Zoetemelk eerste bij profs P c Opera-liefhebber in het circus n Duitse handleiding voor drinkende automobilisten „SALARISSEN MINISTERS ACHTER GEBLEVEN" tej Het Bolwerk Hillegom open VOETBAL IN LIBANON Langman acht kernreactor Kalkar niet gevaarlijk d< ai enbu J oor de derde maal van het jaar in Swift-verkiezing ZATERDAG 24 MAART, LEIDEN Joop Zoetemelk is door ongeveer negentig ver enigingen voor de derde maal aangewezen als wielrenner van het jaar. Met een voorsprong van 36 punten op Tino Tabak eindigde de Nederlandse Fransman uit het kabouterdorp Ger- jnigny de L'Eveque in de door Swift uitgeschreven verkiezing (initiatiefnemer Wim van Duyvenbode) op de eerste plaats. Bij de amateurs ging de overwinning naar Olympisch kam pioen Hennie Kuiper, die Fedor den Hertog 29 punten voor bleef. Zoetemelk noch Kuiper waren ove rigens inde Swift-kantine in de "Waard" aanwezig. Voor Franse Joop werden de honneurs waargeno men door zijn ouders en voor Hen nie Kuiper door bestuursleden van de Oldenzaalse Wielerclub. De absen- Door Jan Preenen tie van de beide wielervedetten werd ruimschoots gecompenseerd door de komst van Gerben Karstens, die zich ftxet de prijsuitreiking belastte, schaatser Jos Valentijn en de beide Ajacieden Barry Hulshoff en Gerrie Mühren, "Ik ben dan zelf wel sup porter van Feyenoord, maar deze twee jongens ben ik als mijn vrien den gaan beschouwen", leidde Swift- voorzitter Joop Riethoven de beide voetballers in. Het duo wipte een uurtje in Leiden aan, na in de RAI met Ajax een demonstratie te heb ben gegeven voor het geestelijk ge handicapte kind. Hulshoff om elf uur: "Telstar wordt zondag een zeer moeilijke tegenstander. We komen met vier invallers uit. Vandaar dat ik zo snel mogelijk mijn bed wil induiken". Tot de afwezigen behoort onder meer Gerrie Mühren: "De eerste twee weken ben ik er zeker niet bij. Tegen Bayern zijn mijn kniebanden geraakt. Gelukkig niet gescheurd". In de Swiftkantine onder wierpen zij zich aan een spervuurtje van vragen. Deel uitmakend van een forum, dat onder voorzitterschap stond van Sportstichting-voorzitter Piet Biegstraaten, merkte Gerrie Mühren onder andere op dat hij het liefst in het Feyenoordstadion speelt en dat de aktieve recreatie de pas sieve recreatie nog meer zal verdrin gen. Hulshoff hielp het fabeltje uit de wereld dat hij de enige Ajacied zou zijn, die met Europa Cup-tegenstan der Real Madrid niet gelukkig zou zijn. Naast de „ondervraging" van Hulshoff en Mühren en de prijsuit reiking werd de avond gevuld met een quiz en verlotingen. Geheel in de stijl van Riethoven, die als eerzuch tig organisator de alternatieve ver kiezing van wielrenner tot het jaar geleidelijk aan uitbouwt tot een waar spektakel. DE UITSLAGEN: Harm Ottenbros (Hoogerheide) 71; 4. Leo Duyndam (Poeldijk) 46; 5. René Pijnen (Hoogerheide) 33; 8. Gerben Karstens (Prinsenbeek) 22. Amateurs: 1. Hennie Kuiper (Ol- denzaal) 133 pnt.; 2. Fedor den Her tog (Ermelo) 104; 3. Frits Schür (Hoogezand) 80; 4. Klaas Balk (Half weg) 71; 5. Cees Priem (Goes) 68. Nieuwelingen: 1. Jan Ruckert (Am sterdam) 114 pnt.; 2. Frits Pirard (Breda) 110; 3. Michel Jacobs (Bin- gelrade) 98; 4. Alex Bongers (Apel doorn) 69; 5. Jan Spijker (Kampen) 66. Adspiranten: 1. Bart van Est (Din- teloord) 134 pnt.; 2. Jo Badjoux (Stein) 96; 3. Peter Valentijn (Bre da) 88; 4. John Akkermans (Breda) 56; 5. Peter Post (Swift-Leiden) 38. Biesheuvel: LEIDENnDEN HAAG Premier Biesheuvel heeft na de protesten op de salarisverhogingen van de minis ters met 7,4 procent meegedeeld, dat ze altijd nog 6,5 procent ach terliggen op de algemene loonont wikkelingen. Hij antwoordde dit op schriftelijke vragen van drie DS'70-Kamerleden. er wel degelijk terughoudendheid is betracht bij de verhoging van deze hogere inkomens. De verhoging dekt slechts de 7,4 procent prijsstijging van vorig jaar. De Kamerleden zullen een salaris verhoging krijgen van 9,41 procent. Dit is in overeenstemming met de verhoging van de ambtenarensala- IJshockey Hijs Veronica 538, heeft gisteravond op de Uithof in Den Haag een ijshockeywedstrijd voor het toernooi om de Cup Interna tional tegen The Warriors met 17—2 gewonnen. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN 23/3, groenteveiling: waspeen AI 300—540; All 260—480; BI 680—920; Cl 250— 630; CII 190—530; witlof 110—152; radijs 37. Aanvoer waspeen 265.000 kg. RIJNSBURG 23/3, groenteveiling; per kist: BI 750—830; AI 400—500; waspeen 260400. RIJNSBURG 23/3, bloemenvei ling. Per stuk: Alstroemeria 58; Ama ryllis 36; Anthurium 198; Anjers Am. 24; Forsythia 44; Gerbera 35; Gladiolen 31; Hyacint met bol 39; Lelie kelk 44; idem tak 62; Orchideeën 6; Rozen gr. bl. 47; idem kl. bl. 25; Seringen 50; Div. Snijbloemen 22; Gladiolen imp. 7o; Div. snijbloemen 134; Azalea 166; Begonia 267; St. Paulea 105; Div. pot planten 11. Per bos: Anemonen 12: Aniers tros 168; Blauwe druifjes 74; jrc. 235; Freesia 163; Hya- Iris 173; Lathyrus 78; Nar- i Carlton 108; Tulpen Joop Zoetemelk Bonn Nog voor de zomer wordt - waarschijnlijk in de Bondsrepubliek een wet van kracht, die het autorij den met meer dan 0,8 promille al cohol in het bloed verbiedt. Verge leken bij andere landen is het een nogal royaal bemeten hoeveelheid alcohol, die men kan nuttigen, voordat deelneming aan het snel verkeer als misdrijf wordt aange merkt. De ADHC, de Westduitse zuster van de ANWB, heeft boven dien het hachelijke denkbeeld ge had een tabel te laten samenstellen, waarvan af te lezen is, hoeveel je kunt drinken voordat die 0,8-grens is bereikt. Weliswaar geeft zij die aanwijzingen onder voorbehoud en met de nodige nuances, maar het gevaar zit er toch in, dat in de fi dele sfeer van stamtafel of tapkast de cijfers tot algemene en veilige waarheden zullen worden verheven. De hoeveelhied „toegestane" alcohol hangt sterk af van het lichaamsge wicht van de betrokkene. Hoe zwaarlijviger een mens is, des te groter het kwantum alcohol, dat nog kan worden opgenomen, voor dat de wettelijke grens in het ver schiet komt. Personen van 55 kilo gram hebben een drieëneenhalve kleintjes pils al voldoende (of vijf borrels), terwijl negentig kilogram gewichten zes püsjes kunnen nutti gen of acht borrels, zo oordeelt de ADAC. De tabel is opgesteld door een in stituut voor gerechtelijke genees kunde aan de universiteit van Mün- chen. De directeur van het instituut haast zich overigens te verklaren, dat dit allemaal maar globale waar den zijn: niet alleen het lichaams gewicht, maar ook de „geestelijke weertoestand" van de betrokkene is van grote betekenis. In het licht gezien kan men aan de tabel rustig nog een cijfer toevoegen: Dat zijn Oud-wethoiit Reijneveld overleden SDA< KOUDEKERK AAN DEN Ri Als gevolg van een hartaam plotseling overleden de heer D, neveld, oud-raadslid der van de gemeente Koudekei heer Reijneveld, die de leeftiji J 64 jaar bereikte, vervulde begij] de vacature in de raad, die was staan na het overlijden van w der P. Molema. Hij maakte al man deel uit van de Prot. Clir. tie. Na de gemeenteraadsverkie van 1966 werd hij tot wethoiijj kozen als opvolger genoot P. G. J. Smit, welke L hij tot 1970 bekleedde. Tijden? 12-jarig raads- en wethoudersp heeft de heer Reijneveld een zaam aandeel gehad in de tots koming van het plan Dorj waaraan in 1958 werd begonm V. de komst van burgemeester Wal Ook was hij als wethouder r trokken bij de totstandkomini|c<rp]7 het gemeentelijk Prins Willem- ander Zwembad in 1967. De heer Reijneveld, die veehi van beroep was, genoot ook ii. rische kringen grote bekendheid lorst was hii jarenlang voorzitter vi Hondsdijkse Polder. Enige jaren hij lid vai ït to< e eni er t de Geref. kerkeras eker twfi zal het stoffelijk overschot va ïKova oud-wethouder op de alg. bes a elft plaats ter aarde worden bestel ^nnd Ir- Chrys. Mevrouw Hartkamp heeft het touw nog onthuld. de hand, waarmee zij zojuist het kunstwerk In (Foto Jan Holra ;en 133: 187; idem 2e soort 93; Apeldoi Lustige Witwe 149; Prominencs 190; Narcis koude gr. 56; Div. Snijbloi 113; Anemonen imp. 39; Anjers imp. 154; Ranonkel imp. 54; Div. bloemen imp. 86. Joop Doderer is een druk be zet man. Op de tv boekt hij suc ces als Swiebertje, op het toneel als Doolittle. Op de bovenste fo- BEIROET Eén dode en één zwaargewonde is de voorlopige balans van de ongeregeldheden, die zich voordeden bij de over gespeelde wedstrijd voor de na tionale competitie van Libanon tussen Racing en Momenmen. Twee weken geleden was de ont moeting gestaakt, omdat een toeschouwer amok maakte. De wedstrijd was nu verplaatst naar de havenstad Tripoli in Noord- Libanon. De hoop, dat hierdoor de gemoederen minder opgewon den zouden geraken, werd niet vervuld. In de tweede helft bij de stand 0—0 ontstonden vechtpartijen tussen de spelers, waarbij een speler van Racing, George Chamoun, ernstig aan het hoofd werd gewond. Aan vankelijk probeerde de politie met hagel-salvo's het publiek te beletten op het veld te komen. Toen dat niet lukte, werd het vuur op de menigte geopend. Daarbij werd de 26-Jarige Joseph Karam gedood. Een andere sup porter kreeg een kogel in het hoofd. In de geboorteplaats van de omgekomene, het dorpje Zghorta. op 8 km van Tripoli, kwam het tot nieuwe ongere geldheden. Twee politie-agenten liepen daarbij schotwonden op. to kan men zien hoe Joop Dode rer in het pak van Swiebertje op het Hïlversumse vliegveld naar het gereedstaande toestel rent om toch maar vooral op tijd in Groningen te zijnwaar op het ogenblik voorstellingen worden gegeven van "My Fair Lady". Op de foto links onder komt Joop Doderer het musicalsterretje Jan- DEN HAAG (ANP) „Er is nog nergens ter wereld een kernongeval met ernstige gevolgen voor de om geving voorgekomen. Verwacht mag worden, dat dit in de toekomst zo zal blijven". Dat zegt minister Lang man van Economische Zaken in zijn nota naar aanleiding van het verslag wetsontwerp financiering ontwikke ling snelle kweekreactor in Kalkar (Duitsland). De toenemende ervaring met kernreactoren zal er naar de mi nister vertrouwt toe leiden, dat de gevarenkans sneller terugloopt. Voor wat het afvalprobleem van kern reactoren betreft wijst de minister erop, dat dit volgens recente publi- katies geen ernstige belemmering be hoeft te vormen. De deelneming van Nederland aan de ontwikkeling van de snelle kweek reactor betekent extra werk voor de Nederlandse industrie, en verster king van haar concurrentiepositie. neke Lucardie (Eliza Doolittle) vertellen dat wat hem betreft de voorstelling kan beginnen. Op de foto rechts onder Joop Doderer en Ineke Swa nevelt in een scène uit de tv-aflevering "Steek je handen uit de mouwen, Swieber- man", dat vanavond door de NCRV wordt uitgeonden. Leiden Veemarkt: Aanvoer: stie ren 15, melkkoeien 75, vette 206, vare 70, graskalv. 23, vette kalv. 5, vette schapen 95, fokschapen 70, vette lamm. 491, zuiglammeren 167, varkens (zeu gen) 46, schrammen 10, biggen 240. gei ten 25, ponies 1, ottaal 1539. Prijzen (in guldens per stuk)slachtstieren oer kg. gesl. gew. 6.60-7.10; melkkoeien 160 -2300; vette per kg gesl. gew. 5.90-710; vare koelen 1100-2300; graskalv. 1300- 1550; vette kalv. per kg lev. gew. 5.00- 5.40; vette schapen 1.35-1.75; fokscha pen met 1 lam 275-325; fokschapen met 2 325-425; vette 175-240; drachtige zeugen 550-700; schrammen 115-130; biggen 97-112; geiten 30-100. Han del: sl.stieren vlug, melkkoeien goed, vette koeien vlug, vare koeien redelijk, graskalv. vlug, vette kalv. vlug, vtete schapen goed, fokschapen goed, vette lamm. flauw, zeugen redelijk, schram men redelijk, biggen redelijk, gieten vlug. HILLEGOM De leden van de bouwcommissie wachtten gistermid dag de vele gasten op die de offi ciële openstelling van het nieuwe Ge ref. Jeugdhuis bijwoonden. Uit de Residentie kwam oud-predikant Ds. A. K. Krabbe met mej. Krabbe, in wiens ambtsperiode de eerste plan nen gesmeed werden; wethouder W. F. van Dam vertegenwoordigde het Hillegoms College De heer A. L. de Graaf, voorzitter van de bouwcommissie heette de aan wezigen welkom. Hij dankte de ker- keraad voor de opdracht (2e op- dradht) om het Jeugdhuis te realise ren. Vanuit de Gemeente was er veel medewerking. Zowel kerkelijk als burgerlijk. Zich richtend tot aanne mer Kalkers: "Uw firma heeft bij zonder vlug en keurig gewerkt "in een ware sneltreinvaart". De namen van leveranciers Van Rijn, Schoon- derbeek, Ketel, Bos en architect Kos ter uit Heemstede werden evenmin vergeten. De heren Hey en Ykema, o.m. hebben zeer veel werk verzet Verfhandel Chaudron gaf het corps vrijwilligers (ster) de gelegenheid tol' de finishing touch en "Het Bolwerk" kreeg het fundament van Van Her- w aardens Kalkzandsteenfabrieken Aparte vermelding verdienen de heer Van Vuren (bood 5 mille aan tuinmeubelen) aan en jeugdouderling Werkhoven schonk 't door hem ver vaardig e Kunstwerk in d evoortuin Jongeren onder de 12 jaar hadden 68 inzendingen gezonden voor de naam geving. Dat zei mevrouw Hartkamp- Kuypers. Daarna werd liet doek ge licht, waar op het kunststuk de naam HET BOLWERK prijkte. Mevrouw Hartkamp "doopte" de drie hoofd lokaliteiten: grote zaal kreeg de naam "Het Voorhof" de kleinere "Praathuis" (om. bestemd voor ge spreksgroepen) en de minst! "Kwetternest". Ds. W. P. H. Pouwels merkte volgens op, dat gezocht woi een wat "opener opstelling", i niet gemakkelijk. Op die I len de jongeren werken er mensen die in die geest eve beiden, zeg ik: "Hartelijk we Want we ziin niet klaar mete viteit bedrijven ("kleien en kletf^en Samen willen we zoeken of er die Boodschap raakpunten i Jeugdwerk is "bolwerk", werken mensen in ontwikkeling, geen delijke eisen stellen z de Jongeren. Niet willen bereik® I were de Jeugd zich zo ontwikkelt, a hadden uitgedacht. Bij het J werk niet in de eerste plaats^ naar de rentabiliteit, iets in het (Bol) werk wil gjfj; Voor dat werk verklaar ik 3j ^t d de "HET BOLWERKi' Kne op he ;ec; An Sowjet-unie aan toeristische revolutie toe WENEN De buitenlandse toe ristenindustrie in de Sowjet-Unie is bepaald nog geen goedgeolied me chanisme. In vergelijking met het westblok en zelfs met de meeste oostblokstaten kan van opvallende tekortkomingen worden gesproken, die te wijten zijn aan het bureau cratische systeem, van de angst dat vreemdelingen staatsvijandige bij bedoelingen hebben en natuurlijk ook aan gebrek aan ervaring. De grote misser blijkt voortdu rend weer de dienstverlening te zijn. Het woord "service" is een schaars begrip in het Russische toeristenwoordenboek, terwijl zo wel de faciliteiten als de instelling ontbreken om er op korte termijn diepte aan te kunnen geven. De in de communistische leer ver ankerde zelfkritiek heeft er overi gens toe geleid dat een zekere mej. V. Vershkova-Sdobnova een van de vele gidsen die bij het staasbu- reau Intourist in dienst zijn in de literaturnaya gazeta een boekje heeft opengedaan over het falende vreemdelingenapparaat. Te weinig gespecialiseerde transportmiddelen, zegt deze door Intourist geïnspi reerde kritische dame, zo weinig zelfs dat herhaaldelijk stadsbussen uit de circulatie moeten worden ge nomen om toeristen ne bezienswaardigheden te 1 Het is uiterst moeilijk, aldus deze Russische stem, reserveringen in restaurants te maken. En zo het lukt tafels te boeken, dan blijft het voortdurend weer de vraag of de gewenste menu's beschikbaar zijn. Groteske problemen doen zich voor bij het avondvermaak. Vreemdelin gen, die naar de opera willen, ko men dikwijls in het circus terecht, terwijl circusliefhebbers vaak voor de noodzaak staan muzikale ver tolkingen verplicht aan te horen. Mej. Vershkova-Sdobnova meent dat de souvenirkeuze in de Sowjet- Unie armelijk is, dat de ansicht kaarten van een slechte kwaliteit zijn, dat het aanbod van boeken klassieke Russische auteurs gering is, dat de cafe's veel te vroeg slui ten en dat de vreemdeling de groot ste moeite heeft zijn geld tegen roe bels in te wisselen. Over het hotel-nieuwbouwpro- gramma is de Russin evenmin te vreden. Ze beweert dat in een land als Bulgarije arm, maar op het stuk van het aantrekken van bui tenlandse toeristen bijzonder ener giek veel meer wordt gedaan om de vreemdeling moderne onderdak faciliteiten te verschaffen. Met een oproep uiteraard aan de staat ge richt om de huidige tekortko mingen zo spoedig mogelijk onge daan te maken besluit de Intourist- gids haar kritiek. Voor de Jaren tachtig dient de Sowjet-Unie zich voor te bereiden op een toeristische revolutie, terwijl in de komende drie jaar maatregelen getroffen moeten worden, om het aantal vreemdelin gen dat momenteel Rusland be zoekt, te verdrievoudigen, aldus het artikel in literaturnaya gazeta. Volgens officiële cijfers, die in Moskou werden gepubliceerd, zou de Sowjet-Unie in 1972 door 2.5. mil joen vreemdelingen zijn bezocht. Dit aantal, dat overigens wordt be twist door de grote Amerikaanse en betreft uitsluitend toeristen uit veelvoud hiervan slaat op vreemde lingen uit de Oostbloklanden. Het kritische artikel in literatur naya gazeta duidt er nog eens op, dat er in Rusland grote behoefte bestaat aan toeristen, die harde va luta spenderen. Moskou, dat over een geweldige goudvoorraad be schikt, mag dan kapitalen verdiend hebben aan de monetaire moeilijk heden van de kapitalistische wereld, een feit blijft dat het als gevolg van oogsten, die ver onder de ramingen zijn gebleven. In 1972 voor een be drag van 1.5 miljard dollar aan gra nen uit de Verenigde Staten, Ca- nada en andere niet-commtj sche landen heeft moeten ren. Verwacht wordt dat c in 1973 nog veel hoger wordt. Ondanks de duidelijk/ bel* in de Sowjet-Unie aan meer l )Q ten uit het westblok die dollafif geven, bestaat er geen enkele wijzing voor een liberaler toet beleid. Grote gebieden blijven vreemdelingen verboden, hl' bruik van een camera wordt oogluikend toegestaan en het i - tijd nog ondenkbaar zonder 4 ,e middeling van een gids te opera Waar ook voortdurend °P gelet, is het contact dat de n deling met de Russische betf zoekt, speciaal met Joden, nijj minderheden of intellectuele dente groeperingen. Overigens gen deze contacten, zo deze worden gezocht, meer de f of de landsvrouw dan de toen idaq com|

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10