benadering in nota dstrekte illusie" De ontluikende natuur is nu uw tafelgenoot, aardgracht moet blijven Reinigingsdirecteur sceptisch tegenover gescheiden ophalen Rechtzaak in de raadszaal - ,JDeReukenhqf„ erkgroep milieubeheer MILIEUZAKEN IN STAD EN STREEK Collectanten jubileerden Gegstgees^ tf-AAMG 14 MAART 1973 .jcht van vorige week over te verwachten demping jardgracht roept vele vra- nisterie van Volkshuisves- net bestemmingsplan voor A tussen Herengracht en ïiavft noet subsidiëren, zou van dat het beschikbare ter- niet optimaal wordt be- Ka'ijg nog lang geen bestem- worden dan al bij voor- raarden gesteld? Dan nog voor 't gemak maar er geen Monumentenzorg CR: oe denkt dde dienst eigen- o'n uitspraak, na alle on- idempingen die Leiden al en ondergaan? Zijn zij er aan te pas gekomen? trom weten wij daar niets het beihoud van een gracht (pteidenaars aan of vinden urderen alles achter Hooi- raohten maar een gribus konu oial niet teveel drukte om sisot an? a moet er in Leiden nog een adviesraad voor de bestaan, die de gemeente- Suri ens voor zichzelf heeft in- na ar welke adviezen niet tot schijnen te dringen. Eén- i advies niet alleen in de l omen maar ook in hel 2 u, «sproken, met de commis- min; ei sie voor stadsontwikkeling uit de ge meenteraad, en dat ging juist ovc* Herengraoht-Zijlsingel. De adviesraad heeft toen een cvntwerp-bestemmings- plan van een projeotmaabschappij vierkant verworpen en krachtig ge pleit voor behoud van de Waard- graoht. Heeft dit advies ooit de ge meenteraad bereikt? 3. Het dempen zou zelfs vrij spoedig beginnen en alleen ahangen van net moment waarop de nieuwbouw van het Oudeliedenhuis aan de Nieuwe Rijn-hoek Kaarsem akersstraat van start gaat. Voor de bouwplannen is de verklaring van "geen bezwaar" van Gedeputeerde Staten al binnen. Hier deugt de voorlichting niet. Die ver klaring van "geen bezwaar" slaat niet op het bouwplan maar op het besliuit van B. en W. af te wijken van het bestaande oude en vooruit te lopen op de vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan. Dit plan is er nog lang niet, maar het stadhuis is er bij voorbaat van uitgegaan dat de Waardgracht gedempt zou worden. Op het ontwerp van het Oudelieden huis was die niet meer te zien. Dat betekende dat over zo'n belangrijk punt, het al dan niet dempen van een gracht, buiten de gemeenteraad en de openbaarheid om al beslist zou worden via de achterdeur van een niet daarvoor geschreven artikel tl9) van de wet op de ruimtelijke orde ning. Niemand had immers het nieu we besteinmingsplan-in-de-maak nog gezien, maar iedereen weet dat open houden van een smalle sleuf stil staand water een onmogelijke zaak is, zoals nu ook blijkt. Terecht hebben enige bezorgden zich dan ook bi] B. en W. bezwaard en zij zijn zelfs tot Gedeputeerde Staten doorgedron gen. Hun bezwaren waren dus bepaald niet ongegrond. Hebben GS nu toch zonder meer de verklaring van "geen bezwaar" afgegeven? 4. Ei* bestond al een adviesraad toen B. en W. het bewuste artikel 19 gin gen hanteren. Waarom is die niet ge raadpleegd? Toen ook daar ongerust heid bleek, is dat alsnog gebeurd, maar inmiddels was het al september 1972. Vanwege het gevaar van dem ping van de Waardgracht heeft de meerderheid het ontwerp afgewezen en geadviseerd om als voor het tehuis werkelijk geen ander terrein te vinden was de Waardgracht op die plaats te overkluizen of op zijn minst dqor een duiker te leiden. Twee werkgroepen uit de adviesraad hebben zelfs afzonderlijk adviezen daarvoor opgesteld.. Waarom zijn ook die niet aan de gemeenteraad door- 5. De enige hindernis voor dempen zou zijn, dat de grand nog niet aan het Oudeliedenhuis is overgedragen, maar aan de gemeenteraad wordt ge vraagd aan de regenten krediet te verlenen. Kunnen zij dus nu maar vast gaan bouwen, niet overkluisd, zelfs zonder duiker, en kan de ge meenteraad straks dan nog "neen" zeggen of voorwaarden stellen? 6. Hoe lang nog wensen onze gekozen vertegenwoordigers in de gemeente raad bij voorbaat te berusten in een beleid dat van "optimaal nut" spreekt alsof een pakhuis moet worden vol gestouwd en niet een rampzalig ver nielde oude bonnenstadswijk weer op gebouwd? Hoe lang nog blijven zij liever medeplichtig aan een beleid van Voldongen feiten dan dat zij soherp letten op alles wat in onze binnenstad gebeurt, waar elk bouw plan een bederfplan kan zijn? Hoe lang nog willen zij protesteren, be zwaren, voorstellen en vertogen liever niet ernstig nemen, vinden zij het wel goed van voor hen bestemde adviezen indirect, in de krant, iets te lezen en hoelang nog denken zij dat het zal duren eer de Leidenaars in arren moede zelf tot akties overgaan? R. KAMMERAAD B. JONGENS C. HOFMAN-DE ROODE R. HENDERIKS M. VENHUIS estn SN De werkgroep milieubeheer aan de Leidse uni- stelt met nadruk, dat de benadering in de nota „Het vervoer op korte termijn" van de afdeling verkeers- t 6stn de gemeente Leiden een volstrekte illusie is. De nota 0 m namelijk vanuit, dat ook mèt de aanleg van de gepro- ncirihoofdwegen binnen de agglomeratie en van de Leidse n vermindering van de schaden ten gevolge van het 'ff ;eer bewerkt zou kunnen worden door verbetering van vervoer. 30-l( ste pl&ats vormen Juist de 5 wegen zelf een directe van het leefklimaat, zowel in door woongebieden als omliggende landschap. In jlaats zal bij een dergelijk vergroting van de rol van .r vervoer niefc eens moge- te zijn. De voornaamste zal zijn dat velen, dde nu gebruik maken, de auto 1, terwijl we blij mogen het met het openbaar srvoerde aantal reizigers u terugloopt. ttsche visie achter de nota, A| iet geloof in het nut van ering van èn openbaar ver- itoverkeer, zal met kracht 307] en d'aad bestreden moeten lijkt de visie van iemand een schip comfortabeler dde tegelijkertijd zelf dat nken brengt. U'PI) «stelde pakket van maat- ireihi !°°Slt het gehele lokale n.m pervoer te laten verzorgen bet [okale buslijnen. Dit voor- ►mtegenzeglijk positieve as- lont het voorstel, dat voor faer dee^ °P bedrijfsecono- rzori nden gedaan is, vele teke- fc.ej n compromis. Aan het ver- Ie agglomeratie (Leiden, Leiderdorp en Voorscho- namelijk hele andere den gesteld dan aan het tutai nel ven'oer. Het agglomera- vraagt om korte halte met korte looptijden, een t (langs winkers, scholen, lentra, werkgebieden, enz.) but i waarin bijv. gemakkelijk oe e ens en boodschappen mee- 521 ruinen worden. Het regio- ervoer brengt daarentegen Ite-afstanden met zich mee le om een direct gerichte M (zonder overstappen) tus- Ma ebieden enerzijds en werk en [ebieden anderzijds. ZODl n van de dienst komen deze edel 11 vervoer goed tot hun agglomeratiev ervoer dreigt ^en lgst getroffen te worden. tt oorgestelde vergroting van elde afstand tussen de hal- s huidige 350 meter tot 700 de betekenis van het bus- lf de agglomeratie verder af- voglgl. de gemiddelde ritlengte ied van 1468 meter!). Maar het regionale snelvervoer is -| 'iet optimaal. Afgezien van i?BI lige idee om de nieuwe snel- l£] laar Den Haag weer als zo- te heffen (lijnvoering van h het dwars door Leiden igbl m lijn 49), worden de op ïchte lijnen vaak na vreem- ,0 j ten naar het centrum ge- 42 in Oegstgeest en lijn 45 i.dm loten). gestelde programma lijkt '10* B werkgroep geen vlees en (Vlul e zijn en we vrezen dat het 'echt gegeten zal worden. De stelt voor, dat twee typen worden ontwikkeld: een tie-net en een net van regio- ilensten. Blomeratie-net dient >U 1 ite-afstanden (resp. loop- si)8 1 tot de haltes) te hebben, geei 1 meer diffuus lijnenpatroon :osti een ringljjn) en een bustype makkelijk bagage kan wor kmen. Het meer diffuse u '0011 geeft aan dit net ook tütjke sociale functie (hal- Men en bejaardencentra). Deze functie van het openbaar ver voer lijkt in de nota te zijn verwaar loosd: de bejaarden wordt verzocht om in de toekomst met een minibus of met een taxi te gaan. De nota stelt hiermee in feite voor de bejaarden uit het openbaar vervoer te saneren. De agglomeratie lijkt met zijn 190.000 inwoners zeker groot genoeg voor een eigen net. De functie van dit net zal echter pas goed tot zijn recht kunnen komen, wanneer de bussen voor rangsfaciliteiten in het verkeer krij gen en wanneer voorts in de stad een actief begin wordt gemaakt met het terugdringen van de auto. Hierbij zal ook het kort-parkeren moeten wor den betrokken. Het regionale snel diensten- net moet directe verbindingen ge ven (zonder overstappen) tussen de grote woonkernen om Leiden heen met de Leidse werk- en winkelgebie den. De lijnen mogen dan ook niet uitsluitend tot het station lopen, maar moeten ook door het centrum gaan. De halte-afstanden in de agglomeratie kunnen groter zijn dan in het agglo meratie-net het geval is. Als bustype kunnen voornamelijk de huidige bus sen gebruikt worden. Voorwaarde voor het goed functioneren van dit regio nale snéldiensten-net vormt een ver dere sterke rem od de aanleg van nieuwe (snel) wegen en een beperking van het lang-parkeren in de werk gebieden. Met het plan tot realisering van een stelsel van vrije busbanen gaat de werkgroep in principe akkoord. Het maken van busbanen kan op heel ver schillende manieren gebeuren. De bus baan op de Boommarkt is een voor beeld van een Juiste, sobere uitvoe ring. De reconstructie van de aanslui ting van de Wassenaarseweg aan de Rijnsburgerweg, waarbij het ook om het maken van vrije busbane zou gaan, is zeker niet zo'n voorbeeld. De aanleg van de Noord-Hoflandbrug over het Vlietkanaal acht de werk groep noodzakelijk. Ze is er tegen, dat de brug gebruikt wordt voor sluip- verkeer via Leiden Zuidwest en Voor- schoten-Noord-Hofland in de richting Den Haag. De brug zou alleen ge bruikt moeten worden door lang zaam verkeer en de bus, wat met een slagboom mogelijk is. Dit voor stel is in overeenstemming met de plannen van de NS, die het station De Vink niet als parkeerstation hebben bestemd. Het is voorts goed koper dan het huidige plan, waar voor het rijk financiële steun heeft LEIDEN/OEGSTGEEST Di recteur Van Overmeire van de Leidse reinigingsdienst en de vuilverbranding voor Leiden en omgeving staat wat sceptisch te genover het gescheiden ophalen .van vuil. Heeft het zin om glas apart op te halen? Recycling geef t nauwelijks een besparing van grondstoffen, want glas bestaat uit zand en soda, waarvan er genoeg is. Om milieutechnische redenen hoeft het niet, want glas of je het verbrandt of stort tast het milieu niet aan. Van Overmeire 'is blij met de bereidheid, die er blijkt te be staan om mee te doen aan het "glasexperiment". Dat blijkt bij de Spar, waar het glas wordt op gehaald en naar glasfabrieken in Frankrijk gaat. Bij Albert. Heyn moet de gemeente het ophalen. Daar wordt geld op toegelegd, maar het gebeurt. Het glas gaat naar een recyolingproef. De vraag is volgens de directeur of je al het glas blijft kwijt raken. Wat anders: velden vol gras? Het gescheiden ophalen van pa pier is beslist niet kostendekkend. Wel voor de junioren van een voetbalclub, maar niet voor een overheidsapparaat, zo zegt Van Overmeire, drie overigens het ver werken van oud papier erg nuttig vindt, omdat 100 pot. oud papier 75 pot. nieuw krantepapier terug geeft. Dat scheelt veel bomen. Op deze wijze maakte de direc teur een milieubewust slot aan een gistermiddag in de raadzaal van Oegstgeest gehouden vergade ring van de algemene raad van de Gemeenschappelijke Vuilverwer king voor Leiden en omgeving, een vergadering, die ook in het teken van het milieu stond. Er komt voor elf miljoen gul den n derde oven bij de vuil verbranding, een installatie, die het milieu volgens de leiding in het geheel niet aantast, zeker niet nu alle stof filters zijn aange sloten. De witte pluim is water damp. Het is wel de vraag of de inrichting hier 'tot in lengte van jaren zal staan, want ze komt middenin de Leidse bebouwing. Om later eventuele veranderingen te kunnen opvangen, stemde de raad in met het bestuursbeleid, om te beginnen met het verga ren van een eigen vermogen. Voorschotenaar Pels kreeg als antwoord op vragen, dat de nu te bouwen oven dezelfde ca paciteit heeft als de twee huidi ge, wat praktisch is en met een groei van 3 pet. van het vuil ruimte geeft tot 1984. Leidenaar Van Aken, die de provinciale overheid verweet, dat ze geen ge leidende hand toesteekt op dit gebied, kreeg te horen, 'dat het aanbod van chemisch vuil gering is. Van Sikkens gaat het via Rot terdam naar zee. Eigen verbran- dings apparatuur is niet nodig, te kostbaar en niet milieuzeker. Er is nog geen nieuwe stort plaats gevonden voor niet ver brandbaar vuil. Voorzitter LiJ- ten, de Leidse wethouder van economische zaken, vertelde, dat B. en W. van Leiden de raad al leen willen voorstellen de stort plaats Roomburg ten hoogste drie jaar te blijven gebruiken. "Wij hebben gevraagd twintig- jaar, maar de wethouders van stadsontwikkeling, van openbare werken en van economische za ken denken geheel verschillend over deze zaak", aldus Lijten. Geen officiële stortplaats dus, maar er wordt wel gestort in de ze regio. In de vergadering werd verteld, dat de gemeente Alkema de haar stortplaats heeft geslo ten en het vuil naar de Leidse verbranding brengt en dat van uit Leiden een particuliere stort is gemaakt vlak naast de vroe gere gemeentelijke stortplaats. Directeur van Overmeire vond dit een kwestie van het milieu. Hij deelde mee, dat er ook ach ter het Vennemeer wordt ge stort. Van Aken drong met het oog op de handel in vuil aan op een goede onderlinge regeling Dagelijks-bestuurslid Van Eij- singa (Oegstgeest) wees erop. dat pas maatregelen kunnen worden genomen als er een ade quate stortplaats is. Onder het motto, dat hij van Leiden nog geen grotere puin hoop wil maken vroeg het nieu we raadslid Pels (Voorschoten) naar het ontploffingsgevaar van de vuilverbranding. De directeur zei, dat er niets gebeurt als men geen vijftig ponders in de vuilniszak stopt. LEIDEN Voor de zoveelste keer vloog gistermiddag een auto uit de bocht van de Oegstgeesterweg nabij het TJVS-terrein, voor de zoveelste maal werd daarbij dezelfde lantarenpaal geramd. Ditmaal ivas de oorzaak een klapband. De bestuurd-er liep een aantal schaaf- en snijwonden op. Inmiddels heeft de lantarenpaal zijn nut als een soort staande vangrail wel zo overtuigend bewezendat de vraag rijst of er maar niet eens een echte vangrail moet komen. Temeer omdat de be stuurder van deze auto meldde: „Als ik niet tegen de paal ivas gereden, had ik een fietser aangereden(Foto Jan Holvast) LEIDEN Mogen elkaar bemin nende echtelieden, die een verschil lende politieke overtuiging hebben, twee verschillende verkiezingsbiljet ten voor de twee ramen van hun ene woning hangen? De gemeente Ballo vindt van niet en maakt proces-ver baal op tegen de socialistische heer Root en zijn liberale echtgenote Root-Blauw. Zij hebben echter ma ling aan de gemeentelijke verorde ning die zegt: "geen verschillende biljetten aan één huis" en brengen de zaak voor de rechter. Deze, overigens verzonnen, recht zaak diende gisteren in de raadszaal van het stadhuis, samen met drie andere zaken. Zeven studenten in de rechten uit zeven verschillende ste den streden daar namelijk voor de eer van hun faculteit en om een zil veren beker. De aspirant-advocaten deden hun uiterste best om van een sappige fa milietwist of een wat treiterig aan doend ontslagdrama een ln keurige woorden opgesteld en toch prettig te beluisteren pleidooi te maken. Een jury, bestaande uit de mees ters mevrouw A. A. L. Minkenhof, E. Droogleever Fortuyn en R. M. Schutte, beoordeelde wie 't beste plei dooi hield. Een uit studenten be staande rechtbank wees vonnis in drie van de vier zaken en werd op zijn beurt weer beoordeeld door de jury. Het aardige was, dat in de drie bevonniste zaken: de affiches-kwes tie, de familietwist en het ontslag drama de eisers wonnen. In alle drie de gevallen ging het om individuen die door een grotere macht (de ge meente, de hebberige familie en de werkgever) werden bedreigd. De prijzen (hoofd en troostprijs) gingen echter naar de rechtslieden diie de tegenpleidooien hielden, dus opkwamen voor die grotere mach ten. De winnende pleiter was R. Meir uit Rotterdam, de troostprijs ging naar J. P. Donner van de VU te Am sterdam. En, wat een eenvoudige Journalist u wel had kunnen vertellen met ar tikel 7 van de Nederlandse grond wet in zijn hoofd gehamerd: Je mag inderdaad zoveel affiches ophangen als je wilt, van CPN tot VVD. Ieder een heeft nou eenmaal vrijheid van meningsuiting, daar helpt geen en kel gemeentelijke verordening aan. (Foto Holvast) ADVERTENTIE De werkgroep is tegen de aanleg van de Huigbrug, die de Hooigracht met de Merenwijk en Oegstgeest moet verbinden. Het doorgaand verkeer zou van deze doorsteekroute gebruik maken. Om dezelfde reden moet de verbinding Koninginnelaan—Telders- kade via een brug over de Vliet bij de Schelpenkade worden afgewezen. De werkgroep kan maar met moeite aan de goede trouw van de gemeente-, lijke dienst blijven geloven, die een Galgewaterbrug heeft geprojecteerd, waarover één bus per uur zal gaan. Ze vraagt raad en college zich te dis tantiëren van de opvatting dat het bouwen van deze brug iets met bevor dering van het openbaar vervoer te maken heeft. De werkgroep wil bij het centraal station van Leiden parkeerruimte re serveren voor treinreizigers. Verder wil zij een bewaakte stalling voor dui zend fietsen. Hiervoor voert de werk groep besprekingen met de NS. LEIDEN Tijdens een geani meerde bijeenkomst Is gisteravond dn het Hooglandse Huys het feit herdacht, dat de heren G. Sierat en N. Smittenaar veertig Jaar geleden toetraden tot het College van Dia- oonde-coMeotanten der Leidse Her vormde Gemeente. Een jubileumviering, die voor beiden tevens een afscheid uit deze kring betekende. Hartelijke woorden van felicitatie en afscheid werden deze avond gesproken door de voor zitter van het college, de heer W. Heijloo, de heer B. de Kier, vioe- voorzitter van het College van Dia kenen en de heer G. Brinks namens het College van Kerkcolleobanten. Alle sprekers die hun woorden ver gezeld deden gaan met de aanbie ding van een geschenk wezen op de trouwe plichtsvervulling van de jubilarissen en hun bijdrage tot het stijlvol verloop van de dienst der offerande. De heer Hei'jdoo schonk tevens aandacht aan bet feit, dat de heer Sderat vele jaren de financiën van het college zorg vuldig beheerde. De heer W. van \yeeren (82), die veertig Jaar gele den reeds bij de •installatie van de heren Sierat en Smittenaar aanwe zig was, overhandigde hen een oor konde, die behoort bij de benoeming tot ere-lid yan het college. I e natuur vernieuwt zich. Om u meer van JL^die ontluikende natuur in een van Nederlands oudste'en mooiste tuinen te laten genieten, heeft ook De Beukenhof zich vernieuwd. Want in onze geheel verbouwde en rustiek ingerichte serre, zit u als het ware midden in de lente. Zo is De Beukenhof met recht, een lust voor smaak, oog... en oor! Voor het laatste zorgt de begaafde pianist Olaf Viruly. En wat het eerste betreft: maak kennis met onze nieuwe maandmenu's. U zult het beamen: dit is échte luxe, maarniet luxueus geprijsd. Restaurant, Aangesloten bij de Dikker Thijs groep V Terweeweg 2-4, tel. 01710-53188 (reserveringen gewenst). Na X april ook 's.zondags open.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3