ICruijff-film Is proef ïbker geslaagd" Promotie van Nederland ia Wiel Coerver (nu officieel) naar Feyenoord L.D.W.S.-Oranje Groen APPIE HAPPIE egisseur Maarten de Vos: yOc5 Jl.(. R.K. DEO een trainer een trainer Na zege op China (7-0) lijkt keerpunt bereikt TV-reportage Twente-OFK niet zeker U.Y.S. - Y.U.C. iPAG 17 MAART 1973 r tw&? STERDAM De bioscoopfilm over het gave voetbaltalent Johan Cruijff is be- terscm bom ingeslagen, noch tot een onmiddellijk commercieel succes gewor- eve I, I Rotterdam werd de rolprent na één week van bijkans volkomen leegte in de rade 1 de roulatie genomen, in Den Haag draait men nog door, maar alleen in de mid- 4™ «tellingen en in Amsterdam viel het bezoek gedurende de eerste week zwaar QatfUH [arga: itiek liet van de anderhalf (VS) ende Crufjff-benadering in -Jill 1 gevallen vrijwel niets heel, r van een andere benadering as, kon die hoogste „mild" cduita öioemd. n dei inten - tacké n. Zij aamste bezwaren van ie me ilmcritici: de film draagt te de sporen van het (al te van een tv-documen- h, bioscoopfilm; de kwaliteit beelden laat door het „op- intenvan mm formaat tot 35 Ci'. al eens te wensen over, en aetbaljournalist Maarten de t, zo'n beetje optredend als én producer van zijn eigen niet alleen veel wegge- velen graag hadden willen ol van schoonpa Cor Coster s leven bijvoorbeeld; even- rol van mannen als Michels de rol van Cruijff zélf im als dat van AJax), maar heeft, zo zeggen nogal wat tls Journalist gefaald omdat i Cruijff" maar zo heel vaag lm naar voren komt. De tek- e!] Cruijff over zichzelf en zijn en over hét voetbal) aan ale beelden bijdraagt wor- namelyk oppervlakkig ge- rde. EME r 03.13; terne n iïeza: d de Vos, sportredacteur bij oud-Hagenaar, oud-voet- il (Jeugdelftal ADO, eer- en van VELO, RVC en Roo- maar bovenal voetballief- 1! t met die kritieken én de »ng van zaken in de eerste de première nogal in. Nu Linaj overheen: „van voetbal heb (Bel jjeerd dat Je moet kunnen Ta: o. Sterker, Je kunt alleen staties leveren als Je incas- logen groot of in ieder genoeg is". nent iet wegneemt, dat hij het de critici niet zou schu- er de kans toe kreeg. En or id lijn eigen visie over de nu Amsterdam wat beter „lo- t kort oIprenfc best 8raa8 kwijt wil. loemt het „experiment" om Ibalfilm als hoofdfilm in de ADVERTENTIE IND STARS IONS Daad >pij fc-divisie Poule ^eihal fang 20.30. v8SJkoop v.a. 7 u. 5 Meihal, daan, Leiden. EU Australië en Nieuw- hebben gisteren in Sydney ae ui wedstrijd in de voorronden 1-6421 toernooi om het wereldkam- voetbal 1974 voor 14.000 elkaar gelijk 3—3. wedstrijd voor de subgroep ie zone) hebben Irak en eveneens in Sydney ge- TTFj 1—1. Eerder deze week M met 20 van Nieuw Zee- advertentie londag 2.30 uur r(in de Kempenaerstraat. „Juist niet. Het is, integendeel, een geslaagd experiment. Het feit, dat de film draait, dat 'ie er IS, het feit dat het City-concern hem in de biosco pen heeft willen uitbrengen, dé,t heeft mil een enorme voldoening gegeven. Dit is iets volkomen nieuws. Er was nog nooit een film over een voetbal ler gemaakt, voor de bioscoop dan. Nu is dat wel gebeurd. En hij draait nog ook. Hieruit kan iets groeien. In deze film alleen al zitten weer zo ontzettend veel aanknopingspunten voor volgende films. Over een voet balelftal. Over de voetbaltrainer (s). Over de spanningen in en rond een wedstrijd en ga zo maar door. Wij hebben iets doorbroken met deze film. Als voetballiefhebber ben ik enorm blij dat de film er is, maar óók als Journalist want in die functie heb ik de film wel degelijk gemaakt". Klein publiek Is de film dan eigenlijk niet voor een té klein publiek gemaakt? Voor de heel „pure" voetballiefhebbers bij voorbeeld? „Ja en nee. Er zitten genoeg dingen in. die voor een groter publiek ook heel aantrekkelijk zijn. Maar maak eens een rekensommetje. Als ernaar een top-voetbalwedstrijd om de Euro- pacub in een land als het onze zo'n zes miljoen mensen zitten te kijken, dan is er misschien daarvan een mil joen, dat redelijk verstand van voet bal heeft. Als tien procent daarvan, honderdduizend mensen, dan ook nog de moeite neemt om naar de film te gaan kijken en hem óók nog goed vindt, dan hebben we toch een zeer behoorlijk publiek een enorm plezier gedaan? Wat vindt De Vos van het „ont breken" van allerlei mensen en beel den. die er volgens velen toch in die film hadden moeten zitten? „Ten eerste: deze film is een docu ment, maar dan wél erg tijdsgebon den. Aan het Jaar 1972. Het topjaar van AJax, een topjaar van Cruijff. Een momentopname. Het is geen tijd loze film over „het voetballen" en Juist daarom draagt hij sterk de spo ren van Journalistiek werk. Een stuk verslaggeving. Als ik als een echte fil mer tewerk had willen gaan ge steld dat ik dat zou kunnen dan zouden we bij wijze van spreken drie Jaar hebben nodig gehad om hem te draaien. Maar dan zouden we auto matisch de zaken hebben verfraaid, overgemaakt, verbeterd, hebben ge wacht op nog mooiere gelegenheden om iets op te nemen. Dan zou er mis schien een film zijn ontstaan, die men dan een „echte film" zou noemen. Maar ik heb Juist het tegendeel ge wild. Een Journalistiek verantwoorde reportage, meer niet. Een plezierige film, omdat ik voetballiefhebber ben. Een film zonder veel, eigenlijk mét erg weinig pretenties, die alleen maar een doorbraak-film moest zijn. Als Je dat van die eenzaamheid, waar Cruijff in de film over spreekt ver der zou gaan uitspitten als een echte filmer, dan zou het allemaal veel te overtrokken worden. En zo zijn er nog veel meer dingen, die alleen maar aangestipt moeten worden, om dat ze in de documentaire thuis ho ren, maar die verder moesten blijven liggen, omdat het dan allemaal zo overdreven zou worden". Burgerjongen Men vindt, dat Cruijff er niet uit komt. Dat hij met name zwak „be spiegelt". „Ik ken Johan heel goed. En ik zeg: zoals hij er hier uit komt, zó is hij. Johan is een ontzettend lieve, aardige Jongen. Maar hij is ook een doorsnee-Jongen. Een burgerjongen, die zich in niets onderscheidt van negentig procent van alle mensen ln Nederland. Men heeft gewezen op het interview dat Joop van Tijn een paar Jaar geleden met hem heeft ge had en waarin hij zo intelligent en weloverwogen praatte. Nou, dat was dan toevallig een sttikje Johan, pre cies vastgekoppeld aan dat ene on- Happel weg ROTTERDAM Wiel Coerver wordt trainer van Feyenoord. De oefenmeester van NEC tekende gisteravond een tweejarige verbintenis met de Rotterdamse eredivisieclub. Coerver (47) treedt op 1 juli 1973 in dienst. ADVERTENTIE V.V. K.R.V. - te Katwijk voor haar zaterdagafdeling voor haar zondagafdeling derwerp waarmee hij goed uit de voeten kan. Over geld verdienen in korte tijd, Je zeker stellen voor later. En verder is Cruijff precies zo ge woon als iedereen. Misschien nog wel gewóner. Johan steunt nooit, behalve op het voetbalveld. Johan gaat altijd naar huis, zakt nooit een keertje door, heeft weinig vrienden, heeft het écht alleen maar naar zijn zin in zijn gezinnetje en ga zo maar door. Ach, Johan kan wel wat acte ren. Misschien zelfs wel heel be hoorlijk. Ik had hem wel hele mooie dingen in de mond kunnen leggen. Maar dat zou weer oneerlijk gewor den zijn. Nogmaals: dit is Cruijff. Onzeker, zoals hij dit seizoen zelfs helemaé.1 is. Niemand kan ontkennen dat Johan een sleqht seizoen door maakt. Dat hij zelfs ook in het veld onzeker is. Nou, die onzekerheid komt er juist in die korte stukjes inter view, die soms niet af zijn, helemaal uit. En de dingen waarover hij wel kan praten zoals over die maar- dekking door Oriali die komen er wél uit. Over zijn vak zegt hij wél goede dingen". Voorbereiding Zou er niet in ieder geval een stukje wedstrijdvoorbereiding, een tactische bijeenkomst bijvoorbeeld, in hebben moeten zitten? „Dat misschien wel. We hebben er ook hard over gedacht. Vóór de wed strijd tegen CSKA bijvoorbeeld. Jo han is aanvoerder, we mochten van Kovacs véél doen, Coster heeft óók het één en ander in de melk te brok kelen. Maar ik heb zelf besloten om het toch maar niet te doen. Om de spelers toch maar niet van zo nabij te volgen. Ik vond ze er nog niet rijp voor. Zelfs niet aan de vooravond van een vast-gewonnen wedstrijd. Stel Je voor, dat ze door onze schuld klop gekregen hadden. Dat was me die film gewoon niet waard. Omdat het een doorsnee-film moest wor den, nogmaals, zonder veel preten ties. En daarvoor riskeer Je dat niet. Wat er in moest, zit er in. En dat zijn drie dingen. Je ziet ten eerste wait een waanzinnig goed voetbal talent Johan Cruijff is, Je ziet veel van de schoonheid van het voetbal en Je 2iet ook nog hoe hard de top mensen er niet alleen voor moeten trainen, maar óók en vooral hoe kei en keihard het voetbal aan de top is. Dat komt er allemaal uit en daarom ben ik met deze film tevreden. Ik vraag van de critici alleen maar een zekere waardering voor het avon tuurlijke dat er in dit experiment zat. Het sympathieke daarvan. Ik heb er een breedte-film van willen ma ken. Verticaal kun Je nu, nu de blo- scoop gehaald is/ andere lijnen trek ken. Naar andere voetbalfilms. En als Je alleen al de enorme belangstel ling voor de film in het buitenland ziet, dan geloof ik, dat we geslaagd zijn. En als ik op een woensdagmid dag een redelijk volle Amsterdamse bioscoop binnenloop en ik zie daar jeugdleiders met hun elftallen zit ten, dan ben ik tevreden. Al die jongetjes herkennen die gewone Jongen Cruijff uit het Betondorp in Amsterdam, Hagenaartjes weten dat'ie in het Spoorwijk het voetbal len geleerd zou kunnen hebben, of zoals ik, in de Jacob Marisstraat waar ik geboren ben, en Rotterdammertjes lokaliseren hem in de buurt van het Af rikaander plein Daarom is er die langen scène op zijn geboortegrond. En als de Grote Cruijff dan in slow motion een bal op zijn hak meeneemt, dan hoor ik zo'n leider in de bioscoop roepen: zie je nou dat je het zó moet doen? En dan ben ik toch wel erg tevreden. Dan stuit die filmkritiek heel hard op me af". gaat, Coerver komt. Ernst Happel is al klaar voor zijn uit de stad waar hij met Feyenoord zoveel successen Het bestuur van Feyenoord en de huidige trainer. Ernst Happel, had den eerder besloten het per 1 juli aflopende contract niet te verlengen. De Oostenrijker is vier jaar bij Feye noord geweest. In „Zijn periode" won Feyenoord de Europa Cup (1970) en de Wereldbeker. Reeds enige tijd circuleerden ge ruchten dat Ernst Happel, voor zijn Feyenoordtijd zeven jaar trainer van ADO (nu FC Den Haag), het bij Feyenoord na dit seizoen voor gezien zou houden. De geruchten werden sterker na de competitienederlagen tegen Ajax en FC Twente en de uit schakeling in het bekertoernooi door NEC, de huidige club van Coerver. Ook werd de naam Coerver de laat ste weken genoemd in verband met Feyenoord, zozeer dat het bestuur van NEC de oefenmeester verzocht zijn wensen op korte termijn kenbaar te maken, zodat de mogelijk nood zakelijk pogingen om een nieuwe trainer te vinden onmiddellijk zouden kunnen worden gestart. De overeenkomst tussen Coerver en Feyenoord is nu, toch nog onver- wacht.e en feit geworden. „Het was duidelijk dat er iets moest gebeuren aldus Feycnoord-manager Guus Brov. "We hebben de knoop dan ook maar doorgehakt en Coerver een tweejarig contract aangeboden". Wiel Coerver keert hiermee terug naar Rotterdam. Voor hij bij NEC in dienst trad, was hij trainer van Sparta, welke club hem twee jaar geleden ontsloeg. ROTTERDAM Met nog een ronde te spelen zijn de ijshockey- ploegen van Noorwegen en Neder land reeds zeker van promotie naar de b-groep. De Noren namen geen risico en wandelden met 8-3 over Frankrijk heen, Nederlancj nam duidelijk afstand van China, dat zo verrassend had gezegevierd over Frankrijk, 7-0. De slechte ;tart van de Nederlandse ploeg, die in de openingwedstrijd een nederlaag moest incasseren tegen Frankrijk, heeft dus geen nood lottige gevolgen gehad. Het treffen tegen Noorwegen, dat op de laatste dag plaatsvindt, is al leen nog belangrijk wie van beide teams de eerste plaats gaat bezetten. Wint Nederland en die kans is ge zien de stijgende vorm van de oran jemannen, zeker aanwezig dan eindigt Nederland door een beter sal do bovenaan. Een gelijkspel is ech ter voor Noorwegen reeds voldoende om zich kampioen van de C-groep te mogen noemen. De andere wedstrijden waren van weinig belang meer. Groot Brdttannië behaalde het eerste punt, door in 'n doelpuntrijk gevecht gelijk te spelen tegen de Denen: 8—8. De Hongaren zorgden ervoor dat zij in de running bleven, zo Nederland ook een mis stap zou maken, door Bulgarije geen enkele kans te geven. In Geleen werd het 5—1 voor de formatie van de Hongaarse steppen. HILVERSUM Het is nog niet bekend of de NOS-televisie woensdag 21 maart een rechtstreekse reportage zal uitzenden van de voetbalwedstrijd FC Twente—OFK Belgrado. Op dit moment is het Diekmanstadion in Enschede nog niet uitverkocht. Deze wedstrijd, die om 18.30 uur begint, wordt in ieder geval wel rechtstreeks via de radio (Hilver sum 3) uitgezonden. Direct hierop aansluitend wordt via dezelfde zen der een rechtstreekse reportage uit gezonden van Bayern München Ajax. Deze wedstrijd, die om 20.15 uur begint, zal wel rechtstreeks door de televisie worden uitgezonden. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur Vriendschappelijke wedstrijd Alle rangen f 1, Christiaans heeft ingeschoten; de stand is 20 voor Nederland. De twintig man sterke ijshockey- ploeg van Nederland stond gister avond ademloos rondom coach Way ne Hunter, die verbinding zocht met de Pellikaanhal in Tilburg. Eindelijk sprak de kleine Canadees de ver woorden: "Noorwegen—Frankrijk 8—3". Het restaurant van het Rotterdamse sportpaleis Ahoy veranderde in een carnavalszaal. De eigen overwinning op China (70) was goed gebleken voor promotie naar de B-groep. Frankrijk noch Hongarije konden Ne derland nog iets in de weg leggen. Zelfs een nederlaag morgen tegen Noorwegen zou Nederland niet meer deren. „Modderen" Na vele Jaren „modderen" waarin het grote publiek niet de geringste aandacht voor ijshockey kon opbren gen, lijkt nu een keerpunt bereikt. De volhouders in de Nederlandse ijs- hockeybond hebben de afgelopen twintig jaar niet voor niets gestre den, Hoe moeilijk die strijd is ge weest, blijkt wanneer men zich reali seert dat in het begin van de jaren vijftig ijshockey in Nederland bijna was uitgestorven. Alleen Den Haan (HIJS Hoky) hield vol. Pas in het midden van de jaren zestig ging het weer bergopwaarts. Allerwegen wer den kunstijsbanen geopend (Tilburg, Nijmegen, Groningen, Utrecht, Ge leen, Heerenveen, Den Bosch en Rot terdam). Er zijn nu dertien clubs die in de competitiespelen. Deson danks was er nog lang geen alge meen erkenning voor ijshockey. Een groot deel van Nederland (met name de steden Amsterdam en Rotterdam) keken nog immer met een zekere minachting naar het ijshockey-ge pruts. Men vergeleek deprestaties van Nederland met die van "De Gro ten" (Rusland, Tsjecho-Slowakije en Zweden) en kwam tot de conclusie dat het Nederlandse ijshockey niets voorstelde. Misschien dat het deel nemen van Nederland in de B-groep (waarin behoorlijk sterke landen als West-Duitsland, Zwitserland en Roemenië) de gedachte nu eindelijk doet postvatten dat het Nederlandse spelpeil toch aanzienlijk is gestegen en de toetst der kritiek nu redelijk kan doorstaan. Dat bleek tegen China al. In de eerste twee perioden was die ploeg een tegenstander van formaat, Ne derland was slechts in één opzicht sterker: het had betere individualis ten in handen als Cocki de Graauw, Jan Simons en Henrey Huntinga. Het duurde echter lang (tot de 18e mi nuut) voordat Nederland dat over wicht kon uitdrukken. Toen Huntinga echter 1-0 had gescoord, groeide Ne derland. De Oranjeploeg kon de marge uitbouwen naar 70. Treffers van Huntinga, Christiaans, De Graauw, De Heer, Koopman (2 x) en Simons. STAND: 1. Noorwegen 6 6 0 0 12 47-11 2. Nederland 6 5 0 1 10 48-15 3. Hongarije 6 4 0 2 8 33-19 4. Frankrijk 6 3 0 3 6 18-23 5. Bulgarije 6 2 1 3 5 23-23 6. China 6 1 2 3 4 14-26 7. Denemarken 6 0 2 4 2 17-47 8. Gr. Britt. 6 0 15 1 17-53 Bezoekt zondag a.s. de belangrijke wedstrijd LDWS-terrein Sportpark „De Vliet" EEN TRAINER voor beide afdelingen. wrden worden verzocht zich telefonisch of schriftelijk te wenden vaa Ke6teren, Wassenaarseweg 7, Katwijk, telefoon 01718—14531.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11