Ook volgende week stakingen De formatie staat op straat I EN POOIER IS OOK MAAR EEN ZIELIGE FIGUUR dustriebond-voorzitter P. Brussel (NKV): w I ork-Werkspoor waarschuwt AUGUSTA LUCHT TIN WK Amerikaan maakt alternatieve fiets Witte fietsen Duiven worden niet wettelijk beschermd TERDAM Wetenschapsmensen hebben zo langzamer- eel wat groepen of personen uit onze maatschappij ont- [dividuen, die een analyse ook waard waren. Het nut van ;elijk uitkleden van een souterneur zal echter lang niet 18,vi n meteen zien zitten. ,eeft dr. J. W. Groothuyse, de wijsbegeerte en al dik üT huisarts in Amsterdams rt, dat gedaan. „Het mense- t van de pooier" (Weten- pee Uitgeverij, Amsterdam, Overhoff ajt zijn boek, dat gerust de van geromantiseerde sex- [s „Wat zien ik" en „Haar n" mag worden genoemd. jet onderwerp vrijwel uniek ar dr. Groothuyse drie jaar zitten zweten, omdat een 22 1 uitkijkt zich bloot te geven, [t hij de man naakt weten zetten op grond van zijn iM yaring op en rond de Wal- zijn kennis, opgedaan bij het schrijven van zijn proefschrift „De arbeidsstructuur van de prosti tutie", waarop hij in 1970 promo veerde. Blijft de vraag wat wij aan een pooier in zijn niksie hebben. Dat het ons een zorg zal zijn hoe een bikker psychisch en sociaal in elkaar zit, komt waarschijnlijk, omdat wij niets met de man te maken willen heb ben. Wij vinden hem een patser, een nietsnut, een uitbuiter en het is al erg genoeg dat hij bestaat. Dr. Groothuyse heeft dat niet hele maal kunnen verkroppen. Al was het maar omdat de gemeenschap iemand die misbruik maakt van de sociale wetten en die daarmee daadwerke lijk slachtoffers maakt (de mensen die betalen), niet uitstoot en een souteneur wèl, terwijl hij in wezen niemand benadeelt. Die innerlijke onvrede zette dr. Groothuyse aan de schrijf machine. Of zoals hij het zelf zegt: „Dit boek is een behoeftebvrediging voor mij, maar de mensen moeten ook weten wat er maatschappelijk aan de knik ker'is. Er mogen geen verkeerde meningen over bepaalde groepen bestaan. Als de gemeenschap begrip krijgt voor de pooier en zij leert hem wat ge makkelijker te accepteren, dan zal de pooier ook gemakkelijker probe ren een meer volwaardig lid van de maatschappij te worden". Het is ook die vernietigende hou ding van de gemeenschap, die de studie van dr. Groothuyse gemak kelijk als een pleidooi voor de sou teneur doet overkomen. Weliswaar legt de huisarts de zwakte in de structuur van de pooier uitvoerig bloot, maar alleen al het simpele feit dat hij daartoe de moeite heeft ge nomen stempelt hem in onze ogen tot een „verdediger" van de soute neur. Die uitzonderingspositie van de schrijver maakt zijn werk hoogst in teressant, al blijft het een opgave het boek door te worstelen. Dat ligt niet zozeer in het feit dat de lezer zich niet in de opzienbarende gedach- tengang van dr. Groothuyse zou kun nen verplaatsen en ook niet in zijn schrijftrant ,die meestal helder en soms origineel is. Moeizaam Wel stoort de moeizame wijze, waarop „Het menselijk tekort van de pooier" is opgebouwd. Het zwaar ge documenteerde boek bevat vele sap pige, harde, menselijke en onmense lijke brieven en uitspraken van hoe ren, pooiers, eigenaars of eigenares sen van bordelen en buurtbewoners. Door dit Jekkers" echter steeds aan het eind van een hoofdstuk te proppen, heeft de schrijver de kans de soms gortdroge wetenschappelijke benadering van de pooier te verleven digen, reëler te maken, volledig laten liggen. Daarnaast heeft dr. Groothuyse de souteneur ontleed aan de hand van de ontwikkelingspsychologie van K. Jaspers. De passieve zuigeling, de kleuter, die alles zelf wil doen, maar het niet kan, de puber, die zichzelf ontdekt en de volwassene, die in een gemeenchap leert te leven, zij zou den allemaal en tegelijk zijn terug te vinden in de psyche van de bik ker. De zuigeling en de kleuter maakt de schrijver volledig waar, de puber al minder en bij de volwassene moet dr. Groothuyse zelf toegeven dat het dan wel heel moeilijk wordt de ver gelijking nog vast te houden. Een verbinding, die niet volledig kan wor den doorgetrokken, lijkt niet de juiste en de lezer verzeilt tenslotte dan ook in een doolhof, waar niemand, ook de schrijver niet, hem nog de uitgang w^jst. Ongelukkig Wie echter niet bang is te verdwa len krijgt van dr. Groothuyse een beeld van de pooier, dat zeer de moeite waard is. De souteneur is geen gelukkig mens, dat met geld kan smijten en met dure auto's door een sexueel paradijs raast. De bikker staat buiten het maat schappelijk verkeer, schrijft dr. Groothuyse. Dat lijkt een beschutte plek, maar hij bekoopt het met psy chische en sociale ontreddering. De pooier is een verbrokkelde figuur, zo wel naar binnen als naar buiten. Zijn vrouw, de hoer, is dan nog beter af, omdat zij in haar werk en in de souteneur bevrediging vindt voor haar sensatiezucht. Dr. Groothuyse onderscheidt daar bij drie soorten souteneurs. De dupe pooier, ook wel de patjespooier of de bikker genoemd, is de werkschuwe slappeling, die het allemaal wel best vindt zo. Driekwart van de soute neurs stelt zich als zodanig op: het zal hen een zorg zijn wat de gemeen schap van hen denkt. Een nieuwe groep vormen de wer kende souteneurs, die langs moreel gebrekkige weg in de maatschappij proberen te slagen. Zij willen nog wel wat uitvoeren, al is dat minimaal in kwaliteit en kwantiteit. Hij is de koopman met een ongeregeld goud handeltje of zo, die zich er niet voor schaamt in diefstal nog werk te zien. Gevaarlijk De gevaarlijkste groep is de crimi neel ingestelde pooiers, beter bekend als bloedpooier. Hij is een psycho paat, kil, koel en berekenend, mo reel het meest verwerpelijke soort. Hij is duidelijk crimineel ingesteld, te slim voor geweld, maar een mees ter in het door dwang uitbuiten van anderen. Pooiers, ervaart de schrijver, zijn in hun ontwikkeling zo ernstig ge stoord, dat zij zonder schaamte lan terfanterend door het leven gaan. In die leegte vallen zij echter aan dezelfde angsten ten prooi, die zij bij anderen oproepen. Daarom vlucht hij, ook niet gehol pen door de zakelijke en sensatie zoe kende hoer, in alcohol, verdovende middelen en sexorgiën. Om zich te bewijzen kleedt hij zich als een play boy, gaat hij vechten of stelen. De flinke jongen met een hoop geld, die beseft dat hij een mislukkeling is zonder dat hij daar tegen kan vechten. Wie dr. Groothuyse wil volgen gaat beseffen dat de naakte pooier, weg getrokken uit zijn slee, de drank, het geld en het rosse licht, maar een hele zielige figuur is. Een huisarts in Am sterdam vindt dat men daar maar eens over na moet denken. )EN De stakingen zullen ook in de komende week doorgaan, zo wist voor- Brussel van de industriebond van het NKV gisteren te melden. „De actiebe- d bij de mensen is overal bijzonder groot, elke poging om tot actie te komen Het kost zelfs moeite om de mensen af te remmen na stakingen van beperkte och verlopen de acties overal verbluffend gedisciplineerd en dat geeft vertrouwen erdere ontwikkeling" vertelde Brussel verder. onde zich zeer ingenomen, des te meer omdat staken na zoveel jaren rust een kwestie van wen- „De betrokkenheid van de werknemers bij de zaken waar het om gaat, blijkt zeer groot". De toondvoorzitter voorspelde verder, dat „als de vakbeweging zich blijft inzetten voor structurele ingen dit wel de eerste maar niet de laatste grote actie is". Een woordvoerder van de stakings- 'eelde mee, dat de acties de bonden tot dusver f 3,5 af 4 miljoen aan stakingsuitkeringen hebben liervan werd f 1,2 a f 1,4 miljoen betaald in de afgelopen week. ■ectie van Stork-Werkspoor schreef de directie. In Twente lopen Hengelo heeft gisteren voor maandag stakingsultimatums af van de industriebonden bij enkele metaal- en textielbedrijven. Het gaat hier om tweeduizend werknemers in Hengelo en Enschede. rsoneelsblad haar werkne- 'aarschuwd, dat een even- king de werkgelegenheid gevaar brengt. Voor dit dt een ultimatum, dat dit afloopt. „Wij staan finan- sterk. Het jaar 1972 is afgesloten" PRATEN TBERICHTEN LG, 16 maart Groente- telen BI 7,00—8,30, idem ,80; waspeen 2,604,10. URG, 16 maart Bloemen. Amaryllis 48, Anemonen 11, i 20, Anthurtoim 2,40. Calla tla 27, Gerbera 29, Hyacint 27, krokus 37, Lelie tak 58, ude grond 6, Orchideeën 83, ootbl. 35, idem kleinbl. 21, 34, Stephanotis 15, Tulp met Snijbloemen imp. 1,89, diiv. en 54, Anjers AM Imp. 27, i. 45, idem Nanus 16, Or- 1,23, alles per stuk. imp. 66, snijgroen imp. 68, doemen imp 86, Anjers tros Anemonen imp. 52. Narcis 72, Tulpen 1,74. iidem 2de _iustige Witwe 1,34, Apeldoorn loen 53, Narcis kas 1,23, id. 1,08, Iris 2,17, Ixia 2,25, Hya. 0, Preesla 1,84, Chrys. tros huwe druifjes 78. Anemonen tros 2,21, alles per bos. PARENDSVEEN, 16 maart 14. Rozen: Garnette, Ma- Jortna, Carina, Douchka rther Ofarim, Motrea 3034, -58, Precllla 39, Belinda 29 75—90, Forsythia takken 27 ra's 33—35, Strelitzia 2,55— ria 70—80 p. st., Chrysanten. 2,402,55, Anemonen75 eesia's 1,003,25, Blauwe rholi 39—43, Trosanjers 1,803,15, sen 751,50, buitennarcissen Pulpen: Apeldoorn Aladdili, o. peldoom, Kees Nells, London Lustige Witwe, Cassini, Pro. d. Eerden, Blenda, Prelu- larles. Bing Crosby. Paris, 1,051,40, Pink Suprème, iau Golden Eddy, Wonderland, (Bellona 1,30—1.60, Chateleen. 1c, Mickey Mouse 1,501,80, .30-2,90, West Point 2,25— Tulpen 1,351,55 p. bos. De industriebonden zijn bereid weer te gaan praten met de Unie van beambten, leidinggevend en hoger personeel (NKV) en de Ne derlandse Bond van middelbaar en hoger personeel NBT (categoraal). De ledenvergaderingen van deze BESMET twee bonden heben uitgesproken, dat hun onderhandelingsdelegaties dat er met name op het punt een maximum prijscompensatie funda mentele meningsverschillen bestaan tussen bonden en werkgevers. Omdat de bonden niet zijn uitge nodigd voor een nieuw gesprek, is de situatie nu volgens L. Ester van de industriebond CNV dezelfde als in de metaal en in de textiel. Hij acht het niet uitgesloten, dat volgende week ook aan confectiebedrijven ultima tums zullen worden gesteld. Onder de confectie-cao vallen ongeveer 50.000 werknemers. De komst van twee „besmette" initiatieven moeten nemen om het schepen heeft gisteren op de Verol- IIWÏ o. gesprek met de Industriebonden weer op gang te brengen. Stakende metaalarbeiders en ook werknemers van andere bedrijven zijn gistermidag in een stoet van ongeveer zeventig auto's en vracht wagens demonstrerend door Hooge- zand gereden. Met loeiende claxons en spandoeken spraken zij zich uit voor de eisen van de drie industrie bonden. De staking bij de drie scheepwerven in dit gebied zal ook maandag voortduren, zo verklaarden de stakers. De kaderleden van de bonden op deze werven komen maandag bijeen om te praten over verdere acties. MERTENS „Het wordt steeds duidelijker, dat de Nederlandse samenleving nage noeg is overgeleverd aan een geradi caliseerde vakbeweging. De macht in dit land is inderdaad in handen van Mertens" aldus het blad Textielvisie, het officiële orgaan van de stichting „Mitex" (organisatie van bonden van detailhandelaren). Textielvisie constateert, dat in ons land de tijd is aangebroken dat re geren zonder instemming van de vakbeweging niet meer mogelijk is. „Alle krachten worden ingespannen een nieuwe regering te formeren die de goedkeuring van de vakbeweging zal kunnen wegdragen. De wijze waarop de leiders van NKV en CNV het optreden van Boersma hebben voorbereid en ondrsteund is daar een bewijs van. Een situatie die voor de toekomst van ons land het ergste doet vrezen". Het sociaal werkgeversverbond heeft gisteren in een brief aan de industriebonden zijn laatste cao- voorstellen herhaald. Het stelt vast, mewerf op Rozenburg grote onrust veroorzaakt onder het personeel. Pas in de middaguren bedaarden de ge moederen, toen de directie toegaf aan de eis van het actiecomité van arbeiders, het werk op beide schepen stil te leggen. De schepen waren afkomstig van de werven van de NDSM in Amster dam en van Verolme in Alblasser- dam. Toen ontdekt was wat er aan de hand was ontstond er volgens een lid van de ondernemingsraad hevige onrust onder de arbeiders. Vriend met schaar dood gestoken: eis 2 jaar AMSTERDAM Tegen de 26-ja- rige schoonmaker Walter C. die vorig jaar zijn zestigjarige vriend Willy Wethly met een schaar dood stak is voor de Amsterdamse recht bank twee jaar gevangenisstraf ge- eist. Daarna zou hij volgens de offi cier van Justitie ter beschikking van de regering moeten worden gesteld. Een uitbarsting van Jalousie van de kant van Willy zou tot de steek partij hebben geleid. Jalousie over het feit dat Walter met een meisje danste. Volgens een zenuwarts heeft Walter inderdaad in drift gehan deld. Uitspraak op 30 maart. N De Italiaanse motor- W Augusta zal dit jaar gedeeltelijk of in het ;t deelnemen aan het we- <*nschap motorrennen voor en merken. De fabriek gistermorgen bekend. Dr. usta, een van de eige- fabriek vertelde op een Natie; „Wij hebben dat be ten nemen omdat wij door 1 niet in staat zijn geweest ^e modellen op tijd klaar te tot staan te testen". |0 Agostini, de elfvoudige RK psta team Phil Read (GB) "to Pagani een aanbod aanvaard om vooilo- oude modellen uit te ko- zullen alle technische de fabriek krijgen. "te: „Wij kunnen niet of- het wereldkampioenschap omdat je elk jaar met UTRECHT (ANP) De toe neming van de taken van het provinciaal bestuur blijkt in Utrecht onder meer uit het overvolle provinciehuis, gelegen in een van de oudste stukjes van de Utrechtse binnenstad. Daarnaast zijn diverse diensten en afdelingen elders gehuisvest, totaal in tien dependances. Zo ook de afdelingen wegen/ver voer en milieubeheer, die hum burelen hebben staan in de pastorie van de Martinuskerk aan de Oudegracht. Uiteraard moeten regelmatig functionarissen van al die afde lingen naar het provinciehuis voor vergaderingen, wat grote parkeerproblemen met zich brengt. De genoemde in de pas torie gehuisveste afdelingen hadden om die reden het ver zoek gericht aan het college van gedeputeerde staten op de bin nenplaats van het provincie huis enkele plaatsen te reserve ren voor met de auto uit de de pendances komende ambtena ren. Gedeputeerde staten moes ten echter afwijzend op dit ver zoek beschikken, daar ook de binnenplaats overvol is. Omdat het hier gaat om zowel de afde ling wegen/vervoer als de afde ling milieubeheer, vonden de gedeputeerden een oplossing in het beschikbaar stellen van een witte dames- en een witte he renfiets voor deze twee afdelin gen. „Ter bevordering van een snelle en gezonde communica tie", aldus gedeputeerde staten van Utrecht. Door het lopen van rondjes hebben buurtbewoners gistermiddag het kruispunt Rijnstraat-Uiter waardenstraat in Amsterdam-zuid geblokkeerd. De mensen uit deze buurt zijn verontrust over het te snél rijdende autoverkeer in de Rijnstraat, een aan- en afvoerverbinding van de Utrechtseweg. in werking gesteld die door middel van raderen de achterwielen doen draaien. Om in autotermen te spre ken: een fiets met achterwielaan drijving. De pedicar heeft zowel voor als achter twee wielen en een comforta bele zitplaats met rugsteun. De rem wordt met de voet bediend, de ver snellingen met de hand. In een ge hele aluminium omhulsel met voor-, achter- en zijraampjes kan de berij der ongehinderd door regen en wind gaan fietsen. De pedicar zal in Amerika waar sommigen grote verwachtingen van dit vervoermiddel hebben voor 550 dollar in de handel komen. DEN HAAG Sinds gisteren heb ben de bij de kabinetsformatie be trokken politici de lente in hun hoofd. KVP-fractieleider An'driessen vertrok voor een lang weekeinde naar zijn gezin in Oostenrijk, Burger liet zich bij de kapper eens lekker bij knippen en voorzien van een „fric- tionnetje" en ARP-fractieleider helpt het, Aantjes maakte een frisse wandeling in de lentezon. Dat desalniettemin het werk ge woon doorgaat bleek toen Aantjes een brief namens hem en Andriessen bij Burger wilde afgeven. In het ge bouw van de Raad van State was de formateur echter niet, want zyn se cretaresse liet weten dat hij naar de kapper was. "Geen nood", dacht Aantjes en liep genietend van de zon van het Bin nenhof naar de Lange Poten. „Daat zit toevallig ook mijn kapper en dus gluurde ik even naar binnen. En daar zat Burger", aldus Aantjes. Onverschrokken hij kende per slot van rekening de weg stapte Aantjes naar binnen en probeerde hij de met een groot wit laken omhulde kabinetsformateur de brief te geven. "Kunt U niet even wachten?", riep deze wat knorrig uit. waarop Aantjes gedwee plaatsnam in één van de Haagse Hofsingel tegen de waarne mend KVP-fractievoorzitter Wester terp op. En beschenen door een vro lijk lentezonnetje ontspon zich een geanimeerd gesprek. DEN HAAG - Er komt geen aparte wettelijke regeling om het eigendoms recht op postduiven te bschermen. Minister Boersma antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid Voortman (PvdA). Boersma's argu ment voor andere soorten roerende goederen, dieren van velerlei soort inbegrepen, zijn zulke aparte rege lingen er ook niet. Voortman had de suggestie voor een aparte regeling gedaan naar aanlei ding van door hem gesignaleerde wantoestanden bij het verhandelen van duivpn, vooral in Barneveld. Veel duiven zouden ziek zijn, terwijl zij voor consumptiedoeleinden (kro ketten) worden bestemd. Vrijspraak voor Erotisch Panorama ARNHEM In de al vier jaar sle pende zaak van het „Erotisch Pa norama" is gisteren voor het Arn hemse hof door de procureur-gene raal uiteindelijk vrijspraak gevraagd. In april 1969 werd op last van bur gemeester Samkalden van Amster dam bij de tweede voorstelling van het „Erotisch Panorama" proces-ver baal opgemaakt tegen organisator Rudi K. (36) en zijn drie medewer kers. Dezen wilden de sex uit de commerciële hoek halen en iedereen voor vijf gulden per persoon laten kijken naar sexuele hoogstandjes. Procureur-generaal mr. J. van IJsendoorn vond de zaak, die al voor de gerechtshoven in Den Haag en Amsterdam en voor de Hoge Raad heeft gediend, niet meer zo schok kend. „Weinig mensen nemen nog aan stoot aan blote mannen en vrouwen zonder meer", zei hij. Wel had hij Uit het antwoord van minister nog twijfels over een paringsscène, Boersma valt af te leiden, dat de maar hij besloot toch vrijspraak te Korte tijd later liep het duo weer op straat, druk pratend over de christen-democratische brief waarin staat dat er voortaan geen brieven meer zullen worden geschreven. "We moeten nu maar eens gaan praten", ving een toevallige voorbijganger op. Het geluk was met Aantjes, want kort daarna botsten beiden in de Door nog onbekende oorzaak is gisteravond een auto tegen de muur van de Rotterdamse tunnelbuis van het Sandelingenplein geraakt en over de kop geslagen. De auto werd totaal vernield, de inzit tenden kwamen er met lichte verwondingen vanaf.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7