Holle iep bij Kraantje Lek knapt al aardig op Dertig procent leraren voortgezet onderwijs werkt minder dan 30 uur hristen-democraten laten eenheid niet verstoren Tivoli Herscheiden voor aliteit Haarlemse kunstenaars adopteren eeuwenoude boom Moeder van vondeling opgespoord Werking fluoride tegen caries bekend kG 20 MAART 1973 LAG Van de drie Chris- "[cratische fractieleiders zal n3nus (CH) vandaag schrif- ren op de brief van for- lurger. gen <KVP) heeft al gezegd i mondeling en telefonisch |pen hem en de formateur iden kan voorkomen. De KVP-fractieleider vindt dat Burger ten onrechte heeft geconstateerd dat hij akkoord zou gaan met het aange paste programma van de progressie ven. Van de drie christelijke partijen dus ook van de CH liggen er nog altijd 34 urgentiepunten ter be handeling. De drie confessionele fractieleiders hebten gisteravond met hun voorzit ters in Utrecht rond de tafel geze ten. Voorlopig staat voor hen vast dat zij de eenheid in het Christen- Democnatisohe kamp niet door Bur ger zullen laten verstoren. CH-fractieleider Tilanus verklaar de gisteren dat er geen redelijk over- leg-situatie mogelijk is, zolang Bur ger zegt dat het aangepaste progres- De vraag voor mij is: „Wat móet ik nou gedogen? Ik versta daaronder het dragen van medeverantwoorde lijkheid. Dat betekent dat minstens één CH-minister deed moet uitmaken van het kabinet". Tilanus noemde het niet in 's lands Door de dagelijkse besturen van de KVP, AR en CH is een beroep ge daan op alle partijen om zo snel mo gelijk de impasse te doorbreken en niets na te laten om de formatiepo gingen van Burger te doen slagen. Los daarvan hebben ook elf voor aanstaande leden uit de drie fracties aangedrongen om een kabinet Den Uyl niet bij voorbaat te verwerpen. Zy verwachten van een rood-confes- sioneel kabinet een beter beleid dan van een combinatie met de WD. fractieleiders i zonder meer oprui- AD VERTEN TIE OVERVEEN De iep bij het befaamde pannekoekhuis Kraantje Lek in de Bloemendaalse duinen staat er al zes eeuwen. Hij is bekend als de „holle boom"; in de voet van de iep, die daar een omtrek van zeven meter heeft, kunnen vier volwassenen zich ophouden zonder elkaar te hinderen. De „holle boom" van „Kraantje Lek" heeft óók een op donder gehad van de novemberstorm van vorig jaar. Zo n harde, dat men besloot om de hout-ruïne maar om te hak ken. Dat voornemen was voor een drietal Haarlemse kunste naars aanleiding om de Stichting Behoud De Holle Boom in het leven te roepen. Jeroen ten Bergen (34), tekenaar, is de woordvoerder. Hij zegt: Alles wat oud, hol en ziek is, wil men zonder meer opruimen in deze maatschappij, zelfs als het mensen betreft. Wij willen laten zien dat het ook anders kan. En daarom gaat het ocns niet om het behoud "Van die ene holle boom al leen, maar de actie moet leiden tot milieubewustheid". Tot dusver kreeg de stichting al zesduizend gulden binnen om het behoud van de holle iep te waar borgen. De gemeente Haarlem, Heemstede. Bloemendaal en Zand- voort hebben een subsidie toegezegd. ..We hadden de ..restauratie" van de holle boom aanvankelijk op 3500 gulden begroot", zegt Jeroen ten Bergen", maar nu de houtchirurgle eenmaal is begonnen, wordt het duidelijk dat we wel vijftienduizend gulden nodig hebben, 't Is een gewel dig ingewikkeld karwei". De historische boom die ooit door Nicolaas Beets in een gedicht be zongen is, we op 22 januari door de gebroders Copijn. de meest ervaren houtchirurgen in Nedeland. onder het mes genomen. Men sneed de gehavende kroon uit en zaagde dode takken en takstompen af. Aan de binnenkant in de holte werd vermolmd hout weggehakt en prepa reerde men de stevige onderlaag. Men plantte jonge iepen rond de stam, die als nieuwe wortels moeten gaan fungeren. Het is ongelooflijk knap wat de Copijns met zo'n boom doen", zegt Jeroen ten Bergen. "Ze hadden al heel lang zin om de hol le boom van Kraantje Lek onder handen te nemen. Ze kunnen er een visitekaartje van maken". De eerste tien jaar zijn we met die boom nog niet klaar, zegt de stich tingsvoorzitter, en ook daarna zal er een blijvende begeleiding nodig zijn. Die holle boom moet eigenlijk een symbool zijn voor het streven naar landschapverbetering". Er komt ook een stuk sentiment bij. „Wij noemden de holle iep van Kraantje Lek altijd de „kindertjes- boom" zegt Ten Bergen, „wat voor kinderen in andere streken van het land „uit de roole kool" kwam. werd voor ons in de holle boom ge boren". Roofoverval Voor de tweede keer in een maand is een roofover val gepleegd op een postkantoortje in een Amsterdamse sigarenzaak. Gis termiddag dwong een gemaskerde man met een revolver de winkelier en zijn vrouw hem geld te geven. De buit was ongeveer tweeduizend gulden. Eind februari gingen twee gewapende mannen er met tiendui zend gulden vandoor. Beroofd Een depothouder van Flevo Snacks in Drachten is gister middag beroofd van een tas met tienduizend gulden. Hij werd op weg van zijn flat naar de bank in de hal overvallen, toen hij de deur van de kelder wilde sluiten. Hij kreeg een klap op zijn hoofd en raakte bewusteloos. De dader is nog spoorloos. Vergiftiging Na Bemmel, waar vijftien honden werden vergiftigd met strichnine, zijn nu ook in het naburige dorp Gendt in de Overbe- tuwe vijf honden gedood met ver moedelijk hetzelfde vergif. In Bem mel zat het spul in leverworst. In Gendt had men er gehakt mee be smeurd. De Edese politie krijgt bo vendien herhaaldelijk meldingen over vergiftigde katten. Na zes eeuwen is er niet bijster veel meer over van de iep bij Kraantje Lek, maar op die resten is men nu juist bijzonder zuinig. AMSTERDAM Een 32-jarige Turkse vrouw uit Bielefeld is, zoals we gisteren reeds meldden, de moe der, die op 9 maart haar baby ach terliet in de intercity-trein Ensche de1AmersfoortAmsterdam. Het spoor leidde naar Duitsland door een apothekensflesje, dat bij het Jongetje werd gevonden. Op een bericht in de krant meldde zich een gezin uit Bielefeld, dat de bijna twee maanden oude Sedat een tijd in huis had gehad. De vader wilde het jongetje niet en had ook bezwaren tegen een pleeggezin. Besloten werd Sedat naar Turkije te sturen, waar de vrouw nog drie kinderen uit een vroeger huwe lijk in een tehuis heeft. De vrouw ging op 9 maart met de baby zogenaamd informaties inwin nen over de overbrenging naar Tur kije. In plaats daarvan stapte zij op de trein naar Nederland. Sedat, die waarschunlijk naar het pleeggezin zal teruggaan, is voorlopig in een tehuis ondergebracht. NIJMEGEN (ANP) De bescher mende werking die fluor heeft tegen tandbederf berust op aanhechting van het fluor op een bepaalde plaats in het kristalmateriaal waaruit de tend is opgebouwd. Het kristal wordt door deze aanhechting ongeveer tienmaal minder goed oplosbaar en krygt een stabielere struktuur. Dit zei gisteren in Nijmegen prof dr. F. C. M. Dnessens, hoogleraar in de wetenschap en technologie van tandheelkundige materialen aan de Nijmeegse universiteit. Volgens prof Driessens is de op bouw van de kleine kristallen die het hoofdbestanddeel vormen van bot en tanden in het menselijk lichaam al enige t«d bekend. Deze stof apatiet genaamd, is in bepaalde mate oplos baar in water, waarbij de oplosbaar heid in belangrijke mate wordt be paald door de zuurgraad van het wa ter. Tandbederf of caries ontstaat doordat bacteriën op de tanden sui ker omzetten in een zuur, waarin de kristalletjes uit de tand langzaam maar zeker oplossen. Men krijgt dan het bekende gaatje in tand of kies Bekend was reeds dat fluoride ca ries tegengaat, maar. aldus, prof Driessens. nog niet bekend was waarom fluoride die werking had. Hijzelf betoonde zich voorstander van fluorldering, zolang nog geen andere en betere methode is geven- den om tandbederf te voorkomen De methode is volgens hem volledig vei lig, omdat de concentratie fluor in het leidingwater ver ligt onder de concentratie waarbij proefondervin delijk biologische nevenverschijnselen ztin geconstateerd. Fluoridering van het drinkwater heeft nog een bijkomend voordeel, zo meent prof Driessens. Het fluo ride is namelijk in staat fosfaten in het afvalwater te binden tot een on gevaarlijke stof, waardoor de beruch te eutrofiëring van het oppervlakte water sterk kan worden vemünderd. Aap en boa op het menu PHILADELPHIA (AFP) De Amerikaanse krijgsgevangenen in handen van de Vietcong droom den niet van vrouwenwel van slagroomtaarten. biefstukken, macaroni en hete koffie zo heeft de 37-jarige John Fritz verklaard, die vier jaar krijgsgevangene van de Vietcong is geweest. In een vraaggesprek met het "Philadelphia Bulletinn heeft Fritz verklaarddat de comman dant van zijn kamp de gevange nen goed voedde, maar met wat er voorhanden was. "Wij aten aap en hond, allebei wel lekker. Want de vietcongs kunnen goed koken." De boa constrictor stond even eens op het menu en gold ook als een delicatesse. Soms at men pauw, maar vele gevangenen hadden zich de tanden stukgebe ten op de fijne beentjes "man. K MUKENS CONTINENTAL DenMENTHOL - 25/1.55 ktations Minister Udink noemt het weinig zinvol Kions langs de wegen in te toor accu's van door een "tor aangedreven fietsen. Dele gebruikers zouden vele "ton wachten alvorens de 'hun voertuig weer zou zijn fr Udink heeft dit meege- antwoord op vragen van 20 ^merlid Van der Spek. De leraar bij het voortgezet onderwijs werkt gemiddeld 38 en een half uur per week (daarbij inbegrepen zijn werk thuis, in het weekeinde en tijdens de va kantie). Dertig procent van deze full-time leraren zit ver onder het gemiddelde: zij werken min der dan 30 uur per week. En 27 procent zit er ver boven: 40 uur of meer. Van die laatste groep vooral onderdirecteuren e.d. en bijv. leraren Nederlands maakt de helft weken van meer dan 45 uur. Weken van 50 uur komen echter zelden voor. Deze gegevens staan in een vandaag gepubliceerd rapport over de taak van een leraar bij het voortgezet onderwijs. Om dat rapport is indertijd ge vraagd door de lerarenorganisa ties, die bij de salarisonderhan delingen hadden gesteld dat de taak van een leraar zeer zwaar zou zijn, veel meer tijd zou kos ten (voorbereiden, proefwerken nakijken, vergaderen, etc.) en buitengewoon veel spanningen zou veroorzaken alles in ver gelijking met ambtenaren op even hoog niveau. Het rapport is al een Jaar oud. Ontkend is, dat de publiciteit zou zijn tegengehouden omdat, naar boze tongen in Den Haag beweerden, het resultaat de le rarenorganisaties zo zou zijn te- Van bijzondere spanning („stress") is bijvoorbeeld niets gebleken. Misschien bestaat zij wel, maar dan weet de leraar haar weer zo te compenseren dat hij gemiddeld evenveel stress-verschijnselen vertoont als de gemiddelde industrie- arbeider en de gemiddelde bui tenshuis werkende getrouwde vrouw. Bij een beroepsgroep als kantoorbedienden liggen die stress-cijfers beduidend lager. Ook uit de cijfers van ziekte verzuim blijkt niet dat het le raarsberoep een extra-zware be lasting betekent; het blijkt niet ongunstiger, misschien zelfs iets gunstiger dan in andere beroeps groepen. Evenmin geven de sterfte cijfers duidelijke aanwijzingen. In de statistiek draaien leraren met de hoogleraren mee. Hun gezamenlijk sterftecijfer (bene den 65 Jaar) is 3,01 per Jaar per duizend. Voor alle Nederlandse mannen is dat cijfer 3,00, maar voor de onderwijzers niet minder dan 3,56. De verschillen tussen werk tijden van de leraren hangen niet alleen samen met de mate waarop zy by de schoolleiding of by de verdere organisatie zyn betrokken, als klasseleraar, schooldekaan, enz. Die verschil len hangen ook samen met het schooltype. De meeste uren maakte de kweekschoolleraar (de docent aan de pedagogische academie) ruim 42 uur per week gemiddeld. Dan volgen de leraar vwo/havo met 39,50 uur, de leraar mavo met 39,49, de leraar aan de in 1964 ai begonnen experimentele vwo/havoscholen: 39,22, de le raar aan soortgeiyke mavo's: 39,20, de land- en tuinbouw- leraar met 38,32, de mts-leraar met 38,26, de lts-leraar met 37,44, de hts-leraar met 37,22 en als hekkesluitster de huishoud schoollerares met 36.56 uur per week. Vakantieweken liggen ver on der dit gemiddelde al biykt er altyd wel een beetje gewerkt te worden, de weken vóór de vakanties geven in het algemeen pieken naar boven te zien. Vlammoet Een derde van de leraren er vaart de taak als zwaar of zeer zwaar, iets meer dan de helft als tameiyk zwaar. Wat zien zy als oorzaak? De in onderwys- bladen vaak als argument ge bruikte snelle en onvoorbereide invoering van de Mammoetwet wordt door de leraren zelf niet als de enige en zelfs niet als de belangrykste factor opgegeven. Veertig procent van de ge- enquêteerde leraren vindt him taak aanzienlyk zwaarden dan die van vergeiykbare beroeps groepen. zy denken dat mensen die niet lesgeven het veel mak kelijker hebben. Het rapport komt tot de „voorzichtige con clusie, dat de klachten over de onevenredig zware taakbelasting van leraren meer voortvloeden uit subjectieve percepties (waar nemingen) dan uit objeetief be staande verschillen". Een opmerkelyk verschil treedt aan het licht in het rap port. De meerderheid van de le raren zegt grote waarde te hech ten aan persooniykheidsvorming op school. Die zou zo belangryk zyn als het aanleren van de leerstof. In de praktyk evenwel komt van deze „grote waarde" veel minder terecht. Uit de ervaringen met de ex perimentele vwo/havo's en mavo's leidt het rapport af, dat onderwysvernieuwing wel even tot uitbreiding van de taak leidt, maar dat deze taakverzwaring voor de „gewone" leraar na en kele Jaren weer afneemt. Voor de leidinggevende en by de or ganisatie betrokken leraren blijft de taakverzwaring steeds doorgaan. Met dc lerarenorganisaties vinden de geënquêteerden dat de volledige betrekking (nu 29 uur) terug moet worden gebracht tot 22 24 uur wat het vwo/havo betreft. Verder wensen de lera ren uitbreiding van het aantal taakuren. Veertig procent is voorstander van invoering van een systeem waarbij niet het aantal gegeven lesuren van 50 minuten, maar een vastgelegde werktyd basis van salariëring wordt, byvoor- beeld een veertigurenweek voor les. begeleiding, correctie, studie, ten de verslaggeving wordt ge houden en waarvan het concept is van de hand van dr. M. A. J. M. Mathy'ssen, adviseur van het departement wordt verlaging van de volledige betrekking geen afdoend antwoord op de proble men genoemd. Die problemen zyn volgens hem dat er een zeer ongeiyke lastenverdeling is tussen mensen die formeel voor hetzelfde aan tal lesuren zyn aangesteld. Ook in de tyd liggen de lasten onge lijk (pieken vlak vóór de vakan ties, enz.). Verder biykt er voor onvrede geen objectieve grond aanwezig. Wellicht wordt zy veroorzaakt doordat men iets anders wil dan waartoe de organisatie biykbaar dwingt. (Hier ontbreekt de rol die het eindexamen speelt red.) Het supplement meent dat de oplossing van deze kwesties niet gevonden kan worden in alge mene lastenverlaging, maar in herverdeling van de lasten, en door zodanige wyziging van de onderwysorganisatie dat boven genoemde gefrustreerde leraren door specialisatie aan hun trek en kunnen komen. Daarover zal men nog veel horen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7