'on Sijbrands richt zich P tweekamp met Andreiko [ederland heeft recht op meer laat sen in UE FA-cup toernooi HAPPIE ereldkampioen niet naar Hoogezand Tweede klasse Leidse schaakbond jDAG 23 Mi ART 1973 SPORT PAGINA 11 t laten in de bestuurskamer teveel over ons heen lopen Jos Coler heeft zich bescheiden teruggetrokken als kan didaat-voorzitter van de UEFA ten bate van de Italiaan Franchi. Dat is mooi. Nu zou je denken dat hij een tegenprestatie daarvoor bedongen had in de vorm van een extra Nederlandse deelnemer aan de UEFA-com petitie, want daar zit het Nederlandse voetbal om te springen. Maar nee hoor, wij blijven op het minimum van twee deelnemers staan. Eén troost: er zijn meer landen waar aardig gevoetbalt wordt die maar twee clubs mogen inleveren, bijvoorbeeld Rusland, Honga rije en Portugal en trouwens ook Schotland. eens kijken hoeveel clubs van elk land de woensdag gespeelde wedstrijden in de drie Europa- Cupcompetities hebben over leefd. Van Nederland twee clubs (Ajax en FC Twente). Van Engeland vier clubs (Derby County, Leeds United, Totting- harni Hotspurs en Liverpool). Van Italië twee clubs (Juventus en AC Milan). Van Spanje één club (Real Madrid). Van Joego slavië één club (Hajduc Split). Van Duitsland één club (Borus- sia Mönchen-Gladbach). Door Nico Scheepmaker Maar de Schotten mogen niet klagen, vind ik, tenslotte mag Engeland liefst vier clubs leve ren, en wü zouden ook al te vreden zijn als Nederland drie clubs mocht laten meedoen, en Noord-Holland één club. Wat echter onverdraaglijk is in de hele constellatie van het UEFA- Cuptoernooi, is dat niet alleen Engeland maar ook West-Duits- land vier clubs mag leveren, en dat Italië en zelfs Joego-Slavië, België en Frankrijk met drie clubs hoger worden aangeslagen dan Nederland. Waarom dat on verdraaglijk is, is gemakkelijk uit te leggen. Met drie Europa- Cups en een verloren finale, hebben Ajax en Feyeoord de laatste vier Jaar afdoende bewe zen dat er in Nederland aardig gevoetbald wordt. Ik noem dan nog maar niet eens de wereld cups. Die klasse kan zijn weer spiegeling alleen krijgen in het UEFA-Cuptoernooi, want aan de Europa-Cup I en II competitie mogen alleen de landskampioen en de bekerwinnaar van vorig jaar meedoen. En laten we nu derland een groter voetballand dan de meeste andere landen, ook domweg wat het aantal voetballers betreft. Nederland heeft tweemaal zoveel voetbal lers als Italië en ruim elf maal zoveel voetballers als Spanje. Dat Nederland verhoudingsge wijs, dus per 1.000 inwoners ver reweg de meeste voetballers in de wereld heeft, is trouwens ook een fieat. Waarom laten we in de bestuurskamer zo over ons heen lopen, terwijl wij op het veld over de tegenstanders plegen heen te lopen? Kopbal Miezerig Zoals u ziet voldoet alleen Engeland aan zijn hoge kwalifi catie, terwijl Italië ook nog goed wegkomt. Maar België, Joegosla vië en Frankrijk die drie clubs aan de UEFA-Cup mogen leve ren, zijn in geen velden of we gen meer te bekennen, terwijl Duitsland met zijn vier deelne mers er ook miezerig taat met zijn ene overlevenr" 'er- land bewijst met zijn .-es- terende deelnemers, aao het minstens zo hoog geklasseerd mag worden als Italië, en zeker een van de plaatsen verdient die België, Joegoslavië en Frankrijk nu in beslag nemen. Trouwens, ndet alleen qua prestatie is Ne Heeft het wedstrijdverslag in de krant, de dag na de wedstrijd, nog enige zin nu iedereen met eigen ogen naar het tv-verslag kan kijken? Ik geloof van wel. Want we zien lang niet alles even goed als we wel zouden wil len. Herman Kuiphof, die op de tribune zat, zag bijvoorbeeld niet dat het eerste doelpunt van Bayern München van Krols knie afkwam, trouwens, even later bij de herhaling op zijn monitor zag hij het nog- niet. En Ruud Krol zelf? Hij kon na afloop in de Paul Meier Show echt niet ver tellen of Müller die bal eerst nog wel of niet gekopt had (Müller kopte inderdaad door), en je zou toch zeggen dat hij het weten kon als iemand die er zelf bij ge weest was. Ik zelf herinner me, dat ik, thuisgekomen van Ajax- Bayern Münohen, bij het terug roepen in mijn geheugen me ab soluut niet meer kon herinneren hoe Arie Haan het derde Ajax- doelpunt had gescoord. Ik wist niet eens meer of het een kopbal of een voetbal was, laat staan uit welke positie en in welke situa tie hij het doelpunt maakte. Als Jos Coler trok zich terug ik „dienst" had gehad, had ik het natuurlijk meteen genoteerd en was er geen probleem geweest, maar zo uit het blote hoofd wist ik het niet meer. Daarom is het nog altijd aardig en nuttig om de volgende dag het wedstrijd verslag te lezen. Alleen; dan moeten de verslaggevers er wel voor zorgen dat ik al die be schreven spelmomenten via hun beeldende relaas weer haar- soherp in mijn geheugen kan te rugroepen en daar mankeert nog wel eens wat aan. Keizer Laat ik als voorbeeld het doel punt van Piet Keizer in Mün- chen nemen, zoals ik dat in de vier ochtendbladen (de Volks krant, de Telegraaf, Trouw en het Algemeen Dagblad) aantrof. Mijn eigen omschrijving zou al dus luid'en: „Stuy trapte ver uit naar de linkervleugel, waar Kei zer gedekt werd door Breitner. Breitner wist de bal te bemach tigen maar hij kopte te zacht schuin achterwaarts in de rich ting van Maier. Piet Keizer snel de achter Breitner langs, zag Maier zijn doel uitkomen, schep te nog even adem en tikte de bal toen met een langzaam lobje over Maier heen. Breitner kon snel teruglopend niet meer voor komen dat de bal midden in het doel over de doellijn stuiterde". Wat maakten de ochtendbla den ervan? Eerst de Volkskrant. ..Een uittrap van Stuy belandde in de Duitse stellingen, de in ternational Breitner vergiste zich deerlijk in de waakzaamheid van Keizer, die de nonchalance per fect bestrafte". Daarna de Telegraaf; „Er was iets te weinig aandacht aan de vrijstaande keizer besteed en toen Sepp Maier uit zijn doei kwam om het gevaar te bezwe ren, plaatste Keizer een lob die alle Duitsers te veel was. De op volle kl acht sprintende Breitner kon de bal niet meer voor de doellijn achterhalen en het was 5-0". Vervolgens Trouw: „Doelman Stuy lanceerde met een uittrap Piet Keizer, die achtervolgd werd door Paul Breitner. De linksachter van het Duitse na- nionale team veroverde inder daad de bal, maar plaatste on nauwkeurig op Sepp Maier. De alert reagerende Keizer profi teerde magnifiek van die blun der. Hij lobde de bal over de toch al zo gefixeerde Sepp Maier heen". En tenslotte het Algemeen Dagblad: „Na een uittrap van Heinz Stuy was alleen Paul Breitner ter plaatse om Keizer te attaqueren. Bayerns linker vleugelverdediger maakte toen een catastrofale fout. Hij speelde de bal te zacht terug op doelman Sepp Maier en de op een kans loerende Ajacied scoorde met een fraaie lob: 01". Van de vier elementen van dat doelpunt: „Uittrap Stuy, zachte kopbal Breitner, lob Keizer, Breitner net te laat", had de Volkskrant er eentje, de Tele graaf twee, Trouw tweënhalf en het Algemeen Dagblad ook twee ënhalf. Dat is dunkt me te.wei nig als je na een tv-uitzending nog zinvol over een wedstrijd wilt berichten. Nummer I 4 Het wemelt van de STER- sport met Ajax-voetbal op de te levisie. Er is ook een STER-spot met een jongetje dat gaat voet ballen met een wit shirtje waar op het nummer 14 is aange bracht. Een spot voor een was middel, als ik mij goed her inner. De vraag die je je kan stellen is, of behalve de figuur Cruijff, en de naam Cruijff ook dat Cruyffiaanse rugnummer „beschermd" is? Zou Johan daar geld voor kunnen vragen? Kan hij zeggen: Dat is mijn nummer, dat is in de hele wereld bekend, wie aan myn nummer komt. komt aan my? Trouwens, met dat nummer heeft de firma Kamper. manufacturen- en meubelhandel in Vinkeveen. de grootste last. In „Cruijff, Hen- drik-Johannes, fenomeen" heb ik in hoofdstuk 27 dat nummer 14 uiteengerafeld, op den duur een nogal Jolige wijze, waarbij ik zogenaamd aantoonde welk een grote rol dat nummer in Jo- hans leven heeft gespeeld. „Hij werd geboren om 14.00 uur. Hij woont in de Scholeksterlaan 14. Zijn autonummer is 14-14-TS. Piet Keizer hoe ging dat met het doel punt? Zijn rijbewijs eindigt met het ge tal 14: 327714. Zijn paspoort daarentegen begint met het ge tal 14: K 14226704. Zyn telefoon nummer begin en eindigt zelfs met het getal 14. namelijk 14914 in Vinkeveen. Toen hij als Ju nior-B zijn eerste officiële com petitiewedstrijd voor Ajax speel de als 12-jarig knaapje, was zyn oudere broer 14 jaar. Van zyn initialen is de J de elfde letter van het alfabet, de C de derde, maakt samen 14". enz., enz. Al lemaal onzin natuurlijk, de J is niet de elfde letter, maar de tien. de letter van het alfabet, hy woont niet op nummer 14 en een telefoonnummer met vyf cij fers bestaat niet in Vinkeveen. Maar helaas, de heer Kamper heeft wel het nummer 1491 en schijnt nu bijna dagelijks te worden opgebeld door de een of andere goedgelovige. Mocht u ook plannen in deze richting koesteren: het is allemaal niet waar, Cruijff speelt onder het rugnummer 41 Eerste klasse: 1. en kampioen Phi- lidor III 6 gespeeld. 12 matchpunten, 43 bordpunten; 2. LSGHI 6, 10, 32 3. LSG n 6. 9. 37%! 4. LSG IV 6. 6, 28%? 5. Leiderdorp I 6, 5. 28; 6. Kat wijk I 6, 4, 26%: 7. Voorschoten II 6, 2, 23% en 8. Philidor IV 6, 2, 20%. Tweede klasse B: 1. Alphen I 6. 10, 35%; 2. Philidor V 6. 9. 35%; 3 Sas- senheim I 6, 9. 34%: 4. Bodegraven I 6'. 8. 33; 5. Voorschoten III 6. 4. 25'-; 6. Leiderdorp II 6, 3. 26%-: 7 Leithen II 6. 3. 25%. en 8. LSG V 6.2. 20. Tweede klasse B: 1. Noordwijk I 5,8.30; 2. Katwijk II 5,7.27; 3 Bos koop I 5. 6. 24; 4. Leithen I 6. 5. 30' 5. Alphen II 5. 5. 21%; 6 Voorhout I 5, 4, 25 en 7. Philidor VI (gedegra deerd) 5,1, 2. Derde klasse A: 1. Philidor VII 5. 10. 34; 2. Lisse 5. 8. 37; 3. Rijnsburg I 5, 6, 26%-; 4. Noordwyk II 6. 5. 28: 5. Katwijk III 5. 5. 24%; 6. Voorhout II 5, 2, 19 en 7. Noordwyk IV 5. 0, 11. Derde klasse B: 1. Voorschoten IV 6. 9. 35; 2. LSG VI 5. 8, 29%; 3. Sas- senheim II 5, 7, 28; 4. VTL I 5 6. 32%; 5. Philidor VIII 5. 4. 19%; 6. Noordwyk III 5, 2, 19%. en 7. Valken burg I 5, 0,16. Derde klasse C: 1. Leiderdorp III 5.10, 35%; 2. Aarlanderveen 5. 8, 31; 3. Reed I 5, 6, 24; 4. Koudekerk 5. 5, 30; 5. Leimuiden I 5. 5, 25; 6. Roe- lofsarendsveen 5, 2. 21 en 7 Alphen Ijn 6, 0, 13%. B^-'-etbal De Italiaanse club Ig nis Varese heeft gisteravond in Luik de Europacup basketbal voor lands kampioenen heren veroverd. De Ita lianen versloegen in de finale TSKA Moskou met 71-66. In Clermont Ferrand won Dauga- wa Liga (Sowjet Unie) de eerste finale wedstrijd v.oor het toernooi om de Europacup voor landskampioenen dames tegen Clermont Universite met 64-44. LEIDEN In de race om de titel van de tweede klasse A van de Leidse Schaakbond heeft het eerste team van Bodegraven definitief moeten af haken. De aanval van Bodegraven op de leiderspositie van Alphen I werd door de Alphenaren vernieti gend afgeslagen. Alphen stond slechts vier remises toe, zodat Bodegraven zijn illusies met 82 in rook zag op gaan. Alphen I heeft nu alleen de leiding genomen met een matchpunt voorsprong op zyn naaste belagers Philidor V en Sassenheim I. Phili dor V had, getuige de 7—3 zege. niet veel moeite met degradatie-kandidaat LSG V. Sassenheim I nam in de eer ste zitting een beslissende 6%2% voorsprong op het in de onderste re- ginonen verkerende Voorschoten m. De arbiter vonniste de resterende party remise, zodat ook Sassenheim I met 7—3 kon winnen. Alphen en Sassenheim zullen in de lataste ronde om het been (de titel) vechten. By winst voor Sassenheim kan Phiiddor V er wel eens met de kluif vandoor gaan, omdat Philidor het in degra- datiezorgen verkerende Leithen II ontvangt. Overigens zorgde Leithen II tegen Leiderdorp II voor een aar dige verrassing. Het nam een 6—3 voorsprong, die na het uitspelen van de enige hangpartij in een 6—4 over winning resulteerde. Leithen II deed en passant de laatste plaats over aan LSG V. In het duel tussen Rijnsburg I en Voorhout II in de derde klasse A, dat op verzoek van Voorhout was uitgesteld in verband met carnaval, hadden de Rijnsburgers een zeven klapper in petto. Rijnsburg won met 7—3 en klom daardoor naar de derde plaats achten* Philidor VII en Lisse. VTL I besliste in de derde klasse B dehangpartij tegen Noordwijk III in haar voordeel, zodat de VTL-ers met 7%2% aan het langst eeind trok ken. STANDEN De LSB-standen na de voorlaatste ronde luiden: Sijbrands ^kijken in Hoogezand Tennis Tom Okker heeft zich met zijn Amerikaanse partner Mar ty Riessen geplaatst voor de tweede ronde van het heren-dubbelspel van het Union Trust Clasic tennistoer nooi, dat in Washington wordt gehou den. Het Nederlands/ Amerikaanse paar won in drie sets van Ismail el Shaffei (Egypte) en Brian Fairley (Nw. Zee)6-3, 0-6, 6-1. 7 V/I6C-MOL... OP JE 'N EMMER. Lee&öooiT... SEMI DOET TOUGIUH AAM HOOGEZAND Wereldkampioen Ton Sijbrands zal niet deelnemen aan het zevende internationale damtoernooi, dat van 3 tot en met 14 augustus in Hoogezand wordt gespeeld. Ook KNDB-bondscoach drs. Piet Roozenburg heeft zich terug getrokken. Sijbrands heeft de organisatoren uitvoerig ingelicht over de redenen, waarom hij de invitatie voor dit toernooi niet heeft kunnen accepte ren. "De beslissing is uitermate moeilijk geweest", aldus Sijbrands, "omdat aan deelneming bepaalde voordelen zoals het ontmoeten van sterke spelers, het werken in een vertrouwde gastvrije omgeving en uiteraard de geldprijzen vast zitten". "Tenslotte heeft", zo zegt de Ha genaar "het argument dat uitko men in dit toernooi een te ingrij- Twee spelers van LSRG in rugbyteam DEN HAAG In het Nederland se irugbyteam dat morgen in Mun ster tegen een ploeg van in West Duitsland gelegerde Britse militai ren speelt, komen twee spelers van het LSRG uit. Die Leidse studenten zijn eerste rijer Mar van der Gaag en tweede rijer Eric Hoenkamp. Hoenkamp is aanvoerder van het Nederlands team. pende wijziging in mijn sterk indi vidueel gerichte training voor de match met Andreiko met zich mee zou brengen, naast andere bezwa ren van tactische aard de doorslag gegeven". De organisatoren hebben volledig begrip voor het standpunt van Sij brands getoond. De vervangers van Sijbrands en Roozenburg zullen pas na afloop van het toernooi om het Nederlands kampioenschap, dat 31 maart in Apeldoorn begint, worden aangewezen. De Russische damfederatie heeft inmiddels drie ex-wereldkampioenen voor dit toernooi aangewezen: An dreiko, Koeperman en Tsjegolev. Ook de komst van Harm Wiersma staat vast. De zes resterende plaat sen worden ingenomen door de Se negalese grootmeester Baba Sy, de Zwitsers Andreas Kuijken en Jan Cazemier, de Amerikanen Karl Smith en Alfred Barrow en de Ca nadees Gerard Lefebvre. De twee laatstgenoemde spelers maken in Hoogezand hun internationale de buut. Tijdens een bespreking tussen delegatieleden van de Kon. Ned. Dambond, afgevaardigden van de Russische Damfederatie en het Russische comité voor sport en cultuur te Moskou is men in prin cipe overeengekomen de revanche match om het wereldkampioenschap tussen titelhouder Ton Sijbrands en de Rus Andris Andreiko in oktober Den Haag te spelen. De tweekamp gaat over 20 partijen. Sijbrands heeft dan genoeg aan een gelijkspel om zich wereldkampioen te kunnen blijven noemen. Drie 'Nederlandse' Oostenrijkers in selectie WENEN In de zeventien spelers tellende selectie voor het Oosten rijkse elftal, dat woensdag ajs. in het Praterstadion in Wenen tegen Nederland uitkomt, zijn zes in het buitenland voetballende Oostenrij kers opgenomen. Daarbij zijn er drie die in Nederland spelen: Franz Hasil (Feyenoord)Heinz Schilcher (Ajax) en WillyKreuz (Sparta). Kreuz, die enkele malen van Sparta geen toestemming kreeg om voor het Oostenrijkse elftal te spe len is er ditmaal wel bij. Heinz Schilcher is in de selectie gekomen door zijn goede prestaties in de Europa Cupwedstrijden van Ajax tegen Bayern München. Er bestaat in Oostenrijk een re delijke belangstelling voor het vriendschappelijke duel.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11