„Leiden neemt geen failliete markt over" V oor bi j ganger Apartheid betekent bloeiende economie99 hiswa 11ktn' 88 Rotterdamse veemarktdirecteur enige in de Rand- Markt en slachthuis: lagere vleesprijzen "Andere Ruth First op boycot-congres: te ver fflAG i m -iani trait elfin iirna »ld 5.15 c is- T 17 MAART 1973 otities Melkert en van Dommelen Jan Holvast jEN De Groenoordhal 2" wtoarkt zijn volop in eceti ie. De Leidse gemeente- rm.- j[ binnenkort moeten be- ffelke kant hij uit wil hal. Er zijn op dit mo- ïftwee richtingen, waaruit eeai j kan worden: meming van de Rot- veemarktfunctie, zeker een miljoen ge- J^-d moet worden om een 'lethal te bouwen. Gemeen- in zou deze hal hebben srd op het terrein zon de velden van korfbal ing Noorderkwartier in ling komen. Dit rapport «meentewerken is één bouwstenen voor het en de raad om tot een te komen. mum «poorten niét openen lotterdam en de vrij dag- let, die wekelijks elf dui dden kost, sluiten. De wat dan? Zijn er zó s PAenementen aan te trek- »t de exploitatie van de ter wordt? Dit alternatief J t berekend. IJl H Iternatief felto bedenkt, dat Leiden mo- I zit met twee grote pro- bedenkt zo een alter dat misschien waard is iltzi^loeht te worden. Leiden de Groenoordhal. Dat Leiden moet een nieuwe eerkazerne hebben, meer dan tien mil- oet worden uitgetrokken. 11. Dol Spre, tff( 'ee. die één en één kan één Geef a reer de Groenoordhal. tstekende plaats om uit met goede verbindin- ar alle delen van de stad. genoeg voor stalling, "nAatsen en kantoren. Na- zullen er verbouwings zijn, maar die kunnen verschrikkelijk hoog op- I. 8 -12 Bport- en evenmenten- scha; ts van de hal moeten len, dat is duidelijk. Als Bre« evenementen vergeten irukk over, dat er ruimte ?roep de sport. Het terrein is - lenóeg, te groot voor reer. Er kunnen dus vel banen worden aange- er kunnen enige sport- komen. De HeidemiJ. i die handige "ander gymnastieklokalen". Ze m hout eti niet al dit alternatief niet eens uitgerekend? H.M. Eén van de bedenkingen tegen het doorgaan met de Leidse veemarkt die veelvuldig te horen zijn houdt nauw verband met de Rotterdamse volksaard. „Nietwaar", wordt er geredeneerd, „Rotterdam, stad van zakelijkheid en koopmansgeest, zou een florerend bedrijf nooit van de hand doen. Met andere woorden: als Leiden de Rotterdamse markt overneemt en dat is de voorwaarde waaronder de Werkgroep-Groenoordhal het voort bestaan van de Leidse markt alleen nog redelijk vindt krijgt het een failliete boel in handen, en zal. het nog veel slechter gaan met de markt, en dus met Leiden". In de praktijk blijkt deze op het eerste gezicht zo voor de hand liggende conclusie onjuist te zijn. De Rotterdamse markt heejt namelijk geen nadelig saldo, vertelt directeur Nijland van de Veemarkt en het Slachthuis uit de Maasstad. Wij hou den hier nog zo'n 20.000 gulden per jaar over. Het is niet daarom dat de markt hier weg moet. Dat heeft planologische redenen. Een veemarkt is in het centrum van een stad een vreemde plek, in de city hoort zij niet thuis. In Amerika bestaat er zelfs een verbod om vee de stad in te voeren. Daarmee is de Rot terdamse opvatting ongeveer te vergelijken. „Wie „voorbijgangers" op de Leid se veemarkt wil treffen, moet vroeg op. Dat waren we gisteren om markt- bezoekers naar hun mening te vra gen over de Leidse problematiek. Ze waren daarvan bijzonder goed op de hoogte, waaruit blijkt, dat de zaak hun ter harte gaat. We laten vijf geïnteresseerde „voorbijgangers" hierbij aan het woord. ELM. MÉM Als het terrein van de markt, waar nu al een aantal markt ge bouwen verdwenen zijn, helemaal kaal is, gaat erop gebouwd worden. Wij hadden echter geen ander stuk grond binnen de stadsgrenzen waar op we de markt kwijt zouden kun nen. Daarom moest zij verdwijnen". De Rotterdamse directeur ziet de toekomst voor Leiden dus niet zeer somber in als het "zijn" vee markt over kan nemen. Hij maakt daarbij echter wel twee voorbehou den: de tarieven zullen aangepast moeten zijn aan wat er uitgegeven wordt, en er moeten geen grote in vesteringen worden gedaan. "Kijk maar naar Leeuwarden", aldus di recteur Nijland. Een weinig bemoedigend verhaal voor Leiden. De Werkgroep-Groen oordhal namelijk ziet als enige mo gelijkheid om de Rotterdamse markt te kunnen bergen de bouw van een extra loods raison van pakweg een miljoen. Leeuwarden geeft moed Wie Nijlands raad opvolgt en naar Leeuwarden kijkt vindt volgens de Leeuwardse veemarkt-directeur J. de Vries een markt die zo langza merhand Juist wel uit de kosten gaat komen. Een Jaar of tien gele den bouwde de Friese hoofdstad een grote veehal, en de eerste tien jaren hebben daardoor inderdaad geen winst opgeleverd. "Maar nu mogen we niet klagen", aldus De Vries. "Het is dus wel mogelijk om een veemarkt goed draadend te krijgen als Je eerste een fikse duik in de geldbuidel neemt". Dat lijtot de Leidse burger wat moed te geven. Leeuwarder direc teur De Vries waarschuwt echter tegen al te groot optimisme: "Het hangt er natuurlijk wel van af, of de veehandel zich op Leiden zal gaan concentreren. Daarover kan tik van hieruit niets zeggen. In Leeuwarden hebben we wat dit be treft geen problemen, want de vee handel 'bloeit hier welig". B.V.D. Kort maar krachtig is de mening van voorzitter G. P. Bergers van de Leidse slagerspatroonsvereniging: „Leiden moet een markt houden". Hjj zegt: „Zet de deur open voor Rot terdam en je hebt een wereldmarkt. De slagers in dit gebied moeten een markt en een slachthuis houden. Ge beurt dat niet, dan wordt het werken verschrikkelijk moeilijk, zo niet on mogelijk". Vee-inkoper J. A. Stolk (foto links) uit Rotterdam is op de markt een beweeglijk man. Hij moet in en kele uren veel koeien kopen. Hij handelt n.l. in het groot 500 ton koeien voor die, 1000 ton voor een ander". De hele week bezoekt hij vee markten en dan heeft hij vaak nog te weinig vee, zodat hij in het week einde naar Engeland gaat. Hij geeft Leiden alle kans als de minister besluit andere plaatsen als Utrecht geen rechten te geven. Maar ook zonder die garantie zou hij Leiden adviseren de poorten open te zetten. Als zakenman begrijpt hij, dat investeren nodig zal zijn, hoe wel dat natuurlijk Jammer is. "Amsterdam, Noord-Holland, de Rotterdamse aanvoer, het komt al lemaal hierheen, daar kan men van overtuigd zijn", aldus Stolk die graag op de Leidse veemarkt komt en koopt. "Ik kom ook in Rotterdam en zal zeker hier blijven komen als de Rotterdamse markt hierheen gaat. Daar ken ik mijn mensen", aldus Stolk. Hü Wijst nog op één punt van belang voor de Leidse bevolking. "Veemarkt en slachthuis betekenen voor een stad lagere vleesprijzen. Dat komt nau welijks door de transportkosten dat tikt niet zo door maar door het z.g. artikel 8, waarbij men keurings rechten moet betalen. Als er hier geen enkel slachthuis meer is en dat zit erin zonder veemarkt zal een staf van keurmeesters nodig zijn om de slagerijen rond te gaan. Dat kost zeker drie, vier stuiver per kilo. Die betaalt de consument". Dirk Haring uit de .Boreftse Meye' (foto boven) komt al sinds zijn twaalfde en dus 44 Jaar op de Leidse markt. „Die mag niet weg", zegt hij, hoewel hU begrip heeft voor het Leid se standpunt, dat een tekort op de veemarkt voor een stad in last een onhoudbare zaak is. Hij geeft toe, dat Leiden als stad niet zoveel aan een markt heeft, maar wijst op de cen trumfunctie. „Leiden ligt in een ge bied met een speciale veeslag (zwart- blaar). Waar moeten we heen? Naar Utrecht? Dat wordt niks". Hij ziet „het wel zitten", dat de Rotterdamse markt hierheen komt. „Die mensen komen toch vanzelf hierheen. De andere markten zijn te ver weg. Leiden is toch de enige in de Randstad", zegt de veehandelaar. De uit Woerden afkomstige veetransporteur W. D. van Dommelen (foto boven) is een nuchtere Hollander. %,Het is een gok", zegt hij eerlijk en hij heeft er begrip voor, dat Leiden niet graag een miljoen vergokt. Hij ziet overigens wel, dat Leiden een flink stuk van de Rotterdamse handel zal overnemen. ,J)e transporteurs willen dat ook wel. Waarom niet? Ik begrijp niet waar het won derlijke verhaal vandaan komt, dat Leiden bij ons niet in trek zou zijn. Leiden is zo goed als elke andere markt". Van Dommelen brengt vooral vee uit Bodegraven, Zegveld, Waar der en omgeving. Hij ziet niet, dat de veehouders uit dit gebied in de buurt van Utrecht zouden verkassen. ,Ze doen het nu ook niet. ledereen heeft zijn eigen manier van handelen. Wij als transporteurs begrijpen het ook niet altijd". Van Dommelen is er tegen, dat Leiden zijn markt zou opheffen als het Rotterdam niet pro beert over te nemen. Hij begrijpt dat als zakenman wel, maar acht het voor zijn eigen bedrijf nadelig. ,J)e vrijdag eraf betekent een belangrijke markt minder voor ons", zegt hij. LEIDEN In een overvolle collegezaal aan de Stationsweg nummer 12 is gisteravond het drie dagen durende congres over de bestrijding van de apartheidspolitiek in Zuid-Alrika begon nen. „Pers geen Zuid-Afrikaan uit", is het motto van het con gres. Daarmee wordt geduid op de enige boycotactie die op het ogenblik in Nederland tegen het Zuidafrikaanse beleid gaande is: de boycot van de met veel bloed en tranen gekweekte Out- span sinaasappel. "Opheffing van de Leidse vee markt zou zonder meer een strop zijn voor mij en anderen", zegt vee handelaar C. P. Duineveld uit Lisse (links op de foto) één van de groot ste aanvoerders, die wekelijks tus sen de 50 en 100 koeien in Leiden brengt. "De mensen uit de grote streek om Leiden komen hier om lu xe beesten te kopen. Ze gaan niet naar Utrecht of Den Bosch, dat is gewoon te ver. En de transportkosten lopen dan ook op". Duineveld heeft goede hoop, dat de .Rotterdamse kant" naar Leiden komt als de markt op maandag en dinsdag open gaat. "Ook de Amster damse markt zal dan verdwijnen. Al met al kan het een goede zaak wor den". Ruth First, blanke Zuidafrikaanse sociologe en Journaliste, heeft aan den lijve ondervonden wat de apart heidspolitiek betekent, als redaktrice van een aantal oppositionele kran ten en tijdschriften, die de eisen van de zwarte bevolking ondersteun den en als oprichtster van verschil lende organisaties tegen het apart- heidsbeleid, werd ze aangeklaagd op beschuldiging van verraad. Pas een Jaar later, werd ze vrij gesproken. Ze reisde naar Zuid-West Afrika om gegevens te verzamelen voor een boek en werd daar tot eenzame op sluiting veroordeeld op verdenking van samenzwering. Later werd ze vrijgesproken. Ze mag momenteel niet meer naar Zuid-Afrika. Ruth First hield gisteravond een inleiding van bijna een uur over de mensonterende toestanden in Zuid- Af rika, over de technocratische or ganisatie van de apartheidspolitiek en over de rechteloze en machteloze zwarte bevolking. In een vergelijking tussen het einde van de vorige eeuw, en nu kwam ze tot de conclusie dat de zwarte bevolking nauwelijks méér verdient maar aanzienlijk meer moet uitgeven aan levensonderhoud. Stem recht hadden ze toen nog wel, maar ook dat is hun nu volledig ontno men. „De logica van de heerschap pij van een blanke minderheid is," aldus Ruth First, „dat die gestadig en meedogenloos naar rechts op schuift". Armzalig In haar uiteenzetting wees de Zuidafrikaanse erop, dat de apart heid er alleen is om de economie op een uiterst hoog peil te houden. Als de blanken kans zien de zwarten in hun armzalige positie te blijven douwen zijn ze verzekerd van een enorme hoeveelheid zeer goedkope (28 gulden per week) ongeschoolde arbeiders. Een reden voor buitenland se fabrieken om gretig te investeren in Zuid-Afrika. Stakingen worden onmiddellijk onderdrukt door mas sale ontslagen (er zijn genoeg werk loze zwarten om het tekort aan te vullen) en bovendien is er een zorg vuldig georganiseerd, uiteraard blank, politieapparaat. Iedere vorm van protest die de afgelopen decen nia opklonk werd beantwoord met nog meer geweld en martelingen. In een wat chaotische discussie die op de inleiding van Ruth First volg de gaven vijf forumleden, fractiele den uit de tweedekam^r hun visie op een aantal stellingen. De voornaam ste punten uit die stellingen: enige dialoog tussen de blanke minderheid en de zwarte meerderheid is zinloos als er geen sancties achter staan. Bovendien wordt een dergelijke dis cussie onmogelijk gemaakt door het apartheidssysteem, afwijzen van apartheidspolitiek en dan toch aller lei economische en culturele betrek kingen onderhouden is hypocriet. Vanavond worden aan het Stati onsplein films gedraaid, morgen speelt het congres zich af in de Vre- deskerk, met een kerkdienst en een forumdiskussie met theologen. Uit pacht runderhal financieren Groenoordhalrestaurateur Joop de Haas hoopt, dat Leiden de Rot terdamse veemarktfunctie zal over nemen. Hij had de knoop al eerder doorgehakt willen zien, omdat ook hij geen alternatieven ziet voor de grote hal. "Gebleken is toch. dat evene menten aantrekken een uiterst moei lijke zaak is. De concurrentie van beter geoutilleerde gelegenheden is te groot". Hij ziet twee pijlers, waarop de Groenoordhal kan drijven: sport "en dan vooral massasport als zaal voetbal" en veemarkt. "Het over nemen van de Rotterdamse markt betekent, dat het aantal te exploite ren marktdagen wordt verdubbeld, tot ruim honderd. Daar heb ik be lang bij en via via de gemeente en dus de gemeenschap van Leiden en een aantal zaken in de stad. De gemeente krijgt een pachtsom, die oploopt bij elke gulden, die hier méér wordt uitgegeven. Met een be hoorlijke omzet kan ik dat bedrag rustig schatten op een ton per Jaar. Daarmee kun Je toch de bouw van een runderhal financieren. Daar naast varen onze toeleveringsbe drijven er wel bij". De Haas heeft één wens: het ma ken van een grotere, wel te schei den, zaal als marktrestaurant. "Met een eigen toegang en met eigen toi letten, zodat het ook apart kan wor den geëxploiteerd". ADVERTENTIE 16t/m 25 maart RAI-Amsterdam Geopend: Kinderen 10-17en19-22uur;. tot 14jaarf2.- zondagsl0-17uur. TT biljetten Toegang f 4,- aan NS stations

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3