|r| F] end' kwart >euw lelijk MET KANON SCHIETEN OP MUSSEN" ipressii ANWB heeft de wijsheid ook niet in pacht" Gordel biedt een betere bescherming dan veilig heidsauto Simca 1000 Rallye 2 KORT GEDING OVER COVERBANDEN jpAG 23 MAART 1973 AUTO PAGINA 17 eend is nu al vijfentwintig Jaar j kwart eeuw geleden werd de £2 CV in Parijs onthuld door de an Citroën Pierre Boulan- De Franse president Vincent al wist niet of hij lachen of moest. Had dit gedrochtje van to een schijn van kans? Moest de naam en faam van Frank- ,.i het gebied van autoconstruc- oóghouden? sets had men nog nooit gezien, not ontstond de bilnaam lelijke _'die een kwart eeuw met het entje door de geschiedenis is ge- EL 'ant toen begon ook een carrière, jaan nog lang geen einde aan is. steeds gaan de eendjes als jdjes van de bakker, over de toon- het merkwaardige vehikeltje >r zijn introductie al een baardige voorgeschiedenis ach- ierug. Midden in de kritieke Ja- dertig in 1936 precies werd Citroen begonnen met technisch sociaal onderzoekingswerk. Als stond voor ogen: een gezins voertuig met vele mogelij kheden en weinig kosten. Het begin van dat onderzoek viel samen met de overneming van Ci troën door de Michelin-combinatie. Die was juist in Clermont Ferrand bezig met de bouw van gezinswonin gen. Voor diverse gezinsgrootten. Met 1 of 2 badkamers. Met mogelijk heid tot recreatie. Sociale woning bouw dus, die in die dagen nog vrij zeldzaam was. De sociale deskundi gen van Michelin en de technici van Citroën vonden elkaar snel. Ze wer den het eens over wat men noemde het „minimum aan Franse auto," maar wat al spoedig de bijnaam kreeg, ,vier wielen onder één, dak". Van het begin af aan hielA men talrijke gebruiks mogelijkheden voor ogen. Zo in de geest van „zestig ki lometer per uur langs de weg als mi nimum, maar een vering, waarbij ook een mandje eieren veilig is". Twee jaar na het begin van de sa menwerking Michelin-Citroën waren er al zo'n 250 modellen gebouwd in de fabriek van Levallois. Stuk voor stuk vervaardigd van gegolfd plaatstaal om meer sterkte te ver- Natuurlijk gaat Citroën iets doen rondom de zilveren eend. Op zaterdag 5 mei wordt een z.g. 2 CV-Festival" gehouden. Alle berijders en berijdsters van eendjes, Dyanes en Mehari's kunnen deelnemen. Het feest bestaat uit een oriëntatietocht, die eindigt in de groenten en fruitveiling UtrechtLaaggraven, waar 'n festival- markt wordt gehouden. Vanuit diverse aanlooppunten kan men 's morgens voor de oriëntatierit op stap gaan. De tocht gaat langs 25 toeristische punten in midden-Nederland. Men kan de route zelf bepalen. Het kan ook anders als men dat wil: korte kaartlees-circuits volgen in ruig terrein. Op de festivalmarkt (van 13 tot 18 uur) kan men een proto type van de 2CV uit 1938 zien. Bij uitzondering heeft Citroën dit kostbare museumstuk ter beschikking gesteld. Het enige van de vele prototypen van de „eend", dat uit 1938 is overgebleven. 7.0 eenvoudig mogelijk blijven. Voor elke cilinder 375 cc met 8 pk. vermogen. „bocht" in. het ontwerp moest eerst de officiële goedkeuring van de di rectie worden verkregen, vandaar de hoekige vormen. De eerste driehon derd lelijke eendjes zagen er anders uit dan die van vandaag de dag. Deze motor startte als een buiten boordmotor met een snoer in plaats van een starter. Toen de oorlog uitbrak hield de produktie op. Alle modellen op één na werden uit veiligheidsoverwe gingen vernietigd. Pas na de tweede wereldoorlog ging het experimenteren verder. Waterkoeling maakte plaat9 voor luchtkoeling. Wielophanging werd verbeterd. Interieur werd aan gepast aan mogelijke behoeften. Di recteur Boulanger één meter tach tig lang wilde er beslist makke lijk in kunnen zitten. Met voldoende hoofd- en beenruimte. En met zijn hoed op Toch was het autowereldje verbijs terd, toen diezelfde heer Boulanger in de herfst van 1948 de vrucht van de vrijage van Michelin en Citroën aan de wereld toonde. Hoe konden de ouders van zo'n gedrochtje hou den? De stylisten hadden aan zijn vormgeving nauwelijks deel gehad. Het ging om een nuchter voertuig. Met een zuinige en goedkope mo tor. Met voorwielaandrijving en luchtkoeling. Met een laag benzine verbruik.. Nergens iets ingewikkelds, alles even simpel. En het minst verwachte gebeurde: het vehikeltje sloeg aan. En echt niet alleen bij het minder met aardse goederen bedeelden. Integendeel, de mensen, die heus wel duurdere wa gens konden aanschaffen, reden met eendjes naar de renbanen, casino's, theaters. Dan vielen ze op. Aan komende filmsterretjes en fotomo dellen volgden om dezelfde reden. De sneeuwbal ging aan het rollen. Een sneeuwbal, die nog lang niet uit gerold is. Rond Parijs werken al 34 fabrieken aan onderdelen voor deze auto, die nog altijd in Levallois wordt geassembleerd. Maar daar niet alleen. Ook in Engeland. Spanje. Bel gië. Cambodja en Chili. De wagen heeft de wereld ver overd. Maar wat meer is; het kar retje heeft ook de mens veroverd. We hebben het er al eens over ge had. Er bestaat zo'n merkwaardige binding tussen dit vehikeltje en zijn berijder. Nagenoeg geen andere wagen wordt zo beschilderd, zo be plakt maar ook zo hartstochtelijk verdedigd als deze 2 CV. Enkele maanden geleden kwam bij Citroën in Parijs een enorme kist aan. Er kwam een 2 CV uit. Er zat een brief aan. Daarin stond, dat het voertuig in 1953 was gekocht in Djer- ba. Dat het de hitte van de woestijn en de modder van overstromingen had doorstaan. Dat men er bergen mee had beklommen. Dat het wa gentje eens in een meer was gevallen. En dat het een andere keer door 'n bergstroom was meegesleurd. "De teller is driemaal rond ge weest. In totaal heeft hij 332.000 kilo meter afgelegd. Maar rijden doet hij nog altijd lijkt erop dat het plan van ster Udink om een algemene omum snelheid van honderd ki- »ter per uur het effect;, zal heb- schieten met een kanon op zwerm mussen. Voor ons is de vraag wat de redenen van de ter zijn om deze maatregel te i en wat voor gegevens daar- ten grondslag liggen". Aldus de ating Wetenschappelijk Onder- Verkeersveiligheid SWOV over de invoering van een imumsnelheid anderhalf Jaar den een uitvoerig rapport heeft Kiiend bij het ministerie van i Waterstaat in dit ge- ook opdrachtgever voor het OV-onderzoek. overheidscomimissie heeft rapport uitvoerig onder- it en de SWOV-adviezen overge- Het ministerie ging zelfs zo- een persbericht werd uitge- waarin het overnemen van adviezen werd bekendgemaakt. SWOV voelt weinig voor het ren van een algemene maxi- •snelheid, maar wil maxi- •soelheden vaststellen voor be lde categorieën v°n wegen. SWOV-woordvoerder Rob Maas zegt daarover: „Een weg met bomen er langs en fietsers erop die zich naar en van hun werk begeven is een to taal andere dan een typisch provin ciale autoweg. Op de een kan Je verantwoord 100 of 110 rijden, maar op die andere weg zou het van de gekke zijn als daar met die snel heid wordt gereden. Daarom heeft men op een aantal van die gevaar lijker wegen die maximum-snel heidsborden gezet". Het onderzoek van de SWOV heeft aangetoond, na het verrichten van meer dan een miljoen metingen in een aantal jaren en het verzamelen van ongevalsgegevens, dat de wegen in Nederland eerst in groepen moe ten worden ingedeeld. Eerst inven tariseren en dan kijken welke snel heid voor iedere categorie van we gen veilig en verantwoord is. Het SWOV-onderzoek werd begeleid door een zeer uitvoerige literatuur studie naar het effect van de in voering van maximum-snelheden in „een aantal buitenlanden". Daaruit is tevoorschijn gekomen dat er in het begin altijd een positief effect is. De automobilist denkt dan dat er achter iedere boom een politie agent staat. Later neemt het effect af omdat de automobilisten gewoou constateren dat er te weinig politie is. Men gaat dus harder rijden als S.W.O.V. maximum snelheid per weg vaststellen het kan. Op de wegen waar Je hon derd km per uur mag, maar waar het te gek zou zijn als het gedaan wordt, overtreedt vrijwel geen enke le rijder de wet. Daar is het dus een loze maatregel. Rob Maas: „Natuurlijk is een har monisatie van de Europese ver keersmaatregelen een goede zaak. Maar het moet. dan wel gaan om maatregelen waarvan de draagwijd te kan worden overzien. De voor beelden uit het buitenland geven over het algemeen een tijdelijk ef fect aan. Of het gaat om een sa menstel van maatregelen, dus niet alleen het invoeren van een maxi mum-snelheid maar bijvoorbeeld ook een verbetering in de construc tie van wegen. Of het gaat om het invoeren van een maximum op een bepaalde groep wegen, zoals bijvoor beeld is gebeurd in Nedersaksen, waarbij het sterke vermoeden be staat dat de automobilist bepaalde wegen gaat vermijden en bijvoor beeld de autosnelwegen of andere wegen kiest". „We zouden ons ook nog kunnen voorstellen dat deze maatregel in het totaal gezien enig effect zou kunnen hebben wanneer er tegelij kertijd eeni aanvaardbare maxi mum- én minimum-snelheid (bij voorbeeld variërend van 85 tot 125 km per uur) zou worden ingevoerd op autosnelwegen". „Dat wil niet zeggen dat we tegen de voorgestelde maatregel zijn, maar ihet effect is voor ons als re search-instituut met als grootste opdrachtgever het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de grote vraag". Het Nederlandse politiekorps be schikt over onvoldoende middelen om op naleving van een dergelijke grote, algemene en overkoepelende maatregel toe te zien. Als de over heid een maatregel treft die de au tomobilist óf niet raakt, óf verleidt tot overtreden, wordt daarmee een situatie gecreëerd, die de gehele maatregel devalueert. Daar is de verkeersveiligheid allerminst mee gediend. „In de Verenigde Staten is dat on derzocht. De toestand kan daar van staat tot staat verschillen, maar er bestaat in Amerika een vrij grote kans op betrapping. Daar word je dan ook stevig voor gepakt, maar het is de kans op betrapping die het hem doet", aldus de SWOV- woordvoerder. juweljks een half' Jaar nadat 1000 Rallye 1 op de Ne- indse markt had gezet kwamen 'ranseii al met de Rallye 2. ïljjk natuurlijk geen nieuwe au- N'og steeds het compacte uiterst aide model van het duizendje, r kunnen het gitzwarte zwart, zeer onbestendige groengeel (of £oen, dat weten we niet) en de strepen achterop ook niets aan mderen. och zijn er wezenlijke verschllen Kn de verschillende versies, tel in het kort zouden we het Uien zeggen: mca 1000 is een gewoon, Mig personenautootje, ie Simca 1000 Rallye 1 i9 ook be- Qd voor het normale wegverkeer, door zijn uitvoering kan men ook mee aan races en rally's deel- aen, 'e Simca 1000 Rallye 2 koopt in de eerste plaats voor races rally's, maar men kan er ook uit end mee de weg op. We zouden bi zeggen: "ondanks" de ver diende extra voorzieningen, zo- hoge top te kunnen bereiken, maar als men in ons vrij winderige landje met zo'n Rallye 2 aan het gewone wegverkeer deelneemt, kan men de onder de motorkap verscholen krachten wellidht beter voornamelijk gebruiken om snel te kunnen passe ren en dergelijke. En wat dat betreft is men met deze Rallye 2 heel wat grotere broers gemakkelijk de baas. Het laat zich begrijpen, dat de krachten van dit raspaardje wat ex tra voorzieningen nodig maakten. Schijfremmen op alle wielen met dubbele remcircuits. De centrale be- nadrukkelijk horen. De kuipstoeltjes verkeer wat minder comfortabel door de luidruchtige registratie van alle voorin zitten uitstekend en sluiten prettig om de rug, maar maken vooral het uitstappen niet gemakke lijker. Het getinte triplexglas van de voorruit maakt de kans op een hin derlijke zoninval kleiner, maar maakt het weer ook altijd wat som berder. Over de achterruitverwarming ech te geen woord kwaad. We hebben 't al meer gezegd: eigenlijk voor elke auto eeni onmisbaar accessoire. En als de bijzondere wielophanging en de speciale banden. We (hebben een weekje in zo'n toch wel grappig groene kikker rondgere den. Een uitermate pittig wagentje. Kan ook niet anders. Volledig afge stemd op rally's en dergelijke evene menten moet dat wel. De 1294 cc motor levert 82 din-pk bij 6.000 toe ren. Dat hoger vermogen en het gro te koppel vragen wat zuiverder be speling dan de meeste huis-tuin-en- keuken-wagens. In ruil daarvoor, krijgt men dan steviger motorisch muziek: felle acceleratie, en een top, die in de buurt van de 170 kilometer per uur zweeft. Dat is een machtige snelheid voor zo'n be trekkelijk licjht karretje (860 ki lo). Temeer daar ook deze Simca met zijn motor achterin niet is vrij te pleiten van windgevoeligheid. Dit ondanks het feit, dat b.v. de koel installatie inplaats van achterin bij de motor voorin is geconstrueerd. Dat geeft iets betere gewichtsver houdingen. Maar het heft de gevoe ligheid voor wind toch niet geheel op. Als men met de pittige topsnelheid "laagvliegt" over de Nederlandse snelwegen (waaroo zo'n tempo nog steeds is toegestaan) is het minste, geringste zuchtje wind al voldoende om de wagen uit het spoor te bla zen. Vooral als men b.v. over een viaduct rijdt en dus wat trefbaarder is voor winid wordt men een flink eind weggeduwd. Het lijkt dan ook wel aardig zo'n vestiging van de dwarse blaaveer aan de voorkant maakt herhaaldelijk, hard remmen mogelijk. De wielop hangingen zijn verzwaard en ver sterkt. De besturing is onvoorstel baar precies. De draaicirkel mees terlijk klein. Men kan heel gemakke lijk en snel schakelen. Alles bij el kaar komt men aan een wagentje, dat zich gemakkelijk kan handhaven onder de moeilijke omstandigheden in de autosport. Maar die heel stug ge vering noodzakelijk om over eind te blijven in b.v. de rally's maakt het rijden in het gewone oneffenheden. De motor is krachtig en machtig, maar laat dat ook de handige oranje wijzers op de dui delijke informatiebronnen van het dashboard (inclusief toerenteller) maken het aflezen alleen maar ge makkelijk. Voor dat alles moet men wel heel wat meer betalen dan voor een ge wone "duizend" n.l. f 8800, maar wat men krijgt is niet gering. Een zeer soepel [hanteerbaar, snel en vinnig wagentje, waarmee men echt niet alleen in rally's lekker uit de voe ten kan. Behoudens de windgevoelig heid muurvast op de weg. En niet te gek duur in gebruik. Zo'n 1 op 11 a 12 mag bij zulke entorme presta ties. KOOS POST 'and kent geen officiële richtlij - voor z.g. coverbanden. Wel heeft European Tyre en Rim Technical Itoisation aanbevolen niet harder 150 kolometer per uur te rijden versterkte covers (daarvan is het karkas hersteld), maar kar- feparaties worden in Nedeland meer uitgevoerd, omdat de M dan duurder wordt dan een -uwe. ^Engeb instituut voor onderzoek T verkeersveiligheid heeft voor 'ers precies dezelfde snelheid ge werd als voor nieuwe banden. ar officiëel kent ons land in dat ■tot geen voorschriften. Dus stond de Vereniging van bandenspe cialisten VACO op de achterste be nen, toen twintig Noordhollandse ga ragehouders door middel van een advertentie de lezers "waarschuw den". Zij deelden mee geen van een nieuw loopvlak voorziene banden meer te willen verkopen, omdat bij ïiijsnelheden van meer dan 120 kilo meter per uur ri9ico op loslaten van het loopvlak zou ontstaan. De ad verteerders ontleenden deze stelling aan het Grote Autoboek van de ANWB. De VACO kwam daartegen gerech telijk in het geweer. Raadsman mr. M. E. Jonker betoogde voor de Am sterdamse rechter, dat de garagisten "alleen adverteerden in het kader van concurrentie en geen objectieve voorlichting hebben betracht". De raadsman van de garagehouders mr. J. M. Brölmann bestreed dat weer niet. Ma«r hij wees erop, dat het boek door de ANWB is uitgege ven en dat door deze instantie 120 km als veilige limiet werd gehandhaafd. "De meningen daarover verschillen, maar een uitspraak van de rechter zou een technisdh oordeel zijn' Mr. Jonker wilde de ANWB echter niet accepteren als de instantie met de wijaheid in deze in pacht. Vol gens hem was er geen verschil in de eisen die 1e aan nieuwe en ver- nièuwdè banden kunt stellen". De garagehouders hadden wel een rectificatie van de advertentie aan geboden. maar ze weigerden om die formulering van volledige gelijkheid daarin op te nemen. "Het is te alge meen als je zegt, dat er geen snel heidsbeperking voor nieuwe ban den is, je kunt er maar niet zonder meer op rijden", aldus mr. Bröl- De rechter wees de eis van VACO af, maar onthield zich zorgvuldig van technisch oordeel. De bereidheid van de garagisten om een rectificatie op te nemen was in de uitspraak ver disconteerd. De VACO moest de 500 gulden van het geding betalen. Het nut van een autogordel kan niet genoeg worden bena drukt. En dan praten we na tuurlijk niet over een alleen in een wagen aanwezige gordel, maar een echt gedragen gordel. Wetgevers, wegenbouwers en autofabrikanten kunnen zoveel doen als ze willen aan passieve en aotieve veiligheid in en om de auto. alle onderzoekingen wijzen steeds weer uit, dat het dragen van de gordel de beste maatre gel is, die men op het gebied van veiligheid kan treffen. Het verplicht stellen van het dragen van een gordel heeft in enkele delen van Australië tot frappante resultaten geleid. Het aantal verkeersslachtoffers daal de in één klap met indrukwek kende cijfers. Ook het Zweedse autoconcern Volvo is dezer dagen weer met cijfers gekomen, di'e het belang van de gordel duidelijk onder strepen. De fabriek heeft in eigen land een uitgebreid onderzoek verricht naar oorzaken en gevol gen van dodelijke verkeersonge vallen. Wat bleek? Ongeveer 55 procent meer dan de helft dus van de slachtoffers zou niet verongelukt zijn indien zij veiligheidsgordels hadden ge dragen. Of wanneer kinderen in een aangepast kinderstoeltje zouden hebben gezeten. Het rapport van Volvo zegt het ook anders: een auto, waarvan de inzittenden veiligheidsgordels dragen biedt evenveel bescher ming als een veiligheidauto in zijn totaliteit. En die wagens worden (nog experimenteel) ge bouwd om de inzittenden een maximum aan veiligheid te bie den. Op een persconferentie. die Ford Nederland kortgeleden be legde, werd de noodzaak van het dragen van veiligheidsgordels ook met klem naar varen ge bracht door Clive E. Ennos, die in Engeland aan 't hoofd staat van Ford's onderzoekprogramma, dat 'n studie omvat van de ge volgen van botsingen. Ennos was verantwoordelijk voor de 500 botsproeven, welke Ford in de afgelopen twee Jaren in Europa heeft genomen. Vijfhonderd wa gens werden van de band geplukt en tegen elkaar of tegen 'n be tonnen blok gesmeten. Bij elkaar kostte het Ford zo'n vier mil joen gulden. Maar volgens Clive Ennos is dat de zaak waard. De resultaten van die smijtpartijen zitten onzichtbaar in de automo bielen, die in de showrooms staan. De resultaten van zijn onder zoekingen hebben er wel voor gezorgd, dat Clive Ennos het als zijn levenstaak beschouwt ieder een te overtuigen van de nood zaak veiligheidsgordels te dragen. "Al die botsproeven en de dui zenden ongelukken op de weg, die wij ook hebben bestudeerd, bewijzen zonder enige twijfel, dat iedere automobilist, die niet steeds zijn veiligheidsgordels gebruikt, op zijn zachtst gezegd, bijzonder dwaas handelt. Wij hebben grote vorderingen ge maakt in het ontwerpen van automobielen, dde hun inzitten den beschermen zelfs in geval van ernstige botsingen maar het blijft noodzakelijk, dat au- mobilisten hun veildgheidsgor- dels gebruiken elke keer als zij in een wagen stappen. Wij hebben in Engeland Juist een geval meegemaakt, waar bij twee Capri's frontaal tegen elkaar botsten. De wagens deden precies, wat zij bij dergelijke on gelukken veronderstellen te moeten doen n.l. de beide fron- einden werden met toenemende weerstand in elkaar gedrukt, waardoor de door de botsing uit geoefende kracht werd geabsor beerd en het passagiers compar timent onbeschadigd bleef. De ene bestuurder had zijn veilig heidsgordel om en stapte vrijwel ongedeerd uit de wagen. De an dere bestuurder werd gedood. Hij droeg geen veiligheidsgordel". Men behoeft Clive Ennos niet te vragen welke gordel hij de voorkeur geeft. Ongevraagd toont hij een serie plaatjes, waar op men kan zien hoe poppen zich bij botsingen hebben gedragen. De pop met de heupgordel klap te helemaal dubbel en moet daarbij met kracht op het stuur terecht zijn gekomen. De pop met de diagonaal gordel gleed uit zijn bescherming en moet ook bijzonder ongelukkig terecht zijn gekomen. Slechts de pop in de driepuntsgordel zou volgens Cli ve Ennos de botsing hebben kunnen overleven. Voor hem en zijn collega's dan ook geen an dere. "En rijdt u nog wel eens zon der gordel? Ook geen klein eind je"?, vroeg een van de aanwezige journalisten. "Nooit", was het prompte ant woord. De onderzoekingen had den hem genoeg geleerd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17