze werksituatie en de manier waarop Den Haag ons steeds maar weer met een kluitje in het riet heeft gestuurd". De verbittering onder de assistent artsen zit zo diep dat de groep zich ook al niet meer laat „afkopen" door de wetenschap dat de gouden jaren in aantocht zijn: niet zelden verdient een Nederlandse specialist meer dan een ton per Jaar. Rasker: „Dat is ook het argument van De Brauw. Nu betalen jullie duizend gulden voor j e opleiding, want later verdien Je je toch te barsten. Die worst wordt ons voor gehouden om ons koest te houden. Dat is een ongezond argument. Wij arbeidsbelasting denken aan de gezondheidszorg: moeten werken", onze overbelasting is niet in het be- De heer Rasker weigert het woord lang daarvan". We willen af van de „staking" dn de mond te nemen waaronder wanneer hij het unieke artsen-pro- gen. Wij organiseren een demon test verdedigt. „Een staking is het stratieve actie. Maar ze is noch ge- lamleggen van een bedrijf om bete- richt tegen de specialisten noch te re arbeidsvoorwaarden af te dwin- gen de ziekenhuizen. Daarom waar borgen we tijdens dat uur ook goede gang van zaken in de zie a ni< huizen. We laten alleen maar rikaar vuist zien". 190 uurlonen "i>( Terwijl het slopende ge vecht tussen de industriebonden van NVV, NKV en CNV en de werkgevers in een aantal industriële bedrijfstakken onverminderd voort gaat, is in andere sectoren reeds een groot aantal c.a.o.'s voor 1973 tot stand gekomen. Het gaat hier om collectie ve arbeidsovereenkomsten voor meer dan een half miljoen werknemers, waartoe die voor de bouw en ver wante bedrijfstakken, de havens, het beroepsgoederenvervoer, de tuinbouw en het bank- en verzeke ringsbedrijf behoren. De vakbonden, die deze sectoren be strijken. hebben een geheel ander beleid gevoerd dan de drie industrie bonden. Maar ook zij hebben voordeel behaald voor de lager be taalden. Soms via een loonsverho ging in 'centen', zoals in de bouw en de havens, in andere gevallen via bij voorbeeld een minimum in de vakantietoeslag. De loonsverhogingen gaan uiteraard de 3,5 procent startverhoging van het centraal loon- en prijsakkoord niet teboven. Wanneer er aan het begin van de contractperiode hogere loonstijgingen tot stand zijn geko men is dat een gevolg van aanpas singen aan de prijsstijgingen over het afgelopen jaar en - in enkel gevallen - een voorschot op de duurtecompensatie voor dit Jaar. De grafici hebbenbovendien een mini mum van negen gulden per week in de nabetaling van de duurtecom pensatie over vorig Jaar. Blijkens de tabel, waarin de belang rijkste resultaten van een tiental c.a.o.-akkoorden zijn vermeld, is er een snelle ontwikkeling in de rich ting van een veertigurige werkweek, die binnen enkele jaren gemeengoed zal zijn geworden. In de havens is de wekelijkse arbeidsduur al bene den de veertig uur gedaald. Voorlopig verhindert het conflict tussen de industriebonden en de werkgevers in een aantal industriële sectoren de botebandkoming van c.a.o.'s in de groot-metaal, de tex tiel, de confectie, de klein-metaal, de garagebedrijven, de bierbrouwe rijen en bij een aantal grote onder nemingen, zoals Hoogovens, AKZO, Unilever en Philips. Bij de laatste drie concern zijn de c.a.o.-gesprek- ken pas begonnen maar het lijkt niet waarschijnlijk, dat hier een doorbraak op komst is. De meest principiële eis van de in dustriebonden - een maximum in de duurtecompensatie - heeft maar in enkele gevallen navolging gevon den. Dat is gebeurd bij dè c.a.o.-on- derhandelingen in het bakkersbe drijf, de zuivelindustrie en de om roep. De vakbonden in de voedings- en genotmiddelenindustrie vragen zowel bij de gesprekken over een nieuwe bakkers-c.a.o. als die over een c.a.o. voor de zuivelindustrie een mini mum en een maximum in de duur tecompensatie van resp. 150 en 250 per procent prijsstijging. Ih de onderhandelingen over een nieuwe omroep-c.a.o., die nog moe ten beginnen, vragen de vakbonden (waaronder de omroepseotie van de NVV-bond Mercurius) een mini mum en een maximum van resp 175 en 350 in de duurtecompensa tie. Er tekent zich dus een duidelijke scheidslijn af tussen enerzijds de industriebonden met enkele navol gers en aan de andere kant de ove rige vakbonden bij hun opstelling in de c.a.o.-onderhandelingen. Daar bij speelt ongetwijfeld de omstan digheid dat in een aantal sectoren de "centen/procenten"-kwestie veel minder betekent dan in de industrië le bedrijfstakken en ondernemingen. Maar de andere vakbonden zijn toch ook duidelijk minder geneigd tot de 'harde lijn' van de industriebonden Beroepsgoederen 140.000) ruim 10% (incl. nabe taling prijsstijging 3,3%, plus voorschot 2,75%) ruim 6% (incl. nabe- per 1/8 taling prijsstijging 3,3% 1/2 '74 met minimum plus voor schot 1.75%) Verzekerings bedrijf (10.000) Suikerverwerkende industrie (12.000) Meubel industrie (22.000) teger Is Rc ekker Vleeswaren - industrie (9000) Heiloo Praten met mr. Cornelis Berkhouwer is niet gemakkelijk. Het VVD-Tweede Kamerlid dat vo rige week met grote meerderheid in Straatsburg werd gekozen tot voor zitter van het Europees parlement, lijkt ogenschijnlijk zijn gedachten bij andere zaken te hebben. Nu eens zit hij strak voor zich uit te kijken en probeert hij moeizaam een zin af te maken. Dan weer staat hij midden in een antwoord op, snuffelt wat in een kast, vindt een oude slaapzak en zegt tegen zijn secretaris: „Die moet. Je straks maar achter in de auto gooien, Floor...". Door Rien van den Anker Wie is deze liberaal met zijn korte grijze haar en het kwieke kuifje. Wie is deze man die wat ar rogant zijn medemens aanstaart over de rand van zijn „halve" bril letje. Wie is de nieuwe voorzitter van dat Europese instituut dat men in 't al gemeen nauwelijks kent en wie is die politicus die zegt: „Ik kwam laatst een vriend tegen die vreselijk tekeer ging tegen zijn chauffeur omdat die iets stoms had gedaan. Ik zei toen: Man dat moet Je niet doen. Dat helpt niets. Als die chauffeur jouw verstand had gehad, dan was 'ie jouw chauffeur niet ge weest...". Gelach. Berkhouwer voor zijn vrienden en dat lijken er velen, gewoon Cees vierde afgelopen maandag zijn 54e verjaardag. In het Haase pers centrum Nieuwspoort ontving hij samen met zijn vijf talen sprekende Michelle Martel, zijn persvrienden. Gekleed in een modieus grijs bla- zerspak maakte hij „de blitz". Met een hallo hier en een hallo daar werd iedereen begroet. De glaasjes kwamen, Berkhouwer was het mid delpunt en Ceessie voelde zich ge lukkig. Opzichtig Berkhouwer blijkt een typisch mens. Wat opzichtig, druk, char mant en een tikkeltje arrogant. Zijn spraakgebruik is wat gezwollen. Hij vindt het bijvoorbeeld een „voorrecht om gekozen te zijn". In zijn vocabulaire zitten nogal eens dure woorden en de meer platvoerse als „besodemieterd" en „gedonder" komen er bij Cees wat bekakt uit. Hij werd op 19 maart 1919 in Alk maar geboren en op dit moment bewoont hij samen met tweede vrouw Michelle een fraaie boer derij in Heiloo. Hij trimt graag en loopt soms vele uren achtereen. Daarnaast vindt hij rust in het kweken van rozen. Verder is hij een verwoed filatelist en het moet zijn ij delheid hebben gestreeld toen er speciaal ter gelegenheid van zijn verkiezing tot voorzitter van het Europees parlement een Eerste-dag- env^oD werd uitgegeven. Bezeten is Berkhouwer van antiek en zijn boerderij staat er dan ook vol mee. Vol is het ook van de boeken waar hij er zo'n zesduizend van bezit. „Ik laat mij graag inspireren door mensen uit het verleden. Grote denkers als Erasmus en Pascal. Dat waren de echte liberale humanisten Daarnaast hebben Griekse en La tijnse klassieken mijn voorkeur". Nu is hij dan „le president" van het Europese parlement. „Maar in de eerste plaats ben ik nog steeds Tweede Kamerlid, want als ik er hier uit moet, dan vervalt tegelij kertijd mijn voorzitterschap", zegt hij serieus. Een dag na zijn verjaardag volgt een gesprek in een mini-werkka mertje op het Binnenhof. Berkhou wer is nog geen seconde binnen of het colbertjasje hetzelfde van de dag tevoren gaat uit. Met| knaapje in de kast. „Rijk worden doe je mompelt hij. Het blijkt dat 1 halve de dagvergoeding gulden (waarbij reis- en niet zijn inbegrepen) die van het Europese parlemer vangt, ook nog een fors bed] representatiekosten mag „Geen extra salaris, alleen een tegemoetkoming in de k( 'k Weet niet eens hoeveel ik uitgeven. Geld vind ik trou niet zo interessant. Zo nu en ga ik met een bonnetje naaf kassier en dan krijg ik m'n gek rug". In politiek Den Haag hoeft niet bang te zijn: BerklW (Sinds november 1956 al lid vi Tweede Kamer) zal dezelfde bl Hij voorspelt zelfs na zijn v( zing meer tijd te hebben voor werk in de Kamei „Ik ben nu uit een paar Euro j| commissies. Dat scheelt veel bovendien heb ik chauffeur. Ik wil coute-que- de fractie hier blijven Maar in Straatsburg zal men gaan merken dat voorzitter is. „Korte metten lange sprekers. Het Engelse En als voorzitter zo min praten". In een persbericht van hel se parlement lezen we tensl< Berkhouwer: ...een toegewijd] ticus, overtuigd Europeaan, werker met vele menselijke kwaliteiten". Hij glimt, knikt en zegt vo'komen mee eens te zijn. In één der wandelgangen Binnenhof ontmoeten we op naar de VVD-fractiekamer - bode die hem hartelijk met verkiezing feliciteert. „Bedankt, Jongen", mompelt 8 houwer. Hij glimt weer.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8