>IO-vakantieoord Bergen is nu oofdk war tier van Jnified Family' [DAG 24 MAART 1973 EXTRA is van nsen „Nee", zegt Teddy Verheijen, „ik ben niet trots, alleen maar dank baar aan God". De kasteelheer laat ons uit, terug naar de auto, die over een kronkelpad, dat door 13 hectare bos en lommer loopt, de bewoonde wereld weer bereikt. We kijken om, zien hoog verheven het kolossale huis met zijn uitkijktoren en zeggen: „Nee, het is niet te geloven Acht jaar geleden, op 21 maart 1965, stapte Theodorus (Teddy) Verheijen uit het vliegtuig, dat hem van Los Angeles naar Schiphol had gebracht. Hij had geen cent op zak, negeerde daarom de KLM- bus en liep met zijn twee koffers naar Amsterdam. In de eerste kerk, die hij in de hoofdstad zag (een katholieke) ging hij een poosje in gebed en vroeg God om sterkte. Want Teddy moest een fiks karwei gaan klaren: de voltooiing van de zending van Jezus Christus. Nu, in 1973, is hij met die opdracht nog lang niet gereed. Maar hij is ondertussen wel eigenaar en bewoner van het hoog op een duin gelegen, kapitale pand in Bergen aan Zee, dat we kennen als het „BIO-vakantieoord". Dat kasteel, waar wij ooit de bleekneusjes uit de sloppen en stegen van de grote stad heenzonden, na er in de bio scopen duiten voor in de collectebus te hebben gedaan, is nu trai ningskamp en hoofdkwartier van de „Unified Family" geworden. En Teddy Verheijen en zijn Amerikaanse vrouw Pauline zijn er namens God de baas. Verheijen kocht grond en opstallen te Bergen aan Zee vorig jaar voor 1,2 miljoen gulden van de stichting BIO-vakantieoord, die zich bij gebrek aan bleekneusjes jaren concentreerde op het BIO-revali- datieoord in Arnhem. „Wij konden het gebouw kopen, omdat we ideologisch werk deden, daar was men bij BIO gelukkig mee", zegt Teddy Verheijen. „Nee, we waren blij dat we eindelijk een koper hadden", zegt BIO's penningmeester Nasette. „We stuurden in de zomervakantie nog wel eens groepen kinderen naar Bergen aan Zee, maar te weinig om de onderhoudskosten van zo'n ton er jaar voor het oord te kunnen rechtvaardigen. Toen dus die religieuze vereniging kwam, hebben we graag ja gezegd." Zo komt bet, dat het BIO-vakantieoord thans „Huize Glory" heet. en), ider tientallen wasbakken in het gebouw zijn nog steeds op iets kniehoogte. Wie hier zijn tanden wil poetsen, moet op ïrken gaan zitten. Vanaf juli 1933 was dit huis immers in- ht voor jongens en meisjes van een jaar of tien: het BIO- atieoord. kolossaal pand op een duin. Uitzicht op zee. Zekere me- Jansen, die als tabaksplanter op Deli fortuin had ver en, liet het in het begin van deze eeuw bouwen omdat hij jon, die aan een longziekte leed, frisse lucht wilde geven, ïgen overleed echter toch binnen het jaar, waarin hij en het kasteel betrokken en zo sleet meneer Jansen zijn e jaren in een te groot huis. De wasbakken in het gebouw zijn nog altijd op iets meer dan knie-hoogte. 510- >t Y \SS „Een van onze familieleden n dag naar Teddy toegeko- ffl heeft hem van zijn droom zegt in maart 1973 Pauline ■jen, „dat familielid had ge- oude man dat lister Jansen naar hem toe „Ik schenk jou een ®et tachtig kamers". En nu hier; we hebben hier zelfs 'embad". dat God me zou helpen", feddy Verheijen eenvoudig. „De nooit aan getwijfeld, ilk heb en zelf gewild. Daarom liep van Schiphol naar Amster- ®et mijn koffers. Ik dacht tón eten en drinken. Ik wilde naar aan het werk, mijn op- uitvoeren. Ik had al mijn h Amerika achtergelaten bij beging" God was er toch om begeleiden...?" tons Verheijen (37), die ons rondwandeling voorgaat door -Huize Glory" met de 300 voorlopig tevreden, üets het land binnengekomen Gods rentmeester. Hij heeft vakantieoord kunnen ko- het geld, dat hij zelf door arbeid als metaalspuiter ver-, de spaarcenten, die de zijn „Unified Family" In- „Natuurlilk hebben we de nog niet afgelost", zegt hij, „wat wil Je..." Hij, zijn vrouw en dochtertje en een Duits sprekende huishoudster ook een lid van de „Family" zijn met ons de enigen in het grof uit de hand gelopen kasteel van me neer Jansen. „Al onze leden zijn op straat in de steden, bezig met hun werk", zegt Teddy, „dit huis is al leen maar onze bakermat". Echtgenote Pauline begint er nu op aan te dringen dat Teddy ons uit legt welke leer van de „Unified Fa mily" is. Het gaat niet om de per soon van Teddy", berispt ze ons, „het zijn onze beginselen, die aan dacht verdienen". Toch nog maar even doorgaan over Teddy. Hij is een man, die zijn bril afzet als er een foto van hem wordt genomen. Door Aad Wagenaar Het BIO-vakantieoord heet nu Huize Glory. Rijkdom na Th. Verheijen emigreerde in 1959 uit Nederland naar Canada. Hij was scheepwerktuigkundige van zeer rooms -kathol ieke huize (iedere zon dagmorgen naar de H-Mis en vaak ook nog 's middags naar het Lof), die in de Nederlandse economie maar weinig geloof had en derhalve overzee naar fortuin ging zoeken. „Toen ik uiit Nederland wegging", zei ik tegen mijn moeder dat ik heel rijk zou terugkomen. Ik had er op dat moment natuurlijk geen be sef van dat die rijkdom, waarmee ik inderdaad naar Nederland ben teruggekomen, geestelijk zou zijn", zegt Teddy Verheijen. Hij werkte drie Jaar in Canada en verhuisde toen naar Los Angeles. Daar, in de smeltpotstaat Califor nia, bereikte hem De Boodschap. In het kosthuis waar hij woonde, trok ken twee meisjes in, die uit San Fransisco gezonden waren om de leer van de Holy Spirit Association for the Unification of World Chris tianity uit te dragen. „Een lange naam", geeft Verheijen toe, „maar de roepnaam is „Unified Family". Ik heb er een maand of drie over gedaan om de leer te aanvaarden, maar toen raakte Ik echt helemaal overvol. Ik ben in de community gaan wonen, het eigen huis dat we huurden voor onze fa mily, ik heb al mijn geld aan de beweging gegeven, ik heb het hele Nieuwe Testament overgeschreven... Ik was walmachinist in Los Angeles en ik probeerde al mijn collega's met de leer te confronteren. Als ik 's nachts wachtdienst had, zat ik vaak op het dak te bidden". „Ik was in kennis gekomen met het eerste geloof dat ik logisch vond en gevoelsmatig aanvaardbaar. Daar voor had ik in mijn leven eigenlijk nooit iets goed gedaan. Ik was sel fish, hoe heet dat., egoïstisch, ik lustte graag een biertje en ik rookte twee pakjes per dag. Nietwaar, ik was zeeman geweest... Maar alles is op slag veranderd". Niet roken '„Nee, ik heb liever niet dat u rookt", antwoordf Teddy Verheijen kort hierna op een desbetreffend verzoek van ons. Het is de Koreaan Sun Myung Moon, die de geloofsleer van de „Unified Family" heeft verwoord. Deze thans 63-Jarige man, van wie op tientallen plaatsen tn het voor malige BIO-vakantieoord staatsiefo to's hangen, zegt op 16-Jarige leef tijd een verschijning van Jezus Christus te hebben gehad. De Ko reaan kreeg bij die gelegenheid de opdracht de wereld te herstellen naar het woord van God. Kortom, de zending te voltooiïen van Jezus Christus op aarde. Sun Myung Moon heeft zich niet lang laten manen; hij staat nu aan het hoofd van geloofsgemeenschap pen in 33 landen. Alleen al in Zuid-Korea is hij paus van een half miljoen „Unified Fami!y"-le- den. Mensen, die hun ganse stoffe lijke bezit aan de „beweging" over dragen in ruil voor het eeuwig le- De Koreaanse leider is ook nog de enige, die bij de Unified Family huwelijken kan inzegenen. Laatste lijk deed hij dat in Seoul, toen 777 paren (van 10 nationaliteiten: er waren vier Hollandse paartjes bij) door Sun Myung Moon gezegend, het Ja-woord uitspraken. Ook Teddy en Pauline Verheijen sloten zo hun huwelijk, in 1969. De grote leermeester was toen naar Es sen (W.-Duitsland) gekomen om hen met nog zeven andere paren te trouwen. Pauline „Pauline was in Amerika een van de eersten, die met de leer in aan raking kwam. Zij ontmoette de Ko reaanse vrouw Young Whi Kim,die door onze stichter naar de States was gezonden als missionaris. Dat was in 1960. We zijn pas negen Jaar later getrouwd", zegt Teddy Verheij en, terwijl hij met genegenheid naar zijn zwangere vrouw blikt: Pauline, die er in de grote eetsalon van „Huize Glory" bij is komen zit ten om aan vraag en antwoord stuur te geven. Zij fluistert nog steeds. Thedorus Verheijen vertelt dat hem in 1965 van Sun Myung Moon de opdracht bereikte om terug te gaan naar het vaderland en daar de leer van de „Unified Family" te predi-» ken. Zo kwam hij op Schiphol aan sprekend met een Amerikaans ac cent. een Hollandse Jongen-terug van-weggeweest, zonder een cent op zak maar niettemin barstend van de rijkdom. Geestelijk dan. „Ik wist dat ik moest lijden om' de wereld te herstellen. Ik ben bij het Leger des Heils gaan slapen, die eerste dag datik weer in Holland was, ik heb alleen maar een kroket- je uit zo'n automaat gegeten. Ik had voor slapen en eten eigenlijk geen tijd. Ik was overvol van de leer, ik moest de mensen erover spreken". Verheijen nam een eenvoudige be trekking, dwong zich tot versterving en spaarde in drie Jaar een woon boot in de Amsterdamse Lijnbaans gracht bijelkaar. In zijn vrije uren droeg hij in de Amsterdamse stra ten de beginselen van de „Unified Family" uit. Toen hij zes „familieleden" had verzameld ging hij van de woonboot over naar een flat. Kort daarna legden Verheijen en zijn broeders en zusters opnieuw hutje bijmutje Training En nu woont hij in wijlen meneer Jansen z'n huis op het duin in Ber- gen-aan-zee. „Nee, we gaan zelf niet meer de straat op", zegt Teddy Verheijen mede namens zijn vrouw, „er is voor ons ook hier genoeg te doen. We hebben maar een meisje, dat overdag helpt met het op orde houden van het huis en we moeten zorgen dat het trainingscentrum, want zo ls dit gebouw bedoeld, draait. Er slapen hier zo'n twintig leden van de familie, die overdag op straat werken en met het verkopen van onze geschriften de donaties krijgen om ons werk te kunnen blijven doen. Het kost veel geld: drie weken geleden hebben we twintig familieleden naar Amerika gestuurd om mee te doen aan een wereld-kruisvaart van twee maan den. Mijn vrouw en ik zijn meege- weest om de Jongens en meisjes te begeleiden. In Amerika heb ik Sim Myung Moon weer ontmoet". A Was Sun Myung Moon tevreden over de arbeid van zijn Nederlandse familielid? „Hij heeft me de naam gegeven voor ons huis in Bergen: „Glory". Dat betekent niet anders dan dat hij gelukkig was..." Teddy Verheijen gidst ons rond ln zijn „Huize Glory". Slaapzalen, ka mers met schoolborden waarop d e hoekstenen van de leer getekend staan. Soberheid overheerst alom. We gaan ook nog de toren op, die de Duitsers in de 2e Wereldoorlog op het huis van meneer Jansen ge zet hebben om een geallieerde inva sie te kunnen zien aankomen. Vanaf de torentrans zien we, diep beneden, een aluminium schommel- rek dat tussen de bomen staat. Een aandenken aan BIO's bleekneusjes. We horen de collectebus in de bio scoop rammelen en zien de kraai weer, die zegt: „Maar dat gaat zo maar niet! Dat kost duiten om hier binnen te komen...!" Op de toren van het voormalige BIO-vakantieoord zegt Teddy Ver heijen: „Ja, het is hier mooi". Wij krijgen plotseling hoogtevrees, zo dicht bij God.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13