Ie plassen door brievenbus" Hedex, een nieuw middel tegen hoofdpijn. HEDEX* aelische ontwerpers en Bedoeien-look in isterdams Alpha-hotel Steenkamp: e moeten zijn waar brand is9 5woners Leidse Pieterswijk ijden op het drankfront Hedexveroorzaakt geen maagklachten. )AG 14 MAART 1973 De Israëlische mode- Aviv is zo'n sukses ge- de anitwerpers van Jaf- en Jeruzalem van 12 naar Nedieaüarad zuHem de „Bedoeïen Look" die en exclusieve modehui- je zomer wiiilüen lanceren ntal shows dn het Am- ipha Hotel feestelijk in ngeveer 15 fabrikanten ilische modemanifestatie Sn het staat nai al vast de kleurige folklorekle- fcma de meeste beliamg- uan. De 37-jariige ontwerpster Rojy Ben ite het vorig Jaar al de ixportprijs in de wacht dit jaar vast wel even doen want alleen al sullen binnenkort de Blj- in Den Haag gevestigde jbbe en een aantal an- jve winkels haar Ludhti- •jurken gaan verkopen, van Rlkma zullen onge- srs" worden niet it het zulke bijzonder ty- en zomeravondja- maar ook omdat vol- msterdamse importeur 020—153259) de m tussen de ƒ59 en de Eggen. Joseph, echtgenote van ^bouwkundig ingenieur, aar jaar geleden samen oer een eigen modehuis. Ze was als ontwerpster van een ta- feMedenfiabriek tot die conclusie ge komen dat de kfleuinige handgeweven doeken, die Arabische vrouwen voor het bedrijf als tafeidecoraibiie maak ten, heel goed tot Jurken te verwer ken zonden zijn. Succes werd direkt een sukses want samen met Ruth Dayan, de ex- vrouw van de fameuze minister van Defensie, was zij de eerste ontwerp ster die folklore in de Israëlische confectie introduceerde. Haar eerste serie handgeweven en handbedirukte Bedoeïen-jurken leverde haar een geweldige order van een exclusief Amerikaans warenhuis op. En met het daarmee verdiende geld kan ze een fabriekje voor zichzelf begin nen. Tussen de bedrijven door ging Rojy kostuumgeschiedenis studeren om haar creaties ook op de kleurige kleding uit oude Bijbelse tijden te kunnen inspireren. Voor haar nieu we zomer- en wintercollectie deed zij bovendien ideeën zowel bij de Russische emiigraniten als bij de Arabische bewoners van Gaza op Haar ideaal is om een nationale ty pisch Israëlische mode te creëren die in de hele wereld duidelijk her kenbaar zal zijn. Het merendeel van haar 108 werknemers zijn Ara bieren. Trouwens de hele Israëlische con- fectie-industrie werkt met onge schoolde Arabische arbeiders en thuiswerksters. De Palestijnse vrou wen uit Gaza en Betlehem. die Jur ken borduren of met de hand be schilderen, verdienen er een karig loon van nog geen twee gulden per uur mee. De Palestijnse verzetsor ganisaties vinden dat meer dan schandalig vooral omdat het leven in Israël zo schrikbarend duur is. Maar de Israëliërs stellen daar weer tegenover dat de vrouwen vroeger helemaal niet werkten en dat zelfs premier Golda Meïr nog geen 1900 in de maand verdient. Laag De regiering 4n Jeruzalem probeert de lonen zo laag mogelijk te hou den om met de Israëlische produk- ten beter op de wereldmarkt te kunnen concurreren. Maar wat door de Israëlische autoriteiten wordt ver geten is dat de Arabische wer" miers eigenlijk recht op een gevarentoe- slag hebben. Want vooral in het vroegere Egyptische Gaza is het voor de Palestdljnen bijzander ris kant om voor de Israëliërs te wer ken omdat verzetsgroepen in het dorpje dat als verraad beschouwen en er regelmatig met de Israëliërs samenwerkende Arabieren worden vermoord. Het verzet van de Pales- fijnen tegen de Israëlische over heersing zal ongetwijfeld feller wor den na het neerschieten van het Libische passagiersvliegtuig in de Sinaï-woestijn. En het tpagiisr*-mcident zal wel licht ook een negatieve invloed op de kooplust van de voor de mode manifestatie in Amsterdam uitgeno digde winkeliers hebben. OEGSTGEEST „We zullen dui delijk moeten maken dat de open christen-democratische volkspartij iets nieuws is, ook al is zij voortge komen uit de KVP, de ARP en de CHU. Het mag geen oude wijn in een nieuwe zak worden. Wij zullen daar om, zoals de PPR dat 'heeft gedaan, moeten zijn op de plaatsen waar de brand is. Als er bij Hoogovens pro blemen zijn moeten we daar zijn, als er ergens anders iets gebeurt moeten we daar meteen naar toe. We zullen de mensen „aan de basis" moeten bereiken. Onze christelijke oriëntatie moet daarbij gaan dienen als batterij, niet als zendstation, als stuk geladenheid, niet ails program- De wat gebogen lopende man met zijn hoge, soms overslaande stem, en zijn korte haar, meer ogend als een zielzorger oude stijl dan als een modern politicus aarzelt geen moment als hij zijn gedachten over hoe „zijn" nieuwe christen-de mocratische volkspartij eruit moet zien uiteenzet. Prof. Steenkamp heeft het verhaal nu al zo vaak versteld, dat hij t waarschijnlijk zonder veel moeite van achter naar voor zou kun nen declameren. Zo langzamerhand begint zijn arbeid vruchten af te werpen. De KVP-ers, ARP-ers en CHU-ers uit Leiden en omgeving, Rijnstreek en Bollenstreek die gister avond naar het Gemeentecentrum in Oegstgeest waren gekomen, be loonden de grote KVP-theoretious tenminste met veel applaus. Niet ten onrechte riep Steenkamp op een ge geven moment dan ook uit: „Let op mijn woorden, ik ben een profeet die brood eet". „Het is alsof je esn lap hebt voor kleine David, ||e een pak voor Goliath moet maken. We hebben veel mankrachten bij de politie om goed te kunnen wer- ilijk zouden we nu tegen het bestuur moeten zeggen t meer kunnen". Dit zei gisteren de wat wanhopige lissaris Barends in een vergadering van de raads- voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. mondde uit in een iiet de bewoners van de 5 bewoners waren uit- 6 de klachtenbrief, die zij f. en de gemeenteraads- p geschreven, uit te leg- p gelegenheid werd gre- lakt. Met korte, maar )gen maakten de Pie- de commissieleden er voor hen in de wijk even is. Zoals A. Kwaad- zei: „Als het zo ïen we binnenkort de van het drankfront zijn onlangs actie tegen het toenemend j!-vandalisme in de Pie- rvan in deze krant al g is gemaakt. zy vinden motie van de wijk wordt £evrouw Kwaadgras, die U heeft in de Diefsteeg: i trekken weg uit de t aantal bars en cafés pet angst en beven gaan "e tegemoet. Het is ge- relijk, zoals de café- gaan. Er is al ver ben een ruit ingegooid, n ze door de brievenbus j ze de auto's. Aan deze situatie moet een eind mevrouw Kwaadgras: sterk de indruk, dat het leente erop gebaseerd ileven in de Pieterswijk lelijker te maken. Wij en cafés op zich, als ze zijn. Maar dit zijn si- en, waar zoveel mogelijk noet worden en waar de tiert. Wij eisen dat duidelijk stelt, wat zij swilk van plan is." het politie-optreden wa fers niet te spreken: „De op geen enkele wijze Als wij een klacht in to ze niet eens meer, ter- tonliteit in de wük op een manier toeneemt. Er lo ensen met boksbeugels, «rvoor is, dat een hele- vanavond niet naar deze tten te komen, omdat zij "w wraak en repressaille- Wij vragen dringend om Nitiesurveillance." weli '/Ue du tswi O het Politie Uit de betogen van de commissie leden bleek eveneens dat zij voor een hardere aanpakzijn. Van Aken (PvdA), die zei erg onder de indruk te zijn van de geëmotioneerde beto gen van de bewoners, stelde zelfs voor de vergunningen voor de horeca bedrijven tijdelijk in te trekken om zodoende met de barexploitanten te kunnen overleggen, hoe het beste tot rust in de Pieterswijk te komen is. Hij noemde het „doen, maar liever het laten van de politie onbegrijpelijk en ontoelaatbaar" en stelde dan ook voor weer een politie - onderzoek in te stellen. Dat Van Aken nogal betrokken was bij de hele toestand, bleek uit zijn op merking dat hij alles goed tot zich had laten „doordrinken". Ook Zun- derman pleitte voor een vermindering van het aantal cafés. Hij toonde zich nogal verontrust over de ontwrich ting van de Jeugd, die volgens hem een grote rol speelt in de criminali teit. Mevrouw Blom (CPN) zag een vervroeging van de sluitingstijden als een oplossing, terwijl Wiebenga (VVD) meer heil zag in een intensie ve politiecampagne, zodat de animo voor bar- en cafébezoekers minder wordt. Hij vroeg B. én W. het beleid dat zij voeren inzake de vergunningen duidelijk op papier te stellen en dat in een huis-aan-huis-brochure te verspreiden, zodat de bewoners op de hoogte komen van de bevoegdheden van het gemeentebestuur. Burgemeester Vis zei wel iets in dit voorstel te zien en dat dan ook zo snel mogelijk te zullen uitvoeren. Amptmeyer (PSP) zei niet veel voor een harde aanpak, zoals Zunderman en Van Aken hadden voorgesteld, te voelen. „We moeten de bewoners niet met valse beloften naar huis sturen. We kunnen de hele stad niet droog leggen. Ook is het niet goed alleen maatregelen te treffen voor de Pie terswijk. Anders wordt het gevaar al leen maar verspreid." Hij zei even eens meer te voelen voor een strenge re politiecontrole. Ook wilde hij ge bruik maken van de macht van de barkeeper, die immers bij voldoende gebruik de tapkraan kan dicht draaien. Put dempen Oosterman (D'66) vond de hele situatie weer het dempen van de put als het kalf verdronken is. „Als er een bestemmingsplan voor de binnen stad was geweest, had dit niet hoeven te gebeuren." Burgemeester Vis zei, „om verdere verwarring te voorkomen", dat er wel degelijk verschil besbaat tussen een horecavecrgunning en een ontheffing van het sluitingsuur. Wat de horeca- vergunning betref t kan het gemeente, bestuur volgens hem niets doen. Sleu telen aan de ontheffing vond hij „in een rechtsstaat" ook geen goede zaak. Dan zouden cafés getroffen kunnen worden, die geen schuld hebben. Hij zei verder nog niets te kunnen zeg gen over eventuele maatregelen. Hy zou zo spoedig moge Lijk een gesprek hebben met de commissaris van po litie om zodoende wat het politie optreden betreft wat meer duidelyk- heid te kunnen geven. Commissaris Barends zei wel ver wacht te hebben er als kop van Jut te zullen zitten. Hy zei de bezwaren van de bewoners volledig te onder schrijven, maar voorlopig door ge brek aan mankracht niet veel te kun nen uitrichten. Anderhalf jaar voor doodslag ROTTERDAM (ANP) De offi cier van Justitie by de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 25-jarige chauffeur J. V. uit Nieuw Vennep, wegens het doodslaan van een oude man. Verdachte kan zich nog maar weinig herinneren van het drama, dat zich eind november vo rig Jaar in de Rotterdamse wyk Om moord afspeelde en voor de 70-jarige J. Labruyere noodlottig afliep. Het enige wat hy zyn rechters dinsdag kon vertellen, was dat hy in de vroege ochtend van 21 november by het vragen naar de weg in woede was ontstoken en iemand aftuigde. Dat hy daarna de te hulp gekomen bejaarde man een steen van ruim acht kilo herhaalde malen op het hoofd sloog, kon hy niet bevestigen. De teguigen deden dit wel De ItaliaanseregLsseur Carmine Gallone die talryke succesvolle films op zyn naam heeft staan, is in een ziekenhuis in Frascati by Rome over leden. Hy is 88 jaar. Gallone kreeg in grote kring bekendheid door de serie "Don Camillo en Peppone" die onder zyn leiding werd gemaakt. Hierin traden op Fernandel en Gino Cervi. Bekende films van hem waren ook 'Rigoletto' en 'La Dame aux Camelias'. De Leidse muziekvereniging Concordia trok gisteravond naar Rijnsburg, waar oud-medewerker Ton Frlezerma met zijn bruid Ruud Vis recipieerde. Het korps zette luister bij aan de huwelijksdag van de Leidse bruidegom en de Zoeterwoudse bruid. (Foto Jan Holvast) Twijfel Zoals bij elke profeet wordt er ech ter ook by Steenkamp door sommigen aan zijn „echtheid" getwijfeld Steenkamp kon nu wel zeggen dat de confessionelen een bijdrage zou den kunnen leveren aan de sanering van het politiek krachtenveld in Ne derlanden dat ze samen kunnen wer ken aan de verwezenlijking van waarden die in het evangelie tp vin den zijn, maar dat ontsloeg hem nog niet van de plicht duidelijk te ma ken wat dat in de politiek van alle dag gaat betekenen. Steenkamp had er geen problemen mee. Ook dit had hij kennelijk al honderden keren meegemaakt. „Het is grote onzin om te zeggen dat een christelijke partij persé links is. Het hangt er helemaal vanaf wat de belangrijkste politieke hangijzers van het moment zijn. Als dat de abortuskwestie Is. zou ik mij uiterst rechts opstellen, dat het om een rechtvaardiger inkomensverdeling gaat zou ik ultra-links zijn". De pro feet had nog niet alle ongelovigen kunnen overtuigen. Want was dit nou niet precies de onbetrouwbaarheid die de confessionelen Immer wordt verweten, en die hen bij de laatste verkiezingen noodlottig is geworden? Getergd antwoordde de KVP-er. „Wij christen-democraten hebben in 105 dagen formatie voortdurend ge zegd wat wy willen: samenwerken met de PvdA, Tweemaal hebben wy die Hans Wiegel van de WD de bons gegeven. Is cat onduidelijkheid of on betrouwbaarheid'? De aaal had er niet van terug. Onaanvaardbaar Ook over de samenwerking tussen ARP, CHU en KVP had Steenkamp nog wel het één en ander op te mer ken. Om te beginnen dat de CHU niet uit de komende regering gela ten mag worden: „Twee christelijke partijen erin en één erbuiten, dat is voor ons onaanvaardbaar". Steen kamp oogstte een warm applaus met deze solidaire houding. Een minder groot plezier deed hij de ARP-mensen in de zaal: „De AR wil wel samen gaan, Jawel, maar dan pas in 1993. Ze schuiven de zaak voortdurend op de lange baan. Persoonlijk heeft het mij zeer gestoken dat er 16 voor stellen van mij om te komen tot een min of meer gezamenlijk verkiezings affiche door de ARP werden verwor pen. Men wilde niet eens hetzelfde vignet of hetzelfde kleurtje. Vandaar ook dat ik ondanks mijn streven naar samenwerking niets zie in een federatie, waarbij de partijen biyven bestaan, maar de top samenwerkt. Daar komt zeker ruzie van". Volleybal De strijd om de West- Europese Cup voor nationale dames volleybalteams zal op 17/18 april a.s. in Osnabrück worden beslist. Neder land, dat dit toernooi enkele malen heeft gewonnen, is in de voorronden, die van 14 t/m 16 april plaatsvinden, ondergebracht in groep b met Zwit serland, Frankrijk en Spanje. Duinwandeling Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT In het gebied van Staatsbosbeheer naby Noordwykerhout hield de actieve Ren- en Toervereniging De Bollen streek voor de derde keer een duin wandeling. De opbrengst daarvan kwam ten goede aan de jeugd van de eigen vereniging. Helaas bleef het aantal wandelaars met 171 mam enigszins onder de verwachtingen. De regen heeft de organisatoren van De Bollenstreek zonder twyfel parten gespeeld, want de opkomst zou anders ongetwijfeld groter zyn geweest. Men had zelf op zo'n 250 deelnemers (-sters) gerekend om er een beetje behoorlek uit te kunnen springen. Vrijwel alle wandelaars die aan deze tocht deelnamen, waren enthousiast over het uitgezette par cours. zy ontvingen na afloop van de vyftien kilometer lange wandeling een fraai uitgevoerde medaille. Aan deze derde duinwandeling was ook een puzzel verbonden en daarby moest een achttal vragen worden op gelost. Doordat 24 deelnemers deze puzzel goed oplosten, moest er wor den geloot en daarbij ging de eerste prijs naar mevrouw BomBosland uit Noordwyk. De tweede prijs viel ten deel aan H. H. Bavelaar uit Kat- wyk. C. G. TAILLIE IN DIRECTIE VAN ZEEHOS KATWIJK AAN ZEE De heer C. G. Taillie is in verband met zijn grote verdiensten voor het Rotter- damsch Zeehospitium in Katwijk a a Zee met ingang van 1 april benoemd tot economisch - adjunct - directeur van deze inrichting Lange Jaren is de heer Taillie reeds als econoom-ad ministrateur verbonden aan het Zee hos. ADVERTENTIE Pijn is zo oud als de mens zelf. En omdat we ons hoofd overal bij nodig hebben is hoofdpijn de meest vervelende. Men ontwikkelde pijnstillers. De aktieve stoffen daarin blijken soms nare bij verschijnselen te hebben. En vooral op de maag. Sommige pijnstillers moeten daarom bruisen, andere moeten oplossen in bet glas of voorzien worden van een coating, een beschermend laagje. Hedex tabletten hebben dit alles niet nodig. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. Een nieuwe ontwik keling onder de pijnstillers. De lege maag ver draagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tablet- vorm die makkelijk inneemt. Bij hoofdpijn slikt u Hedex. Voor eigen bestwjl. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Sterling Health Products - New York - London. Voor Nederland: Bergerac N.V.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13