Rijnsburgs-corso 15 september in Hamburg te zien Plannen voor 'n unieM woonheuvel Sassenheim FAAM OVER DE GRENZEN MET PENSIOEN Mini-Keukenhof in hoofdstation van Duitse stad voor rekening van Leidenaar Groene Kust onderwerp tentoonstelli l: SPANNEND STREEKDEI V SE- STREEK WOENSDAG 14 MAA Het wordt voor de Stichting "Rijnsburg's Bloemencorso" een druk corsojaar. Driemaal zal de fleurige stoet in zijn geheel uitrijden en bovendien zullen er enkele praalwagens te zien zijn in Katwijks "Flora's kleuren pracht aan zee". Eerst komt op 4 augustus het eigen corso van Rijnsburg naar Leiden, dan gaan er 11 augustus enige wa gens naar Katwijk, op 5 sep tember zal het te zien zijn in Den Haag om gestalte te geven aan de feesten in de residentie ter gelegenheid van het vijfen twintigjarig regeringsjubileum van koningin Juliana en ten slotte volgt Hamburg, want daar zal 15 september, evenals twee Jaar geleden in Keulen, worden aangetreden in het kader van een nationale presentatie in het buitenland. Men schijnt in Rijnsburg nog meer vragen te hebben gekregen, doch daarop kon, gezien het reeds overbelaste programma, niet worden ingegaan. Wanneer het op bloemenpresentaties aankomt zijn de Rijnsburgers de laatste jaren veel gevraagd. In binnen- en buitenland. Dat is voor een belangrijk deel te danken aan Niek Hemmes, vertegenwoordiger van het algemeen bestuur van "Flora" en secretaris van de Stichting "Rijnburg's Bloemen corso". Hij heeft in het buiten land vele relaties en is er altijd weer bij als hij "zijn" Flora en daarmee de mensen uit 't vak kwekers en handelaren in het licht van de schijnwerpers kan brengen. We hoorden het in Keulen en we hebben het nu weer gehoord van de stadsautoriteiten uit Hamburg, dat het voor een groot deel mede aan de doortastend heid van Hemmes te danken is, dat het Rijnsburgse corso de laatste jaren belangstelling ge niet tot ver over onze landsgren zen en dat het daar ook kan worden gepresenteerd om meer bekendheid te geven aan de produkten uit de Nederlandse agrarische sector. Dat mag wel eens gezegd worden nu het cor so straks naar Hamburg gaat om luister bij te zetten aan de In ternationale Gastenbau - Aus- stellung. Door Cees Combee Foto Ton Meinsma Eckström en zijn naaste medewer ker dr. Johann Gütt, die directeur is van het bureau voor land- en tuin bouw van de stad Hamburg en die belast is met de leiding van de I.G.A., waren vol lof over de kleurige presentatie van Keukenhof in sa menwerking met de Nederlandse Spoorwegen en het Nationaal Bu reau voor Toerisme. „Een fantastisch arrangement van Kriest en naar mijn mening een zeer goede stunt om Hamburgers enthousiast te ma ken voor uw prachtige, ongeëvenaar de Keukenhof en voor de bollenvel den", constateerde een uiterst vrien delijke dr. Gütt. „Er bestaat wel be langstelling voor. Zie maar eens hoeveel mensen naar die tulpen- pracht, maar de crocussen en naar de hyacinten staan te kijken. Het is een uitstekende blikvanger voor de „Rollende Hollander". Ter verduide lijking: de oranje NJ3.T.-trein „Hol land ist da" die nu door Noord- en Midden-Duitslands toert, heeft deze naam in Hamburg gekregen. Derde keer Even later zitten we met Eckström en Gü tt in het tegenover Hamburg- Hauptbahnhof gelegen hotel „Reich- hof". Daar vertelt Eckström. dat hij in september 1971 tijdens het cor so in Keulen de eerste contacten heeft gelegd met „verkoopleider dr." Niek Hemmes van de Rijnsburgse bloemenveiling „Flora" en secretaris van de Stichting „Rijnsburgs Bloe mencorso". Toen is het plan ontstaan ook zo'n prachtige stoet te laten rij den tijdens de Hamburgse Interna tionale Gartenbau- Ausstellung. Het is nu voor de derde keer, dat een dergelijke expositie wordt georgani seerd: 1953 en 1963 waren succesrij ke voorgangers. „Planten und Blumen" is met zijn fraai aangelegde park, zijn botanische tuin, congrescentrum en Jaarsbeurs hallen een prachtig recreatie-oord in het midden van deze havenstad en niet ver gelegen van de Buiten-en Binnen Alster die van elkaar zijn geschieden door de Kennedy- en Lom- bardsbruggen. De I.G.A., die daar bijna een half Jaar lang wordt ge houden, heeft iets gemeen met de vorig Jaar: een presentatie van alles op het gebied van planten, bloeken, bomen, fruit en groenten en die te vens op het gebied van de tuinarchi tectuur het nodige moet laten zien. Er komen bovendien zes grote bin- nententoonsteüingen, waaraan be kwame tuinarchitecten en arrangeurs uit binnen- en buitenland hun me dewerking zullen verlenen. Trouwens de gehele expositie draagt een inter- nationaal karakter met inzeiidingen uit vele landen van de wereld. Dolblij - In Hamburg is men dolblij, dat het gelukt is een befaamd Nederlands bloemencorso aan te trekken. Ze heb ben die Rijsburgse kleurige stoet in 1971 in Keulen gezien en verwachten, dat het een enorme trekpleister zal zijn voor het bezoek aan de stad en aan de I.G.A. Leidenaar Joop Vissers schepping „De Sterrenbeelden" zal we worden aangepast aan de opzet, die dit „Hollandse visitekaartje" in Duitsland vereist: een propaganda voor alles wat ons land aan agrarisch produkten te bieden heeft. Dat zal zichtbaar moeten zijn op alle dertien praalwagens, die straks over de weg van Rijnsburg naar Hamburg zullen worden gebracht en daar weer zul len worden opgebouwd. Bloemen, vaste planten, bomen, groenten, fruit, bloembollen en agrarische produkten, zoals kaas, boter, eieren en wat al niet meer, zullen er op worden uit gestald. Een zeker niet eenvoudige zaak voor ontwerper en bouwer Joop Visser en voor bloemen-hoofd-arran- geur Willem Buurman. Natuurlijk zul len ook kaas- en bloemenmeisjes ac te de presence geven. Er wordt momenteel in Ham burg druk gewerkt om de Neder landse grote bijdrage aan de Inter nationale Gantenbau-Austellung tot het evenement te maken van het ge beuren buiten „Planten und Blu men". Begrijpelijk zal ons land ook ruimschoots tegenwoordig zijn tijdens de exposititie in het imposante stads park. Met de algehele leiding is be last de Nederlandse regeringscom missaris van de I.G.A. mr., P. P. A. Theunissen, die tevens voorzitter is van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij". de Hamburgse agrarische auto riteiten: „We weten, dat het een zeer kostbare zaak wordt, doch het Mi nisterie van Landbouw en Visserij in Nederland en het bedrijfsleven dra gen de kosten. Het wordt de stad Hamburg aangeboden. De organisatie van het corso blijft in de vertrouwde handen van de Stichting .Rijns burgs Bloemencorso" met als cen trale figuur Niek Hemmes, die hier al vele malen is geweest om de zaak met ons door te spreken. Wij zorgen, dat men hier de wagens goed kan opbou wen en dat er een route van zo'n tien vijftien kilometer wordt uitgezet want dat is wel nodig voor een twee kilometer lange stoet en dat ar rangeurs, figuranten en muziekkorp sen goed worden ontvangen". Mini-Keukenhof Hubertus W. Hillig van „Tourist Information Hamburg" was zeer verheugd, dat de Hamburgse I G.A- organisatoren er in waren geslaagd zo'n massale bloemenstoet naar de havenstad te halen. Hij zei: „Wij haken daarop natuurlijk in met onze propaganda en zullen proberen velen uit het gebied rond Hamburg op die zaterdag 15 september naar onze stad te krijgen. We hebben nu met die mini-Keukenhof een klein voorproef je van de bloemenpracht in Neder land. 'k Heb wel het idee, dat er ve len uit deze omgeving enige dagen naar Nederland zullen gaan als daar in april en mei de bolbloemen bloei- In de afgelopen dagen hebben vele duizenden Cees Kriest „Keukenhof- Nederlandse Spoorwegen Natio naal Bureau voor Toerisme-visite- kaartje" bewonderd. Kriest, die by de opbouw van de drie grote borden met daartussen paden medewerking kreeg van Keukenhof-tuinman Willen Dol (35), heeft in zijn lange en succes DEN HAAG Bij KB is aan de inspecteur-generaal van de Rijkspoli tie, de Leidenaar W. de Gast, op zijn verzoek eervol ontslag verleend we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. De heer De Gast was algemeen inspecteur van het korps. HAMBURG/RIJNSBURG/LISSE We ontmoetten hem in de^grote aankomst en vertrekhal van het Hamburgse hoofdstation aan de Hachmannplatz: senator Wilhelm Eckström. Hij stond te kijken naar de fleurige door Leidenaar Cees Kriest (67) gearrangeerde mini-Keukenhof. Eck ström is de verantwoordelijke man in het Hamburgse stadsbestuur voor alle zaken op agrarisch gebied. Dus voeding, landbouw en beplantingen. Toen hij merkte, dat ik een Hollander was en uit Leiden dicht bij Rijnsburg kwam zei hij: „Het Rijnsburgse corso komt 15 september naar Hamburg. Dat staat nu vast. De voorbereidende besprekingen met "dr." Hemmes en het ministe rie van Landbouw zijn gunstig verlopen. We zijn nu bezig een passende route te zoeken door het centrum van onze wereldstad. Dat corso moet een van de hoogtepunten worden van de I.G.A., de Internationale Gartenbau-Ausstellung. Deze wordt van 27 april tot en met 7 oktober gehouden in het stadspark „Planten und Blumen". Van het Nederlandse ministerie van Land bouw en Visserij hebben we fantastische medewerking gekregen en ook van het bedrijfsleven. Het wordt op die zaterdag een grootse Hollandse manifestatie". DEN HAAG In de w 1 het hoofdkantoor van de Den Haag zal van 19 mai met 21 april een tentooi zien zijn, die is ingericht deratie Nederland "Groenej en de ANWB en gewijd Groene Kustweg. Deze Groene Kustweg tisch attractieve route Noordzee- en Waddenkus derland, noord West-Duiti marken en Noorwegen, die| aandacht van het publiek bracht door samenwerk( organisaties in de betreffi den van Nederland. Deze oi zijn gebundeld in de Fede derland "Groene Kustweg", De federatie omschrijft Kustweg als volgt: het is geschreven weg, eerder ee lijn, waarlangs de automol groot aantal landschappeliji turele bezienswaardighedt den in een ontspannen sfe minder bekende attracties! bied dat nog niet volledig risme 'is overspoeld. Het middelpunt van de ex: staat uit cartoons van de kenaar Peter Wirsing. Hie; wordt in foto's en ander een beeld gegeven van Kustweg. De tentoonstelling wordt aersteund door praktische tie zowel over het binnenll over het Duitse, Deense t esT traject van de Groene Kusti D 'SP n i welf De Leid.se Europ-arrangeur Cees Kriest (67) heeft in het Hamburgse hoofdstation aan de Hach- manplatz een mini-Keukenhof gearrangeerdwaarvoor de Duitsers grote belangstelling toonden. Op de foto ziet men Kriest nog wat ongerechtigheden tussen de tulpen weghalen. Natuurlijk ont breekt op deze Holland-presentatie de echt vaderlandse molen niet. N ell hoe ger ürs enl HAZERSWOUDE Hazl Boys. definitief uitgeschal nog een woordje mee te zake de bezetting van plaats in de LVB, middag om 4.15 uur voor geen belang zijnde uitwedst: ^e€ het Leidse Sleutels. j Van groot belang js de str die Alphense Bosy en St. 1 um( zondagmiddag om half drie phense Bijlen gaan uit veel mers, met nog drie wedst >t. "gaan", staat de thuisclub ten voor op rode lantaai Oranje Groen en de Ha® leidi formatie slechts twee pui nali: ling volle loopbaan als bloemenarran- geur in alle delen van Europa al van deze presentaties gemaakt Lon den, Wenen, Parijs, Berlijn, Mün- chen, Zürich en nog vele andere ste den. Voor Keukenhof werkt hij al meer dan achttien jaar. Leidenaar Kriest is tussen de bloemen geboren; zijn vader Jan Kriest was een bekend dahlia-kwe ker aan de Leidse Witte Rozenstraat. Op 22-jarige leeftijd begon hij zelf een bloemenzaak.Tot 1936 was deze gevestigd aan de Korevaarstraat en daarna zette hij de zaken voort aan de Breestraat onder de naam „Le Jardin Exotique" en „Boutique Ar- tistique". Z'n dochter heeft nu de da gelijkse leiding en zelf gaat Kriest er als Europ-arrangeur vaak op uit om fleur te geven aan bloemenshows. Voor de stations-expositie in Ham burg waren de gele en oranjekleu rige Apeldoorns, de paarse, witte en hyacinten en de crocussen met de Japanse azalea's en de forsythia- takken van Lisse in containers per N.S naar de havenstad gebracht. Met z'n tweeën zijn ze een uur of zes, ze ven bezig geweest om in die sta tionshal een werkelijk grote fraaie en kleurige show in te richten. De bolbloemen waren in Lisse voorge trokken om precies in de juiste rijpte in kistjes in de mini-Keukenhof te kunnen worden geplaatst. Straks doen ze dat in Essen weer als daar eind volgende week de N.B.T.-tren arriveert. De bescheiden Kriest oogstte veel succes met zijn creatie. Vele Hamburgse autoriteiten com plimenteerden hem en meermalen kon men horen, dat zij het „wonder mooi" vonden. SASSENHEIM Het Sassen- heimse gemeentebestuur heeft voor het al meer dan vijf jaren slepende probleem T>atsun' een passende oplossing toegespeeld gekregen. Op het terrein van dit auto-importbedrijf dat binnen kort naar Lisse zal worden ver plaatst. kan een voor Nederland uniek 'woningproject een zoge naamde 'woonheuvel' verrijzen. Het door particulieren ontwikkel de plan voorziet in de bouw van 40 tot -50 verspringend op elkaar geschakelde wooneenheden, ge groepeerd rond een parkje met daarin een zonneweide, speelvij ver en eventueel kinderbad. Voor de realisering van het gehele pro ject de kosten bedragen naar schatting rond vijf miljoen gulden heeft reeds een financierings maatschappij de nodige toezeg gingen gedaan. De 'particuliere initiatiefnemers' zijn de heren J. C. Groenewegen en J. Dijkstra, de leidende figuren ach ter het door de omwonenden aan vankelijk uitgebrachte protest tegen de vestigmg van Datsun in Sassen heim (1968) en de figuren ook, die dit protest tot aan de Kroon hebben doorgezet en gewonnen. Vorig jaar werd alsnog bepaald, dat de goed keuring aan het raadsbesluit, waar bij de vestiging van Datsun moge lijk werd, zodra Datsun zijn reeds aangekondigde verhuizing naar Lis se heeft uitgevoerd. Dat 'gelijk' bij de Kroon Groe newegen en Dijkstra over deze ac tie: "We hebben er ontzettend veel van geleerd en achteraf zeggen we ook: het was nog een plezierige tijd ook' heeft de beide Sassenheimers niet op hun lauweren doen rusten. Als direct betrokkenen ook bij deze zaak hun huizen grenzen aan het terrein van de Datsun wisten zij dat het gehele spel na het vertrek van Datsun weer van voren af aan zou kunnen beginnen. 'De enige af doende en goede oplossing voor dit probleem is,' zo stelde Groenewegen bijvoorbeeld ook direct na het ver nemen van de beslissing van de Kroon,' woningbouw.' Voor die woningbouw heeft de ge meente Sassenheim in het verleden gezegd wel te voelen. Alleen, zo luid de het steeds, wij zien de mogelijk heden daartoe niet zitten. Gewezen werd dan steeds op de hoge kosten van de grond (inclusief bouwrijp maken zeker boven de 100 gulden per m2) en het geringe aantal wo ningen da/t er op het 10.000 m2 grote terrein zou kunnen worden gebouwd. 'Wellicht een tiental bungalows, maar echt, we zien het niet zo zit ten.' Geen onbekende Die bungalows hadden Groenewe gen en Dijkstra als aannemer gee'1 onbekende in de mogelijkheden en vooral onmogelijkheden in 't hui- dis^ bouwen aanvankelijk ook als eerste op hun lijstje staan. Een mo gelijkheid, waarvan zij uiteindelijk toch afstapten, omdat zij 'het niet juist achten een soort goudkust je met een tiental woningen van rond de drie ton neer te zetten in een wijk'. Enige gesprekken met het ge meentebestuur hadden hen daarna verder normaal gesproken van acti viteiten op het terrein van de wo- nüigbouw moeten afhouden. Groene wegen: 'Tijdens die gesprekken wa ren wij het er met zijn allen over Zo zal de woonheuvel, als de plannen doorgaan, er uit komen te zien. (Foto's Jan Holvast) eens. dat woningbouw de enige ge schikte oplossing was. Alleen: de in zichten over de financiële haalbaar heid verschilden. De gemeente heeft geen gelden beschikbaar om het terrein op te kopen en zag geen mogelijkheden om op een betrekkelijk klein terrein voldoende aantrekkelijke woningen te bouwen, waardoor de prijs haal baar zou zijn". Conclusie van de heren Groene wegen en Dijkstra, die inmiddels ook al gesprekken hadden gevoerd met de directie van Datsun (beter gesteld: de financiële mensen van Hart Nibbrig en Greve NV), die het eerder gedane aanbod gestand deed de gronden te willen verkopen zon der daarop winst te maken indien die gronden voor gemeenschapsbe lang zouden worden aangewend (park. woningbouw etc)"Iedereen is wel erg welwillend tegenover ons, maar er gebeurde gewoon niets". Geruchten Er was toen ook de stroom ge ruchten over de nieuwe bestemming van het terrein maar bleef aan houden: een supermarkt, een cash- en carry zaak, importafdeling van Hart Nibbrig en Greve voor vraohtwagens. motoren of orom- fietsen etc uiteindelijk slechts één mogelijkheid voor de heren Groenewegen en Dijkstra over: zelf een vakman vragen met een plan te komen om uit de impasse te ge raken. Die vakman, de Goudse ar chitect Rietveld, een relatie van de heer Dijkstra en in Sassenheim geen onbekende, moest een in velen ogen schaap met vijf poten op pa pier zetten. Groenewegen: "Er moesten méér woningen op datzelf de stukje grond komen om de grondprijs te drukken, als totaliteit moest het geheel passen in de be staande omgeving en bebouwing en qua prijs moest het passen binnen de huidige opvattingen. We vinden door Rietveld een knappe oplossing gevonden". Die oplossing is het enkele dagen geleden bij het gemeentebestuur Ingediende plan voor een woonheu vel. Die woonheuvel bestaat in principe uit een aantal versprin gende op elkaar gestapelde woon eenheden, met ieder een groot ter ras op het zuiden. De hoogte van de "heuvel" varieert van 12 tot 15 me- te» en heeft zowel in de hoogte als diepte door de ver- en inspringen een plastisch (beter: speels) aan zien. De woonheuvel, te bouwen in een soort rechthoek, heeft wat bouw kosten betreft de voordelen van de traditionele "hoogbouw", terwijl het dit aanzien niet heeft. Omdat ver der alle auto's van de bewoners on der in het gebouw een parkeerplaats vinden (via die parkeerplaatsen kan men ook in de woningen komen), er geen wegenaanleg op het terrein ,M t de i nodig zal zijn en groen ningen een belangrijke plajieli nemen, lijkt de opzet kans gen te hebben. Temeer chitect Rietveld verwacht te creëren 40 tot 45 wonin hankelijk van de wensen toekomstige bewoners; er variaties van schakelingen boven elkaar gelegen eenhÉalte gelijk, terwijl eventueel oc roem meenschapsruimten kunnen rluch den ingebouwd) ondanks di u's, wachten koopsommen van ut b tot 180.000 gulden vrij ge van de hand zullen gaan. wellicht een mogelijkheid maatschappij die dit projei nancieren ook een aantal ningen in het geheel opne n ze zouden voor de doorstro r of de huisvesting van me r schikt zijn, die best bereid geld voor hun woning dan toe te betalen, maar daar voor willen hebben. Dat b in deze woonheuvel". Denkbeeld Het optimisme van architi veld "Ik heb al lang met I beeld van een woonheuvel pen, alleen de mogelijkhede te verwezenlijken ontbraken toe, temeer omdat er veel de horizontale en verticale is steed moet worden en dit geld vraagt" wordt door de omstandigheid, dal heim woontechnisch een ide tie inneemt. "Centraal eigei mei sen Amsterdam en Den Hs bij Schiphol, direct aan de en in de nabijheid van bi]|rides een Estec en een Sikkens". Groenewegen tenslotte; heel moet van onze kant gei den als een stimulans die ordei zijn:

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4