I K ele wegwijzers in "fiscaal doolhof uoridering van drinkwater weer actueel JIS inbespoten fruit moet wijken voor nicotine ijs leden winnen via het aangifteformulier ZEKE [G 17 MAART 1973 ■A - De zaak rond de fluo- Ijgat weer vdlop in de be- t o.m. door het contract Leidse Duinwater Maat- n de Rijnstreek. In die pst wordt de laatste ver water af te ne- bet moment dat de LDM >ep overgaat. Een zaak, n in een behoorlijk aan- ten gemeenten van de epaald niet enthousiast ij affijn IUTTI is daarom het werkje H. C. Mooleniburgh sa- Onder de titel "Fluoride- URI" Kta dwaling of commer- 8» bundelde hij zeer veel van onderzoekingen over wereld. Niet zomaar maar over het alge- gefundeerde rapporten relde proefnemingen, lemse arts stelt in zijn boek r ANKH-Hermes werd uit- f 12,90 kost), dat fluoride- luldelij k verschillende pro- t zich meebrengt. Aan de s de zaak zuiver medisch fONB o ook door de medische elf worden behandeld. An- 00 UB derzij ds ds er een zuiver moreel en Juridisch probleem, dat uitsluitend te maken heeft met de integriteit en identiteit van de mens. Zoals de En gelse Lord Douglas of Barlocht (Pre sident of the National Pure Water Association) zei: "De wet verbiedt onze doktoren om hun patiënten te dwingen medicijnen tegen hun wil in te nemen. Hoe kan een waterleiding bedrijf zich dit recht aanmatigen?" Want dat is 'het punt waar het om gaat. Van vele kanten hoor Je: we stoppen toch ook chloor in het water en daar protesteert niemand tegen. De Amerikaanse tandarts J. Forman was voorzitter van 'n comité dat dit probleem bestudeerde. Hij kwam tot de volgende conclusie: "Chloreren, dient tot het wegnemen van schade lijke organismen in het water. De chlorering is nagenoeguitgewerkt en door in het water aanwezige stoffen geneutraliseerd wanneer het water wordt gedronken. Chloreren is dus een waterbewerking. Fluorideren is het toevoegen van een giftige stof aan het water als dit water klaar is voor de consumptie. En die giftige stof behoudt zijn volledige kwaad aardigheid als hij de consument be reikt. De fluoridering is niet bedoeld als een waterbewerking maar als een bewerking van de consument. Men bedenke toch. dat tandbederf niet een door het water aangebrach te ziekte is en daarom niet mag wor den bestreden met een stof die de veiligheid van het water vermindert". En helpt fluoridering nu echt tegen oariës, het tandbederf? in de Ver enigde Staten is men al heel wat langer met fluoridering bezig dan in ons land en het ds dan ook logisch dat er uit dat land meer gegevens komen. In vele onderzoekingen is nu gebleken, dat in de gebieden waar wordt gefluorideerd de tanden en kiezen van het vaste gebit later doorbreken. Dr. Reuben Feitman, tandarts, deed een veertienjarige onafhanke lijke studie op zwangere vrouwen en hun kinderen met fluoridetabletten in de voorgeschreven dosering. Hij rapporteert in de Dental Digest (van augustus 19561): Vele kinderen in de studiegroep vertoonden een uitge sproken vertraging in de doorbraak van het melkgebit. En het is natuurlijk logisch, dat een kind met minder tanden ook minder tandbederf heeft. Uit statis tieken (Amerikaanse en Britse) kwam naar voren, dat de cariëscur- ,ven elkaar kruisen bij 15 Jaar. Van af die leeftijd haalt het geflurideer- de gebit het ongefluorideerde gebit snel in, met 18 jaar vertonen beide groepen 98 procent carleuze tanden. Vandaar ook, dat elke serieuze ca- riësstatistiek voorbij het achttiende jaar moet lopen. In dit geheel van gegevens moet men zich ook realiseren wat cariës nu eigenlijk precies is. De Scandi navische tandarts Sten Forshufvud verrichtte een onderzoek dat belang wekkende resultaten opleverde. In Acta Odontologica Scandinavi- ca schreef hij: „Duidelijke weten schappelijke bewijzen zijn thans ge leverd, dat het tandglazuur een weefsel is, dat wordt gevoed en dat in staat is om zich te ontwikkelen en te genezen. Ik heb het uiterst fijne netwerk in het glazuur het glazuur- stroma genoemd. De vezels van dit netwerk zijn vertakkingen van bloedvaten en vervoeren bloedplas- ma. Het zijn eigenlijk ultra-capillai- ren. Maar omdat de harde weefsels van de tand geen bloedvaten bezit ten kunnen ze niet bloeden en daar om bij grotere defecten (zoals die in de tandcarës voorkomen en die ei genlijk tandzweren zijn) ook niet snel genoeg het nodige netwerk aan leggen om het gat te dichten. Daar om zou men eigenlijk het gat moe ten vullen met een natuurlijk mate riaal, waarin dat netwerk wel uit kan groeien en waarop zich dan het gla zuur kan herstellen". De voortvaren de Sten doet dan precies datgene wat hij hier aangeeft. Hij vult gaten met gedenatureerde ossetand en in een aantal van de gevallen heeft hij succes. Het stuk tand wordt door de mensetand geaccepteerd en 'n mooie laag glazuur wordt er overheen ge legd. Sten laat overtuigende foto's zien van de echtheid van zijn the rapie. Hij zegt dan dat er waarschijn lijk gedurende het leven voortdurend kleine scheurtjes en slijtplekjes in het glazuur optreden, die dan direct weer worden hersteld, zoals alle le vende weefsels zich herstellen. Alleen als de voedende ultra-capillairen in moeilijkheden komen, dan onstaat vanuit zo'n klein scheurtje een ca- riësplek, Cariës zou dus geen ziekte zijn die te danken is aan gebrek aan bepaalde mineralen zoals bijvoor beeld fluoride maar zou een ziekte zijn van de ultra-capillairen. Sten gaat verder: „Een mens met cariës heeft, met andere woorden, niet op timaal werkend bloedplasma. Dat is een algemene ziekte, waarvan ca riës het vroegste symptoom is". Tot Slot nog een rapport van het Institut fiir Umweltschutz in Graz. Dat heeft in 1970 alle bereikbare statistieken over fluorbeweriking (het waren er ongeveer 500) in een grote computer gestopt en daar rol den vier conclusies uit: 1. Een tegen caries besohermetn- de werking van fluoride is niet aan te tonen. 2. Fuloride veroorzaakt een ver mindering van het aantal tanden en dit kan tot tien tanden gaan. 3. De carlestoename is in enige statistieken bij gefluorideerden gro ter dan bij de niet gefluorideerde controlegroepen 4. Andere factoren beïnvloeden het resultaat aanzienlijk. Kindergebit: fluor of niet? bi W De fiscus is een hoogst wispelturig heer. Hoewel hij zijn hoogst bibberig karak- T 721 ïrlijk nooit zal verloochenen, toont hij haast elk jaar een wat ander gezicht. Om ture- n te worden. Op zichzelf is hij al niet aardig, maar die humeurigheid maakt hem nog r verteerbaar. n het echter zelf ook niet helpen. -De stroom van steeds uwe voorschriften en gerechtelijke uitspraken over fiscale ten maakt hem alsmaar verfijnder, maar ook ingewikkelder, veel deskundigen. Die vaak verschillend over hem een groot deel van Neder- as éénmaal in Jet Jaar bij ite. Meestal gelukkig al- niet al te uitgebreide giéw. in het fis cale doolhof. Maar ook de bekende Belasting Almanak van Elseviers telijk, maar het is met weekblad komt van Bonaventura. men "voor deze gastheer Geschreven door mr. J. Viersen en ding nodig heeft". Nu is 't E. N. Jonker. Meer dan 250 met klei- elk aangifteformulier ver- ne lettertjes volgedrukte pagina's, een korte handleiding in waarop men vrijwel alles kan vinden ibus valt, maar de daarin wat betrekking heeft op het invullen leidraad 1973 ter hand te nemen. Op de omslag staat nog wel, dat Samson een nieuwe manier voor het invullen van het aangifte-bil jet heeft ontwikkeld, maar men kan dat nauwelijks meer "nieuw" noe men. J. B. Dekker en mr. A. J. Woel- ders, die deze gids voor de Alphense uitgeverij samenstelden, hanteren dit systeem al enkele Jaren. Met veel succes. Een collega van ons heeft het gebruikt van het moment af, dat het werd geïntroduceerd. Hij zou niet anders meer willen. Hij zweert bij deze methode, die bij- gegevens zijn zo summier, elke afwijking van het gbare patroon al meteen 60 ^ien in het haar zit. van de aangiftebiljetten voor de in- na alle vragen van het aangiftefor- DSt komstenbelasting en de vermogens belasting. Het is niet altijd in de een voudigste stijl geschreven. Er wordt zo diep op de materie ingegaan, dat enige specialisering met bijbehorend Jargon onontkoombaar is. Maar het mee ingaan. Mits natuurlijk is zonder twijfel de meest gedetail- mulier "vertaalt" tot vragen, die men slechts met "Ja" of "neen" be hoeft te beantwoorden. Zo bouwt men de gehele aangifte van a tot z op. Men kan er nauwelijks de mist uw niet leerde en uitvoerigste leidraad, die zo gecompliceerd zijn, dat zij meer er voor de leek in de winkel te koop is. Niet goedkoop: f 8.50. blijft nog altijd een respec- ;rs(n a' doe-het-zelvers over. Tot en de diverse uitgevers- 'm ipijen zich, die in verras- chtei iverscheidenheid belasting- de markt brengen, menpura In Amsterdam komt er twee: enige tijd geleden, wij al over "Het belasting een handige, maar zuid lenlijk legertje belas tten, dat graag de invul- :mt van degenen, die er al niet aan durven te persoonlijke omstandigheden zo gecompliceerd zijn, dat zij nodig hebben dan deze pocket. Gidsen Ook uitgeverij Het Spectrum en de Uitgeversmaatschappij Kluwer hebben voor belastinggidsen 1973 gezorgd. Wat overigens niemand zal verrassen, die ook de uitgaven in voorafgaande Jaren heeft gezien. De gids van Prisma werd verzorgd door mr. A. G. F. Lindeijer, die van Klu wer door C. Boersma en J. C. Ma ters. Twee gidsen, die in wezen niet veel van elkaar verschillen. Beide volgen het aangifteformulier op de voet. Beide wijzen op de vele voet angels en klemmen, die men kan te genkomen. Beide trachten ook te voorkomen, dat men onnodig de fiscus zou spekken. De Prisma-gids bevat in het tweede gedeelte nutti ge wenken, die met voorbeelden zijn Samsoms Moderne Belasting- worden geïllustreerd. In de gids üng heeft dat zelf onder- via televisiespots te laten Maar degenen, die wat minder recht- men voor verdere toelich- toe-rechter-aan hun formulier moe- belastingkantoor terecht ten invullen, is dat een investerinkje, er natuurlijk ook een dat er heel gemakkelijk zal uitko men. Eén vergeten post kan heel wat meer kosten. Maar deze opmerking geldt in feite voor alle gidsen, die men in de etalages van de boekwinkels kan vinden. Alles, wat de aanslag op wettelijke wijze kan verminderen kan men in deze boekwerkjes vin den. Nergens wellicht zo uitgebreid als in de Elseviers-Almanak, maar niet iedereen behoeft zo diep op de materie in te gaan. specialisten op him terrein. Nee, la ten we deze vraag maar snel verge ten". Een uitstekende service van de VARA. die mogelijk door de uitge vers van andere gidsen wel eens min der op prijs zou kunnen worden ge steld. Schijf Tenslotte Kluwers belastingschijf 1973, ontworpen door drs. J. Hartog en ir. W. J. Keiler. Voor zover wij weten is het voor de eerste maal. dat zo'n schijf op de markt verschijnt. Een aardigheidje, dat mogelijk in een enkel geval nuttig kan zijn, maar waarvan wij toch geen gebruik op grote schaal verwachten. Men kan heel eenvoudig en snel aflezen: over welk deel van het inkomen geen belasting behoeft te worden betaald het belastingbedrag over elk jaar inkomen tot f 80.000,- het percenta ge, waarmee de schijven van het in komen worden belast de belas tingverandering, die ontstaat door wijziging van inkomen of gezin. Meer niet. En dat lijkt ons in de meeste gevallen nauwelijks voldoen de om te besluiten tot de aanschaf fing over te gaan. Op een rijtje Methode Voor velen zal het verstandiger van Kluwer kan men een duidelijk overzicht aantreffen van de veran deringen die per 1 Januari J.l. van kracht zijn geworden en die het ge zicht van mr. Fiscus weer ingrij pend zullen wijzigen. Een speciale belastingtabel op basis van het dan gehanteerde schijventarief is in het werkje opgenomen. Wellicht zal de lezer er in de loop van het Jaar wat profijt van kumien hebben, maar er ls zoveel in de tabel ver disconteerd, dat een eenvoudige ver gelijking met het tarief van 1972 nauwelijks doenlijk is. Ledenwer vi n g Een opsomming van de uitgaven rondom het aangifte formulier voor de inkomstenbelasting zou niet volledig zijn, wanneer we twee nieu we verschijningen op dit front niet zouden hebben genoemd. Voor de eerste maal, zover wij ons kunnen herinneren, is de belasting namelijk een element geweest bij ledenwerf acties. De VARA koketteerde tenminste hevig met 't extra nummer van de radio- en televisiegids, waarin uitge breid voorlichting wordt gegeven voor het invullen van het belasting formulier. En het moet gezegd, dat de tekst vain A. J. Venzelaar één zeer groot voordeel biedt: zeer gemak kelijk leesbaar. Alle problemen, die zich kunnen voordoen, worden in eenvoudig, begrijpelijk Nederlands voorgelegd. Met gevoel voor humor". Vraag 50. Hebt u winst uit onderne ming?" Antwoord: „Het is niet te verwachten, dat de directie van Phi lips zich van deze VARA-uitgave zal bedienen. Ook kleinere ondernemin gen zullen zich wel bedienen van Prisma Belastinggids 1973 f 3,50 Het Belasting-AB.C 1973 F 4.50 woo: ^8' hel (c «vit He RivceheHeu T" H typ. to Nispen van Sevenaer Van Nispen De Jonkheer is het zeer droef te moede. Maar hij noemt het „bemoe- ne en unietoe erf een klap in het „Het unieke", aldus Jonkheer Van gezicht is van allen die de toekomst Nispen, „schuilt hierin dat hier ont- van de Nederlandse samenleving ter dekt is dat je de natuur niet moet verbaast is dat in de industrie pre mies worden gegeven voor het ont wikkelen van bepaalde projecten. Maar de overheid wil niet eens naar je luisteren. Dan zeg ik: leven we hier op het ogenblik in een dic- het ls ook de Enschedese T.H. ge weest die met een mevrouw uit Wolvega de pro "an Nispen gedachte op gang heeft gebracht. Daarin staat hij inderdaad niet al leen. zeggen we met een blik op de op de natuur parasiterend systeem, enorme stapels post die Huize Seve- We roeien alleen maar uit. weken arhesie-betuigingen hebben naer dagelijks bereiken. „Ik merk nu Mijn doel is nu om de methode van Waarom dan niet in deze grote sec- ^a^uur een domccratie? Wat voor oe laatste boomgaara staat vol stuks vee loopt en dlgend en hartroerend" dat duizen- 'ooJKuien, groenten, krulden den Nederlanders hem de afgelopen worden geteeld. In steeds 'twfljmeveelheden worden de ^er rijke en zeer gezon- gestuurd op de verkleinde schaal van een agrarisch bedrijf in Zeve- pas", knikt de heer Van Nispen, het voortbrengen van onbespoten „hoe beklemd veel mensen zich wel voedselgewassen verder uit te bou- heel Nederland ver- naar openbaart zich immers in al voelen. Er ls een diepe angst. Het wen. Voor de natuurbescherming, tor van ons economische bestel? Het is gewoon de onwetendheid. Landbouw schijnt iets minderwaardi- gers. De manier waarop ik bijv. be handeld wordt: dat is alleen maar juridisch. Den Haag zou hier eens twee biologen of ecologen naar toe bijzondere van dit be- zijn kille hevigheid de strijd tussen gevoel van: hoe moeten onze klnde- het milieu en de volksgezondheid is moeten sturen om die te laten na- hter dat de eigenaar wei- de industriële consumptie-maat- ren straks nog leven? Het gevoel dart; van het allergrootste belang. En gaa° te laten zeggen wat mijn be- taest en spuitmiddelen te schappij en de zorg voor het be- van: we zijn op weg naar iets dat dan de plannen voor de landschaps- ia' dreigde milieu. Het welzijn tegen de helemaal misgaat. Ik geloof dat veel reservaten niet te vergeten. Biologi- vol lof over het bruisende wereld van Peter Stuyve- mensen die angst niet kwijt kim- sche landbouw is onmisbaar om daar iets van terecht te brengen. doeling is" Maar de Jonkheer ploegt alleen voort op zijn Heideree akkers en ontvangt stank als dank: deze week besliste bewindsman Udink van oonï jaar oude biologische land- sant", zegt de boer uit Zevenaar. nen'. aai* kiment van de Jonkheer. Zijn werk wordt ook in een rapport Hij zegt: „Een tweede reactie is dat Het is tijd om naar de resultaten .ct aai» overheid denkt er anders van het Centraal Bureau voor men niet precies kan zeggen van van zijn experiment te vragen. Over H°nln/3P H a w ^ptselljke industrie-uitbrei- Tuinbouwveilingen met lof genoemd. landgoed en zijn ..Deze vele honderden brieven en duizenden handtekeningen zijn en ;rlan ibeid. Het conflict tussen to Nispen en de gemeente tr dan 20 Jaar. Over de (strijd van 22 ha. grond Nispen van ddftete woord nu definitief enorme morele steun voor me. Alles kan voortkomen. Ik merk het aan gaat naar Den Haag", zegt de heer terwijl de '1 Mere ha zal Van Nispen M moeten afstaan. Deze •te minister Udink dat op v&n Zeven aars grazige uitbreiding dient te ko- ?6 NV Turmac- Triester vtG 81 alefc: twee proefvelden doe.- nV.AmlAM.llXM irAWTÏf ro boekweitzaadjes: de Jonkher is ook al steeds meer de nationale antwoord man voor de biologische landbouw en de gezonde voedingsleer. Het gezicht van Van Nispen staat van Nispens sombere gezicht trekt een korte glimlach, „Kwantitatief kelijke oplossing voor de problemen zijn die gelijk of liggen ze hoger dan die van de chemische land- brieven: iemand uit een beton- bouw. Kwalitatief zijn ze aanzienijk in Den Haag weet niet wat beter. Door het ontbreken van de resten van spuitmiddelen krijgt Je een bete re smaak. Daar komt de gezondheid bijspuitmiddelen zijn immers in We praten over zijn experiment: geen kunstmest, geen bestrijdings middelen. In Nederland wordt de het doden van iets dat leeft, biologische landbouw op slechte 400 noem ze graag sluipende giften: dening dat 3 ha. biologische grond voor de uitbreiding van de sigaret- tenfabriek moet wijken. De heer Van Nispen schudt verbijsterd het hoofd: de verontwaardiging dat zijn gezondheidswerk moet wijken voor een ziekteverwekkende Industrie staat hem op zijn gezicht geschreven. „Als dit nou nog voor een broodfa briek was", zucht hij ..maar ik moet uitgerekend wijken voor de snelle wezen stoffen die gericht zijn op auto.s en de bruisende reld van de Peter Stuyvesant siga- bezorgd en verdrietig het is dui- ha. toegepast. Van Nispens boerdrij gaat er niet direct aan dood. Ze delijk dat de nederlaag tegen de si- omvat niet alleen bijna een kwart ondermijnen Je gezondheid". door v, i uoujii aat ue iieutriaag tegen ue m- uuivao met aueeu uijiia een awa-rt unuenuijiieii je gezummeiu iel mica n vergif" garettenindustrie hem met een die- van dat totaal, maar is ook het Jonkheer Van Nispen wijt de dicta ten uitgerekend te pe wanhoop vervult. Hij zegt op enige bedrijf waar zelfs de meest tuur van de chemische en de grond ret. Het is hemeltergend. Het is bit ter afschuwelijk om te bedenken dat alles in dienst van de materiële vooruitgang wordt gestold, het is de overdreven grootheid die vele ge- overheid is dat die niet wil luisteren en die zelfs niet geïnteresseerd is in het lot van toekomstige generaties Over het geschil omtrent 22 ha. van zijn grond die de gemeente Zeve naar in haar bestemmingsplan heeft opgenomen, rrmet de Kroon nog een uitspraak doen De 3 ha die de sigarettenfabriek of Van Nis pens tuinen heeft veroverd omvat ten nu nog een fraaie singel met 200 Jaar oude eiken en twee proef tuinen voor fruitteelt en kruidenrij- ke graslanden; experimenten waar bij overigens ook de planteziektekun- dige dienst pn een TNO-werkgroep betrokken zijn. „Er wordt hier", schampert Van Nispen, „een stuk oereysteem uit de natuur weg genomen. En zo blijven ze hier en overal in Nederland doorgaan Maar als Je van een klein stukje worst ook nog eens plakken gaat afsnijden heb Je toch op het laatst mooi geen worst meer over". Het algemeen belang van zijn weru komt opnieuw ter sprake. Voor de Raad van State noemde ecoloog drs. J de Smidt Van Nispens bedrijl "van uitzonderlijke waarde voor fundamenteel landbouwkundig on derzoek". De Enschedese hoogleraar prof. P. Noordenbos sprak over "n prachtige bomen en grenst aan hongerige sigarettenfahriek Van Nispens blik te hier vol onbesdhrlj- velijke emotie. „Ik zal niet buigen" zegt hij, „niet omdat ik niet wil buigen. Maar omdat de minister een verkeerde beslissing heeft geno men". f auto-inzittentfen brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand wettelijke aansprakelijkheid voor ^ziekte RING ziektekosten .om zéker te zijn1 vraag uw assurantieman inlichtingen over Rijnmond-verzekeringen of wend o rechtstreeks tot de expansie van scherpe toon dat het oprukken van lichte vorm van chemische bewer- uitputtende landbouw vooral aan meenten ten opzichte van de andere schijnbaar plaatselijk belang tegen - a-industrie. De nicotine <je sigarettenfabriek naar zijn scho- king achterwege wordt gelaten. onwetendheid. „Wat mij bijzonder willen demonstreren. over een vitaal algemeen belang" n.v. verzekeringsmaatschappij y^flnv—dfkwtl tl r'df-S WL 010-366844^

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13