ïjtrijd om handhaving van rkelijke tucht Liturgische chaos in kerk 5 dagen Ameland f lOS.-^' amro bank X «5 mwee naar een volmaakte kerk S in eigen huis kopen? nro Woninghypotheek vooru! Pax-Christi 25 jaar "Kom over de brug" Lï; t0 17 MAART 1973 ajjmjiinu'jj» s n \J reede helft van de zeventiende eeuw leefde er in ons land een ds. Wilhelmus An- rit kn 1659 tot 1675 stond hij in drie gemeenten in Zeeland. Daarna verhuisde hij te? id-Holland om tenslotte in Amsterdam te belanden, waar hij gestorven is. Die ft enige beroering verwerkt in kerkelijk Nederland, omdat hij beweerde dat er gtstaande, onveranderlijk geldende uitleg van de Bijbel zou zijn. Die was er, vol- ook nooit geweest en ze zou er ook nooit komen. Altijd weer wordt bij de the []d zal de Bijbel weer op vo°', lezen en dit kan ook niet e?5e W iedere zlJn Qproblemen heeft. Jezus liften van het Oude Tes- ers ook op een andere dan de schriftgeleer- dagen dat deden, hoe- dan ook van hun wijs- er moeilijker mee, omdat zij wel we- Nederlandse Geloofsbelijdenis, de ten dat een kerk met de strenge uit- Artikelen tegen de Remonstranten, oefening van de tucht nooit bereikt Die werden dan ondertekend zoals wat zij wil bereiken. We zien dat bij men accoorden van benoemingen en de Vrijgemaakte Geref. Kerken. Dan daarbij behorende instructies voor 't worden er martelaars gemaakt en er werk dat gedaan moest worden, on- zullen altijd heel wat kerkleden zijn dertekende. Dat behoorde er nu een die, hoewel ze van de zaak zelf mis- maal bij en we geloven niet dat men schien niet te veel snappen, zich een onderzoek deed of de inhoud van hebben overgenomen. Dit plaatsen aan de kant van de slacht- die belijdenissen inderdaad werd ge in het kort zijn redene- offers. Ook al blijven ze rustig in kend. We hebben eens het verhaal dat daartegen niet hun kerk, innerlijk zijn ze toch niet gehoord van een organist die alles on- brengen. Niettemin ont- standpunt een heftige te- zo rustig en ze zijn allerminst volg- dertekend had wat men hem voor- zame schapen. Nog nooit heeft men legde en toen vroeg: is er nog meer waren zeer rechtzinni- met de kerkelijke tucht verschil van te ondertekenen? Een belijdenis is en met hen gemeen- gedachten kunnen onderdrukken, echter heel wat anders dan allerlei Trouwens, in welke gemeenschap van zakelijke accoorden. Wanneer je 'n mensen komt geen verschil van ge- belijdenis niet van harte kunt uitzin- dachten voor? Ier tegenop kwamen. Ze in hun diepste en iiigingen aangetast. |je, wanneer er niet één, jden vaststaande, uitleg irift was? Waarop kon p gaan bouwen? In welk rheid moeten wij dan Jwaar blijft dan de vas- phet geloof? is het in deze S gekomen. Er moest heel ering zijn, wilde pro- faeid toestemmen in een rtucht, want deze had I zulke kerkelijke aange- leen beslissende stem. De )de van Dordrecht zou niet gehouden zijn, in- t eveneens staatkundige n geweest. Tegenwoordig Kerkelijke tucht Zoals we de vorige week reeds heb ben geschreven, gaat het bij de ver- dertekenen, wat reeds een zeer oude ontrusten in de Geref. Kerken, die traditie is. Ze is niet de hoogste auto- zich hebben gegroepeerd en voortaan ritelt die de kerk kent Het hoog_ hun kerk willen zien als een modali- beroep is en blijft in de kerken teiten-kerk, zoals de Ned. Herv. Kerk van het Calvinistische type altijd het er één is, om de handhaving van de beroep op het Woord Gods. Daarin kerkelijke tucht. Zij zijn van oor- bgt nu de oorzaak van heel wat deel, dat hun eigen synode deze niet moeilijkheden die er zo in de loop handhaaft en „allerlei wind van leer" van de Matste eeuwen in de kerken in de kerken toelaat. De kwestie van van ons jand zijn geweest. Hoe wordt de belijdenis en de handhaving daar- de H schrift gelezen? Van hier uit van, is in de Geref. Kerken altijd kunnen we het verstaan dat Wilhel- zeer hoog opgenomen. mus Anselaar beroering verwekte "Conform de belijdenis" was een met zijn stelling dat er geen vast- uitdirnkkittg die^ Je^daaa^nog ^al^eens staande, onveranderlijke uitleg van tt i Ai.- de Bijbel is. En hier wringt ook de Erken het heel wat ge- kon tegenkomen. Voor heel wat be- [wanneer zij een tucht- trekkingen in en buiten de kerken I willen maken. Aan eiste men een ondertekening van de int echter hebben zij het drie formulieren van enigheid, de i(c. Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak k«i wikkelde vragen en problemen op. Niet [Sn en smeken vaktermen om uitleg, zoals het Si Khil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, tdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook ■'ij logelijkheden en de grootte van de hypotheek vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel atJ' Idat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en e wallers? Welke hypotheekvorm is in een r30i iaald geval de meest geschikte? u Het verdient aanbeveling om in ieder geval rmatie in te winnen bij een van de kantoren de Amsterdam-Rotterdam Bank. R{|iter is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon fijnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een digvraagbaakje over allerhande zaken die kopen van een eigen huis meebrengt, 'j* teld „Het kopen van een eigen huis", os sinformatie over de Amro Woninghypotheek. schoen wanneer er nu weer sprake is van de handhaving van de kerke lijke tucht die door de verontrusten in de Geref. Kerken van hun Gene rale Synode wordt geeist. De ware kerk De kerkelijke tucht is te onder scheiden in levenstucht en leertucht. Van 'beide kunnen we zeggen dat zij hebben gefaald, niet alleen in een enkele kerk, maar in alle. De tuoht op het leven werd praktisch slechts in enkele gevallen toegepast. Wan neer er sprake was van openbare dronkenschap en wanneer het zeven de gebod was overtreden. Da.t waren wel de twee belangrijste. Er waren gevallen dat deze tucht goed heeft ge werkt, maar er zijn ook gevallen aan te wijzen dat zielen ten diepste zijn geschaad. Soms werd het een stuk sensatie in de keik, waarvoor tegen woordig de bisocoop zorgt. De veront rusten stellen hom synode nu niet in gebreke wat de levenstucht, maar wat de leertucht aangaat. Die leertucht, strekt zich vooral uit over ambtsdra gers en onder hen vooral de predikan ten. Die leertucht heeft in het gere formeerd protestantisme steeds een belangrijke plaats ingenomen. Op de vraag naar de ware kerk werd ge antwoord: zij is daar, waar het evan gelie op de rechte wijze wordt ge predikt, waar de sacramenten op de juiste wijze worden bediend en waar de tucht wordt gehandhaafd. Deze drie zag men in nauwe samenhang. Afgescheidenen en Dolerenden zagen dat niet meer in de Hervormde Kerk. Hun stond een ander beeld van de kerk voor ogen, een betere kerk. De Acte van Afscheiding en Wederkeer heeft een voorwaarde tot die weder keer, nl. "totdat de Nederlandsche Hervormde Kerk terugkeert tot de waarachtige dienst des Heeren". En daarbij zou de leertucht een be langrijke plaats moeten innemen, om uit te zuiveren wat er niet in de kerk hoort. De Afgescheidenen en de Dolerenden waren een kerkelijke elitegroep. Zij wilden een kerk, waarin mogelijk was wat in de Her vormde Kerk niet meer mogelijk was. Op deze werd dan ook neerge zien als een valse kerk. De in strakke lijnen opge trokken toren van de R.K. Kerk in Roelofar endsveen. alle valse leraren". Alleen wanneer dit gebeurt, zien zij het licht weer dagen over hun kerken en zien zij weer vóór zich het visioen van de ware kerk, "zodat onze Geref. Kerken weer eindelijk echt Gemeente des He ren kunnen worden". Aldus ds. van Bethem in zijn antwoord aan prof. K. Runia. Lezen van bijbel De H. Schrift zal nooit door iéder die met de bijbel leeft, heeft nu een maal bepaalde woorden waardoor hij getroffen, gegrepen is en van daar uit leest hij de andere. Doch dit niet alleen. De omstandigheden waaronder wij leven en dat wat we persoonlijk hebben meegemaakt heb ben een bepaalde en nog al eens een beslissende invloed. Daar komt nog bij de positie die wij bekleden. Een man die leeft in zijn vakvereniging zal de bijbel met andere ogen lezen dan een landbouwer. De eerste kan uit de gelijkenis van de arbeiders in de wijngaard, een collectief arbeids contract lezen. "Toen hij het met de arbeiders eens geworden was voor een schelling 's daags—". De Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van Oneigen huis" en „Amro Woninghypotheek". LED 2 Naam: tores: 'oonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden "Jjjtorden aan Daane-Amro Couponburo, tawoordnummer 3333i Amsterdam WII. Verontrusten Met die leertucht hebben de Geref. Kerken inmiddels ervaring opge daan. Zij hebben beleefd de kwestie van ds. Netelenbos in Middelburg de synode van Assen 1926, waarna het Hersteld Verband is ontstaan en de moeilijkheden gedurende de oor logsjaren, toen de scheuring met de Vrijgemaakte Geref. Kerken tot stand kwamen. In al deze drie ge vallen ging het om de belijdenis die gehandhaafd moest worden, maar meer nog ging het om de vraag: hoe lezen we de Schrift? Is er één vaststaande, onveranderlijk geldende uitleg van het bijbelwoord? En zo ligt het in feite nu ook weer. De ver ontrusten in de Geref. Kerken roe pen op tot trouw aan schrift en be lijdenis. Zij roepen om handhaving van de kerkelijke tucht. "Nu immers de Synode Jammerlijk heeft gefaald, zal men toch in ieder geval plaatse lijk als ambtsdragers zün beloften dienen na te komen (zoals b.v. het toezicht oefenen op de leer) en zo te komen tot een facto afsnijding van DEN HAAG Bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan op 3 mei 1973 zal Pax Christi Nederland een vijf- tienjarenplan publiceren. In samen werking met gelijkgezinde bewegin gen wil Pax Christi de bewustwor ding van de vele vormen van geweld in de wereld en in de eigen omge ving op gang brengen. In bredere la gen van de Nederlandse bevolking zal moeten doordringen welke mo gelijkheden ieder heeft om geweld in de samenleving terug te dringen. Ter uitwerking van dit plan heeft het landelijk bestuur een werkgroep gevormd, bestaande uit de heren W. Bartels, J. D. Gerritsen, B. Nan- schot, B. Schennink en B. ter Veer. Ter gelegenheid van dit jubileum organiseert Pax Christi ook twee in formele bijeenkomsten, beide op 5 mei. De eerste is bestemd voor de werkers van het eerste uur. Zij ko men bijeen in de buurt van het Cen- 65-PLUSSERS De Jeugd is niet de toekomst vam de kerk, want dat is Je zus Christus. Sinds 1900 maken in de Russische kerk de groot moeders de dienst uit. Dat kun nen toch niet steeds dezelfde grootmoeders zijn. Misschien heeft de Here God wel beslo ten zijn kerk daar in deze tijd in stand te houden met behulp van 65-plussers. Dr. A. H. v.d. Heuvel, scri ba van de Hervormde sy node. traal Station van Utrecht waar op 5 mei 1948 Pax Christi voor het eerst vergaderde en als plaats van verga dering de derde klas wachtkamer van het station in Utrecht koos. De tweede informele bijeenkomst is bestemd voor degenen die nu in al lerlei colleges en bestuursorganen van Pax Christi zitting hebben. De bedoeling is beide groepen bijeen te brengen aan het slot. OEGSTGEEST Als aille toezeg gingen gestand worden gedaan, zal de eindopbrengst van de actie: 'Kom over de brug" tenminste 58.2 miljoen gulden bedragen. Op het ogenblik is ongeveer f 47 miljoen binnen. De uitbetaling voor de projecten overzee kan nu begin nen. Begin april zal naar het aktie- bureau in Oegstgeest verwacht al ruim 20 min gulden zijn uitgekeerd aan enkele honderden projecten "Kom over de brug" hanteert daar bij het uitgangspunt dat iedere projectuitvoerder die aantoont dat hij het geld direct nodig heeft, het meteen krijgt. In een groot aantal gevallen zal dat echter niet nodig zyn. Vermoedelijk in november zal "Kom over de brug" nauwkeurig verantwoording afleggen over op brengst, kosten en besteding. Niet langs Jezus heengaan Wie belang stelt in de historie van de stad Leiden zou ook ken nis moeten nemen van het dag boek van de student Nicolaas Beets, later de schrijver van de Camera Obscura. Hij kwam aan in Leiden sep tember 1833. Van het begin af is het hier voor Beets een druk en boeiend leven. Desniettemin: we vinden Beets ook in de kerk. Zon dag 4 oktober 1835 tekent hij in zijn dagboek aan: Viering van Leidens ontzet. Avondkerk. Bede stond toespraak van Clarisse. Heerlijk gebed. Een onweder zet aan de kerkelijke plechtigheid dieper ernst bU. Zondag 13 maart 1836: Een recht meesterstuk van Van der Palm gehoord. (Gij, dochters van Jeruzalem etc.). Nooit heb ik hem zo horen spreken. Zijn voordracht was buitengewoon energiek en krachtig. En wederom de triomf van den eenvoud. Het lijkt erop dat Beets in deze jaren de neiging heeft om zó in het beleven van de schoonheid op Daarover kan „meesterlijk" wor den gesproken en ook op indru' wekkende wijze worden gemusi ceerd en gezongen. Bij de lijdens- tijd hoort voor velen de Mattheus- passion. Blijkbaar leeft en lijdt Jezus op een wijze dat wij daar lets van schoonheid in ontdekken, dat waard is om op een schone wijze te worden vertolkt. Bekend ls het gedicht van Albert Verweij: „O vlam van Passie in dit koud heel al. schoonheid van smarten op deez' donkre aard. wonder van liefde dat geen sterfMng west". Wij kunnen echter met onze be leving van schoonheid en met dr ontroering die er mee gepaard gaat toch nog lêmgs Jezus h<="»n gaan! Hij is de „vlam va^ °«ss1' in dit koüd heelal". Hem afwijzen betekent voor on: het steeds verder doordringen v>- de kilte. Zonder Jezus Christus wordt het leven als een vlakt waarover een gure wind waait Het lijkt erop dat de laatste res ten van Christus' invloed nu. in WOORD VAIV REZINNING te gaan, dat de inhoud van het gesprokene voor hem op de tweede plaats komt. Beets vermeldt tus sen haakjes waarover het „mees terstuk" van Van der Palm han delt: Gij, dochters van Jeruzalem etc. Intussen is dat nogal wat! Na zijn veroordeling wordt Jezus op de weg naar Golgotha gevolgd door een grote menigte van het volk en van vrouwen die 'n rouw klacht over hem aanheffen Jezus wendt zich tot hen en zegt: Gij, dochters van Jeruzalem, weent niet over mij, maar over uzelf en over uw kinderen. Dat zij hém verwerpen betekent volgens Jezus dat zij het ongeluk over zichzelf en hun kinderen brengen. Jezus wordt in het minste niet getroost door hun betoon van me delijden en van ontroering. Het vergroot integendeel zijn lijden. Zij stoten hem uit hun leven weg, die hun Gods liefde heeft geopen baard. „De Zoon des mensen" was gekomen om te zoeken en te be houden wat verloren was. onze dagen, worden weggeruimd. Wat bezig is ervoor In de plaats te komen kunt uzelf iedere dag waarnemen. Ontroering, schoonheidsbele ving, medelijden. Dat is al veel Toch zouden wii nog alles kun nen missen. Het gaat er Jezus om dat men zich aan Hem zal overga ven en toevertrouwen. Om met Hem en door Hem een nieuwe mens, een nieuwe schepping te zijn. Laten wij Hem los dan vallen wy diep terug in ontluistering. Wanneer wij dat eenmaal in zien geldt onze eerste verwon dering, althans in deze tijd. niet meer de vórm, het „meester stuk", maar de inhoud van h verkondigde woord. Wat daar wordt gezegd over ons en onze kinderen raakt ons hele bestaai: Er moet gekozen werden. Wat uit het evangelie naar voren komt is tenslotte meer indringend, aen grijpend of zelfs ergerlijk dan mooi. E. M. PANNEKOEK Herv. predikant Leiden ander zal misschien meer getroffen zijn door wat er staat over regen en droogte. Zo leest ieder zijn eigen bij bel en legt ze uit. Maar boven dit alles uit gaat voor hen, die zich aan de kerk gebonden weten, een ver langen, een heimwee naar de ware, de volmaakte kerk, de bruid die voor haar bruidegom versiert is. Het beeld dat ons in Handelingen 2 van de gemeente te Jeruzalem getekend wordt, zweeft ons voor ogen. Dit heimwee blijft, hoewel we weten, dat een ideaal nooit werkelijkheid zal worden. Ook de gemeente te Je ruzalem, zoals uit het vervolg blijkt, is niet zo ideaal gebleven, zo ze dit ooit geweest is. De verontrusten zijn bezig met de ware kerk. Ze zijn teveel bezig met een kerk die door mensen wordt ge maakt en door hen zuiver moet worden gehouden en misschien te wei nig met de kerk die ons in artikel 27 van de Nederlandse Geloofsbelij denis wordt getekend, de kerk die er vanaf het begin der wereld ge weest is en die door God wordt be waard en staande gehouden. Dit is de Kerk die wij belijden en die heeft geen leertucht processen nodig om in stand te blijven. S. J. M. HULSBERGEN AMSTELVEEN (ANP) De Vere niging voor Latijns liturgie heeft in een memorandum aan het episco paat zijn bezorgdheid geuit over de liturgische situatie in de Nederland se r.k. kerkprovincie en de schijn baar totale machteloosheid van de bisschoppen om zich uit te spreken. Een van de meest betreurenswaar dige aspecten van de heersende cha os op liturgisch gebied is volgens de vereniging het ontbreken van duide lijke richtlijnen van het episcopaat. Herhaaldelijk worden ..liturgische monstra" gesignaleerd, die op onna speurlijke wijze onstaan en geto lereerd worden. Er zijn liturgische uitgeverijen, aldus de vereniging voor Latijns-liturgie, die blijkbaar geheel buiten de bisschoppen om in de kerkprovincie opereren. Hierdoor worden de ideëen van enkele leden van zich zelfstandig voelende teams dikwijls neergelegd in gebeden en worden ze af en toe zelfs verheven tot „liturgie van de zondag", waar mee de kerkgangers het maar moe ten doen. De vereniging zegt huiverig te zijn voor experimenten buiten de bis schop om. Gelovigen moeten niet te- Afgestudeerden KTHA: 75 pet niet getrouwd Ruim driekwart van de sinds 1968 afgestudeerden van de Katholieke Theologische Hogeschool te Amster dam wil ongehuwd blijven. Ook drie kwart is werkzaam in het pasto raat. De helft is of wordt priester. Deze gegevens, uit een enquête ter gelegenheid van het eerste lustrum van de KTHA, zijn ontleend aan De Tijd. De hnaschool werd vijf Jaar ge leden opgericht door de bisdommen Haarlem en Rotterdam en door de paters karmelieten, kruisheren. Je zuïeten en salesianen. De bisdom men en paters hieven tegelijk hun eigen priesteropleiding op. Het aan tal studenten is ruim 200 en is de laatste jaren stabiel gebleven. Dat slechts de helft van de afge studeerden zich laat wijden heeft vol gens het rapport niet veel mot de celibaatsverplichting te maken (driekwart wil immers ongetrouwd blijven), maar allereerst met de huidige ongewisse kerkelijke situa tie in Nederland. Daarnaast spreekt het rapport het vermoeden uit, dat steeds meer "le ken" theologie zullen gaan stude ren om als gehuwde een pastorale functie te gaan vervullen. Er is ook gevraagd naar het salaris van de afgestudeerden. Bijna de helft verdient minder dan het minimum loon: tweederde werkt langer dan de gewone veertig uur per week. gen hun wil gedwongen worden om niet anders dan experimentele litur gische vieringen bij te wonen. De vereniging vindt ook dat de predika ties dikwijls de boodschap van het evangelie totaal onwaardig zijn. De vereniging wil dat de bisschop pen duidelijke richtlijnen geven over gebed en liturgie in de vorm van een "Schrijven aan de pastores". Bevoegdheden ambtsdragers UTRECHT (ANP) De Neder landse bisschoppen gaan een lande lijke raad instellen voor de normen die gesteld moeten worden aan de bevoegdheid en de bekwaamheid van rooms-katholieke priesters voor hun ambt. De raad zal moeten adviseren en coördineren over objectieve normen op dit terrein. De bisschoppen zul len de landelijke normen uiteinde lijk zelf vaststellen. Tevens gaat men de oprichting van dicesane ren. De bisschoppen besloten verder dat initiatieven op het gebied van de geestelijke vorming en leefge meenschappen van studenten aan kerkelijke opleidingen verwezenlllkt zullen worden in overleg met de studenten, hun pastores en de docen ten. Hierbij wil men aansluiten bij de bestaande opleidingen. Met het "beraad van voorzitters", van r.-katholieke instellingen van wetenschappelijk theologisch onder wijs gaan de bisschoppen praten over de eisen die aan nieuwe ambtsdra gers moeten worden gesteld. Ook gaan zij spreken over zaken als ker kelijke examens. Vergeet de muizenissen. Geniet van de rust-en de ruimte. In Ameland vindt u die volop. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: Vertrek dagelijks t/m 15 juni 1973. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op de stations. voordelig uit met NS ^3

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9