n liesprek in Suriname olkomen vastgelopen [islukking Co-op: alleen maar schlemielig Vissers: P Van Agt onbegrijpe99 ■topman: Teleurgesteld vertrokken' r londen „verbaasd en verontwaardigd" ncentratie lector aranken VAN BERKEL WIL MARIJNEN OVERNEMEN Nederlandse schoenproductie sterk gedaald Circus Salamon De perfekte pasvorm van Panty P -Extra jj§ merkt upas goed (ils u ze aanheeft! panty If extra Besmette hal Philips-Duphar wordt gesloopt laat enorme schulden na Boersma speelt rol in sociaal conflict Vaarplicht én dienstplicht In Rotterdam groot tekort aan tandartsen RDAG 24 MAART 1973 Co-op zieltoogt. Het voort van 150 winkels en super- is onzeker, evenals de tegenheid van 6000 perso on. Men heeft gesaneerd, jniseerd. Het heeft niet ge holpen. Want in feite waren ©aal lapmiddelen, krachten verdwenen. Oud topman Van Netten is daar i Hij stapte over naar Dou- btrts. De Co-op koffie en Djerij volgde hem later naar „We zijn er allemaal zeer steld uitgestapt, omdat langs jtische weg goede toekomst- oof lieven werden afgesneden, o), tries van Steenkamp, waar ik aan meegewerkt had, werd zonder meer onder tafel geschoven. Zeer droevig". De verbruikerscoöperatie, ln grauwe tijden opgezet als vaak laatste stro halm voor een verpauperende arbei dersbevolking, hees in 1969 voor de buitenwereld zichtbare noodseinen. De moderne tijd had de oude idea len overspoeld. En het idealisme was niet opgewassen gebleken tegen de daadkracht van commercieel ge leide concurrenten. Achttien Er waren in 1969 in het land nog achttien verschillende verbruikers- coöperaties. Elk beslisten ze onaf hankelijk van elkaar over hun be leid. Samen hadden ze alleen al in de levenmisddelensector 187 grotere en kleinere supermarkten en 216 zelfbedieningswinkels. Ruim 400 za ken. dus. Waarvan er vele slecht liepen, en een aantal andee wel goed draaiden. Een commissie onder leiding van prof. Steenkamp, zei na twee jaai studie: er is maar één manier om staande te blijven: dat is met een centraal geleid concern, net zoals bij de concurrenten. Acht coöperaties, die zwak stonden, wilden dat ook wel: Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Leiden, Til burg, Enschede, Groningen, en Leeuwarden. Tien, die sterker ston den, wilden niet: Alkmaar, Arnhem, Deventer, Eindhoven, Haarlem, Heerlen, Schiedam, Roermond, Vlis- singen en Schiedam. De acht vormden samen een entrale zaak: Co-op u.a. De andere bleven na nog een enkele verschuiving van de ene groep naar de andere, zelf standig- Twee grote distributielichamen, elk voor zich. Want vergelijk daarmee maar eens de pas wegens ingrijpen de sanering in het nieuws gekomen Simon de Wit. Die heeft in zijn ge heel 126 winkels. De zelfstandig gebleven coöperaties bleven meeprofiteren van de facili teiten van centrale inkoop en pro- duktie. De club van zwakkeren pro beerde er weer bovenop te geraken, maar was door zijn zwakte-over- de-hele-linie juist een loden last voor de centrale organisaties. Men saneerde. Winkels werden ge sloten. en produktiebedrijven. Het personeelsaantal daalde. De omzet steeg iets, maar het is de vraag of men daarmee eigenlijk alleen al de prijsstijging wel bijhield. Suikeroorlog Co-op telt nog zo'n 400.000 leden. Nog altijd is er zogenaamde winst- deling voor die leden-klanten. Maar ja, bij de Haagse coöperatie werd bijvoorbeeld in 1969 nog maar 2.50 per winstaandeel uitgekeerd, met als reden voor dit geringe bedrag: een zeer felle concurrentie, die wel haar hoogtepunt bereikte in de suikeroorlog". Co-op kon de in het levensmidde- lenbedrijf normaal geworden scher pe concurrentiestrijd niet aan. In vier jaar tijd boekte de organisatie een verlies van 50 miljoen gulden. En in de tussentijd stopte het ene lid na het andere uit het hoofdbe stuur. Nu is het zover gekomen dat ver ontwaardigde vakbonden tegenover wat zo'n beetje hun moeder-bedrijf is, staan met dezelfde scherpe ver ontwaardiging als waarmee zij direc ties van strikt commerciële onder nemingen te lijf plegen te gaan. De bonden zijn te laat ingelicht. De zaak had niet zomaar bij de publi citeit mogen komen. De werkgele genheid van duizenden werknemers is in gevaar. Met een lening van 20 miljoen gul den op zak zou men bij Co-op kun nen trachten nog weer wat verder te saneren. Maar er is geen bank (óók niet de NVV-Koopmans bank) die daar aan wil beginnen. Een tijdperk lijkt te worden afge sloten op eenzelfde, weinig indruk wekkende manier als dat in de laatste jaren al eerder met collec tieve arbeidersondernemingen is ge beurd. Zelfs als mislukkingen zijn ze niet eens overtuigend: alleen maar schlemielig. 1MARIBO (ANP) De cen- stakingsleiding in Suriname rjsteren haar grote verbazing [ontwaardiging uitgesproken, manier waarop het overleg regering donderdag is ver- ■Vanaf de aanvang van het f weigerden de regeringsverte- rdigers categorische te ant- op argumenten die naar vo- 18 rden gebracht door de vakbe- os een door de vakbeweging en communiqué hebben de "ijsver tegenwoordigers ver- t zij niets meer te zeggen aangezien de afwijzende aten van de regering al vast en deze door argumentatie iaden kunnen worden gewij- [oewel de vakbeweging op het Dtwoordelijke van deze hou- herhaling heeft gewezen en aispreksleider de vergadering om zich met de regering te beraden, bleef de rege- iegatie weigeren haar stand- niet zouden kunnen wijzigen, erd in te gaan op de argumen- de vakbeweging en maakte 1,1 ering geen gebruik van de leurten die haar door de voor- Terden gegeven, aldus het com_ De regering verklaarde na- TERDAM In de frisdran- tor staat een stevige concen- op stapel. De eigenaar van ruyn's Limonadefabrieken en terderijen BV in Dongen Quick-Up, Tudo Florida Boy, ïla-Girl, Vruchtensappen, als- )ixy-Fit suikervrije frisdran- handelmaatschappij Tudo BV sdrankenindustrie Dongen BV Leutscher, zal de Bottelmaat- Dongen (licentiehoudster fcca-Cola voor Noord-Brabant rland» overnemen. Verder be- plannen voor een samenwer- met limonadefabriek Sparks Groningen (licentiehoudster Ka-Cola voor Groningen, Fries- Drente en Overijssel)Deze twee nemingen zijn eigendom van Oranjeboom (dochter van de Allied Breweries LTD). De lelijking van deze concentra te een vergevorderd stadium, iclële instanties zoals SER en ibonden zijn op de hoogte ge- zo heeft de heer Leutscher deeld. ligt in de bedoeling om de be lhouwen in Breda geheel te urnen voor de produktie van terwijl de limonadeproduktie tejd in Dongen geconcentreerd xden. drukkelijk bij monde van premier Sendey dat alle argumenten die nu en ook bij verdere gesprekken naar voren zouden worden gebracht, de DEN HAAG De maatschappij v. Berkel's Patent NV en NV Tech nisch Bureau Marijnen zijn bespre kingen begonnen over de overneming van Marijnen door Van Berkel. Met de vakorganisaties is contact opge nomen en zij hebben geen bezwaren, aldus een gezamenlijk bericht. Het ligt in de bedoeling dat Ma rijnen in haar huidige vorm en opzet, en onder dezelfde naam haar acti viteiten voortzet en uitbreidt. Volgens een woordvoerder van de directie van Van Berkel zal deze onderneming een bod op de aandelen van Marijnen uitbrengen. Volgende week zullen na dere bijzonderheden worden bekend gemaakt. De notering van de aande len van Marijnen op de Amsterdam se beurs is inmiddels opgeschort. De laatste koers was donderdag f 1960 per aandeel van f 1000. Door de samenwerking kunnen vooral de problemen, voortvloeiende uit de on derbezetting van de Marijnen-fabriek in Culemborg tot oplossing worden gebracht. Bij Marijnen werken ruim 200 per soneelsleden. De onderneming heeft een handelsonderneming in Den Haag en een fabriek in Culemborg, waar bedrijfskoelingsapparaten zoals vrieskasten, koeltoonbanken en der gelijke. wordt vervaardigd. DEN HAAG (ANP) De Neder landse schoeiselproduktie is volgens de cijfers van het CBS in het afge lopen Jaar gedaald tot ongeveer 19 miljoen paar. In 1971 werden er in Nederland 25 miljoen paar schoenen laarzen, pantoffels en sandalen ver vaardigd- De produktie van geheel leren schoe nen, laarzen en sandalen daalde van 17,25 miljoen paar in 1971 tot 14 miljoen paar. door de regering ingenomen stand punten niet zouden kunnen wijzigen Uiteindelijk achtten de vertegen woordigers van de arbeiders het nut teloos nog langer tegen de regerings vertegenwoordigers te praten. Besla ten werd de voorzitter van de ver gadering, mgr. A. Zichem. te vragen of hy onder deze omstandigheden een zinvol gesprek nog mogelijk acht te. Na lang aandringen besloot de voorzitter namens de commissie van goede diensten aan de vergadering mee te delen, dat de commissie het niet langer mogelijk achtte de ge sprekken tussen de regering en de vakbeweging voort te zetten. De com missie vroeg de partijen desondanks vertrouwen aan haar te blijven schenken aangezien zij ook nu nog wilde trachten nuttig te zijn bij het zoeken naar een oplossing uit d« moeilijke sociale situatie, waarin Su riname verkeert. De stakingsleiding van de Centra le van Landsdienaren heeft een bul letin uitgegeven waarin als belang rijkste knelpunltem in het overleg tus sen regering en vakbeweging worden genoemd de volmacht gegeven aan de po litie de betaling van de stakingsdagen, waarbij de regering zegt ..no work, no pay" het wetsontwerp ter regeling van de arbeidsverhoudingen. ADVERTENTIE ninder an ool< in de groene verpakking DEN HAAG (ANP) Over enkele weken zal worden begonnen met de afbraak van de besmette hal van de voormalige fabriek van Philips-Du phar, gelegen langs het Noordzee kanaal. Het puin zal worden gestort in binnenschepen, die met puin en al zullen verdwijnen in de Atlantische Oceaan, ongeveer 360 mijl uit de Spaanse kust ter hoogte van Kaap Finisterre, waar de oceaan meer dan vierduizend meter diep is. Dit heeft het ministerie van Ver keer en Waterstaat gisteren meege deeld. Voor het slopen is vergunning van de gemeente Amsterdam gekre gen. Een deel van één der gebouwen, waarin onkruidbestrijdingsmiddelen werden vervaardigd, is in 1963 besmet geraakt door een explosie in een zo genaamde autoclaaf als gevolg van een ontspoord chemisch proces. Daar bij werden zoals later bleek stoffen gevormd, die door hun wer king onaangename huidaandoeningen veroorzaken. Deze stoffen hebben zich destijds door de gehele fabriek verspreid. NCRV brengt onthullingen Win Sargent HILVERSUM (ANP) De actua liteitenrubriek „Hier en nu", van de NCRV-televisie zendt zaterdagavond vanaf 22.35 uur via Nederland 1 een interview uit met de Amerikaanse Win Sargent, die enige tijd geleden in het nieuws kwam na haar huwe lijk met de papoea-hoofdman Oba- narok. Mevrouw Sargent heeft tot dusver geen interviews toegestaan maar gezien de nog altijd bestaande banden tussen Nieuw Guinea en Ne derland heeft zij tegenover de NCRV- correspondent in Amerika een uitzon dering gemaakt. Zoals bekend werd Win Sargent door de Indonesische autoriteiten uit gewezen, omdat zij alleen maar een huwelijk zou zijn aangegaan om het sexuele gedrag van de papoea's te bestuderen. In het programma zullen ook ver schillende foto's worden getoond van het optreden van de Indonesische po litie en' het leger tegenover de pa poea's, foto's, die volgens de NCRV op zijn minst belastend zijn. De foto's zullen worden gebruikt voor een boek. dat Win Sargent bezig is te schrij ven en dat volgend Jaar zal verschij nen. ZUTPHEN (ANP) Voor veej zakenlieden in Nederland en Duits land betekende het faillissement van het circus Salamon, dat zijn winterresidentie zou houden in ho tel de Luchte in Lochem, een strop van vele tonnen. Het echtpaar Toni J. (43) uit Nijmegen en Anita S. (32) uit Essen inmiddels ge scheiden wordt ervan verdacht als eigenaar van circus en hotel flessetrekkerij en andere manipu laties te hebben gepleegd. De officier van justitie bij de rechtbank in Zutphen heeft giste ren tegen Toni een half Jaar ge vangenisstraf geeist en tegen Anita een half Jaar waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De zaak was aan het rollen ge komen door een proces-verbaal uit Duitsland, waar Toni was vertrok ken met achterlating van veel schulden. Men kon hem echter niets maken, omdat hij het circus had laten overschrijven op naam van zijn schoonmoeder. In Lochem hadden Anita en hij in 1970 hotel De Luchte gekocht voor f280.000 zonder dat hij DEN HAAG (ANP) De commissie voor sport en recreatie uit de Haagse gemeenteraad heeft gis teren geen advies uitgebracht over het verzoek van de regering om in het park Zorgvliet ruimte te reserveren voor de bouw van een ambtswoning voor de minister-president. Twee van de zeven leden van de commissie, mevrouw Gelderblom-Lankhout (D'66) en Lampe (KVP) bleven het verzoek afwijzen. De overige leden, waarvan er tivee geneigd zijn "ja" te zeg gen, wilden eerst nog overleg plegen met hun fracties. De leden van de commissie voor stands ontwikkeling hebben daar reeds maandag tqe besloten. Mevrouw Gelderblom en de heer Lampe waren niet overtuigd van de noodaak van de bouw van een ambtswoning. Voor hen weegt zwaarder dat er weer een stukje natuur wordt opgeofferd dan de arugumenten van de regering inzake be veiliging van de minister-president en zijn gezin en dat het Catshuis ongeschikt is voor bewoning. De andere leden aarzelden, mede omdat het stukje grond toch niet voor het publiek toeganke lijk is. Bovendien heeft een bioloog, de heer J. A. Nijkamp, oud-directeur van de gemeentelijke dienst voor school- en kindertuinen, vastgesteld dat de bouw wel enige schade aan de flora en fauna zal aanrichten maar dat daarvan over enkele jaren niets meer te zien zal zijn, als pas sende maatregelen worden genomen. De commissie voor sport en recreatie nam gistermiddag een kijkje in Zorgvliet. Op de foto links wethouder Vink van jeugdzaken, sport en recreatie en wethouder Van Ommen Kloeke tij dens dit bezoek. Rotterdamse artsen in tuchtcollege DEN HAAG (ANP) Minister werkgevers", aldus Groenevelt. We Boersma probeert sinds 14 maart de zitten ons erover te verbijten dat we ROTTERDAM Twee Rotter damse huisartsen en twee specialis ten van het Academisch Ziekenhuis Dijkzicht moeten op 5 april voor het medisch tuchtcollege in Den Haag komen. cent op zak zou hebben. De make- Hej. Rotterdamse echtpaar Westdijk laar zou hebben beweerd dat er wel voor f 160.000 omzet in zat. Het hotel zou de winterresidentie heeft tegen hen een klacht inge diend, omdat de artsen de slechte werkgevers in de metaalindustrie en de vakbonden weer aan tafel te krij gen om het vastgelopen onderhande- lingsgesprek voort te zetten. Dit is gisteren gebleken tijdens de in Den Haag gehouden persconferenties van de werkgeversorganisaties en van de industriebonden. FME-directeur A. Prins liet weten dat zijn organisatie de minister op de hoogte heeft gesteld van de moei- neu iiuLei zou ae wunerresiaenue on <Qr;o.ö mnn ------ D van het circus worden en het moest Witheden ln de metaal ndustne en tot een uitgelezen horecabedrijf worden gebombardeerd. Hoewel de raadslieden anders wilden doen geloven, bleef de offi cier bij zijn opvatting dat er van kwade opzet sprake was. Hij herin nerde eraan, dat Toni al drie ver oordelingen op zijn naam had we gens oplichting, heling en verduis tering. Uitspraak vrijdag 6 april. Jan onvoldoende onderkend zouden hebben. Jan stierf op 13 Juli vorig jaar in een huis, dat hij met drie dat minister Boersma daarnaar had gevraagd. De voorzitter van de in- nog niets hebben gehoord", voegde hij eraan toe. Hij zei van de minister de indruk te hebben gekregen dat hij er naar streefde beide partijen reeds ln de loop van de vorige week weer met elkaar te laten Draten. De voorzitters van de drie industrie bonden hadden vorige week woens dagavond op een geheime plaats in Utrecht een gesprek met minister Boersma. „We hebben hem daarbij alle vrij heden gegeven de rol te spelen die dustriebond NVV, Groenevelt, liet hij zich wenste, behalve die van vrienden in Rotterdam had gekraakt, enkele uren later duidelijk blijken De jongen is aan een ernstige infec tie van de luchtwegen overleden. Volgens een Rotterdamse politiearts delegatie weer aan tafel te krijgen. had Jan vijftig procent overlevings kans gehad als hij goed was behan deld. „Tot nu toe hebben we nog geen antwoord van de minister, omdat hij zit te wachten op de reacties van de UTRECHT (ANP) De circa 2500 bij de Nederlandse Vissersbond aan gesloten vissers voelen niets voor het voornemen van minister van Defen sie, De Koster, om hen via een wij ziging van de vaarplichtwel zowel onder de dienstplicht als onder de vaarplicht te laten vallen. De vissers vinden dat hen dan een onevenredig groot aan deel in de landsverdediging in de schoenen zou worden gescho ven, zo bleek vandaag op de Jaarver gadering van de Vissersbond in Utrecht. Op het ogenblik vallen al leen opvarenden bij de Nederlandse Koopvaardij onder de vaarplicht, hetgeen wil zeggen dat zij in tijden van oorlog of oorlogsdreiging op Ne derlandse koopvaardijschepen moeten blijven varen. Het koopvaardij perso neel is echter vrijgesteld van dienst plicht. Nu is het aantal Nederlanders op de koopvaardijschepen de laatste Jaren echter zo schrikbarend terug gelopen op het ogenblik is 29 pro cent van de opvarenden Nederlander dat de koopvaardijvloot zeker in een moeilijke oorlogssituatie schro melijk onderbemand zou zijn. Van daar dat de minister nu ook de circa 8000 vissers onder de vaarplicht wil laten vallen. Vissersbondvoorzitter Hoekstra zei vandaag op de j aarvergadering daar wel begrip voor te hebben, maar hij vond het onbegrijpelijk dat de minis ter niet van plan is de vissers net als nu het koopvaardij personeel vrij te stellen van militaire dienst- wanneer zij eenmaal aan de vaar plicht zijn onderworpen. Volgens de heer Hoekstra verdedigt de minister zijn standpunt door er op te wijzen dat met name de marine niet buiten dienstplichtige vissers zou kunnen. Hoekstra kan deze redenering niet goed volgen omdat blijkens zijn in formaties bv. in een vissersplaats als Urk hooguit twee van de tien dienst plichtige vissers bU de marine wor den ingedeeld, de rest gaat naar de landmacht. biter, want een bindende uitspraak zonder inspraak van onze leden kun nen we reglementair niet accepteren. Maar we zijn zelfs bereid de onder handelingen te hervatten onder lei ding van de minister. Minister Boersma heeft gisteren in zyn antwoord op schriftelijke vra gen van het tweede kamerlid Keu- ning (DS'70), meegedeeld dat hij be reid is om ln het conflict bij Hoog ovens te bemiddelen, als beide par tijen daarom vragen. De minister zal zelf voorlopig een afwachtende houding aannemen. „Gelet op het bestaande loonpoli tieke systeem berust ook voor zo'n conflict een zware verantwoordelijk heid bij de werkgever en de betrok ken werknemersorganisaties. Dat is voor mi) voorshands reden de ont wikkeling af te wachten". ROTTERDAM Rotterdam kamp met een groot tekort aan tandart sen. In de wijk IJsselmonde moeten twee tandartsen de zorg dragen voor 37.000 mensen. In de hele stad is er een tandarts op de 5900 inwoners Het landelijk gemiddelde is een tand arts per vierduizend mensen. Ook in Zeeland heeft men een tekort aan tandartsen, zo is meegedeeld. Voor al voor het vakantieseizoen maakt men zich zorgen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7