„Het was alsof ik droomde" Weinig donors anti-stof -- Surf PALET )ring Promotion Ruth Dayan wil zich losmaken van het verleden ROUW TEL AVIV Je kan van een man scheiden, maar niet van een legende. Daarom is het Ruth Dayan een jaar na haar echtscheiding nog steeds niet gelukt los te komen van haar verleden. Er gaat geen week voorbij zonder dat haar foto's verschij nen in Israëlische kranten. De vroegere vrouw van de ge vierde generaal Dayan is voor de Israëliërs een soort natio naal bezit gebleven. rion zei eens: „Ik bewonder deze vrouw omdat zij zoveel had kunnen zeggen, maar het nooit heeft ge daan". Maar nu heeft Ruth Dayan dan toch haar stilzwijgen doorbro ken. In Jeruzalem verschenen haar memoires onder de titel „Hét was alsof ik droomde". Israel heeft opgewonden kennis ge nomen van haar ontboezemingen. Meer dan een bittere aanklacht te gen haar ex-man is het boek een epos geworden over een druk leven, waarin zij maar weinig persoonlijk geluk heeft gekend. Toen wij elkaar spraken, zei ze alles op pa pier te hebben gezet om afstand te nemen van de dingen die ze achter zich heeft, ze wil eindelijk eens een eigen leven gaan leiden. Kamer 424 van het torenhoge Hil ton Hotel van Tel Aviv was ter ge legenheid van de Israëlische mode- week omgetoverd tot een showroom van het kunstnijverheidsconcern Maskit. waarvan Ruth Dayan al ja renlang directrice is. Toen ik binnenkwam liet ze me als een trotse moeder het pronkstuk van haar collectie zien, een door Arabische meisjes geborduurde Be- doeïnen-jurk. De ex-vrouw van Is raels minister van defensie heeft altijd meer geloofd in vriendschap met de Arabieren, dan in kogels. Israëlische soldaten durven de Pa lestijnse vluchtelingenkampen alleen maar met stenguns te betreden, Dayan neemt alleen Rijdende kapsalon GRONINGEN De sanering in het kappersbedrijf duurt ook in de provincie Gronin gen voort. Tal van dorpen hebben al jaren geen eigen kapper meer en ieder jaar neemt het aantal verder af. Kapper Veninga uit Garmer- wolde ging daadwerkelijk wat aan dit probleem van haar- en huidverzorging voor de man op het platteland doen. Nu ongeveer twee jaar gele den schafte hij zich een rui me caravan aan, richtte deze in als kapsalon en trok met deze voor Nederland unieke caravanbestemming door een aantal dorpen van het Gro ninger land. Zijn salon is in middels een vertrouwd en ge waardeerd beeld geworden in diverse dorpen. DAMESMODE in exclusief jonge slijL BREESTRAATI08Q-II2 LEIDEN wat zelfgebakken koekjes mee, als ze er naar binnen gaat om bor duurwerk af te halen. Fascinerend Ruth Dayan, een fascinerende vrouw met goudbruine ogen en op gestoken grijzend blond haar, is met haar 55 jaar nog steeds een opmerkelijk jeugdige verschijning. Maar als je met haar over haar verleden praat, dan merk Je dat verdriet haar gezicht tekent. Geen wonder, want terwijl zij het was die Moshe Dayan Engels leerde, waardoor hij in 1937 een baan bij de Britse politiemacht in Palestina kon krijgen - het begin van zijn spectaculaire carrière - heeft zij ei genlijk nooit in zijn roem gedeeld. Het bracht haar alleen maar veel pijn; Moshe zou er in de loop der tijden zoveel vriendinnetjes op na hebben gehouden, dat hij geen tijd meer had om zich met zijn gezin te bemoeien. Bewonderaarster Door zijn succesvolle strijd tegen de Arabieren had hij veel bewonde raarsters. Ruth vond dat vanzelf sprekend, zag het als een onvermij delijke consequentie van zijn popu lariteit. Ze maakte zich er weinig zorgen over. Totdat een Italiaanse journalist haar op de avond na de Sinaï-compagne van 1956 in het Dan-hotel van Tel Aviv aansprak en vroeg „De journalisten die hier in de lobby zitten willen graag we ten wanneer u van uw man gaat scheiden". Ruth Dayan, zeventien Jaar later: ik was absoluut sprakeloos en zei dat hij mij waarschijnlijk met ie mand verwarde, maar hij hield aan en onthulde allerlei details over mijn rivale. Ik maak me ei- van af door hem naar mijn man te ver wijzen. Bij een oude vriend infor meerde ik toen voorzichtig of hij soms iets van Moshes romances af wist. Hij vond het verschrikkelijk Door Jos Hagers naïef van me dat ik er nog niet achter was: het was al geruime tijd een publiek geheim dat Moshe een vriendin had". „Toen ik Moshe de vraag van de journalist voorlegde deed hij net alsof er niets aan de hand was. Maar we spraken dagenlang niet tegen elkaar. De situatie is toen steeds verslechterd. Een poging om onze geestelijke bagage kwijt te ra ken tijdens iets wat een soort twee de huwelijksreis had moeten worden mislukte. De kinderen „Toch duurde het nog vijftien jaar eer ik de knoop doorhakte en defi nitief besloot te scheiden. Het zijn verschrikkelijke jaren geweest, Ruth Dayan, weinig persoonlijk geluk waarin ik gewoon de telefoonge sprekken met zijn vriendinnen moest aanhoren. Eén keer ben ik door een hysterisch meisje opgebeld, dat door hem in de steek was gela ten. Ze riep: uw man bedreigt ook mij met een ander". Ruth Dayans motief om te wachten betrof de kinderen: ze wilde wach ten tot ze volwassen waren. Ze zegt: „Moshe en ik leerden el kaar bijna veertig jaar geleden in de kibboets Nahalal kennen. Hij was een nog jonge boer net als zijn vader, maar voelde er weinig voor zijn leven op het land te slijten. Hij verklaarde mij voor gek dat ik als advocaatsdochter juist bezeten was van het idee ook kibboetslid te worden. Er groeide een zekere vriendschap, wat mij er toe bracht aan hem te vragen mee te werken aan een schijnhuwelijk met een Duits vrien dinnetje van me. Haar verblijfsver gunning was verlopen. Maar door dat Moshe met haar „trouwde" hoefde ze toch niet terug naar Duitsland. Toen de plechtigheid achter de rug was stapte de bruid weer in de bus en Moshe ging koeien melken. Ze zagen elkaar nooit weer en ie dereen was het huwelijk eigenlijk al vergeten toen Moshe en ik onze ei gen trouwerij een Jaar later gingen voorbereiden. Toen de invitaties voor de bruiloft al de deur uitwaren herinnerden we ons tot onze schrik dat hij nog niet was gescheiden van de eerste mevrouw Dayan. Dat moest toen eerst nog gebeuren". „Wij gingen op huwelijksreis naar Londen, maar bleven er zeer kort omdat hij lid was geworden van de Joodse verdedigingsorganisatie Ha- ganah en vond dat hij niet in Is raël kon worden gemist. In 1939 werd hij echter door de Britse be windhebbers gearresteerd wegens il legaal wapenbezit. Hij werd met vijf kameraden opgesloten in het Turkse fort van Acre. Een tandart sassistente smokkelde regelmatig brieven naar hem toe in haar bh, zodat hij in ieder geval wist hoe het was met ons pas geboren doch tertje Yael. Na twee jaar werd zijn straf hem kwijtgescholden en nam hij ter stond deel aan een actie tegen Sy rië. Het kostte hem zijn linkeroog: het werd door een kogel totaal ver brijzeld. Er was niets meer aan te doen. Moshe raakte er zo door ge deprimeerd, dat hij niet meer aan de toekomst wilde denken. Ik was pas in verwachting, maar hij wilde er een einde aan laten maken om dat hij toch geen groot gezin kon onderhouden. Maar ik was al te ver, zodat onze oudste zoon üdi werd geboren. Hij is één van de boeren in de landbouwcoöperatie Nahlal, waar ik Moshe leerde ken nen. Udi houdt er demonstratief een hele Arabische kennissenkring op na". Gedeserteerd narioschrijver, die in de loop de» jaren veel problemen veroorzaakte: ..Hij heeft zo'n hekel aan het leger dat hij tijdens een oefening is ge deserteerd en daardoor in de ge vangenis terechtkwam. Ik zocht hem dikwijls op en ontdekte dat hij het absoluut niet eens was met de politiek van zijn vader. Het was overigens niet dé eerste keer dat hij achter de tralies belandde: op Cy prus is hij eens opgepakt omdat hij een antiek pistool probeerde te ver kopen, dat hij uit de werkkamer van zijn vader had gestolen. Met Yael wist ik helemaal niet wat ik met haar moest beginnen, toen ik ontdekte dat zij als veertienjari ge meisje een verhouding had met een veel oudere man. Moshe was nooit thuis, dat soort dingen moest ik alleen opvangen. Hij had al zijn tijd nodig voor zijn bliksemcarrière. En de weinige vrije uren die hij had bracht hij dan door met zijn bewonderaarsters". De voormalige mevrouw Dayan zegt: „Door zijn verwonding was hij kennelijk Juist voor veel vrouwen aantrekkelijk geworden. Het zwarte lapje is geen publiciteitsstunt, maar het bezorgde hem wel een geweldige image". „Ondanks onze scheiding zien we elkaar soms nog wel, meestal bij de verjaardag van onze kinderen. En af en toe helpt Moshe mij als ik bepaalde faciliteiten nodig heb voor mijn kinderen. Voor de rest zijn wij na veertig Jaar een soort vreemden van elkaar geworden". Aantal rhesusbabies in 4 jaar van 1200 naar 150 kleurtjes. Een prodükt dat goed met de mode meegaat is Rimmel, goed koop (oogschaduw f 2,50) en zeer wei nig geparfumeerd. Nieuw van Hor Ayer is ook de automatische lippenstift (f 19,50) een kwastje met daarboven er reservoir gevuld met lippenstift in vrij vloei bare vorm. De automaat kan worden nagevuld met een speciale tube (5.95). Het is bij het opbrengen wel even wennenAlles kan tegenwoor dig in spuitbus ook de handcreme. l'Orchard brengt onder de naam spreme een hand- en bodylotion in de handel (f 6,95). Het idee is leuk, zeker voor een cadeautje, maar tech nisch schijnt men er nog niet hele maal uit te zien. Toen de bus voor ongeveer de helft leeg was stond er zo weinig druk op de bus dat het maar moeilijk was de bus leeg te ma ken. UTRECHT Het aantal „rhesus babies" is de afgelopen jaren op zienbarend kleiner geworden: van twaalfhonderd in 1969 tot vijf honderd in 1972. Dat resultaat is verkregen door de moeders in te spuiten met anti-rhesusstof. In Nederland worden jaarlijks op kosten van het rijk 22.000 doses antistoffen toegediend aan zwan gere vrouwen, die een rhesusbaby zouden kunnen krijgen. Die anti stof wordt gemaakt uit bloed van vrouwen die zelf rhesuskinderen hebben gehad. Maar omdat steeds minder vrouwen rhesusbabies krij gen, is er een tijdelijk tekort aan donors ontstaan. Het is ook moge lijk om mannenbloed te gebrui ken. Daarom probeert men nu mannelijke bloeddonors te werven. De zaak lijkt ingewikkeld. Ieder mens heeft een bloedgroep en een rhesusfactor: 85 procent van de mensen is rhesus-positief en vijftien procent is rhesus-negatief Rhesus-negatieve mensen hebben een bijzondere bloeds&m ens telling. Zij missen dat eiwit in hun bloed, dat de rhesus-positieve mensen wel hebben. Pas als zij kinderen krijgen van iemand met "normaal" bloed, wordt het oppassen. Niet eens bij het eerste kind, maar wel bij de volgende. Want dat wordt een rhesusbaby. Hoewel de meeste rhesuskinderen direct na de geboorte met een bloed-wisseltransfusie gered wor den, stierven in 1970 nog 59 van die babies vóór of na de geboorte. De rhesusbaby lijdt voor de ge boorte al aan bloedarmoede. Hij kan geboren worden met een bloedziek te of ernstige hersenbeschadiging. De moeder kan ook een miskraam krijgen of het kind kan te vroeg worden geboren. Krijgt de rhesus-negatieve moeder een kind van een rhesus-positieve man, dan zal de rhesus-positieve ba by die dan wordt geboren, de moe der besmetten. Die baby geeft namelijk zoals ove rigens alle andere babies tijdens de geboorte een heel kleine bloedtrans fusie (slechts een milliliter) aan de moeder. Daardoor krijgt zij bij vol gende zwangerschappen rhesuskin deren: de moeder breekt dan tijdens de zwangerschap het bloed van haar kind af. In 1964 ontdekte men dat Je bij de eerste bevalling een stof bij de moe der kunt inspu'ten, waardoor de be smetting wordt opgeheven. De moeder trekt zich dan als het ware niets aan van de kleine bloed transfusie, die het kind haar heeft gegeven. De tweede baby wordt dan ook geen rhesuskind. Het (heeft indertijd moeite gekost de overheid zover te krijgen dat zij de antisof gratis beschikbaar stelde. Dat gebeurde pas in 1969. Het moeilijke punt destijds was om de overheid ervan te overtuigen dat het inspuiten van de stof bij de bevalling van het eerste kind als preventie is bedoeld voor iemand die nog niet eens is geboren: voor de tweede baby. Want wil men geen rhesusbabies krijgen, dan moet de moeder bij el ke bevalling worden ingespoten om te voorkomen dat het eventuele vol gende kind ziek is. Hoe kunnen nu mannen als bloed donors worden gebruikt? Mevrouw dr. E. Borst-Eilers, lid van de antistof werkgroep, hoofd van het bloedtransfusielaboratorium in het academisch ziekenhuis Utrecht: "Enkele Jaren geleden zijn we vrouwen gaan opzoeken uit de ziektegeschiedenissen van de vrou wenklinieken. Vrouwen die zelf rhe susbabies hadden gehad." „Bij die vrouwen werd één keer per maand een liter bloed afgeno men. De bloedlichaampjes hebben we niet nodig. Die gaan terug naar de donor. Om de antistof te maken Door Madeleine Roumen hebben we wel het water en eiwit uit het bloed nodig en daarvan kun je makkelijk een keer per maand een liter missen". „Omdat het Inspuiten met die an tistof succes heeft, daalt het aantal vrouwen met rhesuskinderen. Maar ze zijn er nog wel. En om die vrou wen te helpen, moeten we ergens an ders bloed vandaan zien te halen". .Daarom proberen we rhesus-ne gatieve mannen te vinden, die dono* willen zijn. Zo'n man krijgt eerst rhesus-positief bloed ingespoten. Als hij de vereiste immuniteit heeft op gebouwd, kan hij plasma afstaan. Het is moeilijker dan het lijkt, om dat het niet altijd lukt". Tweehonderd mannelijke donors zijn voldoende om alle vrouwen, die een rhesusbaby kunnen krijgen, te helpen. De bloedtransfusiediensten van Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Utrecht, Leiden en het centraal la boratorium van de bloedtransfusie dienst in Amsterdam schrijven alle rhesus-negatieve mannelijke donors Volgens dr. Borst kan men met de antistof bereiken, dat op den duur helemaal geen rhesusbabies meer worden geboren. De rhesusbaby, die genoemd is naar het rhesus-aapje. Dat aapje is het enige dier dat die rhesusfactor gemeen heeft met mensen. Dr. Borst: "Vroeger, toen rhesus babies nog niet allemaal direct een bloed-wisseltransfusie kregen, wer den het vaak heel ongelukkige kin deren. Doordat dit nu wel gebeurt en de prenatale zorg veel beter ls geworden, hoeft een rhesus-negatie ve moeder niet meer in paniek te ra ken". „Het is ook heel belangrijk dat vrouwen, die zich laten aborteren, aan een eventuele volgende zwan gerschap denken als ze rhesus-nega tief zijn." „Zij moeten ook een spuitje met antistof halen om te voorkomen dat ze bij een tweede zwangerschap een rhesusbaby krijgen. Alleen: bil abor tus is het spuitje nog niet gratis". 1 MAART 1973 mg. Ilend lllend vind Daan, die ook tv- Hans van den Willigen- ls klant heeft, dat het voor- ludere heren zijn die iets aan psel laten bijwerken, al zijn jes en spoelingen geen dage- trk. ilboetiek orschoten RSCHOTEN De bril moet t hoekje van „noodzakelijk het moet meer een mode- worden". Dat zegt de Voor- se opticiën Turenhout. Van- hij zijn zaak kortgeleden toe tot een boetiek. Geen ik meer en zakelijk wit of tonica maar gezellige linnen es met ronde tafels en Ie lampen. Met het nieuwe van de zaak ia ook de col- brillen veranderd. Natuurlijk bril die (wat het montuur be- tientje kost is ook te koop daarnaast een serie zeer mo- monturen uif- de collecties van hy, Mary Quant en Fu- blonturen die Turenhout zelf gaan inkopen. Deze stuk- Ddwerk zijn natuurlijk wel dan de doorsnee „fabrieks- het begrip video ls als 'ddel bij het passen van een bril ingeschakeld. Op een tv- dat in een van de wanden ls kan de klant vanuit alle bekijken het nieuwe mon- K Spring Promotion De vraag iniaar panties is plot seling weer zo steilk toegenomen dat de directie van Danlon-Hin aan ieder personeelslid dat een nieuwe collega aanbrpngit een premie van f 50,- be taalt. Hierdoor hebben zich al der tig nieuwe; arbeidskrachten gemeld. Rood is altijd de traditionele mak-up voor nagels en lippen ge weest en waarom eigenlijkRood voor de nagels is even „onnatuurlijk als blauw groen of geel als het daar nu om gaat.. Vandaar dat deze zomer naast de rode en roze tinten dn ne- gellak o.a. geel, blauw en groen het assortiment zullen completeren. Invite zorgde deze winter al voor deze kleurtjes (f 3,50), maar nu bren gen ook Hor Ayer, en Juvena de nieuwe kleurtjes. Juvena gaat echter nog een stapje verder. BIJ de gele nagellak (f 7,10) en de zelfde kleur lipstick (die goud wordt genoemd) (7.50). Ook de oogschaduw boven het ooglid is geel. Dure zowel als voor delige merken leverden hierin fraaie iTGEEST Spring promo- lemde Daan Sloos, kapper in nsalon van Van Bellen zijn coupe voor de man van de er. Een kapsel dat volgens [eschikt is voor ieder type len wat bijgewerkt) haar. promotion valt net iets over ig maar is beslist nergens lan 3 tot 6 centimeter, vat bijgewerkt haar bedoelt loos dan een coupe verste ef een permanent (min-va- e mini-vague is bij onze vrij aardig ingeburgerd, zo een man nu niet mogen dat het met een goed gekapt ondloopt en een vrouw wel lan. "Er bestaat natuurlijk schil in de behandeling. Kijk, n ga Je niet met watergolf in onder de droogkap zetten, helemaal niet nodig. Het in een man die van nature ar heeft hoeft niet te krul- eel slagen te zitten, als je met ine werkt kun je er gewoon ed model in laten vallen lis het jammer dat er in Ne- I toch nog wel kappers zijn man precies hetzelfde behan- >ls de vrouw. Dat is beslist Surf, dat is het kapsel waarmee het Syndicat de la haute Coiffure het hoofd van de vrouw wil sieren. 'Het accent valt duidelijk op de omlijsting van het gezicht, door soepel golvend haar. De lengte in de hals varieert en is sterk afhanke lijk van het type gezicht. Het gol vend relief kan een accent krijgen door b.v. een coupe soleil. she Dayan, veel bewonder aar ster s jongen sebied s van vensd. eid is

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19