ederland ntrum euwe -indcl Berkhouwer voorzitter Heath en vakbeweging: hard tegen hard Dagboek brengt Arabieren in verlegenheid Europese parlement nse recherche: EUROPA-VS IN RUIMTE Eert atmosfeer van verscherpte klassenstrijd Ag 14 MAART 1973 (UPI) Nederland is het centrum van de handel aw soort drug, die „bruine suiker" wordt genoemd ..aren bekendgemaakt door Franse autoriteten die zich jestnjding van de illegale handel in narcotica bezig- 61 lei ijdi e Ondermijnende rol El Fatah NilsiaFinland: Twintig kilo superhaver graag meiden het nieuwe middel, Ipct. uit heroïne bestaat, Iemand die dit gebruikt andeerd binnen tien da- aan verslaafd. De don- worden in Parijs „brui- S| lenoemd. Iers hebben, zo zeggen autoriteiten, de Parijse r verdovende middelen heb111 nac*at de politie vorig Marseille geconcentreer- drugs een aantal zwa- [toebracht. en jde Olievenstein, hoofd Parijs gevestigde me- rum voor de behandeling e verslaafden, zei dat als landelaars in drugs wordt anen enkele maanden an- markt overnemen. „Mis- e markt in Marseille nu maar die in Parijs is er door de komst van een evaarlijker soort heroïne, rikaanse drugsbestrij- verklaarde men dat een leelte van de handel in ijd al in Nederland ge- 1 is geweest, maar dat TT^jatste tijd meer activiteit nemen. Er is een grote gemeenschap in Neder- uwe contacten heeft met Hongkong, waar de don- wordt geproduceerd, al- rikanen. rt achterhaalden douane- aan de Franse westkust isjiesj aan boord van een dam bestemd schip, ikt mij allemaal fantas- oren," zo reageerde iteur G. Toorenaar, chef zondere zaken van de Be politie, op de „bruine chten uit Parijs. De eren volgens de hoofdin- en hetze" tegen Nederland land „de boot afhoudt" aaamde Pompidou-over- ran» initiatief om in de gemeenschappelijke be komen van verdovende „De Fransen spelen ge- ilitiek spelletje, dat wordt >r de regering", aldus moeten uit Parijs nog de eerste aan wijzing krijgen die tot enige arresta tie leidt". Het is wel een feit dat in Amster dam via een „concentratie" van Chi nezen steeds meer heroïne op de markt komt. „Dit Jaar hebben wij al meer dan 3 kilo in beslag genomen, terwijl het Jaar nog maar net is be gonnen. Wat wij de laatste tijd pak ken, ziet er uit als kunstmest. Het zijn grijsbruine korreltjes met een heroïne-gehalte tot 45 procent.". Bruine suiker in een concentratie van 80 procent kennen wij in Ne derland niet, aldus de heer Toore naar. Begripvolle overvallers TURIJN (AFP) Twee ban dieten die gisteren poogden een juwelier in Turijn te beroven, hebben zich door de tranen van hun Slachtoffer laten vertede- Onder de indruk van de wa pens waarmee de overvallers hem bedreigden begon het slachtoffer hete tranen te schreien en een somber beeld te schetsen van de financiële positie waarin hij verkeerde en van de schulden die hij niet kon betalen. „Ziedaar, dat is alles wat ik heb", zei hij en bood de bandieten een bedrag van 5000 gulden aan. Dat was genoeg om de overvallers tot medelijden te bewegen. „Je hebt geluk gehadmaar waar zal Je twee rovers vinden die zoveel begrip kunnen op brengen", merkten zij op, waar na zij de benen namen. De Ju welier herstelde zich snel om de politie te waarschuwen. STRAATSBURG (ANP) De eerste Nederlandse voorzitter van het Europese parlement, het tweede kamerlid mr C. Berkhouwer (VVD), stelt zich voor dat het par lement, tesamen met de Europese commissie, initiatieven gaat ontwik kelen voor de vorming van een Europese Unie. Mr. Berkhouwer, voorzitter van de liberale fractie in het Europese parlement, werd gisteren reeds in de eerste ronde van de verkiezing, met 85 van de 166 geldige uitgebrachte stemmen, gekozen. Het eerste ka merlid dr. W. J. Schuijt, gesteund door de christen-democratische en conservatieve fracties, kreeg 71 stemmen, de Italiaanse communis te Leonilde Iotti tien. Mr. Berkhouwer had de steun van de liberalen, socialisten en gaullisten, krachtens een twee jaar geleden gesloten akkoord volgens hetwelk de huidige socialistische voorzitter (de Westduitser Beh- rendt) zou worden vervangen, eerst Volksstemming De eerste de finitieve grondwet sinds twaalf jaar in Syrië is bij een maandag ge houden referendum met 97.6 pro cent van het totaal aantal uitge brachte stemmen goedgekeurd. Vol gens de officiële uitslag heeft 88.9 procent van de 2.345.625 stemge rechtigden aan het referendum deelgenomen. Het was het derde re ferendum in Syrië binnen twee jaar. Treinstakingen De Britse treinbestuurders hebben gister avond besloten volgende week nog twee-uurs-stakingen te houden uit protest tegen de Britse maatrege len tot loonmatiging. Zondag 18 maart en donderdag 22 maart zul len er geen passagierstreinen rij den. zo heeft de vakbond van trein bestuurders bekendgemaakt. Mr. Berkhouwer door een liberaal en vervolgens door een Gaullist. Mr. Berkhouwer is gekozen voor een jaar. Het is echter gebruikelijk dat de voorzitter eenmaal wordt herkozen. Mr. Berkjhouwer verklaarde na zijn verkiezing dat het parlement, op voet van gelijkheid met de Euro pese commissie het dagelijks be stuur van de Europese economische Journalisten ontslagen Op last van de Egyptische regering zijn zeventig journalisten onder wie eni ge redactieleden van het gezagheb bende dagblad Al Achram ontsla gen. In de afgelopen twee maanden zijn al 89 personen van wie ruim de helft journalisten, uit de Arabische Socialistische Unie (ASU) gezet, de enige partij die in Egypte is toege staan. De 70 journalisten die nu zijn ontslagen, zijn niet uit de ASU moeten ontwikkelen voor de vor ming van de Europese unie, die vol gens de tien staats- en regerings leiders die in oktober aan de Euro pese top in Parijs hebben deelgeno men. tegen 1980 het licht moet zien, maar waarvan niemand nog een concrete voorstelling heeft. Mr. Berkhouwer toonde zich niet verwonderd dat hij met steun van de socialisten reeds in de eerste ron de de vereiste meerderheid had ge haald. In West-Duitsland werken socialisten en liberalen nauw sa men: ik ben in het algemeen niet zo erg uit op polarisatie", aldus mr. Berkhouwer. BONN (DPA) De Verenigde Staten zijn nog steeds bereid Euro pese satellietprojecten te steunen door levering van Amerikaanse draagraketten, verklaarde in Bonn het hoofd van de NASA, James C. Fletscher. Fletcher voerde besprekingen met de Westduitse minister van weten schappen, Horst Ehmke. Ehmkes departement deelde mee dat de minister had onderstreept dat Europa bereid is deel te nemen aan het Amerikaanse post-Apollo- project van het ruimtelaborato rium. Volgens Ehme zijn op dit vlak al concrete stappen gezet, waaronder de schets voor een ontwerp van ver gaande samenwerking tussen de Europese staten en Amerika. Hij heeft tegenover Fletcher tevreden heid uitgesproken over het feit dat behalve West-Duitsland, ook België, Engeland, Frankrijk, Italië en Ne derland, aan het ruimtelabproject willen deelnemen. Uit het Soedanese onder zoek naar de moorden in Khartoem van twee Amerikaanse diplomaten en een Belgische collega van hen door de Zwarte-Septemberbeweging Is verrassend naar voren gekomen, dat er een klandestiene revolutio naire Islamitische beweging bestaat, die haar vangarmen uitstrekt van Tripoli in Libië naar het Midden- Oosten en de de noordoostpunt van Afrika. De uitgebreide vertakking van dit netwerk van spionage en ondermijnende activiteiten heeft de Arabische leiders voor een ernstige crisis geplaatst. Zij zijn zo verrast en in verwarring gebracht door deze onthullingen, dat zij nog geen openbare verklaringen hebben afge legd over deze openlijke uitdaging en over de geheime diplomatieke nota's, die president Gaafar Nimei- ri, de jonge leider van Soedan, aan hen gericht heeft. Uitvoerige documentatie heeft aan getoond, dat de klandestiene bewe ging haar hoofdkwartier heeft in Tripoli (Libië). Het blijft echter onzeker of de leiding direct berust bij de Libische president Ghaddafi. Tot dusver heeft Ghaddafi gewei gerd in te gaan op het openlijke verzoek van Nimeiri om Fawaz Yassin uit te wijzen. Deze is naar Libië gevlucht, enkele uren voor de bestorming van de Saoedi-Arabische ambassade in de Soedanese hoofd stad. welke overval zoals bekend lokkte tot de moord op de drie <31- pTomSten Middelpunt- Om een of andere onverklaarbare reden heeft Fawaz Yassin zijn dag boek achtergelaten. Dit en andere documenten tonen niet alleen aan, dat hij persoonlijk leiding gaf aan de voorbereiding van de operatie van de Zwart-Septemberweging, maar ook dat hy het middel punt was van een ondermijnende beweging die er de volgende doel einden op na hield: 1. De omverwerping van Nimeiry's regering ten gunste van een islami tisch socialistisch regime, dat de Soedan zou verenigen met Libië en Egypte in een embryonale Federatie van Arabische Republieken een di recte consequentie van een dergelijk regime zou zijn de vernietiging van de breekbare overeenkomst, die vre de schiep tussen het Mohamme daanse noorden en het niet-mo- hammedaanse zuiden van Soedan, nadat er aldaar 17 Jaar burgeroor log was gevoerd. 2. Actieve steun van Libië via Soe dan voor de bevrijdingsbeweging voor Eritrea (ELF), die ten dele onder mohammedaanse leiding staat en die de bedoeling heeft keizer Haile Selassie van Ethiopië en diens door christenen beheerste regering uit het zadel te werpen. De ELF werkt aan de grens van Soedan met de Ethiopische provincie Eri trea maar heeft de laatste tijd ern stig geleden onder interne ruzies als gevolg van de moeilijkheid voldoen de wapens voor de rebellen aan te voeren. 3. Ondermijning van Arabische re geringen (met inbegrip van die van CoD^icAit LD/AD/Observer Egypte) die willen samenwerken met de Verenigde Staten om een regeling door onderhandelingen te krijgen van de crisis in het Mid den-Oosten. De ontdekking dat El Fatah, de voornaamste Palestijnse guerrilla organisatie die diplomatieke status genoot in Soedan, het centrum was van deze klandestiene beweging, die zich slechts ten dele bezig hield met strijd tegen Israël, maar meer direct met ondermijnende activitei ten in Arabische en Afrikaanse lan den die als ..reactionair" werden beschouwd, heeft een ernstige crisis binnen deze beweging en in de re laties daarvan met Arabische rege ringen aan het licht gebracht. President Nimeiri. die altijd een vu rig aanhanger was van El Fatah en de Palestijnse zaak hoopte dat Yas ser Arafat, de leider van E! Fatah, zich duidelijk zou distanciëren van de operaties van diens bureau in Khartoem. In plaats daarvan gaf Arafat er de voorkeur aan Nimeiri te beledigen door een boodschap te zenden aan president Anwar Sadat van Egypte, waarin hij om de steun vroeg tegen „de koortsachtige, onver wachte campagne van de Soedanese president als onderdeel van een nieuwe ernstig Amerikaans plan om een einde te maken aan de Pales tijnse revolutie" In de ogen van Kartoem toont deze boodschap duidelijk de band aan tussen El Fatah en de Zwarte Sep temberbeweging, benevens de klan destiene ondermijningsactiviteiten, gericht tegen Arabische en Afri kaanse staten. De Egyptenaren zijn erg in de war gebracht door dit openlilke conflict tussen El Fatah en Libië aan de ene kant, en Soedan Saoedi-Arabië en Jordanië aan de andere. Sadat heeft tot dusver niet geantwoord op de particuliere boodschappen van Nimeiri. waarin deze steun vroeg voor zijn acties om het plaatselijke bureau van El Fatah te sluiten en de schuldigen te straffen. Maar het blad El Gomhoeria te Kairo heeft een hoofdartikel gepubliceerd, waar in de operatie van de Zwarte Sep temberbeweging in Khartoem werd gekritiseerd. Dit ziet men in de Soedanese hoofdstad als een aan wijzing voor Sadat's houding. Observer-Dienst Wraak De politie heeft giste ren een Jonge toneelschrijver ge arresteerd nadat deze had bekend brand te hebben gesticht in een theater in Tel Aviv dat geweigerd had een door hem geschreven stuk te spelen. De man zei paraffine te hebben verspreid op de trappen van het gebouw dat gelegen ls in de drukke Dizengoff-straatEr ontstond paniek toen de brand uit- 9 brak. Enkele personen sprongen uit ramen van de tweede verdieping. Niemand werd ernstig gewond overname van de Pa- markt door Nederlanders nooit gehoord. „Als al waar is, wat wordt be- Jom wordt de recherche nd dan niet ingelicht? Wij De Waart: t 'hangen' 5 ilieuwe Waterweg IT (ANP) Volgens dr. irt, als bacterioloog ver- /ra;n het Instituut voor Voe- »ek van TNO in Zeist, ;eu| n aangenomen dat er een bestaat op de plaats waar Waterweg bij Hoek van taondt in de Noordzee. W zijn mening op metin- hoeveelheid fenol in het I bü eb als bij vloed. Vol- heeft hij gelijke hoeveel- •1 gevonden zowel bij eb I einde van de vloed, wan- rote hoeveelheden zeewa- Waterweg zijn binnenge- ve- Ik blijft het in de Rijn se fenol als een soort voor de monding van de aldus dr. De Waart, die dB fo-atie vond van één deel en miljoen delen water, II een te hoge concentra- ir Wijking mag dienen dat centra tie van 5 delen fe- irrl Ln^1i°en delen water bij ftjes al na vier uur het v 6bjke effect kan worden ra. hem geconstateerde con- Iraol worden door dr. De geruststellend" genoemd. „De Britse vakbeweging heeft haar oorspronkelijk idealisme verloren. Het ging haar in vroeger tijden nog om andere en grootser dingen dan alleen een behoorlijk loon. Materialistisch geworden verkeert zij thans op hetzelfde terrein als haar klas sevijand en toont zij vaak dezelfde hebzucht en dwaasheid" Zo schreef kort geleden een vooraanstaand socialist, de gewe zen hoofdredacteur van de New Statesman. En op het eerste gezicht lijkt er heel wat voor zijn kritiek te zeggen. De huidige agressiviteit van de vakbeweging valt immers niet te verklaren uit het soort van wan hoop waar haar leden tijdens de grote depressie van voor de oorlog maar al te veel reden toe hadden. Verre van dat. Hun levensstandaard is niet alleen veel hoger dan toen maar blijft ook al een generatie lang steeds verder omhoog gaan. Want de lonen stijgen veel sneller dan de prijzen. In het laatste Jaar ongeveer tweemaal zo snel. En in hetzelfde tijdvak daalde het werk loosheidscijfer met niet minder dan tweehonderdduizend. Heath zou dan ook bijna kunnen zeggen wat Macmillan al een jaar of vijftien geleden zei: „You've ne ver had it so good". Daar komt bo vendien nog bij dat de arbeiders klasse in de laatste maanden ook wel heel weinig reden had tot af gunst op de bezittende klasse. Een klein groepje van die laatste eige naars van huizen en bouwgrond, mogen aan de inflatie goed hebben verdiend, maar de grote meerder heid heeft het op de beurs hard te verduren gekregen. Zo snel zag zij daar de waarde van haar bezittin gen slinken dat zij wel enige reden had tot de klacht „we've never had it so bad". Door J. H. Huizinga En die koersdaling was het gevolg van Heath's bekering tot een poli tiek van vérstrekkende overheidsbe moeienis met het economisch leven die de overwegend liniks georiën teerde vakbeweging eigenlijk nog een een extra reden tot tevreden heid zou moeten zijn. In plaats daarvan staat zij op haar achterste benen. Er wordt niet al leen meer gestaakt dan ooit maar ook is reeds besloten eerlang, wel licht op 1 mei, een nationale sta king af te kondigen, zij het dan ook slechts voor één dag. Kortom wij leven hier in Engeland thans in een atmosfeer van scherpe klassen strijd zoals men in lange jaren niet meer heeft gekend. En dat alles ogenschijnlijk alleen omdat de re gering wettelijk paal en perk heeft gesteld aan inflatoire loonstijgingen. Zo gezien lij-let het hiervoor geci teerde commentaar op de materia listische hebzucht en de kortzichtig heid van de vakbeweging inderdaad niet ongewettigd. Maar men kan het ook anders zien. worden. En het is omdat Heath dat recht heeft durven aantasten dat de valkbeweging zo opstandig is ge worden. Haar agressiviteit is een soort van instinctieve, defensieve reactie veeleer dan een doelbewuste poging het onderste uit de kan te Volksinkomen halen. kingen uitroepen waarbij het niet zo zeer te doen is om loonsverho gingen als wel om protest aan te tekenen tegen de wet die daar paal en perk aan stelt. Premier Heath Daarvoor hoeft men er zich alleen rekenschap van te geven dat de huidige agressiviteit van de vakbe weging evenzeer uit zórg om het behoud van haar historische ver worvenheden zoals het recht van vrij onderhandelen met de werkge vers, als uit hebberigheid voort spruit. Dat recht heeft de beweging in zo lange jaren van worsteling veroverd en het heeft haar zoveej opgeleverd dat het welhaast onver mijdelijk een heilig huisje moest Het ds dan ook zeer de vraag of de vakbeweging wel in de wettelijke loonbeheersing zou berusten als Heath haar ervan kon overtuigen dat de prinoiplële en materiële of fers die hij daarmee van haar eist niet groter zijn dan die welke hij de bezittende klasse met zijn wette lijke prijs- en winstbeheersing op legt. Ook Wilson, die uiteraard be reid is de bezittende klasse veel harder aan te pakken, heeft de vakbeweging niet bereid gevonden in ruil daarvoor het heilige huisje, waarin zij zich heeft verschanst, te ontruimen. Wat de socialistische leider mis schien wel van haar gedaan zou kunnen krijgen is een matiging van haar looneisen. Heath heeft de hoop nog niet opgegeven dat dit ook hem uiteindelijk, als hij inmid dels het been maar stijf houdt, ook nog wel zal lukken en hij zodoende de grote steen des aanstoots, de wettelijke loonbeheersing, weer uit de weg zal kunnen ruimen. Maar voor het zo ver komt zal het hard tegen hard tussen regering en vak beweging blijven gaan. Of Juister gezegd, tussen de volksvertegen woordiging die 's l-and's wetten maakt en de militante vakvereni gingsleiders die haar dat recht schijnen te betwisten en thans sta- Die strijd is des te bitterder omdat de vakbeweging niet alleen voor haar heilig recht meent te vechten maar ook voor een billijker verde ling van het volksinkomen en het En ook dat laatste is begrijpelijk genoeg. De bezittende klasse mag in de laatste maanden een aanzienlijke papieren veer hebben gelaten, op de beurs. Maar men hoeft niet lang in dit land rond te kijken om te be seffen dat, ondanks alle op verklei ning van de inkomensverschillen gerichte belastingpolitiek. de klasse- tegenstellingen nog steeds zodanig blijven dat de arbeiders er een mentaliteit van ouderwetse klassen strijd aan ontlenen. Zo lang zij het recht behielden hun monopolie op de arbeidsmarkt te gebruiken om voor zich een steeds groter deel van de nationale koek op te eisen kon zy die menta liteit daarin uitleven. Maar nu zij dat recht hebben verloren blijft bun weinig anders over dan te zeg gen "Als gy regering het recht eist mijn levensstandaard vast te stellen als gij met uw wetelyk loonprijs en winstbeheersing de verantwoordelijk heid voor de verdeling van het volks- inkomen op u neemt, dan hebben wij het recht van u te eisen en die eis desnoods met industriële actie kracht bij te zeten, dat gij daarbij billijk te werk gaat". De wettigheid van die eis wordt door Heath niet ontkent. Hij geeft thans niet minder hoog op van zijn geloof in de noodzaak van "fair "shares" ('n eerlijke verdeling) dan de socialisten die dit motto van ouds af aan in hun schild heben gevoerd. De standpunten van regering en vakbeweging blijven mijlen ver int elkaar liggen over de vraag wie hoeveel moet hebben en hoeveel ni vellering verenigbaar is met hand having van de prikkkels die nodig zijn om een kapitalistische econo mie te doen functioneren. De nieuwe fiscale maatregelen iie de minister van financien dezer da gen in zijn begroting heeft aange kondigd, zullen er zeker niet toe bijdragen de twee partijen dichter bij elkaar te brengen. Want als zelfs zulk een oonersvatief orgaan als de Financial Times de regering verwijt dat zij met deze maatrege len niet ver genoeg in de richting van „fair shares" is gegaan, dan kan men zich voorstellen hoe de vakbeweging erop reageert. Haar strijdbaarheid zal er slechts sterker an worden. En daar de regering zich van haar cant daar schijnt iedereen het wel over eens te zijn in een po sitie heeft geplaatst waar zij niets anders meer kan doen dan het been stijf houden, ziet het er naar uit alsof wij een roerige lente en zomer tegemoet gaan.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9