Toekomst als viswater in duister... HO- - EMEN I ^ÊbÖlïSi ff Scholvissers laatsten die juichend weggaan HEVE- NGEN 3EL 3L i i-iT 12 MAART 1973 EXTRA PAGINA 17 *ft£ tENDIJKE Het is vooral de sportvisser uit de rand- le laatste tijd zijn belevenis aan de boorden van Greve- gloedvolle bewoordingen vertolkt. In het waterige ge- Zuidwest-Nederland, waar opdringende industrie en ;enschappen de mogelijkheden voor een geslaagde vis- in verkruimeld, is die Grevelingen dan toch maar een De duizenden kilo's schol, die mee naar huis reizen, dat immers. ;t optimisme van de hengelaars in het Deltabekken is De kostelijke, spiegelende Grevelingen, omarmd door rerflakkee en Schouwen-Duivenland, is een poel van ngen en problemen. De toekomst van die Grevelingen er is duister. Met het verdwijnen van de tij-verschillen het optimisme van de hydro-biologen. deze dagen door de met langhaam ademende dorpen zomen van het grote binnenwater rijdt en uiteinde- idt bij de dam in het Brouwershavensche Gat, ziet de van honderden sportvissers. Werphengels, van de kanonnen tot de magerste binnenwaterstokken, staan iud vol verwachting overeind. ïatting zegt dat er op het ogenblik zo'n 60.000 tot 70.000 er week uit de Grevelingen worden getakeld en mee worden genomen. Die enorme en eigenlijk misleidende sijn gemakkelijk verklaarbaar. In deze maanden trekt ormaliter naar zee. Die trekzucht blijft en het platvis- de Grevelingen is nu te vinden in de betrekkelijk jok tegen de dam, nabij Scharendijke." van het Rijks Instituut ij Onderzoek uit IJmui- kenner van de Grevelin- ;aafd sportvisser, is èèn die het optimisme uwen. „Het kost geen enkele moeite de schol te vangen. De schar is al vrijwel verdwenen. Het is voor ie dereen simpel te begrijpen, dat met die 70.000 stuks schol, die nu weke lijks uit het water verdwijnen het leegvissen van de Grevelingen een kwestie van tijd is. Zoals bekend paait de vis niet in dat water, aanvulling ontbreekt dus. De wijting en de schar, om twee andere soorten te noemen, zijn al vrijwel verdwenen on zo zal het ook met de schol gaan. De verhalen over vangsten van kleine schol zijn uit de duim gezogen. De kleinste schol is ongeveer 14 centimeter. Vermoedelijk komen die verhalen van enkele beroeps-aalvissers, die het optimisme kunstmatig in stand houden. De aanwezigheid van de schol in dat kleine gebied in de buurt van de dam zal nog wel du ren tot en met april. Mijn verwach ting voor de zomer zijn laaggespan- nen. De vangsten zullen achteruit- hollen en een volgende jaar zal zelfs in de paaitijd het succes niet meer zijn te vinden". De problemen rondom de Grevelin gen zijn veelvuldig. Onlangs barstte een conflict los tussen de beroeps- Vissers ert de Federatie van Delta vissers, een van de grootste sport vissersorganisaties in ons land met ruim 100.000 leden. Voorzitter Loc- kerveer van de Zeeuwse Visserij Belangen (Zevibel) dicteerde een telegram aan demissionair minister Neldssen van Financiën, waarin hij verzocht de federatie te dwingen toestemming te verlenen voor de mosselzaadvisserij met koraalvaar tuigen. De kor is een soort beugel, die over de bodem wordt getrokken. De Del tafederatie, sedert twee Jaar pachter van het Grevelingenmeer, stelde dat door dat korvissen moeilijk herstel bare schade aan de bodem van het meer zou worden aangebracht. In '71 viste men ook op mosselzaad en de enorme vuilwolken-in feite het losgeschraapte dunne laagje voedsel voor de vissen plus modder vertroebelden vele, vele maanden het zoute water. Visserij deskundigen rekenden uit dat er ongeveer 20.000 ton mosselzaad zou kunnen worden gewonnen door de korvaartuigen. Een hoeveelheid, die niet opzienba rend is. Parasiet Ir. Boddeke, die onlangs nog enkele dagen met het RIVO-vaar tuig onderzoekingen verrichtte op de Grevelingen: „De mossel in het Grevelingenmeer is zeer besmet door een parasiet. Het is de mytillcola, een Schol, nog wel deur tot deur en besmet alle mosse len. We kennen die parasiet ook wel in de andere wateren van Zeeland, de Oosterschelde bijvoorbeeld, maar daar komt ze in veel geringere aan tallen voor. Het is sterk de vraag of Grevelingen-mossel überhaupt voor de consumptie geschikt is". De voorzitter J.H. Ceele, van de Fe deratie van Deltavissers kent ook die problemen. „De toekomst is inderdaad nogal somber voor de sportvisserij. De enige oplossing is het weer invoeren van tij verschillen. Er zijn plannen om in de dam van het Brouwersha vensche Gat spuigaten te maken. Mogelijk dat ook het opkomende water via de Oosterschelde, Mastgat en Zijpe, via sluizen in de dam bij Bruinisse een kans zal krijgen". Ir. Boddeke: „Een tijverschil van één meter is voldoende om de zaak te redden. Zonder dat verdwijnen de verschillende wormsoorten, de garnalen, de schelpdieren en is de mossel alek en sterft. Daarmee het voedsel voor de vissen. De aal heeft mosselbanken nodig, de schar gar nalen, de geep roodwier en ga zo maar door". Het Delta Instituut voor Hydrobio- logisch Onderzoek, een zuiven weten schappelijke instelling in Ierseke brengt deze week nog een rapport uit over de toekomst van de Oos terschelde. Als studie- en voorbeel dobject werd de Grevelingen gebruikt. Men komt tot de conclu sie dat een deel van de Ooster schelde zout moet blijven. Ook in dat rapport staat dat na de sluiting van de Grevelingen vele getij-ge bonden dieren en planten zijn ver dwenen, maar dat de totale schade hard is meegevallen. W etenschappelijk „Het ligt er maar aan hoe Je het be kijkt" werpt ir. Boddeke van het RIVO tegen, „Het Delta Instituut is zuiver wetenschappelijk, men heeft gefascineerd naar die Grevelingen zitten kijken. Maar om welke be langen gaat het in feite. Die men sen herinneren mij aan de beroem de drie-sterren generaal Omar Bradley. Men vroeg de Amerikaanse bevelhebber eens naar de bombar dementen op Keulen. Waarna de man in enthousiaste bewoordingen uiteenzette op welke wijze hij de grote verkeersproblemen in de lucht boven Keulen-er waren zo'n 1800 Vliegende Forten bij betrokken had geregeld. Kijk, het bombarde ment en de gevolgen voor Keulen bleven onbesproken. Voorzitter Ceele: „Wij onderkennen de economische belangen van de beroepsvissers, maar waar ligt het zwaartepunt. Zeg Je, dat die 100.000 sportvissers onderdeel van dat enorme leger recreanten op zoek naar mogelijkheden, van geen be lang zijn, dan is de zaak duidelijk. Dan hoeven we niet verder te pra ten. Dan kun Je inderdaad blijven 'cijken naar de veranderingen, die sich hebben voltrokken. Maar 100.000 mensen kun Je niet opzijzet ten". dat uitzetten van vis slechts repare ren. Er moet naar een natuurlijke manier van aanvulling worden ge zocht. Daarvoor is tij nodig." Is het dus met de toekomst van de sportvisserij (en ook de beroepsvis- serlj op aal) somber gestemd, het bekken van het Grevelingen-meer kent nog meer problemen. De in richting bij voorbeeld. Na het vol tooien van de afsluiting ls de in richting en verzorging van het wa ter complex door bestuurlijke en administratieve knopen volledig in het slop geraakt. Het is met de Grevelingen een beetje als met zo veel nieuwe ste den in ons land. De huizen zijn uit de grond gestampt en de proble men, die zich gaan voordoen wor den uit de weg gegaan of veel te langzaam opgelost. Eén voorbeeld! De oevers van de Grevelingen moeten worden be schermd, zandplaten kalven stevig af door golven en grillige stromen. Voorgesteld is een verdedigings-linie aan te brengen en de bergen ste nen die daarvoor nodig zijn. liggen hoogopgetast in het water. Al lang. Het zo belangrijke recreatiegebied in de onmiddellijke nabijheid van de uit zijn voegen barstenden de rand stad, ligt te verkommeren. De vraag is. zoals altijd wie wat moet beta len? Werkgroep Tijverschillen parasiet, die huist in de darm van de van en dat is uitzonderlijk zowel dood te veroorzaken. In water met mossel. vrouwelijk als mannelijke exempla- tij en stroming verspreiden de lar- In de hele Grevelingen is amper ren bestaan, verstopt het darmka- ven zich over een groot gebied een mossel te vinden die de norma- naai van de mossel en belemmert maar in de Grevelingen gaat die le grootte bezit. De parasiet, waar- eerst de groei om vervolgens de larve bij wijze van spreken van Tijdverschil moet er dus komen om het roodwier, de mossel, de garnaal en al die andere dieren en planten te behouden en daarmee de wijting, de horsmakreel de zeebaars, de geep, de schar en de schol. En de forel? Het wonder van de Grevelingen, de 100.000 stuks, die destijds onder toeziend oog van mi nister Lardinois werden uitgezet hebben de snaren der verwachting strak aangehaald. Direct na de uit zetting werd er wel regenboogforel verschalkt maar nu is er slechts sporadisch sprake van forelvangst. „Geen wonder", verklaart ir. Bodde ke, „er zijn 100.000 forellen op 11.000 hectare water. Dat betekent, dat er een forel op de 1100 vierkan te meter, is te vinden". De heer Ceelen:„Je kunt rustig aannemen, dat de forel langzamer hand is gewend aan het water en zelfs zijn voedsel moeiteloos op zoekt. De vangstkansen op de forel zijn klein". Nogmaals lr. Boddeke: ,3ovendien is Begin april, als alles goedgaat zal een werkgroep met vertegenwoordi gers van CRM. Binnenlandse Za ken, Verkeer en Waterstaat, Finan ciën en de provincies Zuid-Holland en Zeeland een gemeenschappelilke regeling op tafel brengen. Daarin zal dan uit de doeken moeten wor den. wie gaat opdraaien voor de drie tot vier miljoen gulden, die de Grevelingen jaarlijks zal vragen voor onderhoud en beheer. Overi gens zal voor de afwikkeling van diverse projecten meer geld nodig zijn. Een van de vragen, die de door de stuurgroep voor het Grevelingen- project in het leven geroepen werk groep zal moeten beantwoorden in het rapport is de afbakening van het gebied. Niet alleen het water, maar ook de oevers met alle accom modaties voor de recreant zouden volgens de werkgroep in het be stuurslichaam moeten onderge bracht. Welke vorm het bestuurslichaam gaat krijgen is nog niet bekend. Mogelijk zal worden gepleit voor de vorm van een schap, waarvan het bestuur, full-timedan zou kun nen worden geadviseerd door de mensen van de Stichting Grevelin- genbekken, die zich nu heeft bezig gehouden met de plannen voor de Grevelingen en waarin de twee provincies en gemeentelijke verte genwoordigers zitting hebben. De ontwikkeling, inrichting en het onderhoud ran de Grevelingen plus het omzomende gebied, worden ern- stig vertraagd door het onderlinge afschuiven van de verschillende mi nisteries. CRM, Financiën en Ver keer en Waterstaat zijn erbij be trokken. De verwachting heerst dat CRM wel voor het grootste deel van de kosten zal opdraaien. Voorlopig zijn de betrokkenen slechts op papier bezig en zelfs al zou het voorgestelde schap snel van de grond komen, dan nog blijft de vraag of daarmee ook het geld voorhanden komt. Tot nu toe is Verkeer en Waterstaat amper aan de conservatie van het prachtige gebied toegekomen. Men kan rustig stellen, dat de ontwikkeling nn de afsluiting niet tot ontplooiing is ge komen en dat er weinig uitzicht ls op snelle verbetering. Conclusie; het ziet er somber uit voor de honderdduizenden, die die Grevelingen zo hard nodig hebben als gebied ter recreatie. De sportvis sers. de dagjesmensen, de water sportliefhebbers en de vakantiegan gers, zij allen hebben hun hoop ge- vestied op de blinkende spiegel en het kostelijke montuur waarin hij is gevat. Maar voorlopig zijn de scholvissers de laatsten, die jui chend de Grevelingen verlaten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17