:n Lieve jongens tinder variatie an Gerard Reve Molens in Zuid-Holland in vele oude ansichten TUTTI FRUTTI VAN KOMRIJ Lastig zijn? Onder 't span, in een cel of een spuitje! Di ie nieuwe Spectrum detectives •RD- hooi DAG 24 MAART 1973 nrd Cornells van het Reve voor de tiveede maal ik nog uit de tijd toen hij Si- jieette zijn naam veran- Dtt is geen kwestie van een %iem kiezen, maar ronduit wandering en als zodanig vaardig. Je naam ver ande niet zomaar een grapje, moet een diepere oorzaak zitten. Het moet zoiets zijn identiteit veranderen, kort mand anders willen zijn. ris in dit geval geen spra- een naam die maatschap- moeilijkheden kan opleve- mIs b.v. Habakoek of Adel- Izechiël of Patricia. 31s nu Gerard of Si- beet, Van het Reve of Reve, aakt weinig uit zou ik zeggen, m is in wezen niet anders onderscheidingsmiddel. Nu echter de antropologen dat van groot belang is voor iieve mens. De identificatie m en ego gaat veel verder oan wij denken. Dat is voor in de VS waar naams- tering aan de orde van de as. Zo zijn er ook nog steeds stammen waarin een kind een hijgt die zijn leven lang ge- gehouden wordt, omdat het worden van de naam ge leveren. Men kent van :and alleen een soort publieke echter te ver voeren over fstiek van de naam nog meer gen, maar de occupatie van Reve met zijn naam is wel ijk in het hoofdstuk van dit dat "Aliles voor de Naam" heet. schrijft hij, op voorbeeld conrector van zijn school, iiam fout in het leerlingen- Hij zegt dit nog steeds als een te zien. En zoals gezegd en ego hebben veel met el- ót te staan. ird Reve dus kort en bon- het wel heeft met "Lieve n of meer een vervolg twen op "De Taal der Liefde", atste boek was echter geva- van programma. Een varia- tot stand kwam door de en door de briefen aan Carmiggelt. dit nieuwe boek is "verteld", door de "ik", ook Wolf ge- aan zijn geliefde Woelrat, en in bed en "de stilte die begon zich te vullen met het Even wordt het befaam- »ek aan Hare Majesteit weer it. "Ik", heeft met deze ge urige mevrouw over Woel- proken en heeft tijdens dat vertelt hij, de onwel- te termen neergeschreven op tje, "een leitje dat altijd op fel gereed la®, of dat de Ko- al tijd aan een fraai gesmukt ffien koord bij zich droeg", bijzonder amusant idee. vol- lij, vooral als je dan ook nog bt "ik" na gebruik de lei weer likt. Deze passage is een on- van het lange verhaal over Hierin wordt het voorgesteld «lrat een ontmoeting heeft schooljongen Fonsje, een hone wees. In het begin Woelrat wel geheel over- ten zijn eigen verbeelde emo- op den duur wordt het tete toch te bar met die ein- llthanie over jongenskontjes, Wonde monden en soepele Zelfs de afwisseling van de- «k met sadistische taferelen hem niet in bed houden, lus te begrijpen dat de der- Wou in dit verband, te weten ook het gevoel krijgt dat etje minder ook wel kan. Uit je is dit soort uitvoerigheid befde alleen maar interessant be die ondergaat. En aange- de liefde voor Fonsje toch ijk pure fantasie is van deene over de andere, eindigt de in een lichte onenigheid, in bed" achtergebleven RD" steert zich voor "ik" "de nog erg Jonge Freddie L", die itmoet heeft tijdens de Paas- ih de Onze-lieve-Heer-op-Sol- te A. De fysieke aantrek ken van deze Freddie bren- in alle staten en er wordt even grondig over uitgeweid, de aanbiddelijke Freddie argusogen bewaakt door *zitter, de oude Albert. Hoe uitzonderlijke listigheid Wg aan zijn trekken weet te is vermakelijk genoeg maar .te lang uitgesponnen, dert er nog een wat onthut- tussen verhaal in het boek ftt van "ik" met een SS-sol- is een soort Wagneriaan- ^nianenfabel geworden met Molens in Zuid-Holland in oude ansichten door L. van Lambal- gen. Europese Bibliotheek, Zalt- bommel. f 19.90. De reeks boekjes in de serie "in oude ansichten" behoeft langza- Het verzamelen van prentbrief kaarten van poldermolens stuit op één grote moeilijkheid: voor dergelijke ansichten was over het algemeen slechts een zeef kleine markt en daarom werden ze geregelde onderhoud met de daar aan verbonden kosten vaak als 'n geldverslindend object werd ge zien dat zo snel mogelijk diende te verdwijnen. Dat gebeurde dan ook j op vele plaatsen. Maar alle slo- pulariteit nauwelijks meer eni ge toelichting. De uitgevers be schikken over een duizelingwek- I kende hoeveelheid oude prent briefkaarten waaruit geput wordt voor steeds weer nieuwe deeltjes vaardigd. Desondanks is de Europese bi bliotheek er in geslaagd ruim hon derd vijftig ansichten van Zuid- landse molens te verzamelen. Bij nen bewerkstelligen, dat de mo len uit het Zuidhollandse land- j schap is verdwenen. Nog altijd wonen we in een provincie waar de meeste molens staan al zijn er vele bij die een onderhoudsbeurtje zich verzekerd van de steun van een aantal verwoede ansichtkaart verzamelaars die het eigen bezit kunnen afronden. Ditmaal is een deeltje speciaal gewijd aan de mo lens in Zuid-Holland, en wel voor een groot deel aan de zogenaam de "poldermolens". Daarmee on derscheidt deze uitgave zich van het eerder verschenen deel "Ne valt Je pas op hoeveel van "steunpunten" in het landschap In deze eeuw zijn verdwenen. Voor al in het begin van deze eeuw be dachten gemeenten allerlei ver keerstechnische en stedebouw- kundige argumenten om de mo lens onder de slopershamer te brengen. Wie de raadsverslagen er op naslaat ontdekt dat een ou zal bij de ouderen ongetwijfeld herinneringen oproepen aan die tochten per rijwiel met belas ting plaatje door de polder, 1 daarbij molens passerend van al le rang en stand. Voor de Jonge re lezer een stukje historie uit de tijd dat het leven goed moet zijn geweest. Bij beiden zal het de vraag oproepen: zijn we er nu derlandse molens in oude ansich ten" van dezelfde schrijver. de molen veelal als een sta-in-de- weg werd beschouwd en door het wel zoveel op vooruitgegaan? Drie nieuwe Prisma-detectives verschenen bij Uitgeverij Het Spec trum N. V. in Utrecht. De lange lijst van Prisma-detecti ves is weer uitgebreid met drie werkjes. "Kwaad bloed" van Josephine Bell. Er gebeurt een auto-ongeluk. De chauffeur wordt zwaar gewond en sterft na een verkeerde bloed transfusie in het ziekenhuis. Een arts wordt daar hevig door geïntri geerd, vooral nadat een passagier uit de wagen is verdwenen. Hij gaat de zaak zelf onderzoeken, maar het loopt allemaal een beetje traag. Er zit niet veel vaart In het overi gens wel goed geschreven verhaaltje. "Uit de voeten" van James Quar- termain is een wat levendiger histo- rie rondom het hoofd van de veilig heidsdienst van een concern, dat o. m. handelt in diamanten. Het gaat heerlijk hard tegen hard. Duidelijk heid is beslist niet het opvallendste kenmerk van deze avonturenroman, maar er zit wel leven en een beetje spanning in. En de komische noot ontbreekt evenmin. Goed leesbaar. "Genootschap De Kikker" van Ed gar Wallace is echter uitgesproken de beste van het nieuwe trio. Een or ganisatorisch schier feilloze bende opereeert onder een vast handels merk: een kikker. Dick Gordon van Scotland Yard heeft het er nogal moeilijk mee. Wallace heeft weer een bijna onontwarbaar net van mis dadige draden geweven, waarlangs men zich graag door hem laat voe ren, maar waarin men niet eerder licht ziet dagen dan wanneer hij het wil. Maar het is een knap geschre ven detective. Niet bijster waar schijnlijk, maar prettig ontspannend. KOOS POST Gerard Reve wapenvergoddelijking en sentimen taliteit. Deze speelt zich dan ook af in "een woud" en de man kan niet anders dan Wolfgang heten. Wat later zet deze gebeurtenis zich nog voort in een ontmoeting met de zoon van de inmiddels gesneuvelde soldaat. Deze zoon heeft de naam van "ik" bij de papieren van vader gevonden. Dat vormt nu een soort sybolische ring. Ik vind een naar tafereel, temeer omdat ik het angstige ver moeden ben gaan koesteren dat Re ve hier met meer ernst aan de gang is dan elders. De toon suggereert mij hier dat een groot deel van zijn gevoel voor betrekkelijkheid, hem hier ontschoten is. De dithy ramben over soldaten en hun toe behoren klinken gevaarlijk echt. Gerard Reve heeft nu eenmaal een sterk romantische inslag en zijn stijl .'toont dat duidelijk: negentien de eeuws. Dat laatste geeft zijn werk, dat zo openlijk op niets dan sex is afge stemd, dat unieke effect van gal genhumor. Jammer dat hij persé wil volhouden "zijn eigen" in plaats van "zichzelf" te schrijven en aan die malle spelling van bastaard worden. Maar dat heb ik al eens eerder gezegd. Over het geheel heb ik de indruk dat "Lieve Jongens" het hoge gehalte van "De Taal der Liefde" niet haalt. CLARA EGGINK. Maugham is van 'n andere tijd Waarschijnlijk heeft de her nieuwde interesse voor Somerset Maugham een even wezenlijke ach tergrond als de herontdekking van de koektrommel uit oma's provisie kast. Maugham is van een andere tijd, van andere problemen en van andere mensen. Parijs was toen an ders, de wijn smaakte anders en bij mooie vrouwen stelt men meer ge heimzinnigheid voor. Een auteur met groot psycholo gisch inzicht in de markt die er voor zijn werk was. Hij is er miljo nair mee geworden. Wie zijn 2de omnibus leest, gunt zijn erfgena men dat geld van harte. Vooral "Vreemdeling in Parijs" proeft als een koele muscadet. Parijs van de kastanjes in het Bois de Boulogne en alleen maar rijke, mooie men sen. Er zijn natuurlijk nog wel andere mensen, maar die zijn niet echt belangrijk. HAN MULDER. Gerrit Komrij. Tutti Frutti. De daarin las ik de volgende vier Arbeiderspers-Amsterdam, 12,50. Sels Gerrit Komrij In zijn dichtbundeltje "Tutti Frutti" laat Gerrit Komrij zich lezen als een poëet die zich ten doel stelt alle conventies uit te bannen. In het stukje proza onder de titel "Een nog al hoerig manifest", dat aan de reeks van gedichten is toegevoegd, gaat hij geweldig tekeer tegen alles wat maar enigszins ruikt naar tradi tie. Zo drukt hij in datzelfde proza wijlen Ed. Hoornik luchtigjes de grond in als hij schrijft: "Zo kreeg ik onlangs het verzamelde dichtwerk van Ed. Hoornik onder ogen. Nêer- lands prulpoëet nommero één, en Ik zat heel stil: het was na dit le- maar net als vroeger bleve „Die mensen worden daar als honden behandeld. Nee, nog niet eens, want geen mens zou zijn hond zo behandelen!Een kreet, die een lid van het Duitse Socia- listiese Patiënten Kollektiv eind vorig jaar in de Leidse Burcht uitschreeuwde tijdens het kon- gres Politiek Psychiatrie. In die zelfde tijd kwam het boekje van Corrie van Eijk-Osterholt uit: „Laat ze het maar voelen Een troosteloos verslag van de op name van haar tweelingzuster Mies in een psychiatrische inrich ting en de vijfentivintig jaar vol pogingen om haar uit dat vernie tigingskamp voor de menselijke persoonlijkheid te halen. Een ein deloze opsomming van strijd te gen een grote muur van solidair met elkaar zijnde medici, verple gers en verpleegsters, psychiaters, machthebbers. Zij hebben alle maal één doel voor ogen: de maatschappij beschermen tegen loslopende psychiatrische patiën ten". Die moeten worden opge borgen, kalm gemaakt (vroeger met spanlaken en isoleercel, te genwoordig met vele soorten psy chofarmaca) en als ze in verzet komen moet dat verzet worden gebroken. Mies is, als Jonge vrouw, door al lerlei gebeurtenissen uit haar jeugd die ze niet goed kon verwerken, met een psychiater in aanraking geko men. Ze kon. zich (niet handhaven in de wereld, die op dat moment in toe stand van oorlog verkeerde, deed een poging tot zelfmoord en kwam te recht in een psychiatrische inrich ting: zusters met rammelende sleutelbossen, gesloten deuren, tra lies en starende vrouwen. Na zes we ken mocht ze weer naar huis, waar het weer mis ging. Een volgende psychiater besloot, dat Mies maar eens behoorlijk moest worden be handeld en ze werd overgeplaats naar de inrichting te X, waar het grootste deel van het boek zich afspeelt. Een van de meest beruchte inrichtingen in Nederland, waar Jarenlang de nonnen het regiem uit maakten. Waar Mies werd behandeld als, nou ja, inderdaad geen mens zou zijn hond zo behandelen. Onderdrukking Van behandeling is in de ruim twintig Jaar dat ze er zit geen spra ke. Ze heeft geen enkele recht, iede re opmerking, iedere protest wordt onderdrukt. Alle pogingen van haar zuster Corrie om verbetering in de situatie te brengen lopen stuk op de machtshebbers: eerst de nonnen, die de patiënten gebruiken voor vuile karweitjes, die ze op volkomen wille keurige basis straffen (bijvoorbeeld voor een kras op de piano) met een verbanning naar de isoleercel, met een dagenlang verblijf onder het spanlaken. Er wordt geslagen en ge schopt om de patiënten rustig te hou den. Iedere klacht bij een arts bui ten de inrichting loopt stuk op soli dariteit met zijn collega's. Als de non nen eenmaal hun macht kwijt zijn en een verlichte geneesheer-directeur werkelijk pogingen doet om de in richting wat leefbaarder te maken voor de patiënten en hen wat meer rechten te geven, loopt dat uit op zijn ontslag. Een nieuwe machtheb ber ziet kans de situatie weer op het vroegere peil te brengen. Medicamenten Mies zit nog steeds in een inrich ting. Zou er vijfentwintig jaar gele den nog een grote mogelijkheid ge weest zijn om haar een kans te ge ven haar plaats in deze maatschap pij fce vinden dan is die nu vrijwel weg. Ze is dn de inrichting van een wanhopig naar contacten en moge lijkheden zoekend mens tot een we zenloze vrouw geworden. Bang voor de wereld, en onder de medicamen ten gestopt. En zo zitten er duizenden en dui zenden in de Nederlandse inrichtin gen. Mensen die door deze maat schappij psychisch ziek geworden, zijn en die door diezelfde maat schappij worden weggestopt, opge borgen en rustig gehouden. In een nawoord bij het boek schrijft Sjef Teuns, die zelf in de MOB-affaire het nodige heeft mee gemaakt wat betreft de starheid van de psychiatrische wereld en de onge ïnteresseerdheid in de belangen van de patiënten, zijn visie op de Neder landse inrichtingen. De Nederlandse worden overigens nog de beste van Europa genoemd wat een mens nog triester stemt. Teuns ziet weinig ver schil tussen concentratiekampen, ge vangenissen en psychiatrische in richtingen. Drie instellingen waarin de mens systematisch tot gruis wordt vermalen. Of. zoals Teuns het schrijft: „Gesloten, autoritaire sys temen, die de patiënt of gevangene als onaangepast, ongewenst, gevaar lijk of overbodig uit de samenleving verwijderen". Hij pleit voor een verschuiving van de psychiatrische zorg: van de in richtingen naar de extra-murale zorg. Ofwel: openbare instellingen waar mensen die moeilijkheden heb ben met hun handhaving in de maatschappij in het kader van hun Onrecht Er is een groeiende belangstelling voor de psychiatrie, hier en daar ont staan patiëntenkollektieven. Actie- en projectgroepen houden zich bezig met de situaties binnen en buiten de inrichtingen. Hoe meer mensen zich bewust wor den van het onrecht dat een psychia trische patiënt wordt aangedaan hoe meer kans er is dat er op korte ter mijn veranderingen komen. Mies is maar één figuur uit de grote nassa zwijgenden maar er zijn velen die monddood gemaakt, hun leven uit zitten. Laat ze het maar voelen is een Doek vol emoties en wanhopige wrok tegen de ondoordringbare macht van de medici. Hopelijk helpt een verhaal als dit een soort tegenmacht te ont wikkelen. Een steeds grotere groep die meehelpt aan een oplossing voor die mensen die dreigen onder te gaan in deze vorm van samenleving. RONNY VINK C. A. van Eijk-Osterholt.: Laten ze het maar voelenVijfentwintig Jaar belangenbehartiging voor een verpleegde. Amsterdam, Van Gennep, I 8,90. en fladderden de lege kamer rond Welnu, Komrij heeft helemaal niets tegen de structuur van het gedicht, maar struikelt wel over de inhoud. Ik zat heel stil, en een regel later blijkt zijn lichaam al lang onder de grond te liggen, terwijl er nog vogels door een lege kamer zweven, enfin, vergelijkingen die zo mank gaan als de ziekte, als we al niet eens letten op het onsmakelijke van dat lijk dat heel stil zit en allang onder de grond ligt". Tot zover Komrij over Hoor nik. Ook in de gedichten van "Tutti Frut ti". waarin hij zich voornamelijk bedient van omarmend rijm, lijkt Komrij wars van Jarenlange erken ningen - behalve waarschijnlijk als het hemzelf betreft - en in voor scheenschoppen. Zoals hij dat op een cynische manier kenbaar maakt in het volgende gedicht: Verkeersinformatie Aan de H. H. Doktoren En de straten van de stad, een bleek- Uitziende en zeer verlegen stu dent tegen 't Is eigenlijk wel zo opmerkelijk dat 62 bladzijden van Komrij 12,50 moeten kosten. WIM vVIRTZ

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17