at vindt ervan? ilm moet grote angst bij artpatienten verdrijven ilm met suikerspin-effect Vragen aan u over de film pagina ie Salzburg connection': INTERPOLIS Nummer veertien nu ook in Leiden \fergeethet dagelijks boodschappen doen maar met een Ruton Combi-koelkast. )AG 23 MAART 1973 SU Wellicht is het de lezer e krant opgevallen, dat de ran de filmpagina sinds ge- 00 enigszins gewijzigd is. In ing tot vroeger, toen de sies veelal werden "wegge- onder een verhaal dat met zelfs met kunst of amuse aar weinig van doen had, de redactie er tegenwoordig reel mogelijk een volwaardige ina te maken. Dat houdt in, alleen de allernieuwste films ;a worden bezien en beschre- u dat er ook een .leesver- rer filmers, sterren of andere die met filmen te maken ï-orden geplaatst. Bovendien wij de in film geïnteres- lezer een paar aanwijzingen over goede films die in an alen (Den Haag, Amsterdam, am en Utrecht, omdat het larsohijnlijk is dat men elders im gaat kijken) te zien zijn. Natuurijk houden, we u ook op de hoogte van wat er in de Leidse bios copen gebleven is of is teruggekeerd. Tenslotte proberen we deze pagina een aardig uiterlijk mee te geven. Nu is het opmerkelijk, dart er vrij weinig reactie komt op de inhoud van deze pagina. Dat mag enigszins wonderlijk heten, omdat met name de recensies over het algemeen sterk pensoonüijk zijn, en het derha-lve waarschijnlijk is dat er nogal wat mensen zullen zijn-die het soms (of vaak) oneens zijn met de inhoud er van. Het enige dat wij horen is ech ter dat er af en toe een feitelijk fout je in een stuk staat. In deze tijd van kritische toetsing van de inhoud van een krant lijkt 't nuttig ook eens te bezien hoe de le zer nu over orvze filmpagina denkt. Want, mede doordat er zelden reac tie komt op wat wij doen, zwemmen wij wat los van het publiek. Af en toe hebben wij de indruk dat we miet Leest u de filmpagina? nooit wel eens vaak altijd altijd Zo ja, waarom? Omdat ik in bepaalde films geïnteresseerd ben. Om andere redenen, bijvoor beeld omdat er aardige lees verhalen op staan? In hoeverre laat u zich bij het kiezen van een film lei den door recensies? Helemaal niet Nauwelijks Een beetje Volledig Vindt u dat de recensies in deze krant u nadrukkelijk teveel een beetje helemaal niet een oordeel opdringen? Vindt u dat er in deze krant voldoende teveel te weinig aandacht aan de diverse as pecten van de film wordt be steed? Welke onderdelen krijgen naar uw mening teveel of te weinig aandacht? Vindt u de rubriek "Goede film in andere steden" nut tig? Maakt u wel eens gebruik van de informatie die deze rubriek geeft? Hebt u nog op- of aan merkingen over deze pagina? kunnen we veel beter dan tot nu na gaan wat u van deze pagina verwacht en in hoeverre wij aan die verwach tingen voldoen. In elk geval is het wellicht mogelijk, op deze wijze een eerste steen te leggen voor een wart intensiever contact met u, de lezer, voor wie wij deze pagina tenslotte maken. Uw inzendingen kunt u sturen naar deze krant, ter attentie van de film- redaotie. Wij hopen dat we veel reac ties krijgen. Filmredactie meer zijn dan een stel vage hobbyis- concrete vragen willen voorleggen, ten, die film nou eenmaal zelf leuk U ziet, het is nogal wat wat wij van u vinden en die daarom wekelijks 'n willen weten. Toch lijkt het ons, nog- pagina over dit onderwerp vullen, maals plezierig om dit soort dingen zonder zich af te vragen of de lezer te weten. Aan de hand van de inzen- er nu een boodschap aan heeft. dingen u hoort er meer van, wan- Daarom zouden we u een aantal vrij neer we die hebben uitgewerkt 'The Salzburg connection", j v a Katzin; Voornaamste rol- rry Newman, Anna Karina, oss, Karen Jensen Theater: m eten mensen op de ker- veel plezier suikerspinnen? ijk, het is aardig o~i te zien dingen gemaak. .„orden, ze lekker uit, maar als je een nemen smelt de suikerspin ,aw voor de zon. Het enige rerhoudt is een plezierige na- r zeker geen gevulde ADVERTENTIE 100% bescherming voor 49,9 cc? >at moet 'n Interpolis bromfietsverzekering zijn! "The Salzburg connection" lijkt in veel opzichten op een suikerspin. Al les ziet er op het eerste gezicht zeer appetijtelijk uit. Het gegeven: jacht tussen allerlei spionnen om een kist met waardevolle documenten De hoofdrollen: Barry Newman en voor al de in alle opzichten prachtige ac trice Anna Karina. De locatie: mid den in sf eervol Salzburg. De makers van de film hebben de hele zaak nog eens stevig opgeklopt, en ziedaar 'n wolk van een film, waaraan je met veel plezier begint. Al snel echter blijkt "The Salz burg connection" de degelijkheid van een suikerspin te hebben. Het gegeveïl blijkt verwerkt te zijn tot 'n uiterst chaotisch verhaal, de spion nen rennen voortduernd langs, over en tegen elkaar zonder dat Je nu pre cies weet wie tot de ene en wie tot de andere partij behoort. Pas aan het einde van de film komt daarover wat duidelijkheid. En zelfs dan is de situatie nog niet helemaal opgehelderd. Door dit gebrek aan gegevens blijf Je als toeschouwer een beetje In de kou zitten. Je wordt niet werkelijk deelgenoot van de spanning die de hoofdpersonen in de film kennelijk doormaken. Spannende taferelen zijn alleen maar echt spannend als Je een idee hebt van wart er nou allemaal aan de hand is, en waar het over gaat. Spionnen die elkaar in donkere steegjes afslachten en achtervolgin gen per koetsje (overigens een aar dige vondst) zijn daarvoor niet vol- Het "suikerspin-effeot" blijft ech ter werken op "The Salzburg connec tion". Het ziet er allemaal zo fijn uit, dat je de Ikraam van regisseur Lee Katzin niet ongeïnteresseerd voorbij kimt lopen, hoewel Je weet dat Je niets te eten krijgt. Je valt toch voor de razend knap opgebouwde en in stand gehouden sfeer, voor het bekwame acteerwerk en voor het gezicht van Anna Karina. Wanneer je de bioscoop uitloopt, nadat je eerst nog een waar happy end voorgeschoteld hebt gekregen kom daar maar eens om vandaag de dag ben je alweer vergeten waar de film nu precies over ging, maar kan zelfs de schelle lentezon die wonderlijke sfeer niet uit je hoofd bannen. De nasmaak van de suikerspin blijft zoet. BERT VAN DOMMELEN Anna Karina, prachtig in "The Salzburg connection". REX De inmiddels alweer veel omstreden film over Nederlands voet bal-idool nummer één. en Ajax' num mer 14 Johan Cruijff draait deze week voor het eerst in Leiden. De tal loze fans van Johan kunnen dank- zy 't werk van sportjournalist Maar ten de Vos van het dagblad De Tijd en dankzij het feit dat Johans roem ruchte schoonvader Cor Coster de produktie van de film op zich nam, kijken naar Johan als voetballer, maar vooral ook naar nummer 14 als mens. Zij zullen echter het meeste plezier beleven aan het feit, dat Johans fa belachtige manoeuvres nu eens dui delijk te volgen zijn. Blijvers LIDO „Vijfde gTandioze week", vermelden de affiches voor Paul Ver- hoevens „Turks fruit" deze week. En inderdaad, nog altijd moet je er wel wat voor over hebben om een plaatsje te kunnen bemachtigen in de bio scoop in de Steenstraat. Het is wel de moeite waard om even in de rij te gaan staan. LUXOR Veel minder succesvol is tot nu toe de nieuwe film van Pons Rademakers „Niet voor de poesen". Rademakers houdt bij hoog en bij laag vol dat de slechte nasynchroni- satie debet is aan de vernietigende commentaar op zijn film. Maar al leen daaraan ligt het niet. TRIANON „The poseidon ad- venrture" is een film in het genre: niet heel bijzonder, wel lekker span nend. Een arsenaal van kundige ac teurs als Gene Haokman (U weet wel, van „The French connection") en Er- nest Borgnine, Stella Stevens en Shelley Winters staat borg voor deze spanning. Haagse bioscopen Asta: „The new centurions". 14 Jr. dag. 2.30, 7.15» 9.30 uur; zo. 1.30. 4 00, 7.15, 9.30 uur. Bijou: „Fellini Roma", 18 Jr.. dag. 2.00, 7.00, 9.30 uur; zo. ook 4.15 uur. Camera: „What's up, doc?", a J. dag. 2.15. 7.15. 9.30 uur; zo. ook 4.30 uur. Cineac: „De baas maakt het beest achtig bont", a.l. dag. 9.30, 11.30, 1.30 3.30 uur; zo. vanaf 11.30 uur. Elke avond; „Zij zijn naakt", 18 jr.. dag. 5.30. 7.C0. 9.30 uur. Corso: ..De peetvader", 14 Jaar dag 2. 8.00 uur. Du Midi: „Mash". 18 Jr.. dag. 8.15 uur; zat. en zo. 7.00. 9.30 uur. Euro- Cinema: „El Cid", a.l. dag. 1.30, 7.45 uur; zat. zo., en woe. 3.45, 7.45 Flora; „Zorro's erotische avonturen", 18 jr.. dag. 2.00, 7.00, 9.15 uur; zo. ook 4.30 uur. Krlterion: „Cabaret", 18 Jr.. dag. 3.00, 7.00. 9.30 uur. Metropole- Tuschlnskl: „The Canter- Odeon: .Nummer 14 Johan Cruijff' a.l. dag. 2.00, (M5, 9.15 uur; zat. en zo 12.15, 2.15. 6A5, 9.15 uur. Olympla: ..The hunting party", 18 jr.. dag. 2.00. 8.00 uur. Passage: „Turks fruit", 18 Jr., dag. 2.30, 7.00, 9.30 uur; zat. en zo. 1.30, 4.00, 7.00. 9.30 uur. Rex: ..Halleluja voor een paar vuis ten", 14 Jr., dag. 9.30, 11.30, 1.30. 3.30 5.30, 7.30. 9.30 uur; zo. vanaf 1.30 schutter". 18 Jr.. dag. 2.15, 7.15, 9.3 uur; zo. 1.30. 4.00. 7.15, 9.30 uur. Studio 2000: „The french connection". 14 jr.. dag. 7.15» 9.45 uur. di-avond besloten voorst. De Uitkijk: .ie genou de Claire", 14 jr.. dag. 2.30, 7.15, 9.30 uur; zo. 1.45, 4.00. 7.15. 9.30 uur. Nachtfilms CAMERA „The damned", een film van de vermaarde en knappe regisseur Luchino Visconti, telt een aantal hoofdrolspelers die de f ilm nog extra allure meegeven. Alleen al om Dirk Bog arde en Ingrind Thullin nog eens in deze al wart oudere film te zien is de moeite waard. REX Het valt allemaal wel mee in de film die deze week in de nacht- voorstellingen van de Rex wordt ver toond. De titel „Het pornoschip" doet wel iets meer aan duistere prak tijken vermoeden dan er in feite óp het doek verschijnen. De liefhebber van dit werk heeft er een plezierige anderhalf uur mee. Kindermati nee CAMERA De legendarische goe de roofridder Robin Hood en zijn medestrijders voor de armen en te gen de rijken tonen deze week staal tjes van hun kunnen in het theater aan de Hogewoerd. Vooral veel span ning natuurlijk in Robin Hood en zijn schelmen" maar af en toe ook een vleugje romantiek. Terug in Leiden CAMERA „De peetvader", film die het in andere grote steden nog immer goed doet, draait deze week weer in Leiden, waar hij het tot nu toe niet zo enorm deed als elders. De liefhebbers van wat zwaar aangezet te Italiaanse misdaad zullen deze film zeer waarderen. Over de knappe rol van Marlon Brando zijn inmiddels bijna complete encylcopediën ver schenen. ADVERTENTIE mensen die twee hartinfarct nog niet werk zijn. De belangrijkste niet te gaan werken is Afschuwelijke angst voor een infarct dat misschien komt. n die mensen zitten invalide Niet in de eerste plaats om- oedelijden met zichzelf heb- vaak omdat de omgeving »t zij vooral rustig aan moe- n. t worden meer dan honderd in het ziekenhuis opgeno- sch mdat zij iets aan hun hart en. Jaarlijks sterven onge- efl LOOO Nederlanders aan een irct. Ruim de helft van hen plotseling. eine Roumen hartpatiënt staat vooral '>pen jaren volop in de be- j. Sommiigen vinden zelfs zaak Wordt overdreven, ten andere ziekten. ding is zeker: het hartin- oodsoorzaak nummer één ge maakt veel mensen bang. teling probeert minder te ro bder vet te eten en wat te d. Die mensen proberen te öen dat ze iets aan him hart Maar wat moet de man of ®e na een hartinfarct het lis weer' verlaart? Sent die op het punt staart ft naar huls te gaan, heeft fotlijn nodig. Hij moet wor- ïst gesteld. De dokter be- patiènt al voor te lichten nog maar net in hert zie- ligt. Waait de patient heeft te weinig informatie om de 'ragen te stellen. itjes) weinig of normale bewe- ebben? Mag hij helemaal niet ■aken of toch af en toe een ft En als moe spruitjes ®aakt. mag manlief die dan Doe rustig boodschappen voor een hele weck tegelijk. Zet alles in de grote Ruton voorraad-combi-koelkast. Bederven krijgt geen kans in de Ruton vriesruimte. En in de Ruton koelruimte blijft alles langer vers dankzij een automatische regeling van de vochtig heidsgraad. Dus geen uitgedroogde groenten meer! Onthoud wel even de naam: RuTon zijn. dat ze naar huis mogen een ruggesteun te geven, loopt sinds en kele weken in Nederland een 'uniek experiment: een voorlicihitlingsfdjlimpje dat de patiënt stimuleert om zelf vragen te stellen aan de doikter. Het filmpje zelf geeft ook antwoord op vele vragen en probeert de pa tient gerust te stellen. Het is een initiatief van de Nederlandse stich ting Excerpta Medica in samenwer king met de Britse Roval Society of Medicine. Medisch informatiebu reau Excerpta Medica ziet dit expe riment als een eerste uitvloeisel van de pogingen oan iets te doen aan patientenvooriidhting. In het acade misch ziekenhuis DlJkzigt Rotter dam, het - academisch ziekenhuis Utrecht, het Wdlhdlmtoa Gasthuis en Binnen Gasthuis in Amsterdam en in het Lambertus-ziekenhuis in Helmond zijn met het filmpje al gunstige resultaten geboekt: de pa tient heeft grote behoefte aan in formatie. Het filmpje wordt vertoond met een klein draagbaar projectie-apparaat, dat door iedereen gemakkelijk te bedienen is. Door het kleine scherm is de film niet geschikt voor groe pen mensen. Jaap de Vries, producer van het filmpje: „We willen in Nederland onderzoeken of er werkelijk iets van die informatie bij de patient blijft hangen. Als de medische wereld voldoende interesse heeft in dit soort voorlichting, kun Je weer een stapje verder gaan. Je zou mensen voor een operatie kunnen voorlich ten over bijvoorbeeld narcose. Maar Hartspecialist Vroom met enkele van zijn patiënten en het draagbare-projec- tie-appwraat. je moet daarbij wel de vraag stelen of men daar nu al rijp voor is. Er ligt ruimte tussen het uitwerken van een brochure en het laten zien van zo'n hartfilm. Misschien kun Je de mensen op deze manier motive ren om ook nog een boek te lezen." Boek erbij Het is de bedoeling dat het pro gramma wordit aangevuld met een boek. Dat boek behandelt vragen, waarmee de infarctpatiieait in de dagelijkse praktijk wordit geconfron teerd, Een stapje verder en er zul len van dezelfde stlohting stripver halen voor kinderen komen over bepaalde ziekten. Bij de voorbereiding van het film pje „Het hartinfarct, begin van een ander leven" bleek duidelijk dat mensen vaak weten dart ze verkeerd geleefd hebben. „Maar hoe moet ik nu verder", was dan de verzuchting. In het filmpje wordt gezegd: „Uw hart is niet uitgeschakeld, het heeft een fantastische reserve." En geruststellend„Wees niet bang, ga weer aan het werk. Zoek gezon de lichaamsbeweging en ontspan ning. Vermijdt vet eten en roos niet. Maar wordit geen maniak" Niet alleen over eten en lichaamsbe weging wordit iets gezegd, maar ook over seksualiteit„Iedereen heeft liefde nodig". De hartspecialist Vrootm in het Lambentusziekenhuis in Helmond, die al met het filmpje werkt, zegt: „Het is gebleken dat mensen die drie maanden na een hartinfarct nog niet werken, hélemaal niet meer aan het werk komen." Bij dokter Vroom gaan infarctpa- tienten zonder complicaties na we ken ziekenhuis weer naar huis. Thuis zijn betekent beginnen met revalidatie. Maar de mogelijkheden om te revalideren zijn in ons land te gering. Dokter Vroom: „De patient moet proberen om het zelf te doen. Wat huishoudelijk werk, wart wandelen in huis en dan naar buiten. Na en kele weken moet zo iemand weer wat kunnen fietsen. Maar niemand controleert dat. Er zijn mensen die bang blijven en op hun krent blijven zitten. Die' mensen moet Je helpen met revalideren". De hartspecialist ziet het hartfilm- pje niet als een vervanging van de ctoktersvoorMchting. Het moet de mensen motiveren om vragen te stellen. Als de patient veertien da gen in het ziekenhuis ligt, behoort hij eigenlijk ai helemaal te zijn in gelicht." Overigens vindt hij dart hert filmpje teveel nadruk legt op het eten. „Het zou beter zijn om een goed schema te geven voor revalidatie. En niet alleen de patient, maar ook de fa milie moet worden voorgelicht. Voor iemand die een lichte hartin farct heeft gehad, is lange bedrust niet goed. Overdreven bedrust is in het algemeen slecht. Het is beter dat iemand met een matige infarct na een week op de rand van zijn bed zit dan dat hij er in ligt."

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 25