Meerderheid van Gaullisten toch nog groot Soeharto zeker van herver kiezin Nixon valt „zacllthoofdige,, rechters aan Proces in Haifa: spionage van geringe betekenis Betonnen wraal Ondanks het verlies van ongeveer tachtig zetels Gouverneur Sharpies (Bermuda) vermoord MAANDAG 12 1 BUITENLAND Washington In een felle aanval op „zachthoofdige" rechters heeft pre sident Nixon zaterdag het Congres gevraagd de doodstraf voor bepaal de misdrijven weer in te voeren. Hij viel ook de theorie aan dat misdadi gers het produkt zijn van de samen leving en zei dat de samenleving al leen maar schuldig was wanneer de misdadiger niet gestraft werd. Nixon kantte zich verder opnieuw tegen le galisering van gebruik en bezit van marihuana. Nixon wil de doodstraf weer instel len voor politieke moorden, verraad, ontvoering, vliegtuigkapinten en moord op politie- en gevangenisfunc tionarissen. Voor handelaars in nar cotica wil hij levenslange gevange nisstraffen invoeren wanneer zij voor de tweede maal worden ver oordeeld. Verder een niet alternatie ve straf van vijf Jaar voor het ver handelen van heroïne, tien Jaar voor handelaars in grote hoeveelheden narcotica. „Dat zijn harde wetten", zei Ni xon, „maar wij moeten met niets minder genoegen nemen. Het wordt tijd dat zachthoofdige rechters even veel zorg betonen voor de rechten van onschuldige slachtoffers van de misdaad als zij tonen voor de rech ter van veroordeelde misdadigers". Het Amerikaanse hooggerechtshof nam verleden jaar juni met vijf te gen vier stemmen het standpunt in dat de doodstraf in de Verenigde Staten ongrondwettig was, omdat het een „wrede en ongebruikelijke" manier van straffen was. Maar de president van het hof, Warren Bur ger, die tegen de afschaffing van de doodstraf is, liet de deur toen open met de suggestie dat de staten wel licht mogelijkheden konden vinden om de uitspraak van het hof te om zeilen. Burgers suggestie leek gebaseerd te zijn op het feit dat twee van de opperrechters niet in de eerste plaats tegen de doodstraf waren, maar tegen de willekeurige manier waarop deze werd toegepast. Presi dent Nixons oproep lijkt van deze ..omzeilingsmogelijkheid" gebruik te willen maken, want hij vroeg de minister van Justitie, Kleindienst, een wet op te stellen die met de uit spraak van het hof rekening zou hou den. In zijn door radio en televisie uit gezonden rede waarbij de versie voor de televisie minder scherp was zei Nixon: "in de afgelopen tien jaar is de Amerikanen vaak wijsge maakt dat de misdadiger niet ver antwoordelijk is voor de misdaden tegen de samenleving, maar dat het de schuld is van de samenleving. Ik ben het met deze toegeeflijke filoso fie volledig oneens. De maatschappij is dan alleen schuldig aan een mis daad wanneer wij falen de misda digers voor zijn misdaad te laten betalen, moedigen wij hem aan te denken dat misdaad lonend is". De afschaffing van de doodstraf door het hooggerechtshof stuitte in vrijwel geheel Amerika op grote weerstand van de bevolking. Een nationaal opinie-onderzoek wees bijvoorbeeld uit dat 67 procent van de ondervraagden akkoord ging met de doodstraf voor handelaars in heroïne. In Californië sprak een staatsreferendum zich met grote meerderheid uit voor de we derinvoering van de doodstraf voor bepaalde misdrijven. Ook in Geor gia, Florida, Pennsylvania en Ohio worden wetten op hun grondwettig heid beproefd om de straf weer te kunnen invoeren. Senator Mike Mansfield, de leider van de Democraten, zei in een re actie op Nixons rede, dat hij het al leen eens was met de levenslange gevangenisstraffen voor handelaars in narcotica die voor de tweede maal werden veroordeeld, maar hij onthield zich van commentaar op Nixons voorstellen voor de dood straf. De directeur van de Ameri can Civil Liberties Union (een bur gerrechtelijke organisatie) noemde Nixons rede "een monumentale ba naliteit", die tegen alle beschikbare gegevens inging. Zeker is echter dat de president met zijn voorstellen de instemming bespeelt van een grote meerderheid van de Amerikaanse bevolking. Het is twijfelachtig of het congres de nieuwe wetsvoorstellen direct zal aannemen, waarbij een van de over wegingen zal zijn dat ze de positie van het hooggerechtshof in niet geringe mate kunnen ondermijnen. 55 BERGEN (AP) Een 26-jari ge man, uit het Noorse Bergen, een vrachtwagenchauffeur wiens naam op zijn verzoek niet is opge geven, had onlangs avonddienst met zijn betonmolen. Op weg van de cementfabriek naar een bouwterrein in Bergen, reed hij langs zijn huis en zag de auto van zijn beste vriend buiten geparkeerd staan. Hij vroeg zich af waarom zijn vriend zo laat nog op bezoek was. Hij stopte en ging naar binnen. Er was niemand be neden en min of meer geërgerd en nieuwsgierig liep hij op zijn te nen naar boven en luisterde aan de slaapkamerdeur. Er was geen twijfel mogelijk. PARIJS (UPI, Reuter, AFP) De regerende Gaullistische coalitie heeft een comforta bele overwinning behaald op de communisten en socialisten bij de verkiezingen voor de Nationale Vergadering en daarbij verzekerd dat Frankrijk hecht in het Westerse kamp zal blijven. De mate van het Gaullistische succes heeft verkiezingsdeskundigen die een foto finish hadden voorspeld, verrast. In plaats van woedend nat nen te rennen liep de man ij es de trap weer af en gin$ zijn wagen die met vijf ton tig beton was geladen. Zooc waai te maken haalde hij nen kap van de volkswa/j zijn vriend, reed de molen bij de kever en liet dievervo vol beten lopen. Vervolgens hij weg om een nieuwe ladi gaan halen. Toen de ontrouwe vriend 't j,. verliet, trof hij zijn wagen at hard geworden beton en j (ee: dels tonnen zwaarder. Volg politie had hij het inciden 1(j€ willen aangeven maar hij daar door zijn verzekering|tLd schappij toe gedwongen. V uurgevech Ir Wounded K Michail Poniatowski, een Gaullisti sche leider, zei: „Het land heeft een communistisch totalitarisme verwor pen." De minister van Binnenlandse Za ken, Marcellin, verklaarde: „Het ge zond verstand heeft gezegevierd." Toen de uitslagen, op zeven na (meest van de overzeese gebieden) bekend waren, bleek dat de Gaullis ten een meerderheid van 90 zetels hadden op hun rivalen van de linkse unie en een meerderheid van 59 ze tels op alle andere partijen tezamen Toen van 483 van de 490 kieskrin gen de uitslagen bekend waren, had de Gaullistische coalitie de linkse unie en aanhang de hervormings beweging uiterst rechts 271 zetels, 181 zetels, 28 zetels, 3 zetels. Volgens het ministerie van Bin nenlandse Zaken waren gisteravond laat 15.969.277 stemmen geteld. Hier van verwierf links 46,3 procent, de Gaullisten kregen 46 procent, de „her vormers" 6,7 procent en extreem rechts kreek 0,6 procent. (Het verschil in zetels is het gevolg van het dis trictenstelsel) Geen tweederde De regeringscoalitie heeft in tegen stelling tot de oude Nationale Verga dering niet meer 'n ruime tweederde meerderheid die haar een monopolie positie gaf. Maar de Gaullisten en de met hen verbondenen bezitten toch een comfortabele absolute meerder heid. Van de regeringspartijen verloor de Gaullistische partij circa 80 zetels, maar de rechts-onafhankelijken en de progressieve democraten konden zich handhaven. Van de linksen, die hun aantal af gevaardigden in vergelijking met 1968 met 83 konden vermeerderen, maak ten de socialisten de meeste winst. De gekozen 89 socialisten kunnen de sterkste linkse fractie vormen tegen over 73 afgevaardigden van de com- munlstische partij (die er 33 had) De vooruitgang van links zal de socialisten en communisten een solide basis geven voor oppositie tegen Pom pidou. In het bijzonder zullen zij uit zien naar de presidentsverkiezing van 1976, waarbij Mitterrand vermoedelijk lins zal vertegenwoordigen. Onrust De Jubel van de Gaullisten zal ove rigens worden gedempt door omineu ze aanzeggingen van onder anderen Michel Rocard, verslagen leider van de uiterst linkse verenigde socialisti sche party. Hij zei: „Het volk zal zün onlust op andere wijze dan door ver kiezingen moeten uiten. Er komen moeilijkheden in Frankrijk." En Edmond Lemaire, secretaris generaal van de militante, niet-com- munistilsche Democratische Vakbonds federatie, verklaarde: „De Franse ar beiders moeten onmiddellijk bijeen komsten in hun fabrieken beleggen en prompte inwilliging van hun eisen afdwingen. Wij moeten alle Franse arbeiders in het geweer roepen." De meerderheid der politieke lei ders van alle pluimage werd herko zen, met de notoire uitzondering van minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann, minister van Justitie René Pleven en boven genoemde Michel Rocard. De leiders van de communistisch-socialistische unie van links, Marchais en Mitter rand, werden herkozen. Ook de her vormers Lecanuet en Servan-Schrei- ber behielden hun zetel. Premier Pierre Messmer zei gister avond laat in een televisie-uitzending dat in de nieuwe Nationale Vergade ring „een absolute Gaullistische meerderheid" zou domineren. „De meerderheid van Franse man nen en vrouwen heeft zich uitgespro ken voor het beleid van president Pompidou en heeft het program van links afgewezen", zei hij. En hij be sloot: „Uit de verkiezingsuitslag blijkt hervormingsdrarug. Ik kan u meedelen dat wij bereid zijn die her vormingen uit te voeren." De leiders van de unie van links in Frankrijk hebben gis teravond niet deel genomen aan de uitzending met commentaar op de tweede en beslissende ver kiezingsronde in Frankrijk op zondagavond. Het besluit werd genomen, omdat de Franse omroep volgens de linkse leiders niets heeft ge geven van de verklaringen van de eerste secretaris van socialis tische en secretaris-generaal van de communistische partij, Mit terrand en Marchais, naar aan leiding van president Pompidou's televisietoespraak op zaterdag, gehouden na beëindiging van de verkiezingscampagne. President Pompidou bracht daarin de strijd terug tot de een voudige proportie van een keuze tussen „marxistisch communis me en vrijheid". De secretaris-generaal van de communistische partij, Jean Marchais en echtgenote brachten hun stem uit in Champigny, een voorstad van Parijs. Avontuur eindigde voor het was begonnen WOUNDED KNEE (AFP agent van de FBI (Fed fcer cherche) is gisteravond a o01" hand gewond bij een vuu met militante Indianen steeds het dorpje Wounded^. Zuid Dakota bezet houden. De schietpartij vond p! vee] geen 24 uur nadat de Indl morele overwinning" haddi na het regeringsbesluit tol wijderen van wegversperri opheffen van posten rond Knee. 'Een woordvoerder van 1 terie van Justitie zei dat van de FBI een observat un mande toen er sohoten werden. Hij weigerde mee hoe het incident ontstond, dat acht observatiepost avond waren verlaten in stemming met het regeri tot beëindiging van het be zei hij een paar posten w ter weer bezet. Voorts dTh mee dat de Indianen huifoair schuldigingen voor de hadden aangeboden. Het ministerie van Justi s het beleg opgeheven omdat oogde doelen de vrijlating gijzelaars en de evacua i» vrouwen en kinderen uit gerde gehucht waren bereid ministerie wil verder met rugtrekking de weg opene een vreedzame regeling i nd moeilijkheden met de India: Noodtoestand afgekondigd Paria's worden boeddhist Naar schatting 2000 "onaanraakba- ren" (paria's) hebben zondag op een massabijeenkomst in Nieuw Delhi die werd voorgezeten door de Dalai Lama, het hindoeisme en zijn kastenstelsel afgezworen en - zich tot het boeddhisme bekeerd. "Het boeddhisme aanvaardt iedereen, tot welke kaste hij ook behoort", zo zei de god-koning van Tibet die in 1959 uit zijn land vluchtte". Staking tegen mini-rokken De stewardessen van de Zweedse bin nenlandse luchtvaartmaatschappij "Linjeflyg" hebben gedreigd in sta king te gaan als zij geen lange broe ken mogen dragen. Volgens hen zijn de voorgeschreven minirokken scha delik voor hun gezondheid. Als ge volg van tocht in de Convairs van de maatschappij zouden zij veelvuldig last hebben van verkoudheid en blaasontsteking. De directie heeft de eis van de stewardessen tot dusver afgewezen. ZIJ vindt dat de passa giers voor het merendeel man nen liever minirokken zien. (Van onze correspondent) JERUZALEM In het spionage- proces in Haifa, waar zes Joodse en Arabische Israliërs terechtstaan op verdenking van spionage voor Syrië, werden gisteren de pleidooien gehou den. De advocaten van vijf verdach ten één werd reeds tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld vroe gen vrijspraak op de punten van de tenlastelegging die verbanid hielden met het oprichten van een sabotage groep in Israël. De advocaten legden er de nadruk op dat de verdachten niet de bedoeling hadden gehad om te spioneren, maar dat dat ten hoog ste een gevolg was geweest van hun idealen. De verdachten verklaarden dat zij in de Arabische landen gelijkdenken- den wilden leren kennen en met dat doel reisden ze naar Syrië. Maar ze zijn er min of meer ..ingeluist" door de Syrische inlichtingendienst, die hen uitvroeg over allerlei militaire zaken, volgens hun zeggen van zeer geringe betekenis. De verdachte Dan Vered had slechts een maanid in het leger gediend, zijn vriend Udi Adiv had slechts de rang van korpo raal gehad. Beiden wisten dan ook niet veel meer te vertellen dan dat het ministerie van Defensie is geves tigd in Tel Aviv. De openbare aanklager had woens dag gezegd dat de verdachten niet te rechtstonden wegens hun ideeën, maar wegens hun daden. In fei te gaat het proces wel tegen hun po litieke ideeën: afschaffing van het Zionisme en vestiging van een klas seloze maatschappij zonder nationale tegenstellingen. Ze werden echter in hun kraag gegrepen voor zij met het uitvoeren vna hun revolutionaire plannen een begin konden maken. Zelf zeggen zij dat zij al teleurge steld waren in het hele avontuur na dat zij in Syrië waren geweest. Zij ontkennen ooit terreur te hebben wil len gebruiken. Aangezien er weinig ooncreets ten laste viel te leggen inzake samen zwering tegen de staat, werd het hele proces opgehangen aan spionage, het enige concrete, al is iedereen het er over eens dat de informatie die ze hebben doorgegeven van weinig be tekenis was. Vragen De verdediger van Adiv, de advo caat Cohen bracht nog twee interes sante vragen naar voren waar de rechtbank zich over zal moeten uit spa-eken. Hij betoogde dat volgens de Israëlische wet spionage alleen mo gelijk is voor een buitenlandse mo gendheid, d.w.z. voor een vreemde staat. Voor zover spionage van El Fatah ten laste was gelegd, kan hier geen* sprake zijn van wat de Israëli sche wet onder spionage verstaat, omdat de Fatah geen staat is en door de Israëliërs zelf niet als een poli tieke eenheid wordt erkend. Wat de spionage voor Syrië betreft, betoogde Cohen dat de Israëlische wet dit ophangt aan de oorlogstoe stand, en dat Israël Juridisch niet in oorlog is met Syrië omdat Syrië zowel als Israël in 1967 een wapen stilstand hebben ondertekend. Pirelli's gewond Ir. 1 relli (47) president-directe Italiaanse banden-ma lie "Pirelli Spa", en zijn broe it ni (54) zijn zondag bij eeivaj botsing nabij Genua ernsDve wond. Zij werden door hi er feur uit het brandende hun auto gesleept. Zij hel stige brandwonden opgeloj gebroeders Pirelli waren voor een bezoek aan hun moeder toen het ongeluk g Moord van baby Eei baby een Jongetje, van r den is zondag vermoord in een sloot vlak bij het zijn ouders. De politie gelse stad Wendover zoekt moordenaar die "gewoon niak" zou kunnen zijn. werd zaterdagavond ouders in zijn bedje gelegi dagochtend vermist. Volga litie is iemand door een i huis binnengekomen. Er 1 aanwijzingen voor een mol politie heeft ouders met deren aangeraden extra hoede te zijn. f5 HAMILTON (AFP) De gouver neur van de Bermuda-eilanden, sir. Richard Sharpies, is zaterdag dood geschoten. De autoriteiten van Bermuda heb ben om de hulp ven Scotland Yard gevraagd. Op de eilanden ls de nood toestand afgekondigd. Behalve de 56-Jarige gouverneur ts ook zijn assistent, kapitein Sayers doodgeschoten. Volgens de politie zijn de twee mammen vermoord voor de deur van de residentie van de gou verneur, waar juist een diner was ge geven. Er zijn geen ooggetuigen van de schietpartij. Er is niets bekend over de identiteit van de daders of dader. Sir Richard Sharpies werd vorig Jaar benoemd tot gouverneur van Bermuda. Voor die tijd was hij on der meer minister van staat bij het ministerie van Binnenlandse zaken In Landen en vice-voorzitter van de Conservatieve partij. Hij ls getrouwd en heeft vier kinderen. Bermuda is siinds 1684 eem Britse kolonie. Het ge bied bestaat uit rond 150 eilandjes, waarvan er 20 bewoond zijn. Er wo nen ongeveer 53.000 mensen. Een half Jaar geleden werd de hoofdcommissaris van politie, Duc- kett, doogeschoten. Die moord is nooit opgehelderd. DJAKARTA komt voor het eerst In vijf jaar de Raadgevende volksassemblee MPR van Indonesië bijeen om president Soeharto voor een tweede ambtster mijn van vijf jaar te kiezen en te vens de voornaamste richtlijnen te bepalen voor de binnenlandse en buitenlandse politiek. De MPR, die uit 920 leden bestaat zal van 12 tot 24 maart in zitting zijn en tevens de doelstellingen bepalen voor het volgende vijfjarenplan. President Soeharto, die thans 51 jaar oud is, kan verzekerd zijn van unanieme herkiezing. Ook zijn kan didaat voor het vice-presidentschap, sultan Hamengkoe Boewono van Dja karta, zal vermoedelijk zonder te genstemmen gekozen worden. De Assemblee, die zal vergaderen in het futuristische parlementsgebouw te Djakarta, wordt geheel beheerst door de regeringspartij, de Golkar, en benoemde militaire leden. Teza men bezetten zij 734 zetels. De twee onafhankelijke partijen hebben er met elkaar slechts 186. Soeharto, die op 27 maart 1968 offi cieel president is geworden, heeft in Juli 1971 Indonesiës eerste algemene verkiezingen in 16 Jaar tijds laten houden. De Golkar behaalde toen een grote overwinning. Eerder dit jaar voerde Soeharto een hervorming uit, waarbij hij de negen zeer uit eenlopende politieke partijen tot twee verminderde. Zodra Soeharto zal zijn herkozen, zal hij waarschijnlijk belangrijke wijzi gingen aanbrengen in zijn kabinet, dat de laatste vier Jaar grotendeels onveranderd is gebleven. Men ver wacht, dat Soeharto zelf nog zeker tien jaar aan het bewind zal blij ven. Sultan Hamengkoe, die de volgende maand 61 wordt, en die thans mi nister van Financiën, Industrie en Economie is, zal Indonesië's eerste vice-president in 16 Jaar zijn, na het aftreden van Mohammed Hatta in 1957 al gevolg van meningsver schillen met de toenmalige presi dent Soekarno. De sultan is de laatste feodale heerser in Indonesië. Zijn sultanaat Djokajkarta in Midden-Java zal met zijn dood verdwijnen. Hameng- ku's vriendschap met president Su harto dateert nog van de dagen, dat zij beiden tegen het Nederland se gezag streden. Uit chaos Soeharto heeft het land uit de eco nomische chaos gehaald na 1966, toen de inflatie tot 600 procent was gestegen. Het land is inmiddels be gonnen zijn schulden terug te beta len uit het tijdperk-Soekarno. Fi nanciële hulp en buitenlandse in vesteringen zijn het land binnenge stroomd. De export is snel gestegen. Nieuw ontdekte hoeveelheden olie en mi neralen wekken de verwachting dat dit zo door zal gaan. De import heeft men echter onder controle weten te houden en de Inflatie over het algemeen weten in te perken. Maar terwijl het eerste vijfjaren plan, dat nu bijna voltooid is, gro tendeels een succes was, trad er di eind vorig Jaar een ernstig rijstte- kort op als gevolg van ©en droogte periode van zes maanden. Een van de voornaamste doeleinden van het plan was, dat Indonesië zelf voor zijn voedingsgraan zou kunnen zor gen, maar in plaats daarvan moest het land 1,3 miljoen ton rijst im porteren. De prijs van rijst steeg scherp en daardoor nam de Inflatie toe met 25 procent. Men verwacht niet dat op de ko mende vergadering van de Assem blee de leden druk op Soeharto zul len uitoefenen ten aanzien van om streden kwesties als de erkenning van China of de voortdurende ge vangenschap van meer dan 20.000 politieke gevangenen, die na de mislukte communistische staatsgreep van oktober 1965 al meer dan zeven Jaar zonder vorm van proces van hun vrijheid zijn beroofd. Men neemt wel aan, dat de Assemblee zal bevestigen dat de militairen zo wel een taak hebben ten aanzien moedt men dat betrekkinc van de defensie als op het politieke mee in de komende maandi vlak. Ten aanzien van China ver- worden hersteld. President Soeharto

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4