rvormden vragen rkeersmaatregelen iDERLAND IN ENGELAND Recordwinst van Philips: 717 miljoen Slecht „vertaalde" misdaadfilm lt het mensenleven nog?" Open kerk Herstel diplomatieke betrekkingen met Tsjecho-Slowakije fibad steeds ;ker (DEKT DINSDAG 13 MAART 1973 mming van ruim 350 hervormden hebben drs. W. J. erbonden aan het theologisch instituut van de Leidse dr. K. E. H. Oppenheimer, emeritus-predikant in ds. A. A. Spijkerboer te Amsterdam in een open brief d van Kerken in Nederland en aan het moderamen rvormde Synode aangedrongen op stappen van de bevordering van verkeersveiügheid en op snelle en laatregelen „inzake de noodsituatie waarin wij ge— loor de enorme toename van het verkeer". jfnemers zyn van me. kerk niet mag zwijgen ,om het levensgeluk van iden, van al degenen, igeluk betreken zijn. In cring kregen zij van 24 enkele artsen en Juris- anten en 244 gemeente- op hun schrijven. Ing naar de door de ker- ide gedachte over de samenleving, wijzen ze i verkeersvraagstuk één opvallende en schokken- omdat het symptoma- nonchalance tegan- isenleven, zijn waarde- 20ste eeuw. De vraag Telt het mensenleven t niet? Wij hebben met niet op het oog een een kanselboodschap. vermaning dringt de Ijkheid van de techno- schappij niet meer bin- len er daarom bij u al- ven, op willen aandrin- overheid te wenden met minder ers 1971 hebben ruim 4000 K Kerk de rug toege- tt uit het jaarboek "ac- heilige stoel—1971". er één priester op de atholieken, nu nog de 1569. Het aantal r.k. nam in 1971 toe van Ijoen. een klemmend beroep, om adequa te en rigoureuze maarregelen te ne men, in overeenstemming met de noodtoestand, waarin wij ons bevin den en door de overmacht van het technische systeem steeds meer ver strikt raken. Dagelijks wordt het le vensontwerp en levensgeluk van men sen met één slag door het- moderne verkeer vernietigd, Het gaat ons om ingrijpende maatregelen. Bijvoor beeld, om concrete suggesties te doen (concreetheid is 'hier onvermij delijk) Zwaardere straffen bij rijden onder invloed, bij rijden na ontzeg ging van de rijbevoegdheid, bij evi dente schuld (roekeloos rijden, slecht onderhoud van de wagen, etc.) bij doorrijden na veroorzaken van een ongeval. Intensivering van het toe zicht op het verkeer. Speciale contro- UTRECHT (ANP) Sinds mei 1972 is het aantal regionale werk groepen van „Open Kerk" een be weging die is ontstaan na de benoe ming van mgr Gijsen tot bisschop van Roermond, gestegen van 18 tot 30. „Open Kerk" richt haar activitei ten vooral op de plaatselijke kerken (geloofwaardigheid, Jongeren, oecu mene, pastorale vernieuwing). Inmiddels is besloten, dat de lande lijke werkgroep die tot dusver be stond uit^twee afgevaardigden per bisdom, voortaan zal bestaan uit één afgevaardigde per regioale werk groep. Zodra de nieuwe landelijke werkgroep is gevormd zal er een be stuur van zeven personen worden le op het afstand houden. Strafbaar stelling van het verantwoorde in halen en het opjagen van voorlig gers. Toezicht op het verkeer ook door politie in burger, eventueel con trole door burgers met beperkte po- litieberoegd'heden (geen recht tot aanhouding, wel rapportering van geconstateerde overtredingen)Spe ciale aandacht voor de categorie Jeugdige weggebruikers. In het alge meen achten wij vermindering van het tempo, verantwoorde snelheids limieten noodzakelijk. Het motief van ons schrijven is duidelijk. Wij willen niet, dat de zin van het leven (het menseflijk-zijn van de mens) nog langer door de machts allures en de gewelddadigheid van 't technologisch systeem geschonden wordt. Het behoort vaak tot de taak der kerken, d:e gewenning eraan tegen te gaan en het mensenleven te be- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Marssum C. A. K. van der Sloot te Oudkerk-Roodkerk, te Bolsward drs. G. J. D. de Haan, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Achterberg: G. Nijhof, kandidaat te Utrecht. GEREF. KERKEN Bedankt voor Anjum en Klundert- Moerdijk-Zevenbergen: A. J. G. Dronkert, te Geesteren-Gelselaar. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Deventer: J. J. de Vries, te Leek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Opperdoes: J. Kruis, te Zwaagwesteinde. Aangenomen naar Elburg: H. van Leeuwen te Urk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Aalborg J. Mol, te Hardinxveld-Giessendam voor Apel doorn Chr. van de Poel, te Yerseke. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Eindhoven R. J. Voor- haar, te Hengelo (OV). schermen. De overheidsorganen be perken zich tot een aantal technische maatregelen en tot een zekere ma te van verkeersopvoeding. Daarom is het de taak der kerken te spreken voor hen, die miet spreken kunnen, de doden, de zwaargewonden, de le venslang invaliden en hun gezinnen. Het is haar taak, het humanum te verdedigen en een poging te doen de verlammende apathie, waarin wij ons bevinden tegenover dit complex van vragen, tegen te gaan en te overwinnen". ABORTUS IS DUIVELS DEN HAAG (ANP) Pater J. Koopman (52) uit Nijmegen is een landelijke actie begonnen tegen abortus-provocatus. Op de voorpa gina van een aantal dagbladen heeft hij een advertentie geplaatst. Daar in roept hij ouders op om de voor lopige zorg op zich te nemen van een kind, dat anders zou worden geaborteerd. Aanstaande moeders, die hun toevlucht willen nemen tot abortus, vraagt hij een kind een kans te geven. "Er zijn genoeg ouders, die van harte willen helpen". Pater J. Koopman heeft tot sep tember 1972 gewerkt onder armen en zieken in Brazilië, waarheen hij eind 1974 hoopt terug te keren. De pater zegt naar Nederland te zijn gekomen omdat hij zich hier toe inwendig gedreven voelde. Wat momenteel in Nederland gebeurd ten aanzien van het ongeboren le ven, noemt hij "duivels". Het is niet zijn bedoeling om de kinderen te laten adopteren, maar om voor hen tijdelijk enkele maanden of een jaar "onderdak te vinden, ter wijl de moeder het volle rechit op haar kind behoudt. Pater Koopman had zijn advertentie geplaatst om vijf noodgevallen, waarmee hij in aanrakig was gekomen, te helpen. Reeds enkele uren na het ver schijnen van zijn oproep, had hij een tiental aanbiedingen ontvangen. VATICAANSTAD (ANP) Ver wacht kan worden, dat het Vati caan in de toekomst diplomatieke betrekkingen zal aanknopen met de Tsjechoslowaakse regering zoals dat ook gebeurd is met twee andere communistische landen, namelijk Cuba en Joegoslavië. Dit is de con clusie, die door Vaticaanse waarne mers getrokken wordt uit de ver klaring van de Vaticaanse minister van buitenlandse zaken, mgr. Ca- saroli. Mgr. Casaroli keerde vorige week terug van zijn bezoek aan Tsjecho- Slowakije, waar hij vier nieuwe be noemde bisschoppen tot bisschop heeft geconsacreerd. Bij zijn aan komst op het vliegveld bij Rome zei hij: "Wij hebben de eerste positie ve resultaten bereikt na een dialoog van tien Jaar tussen kerk en staat in Tsjecho-Slowakije. Veel proble men zijn nog niet opgelost, zo voegde hij eraan toe, maar ik ben er zeker van dat met een serieus pogen, uithoudingsvermogen en goede wil een normalisering der betrekkingen tussen kerk en rege ring van Praag bereikt kunnen worden. In verband hiermee deelde hij nog mee, dat hij voor zijn vertrek naar Rome in Praag een onderhoud van twee uur had gehad met vice- premier Lucan. Mgr. Casaroli ty peerde dit gesprek als "openhar tig en hartelijk". De bedoeling er van was niet direct resultaten te boeken, maar een nieuwe atmosfeer te laten groeien in de wederzijdse betrekkingen. De Gereformeerde Kerk in de Hoofdstraat te Noord- wijk aan Zee. (Archieffoto Jan Holvast) De terugkeer van mgr. Casaroli valt samen met nieuwe geruchten over een mogelijk akkoord tussen het Vaticaan en de Oostduitse re publiek. Eind Januari ontving mgr. Casaroli de secretaris-generaal van de Oostduitse communistische par tij, Werner Lambertz. Maar in zijn betrekkingen met Oost-Duitsland moet het Vaticaan ook rekening houden met de aanwezige bisschop pen in Oost-Duitsland, gepresen teerd door kardinaal-bisschop Bengsch van Berlijn en vooral bisschop Gerhard Schraffan van Meissen, voorstander van een krachtige houding inzake de betrek kingen tussen kerk en staat. Oost-Duitslands bevolking telt ongeveer 1.800.000 r.-katholieken, dat is 10 procent der bevolking. Ca noniek bezien telt het slechts twee bisdommen, namelijk die van Ber lijn en Meissen. Voor de rest be staat het kerkelijke gebied uit de len, afgescheiden van de West- duitse bisdommen Paderborn, Ful- da, Osnabrück en Würtzburg. der in Engeland geniet boven vele andere bui de Engelse taal kent foord voor zijn nationa- Wop (Italiaan), Dago Portugees), Frog Kraut (Duitser), irat mij ooit overkwam toornige inboorling mij iet „You dyke-faced taat tegenover dat het al te veel uitdrukkin- ie weinig flatteus voor utch slut", „Dutch cou- er) „Dutch treat" de soort uitnodiging die in ons land maar al te vaak de zuinige vorm aanneemt van „laten we samen gaan lunchen" in plaats van het hier meer gebruikelijke „come and have lunch with me", d.w.z. als mijn gast. produktie van Engelands nationale drank, bier, bleef lange tijd vrijwel geheel in hun handen, met het ge volg dat het Engelse woord „Brew- house" plaats maakte voor „brewe ry", een verbastering van het Ne derlandse woord „brouwerij"". Door J. H. Huizinga Immigranten bror moto ken B 11024 Vest wflelf n 1-2-3, 1AAK-PUNCH STARS la's 5 Meihal. Dop: v.a. 19.30 uur I Er kan tot nu toe rheid worden Dat zuinigheid in de ogen van de Engelsman onze meest opvallende tekortkoming is blijkt ook uit de regels van de 18e eeuwse satirist Daniël De foe: Rage rules the Portuguese and Fraud the Scotch. Revenge the Poles and Avarice the Dutch. en uit het bekende rijmpje van de staatsman George Canning; In matters of commerce the fault of the Dutch Is offering too little and asking too much. In onze tijd echter heeft de Neder lander al heel weinig reden zich te beklagen over de houding die zijn Engelse gastheren tegenover hem aannemen. Vooral sinds de oorlog heeft ons volk hier een goede pers, zowel dank zij zijn gedrag in de oorlogsjaren als ten gevolge van de manier waarop Nederlandse regerin gen zich altijd aan Engeland's zijde hebben geschaard in zijn lange worsteling om intrede in de Euro pese club. Wellicht mede uit erken telijkheid daarvoor wordt hier dezer dagen een tentoonstelling gehouden ter illustratie van de bijdrage die Nederlanders door de eeuwen heen aan de economische en culturele bloei van dit land hebben geleverd en die in het voorwoord van de ca talogus „enorm" wordt genoemd. id io, king van de bouwkosten V1iirV>tp1inaf»n nellfl meer ™pmhfl. v wentelingen overdekte zwemba- blijven burgemees ters streven naar een - M olijke oplossing van het 'uRv. kopen de raad binnen jaar c tien nader te kunnen in- 84.50 j1' n de KVP'ers Cornelisse p ons als antwoord gekre- 3, vraag wanneer de lang ''embadnota uitkomt. De gJar wid in de commissie fi- oen concreet voorstel wil van de dekking van de |gfl o antwoordt verder, dat si I0r de definitieve inrich- 3. keerterrein van de voor- Berstain aan de Pieter momenteel aan de om- 11 wordt aangepast. De r o de Bedrij fstechnische adeO' fe^ bereid medewerking Ion te laten verlenen, "k is te omvangrijk. Het begon met de vorming van een Nederlandse kolonie bestaand uit vluchtelingen voor Alva's bewind, als ook immigranten die om econo mische redenen de Noordzee waren overgestoken. Zij vormden de be langrijkste buitenlandse gemeen schap in Londen en bleven dat voor lange tijd. Makkelijk hadden zij het niet in die vroege Jaren toen de Engelse gilden weinig van deze in dringers moesten hebben. Maar dat belette hen niet een aantal vaardig heden in dit land te introduceren waarin de inboorlingen veel minder bedreven waren of die zij in het geheel niet kenden. Daartoe behoor den de fabricage van textiel het verven daarvan en het weven van hun wandtapijten waarin ze de En gelsen zo ver vooruit waren dat hun vorsten zelfs steeds Hollanders of Vlamingen kozen als hofleverancier. En daar hield het niet mee op. De Zo waren het ook immigranten uit de lage landen die de leiding had den bij de ontwikkeling van de gra veerkunst, de drukkunst en de car tografie. Tot in de achttiende eeuw haalden Engelse drukkers hun beste zetletters, persen, arbeiders en zelfs inkt uit Holland. De culturele bijdrage die Nederland in de zeventiende eeuw leverde was niet minder belangrijk dan de eco nomie die daaraan was voorafge gaan. Zelfs wanneer de twee landen in oorlog met elkaar waren, hield deze bevruchting niet op; de Van de Veldes, vader en zoon, schilder den de zeeslagen van die dagen niet in Amsterdam maar in Londen en maakten daar school mee. De grote „Engelse" schilders droegen Hol landse namen; Van Dijck, Hont- horst, Lely, Soest. Nederlanders ook introduceerden de genres van het stilleven, het bloemstuk en het landschaps-schilderij in Engeland. Gouden Eeuw Tegen het eind van onze Gouden* Eeuw leverde ons land bovendien nog een bijdrage van niet geringe politieke waarde; de prins van Oranje, stadhouder Willem de Der de die Engeland (en Schotland) be vrijdde van een koning waar het al heel weinig plezier van beleefde: de katholieke en tot absolutisme ge neigde James the Second. Te hulp geroepen door James „re belse onderdanen" stootte onze Wil lem hem van zijn troon en verdreef hem uit het land, een voor die on derdanen weinig roemrijke episode die echter in hun geschiedenisboek jes bekend staat als de "glorieuze revolutie". Nederland leverde Engeland overi gens niet alleen een koning zoals Willem daar toen werd. Want hij kwam natuurlijk niet alleen maar bracht een paar vriendjes mee, zoals een zekere Van Keppel die de Graaf van Albemerble werd en een Bentinck die het tot hertog van Portland bracht. In de achttiende eeuw tenslotte was het onze zuinigheid die ons in staat stelde nog een laatste en weer heel andere bijdrage aan Engelands wel zijn te levefen: kapitaal. Dat stroomde in zo grote hoeveelheid naar Londen dat het land, naar verluidt, voor een kwart van zijn nationale schuld bij Nederlanders in het krijt kwam te staan. En ook dat was natuurlijk voor een deel te danken aan die Willem van ons die koning van Engeland werd. Daarin zagen de behoedzame burgers van de lage landen goede reden zijn land hun spaarcenten toe te ver trouwen. Kensington Het is dan ook passend dat de ten toonstelling, waarin dit alles aan de hand van allerhande voorwerpen en prenten wordt geïllustreerd, is on dergebracht in het fraaie huis dat voornoemde Willem uitbouwde tot een bescheiden maar bijzonder aan trekkelijk paleis: Kensington Pala ce. Rest mij nog slechts een aspect van Nederland in Engeland te vermel den dat minder verheugend is en dan ook niet in de tentoonstelling tot uiting komt, Dat is de taal-ver bastering welke te constateren valt bij zovelen van ons die Engelse vrouwen hebben getrouwd, in een Engelse vrienden-kring terecht zijn gekomen, kortom gekoloniseerd zijn. Ik kreeg daar onlangs nog een staaltje van toen ik een gesprek op ving van twee zulker landgenoten die elkaar op de tentoonstelling te gen kwamen en de volgende dialoog ten beste gaven: Foe ben Je, oude sjap? Ik ben fij, dank je. En hoe ben jij geweest? Niet te slecht. Het is een grote fun weers eens Duits te spreken, is het niet? Ja, ik krijg er altijd een grote kik uit, al geeft het mij een boel troe belen. Oh, wel ik veronderstel dat kan niet worden geholpen als Je in En geland hebt gewoond zolang als wij. Nee. ik gis van niet. Wel, ik zal je ziende zijn. Geef mij een ring somtijds. Ik ben op de telefoon. Wel, zo lang, herinner mij aan Je vrouw. Zo lang en gedraag Jezelf. EINDHOVEN De NV Philips' Gloeilampenfabrieken heeft in 1972 een netto recordwinst behaald van f 717 miljoen tegen f 343 miljoen in 1971. Per gewoon aandeel van f 10 nam de winst toe van f2,49 tot f531. De omzet steeg met 10 pet tot ruim f19 9 miljard. Aandeelhouders icordt vooraesteld het dividend te bepalen op f 1 80 per gewoon aandeel. Over 1971 werd fl,60 betaald. Van het dividend over 1972 is al een interim dividend van f 0,60 betaald. Van de nettowinst over 1972 wordt 27 pet van de omzet tegen 31 pet eind f 447 miljoen of 62 pet in het bedrijf 1971. De gemiddelde krediettermijn gehouden. Over 1971 was de winst- was 2,6 maanden (2,8 maanden). Het inhouding f 110 miljoen of 32 pet. De vreemd vermogen in procenten van voorraden waren eind september 1972 het totaal vermogen is 62 pet (64 pet). Niet voor de poesenvan Fons Rademakers: AMSTERDAM De nieuwste film van Fons Rademakers, „Because of the Cats" met als Nederlandse titel „Niet voor de poesen," is gisteren in het Rembrandt-theater in Amsterdam voor de pers gedraaid. Na afloop wa ren de problemen van de nasyóho- nisabie het voornaamste onderwerp van gesprek. In deze film spelen Engelse en Ne derlandse artiesten naast elkaar. De originele tekst wordt uitgesproken in het Engels hoewel het hier een Ne derlands-Belgische co-productie be treft. Voor de Nederlandse bioscopen moest de film dus worden nagesyn chroniseerd en het resultaat is, dat het publiek ook uit de monden van Nederlandse spelers teksten hoort, die soms een volle seconde achter lopen op het beeld Hugo Claus heeft voor het scena rio eezorgd, dat is afgestemd op het door de Engelse auteur Nicolas Free- llngs geschreven boek „Because of the Cats". De poesen zijn in feite mooie Jonge meisjes, die samen met een zestal Jongens uit gefortuneer de families deel uitmaken van een inbrekende en later zelfs moorden de bende. Het verhaal speelt zich af in een Nederlandse badplaats, ge- braken plegen. Daarbij volgt Rade- het bijzijn van haar echtgenoot Valk met veel geduld e naamd Bloemendaal aan Zee, en in makers gedetailleerd het boek met beurtelings door de zes Jongens wordt tenslotte de hele bende op. Amsterdam, waar de Jongelui uit een een scène, waarin de vrouw van een verkracht. De Enelse acteur Bryan De film gaat donderdag a,s. ook in vorm van gefrustreerde verveling in- diamantair in haar woning en in Marshall rolt als inspecteur Van der Leiden in première. Drie medespelenden uit de film 'Because of the cats' tijdens de voor-première in Amsterdam. V.l.n.r. Michael Eschauzier, Bryan Marshall en Sylvia Kristel. energie

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11