van het niet wat handiger? 2 1 <b 4 jïïï opfc Als je bij een ander het gas aan f wil steken tast je altijd mis Scheidslijn tussen dames en herenparfum is aan het vervagen Schijventarief niet voordelig voor gehuwde werkende vrouw DORDRECHT T< ort v (g h£ )AG 24 MAART 1973 NESTOR MARTIN czicd CD CD C=D 1 2 (b 3 4 VENDOMATIC CD CD CD O CD Slechts hij enkele merken gasfornuizen is er een overeen komst tussen de -plaatsing van de knoppen. 1 jia£ zold ,0'~ doen fabrikanten lis van gebruiksartikelen waardoor je je afvraagt of wel eens hun eigen produk- i dichtbij zien. Om nog i over de vraag of zij ze de praktijk zouden wil- liken. Bij onderzoeken door mtenorganisaties duiken ortdurend voorbeelden t de laatste tijd ital verzameld. Je komt, als bepaald niet onder de i) het inzicht dat aan de fabrikanten bestaat ruiksbehoeften Kort geleden kwamen de ekers bij een test door de Stichting Verge- Warenonderzoek tot een •dige conclusie: bijna alle zitten bij de diverse mer- rschillend. (Zie de tekening aan). bij een ander eventjes wil opzetten, draait stee- de verkeerde knop. Een plaats voor de knoppen n Nffcbranders links en rechts links en rechts 1 nsteekbrander. is er niet. erzorgsters, gezinshulpen, ts bij een ander de be- hand uitsteekt, moeten mtobben. (ING j toch belachelijk, na zo koken-op-gas. Zó bela- dat je je afvraagt het Gasinstituut óók _;rah ms een lichtje is opgegaan. wood denverpen alle gastoestellen erplichte keu- i2, tAders mogen ze niet worden L Hoe veilig zouden zij het inden, dat je herhaaldelijk erkeerde draaien.? is, die onhandigheid bij gas- ra is geen uitzondering. Over Igheid in het gebruik huishouding, st Instituut voor Huishoud- ch Advies van de Nederland- niging van Huisvrouwen boekje open: De breedte van een gemid- Touwenhand ijjj ers gemeten, 6 7 centime wijdte van een handgrreep i, pot of kan moet daarom iste 7 centimeter bedragen, net vier vingers in of om- kunnen grijpen, wordt zelden of nooit aan- esteed. De stand van hand- Is bovendien dikwijls verkrampte houdingen, ipcontacten en stekers zijn Het bezwaar daarvan is, dat wit, zonder heel nauwkeurig weet in welke stand de In het contact met doorlopende U APfeep-randen is de vraag: ra, draaien de deuren? riulhrt de uitvinding 'O® cho naaimachine nl (gegaan of de plaats veranderd rden, nu er niet ral terhand hoeft te worden ge- nooit ASHEID Wie eventjes iemand anders helpt in de keuken, moet maar raden en proheren hoe het gas werkt. of zo bedienen van een naaimachi ne. Daar komt een stuk gebruiksge- wenning om de hoek kijken. Maar geen enkele twijfel over de dwaas heid van het ontwerp blijft over, als men bij warenonderzoeken stof zuigers aantreft, die zodanig naar achter blazen, dat ze met hun uit- blaaslucht het stof juist opwaaien en verspreiden. Heel dwaas is het ook, dat men van talrijke merken elektrische thee- en sudderlichtjes fabriceert en verkoopt, die met hun steker niet in de geaarde stopcontacten van moderne keukens kunnen. Hetzelfde is het geval met sommige elektri sche koffiezetapparaten. Wat moet er omgaan in de hoofden van fabrikanten en hun constructeurs, op het moment dat zij besluiten hun produkten zó te gaan maken? Er is nog iets waaruit blijkt hoe weinig men vooral de impor teurs van buitenlandse apparaten zich aantrekt van de behoeften van het publiek. Het bijleveren van een behoorlijke gebruiksaanwijzing vin den zij vaak teveel moeite. Zo zat er bij een bepaald merk elektrische oven naar bij een onderzoek bleek alleen maar een gebruiksaanwijzing in het En gels, Japans en Frans. Trouwens, bij merken met een Nederlandse gebruiksaanwijzing ging het vaak ook over alles, behalve over het bakken zelf. Bij een onderzoek naar was- droogtrommels bleken er veel ge bruiksaanwijzingen te zijn, waarin niets stond over droogtijden, afkoel- tijden, en stoffen die niet in de droger mogen. En daar gaat het nu juist om, bij zo'n trommel. De Consumentenbond adviseerde eens na een onderzoek naar snel kookpannen: wie er geen gebruiks aanwijzing bij kan krijgen, doet er goed aan die pan niet te kopen. Want experimenteren op eigen hout- Je is te gevaarlijk. Laten wij het nog wat sterker zeggen: van een fabrikant of han delaar die geen belangstelling heeft voor zijn klanten, kóóp je niet. ADVERTENTIE DAMESMODE ia exclusief jonge stijl... BREESTRAAT 108^12 LEIDEN NAARDEN De Jongste parfumscheppingen tonen aan, dat de eens zo markante scheidingslijn tussen heren- en damesparfums sterk aan het ver vagen is. Het is interessant te zien, hoe de internationale parfumerie direct reageert op de gewijzigde houding van de mannen tegenover parfumgebruik door het op de markt brengen van nieuwe creaties met geurelementen, die niet alleen tot voor kort typisch vrouwelijk werden genoemd, maar boven dien een duurzaam karakter bezitten, zo zegt Naarden International NV in haar blad Naarden Nieuws. Voor deze ontwikkeling zijn mede de nieuwe reukstoffen verantwoordelijk, die de laatste Jaren dank zij intensieve research aan het geurenpalet zijn toegevoegd. Het heeft er alle schijn van, dat de tijd waarin er voor heren- parfums met een vluchtig, weinig duurzaam en niet al te opvallend karakter een goede marktpositie was weggelegd, langzaam tot het verleden gaat behoren. Een nevenontwikkeling is, dat bij de damesparfums, die „op het mannelijke af" kruinen worden genoemd, geleidelijk meer worden toegepast. Een beperkende factor is nog wel, dat, onder invloed van levensstijl en cultuurpatroon, de waarderingsgraad voor herengeuren in diverse delen van de wereld sterk uiteenlopen. Dit betekent, dat herenparfums, die een mon diaal succes zijn geworden, schaars zijn. Zo houdt de Amerikaan van mar kante geuren, de Westeuropeaan van verfijning, de Latijns-Amerikaan van zware muskusgeuren, terwijl de Aziaat de nadruk legt op sandel en zoete bloemen. Een uitzondering vormt Japan, waar men ondanks de vérgaande „Amerikanisering" van na de oorlog, duidelijk heeft gekozen voor de Franse verfijning. vf ooievaar rode kool •echt it koffertje LONDEN Ondanks het betere sexonderridht geloven vele Britse kinderen nog steeds, dat zij bij hun ouders zijn gekomen via de ooievaar, een parkeerterrein of een oven. Vele tieners zijn niet veel wijzer. De peda goge mevrouw Jill Kennier schrijft in haar boek „Afscheid van de ooievaar" verder, dat er nog verschillende an dere geniale geboortemethoden zijn. Een meisje van elf vertelde dat zij als een cake in de oven was gebak ken. Volgens haar worden kinderen, die te lang in de oven blijven, zwart. Andere kinderen menen, dat zij in het dokterstasje zijn gebracht of ge kocht in een winkel. Weer anderen geloven, dat zij op parkeerterreinen zijn gevonden of met het wasgoed zijn meegekomen. Een klein meisje dacht dat de vo gels en de bijen verantwoordelijk wa ren voor haar aanwezigheid op aar de. Zij was de mening toegedaan, dat Je door een bijensteek zwanger werd. Mevrouw Kenner, moeder van twee tienerdochters, sprak met meer dan 1200 Jonge kinderen en met bijna 6000 tieners in de leeftijd van twaalf jaar, dat zij op scholen in het noord westen van Engeland als adviseuse optrad. Hiaten Mevrouw Kenner zegt. dat er angst aanjagende hiaten zitten in de sexue- le kennis van oudere tieners. Volgens haar weten velen van die tieners niet zoveel als de hedendaagse maat schappij meent dat zij weten. Fabrieksmeisjes van 17 a 18 Jaar weten weinig of niets van voorbe hoedsmiddelen en venerische ziekten Zij citeerde een tienjarige Jongen, die na een gesprek over het sexuele le ven en het ontstaan van kinderen zei „Ik vond dit gesprek fijn, omdat ik nu niet meer behoef te d enken aan al die vieze woorden. Je voelt Je be ter wanneer Je de waarheid weet". Maar de Jongen weigerde met zijn ouders over zijn nieuw verworven kennis te spreken omdat dat hem wel eens een draai om de oren kon op leveren. In 1972 is een ingrijpende wijziging in de belastingwet geving aangenomen en van 1973 af wordt het inkomen uit arbeid van de gehtiwde vrouw niet meer bij dat van haar man opgeteld, maar afzonderlijk belast. In het nog jonge jaar 1973 hebben vele vrouwen tot hun schrik gemerkt netto minder over te houden dan ze gewend waren. De belastingconsulent J. M. Bergeren heeft in het maandblad "Vrou wen en hun belangen" van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwen- belangen en de Nederlandse Bond van vrouwen Werkzaam in Bedrijf en Beroep de belangrijkste punten van de nieuwe belastingwetgeving aan de hand van een duidelijk voorbeeld uitvoerig toegelicht. Ditgegaan werd van een gehuwde vrouw, die part-time daarmede een salaris verdient van f 600,- per maand. Wat hield zij van dit bedrag over in 1972 en wat in 1973, Salaris per maand f 60°. - AOW-AWW premie 67,80 «MO Soc. wetten w.o. ziekenf. 6,85% 41,10 3,55,0 51,30 Loonbelasting £7M0 fKr- In handen per maand ƒ414,30 ƒ382.20 Derhalve een achteruitgang van f 32,10 per maand, veroorzaakt door: le hogere premie AOW-AWW J 2e hogere sociale lasten f 3e hogere loonbelasting 21.-O ƒ32,10 le hogere premie AOW-AWW. Dit geldt voor iedereen doch, net zoals in het verleden, kan deze pre mie die een gehuwde vrouw betaalt, door de man worden terugge vraagd, indien hu al het maximale verschuldigde bedrag zelf heeft be taald of als beide echtgenoten tezamen meer hebben betaald dan zü over het totale premie-inkomen verschuldigd zijn. Voor de premieheffing wordt ni. het inkomen van man en vrouw wel samengeteld. Het maximaal verschuldigde bedrag per jaar voor loon- trekkenden is van f 2.516,- in 1972 gestegen tot f 2.916.- in 1973. Op zich zelf behoeft echter de ingehouden premie voor de vrouw geen ach teruitgang te betekenen, omdat deze weer terugontvangen wordt, als man en vrouw samen teveel betaald zouden hebben. (Realiseert ieder een zich wel, dat als de uitkeringen krachtens deze wetten hoger wor den, ook meer betaald moet worden?) 2e hogere sociale last; ook deze verhoging geldt voor iedereen en is niet alleen voor de gehuwde vrouw nadelig. In het vorige nummer is ook nog eens gewezen op het feit, dat een ongehuwde net zoveel moet betalen als een gezin met kinderen. Se hogere loonbelasting; hierbij moet worden bedacht, dat voortaan geen aanslag meer in de inkomstenbelasting zal worden ontvangen, omdat het inkomen uit arbeid van de gehuwde vrouw niet meer bij dat van haar man geteld wordt. Is het totaal bedrag, dat betaald wordt meer of minder dan in vorige jaren? Hiervoor is geen algemene op lossing te geven, omdat dit geheel bepaald wordt, niet alleen door het inkomen van de man, docht ook door de persoonlijke omstandigheden. Ik denk dan speciaal in dit verband ook aan de mogelijkheden tot aftrek wegens giften en buitengewone lasten. Immers deze aftrekpos ten zijn gerelateerd aan bepaalde grenzen. Voor giften is dit meer dan 1% van het onzuiver inkomen en tevens f 120,- en maximaal is 10% van het onzuiver inkomen aftrekbaar. Voor de z.g. ziektekosten is niet aftrekbaar: 10% van het onzuivere inkomen, indien dit niet meer bedraagt dan f 18.000,-; f 1.800,- indien het on zuivere inkomen meer bedraagt dan f 18.000,- maar niet meer dan f 40.000,-; f 2.500 indien het onzuivere inkomen meer bedraagt dan f 40.000,-. Was in het verleden b.v. het onzuivere inkomen van man en vrouw tesamen f 20.000,- dan was het bedrag, aftrekbaar voor giften, hetgeen meer was uitgegeven dan f 200,- per jaar en de grens voor de buiten gewone lasten lag bij f 1.800,-. Indien echter in het inkomen van f 20.000,- f 7.200,- is begrepen voor inkomen uit arbeid van de echt genote, dan is het onzuiver inkomen, waarover in 1973 de grenzen worden berekend verlaagd tot f 12.800,- (resp. f 128,- en f 1.280.- i.p.v. f 200.- en f 1.800,-). Nog even terugkomend op een salaris van f 600.- per maan voor een gehuwde vrouw; het percentage van de loonbe lasting is derhalve 16,3% over dit salaris. Bij een salaris van f 825. be draagt de loonbelasting f 145,60 ofwel 17,6%. Een gehuwde vrouw kan meewerken in het bedrijf van haar man. Ook dan wordt haar inkomen apart belast, zij het dat de fiscus be paalde normen heeft vastgesteld om haar aandeel in de totale winst te berekenen. Indien de vrouw minder dan een halve dagtaak heeft, maar daarin dan wel in belangrijke mate arbeid verricht: f 3.188.-; indien de vrouw tenminste een halve dagtaak heeft of daarin ten minste 1000 uur per jaar werkzaam is: een vijfde van de winst met een minimum van f 3.188,- en een maximum van f 15.940,-; Stel een bedrijf, dat door de man en vrouw wordt gedreven, heeft een winst van f 27.000,-, dan wordt bij een volledige dagtaak van de vrouw een bedrag van f 9.000,- aan haar toegekend. Voor de bereke ning van de inkomstenbelasting wordt van dit bedrag eerst f 1.328 - afgetrokken en over het restant is 25% inkomstenbelasting verschul digd Als in een gezin niet de man kostwinner is, maar de vrouw, bestaat de mogelijkheid om de inspecteur te verzoeken bij de vrouw de belas tingvrije som van de gehuwde man en de kinderaftrek toe te passen. De man komt dan in de fiscale positie van de gehuwde vrouw te ver keren. Wel, in die gevallen, wanneer het inkomen van de man lager is dan de toegestane vermindering, kan dat een voordeel zijn. Een gehuwde man zonder kinderaftrek heeft dan een aftrek van f6 640,- per Jaar alvorens het schijventarief wordt toegepast. Het is echter niet mogelijk.' dat door deze vermindering een negatief inkomen ontstaat. Verdient de man (b.v, doordat hij een belangrijk deel van zijn tijd aan studie besteedt) f 5.000,- per Jaar en verdient zijn echtgenote f 10.000 - per Jaar, dan is het voordelig om dit verzoek te doen. Immers, de Wouw kan dan het volledige bedrag van f 6.640,- aftrekken, terwijl bü de man dit niet mogelijk zou zijn. Hij krijgt dan de aftrek van f 1.328,-. In het voorgaande is het schijventarief reeds ter sprake gebracht. Ook dit is nieuw, doch voor een goed begrip diene, dat dit tarief eerst geldt voor de inkomsten in 1973. Het schijventarief geldt nog niet voor het inkomen, aangegeven op het pas ontvangen aangiftebiljet inkom stenbelasting 1972. Het is mij gebleken, dat ook over dit schijventarief misverstanden bestaan Er wordt dan gedacht, dat als men in een bepaalde schijf terecht komt, over het gehele inkomen het percentage van die schijf moet worden betaald. Dat is met zo; het is een gestaffeld tarief Na de vastgestelde vrijstellingen (afhankelijk van de persoonlijke omstandig heden van ongehuwd, gehuwd, kinderaftrek, e.d.) zhn de tarieven als volgt: 10.624 17.264.— 25.232,— 37.184,— 51.792,— 69.056.— 90.304,— boven 132.800, 10.624,— 17.264,— 25.232, 37.184, 51.792, 69.056,— 90.304, 132.800, 69% 71% Stel een gehuwde man heeft een inkomen van f25.000.—. dan is de berekening als volgt: Van het bedrag van f25.000,— wordt f6 640 afgetrokken, resteert f 18.360,—. Belasting 25% over f 10.624,— 2.656 31% 7.736,— 2.398,— totaal f 5.054,— Wellicht zijn er onder de lezers, die zich afvragen, waarom bü een schijventarief, dat met 25% begint, de gehuwde vrouw met een salaris van f600,— per maand 16,3% betaalt. Dit komt. omdat bij de loon belasting reeds rekening wordt gehouden met de af te trekken AOW- AWW-premie, met de toegestane aftrek voor kosten van verwerving en met de belastingvrije som voor de gehuwde vrouw. J. M. BERGEREN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19