Een leven vol nieuwe en oude molens ■PÖEBBe Vrachtbedrijven willen geen vervoerscentrum Leerlingen van Rembrandt in de weer Lezers schrijven Ondanks slechte zang: boeiende avond OPHALEN VAN GROF VUDL kunstig beest in oegstgeeL ZATERDAG 24 MAART WARMOND Wanneer Je eens gaat neuzen bij mensen die de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt en niet meer aan het arbeids-proces deelnemen kom Je dikwijls wat hun hob by's betreft, tot zeer merkwaar dige ontdekkingen. Vaak is die hobby verwant met het oude beroep. Dat is ook het geval bij de heer A. J. A. Buntsma (73). Hij was voor z'n pensionering molen maker. Toen de molens moesten verdwijnen, werkte hij de laatste jaren als timmerman bij de N.V. Panagro in Warmond .Eenmaal gepensioneerd ging hij zich weer wijden aan molens .Hij verzamel foto's van water- en koren molens. Zijn collectie bestaat uit niet minder dan vier honderd foto's van molens. Volgens de heer Buntsma staat de oudste molen in ons land in Schoon hoven die gebouwd werd in 1619, terwijl in Haastrecht nog de eni ge ronde steenmolen staat, 'n molen met omloop. In Zuid-Hol land staan nog ongeveer 219 mo lens. Zo bestaat er in Hazers- woude nog een z.g. wip korenmo len op onderbouw, die geheel hersteld is en waarvan nog slechts één exemplaar staat op het terrein van de Blokers Ca caofabrieken. Het meest interessant was de vraag welke molens in Leiden en onmiddellijke omgeving in de loop der jaren zijn verdwenen Dit zijn zo zegt Buntsma, de ko renmolen „de Stier" gebouwd in 1687, gesloopt in 1947 die gestaan heeft tegenover de RK. Kerk aan de Herensingel; het hof mo lentje in de Hofpolder in War mond, die gesloopt is in de hon gerwinter 1943-1944 om op deze wijze aan brandhout te komen; de Berg en Dalmolen in Voor hout een z.g. rieten achtkantje. Verdwenen zijn verder de Oost korenmolen in Rotterdam aan het Oostplein; die in 1954 is af gebrand; de zeven molens die hebben gestaan aan de Boezem in Rotterdam die waren gebouw in de jaren 1646-1650 en die wegens stadsuitbreiding in 1924 moesten verdwijnen; dit was ook het geval met de korenmolen die stond op de Coolsingel in Rotter, damen die in 1950 gesloopt werd. Als bijzonderheid deelde de heer Buntsma nog mede dat de mo len „de Zwaan" gebouwd in Vin kei, een buurtschap in Oss 'N.- B.) zou moeten worden gesloopt wegens bouwvalligheid. Deze is toen echter door de heer Mede dorp uit Zd.-Laren op deskundi ge wijze geheel gerestaureerd vervolgens ook op deskundige wijzë geheel uit elkaar genomen en toen overgebracht naar Amerika waar hij een plaats heeft gekregen. Hij zelf heeft een molen ge construeerd van meer dan een mans hoogte en heeft deze zelf naar Amerika gebracht, waar zijn zoon al 20 jaar een groot tuindersbedrijf exploiteert, in Iowa. In zijn verzameling zijn nog verschillende molens uit andere landen opgenomen als Engeland, Denemarken. België, Zweden, en Oostenrijk en de Spaanse en Griekse eilanden. Deze verzameling zou, volgens Buntsma, niet mogelijk zijn ge weest, als hij niet de medewerk had van verschillende men sen, die de zelfde hobby heb ben en met wie hij nauw contact heeft. LEIDEN In de Rembrandt- scholengemeenschap afd. Vijfmeilaan is door de docent tekenen en han denarbeid, de heer M. Ober, een ten toonstelling van kreatief werk geor ganiseerd. die een goed beeld geeft van de prestaties van de leerlingen. Talrijke aspecten van de kreatieve bezigheden zijn smaakvol en over zichtelijk tentoongesteld, waardoor ouders en belangstellenden veel kun nen genieten. Er is naar gestreefd van iedere leerling iets te laten zien, wat niet helemaal te realiseren was. Toch zijn de meeste leerlingen met werk vertegenwoordigd en kan het geheel gezien worden als een goede doorsnede van het werk van de leer lingen. Voor de kleurige plafondversiering werd gebruik gemaakt van pitriet en zij de vloei. De brugklassen namen ook de vogels van hobbyspaan voor hun rekening. Andere klassen maakten gebruik van ijzerdraad, textiel, hout, golfkarton, papier-maché e.d. en kwamen daarmee tot fantasierijke werkstukken. Bijzonder fraai zijn de sieraden van emailleerwerk in de vi trines. De ongeveer 300 tekeningen zijn gemaakt door middel van diverse technieken: potlood, krijt en verf, maar er zijn ook tekeningen te zien waarbij gebruik gemaakt werd van linoleum- en kartondruk. Inhakend op de publikatie vaai Openbaar en Particulier vervoer in ihet L.D. van 22 maart, moeten wij het volgende stellen; le: De heer Melkert had gaarne een bedirag besteed gezien voor de bouw in of nabij de onmiddellijke omge ving van Leiden. Op een vergadering gehouden in december 1971 van de gezamenlijke houders van Vervoers- centra en Lijndiensten in Leiden met de Wethouder van Openbare Werken De Heer Kret is zeer duidelijk ge steld, dat zulks alleen geldverspilling zou zijn daar genoemde bedrijven, zeer zeker de middelen, materiaal en mogelijkheden hebben om het ver voer voor anderen in de binnenstad ter hand te nemen. Zou de Heer Mel kert en de commissie van onderzoek de moeite nemen om bij de verschil lende vervoerscentra een kijkje te nemen, dan zou hij zien dat reeds verscheidene grote lijndiensten hun goederen voor Leiden en omgeving, bij deze centra lossen en alleen de zeer grote partijen zelf wegbrengen. 2e: De opslagfaciliteiten bij ge noemde bedrijven laat niets te wen sen over. Doch vele bedrijven geven er de voorkeur aan om de door hun bestelde goederen in de onmiddelij- ke nabijheid van het bedrijf en in dien mogelijk in het bedrijf zelf op te slaan, daar de kosten van exploitatie van voertuigen, panden en anderen een last is die vele bedrijven niet dragen kunnen. 3e: Een vervoerder die wenst om bepaalde goederen bij bedrijven zelf af te leveren, zal beslist niet deze goederen in een vervoerscentrum los sen. al zijn de tarieven nog zo laag en de f aciliteiten nog zo goed. 4e: Zou men het gestelde willen doorvoeren, dan zou het opnemen, van kontakt met ons en andere be drijven een studie van de oplossing van een zelfde probleem in de stad Delft zeer wenselijk zijn en zelfs dan bestaat nog de kans dat men nul op het request krijgt. MOSTERT LEIDEN. VERVOERSCENTRUM. LIJNDIENSTEN. TRANSPORTEN. De vervoerders vergissen zich als ze denken, dat de ideeën over ver- voercentra uit mijn koker komen. Het artikel, waarop ze inhaken, stond wel in mijn rubriek "Binnen stad onder de loep", maar was, zoals vermeldt, geput uit een rapport van de gemeente. Ook ik ben het daar mee op een aantal punten helemaal niet eens. Hans Melkert). OEGSTGEEST Door de Leidse afdeling van de Vrienden van het Lied werd gisteren weer een liede- renavond gegeven ten huize van de Oegstgeeste familie Ekker. Begon nen werd met een optreden van de alt-mezzo Tine van der Laan, die als opening de Liederen met een pruik op van Jan Nul had gekozen. Daarna volgen de Dorpstaferelen van Bartok en Moessorgski's Kin derkamer, beide met Duitse teksten. De programmakeuze was een bij uitstek gelukkige, want deze lie deren blijven altijd zelfs wanneer ze slecht gezongen worden de toehoorder boeien. In technisch op zicht mankeerde veel: de uitspraak, de intonatie en ook het imbre van Tine van der Laan getuigden er van, dat de zangeres nog niet aan een openbaar optreden toe was. Dat vond de poes van Thea Ekker ook. want hij (of zij) moest met zachte dwang de kamer uit worden se- werkt wegens zijn (of haar) luid ruchtige protesten. Wat de zange res aan techniek en scholing te kort kwam. kon zij echter voor een groot deel compenseren door haar boeiende voordracht en exDressivi- teit. Pianist Dick Vet begeleidde haar niet altijd even correct en wei nig persoonlijk. Na de pauze maakten we kennis met. de tenor Jouke Krediet, die in menig opzicht van zijn voorgang ster bleek te verschillen. Zijn stem was goed geschoold, maar ook ziln programma keus was eigenlijk te zwaar voor hem. Vijf Shakespeare- liederen van Thomas Arne, Schu berts Gesange des Harfners. dne melodies van Duparc. alles klonk even lief. vriendelijk en enthousiast, hoewel de teksten hiervoor meestal geen enkele aanleiidng gaven, inte gendeel. De lachende uitdrukking op zijn gelaat verdween echter, waar deze het meest nodig was: in de Chansons orientales van Henk B«- dings. Het meest geslaagd waren nog de Copla's op tekst van Hen drik de Vries, waardoor componist Jan Mul deze avond tot een soo-r lid-commissie van in- en uitgelei de werd gepromoveerd. Jouke Kre diet werd op uitstekende wijze be geleid door Lily van Spengen, die als klaveciniste meer bekendheid geniet. Zij speelde zeer stijlvol, en zelfs de begeleiding van Duparc, die eigenlijk een wat mannelijker tou cher vereist, was zeker aanvaard baar. R. G. harms. Burgerlijke stand van Leiden Wilhelmlna d. v. W L. Hovius en M LEIDEN De firma Ladan heeft gisteren nou eens een keer (misschien wel voor het eerst in honderd jaarniet aan zon wering gedaan. Het bedrijfdat al een eeuw in alle vormen van zonwering doet, zette zichzelf tijdens een receptie rijkelijk in het zonnetje. En dat was welverdiend, want er wonen in Lei den en verre omgeving vele mensen die dankbaar gebruik ma ken van de produkten van de 100-jarige fabriek aan de Molen- steeg te Leiden. Op de foto (van Jan Holvast): vader en zoon Ladan in gesprek met belangstellenden. M. Zaal Michel z. v C. Ondérstal M. E. J. Wijfje, Raymond Bela Chris tian z. v. J. Just en A. Guti. Overleden: C W. de Rijk (90) VOORSCHOTEN Leerlingen van de Adegeest school hebben gisteren, in hun strijd om het be houd van de natuurvier piepjonge boompjes geplant op het schoolplein aan de Richard Wag- nerlaan. (Foto Jan Holvast) Getrouwd: N. P .L'Aml G. Blansjaar Leemans, J A. van Assen P J. Bomhof, M P. C. H Flam an en W. Blok, W. J T. Pikaar LEIDEN In café De Twee Spieghels kunnen de Leidenaars die wat oude, vertrouwde gezelligheid zoeken, elke zondagmiddag naar Jazz uitvoeringen luisteren. Morgenmid dag om drie uur speelt het trio Pim Hageman. MAANDAG Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Hambroeklaan. Kooilaan, Celebest raat Decima- straat, Sieboldstraat. Floresstraat. Bloemstraat, Formosastraat, Bor neostraat, Driftstraat, Lombokstraat. Javastraat, Medusastraat, Park straat, Koolpark. Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat). Am- bonstraat, Madoerastraat. Lage Rijndijk, Voorstraat. Sumatra- straat, Atjehstraat (van Sumatra- straat tot Soembastraat) Soemba- straat, Balistraat. Timorstraat, de Ringkade, Bonairestrart. Aruba- straat, Surinamestraat. Antillen- straat, Curacaostraat. St. Maarten straat, St. Eustatiusstraat. Saba- straat, Bankastraat, Bilitonstraat. Kooihof. Paramaribostraat, Corantijnstraat, W. de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- straat. Van Riebeeckhof. J. P Coenhof, Pieter Bothstraat. Stuyve- santhof, Alb. Agnesstraat, Ch. de Bourbonhof. Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhof, Marnixstraat (van W. de Zwijgerlaan tot Volk stuinen). Zwarte Pad en Merenwijk. DINSDAG Jacq. Urlusplantsoen, A. Noorde- wierlaan, C. Schuytlaan. Diepen- brocklaan, Joh. Verhulstraat. Ri chard Holstraat, Obrechtstraat. Chruchilllaan, Willem Pijperstraat. Peter van Anrooystraat. Joh. Wage- naarlaan. Valeriusstraat. Van Blan kenburgstraat, Julius Röntgen- straat, Mozartstraat, Bernard Sweersstraat, Sweelincklaan Eduaro van Beinumstraat, Brücknerstraat, Debussystraat, Ravelstraat. Chopin- straat, Moesorgskistraat. Caesar Franckstraat, Verdistraat. Schubertlaan, Mahlerstraat, Handei- straat, Beethovenlaan. Vivaldistraat, Bachstraat. Corellistraat Toscaninl- laan, Berliozpad, Rossinistraat, Lisztpad, Mendelssohnkade. Wag- nerplein, Brahmslaan. Tsjaikowskl- kade, Sibeliusstraat. Bartokstraat. Kennedylaan, Max Regerlaan, J Haydnlaan, Apollolaan, Smétana- straat, Paganinilaan. Scarlattistraat Griegstraat, Donizetti laan, Bizetpad. Ter Haarkade, Boshuizeriaan. Bos- huizerkade, 5 Meilaan en plein. Be vrijdingspleinG. van der Veen- straat. Tltus Brandsmalaan, Mont- gomerystraat, Joh. Poststraat. Wal raven van Halstraat. Wiardi Beck- manstraat, van der Helmlan. Arent Brunsstraat, Lieven de Keystraat, Zocherstraat. van Banchemhof. de Bazelstraat. Jac. Romanstraat, Jan Keldermansstraat, Vingboenshof. Jcob van Campenlaan. Voorscho- terweg, Stalpaerthof. var 's-Gra- vensandestraat, Berlagestraat. Mulderkring 38 Modelflat 10—i Kerk Z-evendaai oei oredlklng 11 De Vink nachts. ventlsten bijbelstudie 10 11 uur voorm. De Vink Dansen 9 uur s nachts Breestraat 19 Jeugdhaven. Sooji Nederlandse militaire Sacrum met "Mercadet' Maranathakerk (Lage Morswi ceptie 25 jaar Vrouwenbond NI Jaarvergader. slachtoffers 3 7.30 uur na Zondag Gerecht 10 Soefi-beweging W. P. J. de Graaf denkbeeld" 11.15 uur Oegstgeest (Geversstraat teit voor kamerbewoners 8.30 1 uur 's nachts Leiderdorp (Wilhelm Gespreksavond Baha'i 8.15 uuïi Middelweg 19c Lelds poppen» kindervoorstelling 2.30 uur Breestraat 19 Sociëteit (voor kamerbewones en Breestraat 19 Jeugdhaven, Maandag Zuiderkerk (Lammenschanswegi volkingsonderzoek tb.c 2-4.30 r Zaal Mekel (Hogewoerd 87) voor alleenstaanden, 8 uur nam. Breestraat 19. Jeugdhaven, café 7.30—10.30 uur nam Stadhuis (kamer 3) Spreekuur naar^ _Alg. Burgerlijk Pcnsloec jaa Doktersdienst Leiden Tot zaterdagmorgen tlr -adplege men de eigen huiss tot zondagnacht twaalf raadplege men de eigen huisartsifce macht twaalf r spoedgevallen sueiei.züzzz (wijkzuster G. 7. n, Ambonstraat 34. tel. 2580fcmi v. d, Zeeuw, Stieltlesstraat 69) Leiderdorp Dokter G. A. de 1 ,u,±i Ghentlaan 5, tci. verpleging Gezondsheidscentrum ,ls 1 DONDERDAG Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat)Julianstraat. Julia- nakade, Sophiastraat. Anna Paulow- nastraat, Alexanderstraat, Prlnsen- senstraat. Oranjestraat Lusthof - laan, Dillenburgerstraat, Nassau- straat, Mecklenburgerstraat, Os- en Paardelaan. Bernhardkad Marijke- straat, Margrietstraat, Irenestraat, Bernhardstraat, Beatrixstraat. Maresingei (van Julianastraat tot Zwarte Pad). Pr Frederikstraat, Koningstraat Bronkhorststraat, Willemstraat, Pr. Hendrikstraat en plein. Mauritsstraat. L. de Coligny- straat, Waldeck Pyrmontstraat, Marnixstraat (van Maresingei tot W de Zwijgerlaan). Amaliastraat. J. W. Frisostraat, van Hogendorp- straat. Van Limburg Stirumstraat van der Duinstraat, Falckstraat, Anna van Saksenstraat Kempenaer- straat. Molenstraat Maresingei (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaart), Pasteur straat, Hansen- en Kort Hansen straat, Leeuwenhoekstraat, Groen- oordstraat en plein. Mussenbroek- straat, Lucas van Leydenstraat. Bakker Korffstraat, Jan Lieven- straat, Fr. van Mierisstraat. Gabr Metzustraat, Broekweg, Stadspolder- weg, Haarlemmerweg. Raampoort. Raamstraat. Maredijk Piet Hein- straat. Vendelstraat, Poelgeester straat, Schutterstr t, Maredijkhof- Je, Vaartkade, Aloëlaan Rijnsbur- gersingel. Marislaan VRIJDAG Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg, Da Costastraat, Klikspaanweg, De Genestetstraat. Nic. Beetsstraat, Potgieterlaan Tol- lensstraat, Schimmelstraat, Olt- mansstraat. Hasebroekstraat, Bor- gerstraat, de Lennepstraat. ten Ka- testraat. Toussaintkade. Staringka de. Kneppelhoutstraat, Muitatulistraat, Fred, van Eedenlaan, Lod. van Deysselstraat, A. Verweystraat. Jacq Perkstraat. H. Gorterstraat. L. Cou perusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan. Boshof, Duinhof, Meerhof Akkerhof. Weldehof, Telderskade Mulderstraat, Gerrit Kasteinstraat, Segaarstraat, van Diemeistraat Rooseveltstraat Veilingkade. Lammenschansweg (van Veilingkade tot Lammen- schansplein Lammenschansplein d» Zoeterwoudseweg. Meloenstraat Ap pelstraat. Tomatenstraat Druiven- straat. Kersenstraat, Carbutreweg de Planteynstraat, Kanaalweg (van de Lammebrug tot spoorlijn), Vlletweg Vrouwenweg, Cronestein (woonsche pen). Oegstgeest Dokter E. W. F. van Dekk cheren, Oranjelaan 29. tel. 52130 zuster F. Laman, Lljtweg 1, tel. Apotheken theek Voorschoten, Leidseweg 66. SOS-dienst SOS-Telefonische Huipdleiwfcsen (01710)—25202 Voor alle die In UJkheden verkeren berelkbaai werkdag van acht uur n.m co uur vjn. doorlopend ln bet wetb tijd d.w.z. van vrlldag acht uur n£ .h™, maandag acht uur v.m Vogelasiel Anna Paulownastraat 15 Gewonde- en uitgeputte vogels OEGSTGEEST Burgera j n Van Eysinga heeft gistermidd tentoonstelling geopend „het Bf Het initiatief Is i de Culturele Commla ïdko de gemeenteraad. Het dier belangrijke rol in het men bestaan. Gewezen werd op deb den spraak waarbij dierennamen ti aan gebruikt van mammoetwet totl sale 1 pad. Ook in de literatuur speel rdt i dier een grote rol en spreker n reerde zijn schooltijd waarin b jen dichten uit het hoofd moest La Fontaine. Ook stripverl de zijn vaak gebaseerd op dier» id, ligt voor iedere bezoeker rig overzicht van het tentoonj k b de. Daartoe behoren o.m. werh e Karei Appel, Lucebert, Marls.1 rone: en Willink. Er is houtsnijweri ild d India, er zijn figuren uit Ceyli ir h< Japan. De collectie is in het1 einde te bezichtigen tussen 2 '3 middags en voorts iedereylevo dag van 9—11 uur, 16—18 t 19—21 uur tot 1 april a.s. ïzicl LEIDSCH DAGBUI Uitgave: Leidscb Dagblad Witte Singel 1 Leid Postbus 54 - Giro j adminisc TelefooD redactie 01710-21# Hoofdredacteur HaD Muldö Maandabonnement K warta alabonnement Per Losse nummers Abonnementsgelden by vi betaling te voldoen B(j ai tlsche overschrijving geen nistratle- en incassokosten 3 «a. Il 'lige ine' 1 1 «n a M a Win

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2