Eerste aanzet tot sociale verloskunde Opbouw van paviljoens op Katwijkse strand begonnen ■u—8K Zwammerdamse arts K. Gill doctor na langdurige studie DINSDAG 20 MAAR] De laatste stelling in het proef schrift van de huisarts Gill luidt als volgt: „Als het paren van de mens, als creatieve daad, gaat veranderen in het bijeen brengen van de beste eigen schappen, zal de mens zijn eigen nageslacht niet meer herken- ZWAMMERDAM Ook de me dische wereld moet eenmaal geloven aan het proces van vermaatschappe lijking. De eertijds talrijke ivoren to rens waaruit niet veel anders werl voortgebracht dan: zo is 't en met de rest hebben we niets te maken, slin ken in getal en het besef dat de klinisch-geneeskundige overheersing een beetje moet worden ingetoomd is groeiende. Geneeskundige takken als verlos kunde hebben inmiddels een plaatsje gekregen onder de noemer preven tieve geneeskunde. Want waar vroe ger sprake was van geneeskunde op basis van ervaring en waarnemiing geldt nu de wetenschap van wat er Door Wim Wirtz Foto Wim Dijkman gebeurt en wat er derhalve gebeuren kan. In de verloskunde heeft die ver schuiving erin geresulteerd dat de leer van de voortplanting benadrukt wordt. En dat brengt vanzelf mee dat niet alleen kan worden volstaan met de klinische aspecten van de genees kunde, maar dat het gedrag van de mens en diens maatschappij moeten worden meegeteld. De Zwammerdamse huisarts K. Gill meent daartoe een eerste aanzet te hebben gegeven met zijn proef schrift „Sociaal verloskundige ver kenningen", waarop hij vanmiddag aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde. Gill maakte van 1953 tot medio 1969 een studie van duizend beval lingen bij 487 vrouwen in Zwammer- VERDOVENDE dam. Hij bestudeerde de omstandig heden waaronder zwangerschap, ba ring en het gedrag van het kind in zyn eerste levensjaar plaatsgrepen. En registreerde de gegevens, die hij in vier perioden (proefschrift: tijds- cohorten) uit gesprekken verkreeg metde zwangere en/of mensen die er op een of andere manier bij betrok ken waren. Zo werden eerbare instituten als huwelijk en gezin gebombardeerd tot studie-object en deponeerde Gill al lerhande cijfertjes in statistieken, waaruit men kan opmaken in hoe verre bepaalde omstandigheden van invloed zijn op zwangerschap en ge boorte. Gill noemt dat in zijn pro bleemstelling „de bij de huisarts be kende sociaal-ecologische factoren van het gezin die met het verloop van graviditeit (zwangerschap), par tus (bevalling) en postnatale periode (kraambed), alsmede de gezond heidstoestand van de moeder gedu rende de zwangerschap, de baring en het kraambed en van het kind ge durende het eerste levensjaar asso ciatie vertonen. Onmerkelijk genoeg al geeft de promovendus dat zelf toe is Gills studie beperkt. Elementen als kinder loosheid en gewenst of ongewenst kind liet hij doelbewust achterwege, omdat, zo motiveerde hij op een pers bijeenkomst vorige week. het ondoen lijk zou zijn geweest alle terzake doende factoren aan een studie te onderwerpen. Voege men daarbij dan oovendien hei. gegeven dat zijn studie niet als representatief mag worden aange merkt omdat, zegt Gill in zijn proefschrift, de „onderzoekpopulatle" niet „a-select" was samengesteld (wat in fatsoenlijk Nederlands bete kent dat de vrouwen die bij het on derzoek waren betrokken, niet tot verschillende bevolkingstypen be hoorden maar slechts tot één, name lijk die van Zwammerdam) dan taxeert men de tilel van het proef schrift verkenningen") op cor rect. Gill registreerde in de vier peroden van onderzoek de volgende getallen: 1953—1958, 269 zwangerschappen; 1959—1962, 243; 1963—1966, 271 en 1967—1970, 217. Verdeelde de gezins functie in vieren (sociaal-biologisch, sociaal-economisch, sociaal-cultureel en sociaal-psychologisch). En kwam in die verschillende partjes tot o.m. de volgende uitkomsten: 43 procent van de zwangeren woonde in bij familie of anderen; de kwaliteit van het wonen ge- ddurende de bevalling was bij 55,7 procent goed. bij 23,1 procent matig en bij 21,2 procent slecht (uiteraard een subjectieve t^eoordeling) de bevalling vond bi, 33,50 pro cent plaats in de hulskamer, bij 55,90 in de slaapkamer en bij de rest in het ziekenhuis (overigens aan schouwde één kind het levenslicht in eer taxi en één op de vloei van een zolder) bij een ziekenfonds was 70,80 pro cent aangesloten, het restant was particulier; tijdens de bevalling was 92,49 pro cent lid van een kruisvereniging. 25.38 procent nam deel aan een moe dercursus en 6,31 procent beoefende de zwangerengymnastiek, de kraamzorg geschiedde in 80,4 procent van de gevallen door deskun digen, in 3,4 procent door wijkkraam- hulp en in 16,2 procent door niet-professionelen aan beroepsarbeid tijdens de zwangerschap deed 11,4 procent van de vrouwen; het aantal gedwongen huwelijken bedroeg 31 procent, het aantal ge mengde huwelijken (godsdiensten) 32 procent; van de zwangeren rookte 25 pro cent en gebruikte 25 procent alcohol houdende dranken (en het kindje dronk dan mee Gill kreeg rond achttien aan vragen voor abortus provocatus; 6 En hij werd geconfronteerd met twee consanguine huwelijken (fami lierelatie tussen partners). Het één betrof een neefnicht huwelijk, waaruit vijftien kinderen voortkwa men, van wie vijf doofstom en boven dien één oligofreen (geestelijk ge stoord). Het ander betrof een achter neefnicht huwelijk, waaruit drie gezonde kinderen werden geboren. Verklaringen Dit handgreepje aan gegevens wordt in Gills proefschrift omringd door uitvoerige verklaringen. Als Gill bijvoorbeeld suggereert dat er een zekere onrechtvaardigheid schuilt in de verhouding ziekenfondspatiënt particulier, doordat de by het zieken fonds aangeslotene, die in de regel niet tot de hoogstgesalarieerden be hoort, immers niet licht de huisarts als grote verlosser zal kunnen aan duiden. Want die kost meer dan de gratis vroedvrouw (En men denke dan bijvoorbeeld eens aan de moedercursus, die er on getwijfeld toe zal leiden dat het kind met een glimlachje op het gelaat de moederbuik verlaat Conclusies Gill komt in een aantal „moge lijke" conclusies niet onder een zeke re mate van vrijblijvendheid uit: de noodzaak dat de beroepsarbeid en Prijzen Het is een haast vanzelfspreken de zaak, dat dit seizoen de prijzen voor het gebruik van cabines en lig stoelen en voor de consumpties weer zullen stijgen. Hoe dat allemaal gaat worden is nog niet bekend. De prijzen van cabines, ligstoelen etc. worden in samenwerking met de ge meente Katwijk vastgesteld. Nu de strandpachten omhoog zijn gegaan, zullen deze prijzen zeker opgetrok ken worden. Dat is nodig ook, want anders zou de exploitatie in gevaar komen. Verwacht wordt, dat de consumptieprijzen met ongeveer 10 procent in de hoogte zullen gaan. Schippers nadrukkelijk: „Het is begrijpelijk, dat we met de verho ging van het levenspeil meegaan. Doen we dat niet, dan boeren we achteruit. Overvragen is er niet bij. We berekenen dus gewoon de kos ten door. Ik denk dat het ongeveer tien procent wordt. Vandaag of mor gen vergaderen we daar als exploi tanten over. Ik kan dus nu nog geen exacte cijfers geven". Ook in de restaurants langs de Boulevard en in het dorp zal men het komende seizoen zeker meer moeten gaan betalen voor een kop je koffie en een frisdrankje. Van één exploitant is reeds bekend, dat hij de prijzen van alle consumpties met een kwartje heeft opgetrokken om op het niveau te komen, waarop hij meent te moeten staan. Daaren tegen heeft hij de prijzen van - de maaltijden nauwelijks verhoogd. In de hotel- en restaurantsector is het helaas niet allemaal rozegeur en maneschijn. Het aantrekken van MIDDELEN GESTOLEN LEIDEN Uit een apotheek aan de Hooigracht is een grote hoeveel heid verdovende middelen gestolen. Het is nog niet duidelijk hoe de in brekers zijn binnengekomen. Behalve de dosis verdovende middelen, waar van men nog niet kan zeggen of het gevaarlijk is, werd er niets gemist. Ophalen grofvuil VOORSCHOTEN Het grofvuil zal in Voorschoten de 28ste worden opgehaald aan: het Burg. Vernéde- park, Badhuisstraat.. Parkstraat, Noortheystraat, Stadwijkstraat, So- phiakade, Nieuw Voordorpstraat, Prof. Zernikelaan, Prof. Einsteinlaan, Prof. Lorentzlaan, Prof. Eykmanhof, Prof. Enthovenlaan, Prof. Debeye- laan, Anthond van Leeuwenhoekkade, Lord Baden Powellweg, Kamerling Onnesplatsoen, Raadihuislaan (het gedeelte ten oosten van Vlietzicht), Prof. van der Waalslaan, Prof. van 't Hofflaan, Curielaan, Molenlaan, (net gedeelte ten oosten van de Prof. Asserlaan), Prof. Zeemanplantsoen, Gerard Douplantsoen, Carel Fabri- tiuslaan, Anthonie van Dycklaan, Johannes Vermeerplantsoen, Govert Flinckplantsoen, Rembrandtlaan, Al- bert Schweitzer plantsoen, Jan van Goyenplantsoen, Ferdinand Bollaan, Jan Steenlaan, Ruijsdaelhof, Van Ostadehof, Paulus Potterdreef, Frans Halsplantsoen en Nicolaas Maeskade. Hasjhandelaar gezocht voor mensensmokkel ROTTERDAM De Rotterdamse koopman, B.G.S., die is gearresteerd in verband met de recente grote hasj-smokkel wordt door de Engelse Justitie gezocht in verband met men sensmokkel In Juni 1970 werd hy in Engeland aangehouden toen htf ne gen Pakistani illegaal het land in wilde brengen. De 43-Jarige Rotter dammer werd in Engeland op borg tocht vrijgelaten, negeerde het gebod om in Engeland te blyven en keerde terug naar Nederland. Morgen zullen S. en de twee man nen, die in de nacht van vrijdag op zaterdag tweeduizend kilo hasjiesj uit een douaneloods aan de Schie- haven wilden halen voor de officier van Justitie worden geleid. Voor de officier, mr W. A. de Saint Aula ire is de zaak daarmee nog niet rijp genoeg voor verdere mededelingen over de hasj-smokkel Hij kan of wil nog geen antwoord geven op de vraag of er een grote bende achter de smokkel zit, of dat de politie met de arrestatie van S. de hoofddader te pakken heeft. KATWIJK AAN ZEE Het strand is over een dag of tien, veertien niet langer uitsluitend meer voor de Katwijkers. Dan staan er de strandetablissementen weer om de binnen- en bui tenlandse bezoekers te ontvangen. De eerste exploitanten zijn gisteren met de opbouw van hun paviljoens begonnen. Een werk, dat de nodige belangstelling trok van de Katwijkers, die elke dag weer gewoon zijn even naar de zeereep te gaan om daar naar de zee en de eventuele vissersboten te kijken en wat met elkaar staan te praten. Wat het badseizoen dit jaar zal brengen weet niemand, maar iedereen hoopt in zijn hart toch vurig dat het niet zo slecht zal worden als in 1972. De Katwijkse strandexploitanten hebben dit jaar twee zilveren jubilarissen in hun midden. Mensen dus, die vijf en twintig jaar met een eigen paviljoen op het strand staan. Het zijn Fok de Best en Henk van Beelen. Op vijf plaatsen was men gisteren de gehele dag druk aan het werk op het Katwijkse strand. Niet alle ex ploitanten hadden de euvele moed om zo vroeg al met het opzetten van hun houten paviljoens te beginnen. Het waren Henk van Beelen (bij de Koningin® Wilhelmlnastraat)Fok de Best (bij de Voorstraat), Barend Verhoef en Peet Parlevliet (bij de Oude Kerk) en Willy de Lange (in de Zuid). In de komende dagen zul len er ongetwijfeld meer exploi tanten met de opbouw beginnen. Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn Opknappen De gehele winter door hebben de Katwijkse strandexploitanten in him schuren hard gewerkt om de pavil joens en cabines weer een goed aan zien te geven. Zout en zand zijn wa re vernielers van het schilderwerk. Zij zijn schuurpapier gelijk. Houdt men dat onderhoud niet jaarlijks goed bij, dan hebben die paviljoens en cabines maar een korte levens duur. Exploitant Jan Schippers (50) op een vraag of hij dit winterseizoen voor de één of andere collega in Kat wijk of Scheveningen weer een pa viljoen heeft gebouwd: "Neen daar heb ik geen tyd voor gehad. Ik moest nodig mijn eigen boeltje eens grondig onderhanden nemen door onderdelen te vernieuwen en een neiuw verfje aan te brengen. Daar heb ik al mijn tijd aan besteed. Trouwens de animo voor nieuwbouw was bij de collega's niet groot. Daar was 1972 een te slecht seizoen voor. Het slechtste wat ik heb meege maakt. Ik loop namelijk al 43 Jaar op het strand mee. Als kind hielp ik mijn vader". Schippers, dde vorig Jaar het nieu we paviljoen van Fok de Best bouw de, was nu druk bezig hem te helpen met het opzetten. Dat wil zeggen met het maken van de bekisting, waarop straks het houten bouwsel zal komen te staan. Die bekisting moet goed veran kerd worden om stand te kunnen houden als het geweld van de wind en de zee te sterk wordt. De Best hoopt zijn paviljoen tegen 31 maart voor zijn gasten te kunnen openen. Met de tijd mee Zilveren exploitant Fok de Best (48) die eigesnlijk zomers van kinds af aan al op het strand zwierf en ook nog met ezeltjes en pony's heeft ge lopen, nam vijf en twintig Jaar ge leden het strandbedrijf van Dirk van den Oever ever. Hij heeft de "ups and downs" van het seizoen- bedrijf aan den lijve ondervonden: goede en slechte seizoenen. Steeds, heeft hij getracht zich aan de veran derde tijdsomstandigheden en de va kantiegewoonten aan te passen. Vandaar ook. dat hij vorig Jaar een geheel nieuw paviljoen liet bouwen. Toch heeft dat eerste seizoen in zijn nieuwe behuizing niet dat gebracht, wat hij er van heeft verwacht. Met zijn collega's spreekt hij over het minst gunstige seizoen In die kwart- Wanneer we even terugblikken op vroeger zeggen De Best en Schip pers met klem: "Eén Jaar of vijf, zes geleden nog waren alle beschik bare cabines voor het hoogseizoen eind maart al besproken. Het waren meestal gasten, die Jaar in, Jaar uit naar Katwijk kwamen. Daarin is de laatste jaren verandering men. Uit briefwisselingen en vaak ook nog uit korte bezoeken blijkt dat men andere vakantieoorden ls gaan opzoeken. Hele gezinnen uit Utrecht en Rotterdam hielden vroeger elk Jaar weer hun vakantie in de fami liebadplaats en als de kinderen trouwden en ook weer kinderen kregen kwamen zij de gewoontege trouw naar Katwijk. Nu zijn het nog maar enkelen, die deze traditie in ere houden. De meesten gaan naar 't buitenland. Naar de zonnige stran den of naar de bergen. Nu hebben er nog maar een zes, zeven gezinnen cabines besproken voor de Julimaand. Het werkelijk badseizoen duurt steeds korter. Tegenwoordig maar een week of zes. Dan is het uit met de drukte. Diep treurig. Waar het naar toe moet weten we niet". - Met de opbouw van in viljoens op het Katwijkse is men gisteren begonnen, foto werd gemaakt op heti voor de Voorstraat ivaar *l ren" Fok de Best met zijn pers bezig is met het van de bekisting. goed seizoenpersoneel is uit* moeilijk en bovendien zijn de) kosten zo hoog bijvoorbee" over vakbekwame koks te k beschikken dat de directie tel "Noordzee" heeft besloten di zoen de keuken te sluiten en nog gasten aan te nemen, die? gen nemen met logies met od De maaltijden zullen zij elders het dorp in restaurants moeten tigen. Op deze wijze hoopt w* een acceptabele bedrijfsexploltdi kunnen komen. Doctor Karei Gill deerde van 1945 tot 1952 p kunde aan de Rijksunm te Utrecht. Na het vervuh ee_ militaire dienstplicht vestig zich op 1 juni 1953 als h: der te Zwammerdam. Op m 10] maatschappelijk terrein i enkele bestuursfuncties. Sa oprichting van het Néér Huisartsen Genootschap hij deel uit van een studi iii liJ ifle bera gewoonten van de zwangere worden bestudeerd, wat ta rftO ook zou moeten gelden 1 dwongen huwelijk en woi wonen, dat observatie en regi ituk van gegevens over eenjarige) reorganisatie en samenwerkini den geïntensiveerd, dat de plas de vroedvrouw verduidelijkt w dat de samenwerking tussen ht vroedfvrouw en specialist wort beterd. De inmiddels doctor huisarts Gill besluit zijn proei (dat overigens voor f.35 in del verkrijgbaar is) met de v« dat hy zijn studie als on ervaren. In wording, zoals 1 zelf, schrijft hij. Het leve houdt o.m. in dat elke twee ié telg de bevolking n land komt versterken. En men dat kan overzien, is da niks.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4